جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/09/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5995

به منظور تأمين نظر شوراي نگهبان؛
مجلس مجدداً به CFT رأي مثبت داد


مصرف سالانه سيگار در ايران: 70 ميليارد نخ!


ظريف:به زودي شاهد ثبت اس‌پي‌وي خواهيم بود


خبر


اختتاميه پنجمين فستيوال موسيقي نواحي «آينه‌دار»


تظاهرات دانشجويان در"بوردو" فرانسه


سرمقاله

رئيس جمهور:
بي ترديد، از مشکلات فعلي کشور عبور مي کنيم

در حاشيه جلسه هيئت دولت؛
قيمت 1000 توماني بنزين در بودجه 98


اولتيماتوم 60 روزه آمريکا به روسيه براي "نجات" معاهده سلاح‌هاي هسته‌اي ميان ‌برد


درخواست موگريني براي نجات معاهده سلاح‌هاي هسته‌اي ميانبرد


بولتون از حزب‌الله خواست حفر "تونل‌هاي هجومي" را متوقف کند


ناکامي اجماع سازي در شوراي امنيت عليه ايران


کرملين: اولتيماتوم 60 روزه آمريکا"حقه تاکتيکي" است


شوراي عالي صلح افغانستان:کابل آماده مذاکرات بدون پيش شرط با طالبان است


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 به منظور تأمين نظر شوراي نگهبان؛
 مجلس مجدداً به CFT رأي مثبت داد 

 
نمايندگان مردم در خانه ملت با اصلاحات کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در مورد الحاق دولت جمهوري اسلامي ايران به کنوانسيون بين‌المللي مقابله با تأمين مالي تروريسم موافقت کردند.

به گزارش خانه ملت، نمايندگان در نشست علني مجلس شوراي اسلامي با اصلاحات کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در مورد الحاق دولت جمهوري اسلامي ايران به کنوانسيون بين‌المللي مقابله با تأمين مالي تروريسم با 125 رأي موافق، 59 رأي مخالف و 6 رأي ممتنع از مجموع 206 نماينده حاضر در جلسه موافقت کردند.

اصلاحات کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در CFT به شرح زير است: جهت رفع ايرادات شوراي نگهبان در رديف هاي 1، 2، 3، 5، 6، 8 (ايرادات مربوط به بندهاي 1، 2، 3، 4، 5 ماده 9 موضوع رديف 9)، 10، (ايرادات مربوط به بندهاي 1، 2، 3، 4، 5 ماده 11 موضوع رديف 11)، 12، 14، 15، 16، 17، 18، 20، 21 و 22 ماده واحده و شروط آن به اين شرح اصلاح شد:

ماده واحده - به دولت جمهوري اسلامي ايران اجازه داده مي شود کنوانسيون بين المللي مقابله با تأمين مالي تروريسم (مصوب 18/9/1378 برابر با 9 دسامبر 1999 مجمع عمومي سازمان ملل متحد) مشتمل بر يک مقدمه، بيست و هشت ماده و يک پيوست را با اعلام شروط زير پذيرفته و سند ذي ربط را مطابق مقررات اين ماده نزد امين اسناد توديع کند.

دولت موظف است شش ماه پس از توديع سند الحاق اين کنوانسيون نزد امين اسناد، وضعيت تعامل با گروه ويژه اقدام مالي به ويژه مسئله خارج شدن قطعي جمهوري اسلامي ايران از ليست دول غيرهمکار را ارزيابي کرده و در صورت تعلل و عدم اقدام اعضاي اين گروه عضويت در کنوانسيون را مورد تجديد نظر قرار دهد.


 مصرف سالانه سيگار در ايران: 70 ميليارد نخ! 

 براساس آمارها سن مصرف دخانيات در کشور به 12 تا 13 سال پايين آمده و اين زنگ خطري براي خانواده ها به شمار مي رود.عضو هيات مديره و معاون بازاريابي و فروش شرکت دخانيات ايران گفت: مصرف سالانه سيگار در کشور بين 65 تا 70 ميليارد نخ است که نسبت به 10 سال گذشته افزايش نشان مي دهد.

ابراهيم نصراللهي درگفت وگو با ايرنا افزود: ميزان مصرف سيگار درسال 1387درکشور 52 ميليارد نخ بود که امروز 18 ميليارد نخ افزايش يافته است.وي اظهارداشت: اين ميزان افزايش مصرف سيگار در کشور بيانگر اين است که نهادهاي متولي کاهش مصرف دخانيات دراين بخش موفق نبوده اند.

نصراللهي در باره مصرف تنباکو در کشور بيان کرد: براساس آمارها در 10 سال گذشته ميزان مصرف تنباکوي ميوه اي در کشور 2 هزار تن بود اين درحالي است که امروز اين آمار به 15 هزار تن رسيده است.نصرالهي گفت: با وجود اينکه ضرر و زيان ناشي از تنباکوي ميوه اي به مراتب از تنباکوي سنتي بيشتر است ولي ميزان استقبال از مصرف اين نوع تنباکو به مراتب افزايش يافته است.


 ظريف:به زودي شاهد ثبت اس‌پي‌وي خواهيم بود 

 وزير امور خارجه گفت: ما اصلا برنامه سلاح هسته‌اي نداريم ، موشکي را هم براي حمل سلاح هسته‌اي طراحي نمي‌کنيم. موشک‌هاي جمهوري اسلامي با توجه به اينکه نقطه زن هستند فقط براي سلاح متعارف طراحي شده است.به گزارش ايسنا، محمد جواد ظريف با حضور در جمع خبرنگاران در حاشيه جلسه هيئت دولت در پاسخ به موضوعات اخيري که درباره مبحث موشکي ايران مطرح شده است، اظهار کرد: واضح است که آمريکايي‌ها هم در دولت گذشته و هم در دولت فعلي اعلام کردند که نه برجام و نه قطعنامه 2231 فعاليت موشکي ايران را محدود نمي‌کند.

وزير امور خارجه ادامه داد: جمهوري اسلامي با اقتدار از حاکميت، تماميت ارضي و امنيت آب‌هاي خودش دفاع مي‌کند و نيروهاي مسلح ما اين توانايي را دارند.وي در ارتباط با آخرين اخبار از همکاري اروپا با ايران در حوزه برجام نيز گفت: خبرهايي که هفته گذشته در سفرهايمان به بروکسل و ژنو شنيديم اين است که توافق‌هاي نهايي انجام شده و در آينده نزديک شاهد ثبت SPV(ساز و کار مالي) خواهيم بود.


 خبر 

 سيستم ساز و کار مالي ايران و اروپا از دي ماه اجرايي مي‌شود

المانيتور خبر داد که سيستم سازو کار مالي ايران و اروپا از ماه ژانويه (دي ماه) عملياتي خواهد شد.به گزارش ايلنا، المانيتور در گزارشي اعلام کرد که تصميم آمريکا به خروج از توافق هسته‌اي با توجه با مخالفت‌هايي که از سوي ساير کشورها مواجه شده باعث شده کشورهاي ديگر به دنبال يافتن راه‌هاي جايگزيني براي دور زدن تحريم هاي آمريکا باشند.

در ادامه اين گزارش آمده است: فرانسه و آلمان در تلاش هستند يک سازوکار ويژه مالي تاسيس کنند تا با امکان ادامه پرداخت‌ها و بدون استفاده از وجه نقد، تجارت با ايران را ممکن کند.منابع آگاه به المانيتور گفته‌اند که اين سيستم در ماه ژانويه عملياتي مي‌شود. اروپايي‌ها معتقدند که ساير کشورها هم مي‌توانند از اين سيستم استفاده کنند و بر اين اساس سازوکارهاي مختلفي براي انجام معاملات ايجاد خواهد شد.

هواي 9 شهر ايران در شرايط ناسالم

مديرکل دفتر پايش فراگير سازمان حفاظت محيط زيست گفت: هواي شهرهاي زنجان با شاخص 111، اروميه 116، اراک 123، اصفهان 125، تبريز 138، تهران 139، اهواز 140، کرج 142 و همدان 142 در شرايط ناسالم براي گروه هاي حساس قرار گرفته است.

شينا انصاري در گفت و گو با ايرنا افزود: شهرهاي اردبيل با شاخص 17، بيرجند 31، ايلام 49 و سنندج نيز 49 داراي هواي پاک و شهرهاي کرمانشاه با شاخص 53، ياسوج 55، زاهدان 62، قم 62، بوشهر 66، رشت 67، بندرعباس 75، خرم آباد 75، کرمان 76، مشهد 76، قزوين 92، شيراز 92 و يزد نيز 92 داراي هواي سالم هستند.

پوتين: با لغو معاهده آي ان اف، مخالفيم

رئيس‌جمهور روسيه گفت که مسکو با لغو معاهده موشک‌هاي هسته‌اي ميان‌برد (آي ان اف) مخالف است و تاکيد مي‌کند که طرف روسي هرگز اين معاهده را نقض نکرده است.

به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهور روسيه گفت: اين تصميمي است که مدتها قبل گرفته شده فقط بطور سري. آنها فکر کردند که ما توجهي نداريم اما توسعه اين موشک‌ها در بودجه پنتاگون لحاظ شده است و بعد اعلام کردند از معاهده خارج مي‌شوند. در گام بعدي به دنبال مقصر گشتند؛ خوب آمدند و گفتند روسيه مقصر است. اين ساده‌ترين و عادي ترين کار براي مردم عادي در غرب است. اين حقيقت ندارد ما مخالف نابودي اين معاهده هستيم اما در صورت لغو، ما نيز واکنش مناسب خواهيم داشت.

شهرداري: ورود قليان به پارک‌ها ممنوع است

نبايد در محدوده پارک‌ها کسي از قليان استفاده کند، کار درستي نيست.مديرعامل سازمان پارک‌ها و فضاي سبز شهرداري تهران گفت: ورود قليان به پارک‌ها ممنوع است و به افراد تذکر مي دهيم.

به گزارش فارس، علي‌محمد مختاري؛ مديرعامل سازمان پارک‌ها و فضاي سبز شهرداري تهران گفت: ورود قليان به پارک‌ها ممنوع است.

وي با بيان اينکه در ورودي تمامي پارک‌ها در اين باره تابلويي نصب شده است، گفت: نبايد در محدوده پارک‌ها کسي از قليان استفاده کند، کار درستي نيست.


  اختتاميه پنجمين فستيوال موسيقي نواحي «آينه‌دار» 


 تظاهرات دانشجويان در"بوردو" فرانسه 


 سرمقاله 

همه بر عليه فعالان عرصه آموزش!

زهرا کيان بخت

در سالهاي اخير، يكي از داغ‌ترين بحث‌ها پيرامون حوزه آموزش در كشور، مسائل مربوط به تبعات برگزاري كنكور، فعاليت آموزشگاههاي كنكور، ميزان سود سالانه ناشران كتب كمك آموزشي و موسسات كنكور و... بوده است كه يكي از اصلي‌ترين پرچمداران مبارزه با اين روند را، آموزش و پرورش و مسئولان آن تشكيل داده‌اند. جبهه‌گيري عمومي بر عليه كنكور و فعالان اين عرصه كه اين روزها از آن، با عنوان مافياي كنكور هم ياد مي‌شود، باعث شده در اولين قدمهاي اين مبارزه، فعالان عرصه نشر كتب كمك آموزشي و موسساتي كه با هدف آماده‌سازي دانش‌آموزان براي آزمون ورودي دانشگاه فعاليت مي‌كنند، در موارد زيادي، به عنوان متهم رديف اول اين پرونده شناخته شوند. به طوري كه برخي مسئولان، با تهديد اين موسسات و ناشران كمك‌آموزشي، مكررا از غيرقانوني بودن همكاري اين موسسات با مدارس سخن گفتند و به علاوه، ضمن هشدار به آموزگاران و مديران مدارس، استفاده از كتب كمك آموزشي و توصيه آن به دانش‌آموزان را ممنوع اعلام نمودند. همان طور كه صدا و سيما نيز به دليل تبليغ و اشاعه فعاليتهاي اين آموزشگاهها و ترغيب دانش‌آموزان و خانواده‌هايشان به خريد كتب كمك آموزشي، جزء متهمان بعدي اين پرونده قرار گرفت.

اما صرفنظر از همه مسائل ريز و درشتي كه در اين ارتباط وجود دارد، و ضمن قبول اينكه شيوه‌هاي آموزش و سنجش در كشور ما نه اكنون، كه از مدتها قبل، نيازمند بازنگري و تطبيق با الگوهاي موفق آموزشي دنيا بوده، ذكر يك نكته، اهميت دارد.

درواقع، بدون آن كه بخواهيم به دفاع از برگزاري يا حذف كنكور بپردازيم، نكته‌اي جانبي را مورد توجه قرار خواهيم داد كه مي‌شود گفت بي‌توجهي به آن باعث شده تا حدي، زحمتكشان عرصه آموزش كه بعضا به صورت مستقل و غيروابسته، اقدام به گسترش آموزش و اشاعه دانش در كشور كرده‌اند، مورد كم‌لطفي قرار گيرند.

هر چند سيستم آموزشي كشور و از جمله كنكور، نياز به اصلاح در ساختار دارد، اما واقعيت اين است كه موضوع مزبور، موجب شده ناشران كمك‌آموزشي و فعالاني كه سالهاست با عرضه كتابها و منابع قوي، حتي با برپايي كلاسها و دوره‌هاي يادگيري، به فهم بهتر دروس به دانش‌آموزان ياري رسانده‌اند، و در مواردي، از سيستمهاي به روز و حرفه‌اي جالب توجهي براي توسعه امر يادگيري و ارتقاي آن در كشور، استفاده كرده‌اند، با اين تبليغات و تهديدات، مورد هجمه‌اي قرار بگيرند كه مي‌توان آن را مثال بارز كم‌لطفي به كساني دانست كه سالها در جهت اعتلاي آموزش در كشور تلاش كرده‌اند.

بسياري از منتقدان، با زير سوال بردن فعاليتهايي از اين دست، همواره به سود كلان اين گونه موسسات و ناشران اشاره مي‌كنند، اما بديهي است وقتي به چنين فعاليتهايي به صورت حرفه‌اي پرداخته مي‌شود و درواقع، اين فعاليتها به صورت يك كسب و كار آموزشي تلقي مي‌شود، خواه ناخواه، درآمد و سودي هم بايد از آن حاصل شود و انتظار چيزي غير از آن، امر چندان معقولي نيست. به نظر مي‌رسد در اين زمينه، برخي مباحث به غلط با هم خلط و آميخته شده‌اند و نتيجه هم آن شده كه در اين ميان، خشك و تر با هم مي‎‌سوزند. شايد عده‌اي در جريان برگزاري كنكور، به ناحق، سودهايي نيز به دست آورند، اما شايسته است اين امر دستاويزي براي ناديده گرفتن زحمات و تلاشهاي آناني قرار نگيرد كه عمري را در عرصه آموزش كشور، چه در امر تأليف و انتشار كتب و چه در حيطه ياددهي و برگزاري دوره و آزمون براي دانش‌آموزان، به توسعه آموزش در كشور كمك كرده‌اند. شايد در اين ميان، بهترين راه، ايجاد هم‌افزايي و همراهي بيشتر با فعالاني باشد كه شايد بيش و پيش از كسب هر سودي، به اشاعه آموزش در كشور مي‌انديشند.

zahrakianbakht@yahoo.com


  رئيس جمهور:
 بي ترديد، از مشکلات فعلي کشور عبور مي کنيم 

 
رئيس جمهوري گفت: دشمنان نظام اسلامي ناچارند در برابر ملت يکپارچه ايران سر فرودبياورند.به گزارش ايرنا، حجت الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در نشست شوراي اداري استان سمنان در قالب سفر کاروان تدبير و اميد، افزود: دشمنان ايران اسلامي عصبي و عصباني اند و نمي توانند عزت ايران را تحمل کنند.وي با اشاره به اينکه دشمنان ايران در افغانستان، عراق، سوريه و لبنان به اهداف خود نرسيدند و در يمن به قوه الهي به اهدافشان نمي رسند، گفت: دشمنان اين سرشکستگي هاي بزرگ را در منطقه دارند.

رئيس جمهوري تاکيد کرد: سخت است براي ابرقدرتي مانند آمريکا با اين ميزان قدرت و لابي جهاني که حريف عالم فرهيخته و مجاهدي چون رهبر انقلاب نمي شود.وي با بيان اينکه کشور از مشکلات عبور خواهد کرد، گفت: مردم ايران به خوبي تحريم را مي شناسد و معناي فشارها و تحريم ها را مي دانند.روحاني با اشاره به اينکه ملت ايران با ايستادگي کار بزرگ انجام داده است، اضافه کرد: دولت نماينده و خادم مردم است، دولت اگر قدرت مشروعي دارد به خاطر راي ملت است، صندلي مسوولان به واسطه راي مردم است.

رئيس جمهوري به اهميت حضور و پشتيباني مردم از نظام اسلامي اشاره و اضافه کرد: در ميانه مذاکرات هسته اي، سفري به اصفهان رفته بودم، مردم محبت کردند و اجتماعي بي نظير در ميدان نقش جهان شکل گرفت.وي ادامه داد: وزير خارجه آمريکا در مذاکرات به يکي از مسوولان گفت ديروز ديديم مردم اصفهان در برابر رئيس جمهوري استقبال شان چه نمايش اقتداري بود.رئيس جمهوري بيان کرد: مساله پشتيباني مردم مهم است، و نشانه اين است که دنيا بداند ما در کنار هم هستيم.

روحاني با بيان اينکه يک خانواده ممکن است بين اعضايش اختلاف نظر باشد و صداي يک نفر در خانواده بلندتر باشد، گفت: همه عضو يک خانواده اند، وقتي ببينند دشمني به کيان و خانواده نظر دارد، همه باهم خواهند بود.

راهي جز ايستادگي نداريم

رئيس جمهوري با تاکيد بر اينکه در برابر مشکلات همه بايد دست به دست هم بدهيم، بيان کرد: از مشکلات فعلي کشور بي ترديد عبور مي کنيم، مي دانم براي مردم زندگي سخت مي گذرد و مشکلات دارند، اما راهي جز ايستادگي و مقاومت نداريم.

وي يادآور شد: زمان دوران دفاع مقدس اگر کوتاه مي آمديم و مقاومت نمي کرديم، کشور و مردم چه مي شد، عَفلَقي ها(عراقي ها) با اسراء چه کردند، به شهرهاي ما موشک زدند و ما دو سال و نيم صبر کرديم.وي با اشاره به اينکه شبانه روز دزفول زير موشک هاي دشمن بود، گفت: مردم خانه شان ويران شده بود ولي در دزفول، خوزستان، آبادان، قصر شيرين، دهلران و شهرهاي مرزي، مردم خم به ابرو نياوردند.

روحاني تاکيد کرد: در دوران دفاع مقدس مردم دشمن را بيرون راندند، بر مردم در آن هشت سال سخت گذشت و سالهاي آساني نبود.


 در حاشيه جلسه هيئت دولت؛
 قيمت 1000 توماني بنزين در بودجه 98 

 نوبخت گفت: قيمت هربشکه نفت را به طور متوسط 54 دلار در بودجه لحاظ کرديم و اين رقم مبناي محاسبات است.به گزارش صداو سيما؛ محمد باقر نوبخت در حاشيه جلسه هيئت دولت درباره قيمت ارز در بودجه 98 گفت: آنچه که براي نرخ تسعير ارز پيش بيني شده است 14 ميليارد دلار با ارز 4200 توماني است که­ براي کالاهاي اساسي، دارو و نهاده هاي کشاورزي است .وي ادامه داد: با تلاش هايي که در جلسات هيئت دولت و سازمان برنامه و بودجه داشتيم، ­امروز 15 اذر براساس قانون، لايحه بودجه ­­در 14 جلد به مجلس ارسال مي شود و همچنين در سازمان برنامه بودجه رونمايي مي شود.

وي بيان کرد: رشد ريالي­ بودجه نسبت به سال گذشته 12 درصد است .وي درباره حذف يارانه ثروتمندان گفت: امسال هم اين موضوع در دستور کار است اما از انجايي که اين موضوع­­ نياز به اطلاعات بيشتري دارد در جهت اجرايي کردن اين امر، توزيع يارانه ها را استاني کرديم و به هر استان به تعداد يارانه بگيرها پرداخت مي کنيم و باقي هم صرف طرح هاي عمراني انها مي شود.

رئيس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: در همه بخش ها تلاش کرديم واقع بينانه ببينيم و در هزينه ها تعدادي از رديف ها را حذف کرديم تا براساس واقعيت ها بودجه را تنظيم کرديم تا از اين سال سخت، به آساني عبورکنيم .وي درباره افزايش 20 درصدي حقوق کارمندان دولت گفت: دوستان مجلس مي گويند که اين افزايش قيمتي بصورت پلکاني باشد يعني حقوق کمتر، بيشترين افزايش وحقوق بيشتر کمترين افزايش را داشته باشد، اين افزايش تا سقف 20 درصد است اما دربرخي از گروههاي شغلي افزايش حقوق بيش از 20 درصد است .


 اولتيماتوم 60 روزه آمريکا به روسيه براي "نجات" معاهده سلاح‌هاي هسته‌اي ميان ‌برد 

 رويترز :آمريکا اولتيماتومي 60 روزه به روسيه به منظور شفاف کردن درباره آنچه داده است که نقض معاهده سلاح‌هاي هسته‌اي ميان برد خوانده و تاکيد داشته که تنها مسکو مي‌تواند اين معاهده را نجات دهد.به‌ گزارش ‌ايسنا، ‌اخيرا مقامات کشورهاي عضو ناتو تحت رهبري آلمان مايک پامپئو، وزير امور خارجه آمريکا را در نشستي در بروکسل تحت فشار قرار دادند تا آخرين فشارهاي ديپلماتيک را پيش از خارج شدن رسمي آمريکا از اين معاهده مربوط به سال 1987 که سبب بيرون نگه داشتن موشک‌ها از اروپا بوده، وارد کند. آنها نسبت به بروز يک رقابت تسليحاتي جديد در اروپا نگران هستند.به نقل از خبرگزاري رويترز، ينس استولتنبرگ، دبيرکل ائتلاف ناتو به خبرنگاران گفت‌: روسيه آخرين فرصت را براي نشان دادن پايبندي‌اش به معاهده به روشي قابل بررسي در اختيار دارد اما ما مجبور به آماده کردن خود براي اين حقيقت که اين معاهده ممکن است فروبپاشد، هستيم.


 درخواست موگريني براي نجات معاهده سلاح‌هاي هسته‌اي ميانبرد 

 
خبرگزاري فرانسه : فدريکا موگريني رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا از روسيه و آمريکا خواست تا معاهده کنترل تسليحات مربوط به جنگ سرد موسوم به معاهده سلاح‌هاي هسته‌اي ميان‌برد را که بعد از اولتيماتوم 60 روزه اخير واشنگتن به مسکو به مخاطره افتاده، نجات دهند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، فدريکا موگريني در اظهاراتي حين ورود به مذاکراتش با وزراي خارجه اعضاي ناتو گفت: معاهده سلاح‌هاي هسته‌اي ميان‌بر صلح و امنيت را در خاک اروپا براي 30 سال تضمين کرده است.

وي تصريح کرد: اين معاهده بايد به صورت کامل اجرا شود، بنابراين من اميدوارم که استفاده عاقلانه‌اي از زمان به منظور تلاش بيشتر براي حفظ معاهده و رسيدن به اجراي کامل آن از سوي همه طرف‌ها رخ دهد و ما قطعا براي ايفاي سهم‌مان به منظور اطمينان حاصل کردن از اين رخداد تلاش خواهيم کرد.


 بولتون از حزب‌الله خواست حفر "تونل‌هاي هجومي" را متوقف کند 

 ايسنا :مشاور امنيت ملي آمريکا از حزب‌الله خواست حفر تونل در مرزهاي لبنان با سرزمين‌هاي اشغالي را متوقف کند.به گزارش ايسنا، جان بولتون، مشاور امنيت ملي آمريکا در صفحه شخصي خود در توييتر نوشتد واشنگتن از اسرائيل در عملياتي که براي نابودسازي تونل‌هاي هجومي حزب‌الله در مرزهايش با لبنان کليد زده، حمايت مي‌کند.بولتون تاکيد کرد: آمريکا با قدرت از تلاش‌هاي اسرائيل براي دفاع از حاکميتش حمايت مي‌کند.مشاور امنيت ملي آمريکا در ادامه از حزب الله خواست حفر تونل‌هايي که به داخل اراضي اشغالي منتهي مي‌شوند را پايان داده و از ايجاد تنش و درگيري خودداري کنند.او نوشت : به شکل گسترده‌تر ايران و تمامي دست‌نشانده‌هايش را به توقف اقدامات خصمانه‌ و تحريک‌آميز در سطح منطقه‌اي که خطري غيرقابل قبول براي اسرائيل و امنيت منطقه ايجاد مي‌کند، دعوت مي‌کنم.


 ناکامي اجماع سازي در شوراي امنيت عليه ايران 

 اگرچه فرانسه و انگليس با طرح ادعاي آزمايش موشکي ايران درشوراي امنيت با فشار آمريکا تلاش کردند تا روند فشار امنيتي بر ايران را آغاز کنند اما به نظر مي رسد که دوران اجماع سازي درشوراي امنيت سازمان ملل باوجود فضاي جديد ناشي از ديپلماسي چند جانبه ايران به سر آمده است.

به گزارش ايرنا، موضوع ادعايي آزمايش هاي موشکي ايران يکي از موضوعاتي است که در دوران پيشا برجام، گرماگرم مذاکرات برجام، پس ازآن و نيز قطعنامه 2231مطرح شده بود. در اين چارچوب آمريکا و اروپا از اين موضوع براي اعمال فشار بر جمهوري اسلامي ايران بهره گرفته اند. نگاه غرب در موضوعات قدرت ساز مربوط به ايران همواره يک نگاه محدودساز و مبتني بر مهار بوده و تابعي از خط سير فکري آمريکا است.

پس از طرح ادعاي آزمايش موشکي ايران توسط 'مايک پمپئو' وزير امورخارجه امريکا، فرانسه و انگليس براي برخورد با اين موضوع ادعايي خواستار تشکيل جلسه شوراي امنيت پشت درهاي بسته شدند.

اما نشست شوراي امنيت سازمان ملل باوجود اقدامات آمريکا، فرانسه وانگليس بدون هيچ اجماع خاصي پايان يافت.


 کرملين: اولتيماتوم 60 روزه آمريکا"حقه تاکتيکي" است 

 روسيه آمريکا را متهم به دست زدن به حقه‌هاي تاکتيکي، دخل و تصرف در حقايق جهت انتساب اتهام دروغ نقض توافق سلاح‌هاي هسته‌اي ميان برد به روسيه و پيدا کردن بهانه براي خارج شدن خودش از اين توافق کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، کرملين اعلام کرد آمريکا براي آن که به غلط روسيه را متهم به نقض توافق سلاح‌هاي هسته‌اي ميانبرد کرده و بهانه‌اي براي خارج شدن از اين توافق بيابد در حقايق دست مي‌برد.

پيشتر آمريکا اعلام کرد 60 روز به روسيه فرصت مي‌دهد تا درباره نقض توافق کنترل تسليحات هسته‌اي سال 1987 شفاف سازي کند و بعد از آن مجبور به اعلام آغاز دوره شش ماهه خروج رسمي خود از اين توافق خواهدشد.ديميتري پسکوف، سخنگوي کرملين در پاسخ به سوالي درباره اين اولتيماتوم آمريکا به روسيه گفت اين بيانيه‌هاي آمريکا و ناتو باعث تشديد تنش‌ها خواهد شد.


 شوراي عالي صلح افغانستان:کابل آماده مذاکرات بدون پيش شرط با طالبان است 

 شوراي عالي صلح افغانستان آمادگي خود را براي انجام مذاکرات بدون پيش شرط اعلام کرد.به گزارش مهر به نقل از يورو نيوز، «احسان طاهري» نماينده رسمي شوراي عالي صلح افغانستان گفت که دولت کابل هيچ پيش‌شرطي براي مذاکره با طالبان ندارد و حتي آماده است براي تنظيم قانون اساسي جديد نيز با اين گروه مذاکره کند.

طاهري در ادامه گفت که پيش از اين دولت افغانستان خواستار بر زمين گذاشتن سلاح طالبان بود اما اکنون هيچ شرطي براي آغاز گفتگوها وجود ندارد.

نماينده دولت افغانستان با انتقاد از رويکرد پاکستان گفت: اسلام آباد عليرغم اعلام حمايت هميشگي خود از روند صلح افغانستان تاکنون هيچ گونه اقدامي در اين راستا انجام نداده است.


 يك نكته از هزاران 

آلودگي هوا؛ باز هم در مرز اضطرار!

نياز به اعلام خاصي نداشت. امروز از آغازين دقايق حضور در شهر، مي‌شد متوجه حجم زياد آلودگي هوا شد كه برخي را مجبور به استفاده از ماسك‌هاي تنفسي كرده بود.

پيرو همين وضعيت، و از آن جا كه به گزارش شرکت کنترل کيفيت هواي تهران، هواي پايتخت با افزايش آلاينده ها در مرز اضطرار قرار گرفت، مسئولان اعلام كردند آمبولانسهاي اورژانس در برخي خيابانهاي تهران مستقر شده‌اند و برخي مسئولان آموزش و پرورش هم از مدارس خواستند از فعاليت دانش‌آموزان در فضاي باز ممانعت به عمل آورند.

به نظر مي‌رسد با مكرر شدن موضوع ادامه‌دار آلودگي هوا كه فراتر از دانش‌آموزان و گروههاي حساس، حتي افرادي را كه از نظر سلامت، در وضعيت مطلوبي به سر مي‌برند هم مورد تهديد قرار مي‌دهد، ديگر وقت آن رسيده كه براي اين مسأله ديرينه در كلانشهرها كه موجب مي‌شود تعداد روزهاي پاك در سال، به حداقل ممكن برسد، فكري اساسي صورت بگيرد.

اينكه در اين گونه مواقع، صرفا تدابيري تكراري براي حفاظت از دانش‌آموزان انديشيده شود و يا از مردم خواسته شود خودروهاي شخصي را به خيابانها نياورند، امري است كه تاكنون جوابگو نبوده و مشكل، كماكان به قوت خود باقي است.

در اين ميان، مهمترين چيز، سلامت افراد است كه با شيوه‌هاي منسوخ و نخ‌نماشده سابق كه از آنها جواب مطلوبي براي كنترل آلودگي هوا نگرفته‌ايم، تامين نخواهد شد.


 ميز خبر 

 رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيام به بيست و هفتمين اجلاس سراسري نماز:

نماز با خشوع و حضور، جامعه را به صلاح و سداد در زبان وعمل مي‌کشاند

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، حضرت آيت الله خامنه‌اي در پيامي به بيست و هفتمين اجلاس سراسري نماز با تأکيد بر لزوم ترويج نماز با همه شيوه‌هاي اثرگذار، بخش مهمي از گرفتاري‌ها و آلودگي‌ها را ناشي از نپرداختن به نماز دانستند و افزودند: نماز آنگاه که با خشوع و حضور گزارده شود جامعه را به صلاح و سداد در زبان و عمل ميکشاند و اعتلاء مي‌بخشد.

رويترز گزارش داد؛

با گسترش بحران اقتصادي، بيش از 700 هزار مهاجر افغان مجبور به ترک ايران شدند

بر اساس آمار سازمان مهاجرت، بيش از 700 هزار افغاني ايران را ترک کرده اند.به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، بر اساس آمار سازمان مهاجرت، بيش از 700 هزار افغاني در سال جاري ايران را ترک کرده‌اند.سازمان بين‌المللي مهاجرت در گزارشي که اخيرا منتشر کرده است. در مجموع 752 هزار و 325 افغاني از ايران و پاکستان مهاجرت کردند که از اين تعداداز 721 هزار و 633 نفر از افغان ها ايران را ترک کردند.

گزارش‌هاي غيررسمي نشان مي‌دهد بازگشت افغان‌ها از ايران در سال‌هاي اخير افزايش يافته است و دليل اصلي اين اتفاق هم کاهش رونق اقتصادي و افت اقتصاد در ايران است. پول ايران در ماه‌هاي اخير با کاهش ارزش مواجه شده است.

ژنرال آمريکايي:

روسيه، چين و ايران مي‌توانند آسيب‌هاي جدي به واشنگتن وارد کنند

ژنرال مک کنزي در مجلس سنا گفت که تهديد ايران، روسيه و چين براي ما جدي است.به گزارش ايلنا به نقل از اسپوتنيک، ژنرال مک کنزي در مجلس سنا به سناتورها گفت که تهديد ايران، روسيه و چين براي ما جدي است.وي افزود: تهديد امنيتي ايران براي ما در سطح چين و روسيه قرار ندارد ولي يک تهديد جدي است.مک کنزي مدعي شد: ايران تهديد مهمي براي ايالات متحده است. اين کشور توانايي کافي براي آسيب رساندن به ايالات متحده و منافع آن درسطح جهان را دارد. اين در حالي است که چين هم توانايي کافي براي صدمه رساندن به ما را دارد.

وي اضافه کرد: تهديد ايران براي ايالات متحده سال‌هاي طولاني و از مدت‌ها قبل وجود داشته است.

مک کنزي، گزينه رييس‌جمهور آمريکا براي رياست ستاد فرماندهي مرکزي ارتش آمريکا موسوم به سنت کام است.

رويترز خبر داد؛

عربستان در پي متقاعد کردن روسيه براي کاهش توليد نفت است

عربستان براي جلوگيري از کاهش بهاي نفت در بازارهاي جهاني در پي متقاعد کردن روسيه براي کاهش توليد نفت است.

به گزارش مهر به نقل از رويترز، عربستان در پي آن است تا ميزان توليد نفت اعضاي اوپک را يک ميليون و 300 هزار بشکه در روز کاهش دهد که 300 هزار بشکه از اين ميزان کاهش، متعلق به روسيه خواهد بود اما مسکو با اين ميزان کاهش مخالف است.

اين کار عربستان براي جلوگيري از کاهش بهاي نفت در بازارهاي جهاني انجام مي شود.

ترکيه دستور بازداشت دو مقام نزديک به بن سلمان را صادر کرد

دادستاني ترکيه دستور بازداشت ژنرال احمد عسيري و سعود القحطاني را در ارتباط با پرونده قتل خاشقجي را صادر کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري سي‌ان‌ان، دادستاني ترکيه در ادامه تحقيقات درباره پرونده قتل جمال خاشقجي روزنامه‌نگار واشنگتن‌پست در کنسول‌گري عربستان در استانبول، دستور بازداشت ژنرال احمد العسيري معاون پيشين سرويس اطلاعات و سعود القحطاني مشاور پيشين محمد بن سلمان وليعهد عربستان را صادر کرد.دادستاني ترکيه دستور بازداشت اين دو فرد را به اتهام مشارکت در برنامه‌ريزي قتل خاشقجي صادر کرده است.


 خبــــر 

 سازمان هاي مردم نهاد 522 طرح اجتماعي را اجرايي کردند

معاون مشارکت هاي اجتماعي سازمان امور اجتماعي کشور گفت: سازمان هاي مردم نهاد کشور 522 طرح را در سال گذشته در حوزه کاهش آسيب هاي اجتماعي و افزايش نشاط و اميد اجتماعي اجرا کردند.

به گزارش ايرنا، کمال اکبري در نشست خبري با عنوان تبيين سياست‌ها، اولويت‌ها و برنامه‌هاي حوزه مشارکت اجتماعي سازمان هاي مردم نهاد افزود: سازمان هاي مردم نهاد يکي از اساسي ترين محورهاي توسعه پايدار به شمار مي‌آيند که تامين کننده رفاه اجتماعي و افزايش آن هستند.وي خاطرنشان کرد: وزارت کشور بر اساس برنامه ششم توسعه حمايت از سازمان‌هاي مردم نهاد را در اولويت کارهاي خود قرار داده است؛ بر اين اساس حمايت و توسعه معنوي و ايجاد بستر مناسب براي فعاليت سازمانهاي مردم نهاد و جلب مشارکت هاي اجتماعي و همچنين نظارت بر اين سازمانها و موسسات خيريه از اولويت‌هاي وزارت کشور در راستاي حمايت از اين مراکز است تا مردم اعتماد بيشتري به اين سازمان ها داشته باشند و همچنين سطح همکاري مردم با آنها نيز افزايش يابد.

در سکوت مجامع بين المللي؛

حملات خمپاره‌اي تروريست‌ها به غيرنظاميان سوري

عناصر مسلح تروريستي با زير پا گذاشتن توافق کاهش تنش، منازل غيرنظاميان را در حلب با خمپاره هدف قرار دادند.به گزارش صداوسيما به نقل از شبکه تلويزيوني العراقيه؛ در حالي که ارتش سوريه به توافق کاهش تنش پايبند مانده است، عناصر مسلح تروريستي با زير پا گذاشتن اين توافق و سوء استفاده از آن در ميان سکوت مجامع بين المللي، منازل غير نظاميان را در مناطق شمالي سوريه به ويژه حلب با خمپاره هدف قرار دادند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

يازدهمين کنفرانس عمومي IAU:

دانشگاه ها به عنوان دروازه آينده

کنفرانس IAU در دوربان

دوربان، آفريقاي جنوبي، 20تا 25 آگست 2000

عرضه هاي کنفرانس

ادامه مطالب

کنفرانس دوربان IAU . 20 تا 25 آگست سال 2000

يازدهمين کنفرانس عمومي : دانشگاه ها به عنوان دروازه اي به سوي آينده

سادساً ، همانطور که مؤسسات بزرگتر پيچيده تر مي شوند، دانشگاه ها هم تغييرات گسترده اي در مسيري که آنها حاکميت دارند و ساختار خود را مي سازند تجربه مي کنند. دو تغيير عمده صورت گرفته است. براي حدود 40 سال حاکميت دانشگاه ها از اشتراک و تساوي اختيار به سمت تمرين هاي بيشتر مديريتي بوده است و به خصوص دراين بيست سال گذشته، يک تأکيد جديدي روي منافع سهامداران – اعم از سهامداران داخلي وخارجي هردو –درحاکميت دانشگاه ها بوده است. در آفريقاي جنوبي، ساختارهاي قانوني يگانه به نام " مجامع مؤسساتي"براي تثبيت آن ايجاد شده است. سرانجام، ما رشد بي سابقه اي از آموزش عالي خصوصي و فراملي را مشاهده کرده ايم. همانطور که کاهش تأمين مالي دانشگاه ها صورت گرفته، مؤسسات نيز، بازارهاي جديدي را پيدا کرده اند. ما هنوز منتظريم تا تأثير کامل اين روند را ملاحظه نماييم. اما براي کشورهايي مثل کشورما روشن است که بدون قانونمندي دقيق آموزش عالي خصوصي و فراملي، استعداد ازبين رفتن توسعه و پايداري سيستم هاي ما به طورکلي وجود دارد. ملاحظات من به هيچ وجه دستورکار با محدوديت هاي سخت يا شونيسم را برنمي انگيزد.

متقابلاً ، تعداد زيادي ازاين مثال هاي مشارکت واقعي، به خصوص بين مؤسسات آموزش عالي داخلي ومؤسسات بين المللي وجود دارد. در واقع، اين مشارکت ها، که اغلب از طريق تنظيمات بين دولت ها حمايت مي شوند اهميت حساسي در کمک به مؤسسات آفريقاي جنوبي براي ساختن ظرفيت هاي پژوهشي و تدريس، به خصوص بعداز سال هاي انزوا از جامعه آکادميک داشته است.

ودر نتيجه اين تغييرات، بسياري از شما مؤسسات و سيستم هايي را رونق داده ايدکه هم بزرگتر و هم پيچيده تر از آن چيزي است که قرار بوده باشد. آنها بيشتر رقابتي، بيشتر ازطريق فن آوري پيچيده و پيشرفته، بيشتر درترکيب کارکنان و دانشجويان بين المللي، بيشتر پاسخگوي نيازهاي خارجي و بيشتر انعطاف پذير و متنوع در عرضه خدمات خود بوده و به صورت فزاينده اي نيازمند تطبيق خود با نوسانات و جابجايي سريع محيط زيستي مي باشند. عبارت " ممکن است شما در زمان هاي جالبي زندگي کنيد" يک برتري پرزرق وبرق مبهم چيني است . اين عبارت به طور مطمئن براي دانشگاه هاي مدرن کاربرد دارد .

دراين زمينه به خاطر سرعت در تغيير است که من در حال حاضر دعوت از برگزار کنندگان کنفرانس را قبول مي کنم واز طريق " دروازه هايي به سوي آينده " پيش مي روم. من سه سؤال اصلي براي شما مي گذارم تا پيگيري نماييم. چه ارزش هايي ؟ چه دانشي؟ چه رهبري؟ تلاش مي کنم روي هريک ازاينها نظراتي ارائه دهم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته