جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/09/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5995

در آستانه نشست 175 اوپک؛
زنگنه: بررسي دلايل خروج قطر از اوپک، ضروري است


ادعاي افت 854 هزار بشکه‌اي صادرات روزانه نفت ايران


معادلات انرژي


ميز خبر


 در آستانه نشست 175 اوپک؛
 زنگنه: بررسي دلايل خروج قطر از اوپک، ضروري است 

 
وزير نفت بررسي دلايل خروج قطر از سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) را ضروري عنوان کرد.به گزارش خانه ملت،‌ بيژن زنگنه در آستانه يکصدوهفتادوپنجمين نشست اوپک اين را مطلب را درباره اعلام خروج قطر از اوپک اعلام کرد.

نماينده ايران در هيئت عامل سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) نيز زيان تقريبي کشورهاي عضو و غيرعضو از کاهش قيمت نفت در سه ماه گذشته را حدود 9 ميليارد دلار اعلام و اظهار کرده است: قطر مانند برخي اعضا از يکه‌تازي و بدون تعهد بودن کميته مشترک وزارتي نظارت بر توافق اوپک - غيراوپک (JMMC) ناراحت است، زيرا آنها موظف بودند هر نوع تغيير در توليد را با اطلاع و اجماع اعضاي اوپک و احتمالا با هماهنگي ميان اعضاي غيراوپک اعمال کنند.

به گفته حسين کاظم‌پور اردبيلي، زماني که اعضاي کوچک‌تر و برخي کشورهاي عرضه‌کننده با ظرفيت محدود، از يک سو با تقاضاي کاهش توليد روبه‌رو شوند و از سوي ديگر، ظرفيتي براي افزايش آن در مواقع لزوم نداشته باشند، احتمال ريزش تقويت مي‎شود.

قطر پس از خروج از اوپک مي‌تواند نفت ايران را بفروشد

مدير يک شرکت مشاوره و بازرگاني، خروج قطر از سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) را زمينه‌ساز عرضه نفت ايران در بازارهاي آسيا و اروپا توسط دوحه ارزيابي کرد.

سم باردن، مدير شرکت استراليايي مشاوره و بازرگاني بين‌المللي «اس‌بي‌آي‌مارکتس»، درباره خروج قطر از سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) گفت: اين تصميم مي‌تواند هم به لحاظ اقتصادي و هم به لحاظ سياسي درست باشد.

سعد الکعبي، وزير انرژي قطر اعلام کرده که اين کشور ژانويه 2019 از اوپک خارج مي شود.باردن با مطرح کردن اين ديدگاه که باقي ماندن در اوپک امتيازي براي قطر به همراه ندارد، افزود: قطر در قياس با ديگر اعضاي اوپک يک توليدکننده کوچک نفت است و حفظ مناسبات با اوپک در سطوح وزارتي و اجرايي مستلزم زمان زيادي است که براي قطر به صرفه نيست.

خروج قطر از اوپک تاثير منفي بر قيمت نفت نمي‌گذارد

رئيس فراکسيون نفت و نيروي مجلس شوراي اسلامي معتقد است خروج قطر از سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک)، تاثير منفي بر بازارهاي جهاني نمي‌گذارد.

علي کاظمي درخصوص خروج قطر از سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) و تاثير آن بر بازارهاي جهاني گفت: قطر روزانه حدود 600 هزار بشکه نفت توليد مي‌کند و بر اين اساس سهم اين کشور از سبد توليد نفت اوپک حدود 2 درصد بيشتر نيست.

وي افزود: خروج قطر تاثير جدي بر قيمت و ميزان توليد اوپک ندارد، اما در شرايط کنوني که کشورهاي عضو درپي اتحاد بيشتر هستند اين اقدام مي‌تواند تاثير منفي در بين اعضا بر جاي گذارد.

رئيس فراکسيون نفت و نيروي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اين‌که قطر هم اکنون بزرگ‌ترين صادرکننده گاز طبيعي مايع جهان محسوب مي‌شود، تصريح کرد: اين مهم در حالي است که مسئولان اين کشور يکي از اهداف خروج خود از اوپک را تمرکز بر توليد گاز طبيعي مطرح کرده‌اند.

کاظمي عنوان کرد: قطر در فروش گاز طبيعي بايد خود را به عنوان يک صادرکننده مطمئن به دنيا معرفي کند، از اين رو خروج از اوپک مي‌تواند به جايگاهش لطمه بزند.

وي با اشاره به اين‌که تاکنون برخي از اعضاي اوپک از اين گروه خارج شده‌اند، اما پس از مدتي به آن بازگشته‌اند، گفت: به نظر مي‌رسد باوجود ادعاهاي مقام‌هاي قطري مبني بر برنامه‌ريزي راهبردي براي خروج از اوپک، اما در آينده اين کشور مجددا با ديگر کشورهاي اين گروه هم‎پيمان خواهد شد.


 ادعاي افت 854 هزار بشکه‌اي صادرات روزانه نفت ايران  

 پايگاه خبري اويل پرايس مدعي شد صادرات نفت ايران در ماه نوامبر 854 هزار بشکه در روز کاهش يافته و به 1.041 ميليون بشکه در روز رسيده است .

به گزارش تسنيم به نقل از اويل پرايس، صادرات نفت خام اوپک ماه گذشته ميلادي 619 هزار بشکه افزايش يافت. ونزوئلا به تنهايي مسئول 358 هزار بشکه آن بود. در واقع اين کشور پر مشکل آمريکاي جنوبي با دارا بودن بزرگترين ذخاير نفتي در جهان سومين افزايش صادرات را طي اين ماه داشته است .

عربستان سعودي با افزايش روزانه 791 هزار بشکه در صدر اين ليست قرار دارد. به دنبال آن هم امارات است که محموله هاي نفت خامش 47 هزار بشکه در روز بالاتر رفته اند. آنگولا هم با افزايش 238 هزار بشکه اي در ماه نوامبر، بيشتر از اکتبر نفت صادر کرده است .جاي تعجب نيست که ايران با اجرايي شدن تحريم هاي آمريکا و عليرغم معافيت‌هاي اهدا شده توسط واشنگتن، بيشترين کاهش را در صادرات نفت خام داشته است. تاثيرات اين شرايط بعدها حس خواهد شد. صادرات ايران براي نوامبر 854 هزار بشکه کاهش يافت و کلا به 1.041 ميليون بشکه در روز رسيد .


 معادلات انرژي 

 رئيس کميسيون انرژي مجلس:

افزايش قيمت بنزين در دستور کار مجلس و دولت نيست

رئيس کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: سهميه‎بندي و افزايش قيمت بنزين در دستور کار مجلس و دولت نيست و کميسيون انرژي مجلس با هرگونه افزايش قيمت بنزين مخالف است.

به گزارش شانا، فريدون حسنوند در حاشيه نشست کميسيون‎هاي مجلس، در جمع خبرنگاران، با اشاره به طرح مباحث مختلف درباره قيمت بنزين در سطح جامعه، اعلام کرد: صراحتا مي‎گويم کميسيون انرژي مجلس مخالف افزايش قيمت است و اکثر نماينده‎هاي مجلس نيز با افزايش قيمت موافق نيستند.وي افزود: تا امروز درباره سهميه‎بندي و افزايش قيمت سوخت از طرف مجلس و دولت تصميمي گرفته نشده است و چنين موضوعي در دستور کار قرار ندارد.

افتتاح پتروشيمي ايلام با حضور رييس جمهور

رئيس تحقيق و توسعه پتروشيمي ايلام گفت: مهم‌ترين عاملي که امکان تحقق مزاياي واقعي پتروشيمي ايلام را براي استان به چالش مي‌کشد احداث نکردن و راه‌اندازي فاز دوم پالايشگاه گاز ايلام است.

دکتر «جواد قيصريان‌فرد» در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: با احداث پالايشگاه گاز ايلام به‌منظور پالايش گاز ميادين گازي تنگ بيجار و کمان کوه واقع در استان ايلام، طرح مجتمع پتروشيمي ايلام با هدف استفاده بهينه از محصولات توليدي اين پالايشگاه و تبديل آن به محصولات ارزشمند پتروشيمي با ارزش افزوده بيشتر پس از مطالعات اقتصادي در سال 1381 توسط شرکت ملي صنايع پتروشيمي و شوراي‌عالي اقتصاد تصويب و در سال 1382 عمليات اجرايي آن آغاز شد.

اشتغالزايي، رونق اقتصادي و کاهش سطح عمومي محروميت در استان را دارد

وي گفت: اين مجتمع به‌عنوان بزرگترين مجتمع پتروشيمي در غرب کشور با داشتن واحدهاي سرويس‌هاي جانبي و پلي‌اتيلن سنگين در حال بهره‌برداري و واحدهاي عملياتي الفين و شيرين‌سازي گوگرد نقش بسيار مهم و حياتي در اشتغالزايي، رونق اقتصادي و کاهش سطح عمومي محروميت در استان دارد.

رئيس تحقيق و توسعه پتروشيمي ايلام تصريح کرد: در اين ميان با توجه به راه‌اندازي قريب‌الوقوع واحد الفين موسوم به الفين سيزدهم به‌عنوان واحد مادر به‌علت توليد محصولات متنوع و با ارزش نظير اتيلن، پروپيلن، بنزبن پيروليز، برش‌هاي چهار کربن و تأمين خوراک ساير صنايع پائين‌دست از اهميت بسيار بالايي برخوردار است و بهره‌برداري از اين واحد نه تنها تنگناي تأمين خوراک ايجاد شده در واحد پلي‌اتيلن سنگين مجتمع را برطرف مي‌کند بلکه ايجاد ارزش‌افزوده و سودآوري، تسريع در نرخ بازگشت سرمايه صرف شده در پروژه مذکور، جلوگيري استهلاک تجهيزات را به‌دنبال خواهد داشت.

قيصريان‌فرد ادامه داد: تحقق اين مهم ضمن اطمينان خاطر دادن به سرمايه‌گذاران در جهت ايجاد واحدهاي پائين‌دستي پتروشيمي و صنايع تکميلي مرتبط، زمينه لازم را براي تکميل حلقه‌هاي مفقوده صنايع بي‌شمار وابسته و توسعه طرح‌هاي ميان‌دستي و پائين‌دستي آتي و تحقق ارزش‌هاي مورد نظر در مجتمع از قبيل کسب ارزش افزوده، ايجاد اشتغال و توسعه صنعتي و رونق اقتصادي در استان فراهم مي‌کند.

رئيس تحقيق و توسعه پتروشيمي ايلام با تأکيد بر اين‌که مهم‌ترين عاملي که امکان تحقق اين مزايا را براي مجتمع و استان به چالش مي کشد عدم احداث و راه‌اندازي فاز دوم پالايشگاه گاز ايلام است، تصريح کرد: در ابتدا طراحي واحد الفين با ظرفيت حدود 300 هزارتن بر مبناي ميزان استخراج و پالايش گاز در فاز نخست پالايشگاه بود و برنامه‌اي براي افزايش ظرفيت و توسعه واحد مذکور نداشت، اما با توجه به برنامه شرکت ملي نفت مبني بر حفر 5 حلقه چاه جديد و توسعه ميدان گازي تنگ بيجار و اعلام شرکت ملي گاز مبني بر احداث فاز دوم پالايشگاه و تعهد شرکت‌هاي مذکور، شرکت پتروشيمي ايلام به‌منظور جلوگيري از هدر رفتن ميعانات گازي، گاز مايع و گاز اتان استخراج شده و توليد محصولات با ارزش افزوده بيشتر نه تنها از روي اجبار اقدام به تغيير ظرفيت طراحي و احداث واحد الفين بر اساس ظرفيت هر دو فاز پالايشگاه به ميزان توليد ساليانه 450 هزار تن کرد، بلکه طراحي ساير واحد هاي فرايندي از قبيل پلي اتيلن سنگين و پلي پروپيلن بر مبناي تکميل فاز دوم پالايشگاه بوده است .

قيصريان‌فرد تصريح کرد: کار احداث و عمليات فاز نخست با حفر 5 حلقه چاه از ميدان گازي تنگ بيچار با ظرفيت فرآورش 8.6 ميليون متر مکعب گاز در روز از خرداد 1380 آغاز و راه‌اندازي آن در پاييز سال 1386 صورت پذيرفت و با بهره‌برداري آن علاوه‌بر توليد روزانه 5 ميليون و 800 هزار مترمکعب براي گازرساني به شهرهاي استان ايلام و تقويت فشار گاز ساير مناطق غربي کشور، روزانه 1000 مترمکعب ميعانات گازي، 450 تن اتان و 810 تن گاز مايع جهت تأمين خوراک پتروشيمي ايلام استحصال مي‌شود، اما فاز دوم پالايشگاه گاز ايلام با ظرفيت فراورش 4.3 ميليون متر مکعب گاز ترش که بنا بود در مجاورت واحد فعلي پالايشگاه و استفاده از همه سرويس‌هاي جانبي پالايشگاه و نهايتاً تا پايان سال 1389 به بهره‌برداري برسد. نه تنها اين امر محقق نشد بلکه به بهانه افت فشار چاه‌هاي گاز منطقه بيجار در سال‌هاي گذشته با مشکلاتي زيادي مواجه بود حتي صحبت از منتفي شدن پروژه به ميان آمد اما با پيگيري‌هاي انجام گرفته توسط نمايندگان استان و استاندار محترم و با توجه به بررسي‌هاي صورت گرفته جهت برآورد ميزان ذخاير چاه‌هاي گاز منطقه بيجار از سوي کارشناسان شرکت ملي نفت و نظر مثبت وزير محترم نفت به اين طرح، حفر 5 حلقه جديد در ميدان گازي مذکور در هيئت مديره وزارت نفت و احداث فاز دوم پالايشگاه گاز ايلام در هيئت مديره شرکت ملي گاز مصوب شده است.

سرنوشت کارت سوخت پس از خريد خودرو

سخنگوي شرکت ملي پالايش و پخش فراورده هاي نفتي گفت: در صورتي که فردي خودرو خريده باشد، اما کارت سوخت به نام مالک قبلي است، نيازي به ثبت نام مجدد ندارد و همچنان مي تواند از آن استفاده کند؛ زيرا کارت سوخت بر اساس شماره VIN) کد شناسايي 17 رقمي) خودرو صادر مي شود.به گزارش ايرنا، سرنوشت کارت هاي سوختي که پس از تغيير مالکيت خودرو، همچنان به نام مالک قبلي هستند، از مهمترين پرسش هايي است که در روزهاي اخير شهروندان در تماس با ايرنا مطرح مي کنند. پرسش اين دسته از مالکان اين است که پس از خريد خودرو و تغيير مالکيت، آيا نيازي به تغيير کارت سوخت به نام مالک جديد وجود دارد يا خير؟ با توجه به اينکه تاکنون اقدامي براي تغيير نام مالک کارت سوخت انجام نداده و کارت سوخت آنها، همچنان به نام مالک قبلي خودرو است، آيا لازم است که براي ثبت نام مجدد کارت سوخت اقدام کنند؟

زيبا اسماعيلي سخنگوي شرکت ملي پالايش و پخش فراورده هاي نفتي توضيح داد: با توجه به اينکه کارت سوخت بر اساس )شماره وي.آي.ان VIN - کد شناسايي 17 رقمي) خودرو و نه اطلاعات شناسنامه اي مالک و يا شماره پلاک صادر مي شود، بنابراين نيازي به ثبت نام مجدد کارت سوخت نيست.


 ميز خبر 

 افزايش سهم صندوق توسعه ملي از فروش نفت در لايحه بودجه 98 با وجود تحريم‌ها

بررسي جزئيات لايحه بودجه 98 نشان ميدهد، با وجود کاهش درآمدهاي نفتي، سهم قانوني صندوق توسعه ملي در لايحه بودجه سال آينده رعايت خواهد شد.

به گزارش تسنيم ، جزييات لايحه بودجه نشان ميدهد براي سال آينده صادرات 1تا 1.5 ميليون بشکه در روز به ازاي هر بشکه 54 دلار براي کشور در نظر گرفته شده است. به اين ترتيب با کاهش حداقل 1 ميليون بشکه اي صادرات نفت در مقايسه با بودجه سال قبل، به طور کلي درآمدهاي نفتي کشور در بودجه با کاهش مواجه ميشود.

يکي از ايده هايي که کارشناسان براي جبران کاهش درآمدهاي دولت در نظر گرفته اند موضوع کاهش سهم صندوق توسعه ملي بود که به نظر ميرسد در حال حاضر دولت تاکيدي بر اجراي مستقيم آن ندارد.

نخستين سکوي فاز 13 پارس‌جنوبي نصب شد

نخستين عرشه دريايي فاز 13 پارس‌جنوبي با وزني حدود 2 هزار و 200 تن، در موقعيت مخزني سکوي 13B نصب شد.به گزارش شرکت نفت و گاز پارس، پيام معتمد، مجري طرح توسعه فاز 13 پارس‌جنوبي با اعلام اين خبر گفت: از ابتداي ماه گذشته دو عرشه 13B و 13D به‎طور همزمان در يارد صنعتي صدرا در بوشهر بارگيري و مهاربندي شدند و آمادگي کامل براي نصب در موقعيت‌هاي دريايي داشتند، اما به دليل شرايط ناپايدار جوي و اهميت رعايت الزامات ايمني، نصب سکوي 13B در نخستين بازه هوايي مناسب انجام شد.

وي با اشاره به پيشرفت فيزيکي بيش از 98 درصدي ساخت سکوي اصلي 13B گفت: پس از دريافت گزارش شرايط مساعد آب و هوايي، عمليات نصب اين سکو با پهلوگيري در کنار جرثقيل دريايي اچ.ال 5000 آغاز شد و پس از انجام مراحل جداسازي از شناور 124FLB با تلاش شبانه‌روزي مهندسان، نيروهاي فني کارفرما و شرکت صدرا روي چهارپايه از پيش نصب شده در اين موقعيت قرار گرفت.

معتمد ظرفيت برداشت روزانه از سکوي اصلي فاز 13 پارس‌جنوبي را 500 ميليون فوت مکعب (معادل 14,2 ميليون مترمکعب) عنوان و پيش‌بيني کرد پس از انجام عمليات هوک‌آپ و فعاليت‌هاي مربوط به اتصالات سکو، اين عرشه در دي‌ماه امسال به بهره‌برداري برسد.

وي درباره نصب دومين سکوي طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبي افزود: در صورت مساعد بودن شرايط جوي، سکوي 13D که همزمان با سکوي13B بارگيري و راهي خليج‌فارس شده است نيز اوايل هفته آينده در موقعيت مخزني خود نصب خواهد شد.

به گفته مجري فاز 13 پارس جنوبي، با اتمام عمليات نصب و راه‌اندازي دو سکوي اصلي 13B و اقماري 13D، برداشت گاز از طرح توسعه اين فاز با ظرفيت استاندارد يک ميليارد فوت مکعب در روز (28,4 ميليون مترمکعب) انجام خواهد شد.

موضع مشترک ايران و عربستان در اوپک 175

رئيس سابق کميته قراردادهاي جديد نفتي گفت: انگيزه عربستان حل مسئله خاشقچي با آمريکا است، ايالات متحده هم مي‌خواهد عرضه اضافه شود تا مجبور نباشد ذخايرش را روانه بازار کند و به توليدات گران مثل شيل و خليج مکريک آسيب نرسد ضمن اينکه براي رودررويي با ايران بدنبال پايين آوردن قيمت است.

سيدمهدي حسيني در گفت‌وگو با ايلنا، درباره خروج قطر از اوپک اظهار داشت: ورود و خروج اعضاي اوپک سابقه دارد واين اولين باري نيست که اين اتفاق مي‌افتد قبلا هم اکواردور از اوپک خارج شد و برخي نيز جديد آمده‌اند اين تحولات معمول نيست ولي سابقه داشته است.

وي افزود: اما علت خروج قطر مهم است اين کشور در حوزه نفت چندان حرفي براي گفتن ندارد، بيشتر توليدکننده گاز و ال.ان.جي است و درآمد کلاني از اين بخش بدست مي‌آورد. اين روزها شاهد اختلافات سياسي بين کشورهاي عربي هستيم، عربستان و امارات کنار هم قرار گرفته‌اند و قطر را محاصره اقتصادي و حتي تهديد کرده و تحت فشار گذاشته‌اند، اين مي‌تواند يکي از عواملي باشد که قطر را به اينجا رسانده هرچه کمتر در مجامعي باشد که اصطکاک‌ها و زور گفتن و فشارها کم شود بهتر است.

وي ادامه داد: سياست ما حمايت و ادامه انسجام اوپک به عنوان تنها سازمان جهان سومي است که در اين 4 دهه موفق بوده است، بنابراين مي‌خواهيم آسيب و اختلاف‌ها کمتر باشد و با قدرت در برابر تحولات بازار بايستد و به ثبات بازار هم کمک کند.

رئيس سابق کميته قراردادهاي جديد نفتي در ادامه تاکيد کرد: شايد ما به طورموقت خيلي هم از دعواي سه کشور و خروج قطر از اوپک بدمان نيايد زيرا قدم به قدم اطراف عربستلان به دليل داستان يمن، کشتار مردم بيگناه، دخالت در امور داخلي اين کشور، دادن سلاح براي کشتار کودکان يا حوثي‌ها خالي مي‌شود، اين جنگ 5 ساله و توسعه بيماري و قحطي تجربه‌اي است که عربستان محور آن است و امارات هم در کنار او است در اين فضا اگر قطر از آنها فاصله مي‌گيرد خوشايند ما است و براي کوتاه مدت ما را خوشحال مي‌کند، اما در مجموع انسجام اوپک بايد حفظ شود و خروج از اوپک را تشويق نمي‌کنيم.

وي درباره احتمال تمديد بيانيه کاهش 1.8 ميليون بشکه‌اي اعضاي اوپک گفت: حتما روي بيانيه جديد کار خواهد شد، تصور مي‌کنم فضاي امروز با شرايطي که بيانيه قبلي صادر شد متفاوت است، ما به طور طبيعي هميشه حامي نرخ‌هاي معقول نفت بوديم و از قيمت بالا دفاع مي‌کرديم هيچ‌وقت طرفدار عرضه بالا نبوده‌ايم، اکنون عربستان هم به دلايل ديگري مي‌گويد يک ميليون بشکه از بازار حذف شود گرچه ما به خاطر شرايط‌مان و مسائل تحريم مستثني هستيم.

وي يادآور شد: در حال حاضر انگيزه عربستان حل مسئله خاشقچي با آمريکا است، ايالات متحده هم مي‌خواهد عرضه اضافه شود تا مجبور نباشد ذخايرش را روانه بازار کند و به توليدات گران مثل شيل و خليج مکريک آسيب نرسد ضمن اينکه براي رودررويي با ايران بدنبال پايين آوردن قيمت است. علاوه بر اين مردم آمريکا نسبت به قيمت نفت و فرآورده و بنزين حساسند و عکس العمل نشان مي‌دهند چيزي که دولت ترامپ آن را دوست ندارد.

اين کارشناس ارشد حوزه انرژي گفت: آمريکا مي‌خواهد توليدکنندگان نفت اضافه وارد بازار کنند تا قيمت‌ها پايين بيايد که هم به ما ضربه بزند و هم بازار خودش را تنظيم کند.

وي با بيان اينکه عربستان بازي دوجانبه‌اي را آغاز کرده است، افزود: اولا اينکه توليد را تا حدي که توانسته بالا برده يعني بيش از اين توان توليد ندارد دوم اينکه در قضيه خاشقچي آمريکا زياد سخت نگيرد و مشکل با ايران را در عمل حل مي‌کند يعني تا حدي توانسته توليد را بالا برده نتيجه اينکه انگيزه عربستان از اينکه يک ميليون بشکه نفت از بازار کم شود متفاوت از انگيزه‌اي است که ما داريم، اما قرار باشد بيانيه اوپک به اينجا ختم شود که بخشي از نفت بازار حذف شود ما بايد راي مثبت بدهيم حتي اگر عربستان حامي اين ايده باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته