جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/07/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5954


اعتراف آمريکا به افزايش قيمت نفت در پي تحريم‌هاي ضد ايراني


اجراي نزديک به 30 طرح پتروشيمي براي استفاده بهينه از خوراک گاز


معادلات انرژي


ميز خبر


 اعتراف آمريکا به افزايش قيمت نفت در پي تحريم‌هاي ضد ايراني 

 اداره اطلاعات انرژي آمريکا پيش‌بيني کرد که قيمت نفت به دليل تحريم‌هاي ايران و ابهام درباره توانايي ديگر توليدکنندگان براي جايگزيني نفت خام ايران در بازارهاي جهاني با افزايش همراه خواهد بود.به گزارش شانا به نقل ازخبرگزاري رويترز از واشنگتن، اداره اطلاعات انرژي آمريکا، با استناد به وضع تحريم‌هاي اين کشور ضد ايران، برآورد خود از قيمت 2 شاخص نفت خام دبليو تي آي و برنت را افزايش داد.اين نهاد در گزارش «دورنماي کوتاه‌مدت انرژي» خود اعلام کرد ميانگين قيمت شاخص نفت خام برنت در سال 2018 ميلادي به 74 دلار و 43 سنت و ميانگين قيمت شاخص دبليو تي‌آي آمريکا به 69 دلار و 56 سنت مي‌رسد.

اين اداره همچنين اعلام کرد سال آينده ميلادي، ميانگين قيمت شاخص نفت خام برنت به 75 دلار و 6 سنت و ميانگين قيمت شاخص دبليو تي‌آي به 69 دلار و 56 سنت مي‌رسد.اداره اطلاعات انرژي آمريکا اعلام کرد افزايش برآورد اين نهاد از قيمت نفت، به دليل ابهام درباره ميزان کاهش توليد نفت ايران و توانايي ديگر توليدکنندگان براي جبران کاهش توليد نفت ايران است.اداره ياد شده اعلام کرد: اگر کاهش توليد نفت و صادرات نفت ايران بيش از انتظارها باشد، اختلال در بازار نفت در سه ماه چهارم سال 2018 ميلادي مي‌تواند موجب افزايش قيمت نفت شود.اين اداره اعلام کرد ميانگين توليد نفت عربستان در ماه سپتامبر امسال 10 ميليون و 520 هزار بشکه در روز بوده که 100 هزار بشکه فراتر از ماه اوت اين سال است.

طبق پيش‌بيني اداره اطلاعات انرژي آمريکا، مجموع توليد نفت اوپک در سال 2018 ميلادي به 32 ميليون و 460 هزار بشکه در روز مي‌رسد که 220 هزار بشکه کمتر از سال 2017 ميلادي خواهد بود، اين رقم سال آينده ميلادي به 32 ميليون و 140 هزار بشکه در روز مي‌رسد.اين نهاد همچنين برآورد خود از توليد نفت آمريکا در سال 2018 ميلادي را به 10 ميليون و 740 هزار بشکه در روز افزايش داد و پيش‌بيني کرد توليد نفت اين کشور در سال 2019 ميلادي به 11 ميليون و 760 هزار بشکه در روز خواهد رسيد.


 اجراي نزديک به 30 طرح پتروشيمي براي استفاده بهينه از خوراک گاز 

 مدير طرح‌هاي شرکت ملي صنايع پتروشيمي از اجراي نزديک به 30 طرح همسو با تکميل زنجيره ارزش و تنوع سبد محصولات صنعت پتروشيمي خبر داد.علي‌محمد بساق‌زاده در گفت‌وگو با شانا در اين باره گفت: تکميل زنجيره ارزش از سياست‌هاي اصلي شرکت ملي صنايع پتروشيمي است و به اين مسئله در سال‌هاي اخير بيش از پيش توجه شده است.وي افزود: همسو با اين سياست، سعي ما اين است که در پروژه‌هاي جديد، تنوع محصول بيشتري را شاهد باشيم و توليدات نهايي به صورت زنجيره باشد.

مدير طرح‌هاي شرکت ملي صنايع پتروشيمي تصريح کرد: به همين منظور بالاي 18 پروژه GTX که از گاز، پروپيلن توليد مي‎کند تعريف کرده‌ايم که در مرحله آغاز اجرا در چابهار و قشم قرار دارند.بساق‌زاده با اشاره به تعريف 10 واحد PDH که از گاز پروپان، پلي پروپيلن توليد مي‌کند، عنوان کرد: اين طرح‌ها همسو با استفاده بهينه از خوراک گاز براي تکميل زنجيره مواد پتروشيمي در مناطق عسلويه و ماهشهر در حال اجراست.

وي با اشاره به افتتاح 2 طرح جديد پتروشيمي در ماه‌هاي اخير گفت: با توجه به پروژه‌هايي که در دست اقدام داريم تا پايان امسال چند پروژه ديگر راه‌اندازي مي‌شود و اميدواريم هر سال شاهد بهره‌برداري از پروژه‌هاي جديد باشيم.مدير طرح‌هاي شرکت ملي صنايع پتروشيمي افزود: خوشبختانه پروژه‌هاي در دست اجرا بالاي 90 درصد پيشرفت دارند که از جمله مي‌توان به پتروشيمي لردگان، الفين ايلام، پتروشيمي مياندوآب، متانول کاوه، فاز يک بوشهر اشاره کرد.


 معادلات انرژي 

 نماينده مجلس:

دولت به‌دنبال سهميه‌بندي بنزين است

يک عضو کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه «طبق قانون دولت مجوز افزايش قيمت بنزين را دارد»، گفت که در حال حاضر دولت به دنبال سهميه بندي بنزين است و بايد در اين جهت برنامه ريزي کند.سيد کاظم دلخوش در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: به دليل اختلاف قيمت بسيار زياد قيمت بنزين در کشور ما با کشورهاي همسايه بخش زيادي از سوخت کشور ما قاچاق مي‌شود. در حاليکه اين منابع متعلق به همه ملت هستند اما متاسفانه از آنها سوء استفاده مي‌شود.

وي با تاکيد بر ضرورت رعايت حقوق مردم خاطرنشان کرد: ما در عين حالي که مي‌خواهيم دولت دست به افزايش قيمت بنزين نزند مي‌خواهيم براي جلوگيري از قاچاق سوخت برنامه عملي داشته باشد.اين نماينده مجلس با بيان اينکه «دولت به دنبال سهميه بندي بنزين است» تصريح کرد: دولت در حال حاضر بايد در اين زمينه برنامه ريزي کند. اگر قيمت بنزين در سهميه بندي افزايش نيابد، قاچاق سوخت هم ساماندهي خواهد شد.دلخوش يادآور شد: در واقع دولت اين امکان را دارد که قيمت فعلي بنزين را براي سهميه در نظر بگيرد تا جلوي قاچاق گرفته شود و مازاد آن را با قيمت آزاد در اختيار مردم قرار دهد.وي در پايان تاکيد کرد که طبق قانون دولت اجازه سهميه بندي و افزايش قيمت بنزين را دارد.

بررسي وضعيت تامين گاز کشور در آستانه‌ زمستان

پرونده تامين گاز کشور با کاهش دماي هوا دوباره باز شده است، پرونده‌اي که بخش قطور آن به وضعيت توسعه فازهاي ميدان گازي پارس جنوبي اختصاص دارد. در اين راستا راه‌اندازي فازهاي جديد پارس‌جنوبي، موجب افزايش مقدار توليد گاز طبيعي در کشور مي‌شود که پايداري گازرساني در فصل سرما را در پي خواهد داشت. طبق برنامه‌ريزي‌ها علاوه بر برداشت از ساير فازها که طبق روال هر سال انجام مي‌شود، 28 ميليون مترمکعب (يک ميلياردفوت مکعب) گاز ترش از موقعيت مخزني طرح توسعه فازهاي 22_24 در پارس جنوبي براي تامين سوخت زمستاني کشور برداشت خواهد شد.

به گزارش ايرنا ، تاکنون همه بلوک‌هاي مرزي پارس جنوبي در طرف ايران به جز فاز 11 توليدي شده و تا پايان امسال فازهاي 13، 22، 24 هم کامل مي‌شود و بخشي از فاز 14 در سال آينده تکميل خواهد شد. به‌طور کلي همه فازهاي باقي مانده پارس جنوبي به جز فاز 11 هم تا پايان سال 1398 تکميل مي‌شوند. بنابراين روند تکميل فازهاي مذکور ادامه دارد و تکميل اين پازل به تامين گاز کشور کمک خواهد کرد.از سوي ديگر، عرشه 24A اين طرح که سکوي اقماري سکوي فاز 22 به شمار مي‌رود، اوايل آبان‌ماه جاري بارگيري و براي نصب به موقعيت خود در خليج فارس منتقل مي‌شود. گزارش‌ها حاکي است که پيشرفت فعاليت‌هاي پيش‌راه‌اندازي سکوي اقماري 24A و فعاليت‌هاي راه‌اندازي آن مطلوب بوده است، بنابراين تا زمستان امسال، اين سکو نيز عملياتي خواهد شد.


 ميز خبر 

 جزئيات ساخت نخستين واحد ميني ال.ان.جي

مدير پژوهش و فناوري شرکت ملي گاز ايران ضمن اعلام اين که نخستين واحد ميني ال.ان.جي در کرمان ساخته مي‌شود، جزئيات آن را تشريح کرد.

سعيد پاک سرشت در گفت‌وگو با مهر، با بيان اينکه هدف ساخت ميني LNG تامين گاز مورد نياز براي يک ايستگاه CNG که اصطلاحا به آن LCNG گفته مي‌شود است، اظهار کرد: اين فناوري در برخي از مناطق روستايي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

وي با اشاره به برگزاري نخستين مناقصه براي ساخت واحد مذکور اظهار کرد: نخستين مناقصه با هدف تامين سرمايه‌گذار برگزار شد. به‌طور کلي مناقصه واحد ميني LNG در دو مرحله برگزار مي‌شود که مرحله اول ارزيابي شرکت‌هاي پيشنهاددهنده است که اين مرحله 20 مردادماه به پايان رسيد.

مدير پژوهش و فناوري شرکت ملي گاز ايران در ادامه از دريافت 16 پيشنهاد خبر داد و افزود: بعد از ارزيابي مجموعه‌اي از شرکت‌هاي سرمايه‌گذار که حد نصاب لازم را کسب کرده بودند، وارد ليست مناقصه شدند. حدود چند هفته قبل تعدادي از اين شرکت‌ها انتخاب شدند و قرار است به مرحله دوم مناقصه بروند. در مرحله دوم، اسناد مناقصه را بين آن‌ها توزيع مي‌کنيم و منتظر دريافت پيشنهاد فني و مالي آن‌ها خواهيم بود. احتمالا پنج يا شش شرکت وارد اين مرحله شوند.

بيمه مشترکان گاز در همه شهرها و روستاها تا پايان امسال ادامه دارد

مطابق قرارداد بين شرکت ملي گاز و بيمه رازي، همه مشترکان گاز شهري و روستايي با پرداخت مبلغي در قبض‌هاي گاز خود، تا پايان امسال بيمه هستند.

به گزارش شرکت ملي گاز، نشست مشترک شرکت ملي گاز و بيمه رازي با هدف بررسي راه‌هاي مصرف ايمن گاز، شيوه‌هاي اثربخش و تأثيرگذار اطلاع‌رساني و فرهنگ‌سازي در زمينه مصرف بهينه و ايمن گاز طبيعي از سوي مشترکان برگزار شد.

سيدجلال نورموسوي، رئيس امور تعرفه‌ها و قراردادهاي گازرساني شرکت ملي گاز گفت: بر اساس قرارداد شرکت ملي گاز با شرکت سهامي بيمه رازي و در ادامه طرح بيمه مشترکان گاز طبيعي، همه مشترکان خانگي و تجاري در کشور در سال 97 در برابر حوادث ناشي از گاز طبيعي بيمه شدند.وي تصريح کرد: مشترکان گاز بايد همواره نکات ايمني را در استفاده از وسايل گازسوز رعايت کنند تا حادثه‌اي رخ ندهد، از اين رو براي حمايت و محافظت از آنان در مقابل حوادث مرتبط با گاز طبيعي، بيمه مشترکان خانگي از سال 1389 تاکنون به صورت سالانه برقرار شده و امسال نيز حق بيمه به ازاي هر مشترک تجاري و هر واحد مسکوني مشترکان شهري ماهانه 2000 ريال و مشترکان روستايي ماهانه 1000 ريال بر مبناي قانون بودجه از طريق قبوض گاز مشترکان محاسبه و اخذ و به شرکت بيمه پرداخت مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته