جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5976


علل تصميم عربستان براي کاهش 500 هزار بشکه اي صادرات نفت


ايران آماده عضويت در باشگاه صادرکنندگان بنزين شد


معادلات انرژي


ميز خبر


 علل تصميم عربستان براي کاهش 500 هزار بشکه اي صادرات نفت 

 
مدير اسبق امور بين الملل شرکت ملي نفت ايران گفت: جلوگيري از کاهش قيمت جهاني نفت و همچنين افت توليد نفت در عربستان موجب شده است تا اين کشور تصميم به کاهش 500 هزار بشکه اي صادرات نفت در ماه آينده بگيرد.محمدعلي خطيبي در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به تصميم عربستان که در کميته مشترک فني اتخاذ شد گفت‌: عربستان اعلام کرده است از ماه آينده صادرات نفت خود را به ميزان 500 هزار بشکه کاهش خواهد داد که براي اين تصميم عربستان مي‌توان علل مختلفي را جستجو کرد.

اين کارشناس بازار نفت با اشاره به اينکه سال آينده غير اوپک اعلام کرده است که قصد دارد توليد خود را 2 ميليون و 300 هزار بشکه افزايش دهد و از طرفي نيز رشد تقاضا فقط يک ميليون و 300 هزار بشکه است، افزود: بنابراين ظرفيت مازاد يک ميليون بشکه‌اي وجود دارد که مي‌تواند منجر به افت شديد قيمت‌هاي نفت شود. بر اين اساس عربستان که از قيمت‌هاي پايين نفت ضرر مي‌کند و به همين دليل چنين تصميمي را مي‌تواند گرفته باشد.

مدير اسبق امور بين الملل شرکت ملي نفت ايران ادامه داد: اين روزها شاهد کاهش قيمت نفت در بازار جهاني نفت هستيم که توليدکنندگان نفت را نگران کرده است. بر اين اساس عربستان با اين تصميم مي‌خواهد مانع از کاهش بيشتر قيمت‌هاي نفت شود اما براي اين تصميم عربستان علت ديگري را مي‌توان بيان کرد به طوري که عربستان دچار افت توليد نفت شده است و به جاي آنکه اين مساله را بيان کند سعي مي‌کند آبرومندانه اين موضوع را جمع کرده و بگويد به دليل آنکه مخالفت کاهش قيمت نفت است تصميم دارد صادرات نفت خود را 500 هزار بشکه کاهش دهد.

وي با تاکيد بر اينکه پيش از آغاز تحريم‌ها عليه ايران گفته بود با کاهش يک بشکه نفت از ايران دو بشکه توليد مي‌کنيم اما مي‌بينيم که اين گفته عربستان فقط يک بلوف سياسي بود و اينگونه نيست که مانند گذشته عربستان هر قدري که مي خواهد نفت توليد کند و وارد بازار کند.

خطيبي با تاکيد بر اينکه از طرف ديگر ايران با تحريم‌هاي نفتي مواجه شده اما عربستان و برخي از کشورهاي غيراوپک مانند روسيه توليد نفت خود را افزايش دادند به طوريکه عربستان توليد نفت خود را حدود 300 تا 400 هزار بشکه افزايش داده‌ بود، گفت: احتمالا عربستان سعي مي‌کند که همين مقدار 300 تا 400 هزار بشکه‌اي را کاهش دهد. هرچند که اين افزايش 300 تا 400 هزار بشکه ‌اي توسط عربستان اصلا مورد رضايت آمريکا نبود.

وي با اشاره به اينکه اين تصميم در کميته مشترک فني در حالي اتخاذ شده است که آقاي زنگنه نامه نوشته و خواستار انحلال اين کميته شده است، گفت: همين کميته ماه گذشته يک تصميم بد اتخاذ کرد اما مسئولان وزارت نفت ايران اعلام کردند ما ماه گذشته برنده اين نشست بوديم در صورتي که آنها گفته بودند کشورهايي که ظرفيت مازاد دارند بايد آن را وارد بازار کنند و تقاضا را پوشش دهند و اين تصميم 2 ميليون و 300 هزار بشکه‌اي افزايش توليد براي سال آينده توسط همين کميته اتخاذ شده بود و جالب اينجاست که نماينده ايران از اين تصميم حمايت کرده در صورتي که بايد تصميم را وتو مي‌کرد الان نيز اين کميته سعي کرده است تصميم گذشته خود را اصلاح کند و مانع شديد قيمت‌هاي نفت در بازار شود.


 ايران آماده عضويت در باشگاه صادرکنندگان بنزين شد 

 همزمان با آغاز تحريم‌هاي غيرقانوني آمريکا، با بهره‌برداري از چهار طرح جديد بهبود کيفيت و افزايش ظرفيت فرآورده‌هاي نفتي در پالايشگاه‌هاي نفت، ايران در کنار بي نيازي از واردات اين فرآورده‌هاي استراتژيک، آماده صادرات آنها شد.به گزارش فارس، در دوره اعمال تحريم‌هاي هسته‌اي يعني اواخر دهه هشتاد، واردات گسترده برخي از فرآورده‌هاي استراتژيک و پر طرفدار نفتي به ويژه بنزين يکي از پاشنه هاي آشيل صنعت نفت کشور بود به طوري که غربي ها براي فشار به جمهوري اسلامي ايران در نخستين گام، دست بر روي واردات سوخت کشور گذاشتند و تحريم فروش بنزين خيلي زود به سناريويي روي ميز رئيس جمهور آمريکا تبديل شد.

با عبور از تحريم هاي هسته اي و بازگشت تحريم‌هاي غيرقانوني دولت «دونالد ترامپ» حالا توليد و مصرف فرآورده‌هاي نفتي نه تنها نقطه ضعف صنعت نفت کشور نيست که حتي يکي از سناريوهاي مقابله با تحريم نفت، صادرات انواع فرآورده‌هاي نفتي به ويژه گازوئيل و حتي بنزين است.به‌ عبارت ديگر، در طول پنج سال گذشته با توسعه پارس جنوبي، افزايش توليد گاز و جايگزين شدن گاز طبيعي به جاي سوخت هاي مايع در سبد سوخت و انرژي کشور از يک سو و توسعه و بهره برداري طرح هاي بهبود کيفيت و افزايش ظرفيت پالايشگاه هاي جديد و موجود نفتي عملا نه تنها کشور از واردات انواع سوخت بي نياز شده که حتي آماده صادرات بنزين و گازوئيل مي‌شود.


 معادلات انرژي 

 عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس:

هيچ کشوري نمي‌تواند صادرات نفت ايران را متوقف کند

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اين‌که درآمدهاي نفتي ايران افزايش يافته است، گفت: هيچ کشوري نمي‌تواند سدي در برابر توسعه صنعت نفت يا صادرات فرآورده‌هاي نفتي ايران ايجاد کند.شهباز حسن‌پور بيگلري در گفت‌وگو با شانا، با بيان اين‌که تحريم‌ها بيش از آن‌که به ما خسارت وارد کند به آمريکا ضربه مي‌زند، گفت: با وجود بدعهدي برخي کشورها، ايران مشتريان نفتي جديدي پيدا کرده‌ است. آمريکا مي‌داند که بازار جهاني نفت نمي‌تواند جاي خالي نفت ايران را پر کند، از اين رو تصميم گرفت که هشت کشور را از تحريم‌هاي نفتي عليه ايران معاف کند.وي با تاکيد بر اين‌که افزايش درآمد نفتي ايران واقعيت دارد، افزود: تحريم‌هاي جديد تنها از سوي آمريکا عيله ايران بوده، نه از طرف کل دنيا، در دور پيشين تحريم‌ها، هيچ کشوري به لحاظ حقوقي و شرايط بين‌المللي اجازه همکاري با ايران را نداشت، اما در همان شرايط هم ما توانستيم نفت صادر کنيم، به اين معنا که هيچ وقت صادرات نفت ايران به صفر نرسيده است.

اين عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: خريدار نفت داريم و سازوکارهايي نيز پيدا مي‌کنيم تا بتوانيم باوجود تحريم‌ها، نفت‌مان را صادر کنيم.

دست‌يابي ايران به بازار منطقه از طريق شرکت‌هاي اروپايي

بعد از خروج ترامپ از برجام و تحريم‌هاي نفتي عليه ايران انجمن سازندگان تجهيزان صنعت نفت پيشنهادي مطرح کرد مبني بر اينکه شرکت‌هاي کوچک ايراني با شرکت‌هاي کوچک اروپايي جوينت شوند که يکي از اهداف اين پيشنهاد دست‌يابي ايران به بازار منطقه از طريق شرکت‌هاي اروپايي است.

در اين راستا، رضا پديدار، رئيس انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت که پيش از اين از آمادگي 110 شرکت کوچک و متوسط اروپايي براي همکاري با شرکت‌هاي ايراني خبر داده و اعلام کرده بود انجمن با همکاري اتاق تهران در تلاش است از تعدادي از شرکت‌هاي کوچک و متوسط اروپايي دعوت کند به تهران بيايند و سميناري تشکيل دهيم که اين شرکت‌ها با شرکت‌هاي ايراني مذاکره کنند و همکاري بين شرکت‌ها آغاز شود با اشاره به اينکه برنامه‌ريزي‌هاي لازم درحال انجام است، به ايسنا گفت: با شرکت‌هاي اروپايي تماس گرفته شده و از آن‌ها براي حضور دعوت شده است. اين شرکت‌ها نيز اعلام آمادگي کرده‌اند و زماني که جزئيات برگزاري آن اعلام شد، به صورت کامل اطلاع رساني خواهدشد.


 ميز خبر 

 عضو کميسيون انرژي:

برنامه کاملي براي فروش نفت در اختيار دولت است

عضو کميسيون انرژي مجلس گفت: امريکا به اين نتيجه رسيده که رساندن صادرات نفت به صفر و قول‌هايي که عربستان مبني بر توان مديريت بازار به آمريکا داده، امکانپذير نيست.

علي بختيار در گفت‌وگو با ايلنا، درباره راه‌هاي جديد دور زدن تحريم‌هاي نفتي اظهار داشت: بعد از خروج آمريکا از برجام با تعاملي که کميسيون انرژي مجلس با بخش‌هاي مختلف دولت داشته، راهکارهايي را پيش‌بيني کرده و اجازه‌هايي به دولت و وزارت نفت براي فروش نفت داده و نگران اين موضوع نيستيم که بتوانند صادرات ما را به صفر برسانند.

وي افزود: آمريکا مي‌خواست براي 13 آبان شوکي به جهان وارد کند که نفت ايران به صفر مي‌رسد اما اکنون مي‌بينيم که بعضا با رشد صادرات هم به بعضي کشورها مواجهيم، ضمن اينکه راهکارهايي مثل عرضه در بورس انرژي را تجربه مي‌کنيم که يک پرستيژ ملي براي ما است.

اين عضو کميسيون انرژي مجلس خاطرنشان کرد: براي وصول پول نفت نيز تمهيداتي اتخاذ شده و پکيج کاملي در اختيار دولت قرار دارد که مي‌تواند نسبت به صادرت اقدام کند و اقدامات آمريکا را خنثي مي‌کند.

وي يادآور شد: اينکه اجازه داده شد تعدادي از کشورها نسبت به خريد نفت از ايران معاف شوند حاصل اين است که امريکا به اين نتيجه رسيده که امکان رساندن صادرات به صفر امکان‌پذير نيست و قول‌هايي که عربستان مبني بر توان مديريت بازار به آمريکا داده، امکانپذير نيست.

بختيار گفت: آمريکا تصور مي‌کرد مي‌تواند نفت ايران را صفر کند با تک تک کشورهاي واردکننده از ايران مذاکره و به همه بانک‌هاي طرف حساب ايران مراجعه کرد و گفت نبايد با ايران کار کنند، اما اکنون تيرشان به سنگ خورده و مجبور شده برخي کشورها و پالايشگاه‌ها را براي مدتي از تحريم معاف کند، ما براي بعد از شرايط زمستان و سرما هم سناريوهاي جديدي پيش بيني کرديم و راهکار داشته و آنها را به‌روز کنيم و در اين زمينه هم کميسيون انرژي طرح‌هاي جديد ارائه مي‌دهد.

بازتاب دور دوم عرضه نفت ايران در بورس انرژي

يک رسانه سنگاپوري دور دوم عرضه نفت در بورس انرژي ايران را مورد توجه قرار داد و نوشت ايران نفت بيشتري را به صادرکنندگان خصوصي مي‌فروشد تا از محدوديت‌هاي ايالات متحده دور بماند.

به گزارش ايلنا، سايت چنل نيوز آسيا در واکنش به دور دوم عرضه نفت در بورس انرژي ايران، نوشت: ايران روز يکشنبه 700 هزار بشکه نفت خام را با هدف مقابله با تحريم‌هاي ايالات متحده، به شرکت‌هاي خصوصي به فروش رساند.بر اساس گزارش وزارت نفت ايران سه شرکت نامعلوم، مبلغ 64.97 دلار به ازاي هر بشکه براي محموله دو کشتي 245 هزار و 210 هزار بشکه‌اي پرداخت کرده‌اند. ايران در اواخر ماه اکتبر، فروش نفت خام به شرکت‌هاي خصوصي از طريق بورس انرژي را آغاز کرد، اين اقدام درست پيش از تحريم‌هاي نفتي ايالات متحده در تاريخ 5 نوامبر اجرا شد، انجام گرفت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته