جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/08/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5977

خبري که سانسور شد
هشدار فيفا به ايران


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 خبري که سانسور شد
 هشدار فيفا به ايران 

 
در جريان ديدار برگشت فينال ليگ قهرمانان آسيا که در تهران برگزار شد، شاهد حضور مقامات ارشد فوتبال جهان و آسيا بوديم که مذاکرات پنهاني با آنها صورت گرفته است.در شرايطي که تمامي توجهات به ورزشگاه آزادي و ديدار تيم‌هاي پرسپوليس و کاشيما آنتلرز بود، شاهد برگزاري جلساتي پشت درهاي بسته ميان مقامات فوتبال جهان و قاره آسيا با نمايندگان دولت بوديم.

جياني اينفانيتينو (رئيس فيفا) و شيخ سلمان (رئيس کنفدراسيون فوتبال آسيا) که براي تماشاي اين بازي به تهران آمده بودند، در حاشيه آن ملاقات‌هاي مهمي با اسحاق جهانگيري (معاون اول رئيس جمهوري) و مسعود سلطاني‌فر (وزير ورزش و جوانان) داشتند که اطلاعات چنداني از آنها به بيرون درز نکرده است، اما ظاهراً اين جلسات چندان هم بي‌خبر و معمولي نبوده و اتفاقات ويژه‌اي در آنها روي داده است. براساس اخبار دريافتي، در اين ملاقات‌ها واکنش‌هاي جدي و محکمي به اخبار مربوط به تحولات در فدراسيون فوتبال و دخالت‌هاي بيروني در آن، صورت گرفته است.

براساس گزارش تسنيم، در يکي از ملاقات‌ها، يکي از مقامات ارشد بين‌المللي به طور صريح به مقام دولتي حاضر در جلسه تأکيد مي‌کند که ادامه روند کنوني و تغييرات در فدراسيون به منزله مداخله خارجي در امور فوتبالي بوده که منجر به تعليق قطعي کشورمان خواهد شد. اين شخص عنوان مي‌کند که منظور تشکيلات جهاني فوتبال، حفظ استقلال اين ورزش است و دوستي با افراد نقشي در تصميمات آنها ندارد.

به نظر مي‌رسد مقامات فيفا و کنفدراسيون فوتبال آسيا، فوتبال کشورمان و تحولات آن را به صورت دقيق تحت بررسي و نظر داشته و بر اين باورند که قانون منع تصدي بازنشستگان، مداخله در امور فوتبال توسط ابزارهاي خارج از اين حوزه است و منجر به تعليق فوتبال ايران خواهد شد.

البته، روز دوشنبه نيز خبري مبني بر نامه‌نگاري اعضاي هيئت رئيسه فدراسيون فوتبال با وزير ورزش منتشر شد که خواستار مشخص شدن وضعيت قطعي اين فدراسيون شده بودند. اکنون دولت بايد در اين زمينه نظر نهايي و رسمي خود را اعلام کند که با توجه به اساسنامه فدراسيون و نظر مراجع بين‌المللي، چه نگاهي به اين موضوع دارد.


 خبـــرنامه 

 مسير ايران در جام ملت‌ها

آسان تا نيمه‌نهايي

با 24 تيمي شدن جام ملت‌هاي آسيا براي اولين بار و راهيابي تيم‌هاي درجه سه و چهار به هفدهمين دوره اين رقابت‌ها، مرحله گروهي براي تيم ملي اهميت زيادي ندارد، ولي مسير تيم کي‌روش در مرحله حذفي قابل توجه است و مي‌تواند فرصت قهرماني را فراهم کند.

ايران در اين مسابقات با تيم‌هاي عراق، ويتنام و يمن در گروه D رقابت مي‌کند و نبايد اجازه بدهد که تيمي سرگروهي‌اش را به خطر بياندازد چرا که در غير اين صورت بازي‌هاي حذفي ايران بسيار سخت‌تر خواهد بود. در عوض اگر شاگردان کي‌روش بتوانند همانطور که از آنها انتظار مي‌رود عمل کنند و به عنوان تيم نخست راهي مرحله يک شانزدهم نهايي شوند، تا نيمه‌نهايي در مقابل رقيب سرشناس و بزرگي قرار نخواهند گرفت.

ايران اگر بتواند در پايان صدرنشين گروه D شود بايد به مصاف تيم سوم يکي از گروه هاي B، E يا F برود. سخت‌ترين رقيب ممکن در اين حالت مي‌تواند سوريه يا عمان باشد، در حالي که اردن، لبنان، کره شمالي و ترکمنستان که همگي تيم‌هاي سطح پاييني محسوب مي‌شوند، حريفان احتمالي بعدي هستند.

مسير تيم ملي پس از ديدار يک هشتم نهايي هم چندان سخت نيست. در واقع قرار گرفتن در گروه D بزرگترين شانس را در اختيار شاگردان کي‌روش گذاشته که مجبور نباشند براي راهيابي به جمع 4 تيم برتر حريف پرقدرتي پيش روي خود ببينند. تايلند، بحرين يا چين مي‌توانند رقيب ايران در ديدار مرحله يک چهارم نهايي باشد و عبور از اين مرحله ساده هم کار چندان سختي به نظر نمي‌رسد.

کار سخت تيم ملي از مرحله نيمه نهايي آغاز خواهد شد. اگر پيش‌بيني‌ها درست باشد ايران در اين مرحله به احتمال زياد بايد به مصاف يکي از دو تيم ژاپن و استراليا برود و هر دو تيم مثل تيم ملي از مدعيان جدي قهرماني هستند. در واقع عبور از نيمه نهايي براي شاگردان کي‌روش، دشوارترين پيچ جاده قهرماني است و در صورتي که به سلامت از آن عبور کنند، در فينال احتمالا با يکي از سه قدرت ديگر آسيايي يعني کره جنوبي، امارات ميزبان و عربستان روبرو مي‌شوند؛ تيم‌هاي پرقدرتي که البته شکست دادن‌شان به اندازه پيروز شدن بر استراليا و ژاپن سخت نخواهد بود. شاگردان کي‌روش فرصت خوبي دارند به طلسم 43 ساله قهرماني در آسيا پايان دهند، به شرطي که اتفاقات مثل جام ملت‌هاي آسيا 2015 عليه آنها نباشد.

شراکت ايران در جام جهاني 2022؟

کشور قطر قرار است کمتر از چهار سال ديگر ميزباني بزرگترين رويداد فوتبالي را بر عهده داشته باشد و کوچک بودن اين کشور باعث شده تا مشکلات احتمالي براي ميزباني از تيم‌ها در نظر گرفته شود. حسن التاوادي، رييس کميته‌ سازماندهي جام جهاني 2022 در گفت‌وگو با خبرگزاري ‌آسوشيتد پرس، در پاسخ به اين سوال که آيا ايران مي‌تواند در ميزباني برخي تيم‌ها در برگزاري جام جهاني مشارکت داشته باشد، گفت‌: «اين جزئي از برنامه اجرايي است ولي چيزي که واضح است اين است که بايد اين موضوع با فيفا در ميان گذاشته شود و تصميم‌گيري کنيم.»

او در توضيح اين خبر گفت: «قطر چندين پيشنهاد از کشورهاي مختلف در رابطه با مشارکت در ميزباني تيم‌ها در طول جام جهاني دريافت کرده است؛ رقابت‌هايي که قرار است از 21 نوامبر 2022 آغاز شود. هيچ چيز هنوز قطعي نشده و در حال بررسي و مذاکره هستيم.»

عصبانيت شديد برانکو از برنامه‌ريزي سازمان ليگ

سرمربي پرسپوليس از برنامه ريزي جديد سازمان ليگ فوتبال ايران براي بازي هاي معوقه تيمش حسابي آشفته‌شد.

کميته مسابقات سازمان ليگ فوتبال ايران زمان ديدار معوقه پرسپوليس مقابل پيکان تهران را 28 آبان ماه اعلام کرده است؛ تاريخ جديدي که حسابي سرمربي سرخپوشان را آشفته کرده.

مسئولان پرسپوليس، برانکو ايوانکوويچ را که براي استراحت به کرواسي رفته است در جريان اين موضوع قرار داده اند؛ خبري که فريادهاي سرمربي معمولا آرام پرسپوليس را به همراه داشته است. او اعلام کرده است هيچ تمايلي به زير بار رفتن اين موضوع ندارد اما چاره اي هم جز پذيرش اين موضوع ندارد.سرمربي کروات پرسپوليس پيش از اين اعلام کرده بود حاضر نيست بدون بازيکنان ملي پوش خود به ميدان برود اما حالا چاره اي جز رويارويي با خودروسازان در غياب عليرضا بيرانوند، احمد نوراللهي و بشار رسن ندارد.برانکو ايوانکوويچ در حالي بايد تيمش را براي ديدار دوشنبه هفته آينده مقابل پيکان آماده کند که خود و دستيارانش يکشنبه صبح به تهران مي رسند!

«کونته» احتمال حضور در رئال را رد کرد

سرمربي سابق تيم‎هاي فوتبال يوونتوس و چلسي در واکنش به شايعاتي که او را به رئال نسبت مي‎دهند اعلام کرده فعلا قصد بازگشت به فوتبال را ندارد.

آنتونيو کونته سرانجام سکوتش را شکست و درباره آينده‌اش صحبت کرد. کونته که چندي پيش چلسي را ترک کرده، مربي‌اي است که به همه تيم‌هاي بحران‌زده نسبت داده مي‌شود او اما درباره آينده‌اش چنين گفته است: به خاطر سبک کاري‌ام ترجيح مي‌دهم تا ماه ژوئن صبر کنم و بعد شغل جديدي داشته باشم. البته هيچ‌کس نمي‌داند، شايد تا دو يا سه ماه ديگر انگيزه مربي‌گري هرچه‌زودتر دوباره در من ايجاد شد و زودتر از آن زمان به کارم بازگشتم.

صحبت‌هاي ديگر کونته واکنش به حرف‌هاي سرخيو راموس بود که گفته بود احترام در رختکن مادريد را بايد خود مربيان به دست بياورند. کونته در پاسخ به او گفت: مربيان بايد وقتي به تيمي مي‌روند رفتار خوب و محترمانه داشته باشند، اين طبيعي است، چون اگر اين طور نباشد اختلافات و مشکلات آغاز مي‌شوند.کونته در پايان گفت: در حال حاضر که در خانه هستم، مطالعه مي‌کنم، فوتبال تماشا مي‌کنم، نمي‌دانم به ايتاليا بازمي‌گردم يا به ليگي ديگر مي‌روم. فعلا درباره چيزي تضمين نمي‌دهم.


 خبـــرنامه 

 افتتاح ورزشگاه مدرن فولاد خوزستان

با حضور معاون اول رئيس جمهور، ورزشگاه فولاد خوزستان مورد بهره برداري قرار گرفت.ورزشگاه مدرن و پيشرفته فولاد آرنا در اهواز‌ که زمين اختصاصي تيم فولاد خوزستان نيز محسوب مي‌شود ديروز با حضور معاون اول رئيس جمهور، وزير ورزش و جوانان، استاندار و تعدادي از مسئولان محلي افتتاح شد.

اين ورزشگاه که داراي امکانات روز دنيا است گنجايش 30 هزار نفر تماشاگر را دارد و ساخت آن بيش از 10 سال به طول انجاميد.

اسحاق جهانگيري ‌پس از افتتاح اين ورزشگاه از بخش‌هاي مختلف آن بازديد کرد. مجموعه فرهنگي ورزشي فولاد خوزستان در شمال شرقي اهواز و در محل اختصاصي باشگاه فولاد خوزستان واقع شده و در زميني به مساحت 22 هکتار و با هزينه اي بالغ بر 150 ميليارد تومان ساخته شده است.

هوشمند بودن صندلي‌ها يکي از ويژگي‌هاي ممتاز اين ورزشگاه است و بليت‌ فروشي آن نيز 100 درصد به صورت اينترنتي انجام مي‌شود.

خوشحالي مربي تيم ملي از قهرمان نشدن پرسپوليس!

پرسپوليسي‌ها در حالي ميزبان بازي برگشت فينال ليگ قهرمانان آسيا بودند که حضور نداشتن کارلوس کي‌روش سرمربي تيم ملي براي ديدن اين بازي از نکات تعجب برانگيز اين روز بود. در حالي که ميهمانان خارجي زيادي از جمله جاني اينفانتينو رييس فدراسيون جهاني فوتبال فيفا و شيخ سلمان رييس AFC در ورزشگاه آزادي براي ديدن اين بازي حضور داشتند، سرمربي تيم ملي تصميم گرفت يک روز بعد از فينال آسيا به تهران بيايد و فينال مهمترين بازي باشگاهي در سطح قاره آسيا را نبيند.

در کنار بحث عدم حضور کارلوس کي‌روش در بازي فينال، نقل قولي در روزهاي گذشته از طرف مهرداد مسعودي مشاور عالي فدراسيون فوتبال قطر و يکي از فعالين رسانه اي فيفا براي جام جهاني 2022 که براي ديدن بازي پرسپوليس و کاشيما آنتلرز ژاپن به تهران آمده بود، مطرح شده است؛ نقل قولي که اگر صحت داشته باشد کاملا بحث برانگيز خواهد شد.

مسعودي که در ورزشگاه آزادي بازي را ديده، در مورد واکنش دستيار برزيلي کي‌روش گفته است: «من در بازي فينال چيزي ديدم که از ناکامي پرسپوليس در رسيدن به عنوان قهرماني دردناک‌تر بود. من به همراه يک هيئت بلند پايه قطري براي فينال تهران بودم. من در جايگاه VVIP بازي را دنبال مي کردم. در کنارم، الکساندر لوپز مربي برزيلي- پرتغالي دروازه‌بانان تيم‌ ملي ايستاده بود که به محض به صدا در آمدن سوت پايان بازي، مشت‌هاي گره کرده خود را به هوا برد. من از اين حرکت او مات و مبهوت شدم. بلافاصله به او‌ گفتم به چه حقي در حالي که در استخدام فوتبال ايران هست و مردم ايران حقوق او را مي‌دهند، از ناکامي نماينده ايران اينچنين خوشحال شد؟ چيزهاي ديگري هم به او‌ گفتم که جوابي براي آن نداشت. تنها توضيحش آن بود که همشهري زيکو هست و به او تبريک مي‌گفت!» مسعودي البته خودش اين نقل قول را تائيد نکرده است، اما انتشار اين صحبت‌ها در فضاي مجازي توسط يکي از روزنامه نگاران سرشناس، باعث تعجب خيلي‌ها شده است.

يک بام و دو هواي کميته فني استقلال و شفر

يکي از بحث‌هاي اصلي اين روزهاي باشگاه استقلال، حضور يک دستيار جديد در کادر فني وينفرد شفر است. سانياک مربي اهل چک استقلال به دليل آنچه که بيماري مادرش عنوان کرد، از استقلال جدا شد و شفر بدون حضور او فصل جديد مسابقات را آغاز کرد. با گذشت زمان و با توجه به نتايج ضعيف استقلال، بحث‌هاي زيادي در رابطه با حضور يک دستيار جديد در کادر فني مطرح شده؛ کسي که بتواند به لحاظ فني به سرمربي آلماني استقلال کمک کند.

اگر چه نام‌هايي چون فرهاد مجيدي، مجتبي جباري، مجيد صالح، مجيد نامجومطلق و ... مطرح شد، اما شفر هيچ تصميمي نگرفت و تا اين لحظه نظري نداده است. کميته فني باشگاه استقلال اعتقاد دارد که شفر به لحاظ فني بايد تقويت شود، اما سرمربي آلماني آبي‌پوشان واکنشي نشان نمي‌دهد. نام‌هاي زيادي مطرح مي‌شوند و کميته فني نيز با برخي افراد مختلف جداگانه صحبت کرده تا در صورت توافق با او، سراغ شفر رفته و با سرمربي آلماني صحبت کنند.

تا اين لحظه سياست کميته فني باشگاه استقلال حضور يک دستيار در کادر فني بوده، اما شفر موافقت نکرده است. علي خطير معاون ورزشي باشگاه استقلال در گفت‌وگو با راديو تهران گفته بود که اگر شفر بخواهد، کادر فني را تقويت مي‌کنند. بايد ديد در نهايت شفر زير بار حضور دستيار در کادر فني خود مي‌رود يا با همين کادر ادامه خواهد داد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته