جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/07/02 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5936

از سوي مرکز سنجش آموزش پزشکي؛
نتايج نهايي آزمون کارشناسي ارشد گروه پزشکي اعلام شد


اعلام نتايج آزمون جامع علوم پايه و پيش‌کارورزي دانشگاه آزاد


انتشار آمار آموزش عالي ايران در سال‌هاي1395 تا 1396


انتشار فراخوان حمايت از طرح‌هاي پژوهشي حوزه علوم شناختي


خبرنامه


ميز خبر


 از سوي مرکز سنجش آموزش پزشکي؛
 نتايج نهايي آزمون کارشناسي ارشد گروه پزشکي اعلام شد 

 مرکز سنجش آموزش پزشکي نتايج نهايي آزمون کارشناسي ارشد گروه پزشکي سال 97 را اعلام كرد و بر اين اساس، بيش از 6 هزار نفر در اين دوره قبول شدند.

آمار داوطلبان

در آزمون کارشناسي ارشد گروه علوم پزشکي سال تحصيلي 98-97 تعداد 56 هزار و 381 نفر حاضر در جلسه آزمون بودند.

ظرفيت پذيرش

تعداد 6 هزار و 310 نفر در دوره‎هاي روزانه (رايگان)، شهريه‎پرداز و استعداد درخشان (با آزمون و بدون آزمون) پذيرفته شدند.

پذيرفته‎شدگان لازم است براي ثبت نام بر اساس رشته و دانشگاه محل قبولي، اصل، کپي و اسکن مدارک مورد نياز را آماده و طبق زمانبندي اعلام شده در سايت دانشگاه پذيرفته شده، جهت ثبت‌نام به آموزش دانشگاه مراجعه کنند.


 اعلام نتايج آزمون جامع علوم پايه و پيش‌کارورزي دانشگاه آزاد  

 نتايج آزمون جامع علوم پايه و پيش‌کارورزي شهريور ماه 97 دانشگاه آزاد اسلامي اعلام شد.مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي اعلام کرد: داوطلبان مي‌توانند با مراجعه به سامانه مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي به نشاني www.azmoon.net براي مشاهده نتايج خود اقدام کنند.

آزمون جامع علوم پايه و پيش‌کارورزي دانشگاه آزاد اسلامي هر سال تحصيلي در دو نوبت شهريور و بهمن ماه برگزار مي‌شود.


 انتشار آمار آموزش عالي ايران در سال‌هاي1395 تا 1396  

 کتاب آمار آموزش عالي ايران در سال تحصيلي 96-1395 توسط موسسه پژوهش و برنامه‌ريزي آموزش عالي منتشر شد.به گزارش خبرنگار مهر، موسسه پژوهش و برنامه ريزي آموزش عالي، کتاب آمار آموزش عالي ايران در سال تحصيلي 96-1395 را منتشر کرد .

اين کتاب شامل شش فصل است که در هر فصل آن به بررسي يکي از بخش هاي نظام آموزش عالي پرداخته شده است

در فصل اول تا فصل سوم آن آمار ثبت‌نام‌شدگان، دانشجويان و دانش‌آموختگان به تفکيک، جنسيت، وابستگي، شيوه آموزشي و...ارائه شده است. در فصل چهارم کتاب آمار آموزشگران دانشگاهي به تفکيک نوع خدمت، مرتبه علمي، جنسيت، وابستگي به تصوير کشيده شده است.فصل پنجم کتاب شامل آمار کارکنان غير آموزشي است که به تفکيک مدرک تحصيلي، جنسيت، و وابستگي، ارائه شده است. در فصل ششم، فصل آخر کتاب روند رشد برخي از اقلام آماري در دوره ده ساله بررسي شده است.

همچنين در بخش پاياني کتاب براي آن دسته از علاقمندان و پژوهشگراني که نياز به جزئيات بيشتري دارند جداول و نمودارهاي بسياري از ويژگي هاي نظام آموزش عالي ايران استخراج شده و در لوح فشرده‌اي ضميمه کتاب شده است.

جامعه آماري اين کتاب، شامل تمام موسسات آموزش عالي کشور که مورد تاييد شوراي گسترش وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي که در سطحي بالاتر از ديپلم متوسطه دانشجو دارند و به دانش آموختگان خود مدرک دانشگاهي مورد قبول مراجع ذي صلاح اعطا مي کنند است

.همچنين در اين کتاب، تعاريف و مفاهيم استاندارد مصوب کميته آمار بخشي علوم تحقيقات و فناوري ملاک عمل بوده است.


 انتشار فراخوان حمايت از طرح‌هاي پژوهشي حوزه علوم شناختي  

 از سوي ستاد توسعه علوم و فناوري‌هاي شناختي معاونت علمي‌وفناوري رياست‌جمهوري نهمين دوره فراخوان حمايت از طرح‌هاي پژوهشي در 10 حوزه اولويت‌دار اعلام شد.به گزارش ايسنا، ستاد توسعه علوم و فناوري‌هاي شناختي معاونت علمي‌وفناوري رياست‌جمهوري در راستاي اهداف و اولويت‌هاي راهبردي براي توسعه و گسترش دانش علوم شناختي در سطح کشور نهمين فراخوان حمايت از طرح‌هاي پژوهشي را با تمرکز جدي بر مسائل شناختي فراگير جامعه در نيمه دوم پاييز امسال اعلام مي‌کند.

تاکنون هشت مرحله فراخوان حمايت از طرح‌هاي پژوهشي از سوي اين ستاد اعلام شد و در اين فراخوان‌ها، بيش از 130 طرح پژوهشي و مطالعاتي در حوزه علوم و فناوري‌هاي شناختي در مراکز علمي کشور تحت پوشش حمايت‌هاي اين ستاد قرار گرفتند. در فراخوان جديد خريد تجهيزات خارجي از سوي ستاد مورد حمايت قرار نمي‌گيرد. اين امر در راستاي تقويت و حمايت از تجهيزات ساخت داخل صورت مي‌گيرد.

دريافت طرح‌ها در نهمين فراخوان، در دو گروه انجام مي‌شود. طرح‌هاي گروه اول شامل پايان‌نامه‌ها و رساله‌هاي دانشجويي دوره‌هاي کارشناسي ارشد و دکتري در حوزه شناختي و در چارچوب اولويت‌هاي اين حوزه و طرح‌هاي گروه دوم شامل طرح‌هاي پژوهشي و توسعه فناوري در حوزه علوم پايه مي‌شود.

حوزه‌هاي اولويت‌دار

حوزه‌هاي اولويت‌دار اين فراخوان شامل "بازتواني و ارتقاي توانمندي‌هاي شناختي، "پژوهش‌هاي کاربردي و بنيادي در آموزش و پرورش شناختي"، "پژوهش‌هاي کاربردي و بنيادي در علوم شناختي زبان (زبانشناسي شناختي)"، "پژوهش‌هاي شناختي مبتني بر نگاشت مغز"، "توسعه ابزارها و فناوري‌هاي مطالعه رفتار زماني-شبکه‌اي مغز"، "پژوهش‌هاي شناختي در حوزه‌هاي باليني و علوم اعصاب شناختي"، "توسعه فناوري‌هاي شناختي مرتبط با ارتباط بين مغز و ماشين و مغز با مغز"، "مطالعات بنيادي و نظريه پردازي در حوزه علوم شناختي" ،"مدل‌سازي شناختي" و "روانشناسي شناختي" تعيين شده است.

براساس اعلام ستاد علوم شناختي، محققان، اساتيد و علاقه‌مندان به فعاليت در حوزه‌هاي علوم شناختي در فراخوان جديد ستاد توسعه علوم و فناوري‌هاي شناختي مي‌توانند طرح‌هاي پژوهشي خود را جهت بررسي طرح‌ها و برخورداري از چتر حمايتي ستاد در نيمه دوم پاييز امسال همزمان با اعلام فراخوان از طريق کارتابل کاربري خود در سايت ستاد ارائه دهند.


 خبرنامه 

 توضيح رئيس سازمان دانشجويان درباره شهريه دانشجويان مقيم و غيرمقيم

رئيس سازمان امور دانشجويان ميزان شهريه دانشجويان غيرايراني مقيم ايران و دانشجوياني که از کشورهاي خارجي پذيرش مي‎شوند را تشريح کرد.

مجتبي صديقي درگفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به شهريه دانشجويان غيرايراني گفت: دو دسته دانشجوي غير ايراني داريم که يک دسته، دانشجوياني هستند که با خانواده در ايران مقيم هستند، اين افراد از طريق کنکور سراسري به دانشگاهها معرفي مي‌شوند و شهريه آنها 80 درصد دانشجويان شبانه است و تغيير خاصي هم در آن ايجاد نشده و همان روند سابق دنبال مي‌شود.

وي ادامه داد: دسته ديگر دانشجوياني هستند که از کشورهاي خارجي پذيرش شده‌اند.

رئيس سازمان امور دانشجويان گفت: دانشگاهها مجازند از اين دانشجويان با تصويب هيئت امنا به صورت ارزي يا ريالي شهريه دريافت کنند البته متناسب با تغييرات نرخ ارز که وجود دارد هيئت امنا تصميم مي‌گيرند که اين شهريه را به ريال يا ارز دريافت کند.

رئيس سازمان امور دانشجويان خاطرنشان کرد: دانشگاهها مساعدت لازم را خواهند داشت تا دانشجويان خارجي را نگه دارند، چون مي‌دانيم در سطح منطقه هم براي پذيرش دانشجويان خارجي رقابت وجود دارد، طبيعي است دانشگاهها تلاش مي کنند دانشجويان را نگه دارند.

براي رشته‌هاي پزشکي و غيرپزشکي؛

ضوابط جذب هيئت علمي دانشگاه آزاد

شرايط و ضوابط جذب اعضاي هيئت علمي دانشگاه آزاد در سامانه جذب اين دانشگاه با نام «ساجد» اعلام شد.

به گزارش خبرنگار مهر، شرايط عمومي استخدام اعضاي هيئت علمي مطابق مصوبه 608، 19 تيرماه سال 86 شوراي عالي انقلاب فرهنگي است.

براي متقاضيان زيرگروه غيرپزشکي شرط سني براي دارندگان مدرک دکتري تخصصي حداکثر 40 سال است.

براي متقاضيان زيرگروه پزشکي شرط سني براي دارندگان مدرک کارشناسي ارشد و دانشجويان دوره دکتري تخصصي حداکثر 35 سال و براي دارندگان مدرک دکتري تخصصي حداکثر 45 سال است.

رشته تحصيلي متقاضي در دو مقطع آخر تحصيلي بايد همخواني داشته باشد.

حداقل معدل براي مقاطع کارشناسي14، کارشناسي ارشد و دکتري حرفه اي 16 و دکتري تخصصي 17 (با اعمال ضريب تطبيق معدل) است.

متقاضيان بايد از يکي از دانشگاه‌هاي معتبر خارجي (500 دانشگاه برتر براساس رتبه‌بندي QS) يا معتبر داخلي حضوري دانش‌آموخته باشند و بروندادهاي علمي آنها در مجلات علمي معتبر به چاپ رسيده باشد.

لازم است رشته تخصصي و شرايط متقاضي با اعلام نياز درج شده در سامانه جذب دانشگاه همخواني داشته باشد.

متقاضي داراي حداقل مدرک مورد نياز در رشته مربوطه (درج شده در جدول اعلام نيازها) باشد.

اعلام نيازهاي درج شده در سامانه جذب، استاني بوده و هيئت مرکزي جذب يا هيئت اجرايي جذب محل خدمت متقاضي را مشخص مي‎کند.

اولويت جذب با متقاضيان بومي همان استان است.

ثبت‌نام در سامانه جذب، حقي را براي استخدام متقاضيان ايجاد نمي‌کند و جذب وي پس از تائيد صلاحيت‌ها و طي شدن فرآيند امکانپذير است.

متقاضيان مشمول بند پ ماده 90 قانون برنامه ششم توسعه کشور (قانون جامع خدمات‌رساني به ايثارگران) ملزم به بارگذاري مستندات مربوطه در سامانه جذب خواهند بود.

اعضاي هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي (اعم از قراردادي، پيماني يکساله، پيماني، رسمي آزمايشي، رسمي قطعي و...) مجاز به شرکت در فراخوان جذب دانشگاه نيستند. متقاضي نبايد هيچ‌گونه تعهدي به ديگر سازمان‌ها، ارگان‌ها و ... داشته باشد. بازنشسته‌هاي ديگر سازمان‌ها، ارگان‌ها و... مجاز به شرکت در فراخوان نيستند. مسئوليت صحت اطلاعات وارد شده به عهده متقاضي بوده و در هر مرحله‌اي که هرگونه مغايرت مشاهده شود، درخواست وي منتفي خواهد شد.

وزارت علوم اعلام کرد؛

ضرورت چاپ مقالات دانش‌آموختگان خارج در نشريات معتبر

اداره کل امور دانش‌آموختگان وزارت علوم بر ضرورت چاپ مقالات دانش‌آموختگان در نشريات معتبر تاکيد کرد.

به گزارش سازمان امور دانشجويان، از اين پس، تمام دانش‌آموختگاني که طبق ضوابط، جهت ارزشيابي مدارک تحصيلي خارجي ملزم به ارائه مقاله هستند، بايد نسخ چاپ شده مقالات در نشريات علمي پژوهشي معتبر خارجي را در هنگام تشکيل پرونده ارائه دهند.

فهرست نشريات خارجي معتبر به همراه ضوابط مربوط به مقالات در پايگاه اطلاع‌رساني اين اداره کل به نشاني grad.saorg.ir قابل مشاهده است.در خصوص نشريات علمي پژوهشي معتبر داخلي، ارائه گواهي پذيرش قطعي مقاله (با ذکر نوبت دقيق چاپ) کماکان جهت تشکيل پرونده امکان‌پذير است.در صورت ارزشيابي مدارک تحصيلي خارجي اين دسته از متقاضيان، ارائه نسخه چاپ شده مقالات مذکور جهت صدور ارزشنامه ضروري است

مدير دانشجويي دانشگاه خبر داد؛

بهسازي خوابگاه‌هاي دانشگاه علوم پزشکي مشهد

مدير دانشجويي دانشگاه علوم پزشکي مشهد گفت: در تابستان امسال خوابگاههاي دانشجويي با هزينه بيش از 30 ميليارد ريال تحت پوشش طرح بهسازي و بازسازي قرار گرفتند.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکي مشهد، اميررضا صالح مقدم با اعلام اين خبر افزود: با توجه به قدمت و فرسودگي خوابگاههاي دانشجويي و براساس مصوبه هيئت رييسه دانشگاه، پروژه بهسازي خوابگاههاي دانشجويي براي پيگيري مورد تصويب واقع شد. وي گفت: تلاشهاي مضاعفي صورت گرفت که روند بازسازي خوابگاهها به نتيجه‎اي مطلوب و استاندارد براي اسکان دانشجويان برسد.

مدير دانشجويي دانشگاه علوم پزشکي مشهد با بيان اينکه اسکان دانشجويان از 24 شهريور آغاز شده است، تاکيد کرد: در کنار اسکان دانشجويان قديمي دانشگاه، بخشي از خوابگاه بهارستان 2 ،3 و گلستان براي اقامت دانشجويان جديد دانشگاه اختصاص داده شده است که پس از مراحل نام‎نويسي اوليه اسکان داده مي‌شوند.

صالح مقدم با اشاره به تعداد دانشجوياني که اسکان داده مي‎شوند، گفت: براي تمام دانشجويان دختر و پسر متقاضي خوابگاه ورودي 97-98 آمادگي اسکان خوابگاهي را خواهيم داشت.


 ميز خبر 

 معاون آموزشي وزارت علوم:

کنکور به صورت کامل حذف شدني نيست

به گزارش خبرنگار مهر، مجتبي شريعتي نياسر؛ معاون آموزشي وزارت علوم در نشست خبري در وزارت علوم گفت: از دو سال پيش نظام رتبه‌بندي ملي را مطرح کرديم، موسسات متناسب با مقياس عملکردي در چند سطح، سطح‌بندي شده‌اند و اين به معني درجه‌بندي نيست به معناي هم قياس قرار دادن مراکز است. همچنين به دانشگاهها اجازه داده شده است امکان تعامل با دانشگاههاي معتبر دنيا را فراهم کنند.

وي در ادامه به پروژه ارتقاي دانشگاه به تراز بين‌المللي اشاره کرد و گفت: اين پروژه همچنان پيش مي رود، عملکرد اين دانشگاهها در سال 95 و 96 ارزيابي شده است و متناسب با امتيازاتي که کسب کرده‎اند تامين اعتبار مي‏شوند. همچنين از آنها خواستيم در هيئت امنا بين 3 تا 5 درصد درآمد اختصاصي خود را به اين پروژه اختصاص دهند.

شريعتي نياسر در ادامه به ساماندهي موسسات آموزش عالي اشاره کرد و گفت: اين مصوبه طرح آمايش آموزش عالي است و به زودي برنامه ساماندهي موسسات اعلام مي‎شود.

وي تصريح کرد: به واسطه اين ساماندهي برخي از موسسات بايد در يکديگر ادغام يا تجميع شوند و برخي تحت حمايت يک دانشگاه بزرگ به عنوان دانشگاه معين ادامه فعاليت دهند اين موضوع در کميسيون آموزش مجلس بررسي مي‏شود.

وي در ادامه به ساماندهي دوره‎هاي تحصيلي اشاره کرد و گفت: ساماندهي دوره‏هاي تحصيلي نيز تا مقطع دکتري شروع شده است.

وي درباره حذف کنکور نيز گفت: کنکور به صورت کامل حذف شدني نيست و البته اين موضوع به زودي امکان پذير نيست و بايد به صورت مرحله اي انجام شود و طرح حذف مرحله‌اي کنکور براي دانشجوياني که به طور طبيعي بدون شرکت در کنکور و با اعمال معدل پذيرش مي‎شوند بايد اجرايي شود، از سال آينده فاز اول آن اجرايي مي‎شود.

وي ادامه داد: بيش از 85 درصد داوطلبان با تکيه بر سوابق تحصيلي پذيرش مي‌شوند و بيشتر براي اينکه در رشته‌هاي پرمتقاضي خود را محک بزنند در کنکور شرکت مي‌کنند.

شريعتي نياسر به موسسات وابسته به دستگاههاي اجرايي اشاره کرد و گفت: طبق مصوبه شوراي عالي اداري برخي از موسسات وابسته به دستگاههاي اجرايي از پذيرش دانشجو منع شدند و برخي از موسسات از اين قاعده مستثني هستند که مي‌توان به دانشگاههاي علوم انتظامي، دانشگاههاي غيردولتي وابسته به حوزه علميه و برخي مراکز شوراي عالي اداري اشاره کرد. ساير دانشگاهها تا پايان آذر ماه فرصت دارند که تعيين تکليف شوند.

معاون آموزشي وزير علوم به اعضاي هيئت علمي کل کشور توصيه کرد: با توجه به شرايط سختي که پيش رو داريم سعي کنند علاوه بر آموزشهاي علمي و تخصصي نقش تربيتي و اخلاقي نيز داشته باشند و تلاش کنند علاوه بر آموزش تخصصي کمک فکري نيز به دانشجويان بدهند که بعد از فارغ‎التحصيلي در جامعه با اميدواري پيش روند و دانشگاهها به نشاط و برنامه شاد توجه بيشتري کنند و از هر حرکت و سياستي که منجر به نااميد شدن نسل جوان شود پرهيز کنند.

وي همچنين به مراکز غيردولتي مانند دانشگاه آزاد و غيرانتفاعي‎ها اشاره کرد و گفت: رويکرد درآمدزايي از محل شهريه بايد تغيير کند و اين مراکز بايد اين رويکرد را تغيير دهند. وقتي تکيه بر شهريه باشد اين دانشگاهها به دنبال دانشجويان بيشتر هستند و چون دانشجويان زيادي نيستند باعث مي‎‏شود اين مراکز براي ادامه فعاليت دچار مشکل شوند.

با حکم وزير بهداشت؛

سرپرست دانشکده علوم پزشکي اسدآباد منصوب شد

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در حکمي دکتر فريد يوسفي را به عنوان سرپرست دانشکده علوم پزشکي و خدمات بهداشتي، درماني اسدآباد منصوب کرد.

به گزارش وزارت بهداشت، دکتر فريد يوسفي استاديار دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي، درماني جندي شاپور اهواز است.

همچنين دکتر سيدحسن هاشمي در پيامي از خدمات دکتر محمد محبوبي در مدت تصدي سرپرستي دانشکده علوم پزشکي و خدمات بهداشتي، درماني اسدآباد قدرداني کرد.

رئيس دانشگاه خبر داد؛

تعيين تکليف اساتيد پيماني مشروط پيام نور تا پايان مهر

رئيس دانشگاه پيام نور گفت: پرونده حدود 600 نفر از اساتيد پيماني مشروط اين دانشگاه در هيات مرکزي جذب در دست بررسي است و در صورت عدم بروز مشکل تا پايان مهر ماه تعيين تکليف نهايي مي‌شوند.

محمد رضا زماني در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرين وضعيت اساتيد پيماني مشروط دانشگاه پيام نور گفت: دانشگاه پيام نور داراي 900 استاد پيماني مشروط بود.وي ادامه داد: درحال حاضر حدود 250 نفر از اين اساتيد تعيين تکليف شده و تعيين تکليف حدود 600 نفر ديگر از اين اساتيد در دستور کار هيات مرکزي جذب دانشگاه پيام نور قرار دارد. اميدواريم براي اين افراد نيز مشکل پيش نيايد و تا اواخر مهر تعيين تکليف نهايي شوند.رئيس دانشگاه پيام نور خاطرنشان کرد: يک تعداد محدودي از اين اساتيد يعني کم تر از 100 نفر نيز در حال تکميل پرونده هستند ما اميدواريم تا پايان ترم مشکلي به نام پيماني مشروط نداشته باشيم.

برگزاري دهمين استارتاپ تريگر دانشگاه شريف

دهمين رويداد استارتاپ تريگر با موضوع "کاربرد فناوري‌هاي نوين در محصولات، خدمات مالي و بانکي" مهرماه جاري در دانشگاه صنعتي شريف برگزار مي‌شود.

به گزارش ايسنا، استارتاپ تريگر يک رويداد آموزشي– رقابتي فشرده به مدت 6 روز، با هدف ايجاد يک محيط سازنده براي خلق و پرورش ايده‌هاي کارآفرينانه است. در اين رويداد، آموزش‌هاي ضروري براي تبديل ايده به يک استارتاپ خوب در کارگاه‌هاي آموزشي به شرکت‌کنندگان ارائه مي‌شود.همچنين امکان تيم‌سازي براي صاحبان ايده و يا پيوستن به تيم‌ها براي برنامه‌نويسان، مديران تجاري، گرافيست‌ها و يا متخصصان ديگر از طريق برنامه‌هاي شبکه‌سازي مقدور است.

طراحي، برنامه‌ريزي و برگزاري رويداد استارتاپ تريگر برعهده‌ ستاک (ستاد توسعه‌ي ايده‌هاي کارآفرينانه) است و مرکز کارآفريني، شتاب‌دهنده‌ شريف و مرکز رشد فناوري‌هاي پيشرفته‌ دانشگاه صنعتي شريف حاميان اين رويداد هستند.آخرين مهلت ثبت‌نام در استارتاپ تريگر 10 دانشگاه صنعتي شريف 7 مهرماه اعلام شده است و رقابت نهايي تيم هاي شرکت کننده در اين استارتاپ تريگر طي روزهاي 28 مهرماه الي 4 آبان‌ماه برگزار خواهد شد.علاقه‌مندان مي‌توانند براي ثبت نام و کسب اطلاعات بيشتر به نشاني setak.sharif.ir مراجعه کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته