جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/08/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5977

بابت تحريم دريايي انجام مي شود؛
شکايت ايران از آمريکا

بانک مرکزي اعلام کرد:
سوئيفت نقشي در نگهداري حساب‌ها و تسويه ارزي ندارد


تريبون


نهادهاي مالي


 بابت تحريم دريايي انجام مي شود؛
 شکايت ايران از آمريکا 

 
چند روز پس از آغاز دور نهايي تحريم‌هاي يکجانبه آمريکا عليه ايران، معاون وزير راه و شهرسازي خبر داده که نماينده کشورمان در IMO سازمان بين‌المللي دريانوردي رسما شکايتي عليه اين تصميم يکجانبه ارائه خواهد کرد.به گزارش ايسنا، در شرايطي که اتحاديه اروپا، چين، روسيه و تقريبا تمامي کشورهاي دنيا اعلام کردند که ايران پايبندي خود به برجام را به طور کامل ثابت کرده و از تحريم‌هاي جديد تبعيت نمي‌کنند، اما فشارهاي بين‌المللي دولت ايالات متحده باعث شده برخي محدوديت‌ها در عرصه‌هاي مختلف اقتصادي از جمله عرصه دريايي عليه ايران شکل گيرد.

چند روز پس از اعلام خروج ترامپ از برجام، بزرگترين لاينر بين‌المللي جهان اعلام کرد که از آب‌هاي ايران خارج خواهد شد و پس از آن نيز تعدادي از شرکت‌هاي بيمه و رده‌بندي اعلام کرده‌اند که به دليل محدوديت‌هاي اعمال شده از سوي آمريکا، امکان تداوم همکاري با ايران را نخواهند داشت.

دولت ايالات متحده نيز گفته که به جز بندر چابهار، ساير بنادر ايران وارد تحريم‌هاي جديد مي‌شوند و شرکت‌هايي که در اين بخش‌ها با ايران همکاري کنند، از سوي اين دولت جريمه خواهند شد. به دنبال اين اتفاق، ايران گزارش و شکايتي را مستند به قوانين بين‌المللي آماده کرده که طبق اعلام مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي در روزهاي آينده از سوي نماينده ايران در لندن ارائه خواهد شد.محمد راستاد اين را نيز گفته که هيچ کشوري در تحريم‌هاي جديد با آمريکا همراهي نمي‌کند و پيش‌بيني مي‌کنيم که در اجلاس پيش روي سازمان IMO حمايت قابل توجهي از ايران صورت گيرد.

در اين رابطه سعيد ايزديان - معاون سابق سازمان بنادر و دريانوردي - درباره ميزان اثرگذاري احتمالي شکايات ايران از آمريکا در IMO توضيح داد: سازمان IMO به عنوان سازماني زير نظر سازمان ملل فعاليت مي‌کند که اين موضوع در يک بعد براي ايران مثبت و در بعد ديگر منفي خواهد بود.

وي ادامه داد: با توجه به اين که اين سازمان تمامي قواعد و مقررات بين‌المللي در عرصه دريايي را وضع مي‌کند، مي‌توان انتظار داشت که با حمايت احتمالي از ايران دولت آمريکا در اين عرصه نيز مجبور به دفاع انفرادي از خود شود، اما از سوي ديگر مشکل ما در تحريم‌ها مربوط به شرکت‌هاي بيمه و رده‌بندي مي‌شود که بايد براي آنها چاره‌اي انديشيد.

ايزديان با بيان اين که اروپا بايد براي حمايت از ايران دروازه‌هاي جديد همکاري باز کند، گفت: يکي از اين گزينه‌ها مي‌تواند راه‌اندازي شرکت‌هاي بيمه جديد باشد که با دور زدن تحريم‌هاي آمريکا، مراودات دريايي با ايران را اجرايي کند و حتي اگر اين شرکت‌ها بيمه شوند نيز مي‌توان باز گزينه‌هاي جديد به وجود آورد.

اين کارشناس خاطرنشان کرد: ايران از نظر دريايي جايگاهي غيرقابل کتمان در منطقه دارد و با توجه به اين که اروپا اعلام کرده در برجام باقي خواهد ماند و حمايت خود از ايران را نيز حفظ مي‌کند، بايد دو طرف چاره‌اي بينديشند تا اين تحريم‌هاي يکجانبه نتواند به حرکت دريايي ايران لطمه‌اي وارد کند، زيرا در غير اين صورت اقتصاد ايران با مشکل مواجه مي‌شود و به اين ترتيب اثرگذاري برجام و صحبت‌هاي مطرح شده از سوي اروپايي‌ها از واقعيت فاصله خواهد گرفت.


 بانک مرکزي اعلام کرد:
 سوئيفت نقشي در نگهداري حساب‌ها و تسويه ارزي ندارد 

 بانک مرکزي در واکنش به قطع خدمات سوئيف برخي بانک‌ها اعلام کرد:اين سامانه نقشي در نگهداري حساب‌ها و تسويه ارزي ندارد و با قطع خدمات سوئيف، خللي در مبادلات ارزي و تجارت خارجي پيش بيني نمي شود.به گزارش بانک مرکزي، با توجه به انتشار خبري در خصوص قطع خدمات سوئيفت در برخي بانک هاي کشور، به اطلاع هموطنان گرامي مي رساند، سوئيفت صرفاً يک سامانه پيام رساني بين بانک ها و موسسات در سطح بين المللي بوده و نقشي در نگهداري حسابها و تسويه ارزي ندارد.

لذا همانگونه که در اعلاميه هاي پيشين اين بانک اعلام شد، با توجه به احتمال قطع ارايه اين خدمات، سامانه‌هاي جايگزين پيام رساني از مدت ها پيش براي پوشش امکانات و خدمات سوئيفت پيش بيني، توسعه و عملياتي شده اند.

بنابراين با قطع ارايه خدمات سوئيفت به برخي بانک‌هاي داخلي، خللي در انجام مبادلات ارزي و فرايند تجارت خارجي پيش بيني نمي گردد و فعالان اقتصادي مي توانند با اطمينان از خدمات تمام بانک‌هاي داراي مجوز ارزي براي امور بازرگاني خود استفاده نمايند.


 تريبون 

 تهراني‌ها لوازم کاهنده‌ مصرف آب دريافت مي‌کنند

مديرعامل شرکت آب‌وفاضلاب استان تهران از توزيع لوازم کاهنده مصرف در بين مشترکان تهراني خبر داد و افزود: نهايتا تا سه ماه ديگر اين طرح اجرايي خواهد شد.

به گزارش ايسنا، محمدرضا بختياري با اشاره به تمهيدات شرکت آبفا براي کاهش مصرف آب در تهران اظهار کرد: طرح توزيع لوازم کاهنده مصرف در حال حاضر در ادارات دولتي اجرايي شده و ما موظفيم دستگاه‌هايي که از اين طرح تبعيت نمي‌کنند را شناسايي و به وزارت نيرو و استانداري گزارش کنيم.

به گفته وي در حال حاضر طرح توزيع لوازم کاهنده مصرف براي مشترکان شهري در حال مطالعه است تا باتوجه به توان مالي مشترکان مناسب‌ترين و اقتصادي‌ترين پکيج آماده شود.مدير عامل شرکت آب‌وفاضلاب استان تهران درباره جزييات اين طرح گفت: احتمالا قرار است تا هزينه پکيج به صورت قسطي در قبض مشترکان آورده شود و به نظر مي‌رسد که اين مساله نيز بتواند تاثير زيادي در کاهش مصرف آب در تهران داشته باشد.

ضرب‌الاجل وزير کار براي تعيين‌تکليف مديران چندشغله

محمد شريعتمداري در دستوري به مديرعامل سازمان تامين اجتماعي و مديرعامل صندوق بازنشستگي کشوري خواستار حذف مديران چند شغله از هيات مديره شرکت‌هاي تابعه شد.

به گزارش مهر، محمد شريعتمداري، وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي طي نامه اي به سيدتقي نوربخش ، مديرعامل سازمان تامين اجتماعي و جمشيد تقي‌زاده، مديرعامل صندوق بازنشستگي کشوري ماموريت داد نسبت حذف مديران چندشغله سازمان‌هاي تابعه خود ظرف دو روز اقدام کرده و استعفاي اين مديران از هيات مديره شرکت‌هاي تابعه سازمان تامين اجتماعي و صندوق بازنشستگي کشوري را اجرايي کنند.

انتصاب‌ها بدور از توصيه‌ها و فشارها صورت گرفت

در همين رابطه ،مديرعامل شستا با تاکيد براينکه از ابتداي دوره حضورم به عنوان مديرعامل شستا نسبت به فعال کردن کميته انتصابات در اين مجموعه اقدام کرده‌ام، گفت: براي جذب مديران در شرکت‌هاي شستا حتما شرايط و تخصص‌هاي افراد ذي‌صلاح در اين کميته مورد بحث و بررسي قرار گرفته و بدور از توصيه‌ها و فشارهاي موجود، در زمينه جذب افراد اظهار نظر مي‌شد.به دنبال انتشار برخي اخبار و فضاسازي‌ها در شبکه‌هاي اجتماعي مبني بر تخلف شستا در به‌کارگيري برخي مديران در شرکت‌هاي تابعه، مرتضي لطفي، مديرعامل شرکت سرمايه‌گذاري تامين اجتماعي (شستا) به اين شبهه‌افکني‌ها پاسخ داد.مديرعامل شستا با تاکيد بر اينکه هيچ ژن خوبي در شرکت‌هاي شستا بکار گرفته نشده است گفت: ملاک ما براي جذب مديران و اعضاي هيات مديره شرکت‌هاي شستا جوانگرايي، تخصص و کارآمدي بوده است و بر همين اساس عليرغم همه فشارهاي موجود تلاش کرديم ذره‌اي از معيارها و ملاک‌هاي تعيين شده کوتاه نياييم.


 نهادهاي مالي 

 راهکارهاي ارتقاي خدمات بيمه درماني بانک ملّي بررسي شد

بانک ملي - معاون منابع انساني بانک ملّي ايران با تاکيد بر اين که توانمندسازي و نگهداشت منابع انساني در هر سازماني در سايه توجه به اموري همچون رفاه و درمان، آموزش، حقوق و دستمزد تعريف مي شود، گفت: موضوع بيمه و پرداخت هزينه هاي درمان در ارتقاي بهره وري سازماني بسيار حائز اهميت است.

به گزارش روابط عمومي بانک ملي ايران، حبيب الله رشيد ارده در همايش بررسي مسائل جاري بخش درمان کارکنان بانک که با حضور مديرعامل شرکت بيمه نوين و روساي ادارات امور شعب استانهاي سيستان و بلوچستان، خراسان شمالي، خراسان جنوبي و گلستان که به ميزباني اداره امور شعب استان خراسان رضوي برگزار شد، افزود: داشتن يک بيمه کارآمد، باعث آسودگي خاطر نيروي کار مي شود، دل نگراني هاي نيروي انساني را برطرف مي کند و ميزان وفاداري کارکنان به سازمان را افزايش مي دهد.

اسامي برندگان جشنواره باشگاه مشتريان بانک سپه روي سايت قرارگرفت

بانک سپه - برندگان قرعه کشي بزرگ جشنواره هاي باشگاه مشتريان به مديريتهاي شعب مناطق و شعب ممتاز مستقل معرفي و اسامي آنها روي سايت اين باشگاه قرار گرفت.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني بانک سپه، اسامي برندگان مراسم قرعه کشي جشنواره هاي باشگاه مشتريان بانک سپه («جشنواره روياتو چک کن»، ويژه عموم مشتريان حقيقي و «جشنواره همگامان سپه 2» ويژه پذيرندگان پايانه هاي فروش) که در 21 مهرماه سالجاري برگزار شده بود، اعلام شد. براي آگاهي از اسامي برندگان اين جشنواره ها به سايت باشگاه مشتريان به نشاني club.banksepah.ir مراجعه نماييد.

برگزاري دهمين نمايشگاه کتاب استاني در سال جاري با حمايت بانک شهر

بانک شهر - دهمين نمايشگاه کتاب استاني در سال جاري با حمايت بانک شهر در استان کرمان برگزار مي شود.به گزارش مرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر، مهدي اکرمي مسئول دبيرخانه اجرايي نمايشگاه هاي کتاب اين بانک با بيان اين مطلب و با تاکيد بر حمايت بانک شهر از اهالي کتاب و کتابخواني در شهرهاي مختلف کشور،اظهار کرد: دهمين نمايشگاه کتاب استاني در سال جاري در استان کرمان با اعتبار 5.6 ميليارد ريال برگزار مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته