جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/07/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5937

متخصص مغز و اعصاب:
تأثير مصرف ميوه‎هاي قرمز رنگ در پيشگيري از تشديد آلزايمر


خبرپزشكي


خبر


  متخصص مغز و اعصاب:
 تأثير مصرف ميوه‎هاي قرمز رنگ در پيشگيري از تشديد آلزايمر 

 
يک متخصص مغز و اعصاب با اشاره به وجود آنتي‌اکسيدان‌ها در ميوه‌هاي قرمز رنگ در ادامه به بيماران مبتلا به آلزايمر توصيه کرد که ميوه‎هاي قرمز رنگ مصرف کنند.

دکتر «علي‌اکبر طاهر اقدم» در گفت‎وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب اظهار کرد: مصرف ميوه‎هايي مثل توت فرنگي، انار و تمشک که رنگ دانه قرمز دارند، به‌علت وجود آنتي‌اکسيدان‌ها مي‎تواند در پيشگيري از تشديد آلزايمر، نقش موثري را ايفا کند، از اين‌رو به بيماران توصيه مي‎کنيم تا هر روز يک عدد انار در سبد غذايي‌شان بگنجانند.

وي در ادامه با بيان اين‌که آلزايمر بيماري سنين سالمندي است، خاطرنشان کرد: در اين بيماري، افراد بالاي 65 سال، به‌علت رسوب آميلوئيد بتا در مغز، از نظر حافظه، دچار پسرفت شده و در مرحله اول، نام افراد و اشياء را فراموش کرده و در نامگذاري دچار مشکل مي‎شوند. اختلال در يافتن مکان‎ها و آدرس‎ها، اختلال در قضاوت، بروز توهم به ويژه هنگام غروب آفتاب و بي‎اختياري ادراري نيز از علايم آلزايمر هستند.

علل زمينه‌ساز بروز بيماري آلزايمر

اين متخصص مغز و اعصاب با اشاره به علل زمينه‌ساز بروز بيماري آلزايمر خاطرنشان کرد: ژنتيک، تروما و ضربه به سر، استرس و اضطراب، کلسترول و پر فشاري خون، مصرف زياد نمک، کم‌تحرکي و ورزش کردن کم و سن بارداري بالا (بالاي 35 سال) عمده علل بروز آلزايمر بوده و سهم ژنتيک در قالب درصد، مشخص نبوده و تنها ممکن است سن بروز آلزايمر تحت‌تأثير، پايين بيايد. به‌علت بالا بودن ميزان بروز آلزايمر در کلان‌شهرها، آلودگي هوا نيز ممکن است در اين ميان نقش داشته باشد.

اين عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي تبريز با بيان اين‌که 50 درصد علت دمانس، آلزايمر است، گفت: 25 درصد علل دمانس(dementia) را بيماري‏‌هاي عروق مغزي و 25 درصد ديگر را نيز علل ديگر تشکيل مي‎دهند. حافظه با قشر مغز (کورتکس) ارتباط داشته و برخي بيماري‎ها مانند افسردگي خفيف و متوسط، علايم آلزايمر را شبيه‎سازي مي‎کنند، به اين معني که فرد افسرده نيز ممکن است دچار فراموشي شود و نمي‎توان علايم آلزايمر را به همه چيز تعميم داد.

جوان‎ترها به‌علت مشغله فکري و عدم تمرکز حواس، دچار فراموشي مي‎شوند.

پيشگيري از آلزايمر

طاهر اقدم در ادامه با ارائه توصيه‎هايي در خصوص پيشگيري از آلزايمر و بهبود آن، گفت: آلزايمر به يک باره به مرحله آخر نمي‌رسد، بلکه به‌تدريج پيشرفت مي‌کند. مطالعه، ورزش، کنترل فشار و چربي خون و اجتناب از مصرف دخانيات، از جمله اين راهکارها بوده و بايد توجه داشت که ادعاهايي همچون «مفيد بودن نيکوتين در پيشگيري از آلزايمر»، کاملا غيرعلمي بوده و مصرف دخانيات يکي از علل زمينه ساز مشکلات عروقي و سکته مغزي است.

وي در ادامه با اشاره به برخي گمانه‌زني‌ها مبني بر اثربخش بودن داروي کبد در درمان آلزايمر، افزود: برخي ادعاها همچون ادعاي کشف واکسن در مرحله تئوري و تحقيق قرار دارند و تا زمان تاييد نشدن، نمي‌توان به آن‌ها استناد کرد، آلزايمر درمان قطعي نداشته و داروها بر بهبود شرايط تاثيرگذار هستند.

اين متخصص مغز و اعصاب با بيان اين‌که آمار مشخصي از شمار مبتلايان به آلزايمر در کشور وجود ندارد، افزود: متاسفانه بزرگترين مشکل مملکت ما نبود آمار دقيق است، از اين رو براي تشکيل انجمن حمايت از بيماران آلزايمري در آذربايجان شرقي تلاش مي‌کنيم.

وي در ادامه خاطرنشان کرد: خانواده‌ها بايد توجه داشته باشند که مراودات خود با بيماران آلزايمري را بيشتر و با آن‌ها صحبت کرده و پاي درد و دلشان بنشينند و از مسخره کردن آن‌ها هنگام فراموشي خودداري کنند.

اين متخصص مغز و اعصاب با بيان اين‌که 12 درصد از افراد جامعه ما سالمند و بالاي 60 سال هستند، يادآور شد: در سال 2050 اين روند به 30 درصد خواهد رسيد و از هر سه نفر يک نفر سالمند خواهد بود، بايد فکري براي نگهداري سالمندان کرد، در گذشته جمعيت خانواده‌ها زياد بود و خانواده‌ها در نگهداري از سالمندان دچار مشکل نمي شدند، اما امروزه با توجه به جمعيت کم خانواده‌ها، مشکلاتي چون افسردگي، اضطراب، استرس و دوري از خانواده سالمندان را تهديد خواهد کرد و بايد فکري به حال اين مشکل کرد.


 خبرپزشكي 

 غذاهاي مضر براي کبد چرب

اگر از جمله افراد داراي اضافه وزن و چاقي هستيد از گرفتن رژيم‌هاي سخت خودداري کنيد. زيرا رژيم هاي بسيار کم کالري به کبد آسيب خواهد زد.پنيرو لبنيات پر چرب داراي چربيهاي اشباع زيادي هستند و اگر انواع کم چرب آن را انتخاب نکنيد در طولاني مدت تاثيرات منفي بر کبد شما خواهند داشت.پس از مصرف پنير و لبنيات پر چرب خودداري کنيد.البته خامه و سر شير نيز خود منبع اصلي چربي هستند که مصرف آنها بايد به طور جد در بيماران داراي کبد چرب محدود شود.از مصرف شکر و قند دوري کنيد و به جاي آنها از عسل يا خرما استفاده کنيد.گاهي شيرين کننده هاي مصنوعي درست است که کالري کمتري نسبت به قند و شکر دارند اما اگر در مقادير زياد مصرف شوند باعث بدتر شدن وضعيت کبد چرب شما خواهند شد.بهتر است از مصرف پيتزاهاي رستوراني، اسنک هاي سرخ شده، بيسکوييتهاي کرم دار غير سبوس دار انواع کيک و نانهاي چرب و در کل مواد غذايي پر چرب و داراي آرد سفيد تا زمان بهبود بيماري خودداري کنيد.به جاي آنها از مواد غذايي داراي آرد جو استفاده کنيد.کاهش دريافت منابع کربوهيدراتي مانند برنج، ماکارواني، غلات آماده و سيب زميني براي اين بيماري مناسب است و به جاي آنها از پوره سبزيجات مانند پوره کلم و بروکلي و ديگر سبزيجات استفاده کنيد.حبوبات به دليل فيبر زيادي که دارند، بهتر است به عنوان منابع پروتئين گياهي به صورت روزانه در کنار ديگر غذاها مصرف و گاهي جايگزين منبع حيواني شوند.اگر از جمله افراد داراي اضافه وزن و چاقي هستيد حتما با برنامه غذايي سالم و ورزش هاي هوازي مانند پياده روي و شنا، وزن خود را کاهش دهيد و البته از گرفتن رژيم‌هاي سخت خودداري کنيد. زيرا رژيم هاي بسيار کم کالري به کبد آسيب خواهد زد.

تعداد وعده‌هاي غذايي بايد زياد و حجمشان کم باشد. اگر حجم بالايي از خوراکي را در يک وعده مصرف کنيد، تمام مواد غذايي در کبد به تري گليسيريد تبديل مي شوند.

بيماران با کبد چرب بهتر است وعده غذايي شام را حذف کنند و به جاي آن از انواع سالاد استفاده کنند.از مصرف نوشيدنيهاي گازدار نيز به طور جدا خودداري و به جاي آنها از آب طعم دار شده يا تکه‌هاي ميوه استفاده کنيد.


 خبر 

 يافته محققان استراليايي؛

ارتباط گلبول هاي سفيدخون در مغز و ابتلا به شيزوفرني

محققان دريافتند هر چقدر تعداد گلبول هاي سفيدخون در مغز بيشتر باشد، احتمال ابتلا به شيزوفرني بيشتر خواهد بود.به گزارش مهر، محققان استراليايي دريافتند افزايش تعداد گلبول هاي سفيد خوني در مغز احتمال ابتلا به شيزوفرني را افزايش مي دهد. به گفته اين دانشمندان، گلبول هاي سفيدخون که بخش مهم سيستم ايمني بدن هستند، مي توانند با التهاب در بيماري شيزوفرني مرتبط باشند.طبق گزارش اخير سازمان بهداشت جهاني، حدود 23 ميليون نفر در سراسر جهان مبتلا به شيزوفرني هستند. از آنجائي که هنوز هيچ دليل مشخصي در مورد تشخيص شيزوفرني يافت نشده است، پيشرفت درمان بسيار کُند است.به گفته محققان، تمامي انواع درمان هاي فعلي بيشتر بر توقف علائم متمرکز هستند تا نابودي دليل اصلي بيماري. داروهاي مورد مصرف اين بيماران تنها تا حدودي موجب تسکين علائم مي شوند و داراي عوارض جانبي شديدي هم هستند.«سينتيا شانون ويکرت»، سرپرست تيم تحقيق در مرکز تحقيقات علوم اعصاب استراليا، در اين باره مي گويد: «ما در مطالعه مان دريافتيم سلول هاي ايمني نقش جديدي در پاتولوژي مغز در بيماري شيزوفرني دارند.»وي در ادامه مي افزايد: «يافته ما نشان مي دهد سلول هاي ايمني خودشان عامل توليد علائم التهاب در مغز افراد مبتلا به شيزوفرني هستند.»

توليد سلول هاي تخمک انسان با استفاده از سلول هاي خون

گروهي از محققان ژاپني براي اولين بار در جهان توانستند با استفاده از سلول هاي خون انسان، سلول هاي نابالغ تخمک را توليد کنند.

به گزارش ايرنا از پايگاه خبري ساينس ديلي، در اين تحقيقات ابتدا از سلول هاي خون انسان براي توليد سلول هاي بنيادي پرتوان تحريک شده که قابليت تبديل شدن به انواع سلول ها را دارند، استفاده شد. در مرحله بعد، محققان اين سلول ها را به درون يک تخمدان مصنوعي که با استفاده از سلول هاي جنين موش در آزمايشگاه رشد داده شده بود، تزريق کردند تا سلول هاي بنيادي پرتوان به سلول هاي تخمک تبديل شوند.سلول هاي تخمک به دست آمده از اين طريق نابالغ هستند و امکان باروري و تبديل شدن به نوزاد انسان را ندارند. با وجود اين نتايج اين تحقيقات راه را براي توليد کودک انسان با استفاده از محتواي ژنتيکي بستگان زنده يا مرده او هموار مي کند. همچنين امکان توليد مثل را براي زوج هاي نابارور با استفاده از دي ان اي متعلق به خود آن ها فراهم مي کند.

اکنون محققان در تلاشند تا با استفاده از فرآيند مشابه سلول هاي اسپرم انسان را نيز توليد کنند. همچنين تحقيقات خود را براي توليد سلول هاي تخمک بالغ با قابليت توليد مثل ادامه مي دهند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته