جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5976


تمديد زمان ثبت نام جذب هيأت علمي دانشگاه آزاد

نوبخت خبر داد؛
افزايش بودجه دانشگاه‏ها در سال آينده

مدير کل بورس وزارت علوم :
دانشجويان دکتري به فرصت مطالعاتي خارج از کشور اعزام شدند

رئيس دانشگاه:
دانشگاه پزشکي مجازي، شتاب دهنده آموزش طراحي مي کند


ستاد مبارزه با مواد مخدر از پايان نامه‏هاي با موضوع مواد مخدر حمايت مي كند


يادداشت


ميز خبر


خبرنامه


 تمديد زمان ثبت نام جذب هيأت علمي دانشگاه آزاد  

 مهلت ثبت نام براي ثبت نام در فر اخوان جذب هيات علمي دانشگاه آزاد تا ساعت 24 روز چهارشنبه 30 آبان ماه تمديد شد. به گزارش خبرنگار مهر، با توجه به اضافه شدن تعدادي از اعلام نيازها مهلت فراخوان جذب هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي تا ساعت 24 روز چهارشنبه 30 آبان ماه تمديد شد. داوطلباني که کليه مراحل جذب را طبق مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي طي کنند، متناسب با اولويت هاي اعلام شده به استخدام دانشگاه آزاد اسلامي در خواهند آمد.

ثبت نام در سامانه جذب حقي را براي استخدام متقاضيان ايجاد نمي کند و بکارگيري آنها پس از طي کردن کامل فرآيند ذکر شده امکانپذير است.ويرايش اطلاعات ثبت نام متقاضيان در روزهاي آينده امکان پذير خواهد شد که زمان دقيق آن متعاقبا اعلام مي شود.


 نوبخت خبر داد؛
 افزايش بودجه دانشگاه‏ها در سال آينده  

 رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت: اين سازمان در تلاش است با توجه به تمام محدوديت منابعي که دارد، رشد قابل توجهي براي بودجه دانشگاه ها در سال آينده در نظر گيرد.

محمدباقر نوبخت، معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان برنامه و بودجه در حاشيه بازديد از پروژه هاي دانشگاه خوارزمي گفت: نسبت به آموزش عالي با توجه به جايگاه رفيع آن هميشه در تخصيص بودجه به صورت عادلانه و متناسب با نيازهاي دانشگاه تحقق بودجه صورت مي گيرد.نوبخت افزود: امسال نيز تلاش ما اين است که بتوانيم نهايت تخصيص را درمورد بودجه آموزش عالي انجام دهيم. براي بودجه سال آينده نيز سازمان برنامه و بودجه در تلاش است که رشد قابل توجهي با توجه به تمام محدوديت منابعي که دارد براي آموزش عالي در نظر بگيرد.


 مدير کل بورس وزارت علوم :
 دانشجويان دکتري به فرصت مطالعاتي خارج از کشور اعزام شدند  

 مدير کل بورس و اعزام دانشجويان خارج وزارت علوم از اعزام يک هزار و 300 نفر از دانشجويان دکتري به فرصت مطالعاتي خارج از کشور از ابتداي سال جاري خبر داد.

ابراهيم حاجي زاده در گفتگو با خبرنگارمهر، درباره اعزام دانشجويان دکتري به فرصت مطالعاتي خارج از کشور گفت: از ابتداي سال جاري حدود يک هزار و 300 نفر از دانشجويان دکتري به فرصت مطالعاتي خارج از کشور اعزام شده اند.

مدير کل بورس و اعزام دانشجويان خارج وزارت علوم افزود: همچنين براساس برنامه ريزي هايي که انجام شده، در صورت مطلوب شدن و گشايش وضعيت ارزي، سهميه هاي جديد براي استفاده دانشگاه ها اعلام مي شود.

به گزارش مهر، اخيرا، مجتبي صديقي درباره حذف فرصت مطالعاتي دانشجويان دکتري ورودي سال هاي 94 و 95 گفت: فرصت مطالعاتي دانشجويان دکتري حذف نشده است، دانشجويان ورودي 95 سال آينده نيز فرصت دارند.

وي ادامه داد: فرصت مطالعاتي ورودي هاي 94 نيز با همان شرايط اعلام شده ارائه مي شود، دانشجوياني که از سازمان امور دانشجويان حمايت مالي دارند به فرصت مطالعاتي اعزام مي شوند.

معاون دانشجويي وزير علوم افزود: پيگيري هاي سازمان امور دانشجويان از سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزي ادامه دارد اميدواريم که به نتيجه مطلوب برسد.


 رئيس دانشگاه:
 دانشگاه پزشکي مجازي، شتاب دهنده آموزش طراحي مي کند 

 رئيس دانشگاه علوم پزشکي مجازي از طراحي شتاب دهنده ها در حوزه مجازي خبر داد و گفت: طراحي اين موضوع با همکاري نهادهاي مربوطه در دانشگاه علوم پزشکي مجازي در حال انجام است.دکتر ناصر استاد افزود: اين شتاب دهنده ها در حوزه مجازي و آموزش پزشکي طراحي مي شوند.وي با اشاره به موافقت و امضاي تفاهم نامه وزارت بهداشت با معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري يادآور شد: با طراحي اين کار فضا براي فعاليت جوانان باز مي شود تا در اين بخش فعاليت کنند.رئيس دانشگاه علوم پزشکي مجازي همچنين از ارائه 30 درصد دروس به صورت مجازي خبر داد و گفت: 30 درصد دروس در گروه علوم پزشکي به صورت مجازي در دانشگاه هاي علوم پزشکي ارائه شده است و اکنون بيش از 48 هزار دانشجو و استاد به دروس مجازي دسترسي دارند.

وي يادآور شد: در حال حاضر تمام دانشگاه هاي علوم پزشکي با نرم افزار نويد به دانشگاه علوم پزشکي مجازي متصل هستند و هر دانشگاهي «ساب ادمين» خود را دارد و آموزش هاي لازم هم به هر دانشگاهي داده شده است تا بتواند بر اساس توانمندي خود دروس را بر روي سامانه نويد بارگذاري مي کند.

استاد اظهار داشت: توليد محتوا نيز از سوي دانشگاه ها صورت مي گيرد و به دانشگاه هاي علوم پزشکي اختيار داده شده است که بتوانند توليد محتوا کنند اما اين محتوا بايد کاملا با علوم پزشکي هماهنگ باشد.


  ستاد مبارزه با مواد مخدر از پايان نامه‏هاي با موضوع مواد مخدر حمايت مي كند 

 ستاد مبارزه با مواد مخدر براساس نيازهاي خود پايان نامه هاي کارشناسي ارشد و دکتري با موضوع مواد مخدر را مورد حمايت قرار مي دهد.به گزارش دفتر تحقيقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر رياست جمهوري عناوين اولويت‌هاي پژوهشي پايان‌نامه‌هاي تحصيلات تکميلي کارشناسي ارشد و رساله دکتري مربوط به سال 97 را که در جلسات شوراي تحقيقات دبيرخانه اين ستاد به تصويب رسيده است اعلام کرد.

ستاد مبارزه با مواد مخدر از پايان نامه هاي دانشجويي با موضوع مواد مخدر حمايت مي کند که در آخرين به روز رساني صورت گرفته 68 عنوان پايان نامه به تاييد اين ستاد رسيده و مورد حمايت قرار خواهند گرفت


 يادداشت 

 دانش؛ يگانه راه براي نگاه به آينده

نگاهي به چالش‏هاي پژوهشي كشور

منصور يحيوي فركوش

Yahyavi.ir@gmail.com

امروزه پژوهش اساس پيشرفت و توسعه پايدار هر کشوري است. پژوهش علمي، مطالعه اي نظام مند براي حل يک مشکل و اصليترين نيروي محرکه يک جامعه در مسير ترقي بوده و از آن به عنوان يکي از شاخصهاي مهم رشد نام برده ميشود. با اين وجود آشنايي افراد با اهداف و فرآيند اجراي طرح‌هاي تحقيقاتي در دوران دانشجويي يکي از مؤثرترين راه‌هاي گسترش سطح پژوهش در کشور است. با توجه به اهميت بحث پژوهش در كشور در قسمت اول اين يادداشت يكي از چالش هاي مهم پژوهشي (انتخاب موضوع پژوهش) را مورد بررسي قرار مي دهيم.

قسمت اول: انتخاب موضوع پژوهش

همواره يکي از مهم‏ترين چالش پيش روي علاقه مندان به فعاليت‎هاي پژوهشي بويژه دانشجويان، بررسي فهرستي از موضوعات مطرح در يک شاخه علمي و انتخاب يکي از اين مباحث براي پژوهش است. لازم است پيش از هر اقدامي، براي انتخاب موضوع مورد نظر تحقيقات پيشين مورد واکاوي قرار گيرد. انتخاب يک موضوع مناسب براي تحقيق در يک رشته از علوم، مستلزم آشنايي با مباني مفهومي، نظريه هاي علمي تشکيل دهنده آن رشته و همچنين شناسايي آخرين پيشرفت‎هاي آن است.

موضوع پژوهش؛ بايد به خوبي محتواي پژوهش را معرفي کند، کوتاه و رسا باشد، به صورت سوالي مطرح نشود، به جامعه آماري مورد بررسي اشاره کند، به گونه‏اي جذاب و جالب توجه نوشته شود و به ابتکار خاص موجود در پژوهش اشاره کند. ناگفته نماند در بررسي مقالات، داوران به موضوع پژوهش خيلي توجه دارند.

بايد اذعان نمود بسياري از تحقيقاتي که در دانشگاه ها و موسسات علمي کشور انجام مي‏شود، کاربرد مشخصي در داخل کشور ندارد و فقط زمان پژوهشگران و منابع مادي کشور را به هدر مي‏دهد بنابراين شناخت نيازهاي روز جامعه به عنوان اساس طراحي پروژه‎هاي تحقيقاتي يک ضرورت انکارناپذير است. نكته دوم اينكه موضوع بايد به گونه اي طرح شود که پژوهشگر بتواند در فرصتي که در اختيار دارد پاسخ آن را پيدا کند. لذا بهتر است موضوع ساده‏تر و محدود براي تحقيق انتخاب شود. در نهايت طرح موضوعات سطح پايين و تكراري در مقاطع تحصيلات تکميلي و همچنين پرداختن به موضوعات پيچيده و سنگين در مقاطع تحصيلي پايين، موجب کاهش کيفيت پژوهش خواهد شد.

با اين وجود آنچه در انتخاب موضوع پژوهش مهم است، بررسي و شناخت نيازهاي افراد، گروه‏ها و سازمان‏هاي پيرامون است. هر نياز مي‏تواند سرآغاز يک پروژه تحقيقاتي و حتي يک فعاليت تجاري باشد. در انتخاب موضوع بايد اهميت پيوندهاي بين رشته‌اي را بسيار جدي گرفت نتيجه پيوندهاي بين رشته‌اي تولد موضوعهاي نوين براي پژوهش است. در اين مورد مي‎توان به مطالعه قسمت پيشنهادات آتي در پايان نامه ها و مقالات مراجعه كرد. ناگفته نماند يک اتفاق ساده در زندگي افراد مي‏تواند موضوع يک بررسي علمي باشد.

در اين قسمت مطالبي در مورد انتخاب موضوع پژوهش ارايه شد. طبيعي است بعد انتخاب موضوع پژوهش بايد پژوهشگر قادر باشد چارچوب نظري موضوع مورد نظر خود را با مطالعه مقالات مختلف به دقت مشخص كند. در اينجا لازم است پژوهشگر آشنايي كامل با كتابخانه ديجيتالي و استخراج مقالات از پايگاه مقالات (ISI) آشنايي كامل داشته باشد. يكي ديگر از چالشهاي پژوهشي موضوع فوق است كه در يادداشت بعدي مورد بررسي قرار خواهد گرفت.


 ميز خبر 

 رئيس دانشگاه:

دانشگاه خوارزمي به بودجه ويژه نياز دارد

رئيس دانشگاه خوارزمي براي حضور در فرآيند بين المللي شدن، خواستار اختصاص بودجه ويژه براي رفع فرسودگي دانشگاه و ايجاد زيرساخت هاي لازم شد.

به گزارش خبرنگار مهر، عزيزالله حبيبي در نشست رئيس و اعضاي هيئت علمي دانشگاه خوارزمي با محمدباقر نوبخت، رئيس سازمان برنامه و بودجه کشور که در حاشيه بازديد از طرح هاي عمراني اين دانشگاه صورت گرفت، گفت: دانشگاه خوارزمي در سال 1297 تشکيل شد و سال 90 بود که اسم اين دانشگاه به دانشگاه خوارزمي تغيير يافت و در سال 93 دانشکده هاي علوم مالي، مديريت و اقتصاد در اين دانشگاه ادغام شدند.حبيبي درباره انتظارات دانشگاه از دولت گفت: درخواست افزايش بودجه دانشگاه متناسب با ساختار جديد دانشگاه، تخصيص اعتبار براي نوسازي تجهيزات آموزشي دانشگاه، اختصاص بودجه براي پرداخت ديون دانشگاه، اختصاص بودجه براي فعاليت هاي دانشگاه و اتمام پروژه هاي آن از جمله انتظاراتي است که اين دانشگاه از سازمان برنامه و بودجه دارد.

سرپرست دبيرخانه هيات موسس دانشگاه آزاد منصوب شد

رئيس هيات موسس و هيات امناي دانشگاه آزاد در حکمي محمدتقي مويد را به عنوان سرپرست دبيرخانه هيات موسس دانشگاه آزاد منصوب کرد.به دانشگاه آزاد اسلامي، علي محمد نوريان دبيرکل سابق هيات موسس دانشگاه آزاد اسلامي در اين جلسه جايگاه و نقش رياست هيات موسس و هيات امنا دانشگاه را بسيار مهم دانست و گفت: همه ما بايد تا آخرين لحظه وظيفه خود را در قبال دانشگاه آزاد اسلامي و مسئوليتي که بر عهده داريم، انجام دهيم.محمدتقي مويد سرپرست جديد دبيرخانه هيات موسس دانشگاه آزاد اسلامي نيز در اين جلسه ضمن ابراز خرسندي از اينکه در فضاي تعليم و تربيت و علم قرار گرفته، از زحمات دبير سابق هيات موسس دانشگاه آزاد تقدير کرد.


 خبرنامه 

معاونت تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت تشريح كرد؛

جزئيات طرح دستياران پژوهش سرباز

جزئيات گذراندن سربازي دانش آموختگان علوم پزشکي در مراکز تحقيقاتي دانشگاه هاي علوم پزشکي به همراه مراکز تحقيقاتي مجاز اعلام شد.

به گزارش خبرنگار مهر، معاونت تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت در قالب طرحي تحت عنوان «دستياران پژوهشي سرباز» فارغ التحصيلان برجسته گروه پزشکي را در مراکز تحقيقاتي جذب مي کند تا دوره نظام وظيفه خود را در اين مراکز سپري کنند.

مشمولان خدمت سربازي که واجد هر سه شرط اعلام شده باشند مي‌توانند در برنامه «دستيار پژوهش سرباز» ثبت‌نام کنند.

شروط و فرآيند اجرايي برنامه جذب دستياران پژوهش سرباز

شروط اعلام شده شامل «فارغ التحصيلان پزشکي، داروسازي و دندانپزشکي عمومي،PhD در رشته‌هاي علوم پزشکي و کارشناسي ارشد علوم پايه از دانشگاههاي علوم پزشکي کشور»، «معدل 16 يا بالاتر» و «چاپ حداقل يک مقاله نمايه شده در نمايه‌ نامه‌هاي ISI: Web of science يا Pub Med: MEDLINE و يا Scopus » است.فرآيند اجرا به اين شکل است که در ابتدا لازم است افراد متقاضي در سامانه متمرکز ثبت‌نام پيام‌آوران بهداشت در آدرس http://tips.behdasht.gov.ir ثبت نام کنند و در مرحله بعد، به منظور تعيين واجد شرايط بودن، افراد متقاضي در برنامه «جذب دستياران پژوهش» در آدرسhttp://rap.hbi.ir ثبت نام کنند.

متقاضيان بايد حداکثر 50 روز قبل از تاريخ اعزام نسبت به تکميل ثبت‌نام در اين وبگاه و بارگذاري مدارک لازم (رزومه، اعلام نياز و ...) اقدام کنند. همچنين افراد متقاضي بايد مرکز تحقيقاتي مورد نظر خود را در شهر مورد انتخاب در سامانه پيام‌آوران بهداشت انتخاب کرده و اعلام نياز از آن مرکز را دريافت و تصوير آن را در سامانه ارسال کنند.

چنانچه شهري قابل انتخاب در سامانه پيام‌آور بهداشت نباشد معرفي به مرکز تحقيقاتي واقع در آن شهر امکان‌پذير نيست.

بر اساس تبصره 1 اين فرآيند، پرونده افراد فارغ‌التحصيل از دانشگاه‌هاي علوم پزشکي تهران، شهيد بهشتي، ايران، مشهد، تبريز، اصفهان، شيراز، کرمان، اهواز، آزاد واحد تهران با معدل 15 که در سوابق تحقيقاتي خود بيش از يک مقاله به عنوان نويسنده داشته باشند، نيز مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

نحوه توزيع بر اساس سوابق تحقيقاتي متقاضي و رتبه‌بندي مراکز تحقيقاتي در ارزشيابي ساليانه که توسط معاونت تحقيقات و فناوري انجام مي‌شود، صورت مي‌گيرد.

استان هاي ممنوع براي جذب دستياران پژوهش سرباز

بر اساس اعلام معاونت تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت در حال حاضر با جذب دستيار پژوهش سرباز در مراکز تحقيقاتي استان تهران، استان گيلان، استان مازندران، استان قم، استان قزوين، استان سمنان، استان مرکزي، استان زنجان، استان البرز، استان اصفهان، شهر تبريز، شهر شيراز و شهر مشهد موافقت نشده است.

اين برنامه فقط مختص فارغ التحصيلان دانشگاه هاي علوم پزشکي است و بر اساس اين برنامه صرفا محل سربازي به يک مرکز تحقيقاتي تغيير مي يابد. ميزان حقوق دريافتي همان حقوق مصوب ستاد نيروهاي مسلح براي ساير سربازان خواهد بود.

دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي:

انتخاب رئيس دانشگاه آزاد تعيين تکليف مي شود

دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: به زودي موضوع انتخاب رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در کميته منتخب شوراي عالي انقلاب فرهنگي تعيين تکليف خواهد شد.

به گزارش شوراي عالي انقلاب فرهنگي، چهارمين همايش و فن‌بازار ملي سلامت با حضور محمدرضا مخبر دزفولي، دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي در محل دانشگاه علوم پزشکي تهران برگزار شد.

دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي با اشاره به برخي انتقادهاي مطرح شده در زمينه فعاليت علمي دانشگاه‌ها گفت: نسبت تبديل مقالات به محصولات فناورانه پايين است و بايد اين روند پيش رود و ما بايد به ازاي هر 200 مقاله يک فرآورده فناورانه داشته باشيم.

وي افزود: 10 سال پيش از هر 1500 مقاله يک فرآورده فناورانه داشتيم و امروز هر 600 مقاله به يک فرآورده فناورانه منجر مي‌شود و در رتبه 34 در جهان هستيم که اين رتبه براي کشور ما پائين است.

رئيس ستاد راهبري اجراي نقشه جامع علمي کشور تاکيد کرد: در سال گذشته 117 پتنت ثبت کرده‌ايم و تا همين ماه اخير 133 پتنت ثبت کرده‌ايم. وي گفت: از هر 100 مقاله بايد يک پتنت توليد شود و به سمت اين هدف در حال حرکت هستيم.

دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي پيرامون انتخاب رئيس دانشگاه آزاد اسلامي هم گفت: به زودي موضوع انتخاب رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در کميته منتخب شوراي عالي انقلاب فرهنگي تعيين تکليف خواهد شد.

بر اساس مصوبه نهاد نمايندگي رهبري؛

الزام اساتيد دروس معارف به اخذ مجوز تدريس

بر اساس مصوبه نهاد نمايندگي رهبري در دانشگاه ها تمام اساتيد معارف اسلامي ملزم به گرفتن مجوز تدريس هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، دانشگاه معارف اسلامي اعلام کرد: بر اساس مصوبات معاونت آموزشي و پژوهشي استادان و دروس معارف اسلامي (نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها)، تمام اساتيد معارف اسلامي ملزم به گرفتن مجوز تدريس هستند و شرط اخذ مجوز تدريس گذراندن کارگاه هاي آموزشي از جمله روش تدريس است.

برهمين اساس دانشگاه معارف اسلامي، کارگاه روش تدريس، ويژه دانشجويان پسر مقطع کارشناسي ارشد و دکتري برگزار مي کند، اين کارگاه از 2 لغايت 4 آذر با حضور صادق ملکي برگزار خواهد شد.

اين کارگاه به مدت 3 روز و در مجموع 20 ساعت (مفيد) است. در صورت غيبت بيش از 2 ساعت (موجه يا غير موجه) گواهي شرکت در کارگاه تعلق نمي گيرد و در صورت غيبت کمتر از اين ميزان از ساعات حضور در کارگاه کسر و در گواهي پايان دوره درج خواهد شد.شرکت در اين کارگاه کاملا رايگان است ولي در صورت ثبت نام و عدم شرکت در کارگاه مبلغ 70 هزار تومان از دانشجو دريافت مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته