جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5976

دکترلاريجاني در ديدار با گابريل زيگمار، وزير خارجه سابق آلمان؛
پيشرفت در همکاري هاي اقتصادي ايران و اروپا بعد از برجام


گوترش: عربستان درک کند جنگ يمن هيچ پيروزي ندارد


برهم صالح: عراق نبايد از تحريم‌هاي ايران ضرر کند


پامپئو : اصرار واشنگتن به مجازات عاملان قتل خاشقجي


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها

رئيس قوه قضاييه:
قضات از ظرفيت مجازات‌هاي جايگزين حبس، استفاده حداکثري کنند


نتانياهو: با غزه بايد همچون داعش برخورد کرد


خبر


ساخت بزرگترين سازه «اوريگامي» با مشارکت دانشجويان در شيراز


صدمين سالگرد پايان جنگ جهاني اول


سرمقاله


 دکترلاريجاني در ديدار با گابريل زيگمار، وزير خارجه سابق آلمان؛
 پيشرفت در همکاري هاي اقتصادي ايران و اروپا بعد از برجام 

 
رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت:رفتار رئيس جمهور آمريکا نه تنها براي ايران بلکه براي اروپايي ها نيز مشکل به وجود آورده و شرايط مشوشي را در صحنه بين الملل ايجاد کرده است.به گزارش خانه ملت، گابريل زيگمار وزير خارجه سابق آلمان و هيات همراه با دکتر علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي ديدار و گفت‌وگو کردند.

دکتر علي لاريجاني در اين ديدار با اشاره به قدمت روابط ايران و آلمان گفت: بعد از برجام پيشرفت هايي در همکاري هاي اقتصادي ايران و اروپا ايجاد شد، اما رفتار ترامپ مشکلاتي ايجاد کرده و بايد به اين موضوع توجه شود، رفتار رئيس جمهور آمريکا نه تنها براي ايران بلکه براي اروپايي ها نيز مشکل به وجود آورده و شرايط مشوشي را در صحنه بين الملل ايجادکرده است.رئيس مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: احساس مي شود با اين وضعيت، بهم ريختگي امنيتي در دنيا به وجود آيد و اگر اروپا نتواند نقش مستقلي ايفا کند، اين وضعيت ادامه مي يابد.

آمريکا با ايران دشمني دارد، اما دليلي وجود ندارد که درباره آلماني ها هم چنين ذهنيتي ايجاد شود.دکتر علي لاريجاني تصريح کرد: بايد توجه شود که آمريکا با ايران دشمني دارد، اما دليلي وجود ندارد که درباره آلماني ها هم چنين ذهنيتي ايجاد شود.اگر اروپا بتواند نقش مستقل تري ايفا کند به نفع کشورهاي اروپايي است، هر چند ممکن است اختلاف نظرهايي باشد، اما استقلال اروپا بهتر از اين است که کشوري مانند آمريکا در صحنه بين الملل رفتار نامعقولي انجام دهد. ايجاد قطبي ديگر در دنيا که از عقلانيت برخوردار باشد، به نفع امنيت جهاني است.وي با اشاره به اينکه ايران آماده همکاري با اروپاست، افزود: براي آلمان و فرانسه حيف است که با وجود اينکه خود را مهد دموکراسي مي دانند، از سعودي ها دفاع کنند، هر چند که در مدت اخير اظهارات مثبتي وجود داشته است.


 گوترش: عربستان درک کند جنگ يمن هيچ پيروزي ندارد 

 
شبکه راديويي فرانسوي: دبيرکل سازمان ملل هشدار داد تخريب بندر الحديده يمن شرايط فاجعه‌باري ايجاد خواهد کرد.

به گزارش ايسنا، پزشکان و منابع نظامي مي‌گويند طي 24 ساعت درگيري سنگين در بندر الحديده ميان نيروهاي تحت حمايت ائتلاف عربستان و حوثي‌ها حداقل 149 تن کشته شده‌اند.آنتونيو گوترش، دبيرکل سازمان ملل در مصاحبه با شبکه راديويي فرانسوي گفت:اگر بندر الحديده تخريب شود شرايط فاجعه‌باري ايجاد خواهد شد. يمن در حال حاضر با شرايط انساني ناگوار و وخيمي روبرو است اين خشونت‌ها بايد پايان يابد.دبيرکل سازمان ملل افزود: طرف‌هاي مستقيم اين درگيري، حوثي‌ها، دولت، امارات متحده عربي و عربستان سعودي بايد اين مساله را درک کنند که اين جنگ هيچ پيروزي نخواهد داشت. توافقي ميان آمريکا، روسيه، اروپا و بسياري از کشورهاي منطقه هست مبني براينکه زمان خاتمه اين جنگ فرا رسيده است.


 برهم صالح: عراق نبايد از تحريم‌هاي ايران ضرر کند 

 شفق نيوز :رئيس جمهور عراق که به کويت سفر کرده است گفت: عراق نبايد از تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران متحمل ضرر شود.به گزارش ايسنا به نقل از شفق نيوز، برهم صالح ، رئيس جمهور عراق که به کويت سفر کرده است پس از ديدار با صباح الاحمد الجابر الصباح، امير کويت در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: نمي‌خواهيم که تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران به عراق آسيب برسانند.وي افزود: ما همواره درحال گفت‌وگو با آمريکا هستيم و شرايط ويژه عراق در رابطه با تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران بايد ملاحظه شود .

رئيس‌جمهور عراق در ادامه گفت: ما درحال ميانجيگري ميان ايران و آمريکا نيستيم و نمي‌خواهيم وارد هيچ محوري بشويم و منفعت ما در اين است که عراق اولويت باشد.

صالح همچنين گفت که عراق ، عربستان و کشورهاي خليج(فارس) در مبارزه با تروريسم و افراط گرايي همگي يکي هستند.


 پامپئو : اصرار واشنگتن به مجازات عاملان قتل خاشقجي 

 راي اليوم :وزير امور خارجه آمريکا در تماسي تلفني با وليعهد عربستان درباره روزنامه‌نگار منتقد سعودي و جنگ يمن گفت‌وگو کرد.به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌اي راي اليوم، مايک پامپئو، وزير خارجه آمريکا در تماسي تلفني با محمد بن سلمان، وليعهد عربستان بر اصرار واشنگتن براي مجازات عاملان قتل جمال خاشقجي، روزنامه‌نگار منتقد سعودي تاکيد کرد.در همين راستا، هدر ناوئرت، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در بيانيه‌اي اظهار کرد: پامپئو در اين تماس تاکيد کرد که آمريکا تمامي افرادي را که در قتل خاشقجي به نحوي دست داشته‌اند مجازات خواهد کرد و عربستان نيز بايد اين کار را انجام دهد.

ناوئرت افزود: پامپئو همچنين از بن سلمان خواستار "توقف اعمال خصمانه" در يمن شد تا بدين وسيله تمامي طرف‌هاي درگير به منظور حل و فصل سياسي اين درگيري بر سر ميز مذاکرات حاضر شوند.


 يك نكته از هزاران 

 آمارهاي قابل تأمل!

اخيرا معاون وزير کشور و رييس سازمان مديريت بحران کشور از مرگ سالانه 17هزار نفر در اثر سوانح جاده اي خبر داده است.

به گفته اين مسئول، در كنار اين آمار، هر ساله به خاطر افزايش تعداد خودروها و سرعت آنها 250هزار نفر نيز مصدوم مي‌شوند.

همچنين طبق اظهارات اين مسئول، هر ساله در اثر همين حوادث، ده درصد از اين مصدومان به شمار معلولان در كشور افزوده مي‌شوند كه بديهي است اين امر، خود، هزينه‌هاي درماني زيادي را تحميل مي‌كند.

سالهاست حوادث جاده‌اي در كشور ما و ميزان تلفات و مصدوميت‌هاي ناشي از آن، در كانون توجه قرار گرفته، اما به نظر مي‌رسد با وجود همه هشدارها، همچنان بر روي ريل سابق در حال حركتيم و تا وقتي چنين است، نبايد انتظار كاسته شدن از اين آمار و رو به بهبود رفتن اوضاع در اين زمينه را داشته باشيم.


 ميز خبر 

 درخواست شهروندان کشورهاي عرب حوزه خليج فارس براي توقف عادي سازي روابط با اسرائيل

جمعي از شهروندان کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس با به راه انداختن کمپيني خواستار توقف هرگونه عادي سازي روابط با رژيم صهيونيستي شدند.

به گزارش ايسنا، به نقل از الميادين، جمعي از شهروندان کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس طوماري را براي امضا در اينترنت منتشر کرده‌اند تا هرگونه سازش درباره مساله فلسطين را محکوم کنند.

امضا کنندگان اين طومار از دولت‌هاي خود مي‌خواهند که "به تعهدات تاريخي و اخلاقي خود مبني بر اتخاذ اقدامات عملي و بنيادي براي مقابله با عادي سازي روابط با اسرائيل در تمامي سطوح عمل کنند."


 خبــــر 

 آژانس براي سيزدهمين بار پايبندي ايران به برجام را تاييد کرد

«کاظم غريب آبادي» سفير و نماينده دائم کشورمان در سازمان‌هاي بين‌المللي در وين، با اعلام انتشار سيزدهمين گزارش مديرکل آژانس در خصوص راستي آزمايي اجراي برجام، گفت، اين گزارش بار ديگر پايبندي ايران به تعهداتش در برجام را تائيد کرد.به گزارش ايرنا، غريب آبادي افزود، در اين گزارش تصريح‌ شده است که از روز اجراي برجام، آژانس به نظارت و راستي آزمايي اجراي تعهدات مرتبط هسته‌اي از سوي ايران بر اساس مفاد برجام ادامه داده است.

سفير و نماينده دائم کشورمان همچنين اظهار کرد، اين گزارش تصريح مي‌کند، آژانس مشکلي در فرآيند بازرسي‌ و دسترسي به سايت‌هاي مربوطه نداشته است.

نبيه بري: به لطف وحدت ملي و مقاومت، اسرائيل جرات حمله به لبنان را ندارد

رئيس پارلمان لبنان تأکيد کرد که به لطف مقاومت و وحدت مردم، رژيم صهيونيستي جرأت تجاوز و حمله به لبنان را ندارد.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت النشره، نبيه بري، رئيس پارلمان لبنان در سخناني گفت: ما با بازگشت فتنه اسلامي-مسيحي يا فتنه اسلامي-اسلامي مخالفيم و هيچ کسي به اين مسئله فکر نمي‌کند و چنين فتنه‌اي نبايد رخ بدهد.

او گفت: آزمون واقعي يک دولت در ارائه بيانيه وزارتي نيست بلکه در اين است که در 100 روز اول فعاليتش چقدر قوانين مربوط به اصلاح و بقيه مسائل را اجرا مي‌کند.

بازداشت 20 تن در مصر به اتهام برنامه‌ريزي براي ترور بن سلمان

يک رسانه مصري اعلام کرد که دستگاه امنيت ملي اين کشور يک تيم تروريستي 20 نفره را در صحراي سيناي بازداشت کرده که قصد ترور وليعهد عربستان و شخصيت‌هاي عربي ديگري را داشته‌اند.به گزارش ايسنا، روزنامه "الفجر" مصر به نقل از چند منبع امنيتي اين کشور نوشت: اين تيم براي انجام عمليات تروريستي عليه عربستان برنامه‌ريزي مي‌کرد و قصد ترور محمد بن سلمان، وليعهد عربستان و چند شخصيت سرشناس ديگر در جهان عرب را داشتند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

انجمن بين المللي دانشگاه ها

دوازدهمين کنفرانس عمومي، سائوپولو، برزيل

ادامه مطالب

2.5 منابع

در پرتو سطح تأمين مالي آموزش عالي در اکثريت کشورها، غيرمحتمل است که درآمدهاي حق عضويت به صورت زيادي افزايش پيدا کند، چرا که رشد عضويت کُند باقي مي ماند چرا که اين افزايش سرعت پيدا نمي کند و رشد نمي کند مگر اينکه خدمات جديد و جاذبي ارائه شود. اينها ( خدمات جديد) به نوبه خود، نيازمند تأمين مالي براي اطمينان نمايندگان مؤسسات از همه قسمت هاي جهان است که بتوانند در تعريف خصوصيات همه کاره IAU بخشي را برگزينند . به اين دليل، شرايط مرجع براي تمام گروه هاي کاري شامل تأمين مالي خواهد بود . مرور تمام فعاليت هاي يادآوري شده در بالا همچنين شامل يک ارزيابي براي توليد درآمد بالقوه، يا براي کم کردن مقدارهزينه ها، و در دبيرخانه هم عمق بخشيدن به تلاش هاي تأمين مالي مي باشد .

بودجه پيشنهادي طراحي شده در پيوست 1 در هر مسيراصلي ازبودجه هاي جاري عليرغم اهميت تغييراتي که انجام خواهد شد يا ممکن است انجام شود، انحراف پيدا نمي کند، به خصوص در سطح انتشارات و پژوهش ( بازنشستگي مدير، يک تغيير در قرارداد سال 2007 براي انتشارات مرجع، وغيره). اين تغييرات که به عنوان جزئيات بودجه هاي ساليانه درنظر گرفته شده، براي کميته اجرايي و اجلاس هاي هيأت مديره آماده مي گردد.

سرانجام، يک افزايش 5 درصدي براي سال مالي 2006 درتمامي حق عضويت ها انتظار مي رود (سالي که از اول اکتبر 2005 شروع مي شود) . آخرين باري که IAU حق عضويت را افزايش داد درسال 2002 در راستاي معرفي يورو به عنوان پول اصلي براي پرداخت حق عضويت ها بود. افزايش سال 2002 رقم 11 درصد را نشان ميدهد، اما در تعقيب دوره شش ساله اي بود که هيچ افزايشي انجام نشده بود .

نتايج قابل انتظار درسال هاي 2004 تا 2005

i. بهبود تدريجي در وضعيت مالي IAU ، با ظهور مثبت اما کُند در آمدها وادامه کمک ها براي ذخيره سازي .

ii. تجديد کمک سيدا (Sida) براي يک دوره سه ساله اضافي .

iii. تأمين مالي بيشتر براي اقدامات پروژه خاص توسط گروه هاي کاري .

iv. افزايش درآمدها از فروش توليدات اطلاعاتي IAU .


 رئيس قوه قضاييه:
 قضات از ظرفيت مجازات‌هاي جايگزين حبس، استفاده حداکثري کنند 

 رئيس قوه قضاييه با تاکيد بر ضرورت استفاده حداکثري قضات از ظرفيت‌هاي قانوني مربوط به مجازات‌هاي جايگزين حبس و ساير تاسيسات قانوني منجر به کاهش جمعيت زندان‌ها گفت: احکام زندان بايد در چارچوب قانوني و در حدّ ضرورت و براي حفظ امنيت جامعه و امنيت کشور باشد.به گزارش اداره کل روابط عمومي قوه قضاييه،رئيس قوه قضاييه با بيان اينکه تلاش براي وحدت به معني دست کشيدن از اعتقادات خود نيست، افزود: مشترکات مسلمانان بايد موجب وحدت و دفع دشمنان اسلام و مسلمين شود.

آيت الله آملي لاريجاني با بيان اينکه امروز بيش از دوران گذشته دشمنان به دنبال ايجاد تفرقه ميان مسلمانان هستند، خاطر نشان کرد: قرن هاست که کشور‌هاي استعماري تلاش کرده اند کشور‌هاي مسلمان را تکه پاره کنند و حتي انواع دسيسه‌ها را براي ايجاد شکاف ميان اقوام ومذاهب در داخل يک کشور به کار بسته اند. در واقع سياست «تفرقه بيانداز و حکومت کن» براي آن‌ها يک سياست دائمي بوده و امروز تشديد شده است.رئيس قوه قضاييه با اشاره به اقدامات آمريکا در کشور‌هاي غرب آسيا و برخي کشور‌هاي آفريقايي اظهار کرد: همين که آمريکا به يک کشور ثروتمند اسلامي مي‌گويد اگر دو هفته از شما حمايت نکنيم نابود مي‌شويد بزرگترين توهين به آن ملت و حکومت است.

آيت الله آملي لاريجاني ابراز اميدواري کرد که برخي حکام منطقه به نداي آسماني وحدت گوش جان بسپارند و در جهت وحدت هرچه بيشتر مسلمانان درايت لازم را به خرج دهند تا سياست‌هاي غلط استعمارگران و نقشه‌هاي آنان عليه جهان اسلام خنثي شود.

70 درصد زندانيان کشور به دليل جرايم مرتبط با مواد مخدر در زندان هستند

رئيس قوه قضاييه در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به ظرفيت‌هاي قانوني مربوط به مجازات‌هاي جايگزين حبس که در قالب يک بخشنامه نيز به قضات ابلاغ شده است، اين قبيل مجازات‌ها و ساير تاسيسات قانوني منجر به کاهش جمعيت کيفري نظير آزادي مشروط و تخفيف مجازات‌ها را موجب بهبود وضعيت محکومان و خانواده آنان و نهايتاً بهبود وضعيت جامعه دانست و گفت: موضوع زندان‌ها در همه کشور‌ها مسئله‌اي اساسي است و در کشور ما نيز خصوصاً به دليل جرايم مرتبط با مواد مخدر مسئله‌اي قابل تأمل است. در حال حاضر نزديک به 70 درصد زندانيان کشور به صورت مستقيم يا غيرمستقيم به واسطه جرايم مرتبط با مواد مخدر در زندان به سر مي‌برند و بايد براي اين موضوع چاره‌اي انديشيد.


 نتانياهو: با غزه بايد همچون داعش برخورد کرد 

 بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير رژيم‌صهيونيستي که پاريس رفته بود، گفت که نشست "بسيار مهمي" با پوتين داشته است. او همچنين گفت که هيچ راه‌حل سياسي براي مساله نوارغزه وجود ندارد و با اين منطقه بايد همچون داعش برخورد کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه هاآرتص، بنيامين نتانياهو، ‌نخست‌وزير اسرائيل گفت: ما خواهان پيشگيري از يک سقوط انساني در نوارغزه هستيم و اين کاري است که ما انجام مي‌دهيم.

او در گفت‌وگو با خبرنگاران در محل اجلاس صلح پاريس که به ميزباني امانوئل ماکرون، رئيس‌جمهور فرانسه برگزار شده بود، گفت که با ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهور روسيه و دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا گفت‌وگو داشته است.نخست‌وزير اسرائيل اظهار داشت: گفت‌وگو با پوتين خوب و به جا بود و من حتي مي‌گويم که بسيار اهميت داشت.


 خبر 

 هر خانوار چقدر کمک هزينه غذايي مي‌گيرد؟

اين بسته براي خانوار يک نفره فارغ از مستمري و يارانه‌اي که ماهانه دريافت مي‌کند، 40 هزار تومان، براي خانوار دو نفره 80 هزار تومان، خانوار سه نفره 110 هزار تومان، خانوار چهار نفره 135 هزار تومان، خانوار 5 نفره 145 هزار تومان خواهد بود.

به گفته عضو کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي به‌منظور حمايت غذايي از بخش‌هاي آسيب‌پذيرتر جامعه، بر اساس توافق مجلس و دولت، ميزان کمک هزينه غذايي هر خانوار با توجه به جمعيت آن مشخص شده است.

عبدالرضا عزيزي، عضو کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي، در گفت‌وگو با ايرناپلاس، با اشاره به اينکه «دولت در آبان ماه به 11 ميليون نفر از کارگران، کارمندان، افراد تحت پوشش بهزيستي و کميته امداد و افرادي که درآمدي کمتر از سه ميليون تومان در ماه دارند بسته حمايت غذايي مي‌دهد»، گفت: اين بسته براي خانوار يک نفره فارغ از مستمري و يارانه‌اي که ماهانه دريافت مي‌کند، 40 هزار تومان، براي خانوار دو نفره 80 هزار تومان، خانوار سه نفره 110 هزار تومان، خانوار چهار نفره 135 هزار تومان، خانوار 5 نفره 145 هزار تومان خواهد بود.

عزيزي افزود: ساز و کار به اين صورت خواهد بود که اين مبالغ به حساب يارانه افراد واريز مي‌شود و پس از آن مي‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي اقدام به خريد کالاهاي اساسي کنند و اميدواريم اين مبالغ در مراحل بعد افزايش داشته باشد.

اردوغان: جنگ ترکيه عليه تروريسم ضامن امنيت اروپاست

اردوغان در يادداشتي براي فيگارو نوشت: جنگ ترکيه با سازمان‌هاي تروريستي براي ايجاد امنيت در اروپا از ضروريات است.

به گزارش ايسنا، رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکيه در يادداشت خود براي لو فيگارو در صدمين سالگرد پايان جنگ جهاني اول آورده است: " ترکيه همواره به تماميت ارضي کشورهاي همسايه‌اش احترام گذاشته و گام‌هايي براي حمايت از صلح و ثبات آنها برداشته است.

انديشکده آمريکايي: پايگاههاي موشکي مخفي کره شمالي فعال هستند

مرکز مطالعات بين‌المللي و راهبردي آمريکا در گزارشي اعلام کرد که حداقل 13 پايگاه از 20 پايگاه مخفي موشکي کره شمالي فعال هستند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، مرکز مطالعات بين المللي و راهبردي مستقر در واشنگتن در گزارش خود آورده است: با وجود مذاکرات آمريکا و کره شمالي براي خلع سلاح کامل هسته اي در برخي از سايتها فعاليت‌هايي براي حفظ و توسعه زير ساخت‌ها ادامه دارد.

کره شمالي اعلام کرده است که سايت هسته اي پونگ‌يي –ري و تاسيسات آزمايش موشکي سوهائه را تعطيل کرده است.

عمليات انتحاري در کابل با 28 کشته و زخمي

در نتيجه حمله انتحاري در نزديکي يک تجمع اعتراضي در کابل 8 تن کشته و 20 تن زخمي شدند.به گزارش ايسنا سخنگوي وزارت کشور افغانستان به بي‌بي‌سي گفت که عامل انتحاري پياده بوده و زماني که به محل بازرسي نيروهاي امنيتي رسيده، مواد انفجاري همراهش را منفجر کرده است.


 ساخت بزرگترين سازه «اوريگامي» با مشارکت دانشجويان در شيراز 


 صدمين سالگرد پايان جنگ جهاني اول 


 سرمقاله 

تبعات اختلافات سليقه اي در نهادهاي تصميم‌گيري، براي كشور

حميدرضا عسگري

شايد بتوان گفت که متفکران و سياست گذاران جمهوري اسلامي در بدو انقلاب بسيار فراتر از حد انتظار ظاهر شدند و با سازوکارهايي که براي اداره کشور، اعم از قانون گذاري تا اجرا، حتي بروز اختلافات درون ساختاري و... در نظر گرفتند، نظم و انسجام مناسبي تدارک ديدند. کارايي اين نهادها و دستگاه ها به قدري موثر بوده که امروز قريب به نيم قرن مورد استفاده گرفته و همچنان انسجام دروني قوا را تضمين نموده است.

بايد بر اين موضوع صحه گذاشت که همپاي افزايش قدرت و انسجام کشور ، نهادها و ساختار درون سازماني نظام نيز، بايد ارتقا يابند. برخي بايد گسترده شوند و مسائل به روز کشور را زير پوشش قرار دهند و برخي بايد کوچک تر شوند و برخي نيز بايد بنا بر ضرورت، حذف شده و يا تغيير کاربري دهند.

اما درکنار ضرورت اين به روزرساني، امروز شاهد نوعي تنيدگي انجام وظايف در برخي نهادها هستيم که بعضاً در مسائلي ورود مي کنند که در چارچوب وظايف آنها نيست و يا موضوعاتي را مطرح مي کنند که جاي طرح و بحث آن در مراکز ديگر قدرت مورد وثوق است.

متاسفانه اين مسئله علاوه بر به تاخير انداختن تصميمات و اجراي سياست هاي کشور، موجب نوعي تقابل ميان نهادها و اعضاي مختلف آنها گرديده است. به عنوان مثال در موضوع رسيدگي به لايحه مبارزه با پولشويي و لايحه الحاق به کنوانسيون پالرمو، نمايندگان مجلس از برخي تصميمات شوراي نگهبان معترضند، شوراي نگهبان از بابت امنيت کشور ابراز نگراني مي کند، مجمع تشخيص به عنوان يک نهاد حل اختلاف وارد امر قانون گذاري مي شود، و نهايتاً شوراي امنيت ملي که وظيفه اصلي تشخيص و تصميم گيري در امور امنيت استراتژيک کشور را عهده دار است، وارد مسئله نشده است.

اين درهم تنيدگي درحالي است که درمورد موضوع خاص پولشويي نظرات بسياري از کارشناسان سياست خارجي و اقتصاددانان کشور مطرح شده و مجلس نيز به عنوان نمايندگان ملت نظرات خود را داده اند. حال ممکن است اين لايحه ايراداتي داشته باشد که بايد براساس نص قانون آن را برطرف نمود، چرا که ضرورت مصلحت آن براي کشور از سوي بسياري از کارشناسان مورد تاکيد قرار گرفته است.

حال اگر در شوراي نگهبان اين موضوع با اشکالاتي مواجه است بايد در مجمع تشخيص مورد بررسي قرار گيرد و اگر در اين بين هيچ يک از سه دستگاه دخيل نتوانند به اجماع برسند، ضرورت ايجاب مي کند شوراي امنيت ملي به عنوان مرجع عالي قدرت در کشور اين مسئله را مورد بررسي و هدايت قرار دهد.

نمي توان انتظار داشت وقت و انرژي کشور به سبب برخي اختلافات سليقه اي در نهادهاي تصميم‌گيري، هدر رود و از اين حيث کشورمان با محدوديتهاي مضاعف بين المللي مواجه شود. مسلماً اين موارد اختلافي يا به صلاح کشور هست و يا مغايرتهايي با مصالح ما دارند. اما چطور مي‌توان پذيرفت که با اين همه کارشناس و کميسيونهاي تخصصي مختلف در نهادهاي تصميم ساز کشور، نتوان به يک اجماع درمورد يک موضوع مشخص رسيد؟!

لذا اينجاست که تصميم گيري درمورد يک موضوع تخصصي از مرحله کارشناسي به ميدان رقابت سياسي منتقل مي شود و دستمايه‌اي براي رقابت درون ساختاري مي گردد که اين موضوع خطري جدي براي کارايي و مصالح نظام خواهد بود.

با اين رويه ما عملاً درحال هدر دادن انرژي کشور و تحميل فشارها برمردم هستيم. اگر يک موضوع به مصلحت کشور هست بايد تاييد شود و اگر نيست بايد راهکارهاي جايگزين و برون رفت از تنگناهاي احتمالي جايگزين آن گردد. متاسفانه امروز اين روال را در کشور مشاهده نمي کنيم و بايد از بابت آن نگران بود.

hamidasgari2020@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته