جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/09/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5995


آشنايي با برخي هشدار هاي بدن پيش از حمله قلبي


چند درصد افراد بالاي 50 سال پوليپ روده دارند؟


خبر


خبرپزشكي


 آشنايي با برخي هشدار هاي بدن پيش از حمله قلبي 

 عدم توجه و ناديده گرفتن شرايط سلامت و خطرات مي تواند موجب ضرري جبران ناپذير و مرگبار شود. پيش از وقوع حمله قلبي بدن ممکن است با ارائه برخي نشانه ها به شما هشدار دهد.اين باور اشتباه وجود دارد که تنها چند ثانيه پيش از وقوع حمله قلبي از اين مساله آگاه خواهيد شد. اما ممکن است حتي يک ماه پيش از حمله قلبي، بدن تلاش کند تا نسبت به عوامل خطرآفرين و هرگونه اختلال در جريان خون قلب به شما هشدار دهد.

به گزارش عصر ايران به نقل از "ليو لاو فروت"، در شرايطي که وقوع برخي موارد حملات قلبي ناگهاني و بدون هيچ هشداري هستند، برخي موارد نيز پس از نشانه ها و علائم تدريجي رخ مي دهند.

تشخيص حمله قلبي يک ماه پيش از وقوع آن

عدم توجه و ناديده گرفتن شرايط سلامت و خطرات مي تواند موجب ضرري جبران ناپذير و مرگبار شود. پيش از وقوع حمله قلبي بدن ممکن است با ارائه برخي نشانه ها به شما هشدار دهد. در ادامه با برخي از اين نشانه هاي شايع که مي توانند يک ماه پيش از وقوع حمله قلبي شکل بگيرند بيشتر آشنا مي شويم.

ناراحتي معده

در شرايطي که انتخاب هاي غذايي يا آنفلوانزاي معده را مي توان دليل احساس درد در ناحيه شکم دانست، اما بايد به بروز هرگونه مشکل ناگهاني در بلع، حالت تهوع، استفراغ، يا ناراحتي کلي معده توجه داشت.

معده و قلب داراي ارتباطي پيچيده هستند. از اين رو، زماني که معده نشانه هاي ناراحتي و پريشاني را نشان مي دهد، ممکن است نشانگري از بروز مشکل در قلب نيز باشد.

خستگي شديد

تجربه گاه به گاه خستگي شديد، به ويژه در دنياي امروز که همه چيز بسيار سريع شده است، مساله اي شايع محسوب مي شود. اما اگر به طور ناگهاني با احساس خستگي و ضعف شديد که دليلي براي آن نمي يابيد مواجه شده ايد، اين شرايط مي تواند نشانه اي از بروز مشکلي جدي‌تر از استرس روزانه باشد.

در اين حالت از خستگي کارهاي ساده ايي مانند دوش گرفتن يا مرتب کردن تخت خواب نيزفعاليت هايي بسيار دشوار براي قرباني آينده حمله قلبي به نظر مي رسند. احساس خستگي و بي حالي اغلب بدون دليل خاص و حتي در صورت انجام کارهاي ساده رخ مي دهد.

اگر با احساس خستگي بدون انجام فعاليت جسماني خاص يا استرس بيش از حد مواجه هستيد، به آنچه بدن تلاش مي کند به شما بگويد توجه بيشتري داشته باشيد. از آنجايي که خستگي بي دليل و ناگهاني يکي از نشانه هاي هشداردهنده پيش از وقوع حمله قلبي است، مراجعه به پزشک براي بررسي دقيق شرايط بهترين گزينه است.

تنگي نفس

تنگي نفس يکي از مشکلاتي است که بسياري از قربانيان حمله قلبي پيش از وقوع اين شرايط آن را تجربه مي کنند.

حتي زماني که نشسته ايد يا تنها فعاليت هاي عادي روزانه را انجام مي دهيد، ممکن است با تنگي نفس مواجه شويد. اختلالات قلبي مي توانند بر سطح جريان اکسيژن در خون اثرگذار باشند و تنفس را براي شما دشوارتر سازند. اين شرايط مي تواند به احساس سرگيجه و تنگي نفس روزانه چند هفته پيش از وقوع حمله قلبي منجر شود.

اختلالات خواب

اگر سر ميز شام يا هر نقطه ديگر خانه در طول روز خوابتان مي برد، اين ممکن است نشانه اي هشدار دهنده از بروز مشکل در بدن باشد. از سوي ديگر، اگر با بي خوابي مواجه هستيد نيز ممکن است بدن در تلاش براي بيان بروز مشکل باشد.

اختلالات خواب مي توانند نشانه اي از بروز اختلال در سطوح اکسيژن بدن باشد که به واسطه بيماري قلبي يا بروز مشکل در سرخرگ ها شکل گرفته اند. اگر تا پيش از اين، الگوهاي خواب منظم داشته ايد، اما اکنون بي قراري يا دشواري در به خواب رفتن و خواب باقي ماندن را تجربه مي کنيد، اين شرايط ممکن است نشانه اي هشداردهنده از بروز مشکل در بدن باشد.

سينه درد

بيشتر بيماران يک ماه پيش از وقوع حمله قلبي احساس تنگي، فشار يا درد کلي در قسمت سينه خود را تجربه مي کنند. اما افراد بسياري پس از برطرف شدن اين ناراحتي ديگر توجهي به آن نمي کنند، در شرايطي که مي تواند به بروز مشکلي جدي در بدن اشاره داشته باشد.

اگر با احساس تنگي و فشار ناگهاني در ناحيه سينه خود مواجه شده ايد يا احساسي غير عادي در قلب خود داريد، مراجعه به پزشک براي بررسي دقيق شرايط بهترين گزينه است.

توجه به نشانه ها و علائمي که بدن پيش از وقوع حمله قلبي يا شرايط سلامت جدي ديگر ارائه مي کند مي تواند جان شما را نجات دهد.


 چند درصد افراد بالاي 50 سال پوليپ روده دارند؟ 

 متخصص افتادگي ارگان هاي لگن گفت: در بين افراد 50 سال در دنيا از هر چهار نفر يک نفر به پوليپ روده بزرگ مبتلا است.

دکتر فرامز پاکروان درحاشيه چهاردهمين کنگره بين المللي جراحي هاي کم تهاجمي و درون بين ايران در جمع خبرنگاران افزود:در بين افراد 60 سال از هر سه نفر يک نفر دچار اين عارضه مي شود که رقم بالايي است.

اين متخصص ايراني که مقيم آلمان است، مهمترين روش تشخيص پوليپ روده را کولونوسکوپي اعلام کرد و گفت: با تشخيص به موقع
مي توان از تبديل شدن پوليپ به سرطان جلوگيري کرد.

وي به افزايش سرطان روده در جوانان اشاره کرد و گفت: سرطان روده در جوانان افزايش يافته که علت آن هنوز معلوم نيست.


 خبر 

 رئيس شبکه هپاتيت :

همه افراد 28 تا 50 سال واکسن هپاتيت B تزريق کنند

رئيس شبکه هپاتيت گفت: تاکنون 35 ميليون ايراني واکسن هپاتيت B تزريق کرده اند و لازم است همه افراد در سنين 28 تا 50 سال اين واکسن را تزريق کنند.

سيد مويد علويان در گفت و گو با ايرنا افزود: همه ايرانيان براي پيشگيري از ابتلا به بيماري هپاتيت B واکسن هپاتيت B را بزند زيرا اين بيماري نوعي عفوني ويروسي است که بيشترين آسيب را به کبد مي زند.وي اظهار داشت: اغلب مبتلايان به هپاتيت B بين 24 تا 50 سال سن دارند يعني بيشتر قشر جوان و مولد هستند که به اين بيماري مبتلا مي‌‌شوند و چنانچه علايم آن کمتر از 6 ماه طول بکشد به آن هپاتيت حاد و اگر از 6 ماه بيشتر به درازا بکشد به آن هپاتيت مزمن گفته مي شود.

علويان، تغيير رنگ پوست و چشم‌‌ها به زردي، تيره شدن ادرار، بي رنگ شدن مدفوع، تهوع، استفراغ، بي اشتهايي، خارش بدن، خستگي، بي حالي و کاهش توانايي در انجام فعاليت‌هاي روزانه را از جمله علائم هپاتيت بيان کرد.عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي بقيه الله ادامه داد: مهمترين راه‌هاي انتقال ويروس هپاتيت B انتقال ويروس از طريق مادر مبتلا به نوزاد، انتقال جنسي، تزريق با سرنگ مشترک، تماس خوني پر خطر، قمه زدن، اعتياد تزريقي، انتقال گروه‌‌هاي پر خطر مانند بيماران هموفيلي از طريق فرآورده هاي خوني، دياليز است و کارکنان مراکز بهداشتي و درماني، نيز جزو گروه هاي پر خطر هستند.علويان تصريح کرد: اگر در خانواده، يک فرد ناقل هپاتيت وجود داشته باشد امکان انتقال بيماري به ساير افراد خانواده نيز وجود دارد اما اين امر نياز به تماس مداوم و طولاني دارد و نحوه انتقال از طريق ورود خون فرد ناقل هپاتيت B به مخاط يا خون فرد سالم است.

به گفته رئيس شبکه هپاتيت، بيماري هپاتيت از طريق دست دادن و بوسيدن فرد آلوده، آشپزي کردن و در يک مکان غذا خوردن، انجام معاشرت معمول در محل کار و منزل، در آغوش گرفتن مبتلايان، از راه هوا، شنا کردن در يک استخر منتقل نمي شود.وي افزود: ممکن است خطر انتقال در تماس‌‌هاي جنسي خانواده سبب نگراني شود و بر نحوه زندگي و معاشرت و روابط جنسي تاثير بگذارد اما بايد گفت که خطر ابتلا در خانواده بسيار ضعيف است و انتقال اين ويروس به دنبال تماس جنسي در خانواده شايع نيست، آمارهاي موجود خطر کمتر از 5 درصد را در اين مورد نشان مي‌‌دهد.

علويان خاطرنشان کرد: سوراخ کردن پوست با يک سوزن به منظور خالکوبي نيز يکي از راه‌هاي شناخته شده انتقال هپاتيت است، البته در صورت رعايت بهداشت و استفاده از وسايل يکبار مصرف نبايد نگران ابتلا بود.


 خبرپزشكي 

 تسکين ريفلاکس معده با رژيم غذايي گياهي

يک مطالعه جديد نشان مي دهد که رژيم غذايي گياهخواري مي تواند همانند داروهاي مورداستفاده براي بيماران مبتلا به ريفلاکس معده عمل کرده و اين مشکل را تسکين دهد.

به گزارش مهر، در اين مطالعه نزديک به 200 بيمار در يک مرکز پزشکي در نيويورک که مبتلا به «ريفلاکس لارنگوفارنژيال» بودند، مورد بررسي قرار گرفتند.

در اين بيماري، اسيد معده به طور معمول به گلو بازمي گردد و از بيماري شناخته شده «ريفلاکس لارنگوفارنژيال گاستروازوفاژيال» (GERD)- يا آنچه که اکثر مردم سوزش سر دل مي شناسند- شناخته شده تر است.به گفته دکتر کرگ زالوان، سرپرست تيم تحقيق، «افراد مبتلا به ريفلاکس لارنگوفارنژيال معمولا سوزش دل ندارند.»در عوض، اين بيماران علائمي مانند خفگي، گلودرد مزمن، سرفه مداوم، گلودرد بيش از حد و احساس توده در گلو دارند.با اين حال، اين مشکل اغلب با داروهاي GERD موسوم به «مهارکننده هاي پمپ پروتئين» (PPI) درمان مي شود.PPIها شامل داروهاي تجويزي و بدون نسخه مانند Prilosec، Prevacid و Nexium هستند.تحقيقات نشان مي دهد مصرف طولاني مدت PPIها با افزايش خطر ابتلا به حمله قلبي، بيماري کليوي، زوال عقل و شکستگي استخوان مرتبط است، هرچند هنوز علت آن مشخص نيست.بر همين اساس، محققان سعي دارند با رژيم غذايي گياهي موسوم به سبک مديترانه اي اين بيماري را درمان کنند.زالوان بيماران را تشويق به مصرف رژيم غذايي 90 درصد گياهي کرد؛ غذاي بيماران به طور عمده شامل سبزيجات، ميوه ها، حبوبات، دانه هاي کامل و آجيل بود. گوشت و لبنيات به دو يا سه وعده در هفته محدود مي شد.همچنين بيماران در مصرف قهوه، چاي، الکل و غذاهاي چرب يا سرخ کرده ممنوعيت داشتند.اين گروه گياهخوار با گروه مصرف کننده داروهاي PPI مقايسه شدند.بعد از شش هفته، 63 درصد بيماران پيروي کننده از رژيم غذايي گياهي حداقل شاهد کاهش 6 نمره اي مقياس هاي موسوم به شاخص علائم ريفلاکس بودند. اما بيماران مصرف کننده PPI کاهش 54 درصدي را مشاهده کردند.به گفته زالوان، بيماران گروه رژيم غذايي شاهد کاهش 3.5 کيلوگرمي وزن هم بودند که همين مسئله مي تواند دليل بهبود علائم شان باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته