جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/08/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5973


خانه تکاني بزرگ در وزارت نفت


واکنش کميته بين‌الملل کميسيون حقوقي مجلس به تهديد آمريکا


معادلات انرژي


ميز خبر


 خانه تکاني بزرگ در وزارت نفت 

 
7روزتا اجراي قانون منبع به کارگيري بازنشستگان باقي مانده و8معاون وزير نفت صندلي شان را ترک خواهند کرد؛ به گفته کارشناسان تجربه، سلامت مالي و ريسک پذيري بايدمهم‌ترين معيار انتخاب جانشين باشد.

به گزارش مهر، قانون منع به‌کارگيري بازنشستگان در دستگاه‌هاي اجرايي 25 شهريورماه سال جاري نهايي شد و بر اساس آن، تا 26 آبان ماه بازنشستگان در پست هاي کليدي، مانند استانداران، معاونين وزرا، شهرداران و غيره بايد پست خود را براي حضور چهره هاي جوانتر خالي کنند.

اجراي اين قانون، در برخي وزارتخانه ها منجر به خانه تکاني گسترده اي خواهد شد، از جمله در وزارت نفت که از 10 معاونت وزير نفت، هشت معاونت مشمول اين قانون مي‌شوند و بايد محل کار خود براساس مهلت قانوني تعيين شده ترک کنند. براساس اين قانون، رکن‌الدين جوادي معاون وزير نفت در امور نظارت بر منابع هيدروکربوري، اميرحسين زماني نيا معاون امور بين‌الملل و بازرگاني وزير نفت، شجاع الدين بازرگاني معاون امور حقوقي و مجلس وزير نفت، حبيب الله بيطرف معاون امور مهندسي پژوهش و فناوري وزير نفت، علي کاردر مديرعامل شرکت ملي نفت ايران، حميدرضا عراقي مديرعامل شرکت ملي گاز ايران، رضا نوروززاده مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي و محمد مهدي رحمتي معاون وزير در امور برنامه‌ريزي، افرادي هستندکه صندلي خود را جهت حضور چهره هاي جوانتر ترک کنند.

طي روزهاي اخير گمانه زني هاي زيادي درباره جانشين هاي احتمالي هر يک از اين معاونت ها مطرح شده است. به گفته کارشناسان صنعت نفت کشور، در شرايطي است که صنعت نفت فرصتي براي آزمون و خطا ندارد، بايد سکان راهبري اين معاونت ها به کساني سپرده شود که علاوه بر تخصص، تجربه و تسلط بر حوزه تابعه، از سلامت مالي نيز برخوردار بوده و افرادي پاک دست باشند.

در ادامه به گزينه هاي مطرح براي مديرعاملي شرکت ملي نفت، شرکت ملي گاز و شرکت ملي پتروشيمي اشاره خواهيم کرد.

شرکت نفت و سه گزينه روي ميز

براي مديرعاملي شرکت ملي نفت ايران، گزينه هايي همچون محمد مشکين فام، مديرعامل کنوني شرکت نفت و گاز پارس که به گفته فعالان اين حوزه ارتباط مناسبي با غلامرضا منوچهري، معاون مديرعامل شرکت نفت دارد و گفته مي شود دو تابعيتي بوده و نسبت خويشاوندي دوري هم با وزير نفت دارد، مطرح است. از ديگر گزينه ها براي شرکت نفت مي توان به سيد صالح هندي، مدير کنوني اکتشاف شرکت ملي نفت ايران اشاره کرد. بخشي که چندي پيش وقوع اختلاسي معادل 200 ميليارد تومان در آن خبرساز شد. گزينه سوم براي تصدي گري شرکت نفت محسن پاک نژاد است، وي در فاصله سال‌هاي 1393 تا 1395 بعنوان مديرعامل و نايب رئيس هيئت مديره شرکت بازرگاني نفت ايران يا همان شرکت نيکو فعاليت مي‌کرد.

برخي از افراد از محسن خوشرو، مدير امور بين الملل شرکت نفت نيز به عنوان يکي از گزينه ها ياد مي کنند که البته گفته مي شود اين گزينه چندان جدي نيست چرا که به عقيده فعالان اين حوزه وي فردي محتاط و محافظه کار است.


 واکنش کميته بين‌الملل کميسيون حقوقي مجلس به تهديد آمريکا 

 رييس کميته بين‌الملل کميسيون حقوقي و قضايي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به موضع اخير وزارت خارجه آمريکا در خصوص بيمه نفتکش‌هاي ايراني، گفت: اين‌گونه نيست که تمام شرکت‌هاي بيمه با آمريکا داراي روابط اقتصادي باشند و از سود خود در بيمه کردن نفتکش‌هاي ايراني صرفه‌نظر کنند.

جليل رحيمي جهان‌آبادي در گفت‌وگو با ايسنا، در خصوص بهانه‌جويي وزارت خارجه آمريکا درباره بيمه نفتکش‌هاي ايراني، گفت: اين موضوع بيمه که آمريکايي‌ها بر آن تاکيد دارند موضوع حقوقي نيست بلکه بيشتر يک موضوع اقتصادي است. آمريکايي‌ها از طريق نفوذي که در جهان دارند و از طريق روابط اقتصادي خود و يا از طريق خدماتي که به شرکت‌هاي بيمه ارائه مي‌دهند، مانند ايجاد زمينه براي فعاليت شرکت‌هاي بيمه در آمريکا نوعي فشار اقتصادي به اين شرکت‌ها در اين خصوص وارد مي‌کنند که اگر نفکش‌هاي ايراني را بيمه کنند قراردادهاي اقتصادي خود را و يا خدماتي را که به اين شرکت‌ها ارائه مي‌دهند و دامنه فعاليت آن‌ها در آمريکا را محدود خواهد کرد.

وي افزود: اين موضوع يک کار غيرقانوني و غيرحقوقي است، ولي با توجه به روابط اقتصادي که آمريکايي‌ها دارند و سودي که شرکت‌هاي بيمه در قبال فعاليت‌هايي که در آمريکا انجام مي‌دهند مي‌رساند از حربه خود دراين خصوص استفاده مي‌کنند و به آن‌ها فشار مي‌آورند.

وي عنوان کرد: تمام شرکت‌هاي بيمه با آمريکا داراي روابط اقتصادي گسترده نيستند که بخواهند از ايالت متحده حرف‌شنوي کنند. قدر مسلم اين شرکت‌ها در مقابل بيمه هر نفتکش سود زيادي مي‌برند. آن‌ها اين فرصت را از دست نمي‌دهند که بخواهند صرف فشار آمريکا براي منافع آمريکايي‌ها از اين سود خود صرفه‌نظر کنند.


 معادلات انرژي 

 نماينده ايران در هيئت عامل اوپک:

عربستان و روسيه بايد روزانه يک ميليون بشکه از عرضه نفت خام خود را بکاهند

نماينده ايران در هيئت عامل اوپک گفت: عربستان و روسيه بايد روزانه يک ميليون بشکه از عرضه نفت خام خود در بازارهاي جهاني بکاهند.

به گزارش شانا، حسين کاظم‌پور اردبيلي در گفت‌وگو با خبرگزاري بلومبرگ اظهار کرد: عربستان و روسيه پس از ناکامي در برنامه افزايش توليد نفت، مجبور به کاهش عرضه روزانه حداقل يک ميليون بشکه نفت هستند.

وي با بيان اين‌که آنها ثبات بازار را بر هم ريخته‌اند، گفت: عربستان و روسيه توليد نفت خود را افزايش دادند و قيمت‌هاي جهاني اين کالاي راهبردي 15 دلار به ازاي هر بشکه کاهش يافت.

صف خريداران نفت ايران پس از معافيت‌هاي آمريکا

مشتريان بزرگ نفت ايران پس از دريافت معافيت‌ از تحريم‌هاي نفتي آمريکا عليه تهران، براي خريد نفت از ايران آماده مي‌شوند.

به گزارش ايسنا، پايگاه خبري آمريکايي بلومبرگ نوشت: اين معافيت‌ها به‌معناي آن است که صادرات نفت ايران که سومين توليدکننده بزرگ اوپک است، هم‌چنان ادامه پيدا خواهد کرد.

تقريبا همه خريداران بزرگ نفت ايران براي دريافت معافيت‌ها، با آمريکا مذاکره و استدلال کرده بودند توقف خريد نفت از ايران، بر صنايع انرژي آن‌ها تاثير منفي گذاشته و هزينه‌هاي سوخت را افزايش خواهد داد. مايک پمپئو، وزير خارجه آمريکا از اين معافيت‌ها دفاع و اعلام کرده بود کمپين دولت ترامپ براي تحت فشار قرار دادن ايران، جواب داده و صادرات نفت اين کشور را کمتر کرده است.


 ميز خبر 

 وزير نفت:

آمريکا به کمبود نفت اعتراف کرد

وزير نفت ميزان معافيت آمريکا براي خريداران نفت ايران را متناسب با تقاضا ندانست و گفت: متاسفانه ماه‌هاي آينده، ماه‌هاي دردناکي براي مصرف‌کنندگان نفت پيش‌بيني مي‌شود.به گزارش وزارت نفت، بيژن زنگنه، با بيان اين مطلب گفت: با وجود رجزخواني‌هاي اوليه آقاي ترامپ و تعدادي از توليدکنندگان منطقه‌اي نفت، سرانجام دولت آمريکا به کمبود شديد نفت در بازار جهاني و نبود امکان حذف ايران از اين بازار اعتراف کرد.

وي با بيان اين‌که آمريکا به دليل کمبود جدي نفت و نبود توازن بين عرضه و تقاضا و همچنين با هدف کاهش فشار به مصرف کنندگان بزرگ، به تعدادي از کشورها امکان برداشت نفت از ايران را داده است، تصريح کرد: اين ميزان از معافيت‌ها، پاسخگوي تقاضا نبوده بنابراين بايد بگويم که متاسفانه ماه‌هاي آينده، ماه‌هاي دردناکي براي مصرف‌کنندگان نفت پيش‌بيني مي‌شود.

وزير نفت تاکيد کرد: دولت آقاي ترامپ در آستانه انتخابات با هماهنگي براي افزايش عرضه از محل ذخيره‌سازي‌هاي نفت، قيمت نفت و بنزين را به‌صورت مصنوعي پايين آورده است و به‌طور طبيعي در ماه‌هاي آينده، روند قيمت‌ها افزايشي خواهد بود.وزارت خزانه داري آمريکا همزمان با آغاز تحريم‌هاي ضدايراني، به هشت کشور از جمله کره‌جنوبي، ژاپن و ايتاليا اجازه داده است همچنان به خريد نفت از ايران ادامه دهند.

عراق به طور موقت از تحريم واردات گاز طبيعي از ايران معاف شد

سفارت آمريکا در بغداد اعلام کرد که عراق به مدت 45 روز ديگر از تحريم واردات گاز طبيعي از ايران معاف خواهد بود.به گزارش ايلنا به نقل از آناتولي، سفارت آمريکا در بغداد با انتشار يک پيام ويديويي در صفحه رسمي فيسبوک خود اعلام کرد که ايالات متحده، عراق را به مدت 45 روز از تحريم واردات گاز طبيعي از ايران معاف کرده است.

در اين پيام ويديويي ادعا شده است: آمريکا با اعمال اين تحريم‌ها نه مردم بلکه رفتارهاي حکومت ايران را هدف قرار مي‌دهد.عراق براي نيروگاه‌هاي برق در اين کشور از ايران گاز طبيعي وارد مي‌کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته