جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/06/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5929

دکتر لاريجاني در نشست با علماي اهل سنت و تشيع:
به دنبال سلاح هسته‌اي نيستيم، اما از حق غني‌سازي دفاع مي کنيم

رحماني فضلي در حاشيه جلسه هيات دولت:
عراقي ها موافق لغو رواديد اربعين نيستند


مرکل: آلمان مقابل استفاده از سلاح شيميايي در سوريه بي‌تفاوت نمي‌نشيند


وليد معلم: ايران و روسيه در مساله بازسازي سوريه در اولويت هستند


ابراز تاسف ماکرون از توقف کمک‌هاي مالي آمريکا به آنروا


رايزني هم حزبي‌هاي ترزا مي براي عزل او از نخست وزيري


روسيه: ساخت نمايش حمله شيميايي در ادلب سوريه آغاز شده است


نتانياهو : تمام جهان بايد در مقابل ايران متحد شوند


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


حسين عرفاني ، دوبلور پيشکسوت سينما درگذشت


نمايشگاه آثار بازگشتي از موزه لوور در کاخ گلستان


تظاهرات در روسيه عليه افزايش سن بازنشستگي


سرمقاله

رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي :
رئيس‌جمهور امسال در سازمان ملل، حضور فعال‌تري داشته باشد


گزارش بازرسان شيميايي سازمان ملل درباره سوريه


استانداري البرز: تعداد مسموم‌شدگان البرزي‌34 نفر است


خبر


 دکتر لاريجاني در نشست با علماي اهل سنت و تشيع:
 به دنبال سلاح هسته‌اي نيستيم، اما از حق غني‌سازي دفاع مي کنيم 

 رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: از ابتداي انقلاب جريان شر بين‌المللي عليه ايران مسئله‌سازي کرده و بعد از جنگ مسئله هسته‌اي را علم کردند و اکنون 12 سالي است که با ماجراي هسته‌اي در چالش هستيم.به گزارش خانه ملت، دکتر علي لاريجاني که به شهرستان لار سفر کرده است، در نشست با علماي اهل سنت و تشيع اظهار داشت: مسئله وحدت در عالم اسلام امري ضروري است و بايد بيشتر مسيرهايي که محور وحدت هستند مورد توجه قرارگيرند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه در مسائل بين‌المللي و هسته‌اي ايران استراتژي روشني را دنبال کرده است، ادامه داد: در موضوع هسته‌اي اعلام کرديم که اگر حق غني‌سازي را از ما بگيرند مقابل آنها ايستادگي مي‌کنيم اما به دنبال سلاح هسته‌اي نيستيم و مقام معظم رهبري در اين خصوص فتوا صادر کرده و آن را حرام دانستند، دشمنان به بهانه‌هاي مختلف اعلام کردند که اطلاع داريم شما به دنبال سلاح هستيد و قطعنامه‌هايي عليه ما صادر کردند، جمهوري اسلامي ايران از زمان به دست آمده استفاده کرده و دانش هسته‌اي را در درون کشور تکميل کرد.

وي با تأکيد بر اينکه جمهوري اسلامي ايران اعلام کرد که اگر حق غني‌سازي در ايران را قبول دارند با آنها مذاکره مي‌کند و طرفين مقابل اين موضوع را قبول کرده و بر اين اساس مذاکره‌ها آغاز شد، عنوان کرد ما به دانش هسته‌اي دست پيدا کرده بوديم و نمي‌خواستيم بر مردم فشار اقتصادي وارد شود، زماني که توافق کرديم اعلام نموديم که تحقيقات ادامه پيدا کند، در آن مقطع زماني 9 هزار سانتريفيوژ کار مي‌کرد که اکنون تعداد آنها به حدود 3 الي 4 هزار رسيده است.

نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه رئيس جمهور فعلي آمريکا اوضاع بين‌المللي را بر هم ريخته اما در مورد ايران تمرکز دارد، گفت: آمريکا و اسرائيل عليه ايران برنامه دارند و توافقي که خود آنها درخواست کرده بودند را بر هم زدند، بعد از اينکه آمريکا از توافق فارغ شد، رهبران اروپايي درخواست کردند که ايران پاسخ فوري به اين اقدام ندهد و زمان خواستند اکنون نيز اين زمان در حال طي شدن است.وي با اشاره به اينکه از نظر اقتصادي بر روي فروش نفت و صادرات ايران برنامه دارند، ادامه داد: اگر به صادرات نفتي وابستگي داشته باشيم صدمه مي‌بينيم، رهبر انقلاب اعلام کردند که وابستگي به نفت کاهش پيدا کند که اين وابستگي کمتر شده اما تا حدودي ادامه دارد.

رئيس قوه مقننه با تأکيد بر اينکه نقش فروش نفت در بودجه حدود 30 درصد است، عنوان کرد: در زمان جنگ سلاح به کشور ما داده نمي‌شد اما از برخي کشورهاي دوست موشک دريافت کرديم که بعد از مدتي اين کمک آنها نيز قطع شد و مجبور شديم به سمت ساخت سلاح موشکي حرکت کنيم و امروز موشک به نقطه قوت کشور تبديل شده و تراز دفاعي ايران را ارتقاء داده است.


 رحماني فضلي در حاشيه جلسه هيات دولت:
 عراقي ها موافق لغو رواديد اربعين نيستند 

 وزير کشور با بيان اينکه در خصوص برگزاري مراسم اربعين، آمادگي بيشتري نسبت به سالهاي گذشته داريم، گفت: عراقي ها موافق لغو رواديد اربعين نيستند.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ عبدالرضا رحماني فضلي وزير کشور در حاشيه جلسه هيات دولت و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تفاهم نامه خوبي با طرف عراقي در خصوص برگزاري مراسم اربعين امضا شد.وزير کشور گفت: در خصوص برگزاري مراسم اربعين آمادگي بيشتري نسبت به سالهاي گذشته داريم.

وي ادامه داد:مقرر شده عراقي ها مسيرهاي جديدي را به اين امر اختصاص دهند و در تامين امنيت مسيرها نيز کمک کنند.

رحماني فضلي با بيان اينکه موضوعي که فعلا مورد توافق نهايي قرار نگرفته مسئله ارز است, افزود: آنها رقمي براي ويزا پيشنهاد کردند و آن را کمي متعادل تر کرديم ولي هنوز جا دارد که دولت عراق همکاري بيشتري کند تا اين نرخ پايين تر آورده شود. وزير کشور با اشاره به اينکه نرخ ارز موضوعي است که بايد در دولت نيز در مورد آن تصميم گيري شود, اظهار کرد: عراقي ها موافق لغو رواديد اربعين نيستند.


 مرکل: آلمان مقابل استفاده از سلاح شيميايي در سوريه بي‌تفاوت نمي‌نشيند 

 
اسپوتنيک: صدراعظم آلمان گفت، کشورش از راهکار سياسي در حل بحران در سوريه حمايت مي‌کند اما مقابل استفاده از سلاح شيميايي در اين کشور بي‌تفاوت نخواهد بود.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، سرويس تحقيقات بوندستاگ آلمان در گزارشي اعلام کرد که حضور برلين در حملات احتمالي نظامي در سوريه مي‌تواند بر خلاف حقوق بشر و قانون اساسي باشد.اين گزارش در بحبوحه گزارش‌هايي منتشر شد که در آنها آمده وزارت دفاع آلمان در حال بررسي احتمال پيوستن به حملات نظامي آمريکا، فرانسه و انگليس در سوريه در صورت استفاده از سلاح شيميايي در اين کشور است.آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در جريان سخنراني در پارلمان اين کشور گفت:‌ اولويت سياست خارجي ما حمايت از اقدامات سياسي است. البته ما در سوريه در قالب فرمت آستانه و سازمان ملل حضور داريم اما نمي‌توانيم به اين حقيقت بي‌اعتنا باشيم سلاح شيميايي در جايي استفاده شود و کنوانسيون بين المللي نقض شود.


 وليد معلم: ايران و روسيه در مساله بازسازي سوريه در اولويت هستند 

 سانا :وزير خارجه سوريه گفت که سوريه در جنگ با تروريست‌ها از دوستان خود ايران و روسيه کمک خواست. بنابراين در روند بازسازي نيز طبيعتا اولويت به اين کشورها داده خواهد شد.به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري رسمي سوريه(سانا)، وليد معلم، معاون نخست‌وزير و وزير خارجه سوريه گفت که سوريه در جنگ با تروريست ها از دوستان خود ايران و روسيه کمک خواست بنابراين در روند بازسازي نيز طبيعتا اولويت به اين کشورها داده خواهد شد و اين امر به منظور تقدير از فداکاري‌هاي‌شان در سوريه خواهد بود. همچنين اين دو کشور به علاوه برخي کشور هاي دوست از جمله چين، هند ، مالزي، برزيل و جنوب آفريقا از امکانات مناسبي براي شرکت در بازسازي برخوردارند.وي در پاسخ به سوالي درمورد اهداف آمريکا و متحدانش در سوريه گفت: اهداف آمريکا مربوط به خود آمريکا نيست بلکه اهداف رژيم صهيونيستي توسط آمريکا در سوريه دنبال مي شود.


 ابراز تاسف ماکرون از توقف کمک‌هاي مالي آمريکا به آنروا 

 
النشره :رئيس جمهوري فرانسه در سخناني نسبت به توقف کمک‌هاي مالي آمريکا به آژانس کار و امداد آوارگان فلسطيني (آنروا) ابراز تاسف کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت النشره، امانوئل ماکرون، رئيس جمهوري فرانسه در تماسي تلفني با فيليپو گراندي، کميسيونر عالي امور پناهنجويان سازمان ملل ضمن ابراز تاسف از تصميم آمريکا مبني بر توقف حمايت مالي از آژانس کار و امداد آوارگان فلسطيني (آنروا) بر تعهد کشورش به حمايت از اين نهاد بين‌المللي به منظور خروج از بحران مالي و بهبود کارايي آن تاکيد کرد.وي افزود: خدمات آنروا براي ثبات محلي و منطقه‌اي بسيار ضروري است.

پيشتر هدر ناوئرت، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در بيانيه‌اي اعلام کرده بود که واشنگتن حمايت مالي از آژانس کار و امداد آوارگان فلسطيني را به طور کامل قطع کرد، که اين اقدام آمريکا با واکنش‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي زيادي همراه بود.


 رايزني هم حزبي‌هاي ترزا مي براي عزل او از نخست وزيري 

 به گفته منابع مطلع، حدود 50 قانونگذار حامي بريگزيت "سخت" از حزب محافظه‌کار انگليس، نشستي را برگزار کرده‌اند تا درباره چگونگي و زماني که مي‌توانند ترزا مي را به کناره‌گيري از نخست‌وزيري کشورشان مجبور کنند، بحث و رايزني کنند.به گزارش ايسنا، شبکه خبري بي‌بي‌سي ورلد به نقل از يک منبع مطلع گزارش داد نمايندگاني از گروه تحقيقات اروپايي (ERG) اين مساله را مورد بررسي قرار دادند که چگونه به بهترين شکل مي‌توان قوانين انتخاب رهبري حزب را مشخص کرد. يکي از آنان که در جلسه حضور داشت، گفت: همه کساني که مي‌شناسم مي‌گويند ترزا مي (نخست‌وزير انگليس) بايد برود، او فاجعه است و اين رويه نمي‌تواند ادامه يابد. گزارشي درباره رايزني حاميان بريگزيت در مورد چالش رهبري انگليس همچنين در خبرگزاري آسوشيتدپرس منتشر شد. براي حاميان بريگزيت سخت، مساله کنترل مهاجران سنگ‌ بناي گفت‌وگوهاست.


 روسيه: ساخت نمايش حمله شيميايي در ادلب سوريه آغاز شده است 

 سخنگوي وزارت خارجه آمريکا اتهامات روسيه و مقامات سوريه عليه گروه موسوم به "کلاه سفيدها" را بي‌اساس خواند. در همين حال روسيه اعلام کرد، گروه‌هاي تروريستي ساخت "نمايش حمله شيميايي" در ادلب را آغازکرده‌اند.به‌ گزارش ‌ايسنا، ‌به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، هدر ناوئرت، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا گفت‌: دولت سوريه و روسيه اتهامات کذبي عليه گروه "کلاه سفيدها " وارد مي‌کنند.کلاه‌سفيدها که خود را يک گروه امدادرسان در مناطق تحت کنترل شورشيان سوري معرفي مي‌کنند از سوي سوريه و روسيه متهم هستند که با پرونده سازي‌هاي دروغ به دنبال متهم جلوه دادن نظام سوريه هستند.


 نتانياهو : تمام جهان بايد در مقابل ايران متحد شوند 

 نخست وزير رژيم صهيونيستي در اظهاراتي ضد ايراني گفت که تمامي جهان بايد در مقابل ايران با يکديگر متحد شوند.

به گزارش ايسنا، به نقل از تايمز اسرائيل، بنيامين نتانياهو،‌ نخست وزير رژيم صهيونيستي، در جلسه کابينه با تکرار ادعاي بي‌اساس حمله تروريستي ايران در اروپا، آنچه‌ «مماشات ايران» خواند را «غيرقابل قبول» عنوان کرد و در بياني خصمانه گفت که دولت‌هاي غربي مي‌بايست در مقابل ايران به دولت دونالد ترامپ ملحق شوند.

نخست وزير رژيم صهيونيستي اظهار کرد : (جهان) تا حدي در حال انجام اقداماتي در مقابل داعش است اما در مقابل ايران کار چنداني نمي‌کند.

وي در ادامه اظهارات بي‌اساسش نيز مدعي شد که ايران تروريسم بين‌المللي را ترويج مي‌کند.

مقامات رژيم صهيونيستي با همراهي آمريکا و متحدان‌شان در حالي همواره ايران را به دست داشتن در فعاليت‌هاي بي‌ثبات‌کننده و تروريستي متهم مي‌کنند که خود حامي اصلي مالي و ايدئولوژيک سياست‌هاي تفرقه‌افکنانه و تروريستي در منطقه هستند که منجر به ظهور و توسعه تروريسم در خاورميانه و جهان شده است.


 يك نكته از هزاران 

 باگذشت بيش از يک دهه از شروع ساخت پروژه مسکن مهر، همچنان مردم درگير پرونده عدم تعهد پيمانکاران درتجهيز و تحويل واحدها هستند و دولت هم هر سال وعده تکميل اين پروژه دردسرساز را مي دهد، اما به سبب مشکلات فراوان مالي، اين وعده محقق نمي شود.نکته جالب تر اينجاست که اخيراً سازمان زمين شناسي اعلام کرده است که در مورد تعيين محل ساخت اين پروژه، با اين نهاد هيچ مشورتي صورت نگرفته و در برخي مناطق، خانه ها دقيقا بر روي نقاط زلزله خيز ساخته شده اند. تمام پهنه کشورمان روي کمربندهاي زلزله قرار دارد، اما چطور مي تواند باور کرد در يک پروژه عظيم عمراني، چنين مولفه اي مورد توجه مسئولان امر قرار نگيرد و به صورت سليقه اي مناطقي براي ساخت وساز مسکن مردم انتخاب شود.

حال تا چه حد اين مسئله صحت داشته باشد به جاي خود، اما واقعيت اين است که مديريت کارشناسي درکشور ما در عرصه هاي مختلف به دست فراموشي سپرده شده و هرکس براساس نظر و سليقه خود عمل مي کند.


 ميز خبر 

 چين: آمريکا به بهانه سين‌کيانگ در امور داخلي‌مان مداخله نکند

دولت چين از آمريکا خواست دست از "تعصب" خود نسبت به موضوع سين‌کيانگ بردارد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، اين در حالي است که دولت ترامپ اخيرا گفته که در حال بررسي تحريم‌هايي عليه مقام‌ها و شرکت‌هاي چيني در ارتباط با اتهام وقوع سوءاستفاده‌هاي حقوق بشري در سين‌کيانگ به ويژه عليه اقليت مسلمان اويغور است.

در صورتي که چنين تحريم‌هايي عليه چين اعمال شوند تبديل به يکي از نادرترين اقدامها از سوي ترامپ در اعمال تحريم به بهانه حقوق بشر عليه چين خواهد شد. اين در حالي است که ترامپ همزمان با چين در عرصه تجارت نيز با چين درگيري پيدا کرده است.

افشاگري منابع ديپلماتيک: عربستان از اسرائيل سامانه «گنبد آهنين» خريده است

منابع ديپلماتيک فاش کردند ­دولت سعودي سامانه ضد موشکي «گنبد آهنين» از رژيم صهيونيستي خريداري کرده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، پايگاه خبري اينترنتي الخليج آنلاين با اشاره به نزديکي روز افزون دولت سعودي و رژيم صهيونيستي به نقل از منابع ديپلماتيک فاش کرد رياض سامانه سپر هوايي موسوم به "گنبد آهنين" را از اسرائيل خريداري کرده است.

ناظران و تحليلگران تأکيد مي‌کنند که دليل نزديکي رياض به تل آويو، تنها ايران نيست، بلکه عربستان قصد دارد در امور نظامي و انتقال تجربيات در اين زمينه و نيز بستن قرارداد‌هاي نظامي همانند ابوظبي، با تل آويو ارتباط داشته باشد.منابع ديپلماتيک بلندپايه در گفتگو با الخليج آنلاين تأکيد کرده اند که روابط دولت سعودي و اسرائيل هم اکنون به سطحي رسيده است که پيش از اين هيچ کشور عربي جرأت سخن گفتن از چنين سطح روابطي را با اسرائيل نداشت.

آغاز عمليات ارتش سوريه به سمت التنف، محل استقرار آمريکايي‌ها

ارتش سوريه عمليات نظامي جديد را به سمت منطقه التنف واقع در جنوب شرق اين کشور جايي که نيروهاي آمريکايي در آنجا هستند، آغاز کرد.به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه سوري الوطن، منابع ميداني گفتند، يگان‌هاي ارتش سوريه عمليات نظامي از صحراي سخنه در حومه شرقي حمص را آغاز کردند و از منطقه "تله الصاروخ" در جنوب "شولا" در حومه غربي دير الزور به سمت غرب التنف حرکت کردند.


 خبــــر 

 سقوط يک بالگرد آموزشي در غرب تهران

يک بالگرد آموزشي در شهرستان ملارد سقوط کرد.

به گزارش مهر، يک بالگرد آموزشي در منطقه «اخترآباد» ملارد سقوط کرد و از قسمت انتهايي آسيب ديد.

اين بالگرد 5 سرنشين داشته است، که دچار مصدوميت هاي جزئي شدند.مصدوميت سرنشينان در حدي بوده است، که نياز به اعزام به بيمارستان وجود نداشته و همه آن ها به صورت سرپايي مداوا شدند.

انفجار خودروي بمب‌گذاري شده در تکريت عراق با 37 کشته و زخمي

انفجار يک خودروي بمب‌گذاري شده در شمال تکريت پنج کشته و 32 زخمي بر جاي گذاشت.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه سومريه نيوز، در پي انفجار يک خودروي بمب‌گذاري شده نزديک يک رستوران در شهرستان "الحجاج" واقع در شمال تکريت پنج شهروند عراقي کشته و 32 تن ديگر مجروح شدند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

سيزدهمين کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

انجمن بين المللي دانشگاه ها

دوازدهمين کنفرانس عمومي، سائوپولو، برزيل

8 . نتيجه گيري

در دوره چهارسال گذشته، استراتژي IAU پيرامون اصلاح داخلي، تجديد حيات فعاليت ها، باز کردن و فعال کردن کانال هاي جديد ارتباطات به روي اعضا، ساختن اتحادها ومشارکت جديد، و يکپارچه کردن آنهايي که در محل بودند، انجام گرديد . رويدادها وکنفرانس هاي اصلي ازنظر تعداد افزايش پيدا کرد و تأکيدبيشتر بر روي عمق بخشيدن به درگيري مؤسساتي علاوه بر رهبري که مدت طولاني علت بقاي IAU بود صورت گرفت . اگر قرار باشد منافع جديد مدنظر باشدو شرکاء جديد به فضاي انجمن آورده شود، هدف کل بايستي استحکام وجود بيشتر کمک ها، دورنما ووزن آن در جهان آموزش عالي باشد . علائم روشني وجود داردکه اين خواست درحال وقوع است، همانطور که تعداد دفعاتي که از IAU خواسته شده تا همراه اسپانسر باشد، مشارکت کند يا يک بحث را هدايت نمايد به صورت نمايشي افزايش يافته است . ارتباط توافق ما براي منافع انجمن و رفتار امتيازدهي به اعضا و شرکاء الزاماً يک تمرين استاندارد مي باشد .

اين گزارش تعدادي از جابجايي ها را که برحسب اولويت ها صورت گرفته است و حتي روش کار ابزارهايي مثل گروه هاي کاري که IAU براي انجام کارهايش دراختيار دارد را جمع بندي مي نمايد . اين جابجايي ها که درمسير انجام کارها است يا نقش يک ديدگاه است نيازمند زمان است، ودربرخي زمينه ها، اين گزارش نوعي از دستورالعمل هاي جديد را دربرنامه قرار ميدهد . درحاليکه برخي نتايج مثبت به صورت روشن ديده مي شود، خيلي نيازهاي بيشتري نه فقط براي نگهداري فعال اعضا درانجمن، بلکه براي پيوستن و درگير شدن مؤسسات جديد درکار قراراست برآورده شود. ما همچنين اميدواريم که شرکاي خود را در جستجوي همکاري با IAU ملاحظه کنيم زيرا حمايت و ورودي هاي ما لازم است .

سرانجام، همانطور که يادآوري شد، تيم هاي اولويت IAU مايلند درازمدت و در تماس با نقش اصولي آموزش عالي در جامعه باشند . تغذيه اين بحث لازم است. اگرچه اين هم بايستي عملي باشد وبه نيازهاي مؤسساتي که براي پرداخت حق عضويت خودشان فداکاري يا انتخاب مي کنند، و دريک جدول زمان بندي خيلي شلوغ زمان خودرا به کار IAU ميدهند توجه شود . انجمن بايستي به صورت مستمر توجه کند که راه تعادل را بين تمرکز روي ارزش هاي اساسي و پايه هاي فلسفي گسترده آموزش عالي وتمرکز روي بلاتکليفي، بحران ها وچالش هاي رودرروي رهبران آموزش عالي به صورت روزمره، برقرار نمايد .


 حسين عرفاني ، دوبلور پيشکسوت سينما درگذشت 

 حسين عرفاني ، دوبلور پيشکسوت عرصه تلويزيون و سينما ، روز گذشته در سن 76 سالگي، در بيمارستان دار فاني را وداع گفت.

عرفاني با نام کامل حسين عرفاني پارسايي، متولد 1321 تهران، از بزرگترين دوبلورها و گويندگان ايران بود.

عرفاني در فيلم‌هاي دي دي که سال‌ها قبل از تلويزيون ايران پخش مي‌شد، صداپيشه نقش اصلي بود.

گويندگي به جاي هامفري بوگارت در فيلم شاهين مالت و کازابلانکا و کلارگ گيبل در فيلم بربادرفته از نمونه کارهاي شاخص و بياد ماندني وي هستند.


 نمايشگاه آثار بازگشتي از موزه لوور در کاخ گلستان 


 تظاهرات در روسيه عليه افزايش سن بازنشستگي 


 سرمقاله 

مصون ماندن جامعه از تبعات احتكار دارو

زهرا کيان بخت

احتكار در شرايط فعلي، يكي از متهم‌هاي رديف اولي است كه در كنار ساير عوامل، موجب به وجود آمدن اخلال و بي‌نظمي در عرصه اقتصادي كشور شده؛ امري كه پيامد آن به اين عرصه محدود نمانده و در ساير زمينه‌ها هم بازتاب‌هاي آن قابل مشاهده است. اما در كنار احتكار اقلام ضروري مورد استفاده خانوارها كه باعث گلايه مردم شده، يكي از شاخه‌هايي كه در اين ارتباط، بُعد غيرانساني بيشتري داشته و چه بسا باعث بروز تأثرات بيشتري در اذهان عمومي شود، بحث احتكار داروهايي است كه افراد مبتلا به بيماري، به معني واقعي كلمه به آنها نيازمندند.

با وجود اين، محتكران به احتكار اجناس و كالاها در چند زمينه و بخش خاص، بسنده نكرده و به احتكار نيازمندي‌هايي همچون دارو نيز كه به طور مستقيم با سلامتي افراد ارتباط پيدا مي‌كند، ورود كرده‌اند. كشف انبارهاي دارو در استانها و شهرستانهاي مختلف و پيدا شدن صدها تن داروي احتكار شده، در حالي اين روزها در رسانه‌ها، منتشر مي‌شود كه مردم از مشكلات خود در ارتباط با كمبودهاي دارويي و برخي آشفتگي‌ها در بخش دارو گله‌مندند، چرا كه از يك سو اين اقدامات غيرقانوني در حوزه دارو، موجب كمياب شدن و ناياب شدن داروهايي مي‌شود كه بيماران از مصرف آن ناگزيرند و از سوي ديگر، همين كميابي موجب بالا رفتن هر چه بيشتر قيمت دارو و افزايش چندين برابري آن در بازار مي‌شود كه طبيعتا تهيه آن با اين رقم براي بسياري از كساني كه در جستجوي داروي مزبورند، سنگين و كمرشكن است.

هر چند كمبودهاي دارويي يكي از مواردي است كه هر چند گاه يك بار، افراد مبتلا به بيماري و خانواده‌ها‌ي‌شان را درگير مي‌كند، اما متاسفانه اين معضل، در پي نوسانات ارزي اخير، تا حد زيادي تشديد شد به طوري كه چه در زمينه توليد دارو در داخل كشور و چه در ارتباط با اقلام وارداتي، به وجودآورنده مشكلات و پيامدهايي بود. در كنار اين مسأله، بحث قاچاق معكوس دارو و خارج كردن داروها از داخل كشور به خارج با سوداي كسب سود بيشتر هم مطرح است كه آرامش موردنياز بازار دارويي كشور را با تنش و تلاطم مواجه مي‌كند.

در اين ارتباط هر چند مسئولان از محدود بودن ميزان احتكارها در اين عرصه به نسبت احتكار در ساير حوزه‌ها همچون احتكار مواد غذايي، خبر مي‌دهند، اما به هر حال، بايد پذيرفت حساسيت و اهميتي كه احتكار در بخش دارويي براي جامعه دارد و تبعاتي كه از قِبَلِ آن متوجه جامعه مي‌شود، اگر بيشتر نباشد، يقينا كمتر از احتكار مواد و كالاهاي ديگر نيست. زيرا حتي با اين فرض كه كمبودهاي دارويي به صورت جدي بيماران را تهديد نكند و اين داروها با هر قيمت ممكن به دست بيماران برسند، باز هم نمي‌توان بار رواني و فشاري را كه در پروسه تهيه و تأمين يك داروي خاص، به بيمار و نزديكان وي وارد مي‌شود، ناديده گرفت. اين در حالي است كه افراد مبتلا به بيماري به خصوص بيماري‌هاي خاص، به طور طبيعي و به ميزان كافي، با دشواري‌ها و حواشي مربوط به بيماري خود درگير و دست به گريبان هستند و نخستين توقعي كه وجود دارد، ممانعت از گسترش دايره مشكلات اين افراد و تحميل رنج‌هاي روحي به آنان است.

هر چند مسئولان مرتبط با اين حوزه، در گفتگوهاي متعددي كه اخيرا با رسانه‌ها داشته‌اند، موضوع كمبود دارويي را پذيرفته‌اند، اما اين نويد را داده‌اند كه مانع از اين بشوند كه مردم، كمبود دارويي را احساس كنند. 

در حالي كه احتكار، در درجه اول، سلامت رواني مردم را نشانه گرفته، انتظاري كه وجود دارد اين است كه مسئولان اين بخش با برداشتن گامهاي عملي در اين زمينه، مانع از وارد شدن فشارهاي بيشتر روحي و جسمي به بيماران شوند.

به ويژه با توجه به اينكه برخي مسئولان از احتمال مواجه شدن با كمبود دارويي در آينده خبر داده‌اند، لازم است تدابير لازم براي حفظ امنيت رواني و آن گاه، جسماني بيماران انديشيده شود.

zahrakianbakht@yahoo.com


  رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي :
 رئيس‌جمهور امسال در سازمان ملل، حضور فعال‌تري داشته باشد 

 
رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با تأکيد بر لزوم حضور رئيس‌جمهوري در نشست سالانه سازمان ملل متحد گفت: آقاي روحاني بايد امسال حضور محسوس‌تر، فعال‌تر، مؤثرتر و مقتدرتري نسبت به سال‌هاي قبل داشته باشد.

حشمت‌الله فلاحت پيشه به ايرناپلاس گفت: اجلاس امسال سازمان ملل متحد هم‌زمان با رياست دوره‌اي ايالات متحده آمريکا بر شوراي امنيت سازمان ملل شده است، بنابراين حضور آقاي روحاني بايد مؤثرتر از سال‌هاي قبل باشد.

او افزود: حتماً کارشناسان مختلف متن سخنراني رئيس‌جمهوري را تنظيم مي‌کنند، اما در سخنراني‌ها و ديدارهاي حاشيه‌اي آقاي روحاني در سازمان ملل بايد چند مسئله به‌صورت جدي پيگيري شود. موضوع اول افشاي مصداقي عدم مشروعيت رياست آمريکا بر شوراي امنيت سازمان ملل متحد است. بعد از هيتلر هيچ‌کس به اندازه ترامپ معاهدات و کنوانسيون‌هاي بين‌المللي را زير پا نگذاشته است. به عبارتي، بعد از هيتلر که جنايت‌هاي مختلفي شکل داد و اتفاقا شروع جنايت‌هايش با نقض معاهدات بين‌المللي بود، هيچ‌کس به اندازه ترامپ کنوانسيون‌هاي مختلف را نقض نکرده است. بنابراين، چنين فردي مشروعيت لازم براي تکيه زدن بر کرسي مهم‌ترين نهاد حقوقي دنيا را ندارد.

فلاحت پيشه ادامه داد: جمهوري اسلامي ايران بعد از خروج آمريکا از برجام، موضع منطقي گرفت و در قبال دنيا احساس مسئوليت کرد. جمهوري اسلامي به دامي که آمريکايي‌ها گذاشته بودند، نيفتاد و موضعي اعتدالي و ديپلماتيک را انتخاب کرد. رئيس‌جمهوري بايد در اجلاس امسال، اين موضع ايران را تشريح و هزينه‌هايي را که ايران بابت آن پرداخته است، بيان کند.

رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي گفت: آقاي روحاني بايد به‌عنوان رئيس‌جمهوري ايران، انتظاراتي را که ايران از کشورهاي دنيا دارد با آنان مطرح و خطاب به اين کشورها تأکيد کند که نبايد دنباله‌رو تحريم‌هاي آمريکا باشند و قدر رويکرد مشارکتي ايران را بدانند.

او افزود: رئيس‌جمهوري همچنين بايد در اين اجلاس اقتدار جمهوري اسلامي ايران را مورد تأکيد قرار دهد.


 گزارش بازرسان شيميايي سازمان ملل درباره سوريه 

 بازرسان شيميايي سازمان ملل در گزارشي مدعي شدند نيروهاي دولتي سوريه در سال جاري ميلادي در سه مورد از ماده شيميايي ممنوعه کلر در يک منطقه تحت کنترل شورشيان در حومه دمشق و استان ادلب استفاده کرده‌اند.به گزارش ايسنا، يک مقام سازمان ملل در مصاحبه با رويترز مدعي شد با اين سه مورد شمار حملات شيميايي که کميسيون تحقيقات سوريه از سال 2013 مستند کرده است، به 39 مورد مي‌رسد که از اين بين 33 مورد به دولت سوريه نسبت داده مي‌شود. مسببان 6 حمله ديگر هنوز شناسايي يا اعلام نشده‌اند.کميسيون تحقيقات سوريه متشکل از بازرسان سازمان ملل و سازمان منع گسترش تسليحات شيميايي است که دمشق و روسيه پس از مدتي از آغاز بکار آنها اعلام کردند گزارشات اين کميسيون را نخواهند پذيرفت.


 استانداري البرز: تعداد مسموم‌شدگان البرزي‌34 نفر است 

 مديرکل امور اجتماعي و فرهنگي استانداري البرز آخرين جزئيات مسموم شدگان مشروبات الکلي در اين استان را تشريح کرد.

عيسي قبادي در گفت‌‌و گو با ايلنا اظهار داشت: افراد مسموم مراجعه کننده به مراکز درماني استان که تعدادشان 34 نفر است اغلب‌شان به چند بيمارستان در کرج مراجعه کرده‌اند.

وي با اشاره به اينکه احتمالا مسموميت اين افراد به دليل مصرف مشروبات الکلي بوده ، افزود: تاکنون 4 نفر از اين تعداد فوت شدند .


 خبر 

 رئيس پليس تهران:

70 درصد کشته شدگان تصادفات تهران عابران پياده هستند

رئيس پليس تهران گفت که 70 درصد از کشته شدگان تصادفات در سطح معابر پايتخت را عابران پياده و راکبان موتورسيکلت تشکيل مي دهند.سردارحسين رحيمي در جلسه هماهنگي استقبال از مهر 97 افزود: مشکلات ترافيکي روزانه در مناطق با حضور ميداني معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري هر منطقه رصد شود و اين معاونان تنها به نشستن در اتاق خود اکتفا نکنند.وي ادامه داد: همچنين بايد نقاط حادثه خيز تصادفات در هر منطقه شهر از روي کروکي ها شناسايي و ايمن سازي شود.رحيمي به وجود بيش از يک ميليون و 100 هزار دانش آموز در شهر تهران اشاره کرد و اظهارداشت : بيشتر اين دانش آموزان از سرويس مدرسه استفاده مي کنند که در اين راستا آموزش رانندگان براي برخورد مناسب با دانش آموزان به صورت ويژه اي انجام مي شود.

ماتيس: به اسد درباره حمله‌ شيميايي در ادلب هشدار داده‌ايم

وزير دفاع آمريکا گفت واشنگتن به رئيس جمهور سوريه در مورد استفاده از هرگونه سلاح شيميايي در حمله احتمالي به ادلب هشدار داده است.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت ارم نيوز، جيمز ماتيس، وزير دفاع آمريکا در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ما آنچه دولت بشار اسد (رئيس جمهور سوريه) در ادلب انجام بدهد را از نزديک کنترل خواهيم کرد.وزير دفاع آمريکا گفت: ما به اسد درباره استفاده از سلاح‌هاي شيميايي در آخرين پايگاه مخالفان در اين کشور که جنگ آن را چند تکه کرده، هشدار داديم.اين مسئول آمريکايي اشاره‌اي نکرد در صورت نقض اين هشدار ، آيا آمريکا اقدامي نظامي را در پيش خواهد گرفت يا نه.

طالبان، آماده دومين دور مذاکرات با آمريکا است

مقامات طالبان در مصاحبه‌هاي جداگانه در روزهاي اخير اعلام کردند که اين گروه آماده دومين دور مذاکرات با امريکا که به احتمال بسيار اين ماه برگزار مي‌شود هستند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، انتظار مي‌رود در اين دوره از مذاکرات درباره‌ تبادل زندانيان، تدايبر اعتمادساز و راههاي ادامه ديدارها گفت و گو و تبادل نظر شود.يکي از مقامات طالبان اعلام کرد دور اول مذاکرات با برنامه‌ ديدار دوباره در ماه سپتامبر به پايان رسيد. آمريکا هنوز اين ديدار را نه تاييد و نه رد کرده است.

قبل از آغاز حمله به ادلب ؛

ترکيه از دمشق مهلت خواست

نماينده ويژه رئيس جمهوري روسيه در امور سوريه گفت، کشورش نسبت به تحقق راهکاري مسالمت‌آميز براي حل بحران موجود در وضعيت فعلي ادلب اميد دارد. از سوي ديگر منابع سوري مطلع به اسپوتنيک گفتند، ترکيه از طريق روسيه از دمشق درخواست کرده مهلت اضافي چند روزه‌اي را قبل از شروع عمليات ارتش سوريه براي آزادسازي استان ادلب بدهد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، الکساندر لاورنتيف، نماينده ويژه ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه در امور سوريه اظهار کرد، به اعتقاد وي، تفکيک شبه‌نظاميان افراطي و جناح مخالف ميانه‌رو در ادلب امري است که برعهده ترکيه است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته