جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/06/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5927


برپايي شانزدهمين نمايشگاه سراسري کتاب در اروميه


تجليل از بازنشستگان و مستمري‌بگيران نمونه تأمين اجتماعي استان خوزستان‎


صدور مجوز خريد تضميني سالانه 15 ميليون مترمکعب آب از بخش خصوصي


آغاز برداشت ليموشيرين از باغات رودان


خبــر


در استان


 برپايي شانزدهمين نمايشگاه سراسري کتاب در اروميه  

 اروميه- آبروشن

شانزدهمين نمايشگاه سراسري کتاب آذربايجان غربي از امروز؛ بيستم شهريور ماه در اروميه برپا مي‌شود

حجت‌الاسلام ناصر خداياري مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: سيصد و پنجاه و نهمين نمايشگاه سراسري کتاب کشور و شانزدهمين نمايشگاه سراسري کتاب آذربايجان غربي از روز بيستم تا بيست و پنجم ماه جاري در پارک جنگلي اروميه برپا مي‌شود.

وي تقويت فرهنگ کتابخواني، ايجاد انگيزه براي ناشران و تقويت آن‌ها براي بازسازي نشر، ارائه فرصت مناسب براي فروش کتاب، حمايت از ناشران و مولفان بومي، تسهيل در دستيابي آسان افراد به تازه‌هاي نشر، استفاده از تخفيف نمايشگاهي را از اهداف برگزاري اين نمايشگاه عنوان کرد.

وي افزود: در اين نمايشگاه 229 ناشر، 63 هزار و 550 عنوان کتاب را با موضوعات تخصصي، عمومي، پزشکي، زبان، حقوق، هنر، دانشگاهي و کودک و نوجوان در قالب 180غرفه در 3سالن به معرض فروش و نمايش مي‌گذارند

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربايجان غربي اضافه کرد: ناشران حاضر در نمايشگاه شامل 144 ناشر مستقل، 65 نمايندگي از تهران، مشهد، اصفهان و... و 20 ناشر از آذربايجان غربي هستند

حجت‌الاسلام خداياري يادآور شد: کتاب‌هاي عرضه شده در نمايشگاه با 30 درصد تخفيف که 10 درصد آن توسط ناشران، 10 درصد توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي و 10 درصد توسط موسسه نمايشگاه‌هاي کتاب ارائه مي‌شود، عرضه مي‌شوند.مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربايجان غربي گفت: در سال جاري 147 عنوان کتاب با موضوعات ادبي، تاريخي و فرهنگي در استان به چاپ رسيده است که 140 عنوان از اين تعداد به زبان فارسي و 7 عنوان به زبان ترکي بوده است.


 تجليل از بازنشستگان و مستمري‌بگيران نمونه تأمين اجتماعي استان خوزستان‎ 

 اهواز-خبرنگار آفرينش

همزمان با 25 ذي‌الحجه آيين تجليل از بازنشستگان و مستمري‌بگيران نمونه تأمين اجتماعي خوزستان برگزار شد.

مدير کل تأمين اجتماعي خوزستان در اين مراسم با اشاره به شأن نزول آيه هَلْ أَتي و نامگذاري 25 ذي الحجه روز خانواده و تکريم بازنشستگان گفت : آنچه امروز داريم مرهون تلاش و کوشش پيشکسوتان عرصه کار و سازندگي ايران اسلامي است و بايد قدر دان آن باشيم و از اينروست که بازنشستگان حاملان فرهنگ و ارزشهاي ديرپاي جامعه اند. سيد محمد مرعشي با تأکيد بر حفظ شأن و حرمت بازنشستگان و مستمري‌بگيران تصريح کرد: در دين مبين اسلام همواره به احترام به سالمندان و ارزشمندي بزرگان تأکيد گرديده و سازمان تأمين اجتماعي بعنوان بزرگترين مجموعه بيمه گر اجتماعي کشور متولي امور نزديک به 185 هزار بازنشسته و مستمري بگير در استان خوزستان است.

مرعشي همچنين اظهار داشت 62 درصد جامعه خوزستان تحت پوشش تأمين اجتماعي هستند که بر اساس آخرين آمار موجود از سال 94 لغايت 97 شاهد رشد 14 درصدي مستمري‌بگيران تأمين اجتماعي خوزستان بوده ايم.

در ادامه اين مراسم مدير درمان تأمين اجتماعي خوزستان با تبريک روز خانواده و تکريم بازنشستگان گفت: بي‌ترديد تجليل از بازنشستگان و حفظ کرامت انساني سالمندان در تفکرات و دستورات ديني و فرهنگ غني ايراني اسلامي داراي جايگاه ويژه و ممتازي است و همواره از پيشکسوتان و صاحبان اصلي صندوق تأمين اجتماعي بعنوان سرمايه‌هاي انساني جامعه تحت پوشش تأمين اجتماعي نامبرده مي‌شود. دکتر صادق جليلي با تأکيد بر ارتقاء سطح درمان و مراکز تخصصي درماني استان بيان داشت: مجموعه مديران و کارکنان تأمين اجتماعي کشور و استان خوزستان با تمام سعي و توان خود بر اين اراده‌اند تا بهترين خدمات را ارائه نمايند و نسبت به سلامت و درمان بازنشستگان و مستمري‌بگيران سازمان تأمين اجتماعي احساس مسئوليت دارند.


 صدور مجوز خريد تضميني سالانه 15 ميليون مترمکعب آب از بخش خصوصي 

 بندرعباس- شهين صادقي

مديرعامل آبفاي هرمزگان از صدور مجوز خريد تضميني سالانه 15 ميليون مترمکعب آب از بخش خصوصي براي اين استان خبرداد.امين قصمي گفت: با صدور اين مجوز از سوي شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور, حجم خريد تضميني آب آبفاي استان از طريق ايجاد تاسيسات نمک‌زدايي (آب‌شيرين‎کن‎ها) به 66 ميليون مترمکعب در سال افزايش يافت.وي, کمک به احياي دشتهاي ميناب و شميل و نيان را از ديگر دلايل آبفاي هرمزگان براي پيگيري صدور مجوز خريد تضميني آب بيان کرد.

مديرعامل آبفاي استان در ادامه اظهار داشت: همچنين اين اتفاق درراستاي سياستهاي تنوع بخشي به منابع آبي استان و استفاده حداکثري از پتانسيل بخش خصوصي انجام شده و بدون ترديد کمک موثري در ايجاد منابع آبي پايدار استان به ويژه کلان شهر بندرعباس خواهد بود.وي تصريح کرد: با در مدار قرار گرفتن ظرفيتهاي نمک‎زدايي، بيش از 50 درصد نياز آبي جمعيت تحت پوشش آبفاي استان و بالغ بر 60درصد از نياز ابي كلان شهر بندرعباس از طريق آب شيرين‌کن‌ها تامين خواهد شد.

قصمي در پايان افزود: حجم خريد تضميني آب از طريق آب‌شيرين‌کن بندرعباس و 16 آب شيرين کن در حال بهره‌برداري 51 ميليون مترمکعب است که با اضافه شدن 15 ميليون مترمکعب ديگر, اينحجمبه66 ميليون مترمکعب مي‌رسد.


 آغاز برداشت ليموشيرين از باغات رودان 

 بندرعباس- شهين صادقي

مدير جهادکشاورزي رودان، گفت: برداشت ليموشيرين از سطح 4 هزار و 100 هکتار از باغات اين شهرستان آغاز شد. ضياءالدين صامتي با اعلام اين خبر، گفت: برداشت ليمو شيرين از سطح 4 هزار و 100 هکتار از باغات اين شهرستان آغاز شده است.مدير جهادکشاورزي رودان پيش‎بيني کرد: از اين ميزان سطح زير کشت 54 هزار تن ليموشيرين برداشت مي‌شود.

وي، خاطرنشان کرد: شهرستان رودان رتبه نخست توليد ليمو شيرين در استان را دارد.


 خبــر 

 رييس جهادکشاورزي آذربايجان غربي:

آذربايجان غربي؛ قطب توليد انگور کشور

اروميه- صديقي

رئيس جهاد کشاورزي آذربايجان غربي گفت: آذربايجان غربي قطب توليد انگور در کشور است.

اسمعيل کريم‎زاده در دومين جشنواره انگور سياه که درمنطقه چشمه گراوان سردشت برگزار شد افزود: آذربايجان غربي با بيش از 23هزار هکتار تاکستان قطب اول توليد انگور بوده وسردشت با بيش از5هزار هکتار انگورسياه به صورت خودرو و جنگلي 35هزارتن محصول ارگانيک توليد مي‌کنند.

کريم‎زاده بااشاره به اينکه برگزاري اين جشنواره‌ها باعث شناساندن استعدادها وتوانمنديهاي بالنده مناطق مرزي خواهد شداظهارکرد: بايد ازمازاد توليدانگور سياه به فکر بازاريابي خارجي براي صادرات باشيم.

وي باتاکيد به اينکه دراستان نزديک به 6.5 ميليون تن محصول مختلف کشاورزي توليد مي‌شود اظهارکرد: بايد بدنبال ايجاد ايستگاه تحقيقاتي درحوزه محصولات کشاورزي به ويژه انگور براي رسيدن به جايگاه واقعي محصولات کشاورزي درجهان باشيم.

وي بااشاره به اينکه دولت باتخصيص تسهيلات باسود کمتر تلاش درتوسعه کشاورزي مناطق مرزي دارد اظهارکرد: سردشت دربين سايرشهرستانهاي استان به دليل ظرفيت بالاي رتبه اول در سامانه کارا براي جذب تسهيلات باسود 6درصد است.

وي ادامه داد: مي‌توان درکنارتوليد محصولات کشاورزي درحوزه گردشگري وتوريستي نيز کار و درآمدزايي کرد.

مجيري:

خريد کالاي ايراني، پاسداري از امنيت اقتصادي کشور است

اصفهان-راعي

مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فرآورده‌هاي کشاورزي شهرداري اصفهان گفت: خريد کالاي ايراني، دفاع و پاسداري از امنيت اقتصادي کشور است، اما در مقابل، توليدکنندگان نيز بايد محصولاتي با کيفيت و با قيمت مناسب به بازار عرضه کنند. به گزارش خبرنگار ما از اصفهان،محمد مجيري به دستاوردهاي برگزاري جشنواره کالاي ايراني در بازارهاي 14 گانه کوثر شهرداري اصفهان اشاره و اظهارکرد: از سال گذشته برگزاري جشنواره حمايت از کالاي ايراني در اين فروشگاه‌ها برگزار و با استقبال عموم شهروندان رو به رو شد. وي با بيان اينکه جشنواره حمايت از کالاي ايراني شعال سال مقام معظم رهبري مبني بر حمايت از توليد داخل را محقق کرد و جامه عمل پوشاند، تصريح کرد: خرده فروشان و عمده فروشان بايد همواره کالاي ايراني را مورد حمايت قرار دهند، البته مردم نيز به اين باور رسيده‌اند که خريد خود را از برندهاي داخلي انجام دهند به طوري که در خريد کالاي ايراني از يکديگر سبقت مي‌گيرند.

مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فرآورده‌هاي کشاورزي شهرداري اصفهان ادامه داد: اعتقاد داريم خريد کالاي ايراني دفاع و پاسداري از امنيت اقتصادي کشور است، اما در مقابل، توليدکنندگان نيز بايد محصولاتي با کيفيت و با قيمت مناسب به بازار عرضه کنند تا مشکلات مربوط به توليد و اشتغال رفع شود. وي ارتباط دو سويه مردم و توليدکنندگان را مهمترين عامل حمايت از کالاهاي ايراني دانست و افزود: در حال حاضر بيش از 95 درصد کالاهاي موجود در بازارهاي کوثر ايراني است، زيرا دغدغه سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فرآورده‌هاي کشاورزي شهرداري اصفهان اين است که کالاي خارجي در بازارهاي تحت پوشش به حداقل برسد. وي تاکيد کرد: مشتري مداري و فضاي رقابتي بازار از جمله مواردي است که براي توسعه کيفي و کمي فروشگاه‌ها بايد مدنظر قرار داد، زيرا توجه اين موضوعات تاثير بسزايي در رونق کسب و کار دارد.

مدير دفتر استاني ستاد احياي درياچه اروميه در آذربايجان غربي:

تراز درياچه اروميه با آغاز بارش‌هاي پاييزي افزايش مي‌يابد

اروميه - صديقي

مدير دفتر استاني ستاد احياي درياچه اروميه در آذربايجان غربي گفت: تراز آب درياچه اروميه با آغاز بارشها افزايش مي‌يابد.

فرهاد سرخوش افزود: در فصل گرما با وجود شدت تبخير، کاهش تراز آب درياچه امري طبيعي است که با آغاز بارشها از فصل پاييز سطح آب درياچه اروميه روند افزايشي خواهد داشت.

سرخوش با بيان اينکه وسعت درياچه اروميه در 18 شهريور 1771.35 کيلومتر مربع گزارش شده است اظهار کرد: تراز فعلي درياچه اروميه 1270.31 است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 3 سانتي متر کاهش يافته است. مدير دفتر استاني ستاد احياي درياچه اروميه در آذربايجان غربي تصريح کرد: حجم فعلي آب درياچه اروميه يک ميليارد و 12 ميليون مترمکعب است که نسبت به مدت مشابه 60 ميليون مترمکعب کاهش يافته است. وي با بيان اينکه طرحهاي انتقال آب به درياچه اروميه هنوز به بهره‌برداري نرسيده است افزود: با تامين اعتبار پيش‎بيني مي‎شود سال آينده اين طرحها به بهره‌برداري برسد.

سرخوش ادامه داد: بهره‎برداري از طرحهاي انتقال آب به درياچه اروميه طي سالهاي آينده، ميزان تبخير در اين درياچه را جبران کرده و از کاهش وسعت آن جلوگيري مي‎‏کند.

برگزاري نشست هم‌انديشي ادارات پرديس و روابط عمومي آب و فاضلاب شرق استان تهران

پرديس- صادقعلي

نخستين جلسه هم‌انديشي ادارات شهرستان پرديس با حضور معاون سياسي و انتظامي فرمانداري پرديس، بخشدار بومهن و نمايندگان ادارات آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامي،آبفاي روستايي،شهرداري،آبفاي بومهن، روابط عمومي شرکت آب و فاضلاب شرق و شرکت عمران پرديس با محوريت هماهنگي برگزاري جشنواره حاميان آب در محل سالن جلسات فرمانداري برگزار شد.به گزارش خبرنگارآفرينش به نقل از روابط عمومي روابط عمومي شرکت آب و فاضلاب شرق استان تهران، صادق بنيادي معاون سياسي و انتظامي فرمانداري پرديس در ابتداي اين جلسه، با تاکيد بر اينکه موضوع آب و خشکسالي در کشور به عنوان يک واقيعت مطرح است افزود: در بحث آموزش هاي صرفه جويي فقط نبايد به شرکت آبفا بسنده کرد،بلکه تمام بخشها بايد درخصوص مصرف بهينه آب و راهکارهاي متداول آن قدم برداشته و فرهنگسازي کنند.معاون سياسي و انتظامي فرمانداري پرديس در ادامه به نقش مردم در عبور از بحران کم‌آبي پرداخت و اظهار داشت: يکي از راهکارهاي عبور از بحران کم آبي اين است که همه آحاد جامعه با مصرف بهينه، نقش خود را در عبور از اين شرايط ايفا کنند .در همين راستا فعاليتهاي آموزشي انجام شده از سوي شرکت آبفا بسيار تاثيرگذار بوده و بايد بطور مستمر ادامه يابد.


 در استان 

 با هدف معرفي جاذبه‌هاي گردشگري تبريز؛

امضاي تفاهم‌نامه همکاري شهرداري تبريز و معاونت برون‌مرزي صدا و سيما

تبريز-توفيقي

اين تفاهم‌نامه در قالب برگزاري جشنواره توليدات برون‌مرزي صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران با هدف معرفي جاذبه‌هاي گردشگري تبريز امضا شد.با امضاي اين تفاهم‌نامه قرار شد توليدات مستند معرفي ظرفيتهاي گردشگري تبريز در تمامي شبکه هاي برون‌مرزي صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران پخش شود.

تمامي شبکه‌هاي برون‌مرزي از جمله راديويي، تلويزيوني و سايتهاي برون‌مرزي مانند پرس تي وي، العالم، الکوثر، سحر و نزديک به چهل شبکه راديويي قرار است تصاوير، فيلم، کليپ و مستند تلويزيوني معرفي جاذبه‌هاي گردشکري تبريز را براي کشورهاي مختلف پخش خواهند کرد.

به موجب اين تفاهم‌نامه و برگزاري جشنواره برون‌مرزي تبريز 2018 با حضور مهمانان داخلي و خارجي برگزار و مستند اين جشنواره نيز در تمامي شبکه هاي برون‌مرزي پخش مي شود.

مديرکل آسياي ميانه - قفقاز و شمال خاورميانه در جلسه امضاي اين تفاهم‌نامه با بيان اينکه ظرفيت برون‌مرزي صدا و سيما را در اختيار رويداد بزرگ "تبريز 2018" مي دهيم، گفت: 85 خبرنگار بومي کشورهاي مختلف دنيا با معاونت برون‌مرزي صدا و سيما همکاري دارند و قرار است در راستاي اين تفاهمنامه به عنوان سفير تبريز 2018 به معرفي جاذبه‌هاي گردشگري تبريز بپردازند.

سيد سعيد تهامي افزود: تفرجگاه عينالي به عنوان يکي از مهمترين جاذبه‌هاي گردشگري در کنار بناهاي متعدد تاريخي تبريز ظرفيت خوبي براي معرفي تبريز است و همکاري منسجم با شهرداري تبريز مي تواند خروجي قابل قبولي براي بازديد گردشگران خارجي ارائه کند.

گفتني است اين تفاهم‌نامه طي بازديد از ظرفيتهاي گردشگري تفرجگاه عون ابن علي تبريز با حضور اعضاي شوراي شهر تبريز و مدير کل صدا و سماي استان آذربايجان شرقي امضا شد.

صلح و سازش بين 2 خانوار پس از 8 سال در رامهرمز

اهواز-خبرنگار آفرينش

رئيس شوراهاي حل اختلاف خوزستان خبر داد: 2 خانوار در رامهرمز با وساطت و تلاش خستگي‌ناپذير دبير شعب و اعضاء شعبه 210 شوراي حل اختلاف ويژه عشاير بعد از 8 سال اختلاف با هم صلح و سازش کردند.

به گزارش روابط عمومي شوراهاي حل اختلاف استان خوزستان عبدالعباس زبيدي‌نيا معاون قضايي و رئيس شوراهاي حل اختلاف خوزستان با اعلام اين خبر گفت: 8 سال پيش متاسفانه بين 2 خانوار از يک طايفه در شهرستان رامهرمز اختلاف و درگيري رخ مي دهد که در اين درگيري يک نفر به قتل مي‌رسد و قاتل بعد از مدتي به نيروهاي امنيتي رامهرمز معرفي و دستگير مي‌شود.

وي افزود: در طول اين 8 سال بزرگان ، خيرين و معتمدين زيادي براي حل و فصل بين اين 2 خانوار وساطت نمودند ولي از اين وساطتها نتيجه‌اي حاصل نشد.

زبيدي نيا در ادامه اظهار داشت : با ارجاع پرونده اختلاف اين 2 خانوار به شعبه 210 شوراي حل اختلاف ويژه عشاير ، بلافاصله اعضاء خدوم اين شعبه به اين موضوع ورود کردند و بعد از چندين نشست و تشکيل جلسات متعددي با طرفين متخاصم، اولياء دم وساطت دبير شعب و اعضاء شعبه 210 شوراي حل اختلاف ويژه عشاير براي حل و فصل بين آنها را مي‌پذيرند. رئيس شوراهاي حل اختلاف خوزستان ضمن تقدير از اولياء دم براي ايجاد حل و فصل اين اختلاف بيان داشت: خوشبختانه در جلسه اي با حضور قاسمي نژاد دادستان رامهرمز، بزرگان، ريش‌سفيدان، خيرين، سران عشاير، معتمدين منطقه و دبير شعب و اعضاء شعبه 210 شوراي حل اختلاف ويژه عشاير، اولياء دم از قصاص فرزند خود صرف‌نظر نمودند و اين 2 خانوار در حضور جمع هم قسم شدند که اختلاف و کينه را کنار گذاشته و با هم در منطقه زندگي برادرانه و مسالمت‌آميزي داشته باشند و اين پرونده بعد از 8 سال کشمکش و اختلاف ، منتهي به صلح و سازش گرديد.

وزير بهداشت:

دولت تلاش مي‌کند تأثير تحريم بر بخش دارو را بي‌اثر کند

اروميه- يزدان پناه

وزير بهداشت و درمان گفت: تحول جدي در حوزه سلامت آذربايجان غربي صورت گرفته است.

قاضي‌زاده هاشمي در سفرش به مهاباد گفت: يکي از وظايف اصلي حکومتها تعيين امنيت و سلامت مردم است و در اين راستا، رييس جمهور و مجلس نيز سلامت را جزو اولويتهاي مهم خود قرار داده‎اند و در آذربايجان غربي نيز تحول جدي اي در اين حوزه صورت گرفته و مطمئنا مردم اين اتفاق را لمس مي‌کنند.

وزير بهداشت افزود: در گذشته بر مبناي واردات، تصورمان تامين مواد اوليه و داروها تا پايان مهرماه بود، ضمن اينکه اگر در داخل کشور توليد شود مجلس اجازه تامين با ارز دولتي نمي‌دهد مگر آن که بخش خصوصي درصورت سود در اين اتفاق، اقدام به واردکردن آنها کند. قاضي‌زاده هاشمي گفت: تحريم همين الان هم تاثير گذاشته و مردم متوجه آن مي‌شوند با اين حال در بخش دارو، تمام تلاش دولت (وزارت امور خارجه، وزارت صنعت، وزارت بهداشت، بانک مرکزي و گمرک) براي بي‌تاثيري تحريم در اين مورد و شاهد کمترين مشکل باشيم.

وي گفت: خوشبختانه در سفر به آذربايجان‌غربي 108 پروژه به بهره‌برداري رسيد که از اين تعداد 8 پروژه در شهرستان مهاباد که عمدتا با محوريت بهداشت و درمان است.

قاضي‌زاده هاشمي افزود: در اين راستا، مرکز آموزش عالي سلامت شهرستان مهاباد نيز امروز تعيين تکليف خواهد شد تا اقدامات پذيرش دانشجو نهايي شود. وزير بهداشت خاطرنشان کرد: بيمارستان جنرال مهاباد کلنگ زني شد که اتفاق مهمي قلمداد مي‌شود و با پيش بيني اعتبارات در سالهاي آينده شاهد اتمام هرچه سريع تر آن باشيم تا براي بيماران مبتلا به سرطان و بيماري‌هاي صعب العلاج خدمات ارائه شود.

قاضي‌زاده هاشمي گفت: براي شهرستان مهاباد، مي‌توان پيش‌بيني تبديل اين شهر به يکي از قطب هاي پزشکي غرب کشور کرد ضمن اينکه با رشد جمعيت مهاباد، انتظار اين بود که طي اين 40 سال عمليات احداث اين بيمارستان (جنرال) سريع تر انجام شود با اين حال تلاش دولت و تامين اعتبارات و بودجه 350ميليارد ريالي پيش‌بيني و شاهد اتمام هرچه سريع‌تر آن باشيم و با اين اتفاق، مردم شاهد اميدواري احداث پروژه و انجام وعده دولت باشند ضمن اينکه ما نيز آن چيزي که تعهد داريم به آن عمل و تمام سعي ‎ مان بر اين کار است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته