جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/06/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5929

روسيه اعلام کرد:
ادامه صادرات نفت ايران بايد تضمين شود


اصرار هند بر واردات نفت از ايران


معادلات انرژي


ميز خبر


 روسيه اعلام کرد:
 ادامه صادرات نفت ايران بايد تضمين شود 

 
روسيه اعلام کرد که ايجاد شرايط لازم براي تداوم صادرات نفت ايران مهم است.

به گزارش شانا به نقل ازخبرگزاري رويترز از مسکو، سرگئي ريابکوف، معاون وزير امور خارجه روسيه، اعلام کرد: اين کشور باور دارد که مهم است شرايطي ايجاد شود تا صادرات نفت ايران به بازارهاي جهاني ادامه يابد.

دولت آمريکا که چندي پيش از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شد، قصد دارد از ماه نوامبر امسال تحريم‌هايي را ضد صادرات نفت ايران وضع کند.

هشدار روسيه درباره تهديد افت توليد نفت

وزير انرژي روسيه هشدار داد که به دليل کاهش توليد نفت برخي کشورها، وضع بازار نفت شکننده است.

ولاديوستوک، الکساندر نواک، وزير انرژي روسيه، اعلام کرد: به لطف توافق جهاني کاهش توليد نفت، بازارهاي جهاني اين کالا از بحران خارج شده‌اند، اما به دليل افت توليد برخي کشورها، از جمله ونزوئلا، وضع بازار نفت همچنان شکننده است.

وي همچنين اعلام کرد که مسائل ژئوپوليتيک، از جمله ابهام‌ها درباره ايران، همچنان بر بازار نفت تأثير مي‌گذارند.

وزير انرژي روسيه همچنين تصريح کرد: قيمت کنوني نفت، براي توليدکنندگان و مصرف کنندگان اين کالا مطلوب است.به گفته وي، هيچ کس تمايلي به افزايش التهاب در بازارها ندارد.

تحريم‌هاي آمريکايي قيمت نفت را 2 درصد ديگر بالا برد

نگراني درباره تحريم‌هاي نفتي آمريکا ضد ايران و همچنين کند بودن رشد توليد نفت آمريکا سبب شد قيمت نفت 2 درصد افزايش يابد.

قيمت هر بشکه نفت خام برنت با يک دلار و 69 سنت افزايش به 79 دلار و 6 سنت رسيد و قيمت شاخص دبليوتي‌آي آمريکا با يک دلار و 71 سنت افزايش به 69 دلار و 25 سنت رسيد.همچنين انتشار گزارش مؤسسه نفت آمريکا (اي‌پي‌آي) مبني بر کاهش ذخيره‌سازي نفت در اين کشور، به استمرار رشد قيمت‌ها کمک کرد.

اداره اطلاعات انرژي آمريکا نيز پيش‌بيني کرد که توليد نفت اين کشور در سال آينده ميلادي با 840 هزار بشکه رشد، به 11 ميليون و 500 هزار بشکه در روز مي‌رسد که کمتر از برآوردهاي پيشين اين نهاد است.

تحريم‌هاي ترامپ قيمت نفت را به بالاي 100 دلار مي‌رساند

يک مؤسسه مشاوره اعلام کرد اگر تحريم‌هاي آمريکايي بتوانند صادرات نفت ايران را به صفر برسانند، قيمت نفت از 100 دلار براي هر بشکه فراتر مي‌رود.

فريدون فشارکي، کارشناس مؤسسه فکتس گلوبال انرژي، گفت: اگر تحريم‌ها نبودند، فکر مي‌کنم قيمت‌ها مي‌توانستند به 70 دلار و يا حتي کمتر برسند، اما اکنون که تهديد تحريم‌ها جدي است و تنها دو ماه با آغاز تحريم‌ها فاصله داريم، اين مسئله مي‌تواند بازار را به سوي قيمت‌هاي بسيار بالاتر ببرد.

وي افزود: تنها دولت ترامپ مقصر قيمت‌هاي بالاتر است؛ کاري زيادي نيست که کسي بتواند انجام دهد اگر تحريم‌ها به طور کامل اجرا شوند.

اين کارشناس با اشاره به اين که ايران اکنون يکي از بزرگترين صادرکنندگان نفت در جهان است، اعلام کرد قطع کامل صادرات نفت ايران قيمت‌ها را به بالاي 100 دلار براي هر بشکه مي‌رساند، زيرا ديگر توليدکنندگان عمده نفت نمي‌توانند به راحتي اين کمبود را جبران کنند.

فشارکتي اعلام کرد اوپک و روسيه، از ظرفيت مازاد براي افزايش توليد به ميزان مطلوب دولت آمريکا، برخوردار نيستند.


 اصرار هند بر واردات نفت از ايران  

دو راهي هند از زماني که آمريکا مشتريان نفت ايران را تهديد کرد اگر خريد نفت از ايران را ادامه دهند آن‌ها را تحريم خواهند کرد، درمورد ادامه خريد از ايران يا جايگزيني نفت ايران آغاز شد. هرچند به نظر مي‌رسد هند راهي که به ايران ختم مي شود را انتخاب کرده است اما از بيراهه‌هاي مسير ديگر نيز غافل نيست.به گزارش ايسنا، بعد از آنکه ترامپ از مشتريان نفت ايران درخواست کرد خريد نفت از ايران را تا آبان‌ماه به طور کامل متوقف کنند مذاکرات اين کشورها با آمريکا براي گرفتن معافيت نفتي اغاز شد. مذاکراتي که برخي چراغ نفت ايران را در کشور مشتري روشن نگه داشت و برخي کشورها موفق نشدند خريد نفت از ايران را ادامه دهند.در اين ميان هند که يک دهم نفت مورد نياز خود را از ايران وارد مي‌کند و دومين مشتري بزرگ نفت ايران است تلاش زيادي براي بسته نشدن راه نفت ايران کرد. آمارها نشان مي‌دهد واردات نفت هند از ايران در اوت 56 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزايش داشته است.هند در ماه اوت حدود 523 هزار بشکه در روز نفت از ايران وارد کرده است که 56 درصد نسبت به اوت سال 2017 رشد داشت، اما 32 درصد نسبت به ژوييه کاهش نشان داد. واردات نفت هند از ايران در فاصله ژانويه تا اوت سال 2018 به ميزان 21 درصد در مقايسه با مدت مشابه سال 2017 رشد داشت و به 600 هزار و 400 بشکه در روز رسيد.پالايشگاه‌هاي هند به شدت به تامين خارجي از جمله نفت ايران وابسته هستند و به گفته منابع آگاه، صرف‌نظر کردن از اين گزينه ارزان‌تر در شرايطي که قيمت خرده‌فروشي سوخت‌ها به بالاترين حد خود در اين کشور رسيده است، دشوار خواهد بود. يک مقام هندي گفت: ما مي‌خواهيم روشن کنيم که هند به شدت به واردات نفت ايران براي نيازهاي مصرفي خود متکي است و 83 درصد از نفت مورد نيازش از منابع خارجي تامين مي‌شود.


 معادلات انرژي 

 نشريه ايتاليايي:

ايران ، در صدد تغيير کريدور نفتي خود به درياي عمان

نشريه ايتاليايي 'انرجيااولتره' با اشاره به نزديک شدن تحريم هاي آمريکا عليه ايران، نوشت: ايران در صدد دور زدن تنگه هرمز و انتقال ساختارهاي صادراتي نفت به خليج عمان در بندر جاسک است، جاييکه قصد ساخت يک پايانه جديد را دارد.

به گزارش ايلنا ، نشريه آنلاين تخصصي انرژي نوشت : بازارهاي جهاني انرژي پس از اعلام تحريم هاي جديد امريکا عليه ايران، به جنب و جوش افتاده اند. فشارهاي دولت ترامپ بر روي ايران همچنان رو به افزايش است.هر چند مقامات ايراني همواره تهديد به بستن تنگه هرمز مي کنند ، اما با توجه به نزديکي پايگاه هاي آمريکايي و همچنين حضور امارات چنين اقدامي تقريبأ غيرممکن به نظر مي رسد. آنچه بيشتر به واقعيت مي نمايد اين است که تهران در فکر دور زدن تنگه هرمز و دو جزيره خارک و لاوان است که نزديک به 95 درصد از صادرات نفت ايران از آنجا صورت مي گيرد. اين نشريه افزود: جزيره خارک پايانه اصلي صادرات نفت ايران به شمار مي رود و در بخش شمالي خليج فارس و در برابر سواحل کويت واقع شده است. صادرات نفت ايران عليرغم فشارهاي امريکا به صفر نخواهد رسيد و با توجه به احتياط فزاينده شرکت هاي کشتيراني بين المللي در حمل نفت ايران، به احتمال فراوان اين کشور از اين پس براي حمل بشکه هاي نفت بيش از گذشته بر ناوگان باري خود تکيه خواهد کرد.

اين طرح پايانه نفتي جديد ايران در بندر جاسک به ارزش دو ميليارد دلار قرار است در مرحله نخست، صادرات روزانه يک ميليون بشکه نفت را تضمين بکند. ظرفيت ذخيره سازي در مرحله اول برابر با 10 ميليون بشکه است که مي تواند در فاز دوم به 30 ميليون بشکه افزايش پيدا کند و احداث دو پالايشگاه نيز در همان محل پيش بيني شده است. طرح بندر جاسک قرار است در سال 2021 به بهره برداري برسد.

شناورهاي ايراني، ذخيره‌سازي نفت روي دريا را آغاز کرده‌اند

شواهد نشان مي‌دهد ايران بار ديگر ذخيره‌سازي نفت بر روي نفت‌کش‌هاي معلق خود را بر روي دريا آغاز کرده و چندين هفته است در حالي که حامل چند ميليون بشکه نفت هستند، بر روي دريا شناورند.به گزارش ايلنا به نقل از «بلومبرگ»، ايران بار ديگر انبار کردن نفت در تانکرهاي بزرگ خود را در آستانه آغاز تحريم‌هاي آمريکا آغاز کرده است.

به ادعاي اين رسانه، افزايش ذخاير نفت خام روي شناورهاي دريايي نشان‌دهنده تاثيرگذاري تحريم‌هاي آمريکا عليه اين کشور نفت‌خيز خليج فارس است. تحريم‌ها قرار است چهارم نوامبر آغاز شود؛ اما خريداران نفت ايران نظير فرانسه، کره جنوبي و ديگران هم اکنون خريد نفت خود را از ايران قطع کرده‌اند.


 ميز خبر 

 شرکت نفت پارس بهترين شرايط توليد را دارد

رئيس پالايشگاه و معاون عمليات شرکت نفت پارس با اشاره به شرايط نامساعد توليدي در کشور، گفت: به رغم اين وضعيت شرکت نفت پارس در سال جاري بهترين شرايط توليد خود را در طي 60 سال فعاليت خود دارد.

به گزارش ايرنا، رامين پرتوي در نشستي که با حضور جانشين بسيج کارگري کشور به مناسبت اجراي طرح «نوبت ايثار کارگري» در اين کارخانه برگزار شد، به شرايط توليد نامناسب در کارخانجات اشاره کرد و افزود: در ماه ها و روز هاي اخير در حاليکه بسياري از شرکت هاي اطراف ما فعاليت هاي روزانه شان با مشکل مواجه شده ولي شرکت نفت پارس بهترين شرايط توليد خود را مي گذراند.

وي اظهار داشت: امسال اين شرکت نسبت به دوره هاي مشابه تاريخ خود بالاترين سهم توليد و بالاترين حجم صادرات را داشته است و اين در حالي است که خيلي از شرکت ها حتي براي پرداخت حقوق کارگران خود با مشکل مواجه شده اند.

وي با بيان اينکه ارزآوري يکي از دغدغه هاي واحدهاي توليدي است، گفت: از لحاظ افزايش توليد و بهره وري خيلي از برنامه هدف گذاري شده جلوتر هستيم و اين در حالي است که حجم کاري پرسنل نسبت به 4 سال گذشته دو برابر شده ولي تمام پرسنل با رغبت کامل در واحد خود کار مي کنند.

رئيس پالايشگاه نفت پارس گفت: رکورد زني نفت پارس به تلاش نيروهاي کف کارگاه اتفاق افتاده است و تمام پرسنل از کارگر و کارفرما دست به دست هم داده اند تا اين توليد را به دست آورند و اين عملکرد نتيجه روحيه بالاي پرسنل و کار بسيجي و اتحاد آنان است.

رئيس کميسيون انرژي مجلس:

درآمد زايي از منابع گازي جزو اولويت هاي کشور است

رئيس کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: با برنامه ريزي هاي انجام شده در آمدزايي از منابع گازي کشور مانند منابع نفتي از اولويت هاي دولت و مجلس شوراي اسلامي خواهد بود.

فريدون حسنوند در آيين بهره برداري از طرح گازرساني به شهرهاي قلعه رئيسي و ديشموک در استان کهگيلويه و بويراحمد در گفت و گو با ايرنا اظهار داشت: درآمد زايي از تمام ذخائر و منابع گازي کشور با يک چشم انداز 20 تا 50 ساله در حال برنامه ريزي است.وي بيان کرد: علاوه بر گازرساني به همه منازل مسکوني استفاده از اين منبع بزرگ براي درآمد زايي بيشتر در اولويت همه بخش هاي کشور قرار دارد.حسنوند وابسته شدن صنايع کشور به حوزه گاز را ضروري دانست و گفت: در صورت اجراي اين طرح علاوه بر افزايش ارزش افزوده و ارز آوري ،درامد گازي کشور مانند درآمد نفتي افزايش چشمگيري خواهد يافت.وي با اشاره به اينکه 18 هزار واحد صنعتي در کشور ظرفيت استفاده از گاز را دارند گفت: با اجراي اين طرح 2/7 ميليارد ليتر سوخت مايع صرفه جويي خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته