جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/06/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5929


تأثير مخرب مصرف بيش از حد آب ليمو


ريشه ژنتيک در بروز اعتياد


مراقب التهاب عضله قلب باشيد!


خبر


خبرپزشكي


 تأثير مخرب مصرف بيش از حد آب ليمو 

 
در شرايطي که آبليمو حاوي طيف گسترده اي از فوايد سلامت است، مصرف بيش از حد آن مي تواند موجب عوارض جانبي خطرناکي براي سلامت شما شود که از آن جمله مي توان به وخيم‌تر شدن شرايط زخم هاي معده و ابتلا به بيماري بازگشت اسيد معده به مري اشاره کرد.

با افزودن ليمو يا آبليموي تازه به آب مي توانيد يک نوشيدني با عطر و مزه اي بهتر نسبت به آب ساده داشته باشيد و از اين طريق راحت‌تر به هدف توصيه شده نوشيدن 10 تا 15 فنجان آب در روز دست يابيد.

به گزارش عصر ايران به نقل از "اينسايدر"، مصرف آب ليمو به واسطه فهرست بلند بالاي فوايدي که ارائه مي کند، از جمله پيشگيري از کم آبي بدن، کمک به گوارش، و پشتيباني از کاهش وزن توسط بسياري از کارشناسان و چهره هاي مطرح توصيه شده است.

اما همانند بيشتر چيزهايي که در زندگي با آنها مواجه هستيم، مصرف بيش از حد يک چيز خوب نيز مي تواند مضر باشد. در ادامه با برخي از عوارض خطرناک مصرف بيش از آب ليمو بيشتر آشنا مي شويم.

آب ليمو مي تواند به دندان ها آسيب برساند

اگرچه ريختن آب يک ليمو در آب و مصرف روزانه آن بي خطر به نظر مي رسد، اما اين کار مي تواند موجب تخريب دندان هاي شما شود.

بنابر هشدار انجمن دندانپزشکي آمريکا، از آنجايي که ليمو به شدت اسيدي است، مواجهه مداوم با آن مي تواند موجب فرسايش ميناي دندان شود. احساس درد هنگام لمس دندان ها با زبان مي تواند يکي از نشانه هاي فرسايش ميناي دندان باشد.

اگر اين شرايط براي شما کافي نيست تا استفاده بيش از حد از ليمو را کنار بگذاريد، هنگام نوشيدن آب ليمو از يک ني استفاده کنيد تا ميزان مواجهه دندان ها با اسيد کاهش يابد.

آب ليمو مي تواند موجب ناراحتي معده شود

مصرف بيش از هر چيزي مي تواند بد و مضر باشد، حتي اگر موضوع آب ليمو مطرح باشد.

در شرايطي که آبليمو حاوي طيف گسترده اي از فوايد سلامت است، مصرف بيش از حد آن مي تواند موجب عوارض جانبي خطرناکي براي سلامت شما شود که از آن جمله مي توان به وخيم‌تر شدن شرايط زخم هاي معده و ابتلا به بيماري بازگشت اسيد معده به مري اشاره کرد.

بيماري بازگشت اسيد معده به مري به واسطه مصرف غذاهاي اسيدي مانند آبليمو تحريک مي شود و مي تواند موجب سوزش سردل، حالت تهوع، و استفراغ شود.

پوست ليمو ميزباني براي ارگانيزم هاي مضر است

در مطالعه اي که در سال 2007 در نشريه Journal of Environmental Health منتشر شد، پژوهشگران پوست و گوشت ليموهايي که از 21 رستوران جمع آوري شده بودند را آزمايش کردند. آنها دريافتند که تقريبا 70 درصد ليموها حاوي ارگانيزم هايي خطرناک مانند باکتري ئي.کولاي هستند که مي تواند موجب استفراغ و اسهال شود.

براي پرهيز از مواجهه با ميکروب ها، آب ليمو را در نوشيدني خود ريخته و از انداختن ليموي کامل درون ليوان حداقل زماني که در رستوران ها حضور داريد، پرهيز کنيد.

استفاده از آبليموي غليظ شده مي تواند موجب پوسيدگي دندان شود

يکي از رايج ترين توصيه هايي که براي پيشگيري از پوسيدگي دندان مطرح مي شود، پرهيز از مصرف بيش از حد آبنبات و شيريني است. اما مشخص شده است که آبنبات تنها مقصر پوسيدگي دندان نيست.

پوسيدگي هاي دندان نتيجه آسيب باکتري هايي است که قند موجود در غذاها را گوارش کرده و اسيد توليد مي کنند. اگرچه آب ليمو به خودي خود ممکن است به پوسيدگي دندان منجر نشود، اما اگر معمولا آن را با شکر شيرين مي کنيد يا از آبليموهاي غليظ شده به جاي آبليموي تازه استفاده مي کنيد، ممکن است براي دندان هاي خود دردسر درست کنيد.

ممکن است وخامت آفت هاي دهان تشديد شود

هيچ چيزي بدتر از بيدار شدن از خواب و مواجهه با يک آفت دردناک و جديد در دهان نيست.در شرايطي که بيشتر آفت هاي دهان طي يک يا دو هفته بي نياز از درماني خاص بهبود مي يابند، ناراحتي ناشي از آنها آزار دهنده است.

اگر هنگام مواجهه با يک زخم در دهان آب ليمو بنوشيد، احتمالا بدون اين که بدانيد شرايط آن را وخيم‌تر مي کنيد. به گفته انجمن دندانپزشکي آمريکا، آب ليمو مي تواند آسيب بيشتري نسبت به پوسيدگي ميناي دندان به دهان وارد کند و ظرفيت تشديد آفت ها و تحريک زخم هاي دهان را دارد.

ميوه هاي خانواده مرکبات ممکن است محرک ميگرن باشند

اگر با سردرد يا ميگرن مواجه هستيد، بهتر است از مصرف چيزي که مي تواند موجب تحريک آنها شود، پرهيز کنيد. ميوه هاي خانواده مرکبات از جمله ليموها، در اين دسته قرار دارند.

برخي مطالعات ارتباط بين ميگرن و ميوه هاي خانواده مرکبات را نشان داده اند، در شرايطي که برخي ديگر چنين پيوندي را نشان نداده اند. با اين وجود، پزشکان همچنان ميوه هاي خانواده مرکبات را به عنوان يک محرک احتمالي براي ميگرن در نظر مي گيرند.


 ريشه ژنتيک در بروز اعتياد 

 مسئول کميته جشنواره دانشجويي سومين کنگره بين المللي پزشکي شخصي ايران با اشاره به درمان موفق معتادان با توجه به رويکرد پزشکي شخصي گفت: ميزان وابستگي افراد به موادمخدر، سيگار، بازي‌هاي رايانه‌اي،‌اينترنت و ... بر اساس ژنتيک آنها متفاوت است بنابر اين با استفاده از پزشکي شخصي مي‌توان راهکار مؤثرتري در درمان موفق اين افراد داشته باشيم.

به گزارش روابط عمومي دبيرخانه دائمي کنگره بين المللي پزشکي شخصي،دکترآروين حقيقت‌فرد، دکتراي ژنتيک در ارتباط با برگزاري سومين کنگره بين المللي پزشکي شخصي ايران و برگزاري همزمان جشنواره دانشجويي اظهار داشت: جديدترين دستاوردها علمي در ارتباط با موضوع پزشکي شخصي در اين کنگره که 24 تا 26 بهمن‌ماه سال جاري برگزار مي‌شود، توسط اساتيد و صاحبنظران برجسته ارائه و مورد بحث و گفت‌وگو قرار مي‌گيرد.

وي افزود: پزشکي شخصي در حوزه‌هاي مختلفي همچون بيماري سرطان، بيماري‌هاي روان و اعتياد و ناباروري قابل بحث بوده و بايد توجه داشت که بر اساس موضوع پزشکي شخصي هر فرد بر اساس ژنوم شخصي خود نياز به درمان متفاوت بيماري‌ها دارد در حالي که در پزشکي کلاسيک نشانه‌هاي جهان‌شمول کلي وجود دارد و براي بيماران با يک بيماري يکسان اقدامات درماني يکساني انجام مي‌گيرد در حالي که افراد بر اساس ژنوم خود نياز به درمان متفاوت داشته تا با بهبودي بهتري همراه شوند.

اين متخصص در حوزه بيماري‌هاي روان و اعتياد ادامه داد: اعتياد نيز از جمله بيمار‌ي‌هايي است که بايد بر اساس پزشکي شخصي به آن توجه کرد همچنين اين اصل را مدنظر قرار داد که درمان اعتياد نداريم بلکه درمان معتاد مدنظر است و بر اساس ژنتيک فرد، ترک اعتياد مناسب را مي‌توان ارائه و در نهايت نتيجه موفق و بدون شکستي را شاهد بود.حقيقت‌فرد گفت: در مورد بيماري‌هاي روان نيز به همين صورت است و ابتدا بايد ژنتيک فرد را شناخت و در گام بعدي درمان مؤثر را انجام داد همچنين ميزان وابستگي افراد به موادمخدر، سيگار، بازي‌هاي رايانه‌اي،‌اينترنت و ... بر اساس ژنتيک آنها متفاوت است بنابر اين با استفاده از پزشکي شخصي مي‌توان راهکار مؤثرتري در درمان موفق اين افراد داشته باشيم.


 مراقب التهاب عضله قلب باشيد! 

 دبير انجمن آترواسکلروز ايران، نسبت به عوارض کشنده يک نوع بيماري قلبي ناشناخته براي مردم، هشدار داد.دکتر اسلامي در حاشيه برگزاري بيستمين کنگره بين‌المللي تازه‌هاي قلب و عروق ايران، گفت: يکي از بيماري‌هاي قلبي که براي مردم ناشناخته بوده و عوارض کشنده دارد، التهاب عضله قلب است.

وي توضيح داد: در صورتي که اين بيماري به موقع تشخيص داده نشود، مي‌تواند کشنده باشد.اسلامي با اشاره به اين موضوع که اين بيماري منشاء ويروسي دارد، گفت: اين عارضه مي‌تواند در اثر سرماخوردگي که يک بيماري ويروسي است، فرد را مبتلا کند. ويروس اين بيماري مي‌تواند از طريق سرماخوردگي وارد عضله قلب شده و منجر به تخريب عضلات قلب شود. يکي از عوارض اين بيماري، کاهش قدرت انقباضي قلب و ايجاد عارضه است.

دبير علمي بيستمين کنگره بين‌المللي تازه‌هاي قلب و عروق با اشاره به شيوع اين عارضه در فصول بهار و پاييز گفت: چون سرماخوردگي در اين فصول شايع‌تر است، اين عارضه نيز بيشتر شيوع دارد. توصيه ما به فرد سرما خورده، استراحت و دوري از فعاليت‌هاي ورزشي است. زيرا فعاليت سنگين باعث آسيب به عضله قلب شده و منجر به بروز نارسايي قلبي مي‌شود.

بنابر اعلام روابط عمومي بيستمين کنگره بين‌المللي تازه‌هاي قلب و عروق، وي افزود: در صورتي که اين بيماري به موقع تشخيص داده شود، امکان درمان دارويي وجود دارد. همچنين عارضه التهاب عضله قلب، در هر رده سني مي‌تواند فرد را مبتلا کند. داروهاي ضد التهابي و ضد ويروسي، براي درمان اين عارضه استفاده مي‌شود.


 خبر 

 پيشگيري 50درصدي از بروز حملات قلبي با مصرف اين ماده غذايي

متخصص تغذيه گفت: افرادي که هفته‌اي دو وعده مصرف ماهي را در سبد غذايي خود قرار داده‌‌اند تا 50 درصد در قبال حملات قلبي و مغزي مصونيت پيدا مي‌کنند.

سيدضياءالدين مظهري متخصص تغذيه و رژيم درماني در گفت‌وگو با فارس، درباره خواص مصرف ماهي، اظهار داشت: ماهي از جمله آبزيان بسيار ارزشمند ا ست که از بعد تغذيه‌اي اگر مقايسه‌اي بين افرادي که يک يا دو وعده غذايي در هفته از ماهي‌ها استفاده مي‌کنند و افرادي که از اين ماده غذايي استفاده نمي‌کنند انجام شود مشاهده مي‌کنيم که نتايج حيرت‌آوري به دست خواهد آمد.

وي افزود: افرادي که هفته‌اي دو وعده مصرف ماهي را در سبد غذايي خود قرار داده‌‌اند تا 50 درصد در قبال حملات قلبي و مغزي مصونيت پيدا مي‌کنند.

اين متخصص تغذيه تصريح کرد: ماهي‌ها از چربي امگاي 3 برخوردار هستند که مصرف آنها مي‌تواند نيازهاي سلول‌هاي بدن به مغزها و اسيدهاي چرب را تأمين کند.

جلوگيري از چاقي و ديابت نوع 2 با استفاده از پروتئين کبد

محققان بيمارستان کودکان سينسيناتي در آزمايش با موش ها دريافتند مسدود کردن يکي از پروتئين هاي غيرفعال کننده آر ان اي در کبد مانع چاقي و ديابت نوع 2 مي شود.

به گزارش ايرنا از پايگاه خبري ساينس ديلي، محققان فعاليت ژن ها و هدف هاي مولکولي آن ها از جمله پروتئين ها را در کبد مورد بررسي و تجزيه و تحليل قرار دادند. در جريان اين بررسي ها پروتئيني موسوم به Argonaute 2 يا Ago2 را شناسايي کردند که غيرفعال کردن آر ان اي را در سلول ها کنترل کرده و متابوليسم بدن را تحت تاثير قرار مي دهد.

محققان Ago2 را به صورت ژنتيکي از کبد موش ها پاک کردند. هنگامي که Ago2 آر ان اي را در کبد غيرفعال مي کند، موجب کندي متابوليسم و توانايي کبد در مديريت رژيم غذايي چرب مي شود. پاک کردن پروتئين Ago2 اثرات سمي در بدن موش ندارد اما با تثبيت متابوليسم انرژي مانع چاقي و ابتلا به ديابت و کبد چرب مي شود.

به اعتقاد محققان شناسايي نقش Ago2 در کبد، سرنخ هاي موجود در رابطه با نحوه تفسير پروتئين ها در کبد و نحوه توليد و مصرف انرژي را به هم متصل مي کند.

با وجود اين که اين تحقيقات هنوز در مراحل ابتدايي قرار داشته و لازم است بررسي هاي بيشتري با استفاده از مدل هاي آزمايشگاهي انجام پذيرد، نتايج به دست آمده از آن بستر مناسبي را براي گسترش تحقيقات در اين حوزه فراهم کرده است.


 خبرپزشكي 

 به‌کارگيري روشي سبز در تهيه‌ي سيستم دارورساني هوشمند

محققان دانشگاه مراغه و دانشگاه پيام نور تهران، در تحقيقات خود موفق به ساخت سيستم دارورساني هوشمندي به‌منظور درمان سرطان شدند. اين سيستم از مواد اوليه‌ي غير سمي و سازگار با بدن تهيه شده‌است. همچنين مراحل تهيه‌ي سيستم دارورساني به روش شيمي سبز بوده و منجر به توليد پساب خطرناک نمي‌شود. اين تحقيقات در مقياس آزمايشگاهي صورت گرفته است.

به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو،يکي از شاخه‌هاي پرطرفدار در علم نانو، طراحي سيستم‌هاي هوشمند دارورساني است که در بحث درمان بيماري‌ها از جمله سرطان نيز جايگاه ويژه‌اي يافته است. از مهم‌ترين ويژگي‌هاي اين سيستم‌ها، هدايت، تحويل و رهاسازي دارو در محل هدف و بافت سرطاني و در نتيجه کاهش عوارض جانبي ناشي از مصرف داروهاست. در اين کار پژوهشي نيز تلاش شده تا سيستم هوشمند دارورساني با استفاده از مواد غير سمي پلي‌ساکاريدها طراحي و سنتز شود.

دکتر غلامرضا مهدوي نيا، دانشيار شيمي پليمر از دانشگاه مراغه، در معرفي کار انجام شده عنوان کرد: «کار پژوهشي حاضر با هدف کاهش عوارض جانبي استفاده از داروهاي شيميايي جهت درمان بيماري‌هاي سرطاني صورت گرفته است. همانگونه که بيان شد، اين سيستم هوشمند دارورساني با استفاده از مواد غير سمي پلي ساکاريدها طراحي شده که داروي ضد سرطان سانيتينيب در نانوذرات کيتوسان مغناطيسي بارگذاري شده و با کاراگينان پوشش داده شده‌است. سانتيتينيب در درمان سرطان‌هاي پيشرفته يا مترقي معده، روده، دستگاه گوارش، لوزالمعده، کليه‌ها، تومورهاي مري و نيز سرطان پستان کاربرد دارد.»

وي در ادامه افزود: «با توجه به pHهاي اسيدي محيط سلول‌هاي سرطاني، و نيز کاهش آزادسازي دارو در محيط‌هاي غيرسرطاني، مهمترين نکته در طراحي سيستم دارورساني براي داروهاي ضد سرطان، قابليت آن‌ها در آزادسازي دارو در محيط‌هاي اسيدي است. از اين رو با توجه به ساختار شيميايي داروي سانيتينيب، سعي شد که از کيتوسان مغناطيسي به عنوان حامل داروي سانيتينيب استفاده شود تا اين ويژگي به راحتي قابل دستيابي باشد. بررسي اثر pH روي آزادسازي دارو نشان داد که با پايين آمدن pH، درصد آزادسازي دارو زياد مي‌شود.»

به گفته‌ي مهدوي نيا، اين سيستم دارورساني براي بسياري از داروهاي سرطان مي‌تواند مورد استفاده قرار گيرد. از طرفي مهم‌ترين نوآوري اين تحقيق طراحي سيستم دارورساني به روش کاملاً سبز و سيستمي کاملاً سبز است. در واقع در ساخت اين سيستم از مواد اوليه‌ي غير سمي و سازگار با بدن موجود زنده استفاده شده‌است، ضمن اينکه مراحل تهيه سيستم دارورساني منجر به توليد پساب خطرناک نمي‌شود. همچنين قيمت تمام شده اين سيستم با توجه به ارزان بودن مواد اوليه مي‌تواند نقطه قوت کار انجام گرفته باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته