جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/06/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5925

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار رئيس‌جمهوري روسيه:
قضاياي سوريه نشان داد آمريکا مهارشدني است


کري: ترامپ ثابت کرد بي اعتمادي ايران به آمريکا درست بوده است


اردوغان: تماشاچي "کشتار غيرنظاميان" در سوريه نخواهيم بود


العبادي: انگيزه‌هاي سياسي پشت خرابکاري‌هاي بصره است


مذاکرات بي نتيجه 2+2 در هند در مورد تحريمهاي ايران


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها

خوزستان ، سيستان‌وبلوچستان ، کرمان، خراسان جنوبي و هرمزگان
استان هاي در اولويت مقابله با گردوغبار

رييس جمهوري:
دولت در صف مقدم جنگ اقتصادي است


آمريکا تا زمان خروج ايران از صحنه سوريه، در اين کشور مي ماند


خبر


جشن فارغ التحصيلي دانشجويان دانشگاه علم و فرهنگ


ساخت ساختماني به شکل کشتي تفريحي در شهر ژنگژو چين


سرمقاله


 رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار رئيس‌جمهوري روسيه:
 قضاياي سوريه نشان داد آمريکا مهارشدني است 

 حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار آقاي ولاديمير پوتين رييس جمهور روسيه و هيأت همراه، ضمن اظهار اميدواري براي پر ثمر بودن نشست سه جانبه تهران، سخنان رييس جمهور روسيه مبني بر لزوم گسترش هرچه بيشتر همکاري‌هاي دوجانبه را تأييد کردند و گفتند: همکاري ايران و روسيه در موضوع سوريه يک نمونه برجسته و يک تجربه بسيار خوب از همکاري دو جانبه است که به معني واقعي کلمه، هم افزايي است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، رهبر انقلاب اسلامي، با تأکيد بر اينکه همکاري‌هاي دو جانبه ايران و روسيه مي تواند در مسائل جهاني نيز گسترش يابد، افزودند: يکي از مواردي که دو طرف مي توانند با يکديگر همکاري داشته باشند، مهار امريکا است زيرا امريکا يک خطر براي بشريت است و امکان مهار آن نيز وجود دارد.حضرت آيت الله خامنه اي قضاياي سوريه را يک نمونه موفق از مهار امريکا برشمردند و خاطرنشان کردند: امريکايي‌ها اکنون در سوريه شکست واقعي خورده اند و به اهداف خود نرسيدند.

ايشان با تشريح اهداف امريکا در ابتداي قضاياي سوريه بويژه بعد از سرنگوني حکومت‌هاي وابسته به امريکا در مصر و تونس گفتند: امريکايي‌ها قصد داشتند با استفاده از شرايط به‌وجود آمده در آن زمان در کشورهاي عربي، ضربه وارده در مصر و تونس را در سوريه و با سرنگوني حکومت طرفدار مقاومت جبران کنند اما اکنون کاملاً شکست خورده اند.رهبر انقلاب اسلامي تحريم ايران، روسيه و ترکيه از جانب امريکا را يک نقطه اشتراک بسيار قوي براي گسترش همکاري‌ها دانستند و افزودند: جمهوري اسلامي ايران و روسيه بايد ضمن گسترش همکاري‌هاي سياسي و اقتصادي، توافق هاي انجام گرفته در نشست تهران را با جديت پيگيري کنند.

حضرت آيت الله خامنه اي همچنين بر انجام مبادلات و معاملات اقتصادي خارج از چارچوب دلار تأکيد کردند.رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از سخنان خود به اظهارات آقاي پوتين در خصوص برجام اشاره کردند و گفتند: جمهوري اسلامي ايران تاکنون به تعهدات خود در برجام پايبند بوده است اما اروپايي ها به وظايف خود عمل نکرده اند و اين قابل قبول نيست که ما به‌طور کامل به تعهدات خود در برجام عمل کنيم اما آنها تعهدات خود را انجام ندهند.حضرت آيت الله خامنه اي، با خيرخواهانه خواندن ديدگاه رئيس جمهور روسيه درباره برجام تأکيد کردند: جمهوري اسلامي ايران درخصوص برجام موضعي را خواهد گرفت که به نفع منافع و عزت کشور و ملت باشد.

ايشان افزودند: اگرچه امريکايي‌ها فعلاً درباره ايران، مسائل موشکي و مسائل منطقه را مطرح مي کنند اما مسئله آنها با جمهوري اسلامي ايران فراتر از اين مسائل است.رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان کردند: امريکايي‌ها 40 سال است که مي خواهند ريشه جمهوري اسلامي ايران را بِکَنند اما ما در اين مدت، بيش از چهل برابر رشد کرده ايم که همين ايستادگي جمهوري اسلامي و موفقيت هاي آن، يک نمونه موفق ديگر از مهار امريکا است.حضرت آيت الله خامنه اي همچنين با تأکيد بر وجود زمينه براي نقش آفريني سياسي روسيه در ديگر مسائل منطقه، به شرايط اسف بار مردم يمن و کشتار آنان به‌وسيله سعودي‌ها اشاره کردند و افزودند: سعودي‌ها قطعاً در يمن به نتيجه نخواهند رسيد و نخواهند توانست مردم مقاوم يمن را به زانو درآورند.


  کري: ترامپ ثابت کرد بي اعتمادي ايران به آمريکا درست بوده است 

سي ان ان :وزير امور خارجه پيشين آمريکا با انتقاد از اقدام رييس جمهور اين کشور براي خروج از بر جام گفت‌ که دونالد ترامپ ثابت کرد که بي اعتمادي ايراني‌ها به آمريکا درست بوده است.به‌ گزارش ‌ايسنا، جان کري، وزير امور خارجه پيشين آمريکا در گفت‌وگو با شبکه سي ان ان بار ديگر به انتقاد از سياست‌هاي دونالد ترامپ، رييس جمهور کشورش پرداخت.

کري در پاسخ به سوالي درباره خروج آمريکا از توافق هسته اي ايران و گروه موسوم به 1+5 ، گفت‌: اين يک اقدام بسيار خطرناک و غير عاقلانه بود که بر مبناي هيچ استراتژي درستي نبوده است. به نظر من اين اقدام بيشتر تحقق يک وعده انتخاباتي بود که رييس جمهور در کارزار انتخابات آن را مطرح کرد و هيچ مبنايي در مسير دستيابي به اهداف رييس جمهوري ندارد. البته اگر اساسا هدفي وجود داشته باشد.


 اردوغان: تماشاچي "کشتار غيرنظاميان" در سوريه نخواهيم بود 

 روسيا اليوم :رئيس‌جمهور ترکيه متعهد شد که کشورش هرگز در برابر "کشتار هزاران غيرنظامي بي گناه" در سوريه تماشاچي نخواهد بود و در اين "بازي" مشارکت نمي‌کند. به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري روسيا اليوم، رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکيه در توئيت‌هايي که به زبان‌هاي ترکي، عربي، انگليسي و فارسي منتشر کرد، اظهار داشت: ما به عنوان دولت ترکيه از ابتدا در راستاي مقابله با "کشتار غيرنظاميان" در سوريه مبارزه کرديم و از برادران سوري خود بدون هيچگونه تبعيضي حمايت کرديم و امروز نيز مانند گذشته نمي‌خواهيم به هيچ يک از برادرانمان در سوريه آسيبي واردشود.

اردوغان گفت: اهميتي که ما براي نشست سه جانبه در تهران قائل هستيم به خاطر اهميتي است که ترکيه براي آينده برادران و خواهران سوري خود قائل است.


 العبادي: انگيزه‌هاي سياسي پشت خرابکاري‌هاي بصره است 

 شفق‌نيوز :نخست وزير عراق اقدامات خرابکارانه در استان بصره را داراي منشا سياسي دانست ونسبت به تبديل اختلافات به درگيري‌هاي مسلحانه هشدار داد.به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه خبري شفق‌نيوز، حيدر العبادي، نخست وزير عراق در جلسه فوق‌العاده پارلمان که با هدف بررسي اوضاع استان بصره برگزار شده، گفت: ما امروز با چالش بزرگي مواجه هستيم. اقدامات تخريبي در اين استان داراي منشا و با انگيزه سياسي است.وي ضمن هشدار نسبت به تبديل شدن اختلافات به درگيري‌هاي مسلحانه افزود: دليل پيچيدگي بحران در بصره خلأ سياسي موجود است و بايد موضوع سياست از مسائل امنيتي و خدماتي تفکيک شود.

نخست وزير عراق تصريح کرد، با مستثني شدن بصره در برخي از بندهاي مصوبه بودجه و تصميمات دولتي موافقت شده است.


 مذاکرات بي نتيجه 2+2 در هند در مورد تحريمهاي ايران 

 منابع خبري هندي ديدار اخير جيمز متيس وزير دفاع و مايک پمپئو وزير امور خارجه آمريکا با همتايان هندي خود را فاقد دستاورد خاصي در مورد تحريم هاي ايران ارزيابي کرده اند.به گزارش ايرنا، دولت هند به دنبال آن است که تخفيف هايي از آمريکا براي ادامه برنامه دفاعي خود با روسيه و خريد نفت از ايران به دست آورد چرا که هر دو طرح از اهميت حياتي براي آن برخوردارند اما مذاکرات دو روز گذشته بين مقامات آمريکا با همتايان هندي خود آشکار کرد که واشنگتن هنوز هم به سياست 'اول آمريکا' پايبند است و تنها به تامين منافع خود فکر مي کند.

پمپئو پس از گفت و گو با سوشما سواراج همتاي هندي خود اعلام کرد هر چند آمريکا دلش نمي خواهد به منافع متحدانش ضربه بزند اما همه کشورهايي که دوست دارند روابط خود با آمريکا را حفظ کنند بايد به درخواست آن براي قطع همکاري با کشورهاي هدف تحريم هاي آمريکا پاسخ مثبت داده و نظر آمريکا را تامين کنند.

متيس و پمپئو براي ملاقات براي نيرمالا سيتارامان و سوشما سواراج همتايان هندي خود تحت مذاکرات 2+2 وارد دهلي نو شدند.

دليل نام گذاري اين مذاکرات به نام'2+2' اين است که دو وزير تعيين شده از سوي دو کشور با يک ديگر ديدار مي کنند تا در مورد مسائل مهم امنيتي و راهبردي گفت و گو کنند. به دليل وجود مسائل مهم تر، تاکنون دو بار اين مذاکرات لغو شده بود.


 يك نكته از هزاران 

 بر اساس تقسيم بندي هاي وزارت بازرگاني، واردات نوشت افزار مشمول تخصيص ارز دولتي است و در گروه دوم کالايي قرار دارد. همچنين مواد اوليه اين کالاها معاف از پرداخت ما به التفاوت ارز هستند.از سوي ديگر براساس اعلام گمرکات کشور، 1330 تن لوازم التحرير در پنج ماهه نخست سال جاري به ارزش بيش از 9.5 ميليون دلار به ايران وارد شده است.

حال نکته اينجاست که ميزان واردات به اندازه کافي و نياز داخل بوده است، ارز دولتي نيز شامل واردات اين اقلام و حتي مواد اوليه توليد آن در داخل نيز شده است، پس قيمت هاي نجومي حاکم بر بازار نوشت افزار و اقلام مربوط به آغاز سال تحصيلي از بابت چيست؟

برخي خانواده ها دو يا سه دانش آموز در منزل دارند، که مي بايست براي سال جديد آنها خريدهاي بسياري انجام دهند. آيا سرپرست خانواده با يک حقوق کارمندي يا کارگري مي تواند نيازهاي فرزندان را تامين کند و در برابر آنها خجل نشود؟!


 ميز خبر 

 شرط عربستان و امارات براي حمايت ازبشار اسد

يک روزنامه فرانسوي نوشت، برخي کشورهاي عرب حوزه خليج فارس حاضرند به شرط خروج ايراني‌ها از سوريه و خاتمه دادن به ائتلاف دمشق با تهران، تلاش‌هايي را در زمينه حفظ رئيس جمهوري سوريه در قدرت و حمايت از او در روند بازسازي اين کشور آغاز کنند.

به گزارش ايسنا، روزنامه لوفيگاروي فرانسه در گزارشي که در شماره خود منتشر کرد، نوشت، برخي دولت‌هاي عربي اين روزها در حال بررسي اين مساله هستند که تعادل مناسب جهت تطبيق با واقعيت و اتفاقات جديد در سوريه کدام است.

طبق اظهارات يک کارشناس عرب منطقه خليج فارس در گفت‌وگو با لو فيگارو، دولت سوريه در ميدان نبرد پيروز شده و اکنون مي‌خواهد از طريق هم‌پيمان روس خود کشورهاي حوزه خليج فارس را به عادي‌سازي روابط ترغيب کند و اين اقدامي است که اين کشورها بايد با حفظ سطح مشخصي از فشارها بر بشار اسد، رئيس جمهور سوريه انجام دهند.

تمرينات نظامي آمريکا در داخل خاک سوريه

ائتلاف بين‌المللي ضد داعش به سرکردگي آمريکا تمرينات نظامي را در منطقه التنف سوريه؛ جايي که يکي از پايگاه‌هاي آمريکايي در آنجا قرار دارد، آغاز کرده در حاليکه گزارش‌هايي منتشر شده مبني بر اينکه روسيه به آمريکا اطلاع داده مناطقي که نيروهاي آمريکايي نيز هستند را هدف مي‌گيرد.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه سيريا نيوز، در بيانيه ائتلاف آمريکايي آمده است، عمليات "اراده دشوار" تمريني نظامي است که آغاز شده است.يک منبع در وزارت دفاع آمريکا اعلام کرد، بيش از 100 سرباز آمريکايي در اين رزمايش مشارکت مي‌کنند و سه روز ادامه خواهد داشت.

روسيه: شورشيان ادلب از غيرنظاميان به عنوان سپر انساني استفاده مي‌کنند

وزارت خارجه روسيه اعلام کرد، گروه‌هاي شورشي ادلب از غيرنظاميان به عنوان سپرهاي انساني در درگيري‌ها استفاده مي‌کنند.

به گزارش ايسنا، به نقل از روسيا اليوم، ماريا زاخارووا، سخنگوي وزارت خارجه روسيه در نشست خبري اعلام کرد، بخش بزرگتري از اراضي منطقه کاهش تنش در استان ادلب سوريه همچنان تحت کنترل شورشيان است، وي اين شورشيان را به ممانعت از خروج غيرنظاميان از طريق گذرگاه‌هاي امن با هدف استفاده از آنها به عنوان سپرهاي انساني متهم کرد.

زاخارووا گفت، گروه‌هاي تروريستي غيرنظاميان را از خروج از منطقه ادلب از طريق گذرگاه‌هاي انساني منع کرده و ساکنان روستاهاي موجود در مرز با نيروهاي سوريه را با هدف استفاده از آنها به عنوان سپرهاي انساني به داخل ادلب مي‌کشانند.

ديپلمات انگليسي نظاميان سوري را تهديد کرد

نماينده انگليس در سازمان ملل که کشورش پيشتر تسليحات نظامي در اختيار عربستان براي حمله به مردم بي دفاع يمن قرار داده بود، طي جلسه اي در شوراي امنيت با اظهاراتي بي پايه و اساس در مورد اوضاع ادلب، ارتش سوريه را به مجازات در صورت وقوع هرگونه حمله به اين شهر تهديد کرد.به گزارش ايرنا از خبرگزاري رويترز، کارن پيرس نماينده انگليس در سازمان ملل با اشاره به مقامات ارشد نظامي سوريه و نيروهاي مستقر دولتي اين کشور در ادلب، در جلسه شوراي امنيت هشدار داد که اين مقامات و نيروها در صورت هرگونه حمله نظامي جدي احتمالي عليه غيرنظاميان مجازات خواهند شد.


 خبــــر 

 بنياد "آمريکاي نوين" اعلام کرد

به رغم ادعاهاي ترامپ و پمپئو، مدرکي از همکاري ايران با القاعده وجود ندارد

در حالي که دولت دونالد ترامپ مدعي وجود ارتباط ميان ايران و القاعده است، نتايج مطالعاتي که به تازگي منتشر شده، حاکي از آن است که مدرکي بر همکاري ايران و القاعده در حملات تروريستي وجود ندارد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، بررسي اخيري که از سوي اتاق فکر "آمريکاي نوين" صورت گرفته نتيجه گيري کرده است که مدرکي از همکاري ايران و القاعده وجود ندارد.

اين مرکز تحقيقاتي بررسي هاي خود را بر مبناي اسناد به دست آمده در مخفي گاه اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده پس از کشته شدن او به دست نيروهاي آمريکايي در سال 2011 صورت داده است.نتيجه گيري اين موسسه آمريکايي اما با ادعا هاي دونالد ترامپ، رييس جمهور آمريکا و مايک پومپئو، وزير امور خارجه دولتش تناقض دارد. اين دو مقام آمريکايي مدعي شده اند که ايران در حملات 11 سپتامبر به برج هاي دو قلو با القاعده همکاري کرده است.

تهديد ترامپ به اعمال تعرفه بر تمام کالاهاي چيني

دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا به اعمال تعرفه بر تمام کالاهاي وارداتي چين هشدار داد و تهديد به وضع ماليات بر 267 ميليارد دلار کالاي ديگر چيني کرد.به گزارش رويترز، اين اقدامات به شدت جنگ تجاري ترامپ با پکن را تشديد مي کند. چين تهديد به تلافي کرده و گام نخست مي تواند اقدامي عليه شرکت هاي آمريکايي حاضر در چين باشد.

ترامپ گفت: 200 ميليارد دلاري که ما درباره آن صحبت مي کنيم بسته به اينکه چه اتفاقي رقم مي خورد، شايد تغيير کند.اين مساله تا حد زيادي به چين بستگي دارد. دوست ندارم اين را بگويم اما اگر من بخواهم بعد از آن 267 ميليارد دلار ديگر آماده اجرايي شدن است. اين موضوع معادله را کاملا تغيير مي دهد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

سيزدهمين کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

انجمن بين المللي دانشگاه ها

دوازدهمين کنفرانس عمومي، سائوپولو، برزيل

ادامه مطالب

سياست آموزش عالي

مطالب پوشش داده شده مورد نظر دراين دوره به شرح زير است :

• علوم، تربيت وشغل جلد 17، شماره 2، سال 2004

• داد وستد پژوهش دانشگاه : دورنماهاي فراملي

جلد 17، شماره 1، سال 2004

• سياست آموزش عالي درچين و شرق دور

جلد16، شماره 4، سال 2003

• آفريقا : اصلاح يا تخريب؟ جلد16، شماره3، سال 2003

• اروپا : آموزش عالي درانتقال جلد 16،شماره 2، سال 2003

• دورنماهايي درمورد آموزش عالي درآمريکاي شمالي

جلد 16، شماره 1، سال 2003

• آزادي آکادميک دريک جهاني شدن جهان

جلد15، شماره 4، سال 2002

• مديريت پژوهش : دورنماهاي ملي ومنطقه اي

جلد15، شماره 3 ، سال 2002

• پايداري وآموزش عالي : ابتکارات و صورت جلسات

جلد 15، شماره 2، سال 2002

• آموزش عمومي : روابط جديد، تفکر جديد

جلد 15، شماره 1، سال 2002

• ابعاد مقايسه جلد14، شماره 4، سال 2001

• سياستگزاري : دونماهاي اروپاي شرقي

جلد14، شماره 3، سال 2001

• خارج ازآفريقا : طراحي تغيير واصلاح

جلد14، شماره2، سال 2001

• تغييررمزهاي خودمختاري و حسابرسي

جلد14 ، شماره 1، سال 2001

موضوعات درآموزش عالي

سري هاي رساله مقايسه اي موضوعات درآموزش عالي کار متخصصين هدايت درسياست آموزش عالي را ترسيم مي کند. با شروع درسال 1994، تا امروز موضوعات درآموزش عالي حدود 19 جلد بيرون داده است که 4 تا ازآنها دردوره چهارساله است . سه جلد در دوره 2004 انجام شده و در دو سال آينده بيرون خواهدآمد . موضوعات درآموزش عالي به طوررايگان دراختيارتمامي مؤسسات عضوIAU در کشورهاي درحال توسعه به عنوان بخشي از تعهد انجمن براي يکپارچگي ودسترسي به دانش، گذارده مي شود . درغيراين صورت، موضوعات با يک تخفيف اساسي به اعضاي IAU فروخته مي شود .


 خوزستان ، سيستان‌وبلوچستان ، کرمان، خراسان جنوبي و هرمزگان
 استان هاي در اولويت مقابله با گردوغبار 

 رييس ستاد ملي مقابله با پديده گردو غبار با اشاره به اينکه 30 ميليون هکتار از مساحت ايران تحت تاثير گردوغبار قرار دارد، گفت: امسال 350 ميليارد تومان از محل صندوق توسعه ملي به گردوغبار استان خوزستان اختصاص يافته است. البته استان‌هاي سيستان‌وبلوچستان ، کرمان، خراسان جنوبي و هرمزگان جزو اولويت هاي سازمان محيط زيست در مقابله با گردوغبار هستند.به‌ گزارش ‌ايسنا، علي محمد طهماسبي بيرگاني تصريح کرد: به استثناي نوار ساحلي کشور بقيه استان‌ها يا تاثيرگذار و يا تاثيرپذير از گردوغبارهستند.وي اظهار کرد: بايد به جاي تعيين سهم کانون‌هاي داخلي و خارجي در گرد و غبارهاي ايران پهنه‌هاي سرزميني غبارخيز را شناسايي و مشخص کنيم.


 رييس جمهوري:
 دولت در صف مقدم جنگ اقتصادي است 

 
رييس جمهوري گفت:دولت در صف مقدم جنگ اقتصادي است، در اين شرايط همه احزاب‌، گروه‌ها، قوا و ارگان‌هاي مختلف بدانند که امروز نه روز گله‌مندي، نه روز رقابت و نه خداي ناکرده روز انتقام است، چرا که همه در ميدان مبارزه قرار داريم.به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در چهاردهمين جشنواره شهيد رجايي با تاکيد بر اهميت بيانات رهبر معظم انقلاب در ديدار با اعضاي مجلس خبرگان رهبري اظهارداشت: ايشان در اين ديدار تصريح کردند در روز سخت کسي حق ندارد پشت دولت را خالي کند لذا امروز مردانگي، مروت، اخلاق و اصول انقلاب و منافع ملي، اقتضاء مي‌کند که در کنار يکديگر و ياور يکديگر باشيم.

وي با بيان اين که دولت نمي‌تواند از يک طرف با آمريکا بجنگد و از طرفي حواسش به راست و چپ باشد، افزود: امروز روبروي دولت، رژيم صهيونيستي قرار دارد و بايستي راست و چپ در اين ميدان جنگ حامي دولت باشند.رييس دولت دوازدهم به انتخابات پيش رو در سال آينده اشاره کرد و گفت: شرايط انتخابات را به خوبي درک مي‌کنم، امروز بايد همه موارد را کنار بگذاريم و شرايط کنوني روز آزمايش ملي است. در اين شرايط اگر جناحي تصور کند که چنانچه عليه دولت حرفي بزند، محبوب مي‌شود، در خطا و اشتباه است و بدانيد که مغضوب خواهيد شد و مردم به شما پشت خواهند کرد.

روحاني ادامه داد: چرا که مردم به انسان‌هاي غيور احترام مي‌گذارند و در زمان جنگ غيرت اقتضاء مي‌کند که در مقابل دشمن در کنار و پشتيبان يکديگر باشيم.وي با بيان اين که امروز دشمني به جز آمريکا، رژيم صهيونيستي و اذنابش نداريم، تاکيد کرد: امروز بايد راست و چپ همه با هم باشيم.وي خطاب به سردمداران کاخ سفيد، گفت: اگر راست مي‌گوييد و دوستدار ملت ايران هستيد چرا مي‌خواهيد به زندگي مردم ايران فشار وارد کنيد. اگر تصور مي‌کنيد با فشار و اقدامات شما مردم به خيابان‌ها آمده و دستان خود را به نشانه تسليم در مقابل آمريکا و کاخ سفيد بالا مي‌برند در خطا و اشتباه هستيد.

روحاني با يادآوري اين که دولت در صف مقدم جنگ اقتصادي است، افزود: امروز ، روز جنگ اقتصادي، رواني و تبليغاتي است و دولت در صف مقدم اين جنگ است،در اين شرايط از همه احزاب‌، گروه‌ها، قوا و ارگان‌هاي مختلف مي خواهم بدانند که امروز نه روز گله‌مندي، نه روز رقابت و نه خداي ناکرده روز انتقام است، چرا که همه در ميدان مبارزه قرار داريم.

روحاني ادامه داد: بايد زمان خدمت‌رساني به مردم کوتاه و دقيق شود، نبايد مهر و امضايي که در دست مسئولي قرار دارد به ابزاري براي قدرت‌نمايي و فخرفروشي تبديل شود و نبايد بر سر مردم براي کاري که انجام مي‌دهيد، منتي بگذاريد، چرا که مردم ولي‌نعمت و آقاي ما هستند.وي همچنين گفت: مي‌دانيم که کارمندان دولت در فشار معيشتي و اقتصادي هستند، ‌چرا که از حقوق ثابتي برخوردار هستند و مسئولين وظيفه دارند به فکر کارمندان بوده و از آنها حمايت کنند و در اين راستا هفته گذشته از ابتداي هفته تا شب پنج‌شنبه بخش بزرگي از موضوعات جلسات چگونگي تهيه بسته‌هاي حمايتي بود.


 آمريکا تا زمان خروج ايران از صحنه سوريه، در اين کشور مي ماند 

 بر اساس گزارش‌هاي منتشر شده، دونالد ترامپ در حال اتخاذ سياست جديدي در خصوص سوريه است که بر مبناي آن تا زماني که ايران در امور سوريه حضور دارد، سربازان آمريکايي را در اين کشور حفظ خواهد کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه خبري بيزينس اينسايدر، يکي از نمايندگان وزارت امور خارجه آمريکا اظهار کرده است که پس از خروج نيروهاي داعش از سوريه، دولت دونالد ترامپ، رييس جمهور آمريکا مي خواهد بر حصول اطمينان از خروج همه نيروهاي ايراني از سوريه متمرکز شود.جيمز جفري، يکي از مسئولان بازنشسته سرويس خارجي آمريکا که اخيرا از سوي مايک پومپئو، وزير امور خارجه آمريکا به عنوان نماينده او در سوريه انتخاب شد، به خبرنگاران گفت: سياست جديد دولت اين است که ديگر تا پايان سال از سوريه خارج نشويم.وي افزود: اين به آن معناست که عجله اي براي اين کار نداريم.


 خبر 

 حمله موشکي سپاه به مقر حزب دموکرات کردستان ايران در شمال عراق

گفته مي شود در اين حمله، ستاد فرماندهي حزب دموکرات مورد حمله موشکي قرار گرفت.

سپاه پاسداران در حمله موشکي به کردستان عراق، مقر حزب دموکرات کردستان ايران را مورد هدف قرار داد.

به گزارش عصرايران، اين حمله با استفاده از 5 موشک زمين به زمين انجام شد.سايت رجانيوز نوشت که در اين حمله 9 تن کشته و حدود 30 نفر ديگر زخمي شدند.گفته مي شود در اين حمله، ستاد فرماندهي حزب دموکرات مورد حمله موشکي قرار گرفت.فيلم هايي نيز در شبکه هاي اجتماعي از حمله موشکي منتشر شده است.

آمريکا خشونت عليه ديپلماتها در بصره را محکوم کرد

وزارت خارجه آمريکا بدون آنکه نامي از ايران ببرد، در بيانيه‌اي که بعد از تعرض به سفارت ايران در بصره صادر شد؛ خشونت عليه ديپلماتها را محکوم کرد.

به گزارش مهر به نقل از آناتولي، وزارت خارجه آمريکا بدون نام‌بردن از ايران، خشونت عليه ديپلماتها در شهر بصره عراق را محکوم کرد.

در همين‌ راستا، «هدر نائورت» سخنگوي وزارت خارجه آمريکا با صدور بيانيه‌اي گفت: در قانون اساسي عراق، حق اعتراض صلح‌جويانه و حفاظت از دارايي‌هاي عمومي و خصوصي از ارتباطي تنگاتنگ برخوردارند.

وي افزود: آمريکا خشونت عليه ديپلماتها از جمله آنچه که اتفاق افتاد، محکوم مي‌کند. از همه طرفين شامل نيروهاي امنيتي و معترضين مي‌خواهيم حق تظاهرات مسالمت‌آميز و حفاظت از ديپلماتها و اماکن ديپلماتيک را رعايت کنند.

يک مسئول آمريکايي فاش کرد

ترامپ درصدد قطع کمک 20 ميليون دلاري به بيمارستان‌هاي قدس

يک مسئول آمريکايي اعلام کرد که رئيس‌جمهور اين کشور تصميم گرفته کمک‌هايي به ارزش 20 ميليون دلار را از بيمارستان‌هاي قدس قطع کند.

به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه عبري زبان هاآرتص، يک مسئول آمريکايي اعلام کرد: دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور اين کشور تصميم گرفته کمک‌هاي کشورش به ارزش 20 ميليون دلار را از بيمارستان‌هايي که به فلسطيني‌ها در قدس خدمات‌رساني مي‌کنند، قطع کند.کنگره پيشتر با اين کمک‌ها در راستاي مبالغ اختصاصي براي سال جاري ميلادي موافقت کرده بود اما دولت ترامپ آن را به طور کامل قطع کرد.

سازمان بهداشت جهاني:

درد و رنج مردم يمن بي‌سابقه است

مدير منطقه‌اي سازمان بهداشت جهاني در خاورميانه اعلام کرد، درد و رنج انساني و نيازهاي بهداشتي در يمن به سطح بي‌سابقه‌اي رسيده است.

به گزارش ايسنا، به نقل از النشره، احمد المنظري، مدير منطقه‌اي سازمان بهداشت جهاني در خاورميانه در بيانيه‌اي گفت، مراکز بهداشت اصلي يمن به دليل جنگ فلج شده‌اند.


 جشن فارغ التحصيلي دانشجويان دانشگاه علم و فرهنگ 


 ساخت ساختماني به شکل کشتي تفريحي در شهر ژنگژو چين  


 سرمقاله 

آزمون شهروندي و مردودي مردم و مسئولين!

آذر فخري 

براي اين که فردي بتواند به شهروندي کشوري درآيد، به‌خصوص در کشورهاي اروپاي، بايد آزمون شهروندي بدهد. در اين آزمون، از متقاضي پرسش‌هايي درباره‌ي کشور و شهري که متقاضي شهروندي آن است، پرسيده مي‌شود تا مشخص شود اين فرد تا چه اندازه نسبت به تاريخ و جغرافيا و فرهنگ کشوري که قرار است در آن زندگي کند، آگاه است.

چنين آزموني، نشان مي‌دهد که شهروندي، نه فقط يک سبک زندگي، که نوعي مسئوليت‌پذيري در برابر اجتماعي است که قرار است عضوي از آن بشويم. ما نمي‌توانيم عضو جامعه اي باشيم؛ مگر آن که بدانيم آن جامعه از چه مسيرهاي تاريخي گذشته و چه تحولات فرهنگي را تحت چه شرايطي از سر گذرانده است.

همين مورد را تعميم بدهيم به جامعه‌ي امروز خودمان، با عنوان شهرونداني که درگير مشکلات عديده اقتصادي و اجتماعي و اخلاقي هستيم. شهرونداني که در طول همين شش ماهه‌ي گذشته سال 97، با هر شوک و تکان اقتصادي و سياسي، رفتارهايي از خود بروز داديم که نشان داد تا چه اندازه از ادبيات و اتمسفر شهروندي دورافتاده و جداييم و چندان احساس همبستگي و همدلي بين ما جريان ندارد.

ما در آزمون‍هاي سخت اين بازه از زمان، چندان سربلند نبوده‍ايم؛ و براي درک بهتر و باور اين مردودي، لازم نيست خيلي دور برويم و مقالات و بررسي‍‌ها و پژوهش‌‍‌هاي علمي و جامعه‌شناختي را بخوانيم؛ فقط کافي است سري به فروشگاه محل زندگي‌مان بزنيم و به‌عنوان يک تماشاچي به نحوه‌ي خريد مردم توجه کنيم.

با هر شايعه‌اي، يا با هر خبر واقعي که در رابطه با کمبود يا گراني يک کالا منتشر مي‌شود، ما به جاي بازداري و تحمل، به جاي منتظر نشستن و بررسي اوضاع و احوال، اولين کاري که مي‌کنيم اين است که به فروشگاه‌ها و سايت‌ها هجوم مي‌بريم و هر چه را که لازم داريم و يا حتي نداريم، مي‌خريم.

همين امروز به اولين فروشگاه سر راه‌تان برويد و نگاهي قفسه‌ها بيندازيد. قفسه‌ي کالايي که کمبود يا گراني‌اش شايع شده مدام توسط مردم خالي و توسط گردانندگان فروشگاه، پر مي‌شود.

هيچ‌کدام از ما هم به اين فکر نمي‌کنيم که اگر اين کالا کم است و گران شده، پس چرا مدام جايگزين مي‌شود و هر چه‌قدر مردم برمي‌دارند و مي‌‎برند، تمامي ندارد!

اين چگونه شهروندي است که به جاي همدستي و همدلي با هم در برابر شايعاتي که جز برانگيختن احساسات آني‌مان و واداشتن ما به رفتارهاي انعکاسي، و نه عاقلانه، فقط به فکر پرکردن انبارهاي خانگي خودمان هستيم؛ به همان ترتيبي که محتکران بزرگ، انبارهاي‌شان را لبالب آکنده‌اند و با شايعات مختلف، مدام روح و روان ما را مي‌لرزانند تا کالاي خود را به هيجاني‌ترين و لاجرم گران‌ترين شکل ممکن بفروشند.

چگونه شهرونداني هستيم که هنوز بعد از اين‌همه سال، اعتماد و توکل کردن را نه آزموده‌ايم و نه تمايلي به آزمودنش براي اولين بار داريم؟

چگونه است که هنوز بر تداوم اين جو بي‌اعتمادي و عدم امنيت پاي مي‌فشاريم و در اين زمينه،مردم عادي و مسئول رده مياني و بالايي، هيچ فرقي با هم ندارند. همه، از شهروند عادي تا مسئولين، يک چرخ خريد در دست گرفته‌اند و به جان همديگر و شهرو فروشگاه‌ها افتاده‌اند.

اين چگونه آزموني است که اقتصاد و سياست، متولي و غير متولي، مدام در آن مردود مي‌شوند و نشان و کورسويي از اميد و اعتماد در آن ديده نمي‌شود؟

a.f.far99@gmail.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته