جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/06/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5929

وزير راه :
فروش تراکم‌ در تهران ، عامل اصلي افزايش قيمت مسکن


درخواست از شوراي کار براي ترميم دستمزد کارگران


نهادهاي مالي


تريبون


  وزير راه :
 فروش تراکم‌ در تهران ، عامل اصلي افزايش قيمت مسکن  

 وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه حدود 4.5 ميليون نفر در بافت‌هاي ناکارآمد تهران زندگي مي‌کنند گفت: فروش تراکم‌ در تهران در منطقه‌هايي مانند1، 2، 4 و 5 باعث افزايش قيمت مسکن شده است.

به گزارش وزارت راه و شهرسازي، عباس آخوندي در حاشيه چهل و نهمين جلسه ستاد ملي بازآفريني شهري پايدار با بيان اينکه حدود 4.5 ميليون نفر در بافت‌هاي ناکارآمد تهران زندگي مي‌کنند گفت: فروش تراکم‌ در تهران در منطقه‌هايي مانند 1، 2، 4 و 5 نه تنها به ارتقاي کيفيت زندگي کمکي نکرده بلکه باعث توسعه گسترده سوداگري و افزايش قيمت مسکن نيز در اين کلانشهر شده و زندگي را براي افرادي با بضاعت کمتر در اطراف تهران سخت‌تر کرده است.

وي با تأکيد بر اينکه سياست اصلي رويکرد بازآفريني بر روي ارتقاي کيفيت محلات متمرکز شده است گفت: در حال حاضر تمامي محلات ناکارآمد استان تهران شناسايي و تبديل به 63 محله شده است، ويژگي قابل توجه محلات ناکارآمد تهران پرجمعيت بودن آن‌هاست به گونه‌اي که در برخي محلات به 20 هزار تا 50 هزار نفر مي‌رسد، مسئله اي که قطعا وضعيت بافت‌هاي فرسوده تهران را از ساير شهرها متمايز کرده و اهميت آن را نشان مي‌دهد.

عضو کابينه دولت با بيان اينکه با توجه به گزارش‌هاي ارائه شده وضعيت موجود در شهرهاي پيرامون تهران سخت بود و خدمات در سطح نازلي به چشم مي‌خورند گفت: ستاد ملي سعي دارد تا با تمرکز ويژه بر روي مسئله کيفيت زندگي، شرايط خدمات‌رساني در محلات را به جاي تک‌واحد مورد توجه قرار دهد.

آخوندي از آغاز حداقل يک پروژه بازآفريني در تمامي محلات ناکارآمد استان خبر داد و گفت: خوشبختانه اين امر نشان مي‌دهد چرخه فرآيند بازآفريني در تهران به حرکت درآمده و ارتقاي کيفيت زندگي در اين نقاط در اولويت قرار گرفته است.وزير راه و شهرسازي در اين خصوص اضافه کرد: نمي‌توانيم فرآيند بازآفريني در تهران را به طور منقطع از مسائل پيرامون ببينيم چرا که مسائل اصلي در اين حوزه وجود دارد که بايد حتي در جلسات بالاتر چون شوراي ساماندهي شهر تهران به رياست معاون اول رئيس‌جمهور بررسي شود به همين دليل است که تطبيق طرح بازآفريني با طرح ساماندهي شهر از اقدامات بسيار مهم و ضروري در اين بخش محسوب مي‌شود.

وي تعيين تکليف محدوده‌هاي پيرامون شهري که عمده تخلفات در ان‌ها صورت گرفته است و همچنين يکپارچه‌سازي سيستم حمل و نقل برون و درون شهري را نمونه‌اي از اين موارد نام برد و گفت: در اين راستا تعهدات دولت در بافت هاي ناکارامد مانند تأمين مدارس، درمانگاه، آب، فاضلاب، سيستم معابر و حمل و نقل بايد مورد توجه قرار گيرد که مصوب کرديم تمامي دستگاه‌هاي دولتي 30 درصد بودجه خود را در بايد در اين محلات هزينه کنند.

به گفته اين مقام مسئول در کنار اين بحث ارقامي در بودجه نيز تعيين شده که هم‌اکنون در حال مذاکره با سازمان برنامه و بودجه هستيم تا در صورت دريافت به صورت اهرمي و همکاري با شهرداري بتوانيم اقدامات خوبي را در حوزه بهسازي و نوسازي اين مناطق انجام دهيم.


 درخواست از شوراي کار براي ترميم دستمزد کارگران 

 رييس اتحاديه کارگران قراردادي و پيماني معتقد است که طرح پيشنهاد اعطاي کوپن و بن کالا حکم مسکّن موقتي را دارد تا بخشي از معيشت کارگران را پوشش دهد. او از شوراي عالي کار خواست تا ترميم مزد کارگران را در دستور کار قرار دهد.به گزارش ايسنا، فتح‌اله بيات درباره اجراي طرح اعطاي کوپن الکترونيکي در کشور، ابراز عقيده کرد و گفت: اگر قرار است تامين اقلام و مايحتاج اساسي خانوارهاي کارگري در قالب شارژ کارت صورت گيرد، اقلام غيرنقدي باشد بهتر است. امروز سبد معيشت کارگران کوچک‌تر مي‌شود لذا از شوراي عالي کار و سرپرست وزارتخانه انتظار داريم تا مشکلات جدي‌تري براي زندگي کارگران پيش نيامده اقدام عاجلي صورت دهند.

وي ادامه داد: با اتفاقاتي که در مجموعه اقتصاد کشور به ويژه در بحث نرخ ارز و دلار به وجود آمد، افزايش 19.5 درصدي حقوق و دستمزدي که شوراي عالي کار در اسفندماه سال گذشته تعيين کرده بود، عملا خنثي شد. متاسفانه قدرت خريد کارگران در ماه‌هاي اخير افت شديدي پيدا کرده و بسياري از خانوارهاي کارگري از تامين حداقل‌هاي زندگي عاجزند.

بيات گفت: اگر طرح‌هايي مثل کوپن و بن کالا مطرح و پيشنهاد مي‌شود تماما مقطعي است و حکم مسکن موقتي را دارد تا بخشي از معيشت جامعه کارگري را که به خطر افتاده پوشش دهد و نمي‌تواند به عنوان سياست مادام العمر دنبال شود.


 نهادهاي مالي 

 بانک مسکن:

توان افزايش سقف وام مسکن را نداريم

مدير امور طرح و برنامه بانک مسکن با بيان اينکه پيشنهادات براي تغيير شرايط تسهيلات مسکن در حال بررسي است و سپرده گذاراني که از امتياز خود استفاده نکرده‌اند مشمول تغيير شرايط وام مي‌شوند،‌گفت: بانک مسکن پيشنهاد افزايش سقف رقم تسهيلات را نداده چراکه پرداخت بيش از اين رقم در توان بانک نيست.

محمد حسن مرادي در گفت وگو با ايلنا با اشاره به تصميمات جديد تسهيلات خريد مسکن از محل افتتاح حساب در صندوق پس انداز يکم،‌ اظهار داشت: يکي از پيشنهادات بانک مسکن کاهش محدوديت‌ها از جمله عمر ساختمان است. اين پيشنهاد را داده‌ايم که عمر ساختمان هايي که مشمول تسهيلات 80 ميليون توماني مي‌شوند از 15 سال به 20 سال برسد. البته سقف محدوديت سن ساختمان در بخش اوراق همچنان 20 سال خواهد بود.

وي درباره احتمال افزايش سقف تسهيلات خريد مسکن ادامه داد: بانک مسکن توانايي افزايش سقف تسهيلات را ندارد و پيشنهادي مبني بر افزايش ميزان وام را ارايه نکرده مگر اينکه اين پيشنهاد از سوي وزارت راه وشهرسازي به بانک مرکزي ارايه شده باشد.

مدير امور طرح و برنامه بانک مسکن درباره افرادي که مشمول تغيير شرايط وام مسکن مي‌شوند،‌ گفت: کساني که در صندوق پس انداز يکم نسبت به افتتاح حساب کرده و از موعد سپرده گذاري آن‌ها يک سال هم گذشته باشد،‌ اما هنوز از امتياز وام استفاده نکرده‌اند، اين تغيير شرايط در صورت تصويب شامل حال آنها هم مي‌شود.

فروش 250 هزار يورو ارز مسافرتي در شعب بانک ملي

شعب بانک ملي ايران در دو روز نخست از دوره جديد فروش ارز مسافرتي، 250 هزار يورو به مشتريان فروخت.

به گزارش روابط عمومي بانک ملي ايران، اين ميزان ارز در اختيار 342 نفر قرار گرفته است. فروش ارز مسافرتي در شعب منتخب بانک ملي ايران با شرايط و مدارک پيشين و با نرخ جديد، از يک شنبه 18 شهريور آغاز شده است.

عمليات فروش ارز مسافرتي در شعب ميرداماد، اسکان، مرکزي، بازار، امام حسين ، هفتم تير، استاد معين و کاشف انجام مي شود. با گذشت زمان و به تدريج، تعداد اين شعب بيشتر خواهد شد.

برنده جايزه ويژه جشنواره کارت هديه بانک اقتصادنوين

نوجوان 13 ساله تهراني برنده جايزه ويژه جشنواره کارت هديه بانک اقتصادنوين شدجوايز برندگان نهمين دوره جشنواره کارت هديه بانک اقتصادنوين - بهار 97- به برندگان آن اهدا شد.

به گزارش روابط عمومي بانک اقتصادنوين، در نهمين دوره جشنواره کارت هديه بانک اقتصادنوين که با استقبال خوب مشتريان همراه بود يک جايزه پانصد ميليون ريالي و پنجاه جايزه پنج ميليون ريالي به قيد قرعه به دارندگان کارت‌هاي هديه اين بانک اهدا شد.

جايزه ويژه پانصد ميليون ريالي اين دوره از جشنواره کارت هديه بانک اقتصادنوين به عرفان ميرزايي نوجوان 13 ساله تهراني تعلق گرفت که اين جايزه طي مراسمي با حضور مديران ارشد اين بانک به وي اهدا شد.

نامگذاري شعبه بانک تجارت به نام پروفسور" ثبوتي"

بانک تجارت به پاسداشت خدمات پروفسور يوسف ثبوتي فيزيکدان و منجم سرشناس ايراني نام يکي از شعب خود در استان زنجان را به شعبه پروفسور ثبوتي تغيير داد.

به گزارش روابط عمومي بانک تجارت، در مراسمي به ميزباني اين بانک که روز دوشنبه نوزدهم شهريور ماه با حضور مسئولان استان زنجان برگزار شد، از يک عمر تلاش بي‌وقفه استاد فرهيخته پروفسور ثبوتي قدرداني به عمل آمد.

عباس اشرف‌نژاد نايب رئيس هيات مديره بانک تجارت در اين مراسم ضمن اشاره به بخشي از توفيقات علمي و پژوهشي پروفسور ثبوتي، گفت: حمايت از توليد علم و اتخاذ رويکرد دانش‌بنيان در بانک تجارت يک ارزش محسوب مي‌شود و با تصميم هيات مديره اين بانک و با هدف تقدير از تلاش‌هاي ايشان، تغيير نام يک شعبه بانک تجارت به نام پروفسور ثبوتي صورت گرفته است.

پروفسور ثبوتي در اين مراسم ضمن تقدير از برگزاري اين مراسم، طي سخناني صميمي و بي‌آلايش، پاسخي محبت آميز به برگزارکنندگان مراسم داد و خاطراتي از دوران تحصيل خود بيان کرد.

پروفسور ثبوتي فيزيکدان و منجم سرشناس ايراني، استاد دانشگاه‌هاي نيوکاسل انگلستان، پنسيلوانيا و نورث ايسترن آمريکا، صنعتي شريف، شيراز و تحصيلات تکميلي علوم پايه زنجان بوده است. وي همچنين به عنوان موسس رصدخانه ابوريحان بيروني شيراز، موسس انجمن نجوم ايران، نماينده ايران در مجمع فرهنگستانهاي علوم جهان، محقق ارشد انيستيتوي نجوم و اختر فيزيک در دانشگاه آمستردام هلند، و چهره ماندگار علمي کشور شناخته مي‌شود.

نقش آفريني بانک صادرات با پرداخت 11 هزار فقره تسهيلات بانکي در قزوين

تسهيلات پرداختي بانک صادرات ايران در استان قزوين در نيمه اول سال 97، از 11 هزار فقره فراتر رفت.

به گزارش روابط‌عمومي بانک صادرات ايران، اين بانک در راستاي حمايت از بخش‌هاي مختلف توليد و اشتغال در استان قزوين با تخصيص بالغ بر7هزار و 128 ميليارد ريال از ابتداي سال 97 تا 18 شهريور سال جاري، بيش از 11 هزار و 133 فقره تسهيلات در بخش‌هاي مختلف اقتصادي اين استان پرداخت کرده که سهم قابل توجهي در تقويت زير ساخت‌هاي اقتصادي و رونق توليد و اشتغال در اين استان داشته است.

بنا براين گزارش، بانک صادرات ايران در استان قزوين از ابتداي فروردين تا 18 شهريور سال جاري، 3 هزار و 431 فقره تسهيلات در بخش کشاورزي، 445 فقره تسهيلات در بخش صنعت و معدن، 6 هزار و720 فقره تسهيلات در بخش خدمات و بازرگاني، 47 فقره تسهيلات در بخش صادرات و 490 فقره تسهيلات در بخش ساختمان ومسکن پرداخت کرده که ارزش کل اين تسهيلات طي 6 ماهه اول سال 97، به بيش از7 هزارو 128 ميليارد ريال رسيده است.

اين ميزان تسهيلات به تفکيک نوع عقد نيز شامل يک هزار و 134 فقره تسهيلات قرض‌الحسنه با نرخ سود 4 درصدي، 4 هزارو184 فقره تسهيلات در قالب عقود مبادله اي و 5 هزار و815 فقره تسهيلات در قالب عقد مشارکتي به فعالان اقتصادي اين استان پرداخت شده که سهم قابل توجهي در بهبود معيشت و بالا بردن ميزان اشتغال داشته است.


 تريبون  

 معاون سابق سازمان هواپيمايي:

آمريکا نمي‌تواند عبور از آسمان ايران را محدود کند

به دنبال انتشار خبري مبني بر تذکر دولت ايالات متحده به شرکت‌هاي هواپيمايي درباره عدم عبور از آسمان ايران، معاون سابق سازمان هواپيمايي اعلام کرد که اين دولت امکان اجرايي کردن سياست قطعي براي متوقف يا محدود کردن پروازهاي عبوري از آسمان ايران را ندارد.

عليرضا منظري در گفت‌وگو با ايسنا، تصريح کرد: طبق موافقت‌نامه‌هاي بين‌المللي پروازهاي عبوري از فضاي کشورهاي متعاهد عضو بايد برقرار باشد و هر کشوري موظف است فضاي هوايي خود را براي عبور هواپيماهاي ساير کشورهاي عضو فراهم کند.به گفته وي، آنچه که از سوي دولت ايالت متحده آمريکا مطرح شده در رابطه با اين موافقت‌نامه يا چگونگي اجراي آن سياست جديدي به وجود نمي‌آورد و اين دولت تعيين تکليف خاصي انجام نداده است.نماينده سابق ايران در ايکائو ادامه داد: دولت آمريکا در اين دستورالعمل فقط به هواپيماهاي شرکت‌هاي هواپيمايي آمريکايي يا هواپيماهاي نظامي آمريکا هشدار داده که با توجه به مشاجرات سياسي بين دو کشور براي عبور از آسمان ايران احتياط به خرج داده يا از مسيرهاي ديگري استفاده کنند.منظري با بيان اين‌که هر کشوري آزاد است طبق رويه‌هاي بين‌المللي براي اتباع خود دستورالعمل‌هايي را صادر کند، اظهار کرد: اين دستورالعمل به مفاد موافقت‌نامه بين‌المللي در اين زمينه خدشه‌اي وارد نمي‌کند در نتيجه اين مساله وارد بحث اعمال تحريم بر کشورهاي ديگر در رابطه با عبور از فضاي کشور نشده است.

وي در پاسخ به اين سوال که آيا آمريکا مي‌تواند به منظور وارد کردن فشاري جديد به صنعت هوايي ايران کشورهاي ديگر را تهديد به تحريم کند تا از آسمان ايران عبور نکند، توضيح داد: طبق قواعد بين‌المللي نمي‌توان ساير کشورها يا شرکت‌هاي هواپيمايي را از عبور از فضاي هوايي کشور خاصي منع کرد. هرچند جهان عدم پايبندي آمريکا به قواعد بين‌المللي را پيش از اين تجربه کرده اما به نظر نمي‌رسد در اين رابطه خاص امکان ايجاد تحريمي جديد وجود داشته باشد.

امضاي 50 نماينده پاي طرح استيضاح آخوندي

نماينده مردم سبزوار در مجلس گفت: تاکنون 50 نفر از نمايندگان مجلس طرح استيضاح وزير راه و شهرسازي را امضا کرده اند.

به گزارش ايرنا ، حسين مقصودي با اشاره به امضاي طرح استيضاح عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي توسط بيش از 50 نفر از نمايندگان مجلس اظهار کرد: طرح استيضاح وزير راه با آغاز به کار مجلس تقديم هيأت رئيسه خواهد شد.وي تصريح کرد: بر اساس آيين نامه داخلي مجلس، طرح استيضاح آخوندي پس از ارائه به هيأت رئيسه، اعلام وصول شده و براي رسيدگي در اختيار کميسيون عمران مجلس قرار خواهد گرفت.

وي با بيان اينکه طرح استيضاح عباس آخوندي 27 محور دارد، ادامه داد: بي عدالتي در حوزه راه، مشکلات حوزه هواپيمايي و تلاطمات قيمت بليط، افزايش تصادفات جاده اي، مشکلات حوزه ريلي، عدم نظارت بر زير مجموعه وزارتخانه و محقق نشدن سند چشم انداز و برنامه هاي اعلامي، بخشي از دلايل طرح استيضاح وزير راه و شهرسازي است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته