جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/08/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5977

دکتر روحاني در جلسه شوراي عالي اجتماعي کشور:
ضرورت تلاش بيشتر براي تقويت امنيت خاطر مردم و اميد به آينده


آمريکا بيانيه منع حملات سايبري را امضا نکرد


اردوغان: خاشقچي با دستور مقامات عالي آل سعود به قتل رسيد


ترامپ خطاب به رهبران جهان: اين وضعيت مضحک نمي‌تواند ادامه يابد!


حماس: اگر نتانياهو به دنبال پايان حملات است، ليبرمن را برکنار کند


ماهاتير محمد: ترامپ، غيرمتعهد و غيرقابل ‌پيش بيني است


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


جهانگيري:نقش مهم مردم خوزستان در مقاطع مختلف تاريخي در کشور


اردوغان: عربستاني‌ها با شنيدن نوار قتل خاشقجي شوکه شدند


گفت‌وگوي جان بولتون با مقامات اماراتي درباره ايران


خبر


سرمقاله


اختتاميه پانزدهمين دوره ارزيابي ملي کيفيت ايران


مهاجران بر روي يک کاميون در مکزيک


 دکتر روحاني در جلسه شوراي عالي اجتماعي کشور:
 ضرورت تلاش بيشتر براي تقويت امنيت خاطر مردم و اميد به آينده 

 رئيس‌ جمهور در جلسه شوراي عالي اجتماعي کشور، تقويت اميد به آينده و تلاش بيشتر براي تحکيم و تقويت اطمينان و امنيت خاطر براي مردم را در حوزه رفع نگراني‌ها از آسيب‌هاي اجتماعي، مورد تأکيد قرار داد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در اين جلسه، اقدامات انجام شده در حوزه پيشگيري و مقابله با آسيب‌هاي اجتماعي طي سال‌هاي اخير را اميدوارکننده دانست و اظهار داشت: همه دستگاه‌ها بويژه وزارت کشور در پي تأکيدات مقام معظم رهبري در خصوص مسايل و آسيب‌هاي اجتماعي، با احساس وظيفه بيشتري وارد عرصه شده و آمار اقدامات انجام شده، نشان مي‌دهد که گام‌هاي بسيار مهم و خوبي در اين عرصه برداشته شده است.

رئيس جمهور خاطرنشان کرد: موضوع آسيب‌هاي اجتماعي از مسايل بسيار حساس براي مردم است و چنانچه آمار بهبود شاخص‌ها در حوزه آسيب‌هاي اجتماعي به مردم منتقل شود، مي‌تواند دلگرم‌کننده باشد.رئيس جمهور با اشاره به اهميت تقويت اميد به آينده در برخورد با مسايل اجتماعي اظهار داشت: بدون ترديد اگر اميد به آينده نباشد، ناهنجاري‌ها و جرايم اجتماعي افزايش مي‌يابد، لذا همه بويژه رسانه‌هاي اجتماعي بايد اميد به آينده را در بين مردم تقويت کنند.

دکتر روحاني خاطر نشان کرد: اگر چه امروز مردم به واسطه تحريم با مشکلاتي در حوزه اقتصادي و معيشتي مواجه شده‌اند و مشکل کساني که حقوق ثابت دارند، مضاعف است، اما مطمئن هستيم که مشکلات سياسي، اقتصادي، اجتماعي قابل حل و فصل بوده و به فضل الهي برطرف خواهد شد و چنين نيست که اين مشکلات حل ناشدني باشد، لذا بايد نسبت به رفع اينگونه مشکلات اميدوار باشند.

رئيس جمهور با بيان اينکه گاهي بعضي از رسانه‌ها و روزنامه ‌ها واقعيات تلخ را بيش از آنچه هست، بزرگ جلوه مي‌دهند، اظهار داشت: اينگونه بزرگ‌نمايي‌ مشکلات و نااميد کردن مردم، ظلم بزرگي به مردم است و همه بايد در اين زمينه هوشيارانه عمل کنند.دکتر روحاني خاطرنشان کرد: رفع برخي آسيب‌هاي اجتماعي از جمله فقرزدايي، نيازمند اقدامات عملي و اجرايي است که بايد در اين حوزه با قوت تصميم‌گيري و عمل کرد، اما بخشي از اين مسايل جنبه رواني دارد و ناشي از بزرگ‌نمايي برخي از مشکلات دارد که در اين زمينه اگر اميد و نشاط در جامعه افزايش يابد، مي‌تواند در برطرف کردن و پيشگيري از آسيب‌ها تأثيرگذار باشد به طور مثال چه ايرادي دارد که بخشي از استاديوم ورزشي که هيچ منافاتي با قانون و شرع و مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي ندارد، به بانوان اختصاص يابد.


 آمريکا بيانيه منع حملات سايبري را امضا نکرد 

 نيويورک تايمز:آمريکا از امضاي يک بيانيه بين المللي در حمايت از شهروندان در برابر حملات سايبري خودداري کرد که اين مساله نشان دهنده ترديدها در دولت دونالد ترامپ براي محدود کردن گزينه هاي خود براي استفاده از سلاحهاي سايبري تهاجمي و دفاعي است.

به گزارش ايرنا از نيويورک تايمز، اين بيانيه را امانوئل مکرون؛ رئيس جمهوري فرانسه درجريان'مجمع صلح پاريس' همزمان با يکصدمين سالگرد پايان جنگ جهاني اول منتشر کرد و آمريکا يکي از معدود کشورهاي غربي بود که تصميم گرفت آن را امضا نکند.اين بيانيه با عنوان ' درخواست پاريس براي اعتماد و امنيت در فضاي سايبري' را 51 کشور ، بيش از 130شرکت و 90 دانشگاه و گروه غيردولتي امضا کردند و اين تازه ترين اقدام از يک رشته تلاش ها در جهت رسيدن به چيزي است که برخي از آن به عنوان 'کنوانسيون ديجيتالي ژنو' ياد مي کنند.


 اردوغان: خاشقچي با دستور مقامات عالي آل سعود به قتل رسيد 

 ايرنا :رجب طيب اردوغان رييس جمهوري ترکيه گفت: دستور قتل خاشقچي از سوي مقامات عالي عربستان سعودي صادر شده و ما خواستار آشکار شدن نام کساني هستيم که دستور اين جنايت را داده اند.اردوغان در بازگشت از سفر فرانسه در مصاحبه با خبرنگاران اظهار کرد: بدون ترديد عمليات قتل خاشقچي از قبل برنامه ريزي شده بود و دستور انجام آن از سوي مقامات عالي آل سعود صادر شده اما بر اين باورم که اين اقدام از سوي پادشاه عربستان سعودي نبوده است.

وي بيان کرد: ترکيه خواهان آشکار شدن نام آمر اين جنايت است و به دونالد ترامپ؛ رييس جمهوري آمريکا هم اعلام کرده ايم که براي شناسايي قاتلان نيازي به پرس و جو نيست بلکه اين عوامل در ميان گروه 15 نفره اعزامي از سوي رياض به ترکيه بودند.وي افزود: ترکيه پيگير اعلام رسمي نام آمر و يا عاملان اين جنايت و نيز تعيين وضعيت جنازه اين روزنامه نگار در سطح بين المللي خواهد بود.


 ترامپ خطاب به رهبران جهان: اين وضعيت مضحک نمي‌تواند ادامه يابد! 

 
پايگاه خبري هيل :دونالد ترامپ مي‌گويد در جريان سفر به فرانسه به رهبران جهان گفته است در بحث تجارت و هزينه‌هاي نظامي بايد با ايالات متحده رفتار منصفانه‌اي داشته باشند.به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه خبري هيل، دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريکا در توئيتي نوشت: تازه از فرانسه بازگشته‌ام و دستاوردهاي زيادي در ديدارم با رهبران جهان حاصل شد. هرگز آسان نيست که اين حقيقت را مطرح کنيم که بايد با آمريکا رفتار منصفانه‌اي داشت، که اينطور نبوده است، هم در بحث نظامي و هم تجاري.

ترامپ ادامه داد: ما بخش بزرگي از هزينه‌ها براي حفاظت نظامي از ساير کشورها را پرداخت مي‌کنيم، صدها ميليارد دلار. صدها ميليارد دلار هم در تعامل با همين کشورها در حوزه تجاري از دست مي‌دهيم. به آنها گفته‌ام که اين وضعيت نمي‌تواند ادامه يابد. اکنون و هميشه، رفتار غير منصفانه مضحکي در قبال ايالات متحده بوده است.


 حماس: اگر نتانياهو به دنبال پايان حملات است، ليبرمن را برکنار کند 

 جنبش حماس اعلام کرد: اگر نتانياهو به دنبال پايان دادن به درگيري‌هاي کنوني با مقاومت است، بايد وزير جنگش را برکنار کند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فلسطيني سما، حسام بدران، عضو دفتر سياسي جنبش حماس گفت: اگر نخست وزير اسرائيل خواهان پايان دادن به درگيري‌هاي خشونت‌آميز کنوني است بايد آويگدور ليبرمن، وزير جنگ خود را برکنار کند.

وي گفت: حماقت ليبرمن اين است که باعث اين تنش و درگيري شده است.


 ماهاتير محمد: ترامپ، غيرمتعهد و غيرقابل ‌پيش بيني است 

 نخست وزير مالزي با اين پيش‌بيني که ترامپ در انتخابات رياست‌جمهوري 2020 آمريکا پيروز نخواهد شد او را فردي غيرمتعهد و غيرقابل پيش‌بيني توصيف کرد.

به گزارش ايسنا، ماهاتير محمد، نخست وزير مالزي در گفت‌وگو با شبکه سي‌ان‌بي‌سي گفت: پيش‌بيني او در اين باره بر مبناي "نمايش ضعيف" حزب جمهوري‌خواه در انتخابات ميان‌دوره آمريکا شکل گرفته است. وي افزود: پايان دوران رياست جمهوري دونالد ترامپ، رييس جمهور آمريکا امکان ادامه هر گونه "جنگ تجاري بسيار مخرب" را در سال‌هاي پيش‌رو از بين مي‌برد.


 يك نكته از هزاران 

 روياي تأمين امنيت حداكثري براي كودكان!

بعد از انتشار اخبار ناگوار درخصوص قرباني شدن چند كودك در حادثه‌هاي مختلف در نقاط مختلف كشور، انتظاري كه به طور منطقي مي‌رفت اين بود كه به وضعيت كودكان در جامعه بيشتر توجه شود و شرايط به گونه‌اي فراهم شود كه بيش از اين، شاهد حوادث دلخراشي كه قربانيان آن، كودكان معصوم‌اند، نباشيم.

اما با وجود همه اتفاقات تلخي كه در طول سالهاي اخير در جامعه ما افتاده و مصداق بارز نقض حقوق كودكان در جامعه بوده، همچنان شاهد وقوع حوادثي در اين خصوص هستيم كه هر چند گاه يك بار، احساسات عمومي را جريحه‌دار مي‌كند و مو بر تن والدين و همه دوستداران حقوق كودك، راست مي‌كند كه كودك بعدي، از كدام خطه كشور خواهد بود؟ حالا جديدترين مطلبي كه اين روزها در رسانه‌ها در اين خصوص منتشر شد، خبر از آزار و اذيت كودكي شش ساله در تهران مي‌داد. خبري كه مدتي پس از انتشار دچار تاييد و تكذيبهايي شد. اميدواريم اين خبر از اساس، كذب باشد و هيچ كودكي-چه در تهران و چه در ساير نقاط كشور- در معرض هيچ گونه خشونتي-از هر نوع آن-قرار نگرفته باشد. اما به هر حال، همچنان اين توقع وجود دارد كه موضوع حقوق كودك در كشورمان به گونه‌اي جدي‌تر مورد توجه قرار گيرد و علاوه بر وضع قوانين بازدارنده از تكرار جرم، شاهد تلاش بخشهاي مختلف، براي حمايت حداكثري از حقوق كودكان در كشور باشيم.


 ميز خبر 

 نمايندگان پارلمان اروپا خواستار فراخواندن سفير اروپا درعربستان شدند

56 نماينده پارلمان اروپا در نامه اي خطاب به فدريکا موگريني؛ مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا با اشاره به قتل جمال خاشقچي؛ روزنامه نگار منتقد سعودي خواستار فراخواندن سفير اروپا در رياض شدند.

به گزارش ايرنا، روزنامه «ان آر سي» هلند نوشت : ' ماريا اسخاکه ' نماينده هلندي پارلمان اروپا در وب سايت خود نوشت که او به همراه 55 عضو ديگر پارلمان اروپا در نامه اي به فدريکا موگريني؛ مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا خواستار فراخواني سفير اتحاديه اروپا از عربستان سعودي شده اند.

در اين نامه قتل جمال خاشقچي؛ روزنامه نگار منتقد آل سعود در کنسولگري عربستان در استانبول ، اقدامي ضدحقوق بشر عنوان شده و آمده است : عربستان سعودي در حال اعمال فشار روي دولت ها و سازمانهاي بين المللي براي سکوت آنها در قبال وضعيت نقض حقوق بشر در اين کشور است.در اين نامه پيشنهاد شده است: تا زمانيکه عربستان سعودي بمباران شهروندان در يمن را متوقف نکند و گام هاي مثبتي در زمينه حقوق بشر برندارد و تحقيق بين المللي و تعقيب قانوني عوامل قتل قاشقچي را نپذيرد، سفير اتحاديه اروپا به رياض باز نگردد.

واکنش اتحاديه عرب به حملات اسرائيلي به غزه

در بحبوحه بالا گرفتن تنش ميان دو طرف فلسطيني و اسرائيلي در نوار غزه، اتحاديه عرب خواستار مداخله فوري جهاني براي توقف حملات اسرائيل عليه غزه شد.به گزارش ايسنا، به نقل از اليوم‌السابع، اتحاديه عرب تداوم تنش‌هاي اسرائيل عليه نوار غزه را محکوم کرد و مقامات اسرائيل را مسئول کامل نتايج اين حملات و پيامدهاي آن دانست.

در همين راستا، سعيد ابو علي، معاون دبيرکل اتحاديه عرب در امور فلسطين و اراضي اشغالي عربي خواستار مداخله فوري جامعه جهاني براي توقف حملات ظالمانه رژيم صهيونيستي شد.

پرداخت 3 ميليارد يورو به ترکيه براي آوارگان سوري

اتحاديه اروپا بخش آخر از کمک سه ميليارد يورويي خود به ترکيه براي ميزباني آوارگان سوري مقيم ترکيه به آنکارا تحويل داد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آناتولي، دفتر نظارت و ارزيابي اتحاديه اروپا اعلام کرد که اين اتحاديه به تمامي تعهدات خود بر اساس توافق با ترکيه درباره کمک به آوارگان سوري مقيم اين کشور عمل کرده و طي دو سال گذشته اين بسته کمکي براي هزينه در امور مربوط به آوارگان سوري در اختيار ترکيه قرار گرفت.


 خبــــر 

 درمصاحبه با پايگاه العربي الجديد؛

ظريف: تحريم ها تأثيري بر سياست هاي ما نمي گذارد

محمد جوادظريف وزير خارجه ايران در گفت و گو با پايگاه خبري العربي الجديد تاکيد کرد: تحريم ها اثراتي اقتصادي خواهند داشت اما تأثيري بر سياستهاي ما نمي گذارند.

به گزارش العربي الجديد، ظريف در اين گفت وگو با اشاره به توانايي ايران در صادرات نفت براي تامين نياز بازار جهاني، تاکيد کرد که دولتهاي اروپايي براي پرداخت بهاي اقتصادي براي حفظ برجام آماده نيستند .

* تحريم ها مردم ايران را هدف قرار گرفتند

ظريف در پاسخ به اين سوال که آيا تحريم هاي اخير آمريکا همان طور که 'حسن روحاني' رئيس جمهور ايران مي گويد هيچ تاثيري در اقتصاد کشورتان نداشته واگر چنين است چرا به دنبال شرکاي اقتصادي هستيد که تحريم ها را رد مي کنند، پاسخ داد: طبيعتا تحريم ها تأثيرات اقتصادي خواهند داشت اما تأثيري در سياستهاي ما نمي گذارند. ما تبعات تحريمها را در شش ماه گذشته يعني وقتي که آمريکا از برجام خارج شد و حتي از اکتبر سال گذشته ميلادي زماني که فعالان اقتصادي دريافتند که 'دونالد ترامپ' رئيس جمهور ايالات متحده مي خواهد چنين تصميمي را بگيرد، درک کرديم. اما اين تحريم ها مردم ايران را هدف قرار گرفت. آمريکا اميد دارد تحريمها باعث شود مردم به دولت فشار بياورند تا سياست هاي خود را تغيير دهد و يا حتي کل نظام به خطر بيفتد.

دبيرکل ناتو: ترکيه نقش کليدي در امنيت اروپا دارد

دبيرکل ناتو اعلام کرد کشورهاي غير عضو اتحاديه اروپا نقش کليدي براي امنيت اروپا دارند.

به‌ گزارش ‌ايسنا، ‌به نقل از خبرگزاري آناتولي، ينس استولتنبرگ، دبيرکل ناتو اعلام کرد: امنيت اروپا بدون مشارکت کشورهاي کليدي مانند ترکيه امکان پذير نيست.

وي ادامه‌ داد: ترکيه نقش کليدي در مبارزه عليه تروريسم در اروپا دارد.

دبيرکل ناتو در سخنراني خود در نشستي با عنوان "جامعه آتلانتيک آلمان" در برلين گفت‌: تلاش‌هاي اتحاديه اروپا براي تقويت توانايي دفاع از خود باعث ارتقاي توانايي ناتو مي‌شود. اين اقدامات در راستاي روابط ترنس آتلانتيک است.

وي ادامه‌ داد: 80 درصد از اقدامات ناتو توسط کشورهاي غير عضو اتحاديه اروپا انجام مي‌گيرد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

انجمن بين المللي دانشگاه ها

دوازدهمين کنفرانس عمومي، سائوپولو، برزيل

3.5 مديريت

تحت رهبري هيأت مديره، و به خصوص کميته اجرايي، مديريت دبيرخانه مسئول دبيرکل، مديراجرايي IAU مي باشد . تعداد پرسنل نسبتاً پايدار مي ماند، با تنها دوازده عضو تمام وقت وسه تا چهارعضو پاره وقت . در طول دوره آينده ، پيشنهاد شده که ساختار دبيرخانه مورد بررسي مجدد قرار گيرد، به خصوص در رابطه با پژوهش فعاليت هاي مربوط به و انتشار جاري دوکار آموزش علمي ( سياست آموزش عالي، و موضوعات در آموزش عالي) . اين يک فرصت زماني است تا يک ارزيابي و شايد تجديد سازمان ممکن تعهد داده شود ، چرا که مدير و دبير پژوهش در حال بازنشستگي هستند . تنوعي از راه هاي حفظ کمک هاي IAU به بحث سياست و ادامه ترويج وانتشار پژوهش درآموزش عالي مورد تحقيق قرار خواهد گرفت .

همچنين در چهارسال پيش رو، IAU راه هاي تکميل برنامه هاي انترني از آنچه را که ما قبلاً منتفع گشته ايم، توسط طرح هايي که به انجمن اجازه ميدهد تا ميزبان آکادميک ها وپژوهشگراني که مي خواهند يک دوره اي در پاريس درمورد موضوعات مورد علاقه IAU بگذرانند باشد . دراين رابطه، با کنار گذاردن بخشي از بودجه براي مشاورت ها، بودجه يک صورت منظمي از طراحي مالي خواهد بود .

با شروع سال 2003 ، توسط استانداردکردن تمام شرح کارها، دبيرخانه يک فرايند مرور عملکرد رسمي و منظم را آغاز خواهد کرد که به تمام کارکنان اجازه مي دهد تا اولويت ها را اعمال کنند وپيشرفت انجام شده را ارزيابي نمايند . پيشنهاد نمي شود که يک " پرداخت براي عملکرد" نوع طرح معرفي شود . به جاي آن ادامه عدم تعادل ها در حقوق نيازمند افزايش هاي غيريکسان است که حداقل دردوسال اضافي انجام شود . در جمع يک افزايش ساليانه 3 درصد براي بودجه چهارساله پيشنهاد شده است . هيچ پول اضافي ساليانه براي پرسنل درنظر گرفته نشده، اما تأمين مالي مشاورين هم گنجانده شده است. درصورتي که تأمين مالي پروژه هاي خارجي پيدا شود، کارمند اضافي به کار گرفته خواهد شد .


 جهانگيري:نقش مهم مردم خوزستان در مقاطع مختلف تاريخي در کشور 

 
معاون اول رئيس جمهوري در اهواز گفت: اقدامات و کارهاي زير بنايي که در جهت توسعه کشور صورت گرفته بي سابقه است.به گزارش ايرنا اسحاق جهانگيري در آيين بهره برداري از فاز يک طرح 550 هزار هکتاري خوزستان اظهارداشت: خوشحالم که در روزهاي نخست ماه ربيع در خوزستان حضور پيدا کرده ام و بايد بگويم که مردم اين استان در مقاطع مختلف تاريخي بخصوص در دوران جنگ نقش مهمي داشته اند.

وي با تاکيد بر اينکه مردم کشور هيچگاه ايران دوستي خوزستاني ها را فراموش نمي کنند، گفت: در دومين روز از سفر به خوزستان فاز اول طرح 550 هزار هکتاري تجهيز اراضي کشاورزان افتتاح شد تا براي مردم و کشاورزان شهرهايي که از اين طرح استفاده مي کنند، اقدام موثري انجام شده باشد.وي افزود: فاز دوم اين طرح هم هر چه زودتر بايد اجرايي شود و شهرهايي که در فاز اول کمتر به آنها توجه شده نيز از اين پروژه متاثر و بهره مند شوند.

معاون اول رئيس جمهوري با تاکيد بر اينکه طرح 550 هزار هکتاري مقام معظم رهبري پروژه بزرگي است، گفت: عده اي در خارج در تلاش هستند تا اينگونه کارها را بي تاثير نشان بدهند و بگويند که نظام ناکارآمد است.جهانگيري با بيان اينکه ادعاي اين افراد اين است که نظام مشکلات را نمي تواند حل کند گفت: اينگونه تحليل ها خطاهاي فاحشي است که منبع آنها اسرائيل و منافقان هستند.

وي تاکيد کرد:اشتباه آمريکا اين است که به منابع اطلاعاتي غلط تکيه کرده است.جهانگيري با اشاره به اينکه منابع اطلاعاتي اشتباه، آمريکا را در مسير غلط قرار دادند گفت: اين منابع اعلام کردند که مردم قيام مي کنند و جمهوري اسلامي جشن سالگرد 40 سالگي را نخواهد گرفت در صورتي که اين مراسم را تا دو سه ماه آينده برگزار خواهيم کرد.

وي با تاکيد بر اينکه کارهاي انجام شده در جهت توسعه کشور بي سابقه است، يادآور شد:کارهاي زيربنايي زيادي شده است و با وجود مشکلات کشور طي اين سالها از جمله تحريم ها و جنگ تحميلي اما پيشرفت امور عمراني کشور ستودني است.


 اردوغان: عربستاني‌ها با شنيدن نوار قتل خاشقجي شوکه شدند 

 رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکيه با اظهار اين نکته که عربستاني‌ها نيز از جزييات قتل خاشقجي شوکه شدند،گفت کشورش "صبورانه" منتظر است تا وليعهد عربستان جزئيات اين قتل را روشن کند.به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکيه در گفت‌وگو با خبرنگاران در آنکارا اظهار کرد فايل‌هاي صوتي مربوط به قتل جمال خاشقجي، روزنامه‌نگار منتقد دولت عربستان که توسط ترکيه با مقام‌هاي عربستان و کشورهاي ديگر به اشتراک گذاشته شده به حدي "بي رحمانه" بوده‌اند که يک مقام سازمان اطلاعات عربستان زماني که آنها را شنيد تعجب کرده و گفت: قاتل خاشقجي احتمالا هنگام انجام اين قتل هروئين استفاده کرده است.


 گفت‌وگوي جان بولتون با مقامات اماراتي درباره ايران 

 مشاور امنيت ملي آمريکا گفت با مقامات اماراتي درباره ايران رايزني کرده است.به گزارش ايسنا، جان بولتون مشاور امنيت ملي آمريکا که به امارات متحده عربي سفر کرده است، با انتشار پيامي در صفحه توئيتر خود نوشت: ديدارهايي سازنده و جدي با وليعهد و مشاور امنيت ملي امارات داشتم. ما درباره ايران، افغانستان، مقابله با تروريسم و موضوعات ديگر گفت‌وگو کرديم.اين سفر بولتون در حالي انجام شده که فشارهاي بين‌المللي براي پايان دادن به جنگ يمن که در آن نيروهاي مورد حمايت عربستان و امارات در حال جنگ با حوثي‌ها هستند، پايان يابد.مشاور امنيت ملي آمريکا که همواره مواضعي ضد ايراني داشته است، پس از بازگشت تحريم‌هاي واشنگتن عليه ايران نيز گفت که ممکن است آمريکا تحريم‌هاي بيشتري عليه جمهوري اسلامي وضع کند.


 خبر 

 پيروز حناچي، شهردار پايتخت شد

پيروز حناچي با 11 راي به عنوان شهردار تهران انتخاب شد.

به گزارش صدا و سيما ، پيروز حناچي در نشست شوراي شهر تهران به عنوان شهردار جديد انتخاب شد تا جايگزين محمدعلي افشاني شود.پيروز حناچي گفت : بايد تهران را شهر دوست‌دار همه شهروندان قرار دهيم و براي رسيدن به اين امر مهم بايد برنامه‌هاي دقيقي در حوزه‌هاي محيط زيست، مديريت بافت فرسوده و کاهش ترافيک شهري داشته باشيم.

تداوم بارش برف در محور هراز؛

رانندگان از سفرهاي غير ضروري بپرهيزند

رييس پليس راه شرق استان تهران از تداوم بارش برف در محور هراز خبر داد و گفت: رانندگان از سفرهاي غير ضروري اجتناب کنند.سرهنگ سياوش محبي، در گفتگو با مهر، از تداوم بارش برف در محور هراز و لغزنده بودن سطح جاده ها خبر داد و اظهار داشت: عوامل پليس‌راه و راهداري در حال حاضر به دليل بارش نزولات آسماني و همچنين لغزنده بودن جاده ها در آماده‌باش کامل هستند.

محبي در ادامه با بيان اينکه رانندگان بايد ضمن به همراه داشتن زنجير چرخ و تجهيزات زمستاني با رعايت قوانين و مقررات راهور همواره با سرعت مطمئنه تردد کنند؛ افزود: از رانندگان عزيز مي خواهيم از سرعت و سبقت غيرمجاز جدا خودداري کنند و به رانندگان وسايل نقليه توصيه مي شود با صبر و حوصله رانندگي کرده و در رانندگي شتاب زدگي و عجله نکنند.

نيويورک تايمز: آمريکا صادرات دارو به ايران را تسهيل کند

نيويورک تايمز در گزارشي نوشت: اگرچه آمريکا مدعي است تحريم ها ملت ايران را هدف نگرفته اند اما اين کشور با سهل انگاري عمدي در اطمينان خاطر دادن به شرکت هاي داروسازي براي همکاري با ايران، مشکل کمبود دارو در اين کشور را تشديد کرده است.به گزارش ايرنا، اين روزنامه آمريکايي با اشاره به مشکلاتي که کمياب شدن برخي از داروهاي خاص براي مردم ايران ايجاد کرده است، نوشت: محدوديت هاي شديد بانکي و تهديد اعمال تحريم هاي ثانويه بر شرکت هايي که با ايران همکاري مي کنند، فعاليت شرکت هاي داروسازي خارجي را در اين کشور تقريبا غيرممکن کرده است.مقام هاي دولت ترامپ ادعا مي کنند که تحريم ها تاثيري بر واردات کالاهاي اولويت دار به ايران نخواهد گذاشت اما بسياري از صاحب نظران در اين باره چندان خوشبين نيستند.

کارزار «فشار حداکثري» دولت ترامپ در حال از بين بردن همان چند راهي است که براي انجام فرآيندهاي بانکي مربوط به واردات کالاهاي اولويت دار به ايران براي اين کشور باقي مانده است.

حملات هوايي و زميني رژيم صهيونيستي به غزه

رژيم صهيونيستي در پي حملات موشکي مقاومت، از زمين و هوا مقرهاي نظامي حماس، نهادهاي خدمات‌رسان و ساختمان شبکه ماهواره‌اي الاقصي در غرب نوار غزه را بمباران کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از الميادين، جنگنده‌هاي رژيم صهيونيستي به شکل مداوم مقرهاي نظامي، ساختمان‌هاي دولتي و نهادهاي خدمات رسان را در غزه بمباران کردند.


 سرمقاله 

دردهاي ناتمام بيماران خاص براي تهيه اقلام دارويي

زهرا کيان بخت

اخيرا توئيتي از يك روزنامه‌نگار مبتلا به بيماري سرطان منتشر شد كه در آن، با اشاره به افزايش چشمگير قيمت داروها، از مشكلات مردم براي تهيه دارو گلايه كرده بود. اين تنها مشتي نمونه خروار و حاكي از داستان دنباله‌دار بيماران دردمندي است كه علاوه بر درد مريضي، ناچارند درد افزايش قيمت داروها را نيز تحمل كنند. اين موضوع، هر چند همواره در مقاطع زماني مختلف، يكي از چالشهاي پيش روي بيماران بوده، اما در شرايط فعلي و خصوصا در سال جاري، براي بيماران و خانواده‌ها‌ي‌شان بغرنج‌تر شده است. هر چند در ماههاي اخير، گراني ارز و افزايش قيمت دلار، بر روي همه اقشار جامعه و زندگي روزمره آنها تاثير گذاشته و اين مسأله به هيچ عنوان قابل انكار نيست، اما در اين ميان، يكي از پرمشكل‌ترين گروههايي كه دود گراني ارز به چشم آنها رفته، همين بيماران خاصي هستند كه با وجود همه اظهاراتي كه پيرامون كنترل بازار دارويي صورت مي‌گيرد، پيوسته با مشكلاتي نظير افزايش چندبرابري قيمت داروها، كمياب و ناياب شدن برخي اقلام دارويي موردنياز و طبيعتا دغدغه دسترسي به داروها و... مواجه شده اند.

به طوري كه در ابتداي سال جاري، نوسانات ارزي موجب افزايش ده الي پانزده درصدي داروهاي بيماران خاص گرديد و در اثر شرايط به وجود آمده، داروهايي كه با قيمتهاي پيشين ارز، خريداري شده بودند، با قيمت جديد ارزي به فروش رسيدند و اين افزايش غيرمنطقي و بدون توجيه قانوني، موجب تشديد مشكلات اقتصادي بيماران مبتلا به بيماري‌هاي خاص و خانواده‌هايشان گرديد.

پيرو همين وضعيت بود كه به تازگي، عضو هيئت مديره انجمن بيماران کليوي با اشاره به داروي «سل‌سپت» -که مهمترين و رايج‌ترين داروي مصرفي بيماران پيوندي و کليوي است- از افزايش قيمت اين دارو و رسيدن قيمت آن از 120 هزار تومان به 386 هزار تومان انتقاد كرده و گفته بود بيماران بايد مدام در داروخانه‌ها دنبال داروهاي خود بگردند اين در حالي است كه داروها نيز به‌طور مرتب قابل تهيه نيست. اين وضعيت در شرايطي بر بازار دارويي كشور حاكم شده كه پيش‌تر، مسئولان مرتبط با حوزه دارو اعلام كرده بودند تا فروردين 98 قيمت دارو گران نخواهد شد و حداقل اصلاح قيمت دارو نيز 9 درصد خواهد بود؛ كه اكنون، شاهد وضعيتي مغاير با آن هستيم.

بديهي است در چنين شرايطي، حتي بيماران داراي وضعيت مالي خوب نيز دچار تنش‌ها و مشكلاتي مي‌شوند، چه رسد به آن دسته از بيماراني كه از وضعيت مالي خوبي نيز برخوردار نيستند و ضعف مالي مي‌تواند آنها را در اين زمينه، دچار مشكلات عديده سازد.

همه اينها در حالي رخ مي‌دهد كه داروهاي موردنياز بيماران خاص در بسياري از كشورهاي جهان به صورت رايگان در اختيار بيماران قرار مي‌گيرد. با اين اوصاف، در شرايطي كه كشور ما از اين مزيت و امكان برخوردار نيست كه بتواند داروها را به صورت رايگان در اختيار اين گروهها قرار دهد، به نظر مي‌رسد حداقل چيزي كه لازم است در ارتباط با اين افراد مورد توجه قرار گيرد، از بين بردن همه موانعي است كه موجب دغدغه‌مندي بيماران و خانواده‌هايشان براي دسترسي به داروها و تهيه بي‌دردسر آنها مي‌شود. همين طور وجود ثبات در قيمتها نيز امر ديگري است كه مي‌تواند آرامش و اطمينان خاطر را به بيماران و نزديكانشان بازگرداند، چرا كه در غير اين صورت، آنان بايستي همواره بابت افزايش بي‌ضابطه و چندبرابري قيمتها كه طي فواصل زماني كوتاه ممكن است اتفاق بيفتد، در تشويش و دلهره به سر ببرند.

zahrakianbakht@yahoo.com


 اختتاميه پانزدهمين دوره ارزيابي ملي کيفيت ايران 


 مهاجران بر روي يک کاميون در مکزيک 


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته