جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/06/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5927

دکتر جهانگيري در نشست روساي دانشگاه ها، مراکز آموزش عالي، پژوهشگاه‌ها و پارک‌هاي فناوري تاکيد کرد:
کشور را با همکاري دانشگاه ها از دشواري ها عبور دهيم


آژانس انرژي اتمي پايبندي ايران به برجام را تاييد کرد


آمريکا دادگاه لاهه را نيز به اعمال تحريم تهديد کرد


العبادي در بصره: با هرگونه تعدي به کنسولگري‌ها و هيأت‌هاي ديپلماتيک مخالفيم


يك نكته از هزاران


توضيحات مرجعيت ديني عراق در مورد نخست وزير آينده


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


سيزدهمين نمايشگاه "زنان و توليد ملي"با حمايت از توليدداخلي

درخواست محسني‌اژه‌اي از مردم:
افراد آلوده به فساد را معرفي کنيد


داروي ربيف براي بيماران ام‌اس، 840 هزار تومان


آمريکا: تمام جوانب امنيت اسرائيل را مد نظر داريم


خبر


نخستين دوره جايزه آکادمي سينما سينما


37کشته در زلزله ژاپن


سرمقاله


 دکتر جهانگيري در نشست روساي دانشگاه ها، مراکز آموزش عالي، پژوهشگاه‌ها و پارک‌هاي فناوري تاکيد کرد:
 کشور را با همکاري دانشگاه ها از دشواري ها عبور دهيم 

 معاون اول رييس جمهوري، شرايط ايران را خطير و دشوار توصيف کرد و گفت: در چنين وضعيتي چشم اميد به دانشگاه ها است، کشور را بايد با همکاري آنها از دشواري ها عبور دهيم.به گزارش ايرنا، «اسحاق جهانگيري» در نشست روساي دانشگاه ها، مراکز آموزش عالي و پژوهشگاه ها و پارک هاي علم و فناوري سراسر کشور که در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد، افزود: دست نياز همه به سمت دانشگاه ها دراز است.

وي با بيان اين که شرايط کشور خطير و دشوار است، ادامه داد: البته به معناي اين نيست که همه عواملي که وجود دارد، تهديد است بلکه فرصت هاي خوبي مي توان از دل شرايط سخت بيرون آورد و همان طور که خداوند اميد داده بعد از هر مشکلي آساني است.معاون اول رييس جمهوري همچنين اظهار داشت: تجربه کشورهاي مختلف و جهاني نشان داده که تحولات بزرگ از دل شرايط سخت و دشوار خارج مي شود و بايد به دنبال اين باشيم که تحولات بزرگ در اين شرايط سخت به وجود آيد.

جهانگيري به پيشنهادها و راهکارهاي جمعي از دانشگاهيان درمورد شرايط اقتصادي امروز کشور اشاره کرد و افزود: رهبر معظم انقلاب به دولت توصيه کردند که به اين پيشنهادها بايد توجه شود.وي همچنين گفت: رييس جمهوري و مجموعه دولت تاکنون بارها اعلام کرده که بايد از فرصت دانشگاه ها استفاده شود و به نظر من امروز دانشگاه ها در نقطه کانوني قرار گرفته اند که بايد کاري کنند.فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتي افزود: فکر مي کنم رسيدن به اين نقطه که درک جمعي از نيازها وجود داشته باشد و به سمت دانش و دانشگاه ها برود، نقطه مهمي براي توسعه کشور بوده و دانشگاه کانون مهمي براي گام برداشتن در اين مسير است.

جهانگيري ادامه داد: اگر به دنبال توسعه همه جانبه و پايدار هستيم محور آن مي تواند توسعه درون زا و ملي باشد و مهم ترين نقطه کانوني اقتصاد مقاومتي توجه به ظرفيت هاي داخلي کشور است.وي خاطرنشان کرد: توسعه علمي کشور که کانون آن دانشگاه است، ضامن اصلي بقاي ما است و بايد به طور جدي به آن پرداخته شود.معاون اول رييس جمهوري تصريح کرد: البته دانشگاه ها دستاورهاي خوبي داشته اند و رتبه علمي و جايگاه ايران در مقابل کشورهاي توسعه يافته قابل تحسين است که اين نشان مي دهد دانشگاهيان به موضوع توسعه علم و فناوري توجه داشته اند.


 آژانس انرژي اتمي پايبندي ايران به برجام را تاييد کرد 

 
ايسنا :مدير کل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي با صدور بيانيه‌اي، بار ديگر تطابق عملکرد ايران با توافق هسته‌اي را تاييد کرد.

بر اساس متن بيانيه يوکيا آمانو؛ مديرکل سازمان انرژي اتمي، ايران به تعهدات خود در برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به "برجام" پايبند بوده است.در متن اين بيانيه آمده است: گزارش من درباره تصديق و نظارت بر عملکرد جمهوري اسلامي ايران با توجه به قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل، اقدامات مرتبط آژانس در اين کشور طي چند ماه گذشته را پوشش مي‌دهد. ايران تعهدات هسته‌اي خود را طبق برنامه جامع اقدام مشترک اجرا کرده است و ادامه عمل به اين تعهدات از سوي ايران امري ضروري است.آژانس به راستي آزمايي عدم انحراف مواد هسته اي اعلام شده از سوي ايران تحت موافقتنامه پادماني ادامه مي دهد و ارزيابي ها درباره مواد و فعاليت‌هاي هسته اي اعلام نشده در ايران همچنان ادامه دارد.


 آمريکا دادگاه لاهه را نيز به اعمال تحريم تهديد کرد 

 
اسکاي نيوز :آمريکا موضع خصمانه‌اي عليه ديوان بين‌المللي کيفري در لاهه اتخاذ و اين ديوان را تهديد کرده است که اگر قضات اين ديوان پرونده و تحقيقاتي درباره احتمال ارتکاب جرايم جنگي در افغانستان به جريان بيندازند، آن را تحريم خواهد کرد.به گزارش ايسنا،‌ به نقل از اسکاي نيوز، قرار است جان بولتون در سخنراني خود در برابر يک گروه محافظه کار به نام جامعه فدراليست اين مساله را بيان کند. اين سخنراني اولين سخنراني او پس از پيوستن به دولت ترامپ است.بر اساس پيش نويس سخنراني بولتون، آمريکا از هر اقدام لازم براي حفاظت از جان شهروندان و شهروندان متحدانش در جريان روند دادرسي غيرعادلانه توسط اين دادگاه غيرقانوني استفاده خواهد کرد.اگر اين پرونده به جريان بيفتد در اين صورت دولت ترامپ قضات اين ديوان را به آمريکا ممنوع الورود کرده و تحريم‌هايي عليه هرگونه سرمايه گذاري آنها در سيستم مالي آمريکا اعمال کرده و آنها را در سيستم قضايي آمريکايي دادگاهي مي‌کند.


 العبادي در بصره: با هرگونه تعدي به کنسولگري‌ها و هيأت‌هاي ديپلماتيک مخالفيم 

 سومريه نيوز :نخست وزير عراق در راس هيأتي از وزرا وارد استان بصره شد.به گزارش ايسنا، به نقل از سومريه نيوز، يک منبع که خواست نامش فاش نشود، اعلام کرد که حيدر العبادي، نخست وزير عراق وارد استان بصره شد.اين منبع همچنين اعلام کرد که احتمال مي‌رود العبادي کنفرانسي مطبوعاتي در اين استان برگزار کند.العبادي در بصره مخالفت خود را نسبت به تجاوز و تعدي عليه کنسولگري‌ها و هيأت‌هاي ديپلماتيک در اين کشور اعلام کرد.

وي گفت: اعزام نيروهاي بيشتر بنا به درخواست اين استان صورت مي‌گيرد.نخست وزير عراق در جلسه فوق‌العاده‌ پارلمان اين کشور حضور داشت که به منظور بررسي رخدادهاي بصره برگزار شده بود. در اين نشست وزراي کشور، بهداشت، شهرداري‌ها و منابع آبي نيز حضور داشتند.


 يك نكته از هزاران 

 راست گفتن دليلي براي توجيه تعهدات و شانه خالي کردن از بار مسئوليت ها نيست. اخيراً وزارت کار و تعاون اعلام کرده است راه حلي براي افزايش دستمزد کارگران وجود ندارد و بر اين امر نيز واقف است که مبلغ تعيين شده کنوني تنها ممکن است يک سوم سبد معيشتي آنها را تامين کند.

هرچند که بيان واقعيت ها امري ارزشمند تلقي مي شود تا مردم نسبت به وضعيت کشور بينش بازتري داشته باشند، اما اين مسئله نمي تواند بار مسئوليت يکي از کليدي ترين نهادها اقتصادي کشور را کاهش دهد. وزارت کار بايد با برنامه ريزي در چنين شرايطي ضمن بيان واقعيت ها، راه کار و راه حلي براي کاهش فشار بر مردم و کنترل اين مشکلات داشته باشد. صرف اينکه صريح به مردم بگوييم راه حلي براي افزايش حقوق وجود ندارد، کاري از پيش نخواهيم برد. پس علم مديريت و حضور کارشناساني که از بودجه عمومي حقوق مي گيرند چه مي شود. آنها بايد در چنين شرايط از توان خود براي اداره امور استفاده کنند، وگرنه در شرايط عادي بدون وزير و مدير و سرپرست هم مي توان سيکل اداري را چرخاند.


 توضيحات مرجعيت ديني عراق در مورد نخست وزير آينده 

 يکي از رهبران ائتلاف سائرون در عراق اعلام کرد که مرجعيت ديني با اسامي پنج نامزد براي پست نخست وزيري از جمله حيدر العبادي، نوري مالکي و هادي العامري مخالفت کرده‌ است. اين در حالي است که يک منبع نزديک به مرجعيت ديني اين خبر را توضيح داد.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه سومريه نيوز، يک منبع نزديک به آيت‌الله سيد علي سيستاني مرجع عاليقدر شيعيان درباره مخالفت مرجعيت ديني با برخي از نامزدهاي احراز پست نخست‌وزيري عراق توضيحاتي ارائه کرد.

اين منبع به سومريه نيوز گفت: اينکه برخي نمايندگان به رسانه‌ها گفته‌اند مرجعيت ديني اسامي تعدادي از سياستمداران را برده و انتخاب هر يک از آنها را براي پست نخست وزيري رد کرده، دقيق نيست. براساس قانون اساسي تعيين نامزد براي نخست وزيري تنها از اختيارات فراکسيون اکثريت است.


 ميز خبر 

 تشکر ترامپ از اون به خاطر برگزاري رژه بدون موشک‌

رييس جمهور آمريکا از رهبر کره شمالي به خاطر برگزاري يک رژه نظامي گسترده بدون نمايش موشک‌هاي بالستيک در مراسم هفتادسالگي حکومت اين کشور تشکر کرد.

به‌ گزارش ‌ايسنا، ‌به نقل از خبرگزاري فرانسه، دونالد ترامپ، رييس جمهوري آمريکا در توييتي نوشت: اين يک اطلاعيه بزرگ و بسيار مثبت از جانب کره شمالي است. من از کيم جونگ اون، رهبر کره شمالي به خاطر اين اقدام تشکر مي‌کنم. ما هر دو ثابت کرديم که همگان در اشتباه هستند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

سيزدهمين کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

انجمن بين المللي دانشگاه ها

دوازدهمين کنفرانس عمومي، سائوپولو، برزيل

3.6 خبرنامه و وب سايت IAU

يک اتصال محکم وقابل رويت ديگر IAU خبرنامه IAU مي باشد که دوماه يک بار در انگليس و فرانسه توليد شده است، ودر سطح وسيع به صورت کاغذي و وب سايت منتشر مي گردد . با " مقالات عميق و اختصاصي" 1 (Feature Articles)، با بخش هاي بازگشتي، فضا براي اخبار از اعضاي IAU ، و براي گزارش هايي درمورد فعاليت هاي شرکاء، خبرنامه سعي ميکند تا يک کتاب متعادل وهميشه متنوع در آموزش عالي در بخش هاي مختلف جهان ارائه دهد . با تمرکز روي موضوعات لحظه اي و ارائه يک کتاب خلاصه در اينکه چگونه سيستم هاي مختلف اين موضوعات را انجام مي دهند، گردآوري يک مجموعه اي از ادعاهاي حقوقي در جايي که واقع مي شود و خوانندگان از فعاليت هايIAU مطلع مي گردند، برخي از انتقادات کليدي اين انتشار است .

اين خبرنامه IAU ، به نظر ميرسد که پنج باردرسال منتشر مي شود و بخش مهمي از خدمات به اعضا است . براي نگهداري درهدف رسيدن به يک پايه مؤسساتي وسيعتر، هر عضو IAU دو نسخه دريافت مي کند تا اطمينان حاصل شودکه چرخش وسيعي از توزيع صورت گرفته است .

وب سايت ها يک منبع اطلاعاتي بالقوه بي پاياني هستند؛ محدوديت ها تنها توسط ظرفيت هاي مدير وب گذارده مي شود تا به صورت مستمر آن را به روزکند. IAU کاربرد زيادي براي وب سايت خود و تعداد صفحات زيادي براي برخي سطوح موضوعي خود تهيه کرده است . به عنوان مثال، مثل توسعه پايدار، که در ميان متخصصين وب سايت به عنوان منبع اصلي به روزکردن اطلاعات مناسب درمورد موضوع است .

يک وب سايت " يک کار درحال پيشرفت" به تمام معني عالي است ،به گونه اي که ارائه گزارش چهارساله توسعه سخت است . کافي است بگوييم که درهرسري صفحات وب بهبود مي بخشد و گسترش مي يابد و در آينده نيز آن را ادامه خواهد داد .

به طور روشن، برنامه انتشارات IAU يک نقش مرکزي براي تهيه کاروفعاليت هاي IAU به منظور توجه به عضويت، توجه به آکادمي و توجه به طورکلي به جامعه آموزش عالي وشرکاء IAU ، بازي مي کند. انتشارات با ساير فعاليت ها، داخلي وخارجي، که سياست و اقدام انجمن را درآينده اجرا ميکنند، همکاري مي نمايد . انتشارات راه هاي مفيدي را به روي شرکاء باز ميکندتا نتايجي که توليد شده است ازطريق کار مشترک در IAU و با IAU ، عميق شود و مشخص گردد .

1. Feature Articles : a newspaper or magazine article that deals in depth with a particular topic.


 سيزدهمين نمايشگاه "زنان و توليد ملي"با حمايت از توليدداخلي  

سيزدهمين نمايشگاه "زنان و توليد ملي"" با هدف حمايت و با حضور توليدکنندگان برتر کشور در محل نمايشگاه بوستان گفتگو برپا شده است.هدف از اجراي اين نمايشگاه به طور خاص ارتقاء نقش زنان در توليد ملي ، توانمندسازي زنان سرپرست خانوار و معرفي برندهاي ايراني، حمايت از برندهاي داخلي در برابر هجوم برندهاي خارجي ، حمايت از چرخه توليد و تلاش براي صادرات به کشورهاي منطقه و اسلامي است.


  درخواست محسني‌اژه‌اي از مردم:
  افراد آلوده به فساد را معرفي کنيد 

 
معاون اول قوه قضائيه از مردم خواست افراد آلوده به فساد را به دستگاه قضا معرفي کنند.

به گزارش تسنيم، حجت الاسلام والمسلمين غلامحسين محسني‌اژه‌اي در حاشيه نشست مسئولان عالي قضايي در خصوص موضوعات مطرح‌شده در اين جلسه اظهار کرد: در جلسه امروز مسئولان عالي قضايي، بررسي دستورالعمل جامع اطلاع‌رساني ادامه يافت و خوشبختانه به مراحل نهايي نزديک شده است.

معاون اول قوه قضائيه افزود: همچنين در جلسه ، رئيس دستگاه قضا تأکيد کرد که پرونده‌هاي مربوط به تخلفات اخير اقتصادي به‌سرعت و با قاطعيتِ توأم با عدالت مورد توجه همه مراجع قضايي باشد و دست‌اندرکاران اين پرونده‌ها به‌هيچ‌وجه تحت تأثير فضاسازي و جوسازي‌هايي که ممکن است عليه قوه صورت بگيرد، قرار نگيرند.

محسني اژه‌اي توجه به عمليات رواني و رسانه‌اي دشمن را از ديگر موضوعات مطروحه در جلسه عنوان کرد و گفت: در رسيدگي‌ به همه پرونده‌ها، ميزان و معيار، شرع و قانون است و به‌هيچ‌وجه نبايد تخلفي از قانون و شرع صورت بگيرد. در خصوص پرونده‌هاي اخير هم اميدواريم بتوانيم با کمک دستگاه‌هاي نظارتي و با توجه به کمک ضابطين، آنها را مطابق شرع و قانون و در کمترين زمان ممکن به نتيجه برسانيم.سخنگوي قوه قضائيه تأکيد کرد: تقاضاي من از مردم اين است که افراد آلوده به فساد را به دستگاه قضا معرفي کنند. در دهه اول انقلاب با کمک مردم توانستيم در مقابل همه تروريست‌هاي داخلي و خارجي بايستيم چون خود مردم بودند که تروريست‌ها را معرفي مي‌کردند. اکنون هم از مردم مي‌خواهيم افراد فاسد و متخلف را که در دستگاه‌هاي مختلف ممکن است با آنها برخورد داشته باشند، به ما معرفي کنند؛ البته اين کار بايد مستند باشد و هر شايعه‌اي را به ما منتقل نکنند.

معاون اول قوه قضاييه گفت: قولي که به مردم مي‌دهم دو چيز است: اول اينکه کساني که اطلاع‌رساني صحيحي در جهت معرفي مفسدين به ضابطين يا به قوه قضاييه داشته باشند، حتماً از آنها حمايت مي‌شود و اگر بخواهند که مشخصات آنها محفوظ بماند، حتماً نام آنها و مشخصات آنها محفوظ خواهد بود و برايشان مشکلي پيش نخواهد آمد.

وي بيان کرد: قول دومي هم که مي‌توانم بدهم اين است که قوه قضاييه به‌فضل پروردگار و با کمک مردم هيچ‌گونه خط قرمزي نخواهد داشت و ان‌شاءالله با تمام توان در مقابل هر نوع فساد و جرمي ايستادگي و پرونده‌ها را طبق قانون بررسي و احکام را صادر خواهد کرد.


  داروي ربيف براي بيماران ام‌اس، 840 هزار تومان 

مديرعامل انجمن ام‌اس آذربايجان‌شرقي گفت: از تاريخ شانزدهم شهريور ماه، هر داروي «ربيف» براي بيماران ام‌اس، 840 هزار تومان آب مي‌‏خورد.

به گزارش عصر ايران ، «علي هاشمي»، با بيان اين مطلب اظهار کرد: از تاريخ شانزدهم شهريور ماه، داروي ربيف و کوپامر مورد استفاده بيماران ام‌اس، گران شده است.وي خاطرنشان کرد: کوپامر که يک داروي ايراني است تا پيش از اين تاريخ، رايگان بود و با ارايه برگه تخفيف 50 درصدي از سوي انجمن بيماران ام‌اس، نصف هزينه را سازمان غذا و دارو پرداخت مي‌‏کرد، اما هم‌اکنون براي مصرف سه ماهه بيمار، حدود 400 هزار تومان هزينه دريافت مي‎کنند.


 آمريکا: تمام جوانب امنيت اسرائيل را مد نظر داريم 

 فرستاده ويژه رئيس‌جمهور آمريکا در مذاکرات صلح خاورميانه گفت که کشورش طرحي را که تمامي جوانب مربوط به امنيت اسرائيل را برآورده نکند، ارائه نخواهد کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه الشرق الاوسط، جيسون گرينبلات، فرستاده ويژه رئيس‌جمهوري آمريکا در مذاکرات صلح خاورميانه گفت: آمريکا طرحي را که تمامي جوانب مربوط به امنيت اسرائيل را در نظر نگيرد ارائه نخواهد کرد و از چنين طرح‌هايي نيز حمايت نمي‌کند. امنيت اسرائيل اهميت زيادي براي ما دارد.وي گفت: آمريکا کاملا به امنيت اسرائيل پايبند است و طرح واشنگتن اين مسئله را به شکل واضح نشان مي‌دهد و در نهايت دو طرف احساس خوبي خواهند داشت.


 خبر 

 رئيس مجلس شوراي اسلامي:

اقتصاد کشور نياز به جراحي دارد

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: وضعيت اقتصادي کشور به گونه اي است که بايد جراحي در آن صورت بگيرد.

به گزارش خانه ملت، دکتر علي لاريجاني که به شهرستان استهبان استان فارس سفر کرده است، در نشست شوراي اداري اظهار داشت: اين شهر مزيت هاي خوب فرهنگي و ديني مهمي دارد که بايد آن ها را حفظ کرد، زماني که جامعه از نظر ديني سالم باشد مشکلات ديگران نيز حل مي شود.رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه بسياري از نابساماني هاي اجتماعي و اقتصادي ريشه در عدم تعهد ديني دارد، گفت: نکاتي در خصوص پيشرفت هاي استان مطرح شد اما برخي مشکلات باقي مانده است، مشکل کشور در زمينه آب مخصوصا در شهرهاي مرکزي بسيار شديدتر است، مشکل بي آبي جدي است و بايد همه جانبه به آن نگاه کنيم.

بغداد، سقف خروج ارز از عراق و ورود ارز به ايران را مشخص کرد

اداره کل گمرک عراق سقف مجاز خروج و ورود ارز به ايران را مشخص کرد.به گزارش ايسنا به نقل از المربد، اداره کل گمرک عراق که وابسته به وزارت مالي اين کشور است در بيانيه‌اي اعلام کرد که با توجه به دستورالعمل خريد و فروش ارز در ايران سقف مجاز ورود ارز به ايران 10000يورو و سقف مجاز خروج ارز از ايران 5000يورو يا معادل آن است.در اين بيانيه آمده است که اگر مبالغ ورود و خروج بيش از حد مجاز باشد لازم است به اداره گمرک اطلاع رساني شود تا اقدامات لازم اتخاذ شود.

6 برابر شدن قيمت ظروف يک‌بار مصرف

مقيمي گفت: قيمت ظروف يکبار مصرف نسبت به محرم سال گذشته 6 برابر شده و اين امر قدرت خريد مردم را کاهش داده است.

سيد رحيم مقيمي اصل، رئيس اتحاديه فروشندگان پلاستيک و نايلون درباره قيمت ظروف يکبار مصرف اظهار کرد: قيمت ظروف يکبار مصرف، نسبت به سال گذشته 5 تا 6 برابر افزايش يافته است.

وي ادامه داد: پتروشيمي ها با توجه به امکاناتي که از دولت دريافت مي کنند، بايد به کارخانجات وابسته خدمات بيشتري ارائه دهند.

رئيس اتحاديه فروشندگان پلاستيک و نايلون با تاکيد بر خودکفايي کشور در زمينه توليد مواد پتروشيمي بيان کرد: افزايش قيمت مواد پلاستيکي سبب بالا رفتن قيمت تمامي مواد پلاستيکي شده است در حالي که کشور ما براي توليد مواد پتروشيمي به هيچ ماده اوليه اي نياز ندارد.

وي در پاسخ به افزايش قيمت ظروف پلاستيکي در آستانه ماه محرم گفت: قيمت ظروف يکبار مصرف از جمله ليوان و سفره نسبت به محرم سال گذشته 6برابر شده و اين امر قدرت خريد مردم را کاهش داده است.

اسپانيا فروش سلاح به عربستان را لغو کرد

وزارت دفاع اسپانيا به دليل کشته شدن 10 هزار تن و بي‌خانماني پنج ميليون تن ديگر در جنگ رياض عليه يمن اعلام کرده، تحويل بمب‌هاي هدايت ليزري را به دولت عربستان متوقف کرده است.به گزارش عصر ايران به نقل از اسپوتنيک، براساس گزارش اخير روزنامه اينديپندنت، اسپانيا با رياض براي فروش 400 بمب در سال 2015 قرارداد امضا کرده بود. کابينه سوسياليست کنوني دولت اسپانيا به رهبري پدرو سانچز، نخست وزير هم اکنون 10 ميليون دلار از ‌آن پولي را که از رياض دريافت کرده، باز پس مي‌فرستد و مابقي سفارش سلاح را لغو مي‌کند.


 نخستين دوره جايزه آکادمي سينما سينما  


 37کشته در زلزله ژاپن 


 سرمقاله 

پارادوكس حمايت از توليد داخل و افزايش قيمت محصولات داخلي

زهرا کيان بخت

در حالي كه به رسم هر سال، اين روزها يكي از مهم‌ترين دغدغه‌ها و مشغوليت‎هاي خانواده‎ها، گشت و گذار در بازارهاي لوازم‌التحرير به همراه فرزندان دانش‌آموزشان است، اين بازار هم مانند بسياري از حيطه‌هاي ديگر، از تب و تاب‌ها و نوسان‌هاي اخير، مصون و بركنار نمانده و درست در آستانه بازگشايي مدارس، تغييرات قيمتي و التهابات به وجود آمده در بازار لوازم‌التحرير، خانواده‌ها را غافلگير كرده است.

اين مسأله به خصوص براي اقشار كم‌درآمد جامعه و خانواده‌هايي كه بيش از يك فرزند دانش‌آموز دارند، بغرنج‌تر است، به طوري كه بسياري از خانواده‌ها احتمالا به اين فكر كرده‌اند كه اي كاش اقلام اين‌چنيني را ماهها قبل تهيه مي‌كردند تا امروز، ناچار به پرداخت هزينه‌هاي چندبرابري براي تهيه نوشت‌افزار براي فرزندان خود نباشند. طبيعي است كه قيمت نوشت‌افزارهاي خارجي نسبت به قيمت نوشت‌افزارهاي توليد داخل، همواره بالاتر بوده و خانواده‌هايي كه پيش‌تر نوشت‌افزار خارجي براي فرزندان خود تهيه مي‌كردند، اين اقلام را با قيمتي گران‌تر خريداري مي‌نمودند.

اما آنچه امروز در بازار لوازم‌التحرير شاهدش هستيم، محدود و منحصر به محصولات خارجي نيست و متاسفانه درمورد اقلام ساخت داخل هم با افزايش چندبرابري قيمت‌ها مواجهيم. از همين رو، بسياري از خانواده‌ها عنوان مي‌كنند حتي با وجود اين كه سعي كرده‌اند نوشت‌افزار داخلي براي فرزندشان تهيه كنند، افزايش چندبرابري قيمت‌ها آنها را نيز نواخته است، حال آن كه رواج و گسترش استفاده از محصولات داخلي بايد با تسهيلات و امتيازاتي مثل قيمت ارزان‌تر همراه باشد تا بتواند مصرف‌كننده را نسبت به خريد اقلام داخلي، راغب نگه دارد.

در اين ارتباط، عوامل مختلف و ازجمله بالا رفتن قيمت مواد اوليه توليد نوشت‌افزار موجب شده شاهد افزايش شصت الي هفتاد درصدي اين محصولات در كشور باشيم كه فشار اصلي آن متوجه خانواده‌هاست. اگر چه همچون هميشه، در كنار مسائل ديگر، سودجويي افرادي نيز كه در تلاشند از وضعيت موجود به نفع خود بهره‌گيري كنند، به اين نوسانات قيمتي دامن زده و اين بازار را كه مراجعان و متقاضيان اصلي آن، دانش‌آموزان و دانشجويان هستند، هر روز ملتهب‌تر از پيش مي‌سازد.

بديهي است وقتي اين معضل را در كنار فشارهاي اقتصادي ديگري بگذاريم كه اين روزها به خانواده‌ها براي تهيه ملزومات تحصيل فرزندان‌شان وارد مي‌شود، درمي‌يابيم چرا كمر بسياري از خانواده‌ها در آستانه مهر، زير سنگيني اين تغيير و تحولاتي كه هم گسترده بوده‌اند و هم ناگهاني، خم شده است. تهيه اقلامي مثل پوشاك مدرسه فرزندان يكي از اين موارد است كه خانواده‌ها امسال از افزايش دو و چندبرابري آن و كاهش قدرت خريد خود گلايه دارند.

در بازار نوشت‌افزار داخلي، باب ميل كودكان و نوجوانان نبودن محصولات و در مواردي، عدم كيفيت لازم در اجناس، همواره عاملي بوده كه موجب استقبال كم خانواده‌ها و دانش‌آموزان از اين توليدات شده است، حال، افزايش چندبرابري قيمت‌هاي اين محصولات كه به گفته فعالان اين صنف، به صورت ساعتي و مرتبا در حال تغيير است، مزيد بر علت و موجب شده تمايل و توان مصرف‌كنندگان براي تهيه اقلام توليد داخل، كمتر و كمتر شود و اين پارادوكسي است كه تا حد زيادي در اثر ضعف‌هاي نظارتي به وجود آمده است. 

خلاصه اينكه؛ همه اينها موجب شده امسال مهر ماه، سخت‌تر از هميشه براي خانواده‌ها شروع شود، چرا كه هر چند هر ساله در اين ايام، تاحدودي شاهد درصدي افزايش قيمتي بوديم كه تا اندازه‌اي طبيعي و پذيرفته، بود، اما اين حجم تغيير باعث شده مهر امسال، به گونه متفاوتي براي خانواده‌هاي داراي دانش‌آموز رقم بخورد.

لذا جا دارد نظارت‌هايي جدي‌تر بر بازار نوشت‌افزار صورت بگيرد تا خانواده‌ها با مشاهده كيفيت و قيمت محصولات توليد داخل، عطاي استفاده از نوشت‌افزار داخلي را به لقاي آن نبخشند و كالاهاي چيني را كه به نظر مي‌رسد قيمت مناسب‌تر و ارزان‎تري دارند، به آنها ترجيح ندهند.

zahrakianbakht@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته