جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/08/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5973


تماشاي تلويزيون شما را مبتلا به سرطان مي کند؟


خبرپزشكي


خبر


 تماشاي تلويزيون شما را مبتلا به سرطان مي کند؟ 

 کم تحرکي يک عامل خطرآفرين ديگر براي سرطان کولورکتال محسوب مي شود و البته تماشاي تلويزيون مي تواند به معناي نشستن هاي طولاني مدت باشد.

پس از يک روز کاري پر مشغله يکي از سرگرمي هاي آرامش بخش براي بسياري از ما تماشاي برنامه هاي تلويزيوني مورد علاقه‌مان است. افراد بسياري روزانه چند ساعت را در برابر تلويزيون سپري مي کنند.

به گزارش عصر ايران به نقل از "هلثير تاک"، اما مطالعه اي جديد نتايجي ترسناک، به ويژه براي مرداني که زمان زيادي را صرف تماشاي تلويزيون مي کنند، ارائه کرده است. در همين راستا، تماشاي بيش از حد تلويزيون مي تواند خطر تهديدي مرگبار را به طور قابل توجهي افزايش دهد.

اگر يک مرد هستيد و بيش از چهار ساعت در روز تلويزيون تماشا مي کنيد، بهتر است تغييري در اين شرايط ايجاد کنيد. مطالعه اي جديد که در نشريه British Journal of Cancer منتشر شده است، نشان مي دهد که اين عادت مي تواند خطر سرطان کولورکتال را تا 35 درصد افزايش دهد.

اما چرا ميزان خطر براي زنان به اين اندازه بالا نيست؟

پژوهشگران اين تئوري را مطرح کرده اند که مردان احتمال بيشتري دارد هنگام تماشاي تلويزيون اقدامات مضر ديگري مانند سيگار کشيدن، مصرف الکل، و غذاهاي کم ارزش را انجام دهند. تمامي اين موارد خطر سرطان کولورکتال را افزايش مي دهند.

البته اگر يکي از طرفداران تلويزيون هستيد نيازي نيست تا تماشاي برنامه هاي مورد علاقه خود را کنار گذاشته و تلويزيون را به طور کامل خاموش کنيد.

در عوض، تنقلات ناسالم مانند چيپس، شکلات و غذاهاي کم ارزش ديگر و همچنين عادات ناسالمي مانند سيگار کشيدن و مصرف الکل را هنگام تماشاي تلويزيون کنار بگذاريد. در کنار خطراتي که نشستن طولاني مدت به همراه دارد، اين تنقلات ناسالم نيز خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را هرچه بيشتر افزايش مي دهند.

سه روش ساده براي کاهش خطر سرطان کولورکتال

پرهيز از خوراکي هاي ناسالم تنها گزينه اي نيست که براي کاهش خطر ابتلا به سرطان کولورکتال در اختيار داريد. بدون در نظر گرفتن جنسيت، سه تغييري که در ادامه به آنها اشاره شده است مي تواند خطر ابتلا به اين بيماري را کاهش دهد.

کاهش وزن

اضافه وزن و چاقي مي توانند خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را به ميزان قابل توجهي افزايش دهند. براي کاهش اين خطر، تغييراتي کوچک در سبک زندگي براي کاهش وزن را مد نظر قرار دهيد. روندي آرام اما پايدار گزينه بهتري براي تحقق هدف کاهش وزن و حفظ وزن مناسب محسوب مي شود.

اقدامات ساده اي مانند پرهيز از مصرف دسر يا محدود کردن آن به روزهاي خاص در هفته مي تواند کمک حال شما باشد. جايگزيني خوراکي هاي سالم به جاي محصولاتي با ارزش غذايي کم يا فاقد هيچ ماده مغذي نيز مي تواند به احساس سيري براي مدت زمان طولاني‌تر و پيشگيري از پرخوري کمک کند.

استفاده هرچه بيشتر از ميوه ها و سبزي ها

استفاده هرچه بيشتر از ميوه ها و سبزي ها در بشقاب غذا اقدامي بسيار مفيد است زيرا مي تواند به احساس سيري سريع‌تر و حفظ آن براي مدت زمان طولاني‌تر کمک کرده و از اين رو، در کاهش وزن نقش داشته باشد. اين اقدام مي تواند خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را نيز کاهش دهد.

مصرف فراوان ميوه ها و سبزي هاي با کاهش خطر سرطان هاي روده بزرگ و مقعدي مرتبط است. فيبر و مواد مغذي ديگر در اين مواد غذايي به پيشگيري از اين نوع سرطان کمک مي کنند.

تحرک بيشتر

کم تحرکي يک عامل خطرآفرين ديگر براي سرطان کولورکتال محسوب مي شود و البته تماشاي تلويزيون مي تواند به معناي نشستن هاي طولاني مدت باشد. راه حل اين شرايط ساده است و بايد تحرک بيشتري داشته باشيد.

در ابتدا، شما مي توانيد فهرستي از فعاليت هايي که از آنها لذت مي بريد را تهيه کنيد. اين مي تواند از فعاليت ساده مانند پياده‌روي و دوچرخه سواري تا نمونه هاي حرفه اي‌تر مانند انجام يک ورزش يا تمرين در باشگاه را شامل شود.

نکته کليدي يافتن گزينه اي است که به طور منظم انجام شده و ميزان فعاليت جسماني شما را افزايش مي دهد. اگر مدتي از زمان تماشاي تلويزيون را به انجام ورزش اختصاص دهيد مي توانيد خطر سرطان روده بزرگ را تا 25 درصد کاهش دهيد.

همچنين، شما مي توانيد هنگام تماشاي تلويزيون فعاليت جسماني داشته باشيد. به عنوان مثال، برنامه هاي تلويزيون را هنگام استفاده از تردميل يا دوچرخه ثابت تماشا کنيد.


 خبرپزشكي 

 مدير برنامه کشوري پيشگيري و کنترل ديابت :

چاقي و کم تحرکي عامل خطرزا براي ديابت نوع 2

مدير برنامه کشوري پيشگيري و کنترل ديابت وزارت بهداشت گفت:با توجه به اينکه فرد در ابتدا در بستر خانواده متولد شده و پرورش پيدا مي کند، عادات غذايي و سبک زندگي را در اين بستر فرا مي گيرد و از آنجا که ابتلا به بيماري ديابت مخصوصا از نوع 2 رابطه زيادي با شيوه زندگي فرد دارد، بنابراين بايد به اين بخش توجه بيشتري شود.دکتر مهدوي درخصوص آمار مبتلايان به ديابت نوع 2 در ايران گفت: در ايران 11 درصد افراد بالاي 25 سال (بيش از 5 ميليون نفر) با تشخيص ديابت نوع 2 و 18 درصد افراد بالاي 25 نيز پره ديابتيک شناسايي شده اند.

وي درخصوص افراد پيش ديابتيک گفت: پيش ديابت در حقيقت "پيش تشخيص" ديابت است و مي ‌توان آن را به منزله نشانه هشدار تلقي کرد. پيش ديابت عارضه ‌اي است که در آن ميزان گلوکز (قند) خون بالاتر از حد طبيعي است، اما اين افزايش به اندازه‌ اي نيست که ديابت محسوب شود. پيش ديابت بيانگر اين است که چنانچه تغييرات ضروري در شيوه زندگي به وجود نيايد، در آينده ديابت نوع 2 بروز خواهد يافت. اما خوشبختانه مي ‌توان از تبديل پيش ديابت به ديابت نوع 2 جلوگيري کرد. با داشتن رژيم غذايي سالم، کاهش وزن، حفظ وزن مناسب و فعاليت بدني منظم و مستمر مي ‌توان ميزان قند خون را به حد طبيعي بازگرداند. عوارض قلبي ديابت در شرايط پيش ديابت هم بوجود مي آيند. وي در ادامه با اشاره به جامعه هدف بيماران ديابتي افزود: افراد بالاي 30 سال که اضافه وزن دارند و در معرض چاقي هستند، بيشترين مبتلايان به ديابت را تشکيل مي ‌دهند.

چاقي و خطر افزايش بيماري ديابت

دکتر عليرضا مهدوي در گفتگو با ويدا با تاکيد براينکه چاقي ارتباط زيادي در ابتلا به بيماري ديابت دارد، تصريح کرد: افراد چاق با زندگي کم تحرک، بيشتر از ساير افراد، مستعد ابتلا به ديابت هستند. چاقي و کم تحرکي بدني عوامل خطرزايي براي ديابت قندي نوع 2 بوده و کاهش وزن در کوتاه مدت، حساسيت به انسولين و ترشح انسولين را بهبود مي بخشد.

وي با بيان اينکه 85 درصد بيماران مبتلا به ديابت نوع 2 چاق هستند، عنوان کرد: با توجه به اهميت چاقي در ايجاد اختلالات متابوليکي و نقش اسيد هاي چرب آزاد خون و چربي احشائي در مقاومت به انسولين مي توان نتيجه گرفت که ارتباط تنگاتنگي بين چاقي و ديابت نوع 2 وجود دارد و بررسي عوامل منجر به چاقي در سنين اوليه عمر و سال هاي ابتدايي نوجواني نتايج بهتر و دقيق تري در درمان افراد بيمار خواهد داشت.


 خبر 

 محققان ژاپني مي گويند؛

تاثيرمسواک زدن در کاهش ريسک بيماري هاي قلبي

نتايج يک مطالعه جديد نشان مي دهد دو بار در روز مسواک زدن و حداقل به مدت 2 دقيقه موجب کاهش ريسک ابتلا به بيماري هاي قلبي-عروقي مي شود.

به گزارش مهر، مطالعات قبلي نشان داده اند که بين بيماري قلبي و بيماري هاي لثه ارتباط وجود دارد.

در مطالعه جديد محققان دانشگاه هيروشيما ژاپن، آنها به بررسي ارتباط عادات مسواک زدن افراد و ريسک ابتلا يا مرگ به دليل حمله قلبي، نارسايي قلبي يا سکته پرداختند.محققان از 682 نفر در مورد عادات مسواک زدن شان سوال کردند. آنها بعد از در نظر گرفتن برخي فاکتورها دريافتند افرادي که کمتر از دو بار در روز و به مدت کمتر از 2 دقيقه مسواک مي زدند سه برابر بيشتر در معرض ريسک قلبي قرار داشتند.دکتر «شوگو ماتسويي»، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: «يافته ها نشان مي دهد بهداشت بد دندان و دهان براساس نوع عادت به مسواک زدن با سلامت ضعيف تر قلب مرتبط است.اين احتمال وجود دارد مسواک زدن طولاني تر با کاهش اين ريسک مرتبط باشد.»در يک مطالعه جداگانه ديگر در ماه گذشته نيز مشخص شده بود که بيماري لثه موجب تشديد فشارخون شده و با داروهاي درمان فشارخون تداخل مي يابد.

کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان با خواب منظم

يک مطالعه جديد نشان مي‌دهد سحرخيزي مي‌تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را در زنان کاهش دهد.

به گزارش ايسنا، با توجه به اينکه نظم خواب به وضوح براي سلامتي اهميت بسياري دارد، محققان اخيراً مطالعه‌اي را براي بررسي تاثير خواب بر خطر ابتلا به سرطان پستان انجام داده اند.

در اين مطالعه که توسط تيم تحقيقاتي دانشگاه "بريستول" انگليس به عنوان بخشي از برنامه سرطان شناسي اين کشور صورت گرفته، داده هاي مربوط به بيش از 385 هزار زن مورد بررسي قرار گرفته است.محققان با بررسي داده هاي ژنتيکي و اولويت اين زنان نسبت به سحرخيزي يا شب زنده داري، مدت خواب و بي خوابي در آنها دريافتند نظم خواب افراد بر خطر ابتلا به سرطان پستان در آنها تاثير مي گذارد.تمرکز محققان در اين مطالعه بر بررسي ژن هايي بود که با عوامل مشخص در خواب از جمله ترجيح افراد به سحرخيزي و شب‌زنده‌داري، مدت زمان خواب و بي خوابي ارتباط دارند.تجزيه و تحليل اين داده ها نشان داد زناني که سحرخيزي را ترجيح مي‌دهند 40 درصد کمتر از زناني که شب زنده دار هستند به سرطان پستان مبتلا مي‌شوند. همچنين نتايج اين مطالعه حاکي از آن است که زناني که هر شب بيش از هفت تا هشت ساعت مي خوابند با خطر بيشتري براي ابتلا به سرطان پستان مواجه‌اند. به طوري که هر ساعت خواب اضافه شبانه اين خطر را تا 20 درصد افزايش مي‌دهد.به گزارش سايت تخصصي مديکال نيوز تودي، محققان اعلام کردند هنوز تحقيقات بيشتري براي درک تاثير تغيير الگوهاي خواب بر کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان نياز است اما يافته هاي مطالعه اخير بينش جديدي را درباره اهميت خواب بر سلامت افراد ارائه داده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته