جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/09/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5995


رقم پيشنهادي مجلس براي افزايش حقوق

يک مقام مسئول در سازمان دامپزشکي:
هيچ آماري از سرايت آنفولانزاي پرندگان به انسان وجود ندارد


تريبون


نهادهاي مالي


 رقم پيشنهادي مجلس براي افزايش حقوق 

 رئيس کميسيون اقتصادي مجلس با اشاره به پيشنهاد دولت براي افزايش 20 درصدي حقوق سال 98 گفت: به احتمال زياد ميزان پيشنهادي مجلس براي افزايش حقوق نسبت به پيشنهاد دولت بيشتر است اما فعلا نمي توانيم عدد دقيقي را اعلام کنيم.به گزارش تسنيم، محمد رضا پورابراهيمي با بيان اينکه در بودجه سال آينده سياست هاي حمايتي در نظر مي گيريم، تاکيد کرد: قيمت کالاهاي اساسي در بودجه سال 98 نسبت به سال 96 نبايد تغيير کند و هر گونه افزايش قيمت سوخت که منجر به افزايش تورم و کاهش قدرت خريد مردم شود از نظر مجلس کنار گذاشته خواهد شد.

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه هنوز لايحه بودجه سال آينده به مجلس شوراي اسلامي تقديم نشده است، افزود: عدد و رقم هاي مطرح شده درباره اين بودجه، غيررسمي است . پس از ارائه رسمي لايحه بودجه از سوي رئيس جمهور به مجلس، درباره آن اظهارنظر و تصميم گيري مي کنيم.

پورابراهيمي با اشاره به محدوديت هاي فروش نفت و شرايط خاص اقتصادي کشور ادامه داد: مجلس سعي مي کند با احتياط بودجه را بررسي کند.

وي با بيان اينکه تغيير نرخ ارز يکي از مولفه هاي اصلي بودجه سال 98 خواهد بود، اضافه کرد: ابتدا پيشنهاد دولت را در اين زمينه مبنا قرار مي دهيم و سپس متناسب با نرخ هاي اقتصاد آن را بررسي مي کنيم.

پورابراهيمي افزود: با توجه به اختصاص ارز 4 هزار و 200 توماني به کالاهاي اساسي، قيمت اين کالاها در سال 97 حداکثر بايد 5 تا 10 درصد نسبت به سال 96 تغيير مي کرد اما بر اساس آمارها حدود 70 درصد افزايش يافته و اين به اين معناست که دولت در حوزه سياست هاي نظارتي، موفق عمل نکرد.

وي با بيان اينکه دولت مکلف به نظارت است، تاکيد کرد: در بودجه سال 98 حتما وارد اين بحث مي شويم. پيشنهاد نخست ما اين است که دولت نظارت هاي خود را به نحوي اعمال کند که خروجي آن، قيمت کالاهاي اساسي متناسب با نرخ ارز 4 هزار تا 4 هزار و 200 تومان باشد اما در صورتي که با دولت در اين زمينه به توافق نرسيم پيشنهاد ما پرداخت مابه التفاوت يارانه کالاهاي اساسي از طريق کارت اعتباري به مردم است.

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي، موضوع حقوق و دستمزد را از جمله دغدغه ها اعلام و اضافه کرد: در بودجه سال 97، حدود 300 هزار ميليارد تومان منابع مربوط به بودجه هاي جاري است. پيش بيني دولت اين است که حقوق و دستمزد در سال 98، بيست درصد افزايش يابد.

پورابراهيمي افزود: انتظار ما از دولت اين است که خروجي کار به گونه اي باشد که بخشي از قدرت خريد مردم از طريق افزايش حقوق در سال 98 جبران شود.

وي اضافه کرد: به احتمال زياد ميزان پيشنهادي مجلس براي افزايش حقوق نسبت به پيشنهاد دولت بيشتر است اما فعلا نمي توانيم عدد دقيقي را اعلام کنيم.

پورابراهيمي درباره سوخت و انرژي گفت: ميانگين مصرف روزانه بنزين کشور 85 ميليون ليتر است و پيش بيني ما اين است که 10 درصد آن قاچاق مي شود و بخشي هم مربوط به مصرف نامتعارف جامعه به علت پائين بودن نرخ آن است که اين موضوع قابل استمرار نيست.وي افزود: موضوع کارت سوخت در دستور کار قرار دارد. درباره نرخ سوخت در سال 98 بايد مولفه هاي مختلفي را در نظر بگيريم. اگر افزايش قيمت بخواهد موجب رشد تورمي قيمت ها و کاهش قدرت خريد مردم شود از نظر مجلس قابل قبول نيست.


 يک مقام مسئول در سازمان دامپزشکي:
 هيچ آماري از سرايت آنفولانزاي پرندگان به انسان وجود ندارد 

 مديرکل دفتر مبارزه با بيماري‌هاي طيور، زنبور عسل و کرم ابريشم سازمان دامپزشکي کشور گفت: بيش از 65 کشور در جهان با بيماري آنفولانزا درگير هستند اما تا به حال يک مورد هم به انسان سرايت نکرده است و جاي نگراني نيست.

عليرضا اکبرشاهي مديرکل دفتر مبارزه با بيماري‌هاي طيور، زنبور عسل و کرم ابريشم سازمان دامپزشکي کشور در گفت‌وگو با ايلنا، در خصوص بروز آنفولانزاي فوق حاد پرندگان در شمال کشور و اعلام اين خبر توسط سازمان جهاني بهداشت حيوانات خانگي(OIE) اظهار کرد: ما طبق وظيفه‌اي که داريم موارد مشاهده بيماري‌هاي دامي را به سازمان جهاني بهداشت حيوانات خانگي(OIE) گزارش مي‌کنيم که يک کانون آنفولانزايي که در شهرستان واليران دماوند داشتيم گزارش کرديم که بر همين اساس (OIE) آن را اعلام کرده است.

وي در تکذيب اين ادعا که 10 نفر بر اثر شيوع اين ويروس که پرندگان ناقل آن هستند آلوده شده‌اند، خاطرنشان کرد: 10 پرنده براثر ابتلا به اين ويروس تلف شده‌اند که باقي پرندگان آلوده در اين روستا و شهرستان هم معدوم سازي شده‌اند. هيچ مورد انساني تاکنون از اين بيماري گزارش نشده است و تا به حال به هيچ عنوان در جهان اثبات نشده که اين بيماري مي‌تواند به انسان سرايت داشته باشد. بيش از 65 کشور در جهان با اين بيماري درگير هستند اما تا به حال يک مورد هم به انسان سرايت نکرده است و جاي نگراني نيست.

اکبرشاهي در ادامه تصريح کرد: ما سه سال است که با اين بيماري درگير هستيم و در سال گذشته خسارت سنگيني به کشور وارد کرد اما در سال 97 در آذر ماه يک کانون درگير با آنفولانزا داشتيم، در آبان حدود 17 کانون و در مهرماه هم 5 کانون درگير داشتيم که در استان‌هاي اصفهان، چهارمحال و بختياري، مازندران و تهران بوده است.


 تريبون 

 شرايط و ميزان بيمه بيکاري

ميزان دريافت مقرري بيمه بيکاري بر اساس قانون، از 6 ماه تا 50 ماه متناسب با ميزان سابقه و تجرد يا تاهل فرد متقاضي متغير است.

به گزارش مهر، بر اساس اعلام مرکز آمار و اطلاعات راهبردي وزارت کار، نتايج طرح آمارگيري نيروي کار کشور در سال 96 نشان مي دهد که از حدود 3.2 ميليون نفر بيکار کشور در سال 96، حدود 1.8ميليون نفر، بيکار قبلاً شاغل 10 ساله و بيشتر بوده اند. در اين ميان، از بين عواملي که موجب ترک شغل بيکاران در طي پنج سال گذشته شده است، چهار عامل نسبت به بقيه عوامل در ترک شغل شاغلان و افزايش بيکاري اين گروه نقش و تاثير بيشتري داشته اند.

در اين بين، اولين عامل ترک شغل، « موقتي بودن کار» است که با سهم 25 درصدي نسبت به ساير عوامل، يکي از مهم ترين عوامل به شمار مي‌آمده است. همچنين «پايين بودن درآمد» با 16.3 درصد، «اخراج يا تعديل نيرو» با 14.0 درصد و به « پايان رسيدن دوره خدمت وظيفه» با 13.5 درصد در مراتب بعدي قرار دارند.

طبق قانون کار و تامين اجتماعي، بيکاراني که بدون ميل و اراده خود بيکار مي شوند، مي توانند از مزاياي بيمه بيکاري استفاده کنند که البته بازنشستگان و از کارافتادگان، صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بيمه اختياري و اتباع خارجي مشمول قانون بيمه بيکاري نمي شوند و نمي توانند از مزاياي اين قانون بهره مند شوند.

بر اساس قانون، «کارگران قراردادي» در صورتي مشمول دريافت بيمه بيکاري مي شوند که حداقل يکسال، در آخرين کارگاه سابقه اشتغال داشته باشند؛ بنابراين کارگران قراردادي فارغ از در نظر گرفتن سوابق بيمه اي خود، اگر حتي 11 ماه در آخرين کارگاه شاغل بودند، مشمول دريافت مقرري بيمه بيکاري نمي شوند؛ اما در خصوص کارگران قرارداد دائم نيز، اين کارگران به شرط داشتن حداقل 6 ماه سابقه کار در صورتي که«بدون ميل و اراده» خود بيکار شده باشند مي توانند از مزاياي مقرري بيمه بيکاري استفاده کنند.

البته بر اساس آنچه که در قانون پيش بيني شده است، بيمه شدگاني که به علت بروز حوادث قهريه و غيرمترقبه از قبيل سيل، زلزله، آتش سوزي و غيره بيکار مي شوند، به شرط اينکه تحت پوشش قانون کار و تامين اجتماعي باشند، بدون در نظر گرفتن شرايط بيمه‌پرداز و ميزان سابقه، مي توانند از مقرري بيمه بيکاري بهره مند شوند.

ميزان و مبلغ دريافت بيمه بيکاري به اين ترتيب، در قانون پيش بيني شده است؛ به نحوي که ميزان مقرري بيمه شده بيکار، معادل 55 درصد متوسط «خالص دريافتي» سه ماه آخر فرد بيکار است؛ بيمه بيکاري هيچ گاه از حداقل مزد مصوب شوراي عالي کار که براي سال جاري 1.111.267 تومان است، نبايد کمتر باشد.

ميزان مقرري بيمه بيکاري براي افراد متاهل يا متکفل متفاوت است

افراد متاهل يا متکفل تا حداکثر 4 نفر از افراد تحت تکفل، به ازاي هر يک از آنها به ميزان 10 درصد از حداقل دستمزد همان سال، به ميزان مقرري بيمه بيکاري افزوده مي شود. به عنوان مثال براي يک فرد متاهل بيکار داراي همسر و سه فرزند، علاوه بر 55 درصد متوسط دستمزد سه ماهه آخر، 40 درصد از حداقل دستمزد مصوب، به ميزان مقرري بيمه بيکاري‌اش اضافه مي شود. البته بر اساس قانون، مجموع دريافتي مقرري بگير نبايد از حداقل دستمزد کمتر و از 80 درصد متوسط دستمزد 3 ماه آخر، بيشتر باشد؛ بنابراين سقف ميزان دريافتي بيمه بيکاري 80 درصد متوسط دستمزد 3 ماه آخر کارگر است.

مدت دريافت مقرري بيمه بيکاري نيز در قانون پيش بيني شده است. به اين ترتيب، شاغلان مجرد مشمول قانون کار در صورت سابقه از 6 ماه تا 24 ماه به مدت 6 ماه و افراد متاهل به مدت 12 مدت مقرري بيمه بيکاري دريافت مي کنند.

شاغلان مجرد داراي سابقه 25 تا 120 ماه، به مدت 12 ماه و شاغلان متاهل داراي اين ميزان سابقه 18 ماه مشمول دريافت مقرري بيمه بيکاري مي شوند. شاغلان مجرد داراي سابقه از 121 ماه تا 180 ماه، براي مدت 18 ماه و شاغلان متاهل با اين مدت سابقه در آخرين کارگاه 26 ماه بيمه بيکاري دريافت مي کنند.

شاغلان مجرد از 181 ماه تا 240 ماه سابقه به مدت 26 ماه و افراد متاهل به شرط همين ميزان سابقه 36 ماه مي توانند از مزاياي بيمه بيکاري بهره مند شوند. همچنين شاغلان مجرد از 241 ماه سابقه به بالا براي مدت 36 ماه و متاهلان نيز 50 ماه از مزاياي اين قانون بهره مند مي شوند.

بازار لبنيات تخلفات زيادي را در خود جاي داده است

بازار لبنيات هميشه يکي از پرحاشيه‌ترين بازارهايي بوده که تخلفات زيادي را در خود جاي داده است. وضعيت به‌گونه‌اي است که صنايع لبني قيمت محصولات‌شان را حدود 60 درصد گران‌تر از پارسال مي‌فروشند و وقتي هم جريمه مي‌شوند مي‌گويند:" مهم نيست، ادامه مي‌دهيم!"

به گزارش ايسنا، لبنيات يکي از محصولاتي است که به گفته بسياري از مسئولان دستگاه‌هاي نظارتي و به گواه اخبار و گزارش‌هايي که از سوي آن‌ها منتشر مي‌شود، يکي از پرحاشيه‌ترين بازارها را دارد و به وقت افزايش قيمت حرف و حديث‌هاي بسياري براي آن‌ها به وجود مي‌آيد. البته بگذريم از تخلفات ريز و درشتي که همواره نتيجه‌اش نارضايتي مردم و جريمه بوده است.

اين تخلفات سنتي صنايع لبني سابقه در سال‌هاي طولاني دارد، به عنوان مثال خرداد ماه سال 1392 بود که داوود اسکندري - مدير بازرسي اصناف استان تهران - اعلام کرد که بيشترين تخلفات براي محصولات تخم‌مرغ، مرغ و لبنيات بوده است و همواره پاي ثابت گزارش‌هاي کشف و برخورد دستگاه‌هاي نظارتي از سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان تا سازمان تعزيرات حکومتي، صنايع لبني هستند و در سال جاري هم چندين بار افزايش قيمت‌ بسياري از برندهاي مطرح در صنايع لبني به عنوان تخلف از سوي اين ناظران اعلام شده است.

البته نگاهي به ميزان افزايش قيمت در اين صنعت نشان مي‌دهد که آن‌ها چقدر تخلف مرتکب شده‌اند، چرا که بر اساس جديدترين گزارش رسمي بانک مرکزي، محصولات لبنيات در هفته منتهي به نهم آذر ماه امسال 58 درصد نسبت به هفته مشابه سال گذشته افزايش قيمت را تجربه کرده‌اند و اين ميزان براي برخي از محصولات مانند ماست پاستوريزه به 75.1 درصد هم مي‌رسد.

مشخص نيست اين ميزان افزايش قيمت چه سنخيتي با ميزان افزايش قيمتي دارد که انجمن صنفي صنايع لبني براساس مصوبه ستاد تنظيم بازار به کارخانه‌ها و برندهاي زيرمجموعه خود ابلاغ کرد و اساسا اگر حتي افزايش قيمت 32 درصدي براي برخي محصولات لبني تصويب شده، چرا قيمت‌شان نسبت به سال گذشته 58 درصد گران‌تر شده است!؟

بررسي قيمت‌هاي مصوب با قيمت‌هاي رسمي که بانک مرکزي آن‌را رصد کرده زواياي ديگري از تخلفات لبنياتي‌ها را نشان‌ مي‌دهد، به عنوان مثال در آخرين مصوبه ستاد تنظيم بازار براي لبنيات قيمت ماست 900 گرمي کم چرب و پرچرب 3800 و 4000 تومان تعيين شده بود اما جديدترين جدول ارزيابي بانک مرکزي قيمت 6077 تومان را براي اين محصول ثبت کرده است که اتفاقا نسبت به سال گذشته 75.1 درصد گران‌تر شده است.


 نهادهاي مالي 

 تامين اعتبار 352 بنگاه اقتصادي از سوي بانک ملي

بانک ملي - بانک ملي ايران با هدف رونق بخشي به بازار اشتغال کشور در هشت ماه ابتداي سال جاري 352 بنگاه اقتصادي کوچک و متوسط را تامين اعتبار کرده است.

به گزارش روابط عمومي بانک ملي ايران، توسعه اشتغال و کمک به گردش چرخ بنگاه هاي اقتصادي يکي از مهم ترين اولويت هاي سياستي اين بانک بوده و از اين رو تامين فعالان اقتصادي و ارايه تسهيلات به صنعتگران همواره در دستور کار قرار دارد.

بر همين مبنا از ابتداي سال جاري تا پايان مهر ماه 352 فقره تسهيلات به ارزش چهار هزار و 925 ميليارد ريال از محل منابع داخلي بانک ملي ايران به بنگاه هاي کوچک و متوسط پرداخت شده است.

همچنين اين بانک تعداد 905 فقره تسهيلات به مبلغ بيش از سه هزار و 376 ميليارد ريال طي هشت ماه ابتداي سال جاري در برنامه اشتغال فراگير تبصره 18 قانون بودجه سال 1396 کشور با هدف افزايش اشتغال تخصيص داده است.

مشارکت بانک پارسيان در تسهيلات اشتغال زايي روستايي خراسان جنوبي

بانک پارسيان - مديرکل دفتر امور روستايي و شوراهاي استانداري خراسان جنوبي با اشاره به همکاري بانک ها در پرداخت تسهيلات اشتغالزايي روستايي،گفت : از محل تفاهم نامه منعقد شده بين معاونت توسعه روستايي و مناطق محروم رياست جمهوري با بانک هاي عامل از جمله بانک پارسيان؛ 51 ميليارد تومان تسهيلات اشتغالزايي به روستاييان پرداخت شده است.به گزارش روابط عمومي بانک پارسيان،عاليه خواجوي با بيان اينکه خراسان جنوبي رتبه هفتم پرداخت وام اشتغال روستايي را در کشور دارد، افزود : با پرداخت اين تسهيلات گام مهمي در راستاي حل مشکل بيکاري روستاييان برداشته شده است.

مديرکل دفتر امور روستايي و شوراهاي استانداري خراسان جنوبي در گفت وگو با ايرنا، خاطرنشان کرد: درسال جاري 154 ميليارد تومان تسهيلات به روستاييان خراسان جنوبي پرداخت شد و از اين مبلغ 103 ميليارد تومان از محل تسهيلات اشتغال پايدار روستايي و عشايري با پيش بيني ايجاد سه هزار فرصت شغلي پرداخت شده است.

مديرکل دفتر امور روستايي و شوراهاي استانداري خراسان جنوبي گفت: از اين محل 87 ميليارد تومان تسهيلات به استان اختصاص يافته که بقيه تسهيلات در حال پرداخت است.

جايگاه ويژه تأمين سرمايه‌سپهر در زنجيره ارزش بانک صادرات

بانک صادرات - مديرعامل بانک صادرات در هفتمين سالروز تاسيس "شرکت تأمين سرمايه سپهر" که با حضور سهامداران عمده و مديران عالي رتبه بانک صادرات ايران برگزار شد، تاکيد کرد: تأمين سرمايه سپهر در زنجير? ارزش اين بانک از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است.

به گزارش روابط عمومي بانک صادرات ايران، حجت‌اله صيدي "شرکت تأمين سرمايه سپهر" را از شرکت‌هايي دانست که از آغاز فعاليت تاکنون براساس ساختاري اصولي و حرفه‌اي بنا نهاده شده است.

صيدي ادامه داد: اميد است اين شرکت با نيروي انساني متخصص و حرفه‌اي که دراختيار دارد، به زودي در هيأت و ساختار يک بنگاه بزرگ بين‌المللي باشکوه ظاهر شود.

حضور پررنگ بانک رفاه در نمايشگاه صنايع بومي پدافند سايبري و زيستي

بانک رفاه - بانک رفاه در پنجمين نمايشگاه صنعت بومي پدافند سايبري و دومين نمايشگاه صنعت بومي پدافند زيستي حضوري فعال داشت.

به گزارش روابط عمومي بانک رفاه، در اين دوره از نمايشگاه بانک رفاه با برپايي غرفه معرفي محصولات و خدمات، دستاوردهاي بانک در حوزه پدافند غيرعامل را به نمايش گذاشت.

پنجمين نمايشگاه صنعت بومي پدافند سايبري و دومين نمايشگاه صنعت بومي پدافند زيستي با هدف توسعه محصولات بومي سايبري و زيستي به همت سازمان پدافند غيرعامل کشور و با مشارکت برخي وزارتخانه ها، سازمان ها و نهادها 11 الي 14 آذرماه سال جاري در محل نمايشگاه هاي بين المللي تهران برگزار شد.

جريمه بدهکاران بانک گردشگري بخشيده مي شود

بانک گردشگري - جريمه ديرکرد دريافت کنندگان تسهيلات از بانک گردشگري بخشيده مي شود.

به گزارش روابط عمومي بانک گردشگري، بر اساس مصوبه هيات مديره و به منظور تشويق توليد کنندگان و همچنين تسويه بدهي بدهکاران بانکي چنانچه مشتريان بدهي معوق خودرا تا پايان سال جاري تسويه نمايند، بانک گردشگري نسبت به بخشيدن جريمه ديرکرد دريافت کنندگان تسهيلات از اين بانک اقدام مي نمايد.

بر اساس اين گزارش بانک گردشگري اعلام کرد: بدهکاراني که با پرداخت اصل و سود تسهيلات دريافتي نسبت به تسويه بدهي خود اقدام نمايند جريمه ديرکرد آنها مشمول بخشودگي جرائم قرار خواهد گرفت.

لازم به ذکر است بانک گردشگري در راستاي حمايت از توليد داخلي و به منظور کمک به دريافت کنندگان تسهيلات و همسو با سياست هاي بانک مرکزي تصميم به انجام اين کار گرفته است.

جلسه هم انديشي روساي شعب بانک ايران زمين استان يزد

بانک ايران زمين - جلسه هم انديشي روساي شعب استان يزد بانک ايران زمين به منظور بررسي عملکرد سال جاري با حضور مدير استان و روساي شعب اين استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي بانک ايران زمين ، پورحسني مدير استان در ابتدا به بررسي عملکرد کليه شعب پرداخته و عملکرد هر شعبه نسبت به پايان سال 96 بررسي و نقاط ضعف و قوت هر شعبه را بررسي کرد.

پورحسني گفت: با توجه به تحقق اهداف ابلاغي ضمن تقدير و تشکر از عملکرد شعب، اصلاح ترکيب منابع را تا پايان سال در دستور کار روساي شعب قرار داده و از تمامي روسا خواستار تلاش در جهت کاهش نرخ تمام شده استان و جذب منابع ديداري شدند.

در راستاي بررسي اهداف تعيين شده تا پايان سال جاري چهار تا کارگروه شامل: کارگروه بازاريابي – کارگروه بانکداري مدرن – کارگروه سود و زيان – کارگروه مطالبات تشکيل و شرح وظايف هر کارگروه توسط مدير استان ابلاغ شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته