جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/07/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5937

وزير نفت:
احتمال احياي سهميه بندي سوخت

تحليلگران:
قيمت نفت به سطح 100 دلار درهر بشکه مي رسد


معادلات انرژي


ميز خبر


 وزير نفت:
 احتمال احياي سهميه بندي سوخت 

 وزير نفت درباره احتمال احياي سهميه بندي سوخت گفت: هنوز نمي‌توانم چيزي بگويم اما ممکن است، احيا شود. به گزارش عصرايران، «بيژن زنگنه» اين مطلب را در حاشيه مراسم گشايش دوازدهمين نمايشگاه ايران پلاست در پاسخ به سوال خبرنگار ايرنا اعلام کرد.

وي همچنين درباره استفاده از کارت هاي سوخت مهاجر براي قاچاق نيز اظهارداشت: اکنون کارت‌هاي سوخت از مناطق مرکزي براي استفاده در قاچاق سوخت به مرزها منتقل مي شود که در نظر داريم تدابيري را اتخاذ کنيم تا مهاجرت کارت هاي سوخت به نواحي مرزي کمتر شود.

حذف ايران از بازار نفت امکانپذير نيست

وي درباره نتايج نشست الجزاير نيز گفت: حذف نفت ايران در ميان مدت امکان‌پذير نيست؛ اما در کوتاه مدت آمريکايي‌ها مسائلي در ذهنشان هست تا اگر شده حتي براي يک ماه به‌صورت نمادين صادرات نفت ايران را به صفر برسانند، اما اين خواب هيچگاه تعبير نمي‌شود.

وزير نفت با بيان اينکه اوپک سازماني مستقل است و شاخه‌اي از وزارت انرژي امريکا نيست اضافه کرد: صحبت ترامپ که گفت ما امنيت بعضي از کشورهاي منطقه خليج فارس را تامين مي‌کنيم و بقاي عمر آنها بستگي به حمايت دارد بزرگترين توهين به ملت‌ها و کشورهاي دوست آمريکا در منطقه است.

وي افزود: اميدوارم اين کشورها در اقداماتشان نشان دهند که چقدر مستقل هستند.

زنگنه گفت: در نشست بر پايبندي به سهميه‌ها تاکيد شد و موضوع ديگري گفته نشده است.

وي ادامه داد: آنچه که در الجزاير حاصل شد اين بود که هيچ کشوري پاسخ مثبتي به صحبت‌هاي ترامپ نشان نداد؛ تقريبا اوپک و حتي کشورهاي غير عضو اوپک نيز اعلام کردند که اکنون نيازي به افزايش توليد نيست.

اين عضو هيات دولت تصريح کرد: اين دستاورد را اگر نگوييم شکست سخت؛ به‌طور حتم هيچ دستاوردي براي ترامپ نداشته است.

فقط کره جنوبي واردات نفت از ايران را متوقف کرده است

زنگنه درباره توقف واردات نفت ايران از سوي کره جنوبي گفت: برخي کشورها خريد نفت از ايران را کاهش داده‌اند و فقط کره جنوبي براي سه ماه پياپي از ايران نفت نخريده است.

آخرين وضعيت عرضه نفت در بورس

وي درباره عرضه نفت در بورس نيز توضيح داد: سران سه قوه با عرضه نفت خام در بورس موافق اند اما هيات دولت هنوز با عرضه نفت در بورس موافقت نکرده است.

وزير نفت گفت: به دليل حساسيت‌هاي اين موضوع، اعلام شد که به صورت آزمايشي و محدود، عرضه نفت در بورس به ‌صورت 20 درصد ريالي و 80 درصد ارزي باشد و پس ارزيابي نتايج، تصميم بعدي گرفته مي‌شود.اين عضو هيات دولت اضافه کرد: عرضه محموله‌هاي کوچک مشخص است و تا حدود 40 هزار بشکه مي‌توان عرضه کرد.


 تحليلگران:
 قيمت نفت به سطح 100 دلار درهر بشکه مي رسد 

 همزمان با آماده شدن بازارها براي حذف صادرات نفت ايران به دليل تحريم آمريکا، تحليلگران پيش بيني مي کنند، بهاي نفت پس از چهار سال، بار ديگر به سطح 100 دلار براي هر بشکه مي رسد.به گزارش ايرنا به نقل از پايگاه خبري بلومبرگ آمريکا، «دانيل جيگي» موسس شرکت «مرکوريا انرژي» سوئيس روز دوشنبه در مصاحبه با اين پايگاه خبري گفت: قيمت هاي نفت ممکن است در سه ماهه چهارم 2018 ( 9 مهر تا 10 دي ) به بيش از 100 دلار در هر بشکه افزايش يابند، زيرا بازار ظرفيت مازاد چنداني براي جبران حذف بيش از 2 ميليون بشکه در روز صارات نفت ايران را ندارد.بن لاکوک رئيس شرکت نفتي«ترافيگورا» واقع در آمستردام هلند نيز پيش بيني کرد، قيمت هاي نفت تا کريسمس به 90 دلار و در اوايل سال 2019 به 100 دلار در هر بشکه خواهند رسيد.

قيمت نفت پايه بين المللي برنت درياي شمال که دو سوم نفت هاي جهان بر پايه آن قيمت گذاري مي شوند، در ساعت 13:34 (دوشنبه) به وقت سنگاپور با 1.6 درصد افزايش نسبت به جمعه گذشته به 80 دلار و 2 سنت در هر بشکه رسيد.

لاکوک افزود: وقتي رئيس جمهوري امريکا در ماه مه (ارديبهشت-خرداد) گذشته اعلام کرد که بار ديگر تحريم ها عليه صادرات نفت ايران را بازمي گرداند، دست اندرکاران بازار احتمال دادند صادرات نفت ايران بين 300 تا 700 هزار بشکه در روز کاهش مي يابد، اما اکنون پيش بيني مي شود صادرات نفت ايران 1.5 ميليون بشکه در روز کاهش خواهد يافت.به گفته وي، کاهش صادرات نفت ايران ممکن است خيلي بيشتر از آنچه باشد که در ماه مه تصور مي شد و بنابراين قيمت هاي نفت نيز افزايش چشمگيري پيدا خواهند کرد.اين تحليلگر نفتي با اشاره به اينکه بازار نفت هم اکنون علاوه بر اينکه با چالش کاهش صادرات نفت ايران روبروست، با کاهش چشمگير توليد نفت ونزوئلا نيز دست و پنجه نرم مي کند و پيش بيني افزايش چشمگير قيمت نفت در آينده مورد انتظار است.


 معادلات انرژي 

 چين واردات نفت ايران را کاهش مي‌دهد

شرکت يوني‌پک چين اعلام کرد چين به دليل تحريم‌هاي آمريکا عليه تهران که از نوامبر آغاز مي‌شود، واردات نفت ايران را کاهش خواهد داد.

به گزارش ايسنا، چن بو، رييس يوني‌پک، در سي و چهارمين کنفرانس نفت آسيا اقيانوسيه در سنگاپور با بيان مطلب فوق، گفت: هنوز درباره ميزان کاهش واردات تصميمي گرفته نشده است.

وي همچنين گفت: تقاضاي جهاني براي نفت با فناوريهاي جديدي و بهره وري در مصرف انرژي از جمله ظهور تجديدپذيرها که مصرف نفت را به تدريج کاهش مي‌دهند، در اواسط دهه 2030 به 104.4 ميليون بشکه در روز خواهد رسيد که تنها اندکي بالاتر از 100 ميليون بشکه در روز فعلي است.

اين تحولات به معناي آن خواهد بود که رشد تقاضاي جهان براي نفت در سالهاي آينده آهسته خواهد شد و در سال 2035 به اوج خود مي‌رسد.

با وجود تنشهاي تجاري ميان چين و آمريکا، اين مقام چيني اظهار کرد عرضه نفت آمريکا منبع جديد مهمي براي پالايشگاههاي چيني است و به آنها اجازه مي‌دهد وابستگي خود به نفت خاورميانه و آفريقا را که چين به شدت به آنها متکي است، کاهش دهند.

بر اساس گزارش رويترز، چن بو اظهار کرد قيمتهاي نفت با توجه به ديناميک فعلي عرضه و تقاضا، بين 60 تا 80 دلار در هر بشکه، عادي خواهد بود.

توضيحات جديد در خصوص اختلاس نفتي

طبق اعلام جديد شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي، هنوز رقم دقيق اختلاس و تخلف مالي نفتي در منطقه بوشهر مشخص نيست و موضوع در دست بررسي است.

به گزارش تسنيم، شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي در خصوص اخبار منتشره مبني بر بروز تخلف در منطقه بوشهر اعلام کرد: "موضوع تخلف مذکور در حوزه فروش فرآورده هاي نفتي به شناورها و کشتي ها در شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه بوشهر حدود يک ماه قبل توسط تيمي از بازرسان و کارشناسان خبره واحدهاي نظارتي در شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي شناسايي و اقدامات لازم حقوقي در اين خصوص عليه مباشرين و معاونين تخلف مزبور صورت گرفته است. لازم به ذکر است ميزان تخلف احتمالي به مراتب کمتر از مبلغ اعلامي در اخبار منتشر شده است و پيگيريهاي مربوط به پرونده مذکور همچنان ادامه دارد. تاکيد مي شود به پرونده هاي تخلف بدون هيچ گونه مماشاتي رسيدگي مي‌شود."

شکست آمريکا در بسترسازي حذف نفت ايران از بازار

تهديدها و جوسازي هاي ترامپ در اعمال فشار به اعضاي اوپک در نشست الجزاير که با هدف افزايش فوري توليد نفت و بسترسازي براي حذف نفت ايران از بازارهاي جهاني انجام مي شد به شکست انجاميد.

به گزارش ايرنا، دهمين جلسه کميته مشترک وزارتي نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غيراوپک (JMMC) با حضور نمايندگاني از 24 کشور از جمله ايران در الجزيره پايتخت الجزاير برگزار شد.

برخلاف گمانه زني هايي که در ابتدا مبني بر کوتاه آمدن برخي اعضاي اوپک در مقابل فشارهاي آمريکا و موافقت آنها با افزايش فوري توليد نفت مطرح بود، اما در نهايت با مقاومت کشورهايي مانند ايران، اين طرح آمريکا شکست خورد.

الجزاير، کنگو، کويت، ونزوئلا، امارات، قطر،آذربايجان، روسيه و عربستان در سطح وزير انرژي در اين نشست شرکت کردند، ساير کشورها نيز نمايندگان خود را عازم اين نشست کرده بودند.

دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا پيش از برگزاري اين نشست با انتشار توئييتي اقدام به تهديد و انتقاد از برخي کشورهاي عرب توليدکننده نفت کرد: ما از کشورهاي واقع در منطقه خاورميانه حمايت مي کنيم، اين کشورها بدون ما امن نخواهند بود، با اين حال باعث مي شوند قيمت نفت بالاتر برود؟ ما اين را به خاطر خواهيم سپرد، اوپک بايد اکنون قيمت نفت را کاهش دهد.در واکنش به اين اظهارات، بيژن زنگنه وزير نفت، توئيت ترامپ را بزرگ‌ترين توهين به دولت‌ها و ملت‌هاي دوست آمريکا در منطقه دانست و تاکيد کرد، اميدوارم اين تهديدها، برخي همکاران اوپکي‌‌ مرا وحشت‌زده و به اجراي دستورهاي رئيس جمهوري ترامپ ترغيب نکند.

ديپلماسي موفق نفتي ايران در نشست الجزاير

از جمله اهداف آمريکا از فشار به توليدکنندگان نفت در حاشيه برگزاري اين نشست، بالا بردن ميزان توليد نفت و آماده کردن بازارها براي تحريم نفتي ايران بود.

همچنين برخي کشورها مانند عربستان و متحدانش در کنار روسيه اميد داشتند که بتوانند در صورت کاهش صادرات نفت ايران، آنها سهم ايران در بازارهاي صادراتي را به خود اختصاص دهند.

صادرات نفت ايران بيش از 2 ميلون بشکه در روز است که حذف آن از بازار به راحتي امکان پذير نيست، اما ترامپ تلاش دارد با اعمال فشار به عربستان و متحدانش ظرفيت توليد آنها را بالا ببرد تا بتوانند خلاء ناشي از احتمال خروج نفت صادراتي ايران از بازارهاي جهاني را پر کنند.

اما ايران بار ديگر با ديپلماسي موفق نفتي تلاش کرد اين دسيسه آمريکا و متحدانش را به شکست بکشاند. بر اين اساس، زنگنه وزير نفت ايران پيش از برگزاري اين نشست تاکيد کرد: هر تصميمي در اوپک که به زيان منافعش باشد را وتو مي کند.


 ميز خبر 

 روسيه:

اوپک به وضعيت توليد نفت ايران توجه دارد

وزير انرژي روسيه اعلام کرد: کميته مشترک وزارتي نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غيراوپک (JMMC) به وضعيت پيرامون ايران و توليد نفت اين کشور توجه مي کند.

به گزارش ايرنا به نقل از تاس، آلکساندر نوواک وزير انرژي روسيه در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاري نشست کميته مشترک وزارتي نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غيراوپک گفت: ايران در اين نشست اعلام کرد که توليد نفت خود را حفظ مي کند.

وي افزود: در پيش بيني هاي کميته مشترک وزارتي نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غيراوپک که در نشست در الجزيره ارائه شد، وضعيت کنوني (ايران و توليد نفت اين کشور) مورد توجه قرار گرفت.

نوواک همچنين گفت که در هر کشور توليد کننده وضعيت ويژه خود برقرار شده و بنابراين نيازي به تغيير سهميه هاي توليد نفت اوپک و غيراوپک وجود ندارد.

وزير انرژي روسيه خاطرنشان کرد: توليدکنندگان اوپک و غيرعضو اوپک سهميه تعيين شده در ماه سپتامبر را به ميزان 100 درصد توليد مي کنند.

مقام روس ادامه داد: کشورهاي عضو اوپک و توليدکنندگان غيراوپکي بايد در شرايط نامشخص حاکم بر اقتصاد جهاني تلاش کنند تا موازنه در بازار نفت جهاني حفظ شود.

وي در بخش ديگري از سخنان خود گفت که بازار نفت جهاني تا اندازه اي با کمبود مواجه است اما اين کمبود ناچيز است.

نوواک افزود: ما شاهد هستيم که ذخاير نفت کشورها کاهش مي يابد و اين روند سرعت مي يابد.

از هفته آينده؛

توليد و توزيع مجدد بنزين سوپر آغاز مي‌شود

بنزين سوپر که از لحاظ کيفيت تفاوت چنداني با بنزين يورو 4 ندارد، از هفته آينده دوباره در کشور توليد و توزيع مي‌شود.

به گزارش شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي، زيبا اسماعيلي، سخنگوي اين شرکت درباره توليد و توزيع دوباره بنزين سوپر در کشور گفت: توليد بنزين سوپر در پالايشگاه‌هاي امام خميني شازند و اصفهان از هفته آينده از سر گرفته مي‌شود.

وي با بيان اين‌که با توليد بنزين سوپر، توزيع اين فرآورده نيز چند روز پس از آن آغاز خواهد شد، اظهار کرد: هم‌اکنون مصرف بنزين سوپر تنها 3 درصد از کل مصرف بنزين کشور را به خود اختصاص مي‌دهد.

به گفته سخنگوي شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، بنزين يورو 4 که اکنون بخش عمده مصرف سوخت کشور را شامل مي‌شود از نظر کيفيت تفاوت چنداني با بنزين سوپر ندارد.

نماينده ايران در اوپک:

قيمت نفت ارزان‌تر خواهد شد اگر ترامپ دست از توييت‌کردن بردارد

نماينده ايران در اوپک در گفت‌وگو با شبکه CNBC آمريکا اظهار کرد: عادت توييت‌کردن دونالد ترامپ قيمت‌هاي نفت را بالا برده و رييس جمهور آمريکا بايد براي جلوگيري از افزايش قيمت‌هاي نفت، دست از توييت کردن بردارد.

به گزارش ايسنا، حسين کاظم‌پور اردبيلي، نماينده ايران در اوپک در حاشيه نشست کميته نظارتي مشترک وزيران اوپک و غيراوپک در الجزاير به شبکه CNBC گفت: دولت ترامپ سياست را به مسائل اوپک کشانده و قصد دارد با اعمال نفوذ ميان اعضاي اوپک، منافع خود را تامين کرده و قيمت‌ها را پايين بياورد.

اوپک به همراه گروهي از توليد کنندگان خارج از اين سازمان شامل روسيه با هدف حذف مازاد عرضه و تقويت قيمت‌ها که شرکت‌هاي انرژي آمريکايي را ورشکسته کرده و کشورهاي صادرکننده را با نارضايتي عمومي روبه‌رو کرده بود، از ژانويه سال 2017 محدوديت عرضه به ميزان 1.8 ميليون بشکه در روز را آغاز کرد.

ترامپ بارها از اين گروه بابت آنچه که وي مدعي است دستکاري قيمت‌هاي نفت بوده، انتقاد کرده است. رييس جمهور آمريکا اوپک را يک انحصارطلب خوانده و از اين گروه خواسته است که قيمت‌ها را فورا پايين بياورد. اوپک ادعاي ترامپ را رد کرده و استدلال کرده که هدف اصلي اين گروه متعادل کردن و تثبيت بازار است.

کاظم‌پور گفت: تصور مي‌کنم آنچه که آمريکايي‌ها انجام مي‌دهند در واقع به بالارفتن قيمت‌ها منجر شده، زيرا عوامل عرضه و تقاضا چنين سطح قيمتي را تاييد نمي‌کنند. اگر آنها ساکت باشند، قيمت‌ها ارزان‌تر خواهد شد و من نسبت به اين موضوع مطمئن هستم. من به ترامپ مي‌گويم ساکت باش؛ هيچ پيامي ارسال نکن و سپس قيمت‌هاي بهتري خواهي داشت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته