جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/08/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5968

لطفي که فينال آسيا به فوتبال ايران کرد؛
توفيق اجباري براي ورزشگاه آزادي!

چهار گزينه جانشيني ضيايي
از آقاي هميشه منتقد تا سرپرست جنجالي!


سونامي استعفا در کشتي!


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 لطفي که فينال آسيا به فوتبال ايران کرد؛
 توفيق اجباري براي ورزشگاه آزادي! 

 
حضور پرسپوليس در فينال ليگ قهرمانان آسيا را بايد غنيمتي براي فوتبال ايران برشمرد و آن را توفيقي اجباري براي ورزشگاه بزرگ آزادي دانست.

به گزارش آفرينش و به نقل از مهر، روزي که تيم فوتبال استقلال در تاريخ 14 فروردين سال 81 براي رسيدن به فينال جام باشگاه هاي آسيا در ورزشگاه آزادي مقابل تيم آنيانگ کره جنوبي ايستاد و در حالي که پيش بيني ها حکايت از صعود آبي پوشان به فينال اين مسابقات داشت تا آنها پنجمين حضورشان در فينال آسيا را تجربه کرده و فرصت نصب سومين ستاره آسيايي بر روي پيراهنشان را داشته باشند، باران سيل آساي بهاري کار دست اين تيم داد تا آبي پوشان به رغم برتري محسوس مقابل نماينده کره، قرباني امکانات ضعيف ورزشگاه آزادي و چمن نامناسب آن شده و در عين ناباوري مغلوب اين بازي بزرگ شوند.

شرايط زمين چمن ورزشگاه آزادي به گونه اي بود که حتي محمد نوازي بهترين پنالتي زن آن زمان آبي پوشان هم از روي نقطه پنالتي نتوانست تيمش را به گل برساند.

آن اتفاق ناگوار براي فوتبال ايران باعث شد تا مسئولان ورزش کشور به فکر ترميم اساسي زمين چمن ورزشگاه آزادي بيفتند. تعطيلي يک ساله مسابقات در ورزشگاه آزادي و انتقال آن به ورزشگاه تختي در دومين دوره برگزاري مسابقات ليگ برتر اين امکان را به مسئولان ورزش کشور داد تا زمين ورزشگاه آزادي را به استانداردهاي مناسب جهاني رسانده و ديگر شاهد چنين صحنه هايي در اين ورزشگاه نباشيم.

در سال 81 استقلال و يا شايد بهتر است بگوييم فوتبال ايران قرباني شد، تاوان داد و يک ستاره آسيايي را از دست داد تا مسئولان وقت ورزش کشور به خودشان آمده و اقدام به بازسازي ورزشگاه آزادي نمايند.

به فاصله 16 سال از آن، حالا پرسپوليس ديگر قطب فوتبال کشورمان امکان حضور در فينال آسيا را دارد تا شانس نصب اولين ستاره آسيايي بر روي پيراهن نصيب اين تيم شود. حضور پرسپوليس در فينال آسيا مشخص کرد که ورزشگاه آزادي فاقد استانداردهاي لازم براي برگزاري ديداري در اين سطح است.تهديد به سلب ميزباني از اين ورزشگاه در صورت عدم آماده سازي و رسيدن به استانداردهاي لازم از سوي AFC بار ديگر مسئولان ورزش کشور را به تکاپوي ايجاد امکانات لازم در اين ورزشگاه انداخت.

قطعا اگر يک تيم ايراني به فينال آسيا راه نمي يافت و الزامي از سوي AFC براي ارتقاي سطح کيفي ورزشگاه آزادي صورت نمي گرفت، مسئولان ورزش کشورمان حالا حالاها به صورت خودجوش حاضر به ارتقاي امکانات ورزشگاه بزرگ آزادي نمي شدند.

حضور پرسپوليس در فينال ليگ قهرمانان آسيا مستقيم و غير مستقيم خدمات زيادي براي فوتبال ايران داشت که يکي از اين خدمات شامل حال ورزشگاه آزادي شد. در واقع فيناليست شدن پرسپوليس در آسيا را بايد توفيقي اجباري براي ورزشگاه بزرگ آزادي دانست که باعث شد ايرادات اساسي و کاستي هاي اين ورزشگاه پير، رفع شوند.


 چهار گزينه جانشيني ضيايي
 از آقاي هميشه منتقد تا سرپرست جنجالي! 

 گزينه‌هاي مختلفي براي جانشيني احمد ضيايي در فدراسيون واليبال مطرح شده است.

با توجه به قانون عدم بکارگيري افراد بازنشسته در دستگاه‌هاي دولتي، به نظر مي‌رسد عمر رياست احمد ضيايي در فدراسيون واليبال رو به پايان است و وي بايد جاي خود را به فرد ديگري بدهد. هر چند تاکنون مقاومت‌هاي زيادي از سوي ضيايي براي اين که همچنان بتواند رياست فدراسيون واليبال را بر عهده داشته باشد ديده شده است، با اين حال وي شانس زيادي براي ماندن در اين فدراسيون ندارد.

از همين حالا گمانه‌زني‌هاي زيادي در خصوص اين که چه کسي به عنوان رئيس فدراسيون واليبال انتخاب خواهد شد صورت گرفته است. ميزان در گزارشي به بررسي اين گزينه ها پرداخته است:

امير خوش‌خبر: چهره جنجالي اين روزهاي واليبال ايران که برکناري وي از سرپرستي تيم ملي واليبال، حاشيه‌هاي زيادي را به دنبال داشت قصد دارد در انتخابات فدراسيون واليبال شانس خود را براي رياست اين فدراسيون امتحان کند. خوش‌خبر سال‌ها سرپرستي تيم ملي واليبال را بر عهده داشته و محبوبيت بسياري ميان بازيکنان تيم ملي دارد. مهمترين حامي وي سعيد معروف است که در خصوص برکناري‌اش از سرپرستي تيم ملي واکنش تندي به ضيايي داشت.

محمود افشاردوست: دبير سابق فدراسيون واليبال که مدت کوتاهي را نيز در دوره رياست ضيايي در فدراسيون واليبال حضور داشت، در نهايت عطاي حضور در اين فدراسيون را به لقايش بخشيد. ضيايي و منظمي تلاش زيادي کردند تا عضويت افشاردوست در کميته مربيان کنفدراسيون واليبال آسيا را لغو کنند اما در نهايت موفق نشدند.

بهنام محمودي: کاپيتان اسبق تيم ملي واليبال که يکي از چهره‌هاي شاخص تاريخ واليبال ايران نيز محسوب مي‌شود جزو کساني خواهد بود که حضورش در انتخابات فدراسيون واليبال قطعي به نظر مي‌رسد. وي در انتخابات پيشين اين فدراسيون، رقيب ضيايي بود که در نهايت از حضور در انتخابات سر باز زد. اهداي وسايل ورزشي به هيئت‌هاي استاني توسط محمودي، اختلافات زيادي را بين وي و ضيايي در پي داشت. او در همين مدت هم انتقادهايي را در خصوص عملکرد ضيايي مطرح کرده و مي‌توان او را منتقد شماره يک رئيس فدراسيون واليبال قلمداد کرد.

اميرحسين منظمي: دبير فعلي فدراسيون واليبال هم احتمالا جزو کانديداهاي رياست فدراسيون واليبال خواهد بود. او در انتخابات پيشين اين فدراسيون کانديدا بود که در نهايت به نفع ضيايي کناره‌گيري خود را اعلام کرد. نکته جالب توجه اين که منظمي در آن زمان قول داده بود که اگر بتواند رياست فدراسيون واليبال را بر عهده بگيرد، سيستم چشم عقاب را بومي‌سازي خواهد کرد. صحبت‌هاي چندي پيش وي در راديو که عنوان کرد براي برکناري افشاردوست از کميته مربيان کنفدراسيون واليبال آسيا نامه نگاري شده است جنجال زيادي به پا کرد.احتمال اين که جانشين ضيايي در فدراسيون واليبال يکي از اين 4 نفر باشد بسيار زياد است. بايد ديد در نهايت چه کسي مي‌تواند سکاندار واليبال ايران شود؛ واليبالي که روزهاي پرحاشيه‌اي را تجربه مي‌کند و بايد اميدوار بود با انتخاب رئيس آينده اين فدراسيون، اين حاشيه‌ها به حداقل برسد.


 سونامي استعفا در کشتي! 

 ورزش اول کشور با سونامي وحشتناک استعفا روبرو شده است.به دنبال ناکامي اخير تيم هاي ملي کشتي فرنگي و آزاد در مسابقات جهاني مجارستان، روز گذشته رسول خادم، رئيس فدراسيون کشتي از سمت خود استعفا داد و در نامه اي از وزارت ورزش درخواست کرد که با برگزاري مجمع انتخاباتي، تکليف اين فدراسيون هر چه زودتر مشخص شود. اما اين تنها اتفاق حاشيه ساز کشتي نبود و پس از خادم، سونامي استعفاها شروع شد.

رضا لايق دبير فدراسيون کشتي و حميد بني‌تميم نايب رئيس، با انتشار نامه اي از سمت خود کناره گيري کردند. مريم منظمي نايب‌رئيس بانوان فدراسيون هم از سمت خود استعفا کرد.همچنين احد پازاج مدير تيم‌هاي ملي و علي اشکاني سرمربي تيم ملي کشتي فرنگي از سمت خود کناره‌گيري کردند.

ابراهيم جوادي و منصور برزگر دو عضو اصلي شوراي فني کشتي آزاد هم اعلام کردند که ديگر در فدراسيون فعاليت نخواهند کرد. بايد ديد وزارت ورزش و جوانان در روزهاي آينده چه تدبيري براي جلوگيري از سقوط کشتي خواهد کرد.


 خبـــرنامه 

 دوربين هاي تلويزيون هم دايي را تحريم کردند

در پي اتفاقات رخ داده بعد از بازي تيم‌هاي سايپا و پرسپوليس و برخورد علي دايي با يکي از گزارشگران سيما، در زمان ورود دايي به سالن نشست خبري پيش از بازي با استقلال، دوربين‌هاي تلويزيوني سالن نشست خبري را ترک کردند. اين در حالي است که دايي بعد از اتفاقاتي که سال قبل در رشت رخ داده بود با دوربين‌هاي تلويزيوني مصاحبه نمي‌کرد. دايي البته ديروز در نشست خبري خود خبر درگيري با گزارشگر صدا و سيما و چک زدن به او را تکذيب کرد.

انتقاد در بلژيک

پنج ميليون براي کاوه؟

در هفته سيزدهم رقابت‌هاي ليگ بلژيک بروخه تيم صدرنشين موفق شد با چهار گل اوستنده را شکست دهد. کاوه رضايي از دقيقه 60 براي تيمش وارد زمين شد ولي نتوانست گلزني کند. رضايي که با 5 ميليون يورو از شارلوا خريداري شد، گران‌ترين بازيکن اين فصل تيم بروخه است و انتظار بالايي از او براي گلزني وجود دارد. اين بازيکن در شش ديداري که براي تيمش انجام داده است تنها يک گل برابر زولته از روي نقطه پنالتي به ثمر رسانده است. اين در حالي است که وسلي مورائس برزيلي در بازي اين هفته براي اوستنده هفتمين گلش را براي اين تيم به ثمر رساند. به همين خاطر رضايي کار سختي براي رسيدن به اين مهاجم دارد. کاوه يک فرصت خوب گلزني را در بازي برابر اوستنده از دست داد تا سايت بلژيکي VOETBAL با اين تيتر "آنها 5 ميليون يورو براي او پرداخت کردند؟" به انتقاد از مهاجم ايراني بپردازد.

اين سايت يک نظرسنجي درباره اين که آيا رضايي ضعيف‌ترين خريد بروخه است را روي تارنماي خود قرار داده است که نزديک به 60 درصد از راي دهندگان معتقد هستند رضايي خريد ضعيفي براي اين تيم بوده است. کاوه رضايي بعد از حضور در بروخه با بدشانسي روبرو شد و مصدوم شد و به تازگي آمادگي خود را به دست آورده است.

خبر AS

خداحافظي ژاوي در پايان فصل

ژاوي هرناندز براساس قرارداد جديدي که با باشگاه السد امضا کرده بود تا سال 2020 مي توانست با پيراهن شماره 6 روساي دوحه به ميدان برود و به فوتبالش ادامه دهد اما حالا روزنامه معتبر ASمدعي شد اين ستاره تکرارنشدني دنياي فوتبال تصميم قطعي خود براي خداحافظي از دنياي فوتبال را اتخاذ کرده است.

بنا به ادعاي AS، ژاوي هرناندز آوريل سال آينده بعد از اتمام اين فصل از رقابت هاي ليگ ستارگان قطر همين طور پايان مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا 2019 از دنياي فوتبال به صورت رسمي خداحافظي خواهد کرد تا همان طور که از پيش اقدام کرده بود بلافاصله براي شرکت در کلاس هاي مربيگري اتحاديه اروپا حاضر شود تا مدارک بين المللي مربيگري را دريافت کند.

AS اسپانيا همچنين اضافه کرد ژاوي که توانايي بازي تا يک يا دو فصل ديگر را دارد تمرکز خود را روي کسب تجربه و دانش آموزي در حيطه مربيگري قرار داده است تا به اين ترتيب فرصت نشستن روي نيمکت مربيگري را به دست بياورد؛ جايي که گفته مي شود روياي بزرگ او هدايت بارسلونا در سال هاي آتي است.

اين درحالي است که فدراسيون فوتبال قطر نيز تمايل شديدي به همکاري با اين چهره سرشناس اسپانيايي در جام جهاني 2022 دارد.قطري ها به عنوان ميزبان جام جهاني در حال حاضر از ژاوي ستاره و کاپيتان السد در نقش سفير بهره مي برند اما تمايل زيادي دارند تا از اين چهره در سال 2022 به عنوان سرمربي روي نيمکت عنابي ها در جام جهاني بهره ببرند.

ايران – ونزوئلا

29 آبان ماه در قطر

تيم ملي فوتبال ايران قرار بود در ديداري دوستانه در تهران به مصاف ونزوئلا برود اما فدراسيون فوتبال اين کشور اعلام کرد به دليل حضور بازيکنان چند مليتي در تيم ملي اين کشور و مشکلاتي که براي ورود آنها به آمريکا پيش مي آيد، حاضر نيست به تهران سفر کند. در اين راستا فدراسيون فوتبال با آژانسي که عامل برگزاري اين ديدار بود ارتباط گرفت و اعلام کرد اگر بازي لغو شود قطعا اقدامات قانوني را در اين زمينه انجام مي‌دهد. بعد از اين اتفاقات و توافق‌هاي صورت گرفته بين طرفين برگزاري ديدار ايران و ونزوئلا در قطر قطعي شد و در صورت تاييد نهايي برگزاري اين بازي در قطر توسط کي روش، قرار است شاگردان کي‌روش روز 29 آبان در مقابل تيم ملي اين کشور به ميدان بروند. طبق برنامه ملي پوشان پيش از ديدار با ونزوئلا در ديداري دوستانه در ورزشگاه آزادي به مصاف ترينيداد و توباگو خواهند رفت.


 خبـــرنامه 

 شکست عربستاني‌ها اين بار در فوتبال

ناکامي مثلث شوم عربي

روزنامه‌هاي قطري در گزارش‌هايي به جزئيات انحلال کنفدراسيون تازه تاسيس عربستان سعودي با عنوان کنفدراسيون فوتبال جنوب غرب آسيا پرداختند.در گزارش روزنامه الوطن قطر پيرامون اين کنفدراسيون آمده است: تلاش‌هاي ترکي آل شيخ وزير ورزش سعودي براي رسميت يافتن کنفدراسيون جنوب غرب آسيا پيش از آنکه اهداف سياسي آنها را محقق کند، به رسوايي و البته ناکامي عربستان و متحدانش منجر شد. حالا پرده از نيت‌هاي سياسي آنها در دنياي ورزش و خصوصا فوتبال برداشته شده تا باز هم سعودي و متحدانش به اهداف خودشان نرسند. 7 فدراسيون هند، بنگلادش، نپال، بوتان، مالديو، سريلانکا و پاکستان پيش از اعلام رسمي تشکيل اين کنفدراسيون انصراف خودشان را اعلام کردند تا عربستان، امارات و بحرين را مات و مبهوت کنند.

برخي از رسانه‌هاي هندي دليل اين کناره‌گيري را اختلاف نظر پيرامون حمايت از عادل عزت، رئيس سابق فدراسيون فوتبال عربستان دانسته‌اند. او که براي رسيدن به رياست AFC از فدراسيون عربستان استعفا کرد و سپس رياست کنفدراسيون جنوب غرب آسيا را بر عهده گرفت، به دنبال جمع کردن راي در رقابت با شيخ سلمان بود.

حالا ديگر ترديدي در خصوص اهداف سياسي ترکي آل شيخ وزير ورزش سعودي در ورزش و فوتبال باقي نمانده، پس از ناکامي او در معادلات سياسي مصر و سپس مراکش و حالا در اين کنفدراسيون، همه به خوبي مي‌دانند که ترکي آل شيخ چه اهدافي را دنبال مي‌کند و به دنبال تحقق توطئه‌هاي خودش در فوتبال است.روزنامه الرايه قطر نيز در گزارش مفصلي به بررسي اين موضوع پرداخته که در اين گزارش به تلاش‌هاي ناکام سه کشور عربستان، امارات و بحرين با اصطلاح «مثلث شوم» اشاره شده است. نويسنده اين روزنامه اضافه کرده، اين 3 کشور ناکام بودند که مي‌خواستند قطر را در محاصره اقتصادي، سياسي و ورزشي قرار دهند و در نخستين گام از قدرت نفوذ اين کشور در کنفدراسيون فوتبال آسيا بکاهند اما در رسيدن به همه اهدافشان ناکام شدند. آنها مثلث ناکامي‌ها و شکست‌ها هستند همانطور که مي‌خواستند حق ميزباني از بازي‌هاي ليگ قهرمانان آسيا را از ما بگيرند اما به اين هدف نرسيدند.

روزهاي سخت پرس

پاسخ منفي لادروپ به رئال

در شرايطي که فلورنتينو پرس براي پيدا کردن سرمربي براي تيمش دچار مشکل شده، مايکل لادروپ که انتظار مي‎رفت پيشنهاد تيم مادريدي را رد کند هم به اين تيم نه گفته است.

مطبوعات اسپانيا مدعي شدند فلورنتينو پرس بعد از اخراج خولن لوپتگي، سرمربي سابق تيم فوتبال رئال مادريد، براي پيدا کردن جانشين او دچار مشکل شده است. روزنامه اسپانيايي AS نوشته آخرين مربي‌اي که تا اينجاي کار به اين تيم پاسخ رد داده مايکل لادروپ بوده است. اين مربي دانمارکي از بعد از اين که قراردادش با تيم قطري الريان به پايان رسيده بدون تيم بوده است.همچنين مذاکرات فلورنتينو با آنتونيو کونته هم به خوبي پيش نرفته است و همچنين نتوانسته روبرتو مارتينز را براي ترک بلژيک متقاعد کند. پاسخ منفي لادروپ توسط بريام توتوملو، مدير برنامه‌هاي او تائيد شده است. او مدعي شده با شرايط نامساعدي که مادريد دارد دوست ندارد در اين بازه زماني در مادريد باشد و با اين تيم کار کند. او همچنين مدعي شده که لادروپ دوست دارد در آينده روزي سرمربي رئال شود و اين تيم را دوست دارد.

توپ پُر شفر براي جام حذفي

استقلال، پر افتخار ترين تيم در تاريخ رقابتهاي جام حذفي کشور بايد براي دفاع از آخرين عنوان قهرماني‌اش امروز با سايپا ديدار کند.

تيم فوتبال استقلال با 7 قهرماني در جام حذفي، پرافتخارترين تيم در اين مسابقات است. آبي پوشان براي آخرين بار فصل گذشته موفق شدند با شکست دادن تيم خونه به خونه بابل در فينال، جام قهرماني در اين مسابقات را بالاي سر ببرند. آبي پوشان حالا بايد براي دفاع از عنوان قهرماني خود در جام حذفي به مصاف تيم سايپا بروند تا در صورت غلبه بر اين تيم به مرحله يک چهارم نهايي صعود کنند.وينفرد شفر سرمربي کهنه کار و آلماني تيم استقلال که شرايط تيمش را در ليگ برتر ديده و بهتر از هر فرد ديگري به سختي کار در اين مسابقات وقوف دارد و شانس احتمالي تيمش براي قهرماني در اين مسابقات را هم مي داند، براي جام حذفي برنامه هاي ويژه اي دارد و قصد دارد تا مثل فصل گذشته با توپي پر وارد اين مسابقات شود.قهرماني در جام حذفي يک راه کوتاه تر نسبت به قهرماني در ليگ برتر براي راهيابي به ليگ قهرمانان آسيا است و شفر هم با آگاهي از اين موضوع مي کوشد تا دستيابي به يک جام و رسيدن به ليگ قهرمانان آسيا از اين راه کوتاه را از دست ندهد. ديدار دو تيم استقلال و سايپا در مرحله يک هشتم نهايي جام حذفي کشور از ساعت 16:45 امروز در ورزشگاه آزادي برگزار مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته