جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/07/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5937


رکوردشکني‌ پي در پي شاخص بورس

عضو هئيت مديره طلا و جواهر تهران:
افزايش قيمت سکه به 4 ميليون‌و هفتصد هزار تومان


تريبون


نهادهاي مالي


 رکوردشکني‌ پي در پي شاخص بورس 

 
روز گذشته نيز بازيگران بازار سرمايه شاهد رشد فزاينده قيمت‌ها بودند به طوري که بسياري از سهم‌ها در گروه فلزات اساسي و کانه‌هاي فلزي با صف خريد همراه شدند و شاخص کل بار ديگر رکود شکني کرد گويي رکورد شکني ديگر در معاملات به امري طبيعي بدل شده است.به گزارش ايسنا، قيمت دلار بار ديگر وارد فاز افزايشي شد، در ماههاي گذشته نيز اين روند موجب شد قيمت‌ها در بورس اوراق بهادار تهران تحت ثاثير آن افزايشي شود.

در طي چند روز گذشته شاخص کل بازار سرمايه هر روز چندين بار کانال شکني کرد و چند هزار واحد رشد داشت. امروز نيز شاخص کل بازده نقدي و قيمتي بورس 3552 واحد افزايش يافت و تا رقم 168 هزار و 624 واحدي رشد کرد. همچنين شاخص کل هم وزن با 623 واحد افزايش به رقم 29 هزار و 347 واحدي رسيد.

روند افزايش نماگر اصلي بازار سهام و کانال شکني‌هاي پي در پي آن در اين روزها به شکلي افزايش پيدا مي‌کند که هر روز بازيگران بازار سهام شاهد يک کانال تاريخي در بورس تهران هستند. به طوري که ديگر معناي رکورد شکني رنگ باخته است. امروز نيز شاخص آزاد شناور در بورس 3910 واحد افزايش يافت و تا رقم 179 هزار و 720 واحدي بالا رفت. در عين حال شاخص بازار اول و بازار دوم نيز هر يک به ترتيب 2695 و 6697 واحد رشد کرده‌اند.

فولاد مبارکه اصفهان، توسعه معادن و فلزات و ملي صنايع مس ايران هر يک به ترتيب 412، 277 و 231 واحد تاثير افزاينده روي شاخص کل داشتند. اما از طرف مقابل پتروشيمي فجر، پالايش نفت بندرعباس و گسترش نفت و گاز پارسيان هر يک به ترتيب 46، 43 و 40 واحد تاثير کاهشي روي شاخص‌هاي بازار داشتند.

در اين شرايط گروه فلزات اساسي شاهد رشد يک دست قيمت سهم‌ها در تمام نمادها به جز يک سهم بودند. به طوري که تعداد زيادي از شرکت‌ها با افزايش قيمت 4 درصدي مواجه شدند و صف خريد در سهم‌هاي اين گروه مشهود بود.در گروه استخراج کالاهاي فلزي نيز سهام‌داران براي خريد سهم‌ها صف کشيدند و قيمت‌ها لحظه به لحظه افزايش يافت. اما در گروه عرضه برق و بخار و آب گرم روند قيمت‌ها کاهشي بود به طوري که به عنوان مثال در نماد پتروشيمي فجر که در بازار دوم بورس داد و ستد مي‌شود شاهد صف فروش بوديم.در خودرويي‌ها نيز که از هفته گذشته شاهد رشد قيمت سهم‌هايشان بودند از روز قبل شدت افزايش قيمت‌ها کاهش پيدا کرد و امروز در تعدادي از سهم ها در اين گروه شاهد کاهش قيمت بوديم، هر چند که قيمت‌هاي اخرين معامله در تعدادي از سهم‌ها نشانگر رشد بيش از 4 درصدي سهم‌ها بود.

حجم معاملات بورس تهران به رقم 3.8 ميليارد سهم به اوراق مالي رسيد و تعداد معاملات رقم 250 هزار و 16 نوبت تجربه کرد. آيفکس نيز 47 واحد رشد کرد و تا تراز هزار 949 واحدي بالا رفت. ارزش معاملات فرابورس ايران رقم 747 ميليارد تومان را تجربه کرد و حجم معاملات به 1.2رسيد.


 عضو هئيت مديره طلا و جواهر تهران:
 افزايش قيمت سکه به 4 ميليون‌و هفتصد هزار تومان 

 کشتي‌آراي گفت: مجموع تقاضاها باعث شد تا قيمت سکه با افزايش بي‌سابقه همراه شود و براي اولين بار نرخ 4 ميليون‌وهفتصد تومان را تجربه کند و نزديک به چهارصد تومان حباب داشته باشد. همان‌طور که ذکر شد علت و عامل اصلي اين افزايش، نرخ ارز است.محمد کشتي‌آراي در گفت‌وگو با ايلنا در مورد افزايش بي‌سابقه قيمت سکه گفت: با توجه به اينکه قيمت جهاني طلا تغييري نداشته است، اين افزايش قيمت سکه مربوط به افزايش نرخ ارز و افزايش تقاضا پس از يک هفته تعطيلي است.

وي افزود: مجموع اين تقاضاها باعث شد تا قيمت سکه با افزايش بي‌سابقه همراه شود و براي اولين بار نرخ 4 ميليون‌وهفتصد تومان را تجربه کند و نزديک به چهارصد تومان حباب داشته باشد. همان‌طور که ذکر شد علت و عامل اصلي اين افزايش، نرخ ارز است.عضو هئيت مديره طلا و جواهر تهران با اشاره به آخرين قيمت انواع سکه گفت: نرخ هر سکه تمام با تصوير امام 4ميليون و هفتصد هزار تومان، هر قطعه سکه تمام با طرح قديم 4ميليون و پانصدوپنجاه هزار تومان، هر قطعه سکه نيم 2ميليون و سيصدوده هزار تومان، ربع سکه يک‌ميليون و دويست‌وبيست هزار تومان و سکه يک گرمي نيز ششصدوشصت هزار تومان است.وي افزود: قيمت هر مثقال طلا يک ميليون‌ونهصد هزار تومان و هر گرم طلاي 18 عيار نيز چهارصدوچهل هزار تومان است.


 تريبون 

 مدير دفتر برنامه‌ريزي و اقتصاد مسکن:

افزايش وام مسکن تا 300 ميليون صحت ندارد

مدير دفتر برنامه‌ريزي و اقتصاد مسکن با بيان اينکه افزايش سقف وام مسکن تا 300 ميليون تومان صحت ندارد، گفت: مسکن اجتماعي ابعاد بسيار وسيعي دارد که دولت نتوانست منابع مورد نياز براي اجراي آن را تامين کند.

به گزارش ايلنا، علي چگني با تشريح جزئيات هجدمين همايش‌ سياست‌هاي توسعه مسکن در ايران که هفتم و هشتم مهرماه در تهران برگزار مي‌شود، اظهار داشت: يکي از مهمترين محورهاي برگزاري اين همايش بررسي تسهيل دسترسي به مسکن مناسب است و بازآفريني شهري پايدار ، توسعه سکونتگاه‌هاي شهري، سياست‌هاي توسعه و تامين مسکن روستايي از جمله محورهاي اين همايش هستند.

مدير دفتر برنامه‌ريزي و اقتصاد مسکن با اشاره به آخرين وضعيت راه‌اندازي سامانه اسکان و مستغلات اظهار داشت: براي ايجاد اين سامانه تاکنون هفتاد جلسه با دستگاه‌هاي مختلف دولتي برگزار کرده‌ايم و معتقديم که اين اطلاعات فرادولتي است و نياز به همکاري بسياري از دستگاه‌ها دارد.چگني گفت: تمام اطلاعات براي راه‌اندازي اين سامانه در اختيار وزارت راه و شهرسازي قرار ندارد و نياز به اطلاعات وسيع‌تري داريم و اين يک کار خيلي بزرگي است.

وي با بيان اينکه هنوز اين سامانه قابل بهره‌برداري نيست، گفت: اين کار در سازمان ملي زمين و مسکن در حال انجام است هر چند که معتقديم شهرداري اطلاعات بيشتري نسبت به وزارت راه و شهرسازي براي انجام اين پروژه دارد اما کار را رها نکرده‌ايم.

وي افزود: اين پيشنهاد از سوي وزارت راه و شهرسازي شده است که اين پروژه به شهرداري‌ها واگذار شود اما وزارت راه و شهرسازي طبق برنامه‌اي که به وي محول شده در حال جمع‌آوري اطلاعات براي راه اندازي اين سامانه است.وي با تاکيد بر اينکه راه‌اندازي اين سامانه براي بررسي وضعيت فقر مسکن و ميزان رفاه اجتماعي در کشور است، گفت: شناسايي خانه‌هاي خالي و دريافت دقيق ماليات از واحدهاي خالي تنها يکي از برنامه‌هاي اين سامانه است که البته معتقدم دريافت ماليات تاثير قابل توجهي در بازار مسکن نخواهد داشت.

چگني درباره جزئيات پيشنهادات وزارت راه و شهرسازي و بانک مسکن براي تغيير شرايط تسهيلات خريد خانه اظهار داشت: تا زماني که اين پيشنهادات مصوب نشود نمي‌توانيم درباره جزئيات آن صحبت کنيم.

وي ادامه داد: يکي از نمايندگان مجلس درباره وام 300 ميليون توماني خريد مسکن صحبت کرده بود که چنين طرحي در بانک مسکن وجود ندارد.

توزيع سبدهاي کالا آغاز شد

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي از پرداخت نقدي سبد غذايي مددجويان کميته امداد و سازمان بهزيستي خبر داد.

به گزارش ايسنا، انوشيروان محسني بندپي با اشاره به شارژ کارت يارانه مددجويان کميته امداد و سازمان بهزيستي براي سبد کالا پايان شهريور ماه گفت: توزيع سبد کالا از يکشنبه و دوشنبه هفته گذشته هم بين مددجويان بهزيستي و هم کميته امداد آغاز شده است. همچنين به غير از اين دو نهاد حمايتي، اين سبد غذايي بين 350 هزار مدرسه شبانه روزي نيز توزيع شده است؛ البته مبلغ اين سبد غذايي بين 40 تا 150 هزار تومان بر اساس تعداد اعضاي خانوار بوده است.

فاطمه رهبر، معاون حمايت و سلامت خانواده کميته امداد نيز در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اينکه مبلغ سبد کالا در اين دوره بين 15 تا 20 درصد افزايش يافته است، اظهار کرد: شارژ کارت يارانه مددجويان در دوره پيش و براساس بعد خانوار، بين 35 تا 130 هزار تومان بوده، اما اين ميزان در دوره جديد افزايش يافته است. اين افراد مي‌توانند به فروشگاه‌هاي اتکا، کوروش، رفاه، تعاوني مصرف فرهنگيان و... براي تهيه اين کالاها مراجعه کنند.وي افزود: با توجه به قولي که آقاي محسني بندپي سرپرست وزارت رفاه دادند شارژ کارت مددجويان از هفته گذشته آغاز شده، اما به دليل حجم بالاي کار، هنوز پايان نيافته است و ادامه دارد. طي چند روز آينده شارژ کارت مددجويان به اتمام مي‌رسد و اين افراد مي‌توانند براي خريد کالاها به فروشگاه‌ها مراجعه کنند.معاون حمايت و سلامت خانواده کميته امداد در مورد کالاهاي اين سبد غذايي نيز توضيح داد: کالاهاي پيش بيني شده شامل نيازهاي اوليه غذايي مثل برنج، روغن، قند و شکر و... است. سال‌هاي گذشته نيز سبد غذايي در اختيار اقشار آسيب‌پذير کميته امداد و سازمان بهزيستي قرار مي‌گرفت و براي مثال در شب عيد نوروز يا ماه مبارک رمضان کارت يارانه اين افراد به ميزاني تعيين شده از سوي وزارت رفاه شارژ مي‌شد.

هاشمي:

کمبود کالا نداريم؛ مردم را به وحشت نيندازيد

نائب رئيس اتاق اصناف ايران ضمن اعلام اين که ذخاير و عرضه کالاهاي اساسي مشکلي ندارد، گفت: نبايد با جوسازي، مردم را به خريد بيش از نياز کالاها دعوت کنيم. متاسفانه در مدت اخير رسانه­‌ها و صداوسيما با تمرکز روي بازار يک کالا عامل ايجاد وحشت از قحطي و کمبود کالا شده اند.

به گزارش ايسنا، در ماه‌هاي اخير کاهش عرضه و در نتيجه آن، افزايش قيمت برخي محصولات، بازار مصرف را دچار مشکل کرده است؛ به طوري که کم شدن محصولاتي مانند پوشک و محصولات سلولزي به دليل کاهش عرضه که در برخي موارد به احتکار و در برخي ديگر به کمبود مواد اوليه و مشکل در توليد برمي‌گردد، بازار اين محصولات را داغ کرد و باعث شد که حتي مصرف‌کنندگان به سمت خريد بيش از نياز خود روي آورند و بر التهاب بازار بيفزايند.در اين باره محمود هاشمي نائب رئيس اتاق اصناف ايران، رسانه ها و صداوسيما را عامل ايجاد ترس از قحطي دانست و گفت: براي مثال مسئله پوشک تيتر اخبار شد و همه کساني که شايد حتي نيازي به اين کالا نداشتند را نيز نگران کرد. اما اين کار درست نيست و جو بايد آرام نگه داشته شود تا مردم از نظر رواني آرامش داشته باشند.

وي در ادامه با تاکيد بر اين که از نظر ذخاير کالاهاي اساسي در استان‌ها مشکلي نداريم، اظهار کرد: تاکنون هيچ موردي مبني بر اين که متقاضي به فروشگاه برود و کالاي مورد نيازش را پيدا نکند، وجود نداشته است؛ بنابراين با توجه به اين که فعلا در ذخاير و در عرضه کالاهاي اساسي مشکلي نداريم، نبايد جو ايجاد کنيم و مردم را به خريد بيش از نيازشان تحريک کنيم.


 نهادهاي مالي 

 خدمات ويژه براي دارندگان کارت خوان هاي بانک ملّي

صاحبان کسب و کار و پذيرندگان پايانه هاي فروش شرکت پرداخت الکترونيک سداد، مي توانند با نصب اپليکيشن و اتوماسيون پشتيباني «پالس» بر روي تلفن همراه خود علاوه بر دسترسي به راحت ترين شيوه ثبت و يادآوري تعهدات مالي، به آساني عملکرد کارتخوان خود را مشاهده کنند.

به گزارش روابط عمومي بانک ملي ايران، پالس، اپليکيشني با ويژگي هاي جذاب و کاربردي است که براي ارايه خدمات پشتيباني به پذيرندگان شرکت پرداخت الکترونيک سداد طراحي شده و افراد مي توانند با نصب اين اپليکيشن، به صورت يکجا به گستره وسيعي از خدمات که پيش از اين عرضه آنها از راه هاي متعددي چون شعب بانکي، وب سايت و تلفن انجام مي شد، دسترسي داشته باشند.

از طريق داشبورد موجود در صفحه اصلي نيز امکان مشاهده کارکرد کارتخوان در روزها و هفته هاي گذشته ميسر است و کاربران مي توانند از گزارش هاي متنوع با امکان جست و جوي پيشرفته بهره مند باشند.

دريادار سياري:

خدمات بانک سپه به نيروهاي مسلح ستودني است

امير دريادار دکتر حبيب اله سياري معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوري اسلامي نقش آفريني بانک سپه در عرصه کلان اقتصادي را اميدآفرين توصيف کرد و گفت: خدماتي که اين بانک به نيروهاي مسلح ارائه داده ستودني و قابل تقدير است.به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني بانک سپه، محمدکاظم چقازردي مديرعامل بانک سپه نيز در مراسم اهداي لوح و تنديس هفته دفاع مقدس به امير دريادار دکتر حبيب اله سياري معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوري اسلامي ضمن تبريک هفته دفاع مقدس از تلاش‌ها و مجاهدت‌هاي نيروهاي مسلح طي 40 سال پيروزي انقلاب خصوصاً 8 سال دفاع مقدس تقدير کرد.وي بابيان اينکه يکي از افتخارات بانک سپه خدمت‌رساني به نيروهاي مسلح است اظهار داشت: اين تلاش‌ها مايه مباهات و افتخار مجموعه بانک سپه به شمار مي‌رود.

تمديد مهلت شرکت در جشنواره حساب‌هاي قرض‌الحسنه بانک ا قتصاد نوين

مهلت شرکت در جشنواره حساب‌هاي قرض‌الحسنه بانک اقتصادنوين تا 27 مهرماه تمديد شد نظر به استقبال هموطنان گرامي از ششمين جشنواره قرعه‌کشي حساب‌هاي قرض‌الحسنه بانک اقتصادنوين، مهلت افتتاح و يا افزايش موجودي اين حساب‌ها تا 27 مهرماه 97 تمديد شد.

به گزارش روابط عمومي بانک اقتصادنوين، مراسم قرعه‌کشي اين حساب‌ها در تاريخ 30 مهرماه 97 برگزار و برندگان خوش‌شانس اين جشنواره معرفي خواهند شد.

شرکت توسعه خدمات کارآفريني بانک مسکن برگزار مي‌کند:

نقش استارت‌آپ‌ها در آينده فناوري‌هاي مالي ديجيتال

پنجمين نشست هم‌انديشي و معرفي فرصت‌هاي کارآفريني حوزه‌هاي ماموريت مرتبط با مسکن و ساختمان، راهداري و بانکداري و پرداخت الکترونيک دوم مهر ماه برگزار مي‌شود.

به گزارش پايگاه خبري بانک مسکن – هيبنا، شرکت توسعه خدمات کارآفريني مسکن که طي يک سال گذشته چهار نشست با موضوع معرفي فرصت‌هاي کارآفريني براي استارت‌آپ‌ها و تيم‌هاي ايده‌پرداز را برگزار کرده است، بنا دارد نشست پنجم خود را با همکاري باشگاه کارآفريني تيوان برگزار کند.موضوع اين نشست «نقش استارت‌آپ‌ها در آينده فناوري‌هاي مالي ديجيتال» است که طي آن دو سخنران اصلي نشست به محورهايي همچون ساختار بازار فناوري نوين مالي، روندهاي جهاني صنعت بانکداري، روندهاي نابودگر و تاثير آنها بر خدمات مالي ديجيتال و نيز نقش پروپتک‌ها در آينده بازار مسکن خواهند پرداخت.در اين نشست علاوه بر سخنراني حميد ياري، مديرعامل شرکت توسعه خدمات کارآفريني مسکن و محمد طهراني، عضو هيات علمي دانشگاه خاتم، پنل تخصصي با حضور صاحبنظران و کارآفرينان در حوزه مرتبط نيز برگزار خواهد شد و شرکت کنندگان مي‌توانند از فرصت پرسش و پاسخ پنل استفاده کنند.

مديرعامل بانک قوامين مطرح کرد:

نا ترازي دارايي و بدهي بانک‌ها با عملکرد نامطلوب حاکميت شرکتي

دکتر تقي نتاج گفت: رفتارهاي دو دهه اخير موسسات پولي و بانکي در اجراي حاکميت شرکتي نتايج خوبي نداشته و منجر به نا ترازي دارايي و بدهي بانک‌ها شده است.

به گزارش روابط عمومي بانک قوامين، دکتر تقي نتاج اظهار داشت: حاکميت شرکتي از سال هاي 1990 تا 2000 ميلادي يعني قريب به سه دهه است که به شکلي جديد و گسترده مطرح شده است. اين موضوع را مي توان ادامه مباحثي از جمله تئوري هاي اداره بنگاه هاي عمومي که تحت عنوان شرکت هاي سهامي عام مطرح شد، دانست و از آنجايي که نظام بنگاه داري در کشورهايي مثل ايران ، مشابه آن روش و مدلي است که در محيط کشورهايي مثل آمريکا انجام شده، بايد بپذيريم که ساختار شرکت ها و بنگاه هاي ما که تحت عنوان سهامي عام معرفي مي شود، به نوعي کپي برداري از نوع شرکت داري در آمريکا است و اين موضوع به اجبار و نه به اختيار صورت گرفته است.

وي افزود: ساز و کارهاي نظارتي و کنترلي رايج در اينگونه محيط ها پاسخگو نيست و آنچه تاکنون اتفاق افتاده، نشان از اين دارد که اغلب موارد هيات مديره با حسابرسان مستقل به عنوان نهاد نظارتي و حتي سهامداران عمده منافعي همسو دارند که نتيجه‌اي جز زيان براي اقتصاد ملي و سهامداران خُرد ندارد. نمونه هايي از اين قبيل نيز در کشور ما رخ داده و برخوردهاي قهري و قانوني محدودي با حسابرسان مستقل نيز صورت گرفت و آنچه در ادامه در يک و نيم دهه اخير اتفاق افتاده به صورت کپي برداري از آمريکا و تحت عنوان حاکميت شرکتي مطرح شده است. مديرعامل بانک قوامين، گفت: بحث کلي حاکميت شرکتي مبني بر اين است که در راهبري بنگاه صرفا به يک عنصر يا رکني واحد به عنوان هيات مديره اتکا نکنيم و بايد اشخاص مختلف و ذينفعان مختلفي در اين فرآيند حاکميت شرکتي مد نظر قرار گيرند.حاکميت شرکتي يعني نگاه جامع تري به بنگاه داشته باشيم و بنگاه را به عنوان يک موجوديت عمومي و متعلق به اشخاص مختلف نگاه کنيم. اگر در کشور با نگاه حاکميت شرکتي در نظام بانکي، موسسات پولي و بانکي اقدام شود، چه در بخش خصوصي يا دولتي مي تواند منجر به اين شود که تمامي حقوق و منافع متنوعي که در بانک ها و موسسات مالي براي ذينفعان وجود دارد به نحو بهتري رعايت شود، به اينصورت که حقوق برخي از اشخاص از سهامداران خُرد تا سپرده گذاران به نفع عده اي خاص ضايع يا مصادره نشود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته