جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/09/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5999


3سال تا پايان نقطه تنش آبي در ايران


دليل کاهش قيمت بليت هواپيما


تريبون


نهادهاي مالي


 3سال تا پايان نقطه تنش آبي در ايران 

 تنش آبي 15 سال است که در ايران نهادينه شده و دولت طي سال‌هاي اخير، رويکرد مقابله‌اي براي حل اين مساله داشته است. اکنون نيز وزير نيرو صراحتا اعلام کرد که تا سال 1400، شهر داراي تنش آبي در ايران نخواهيم داشت.به‌ گزارش ايسنا، 334 شهر در حال حاضر با جمعيت 34.5 ميليون نفر تحت تاثير تنش آبي هستند که اين مساله نيز چالش‌هاي زيادي را به وجود آورده است، البته در اين بين، وزارت نيرو بيکار ننشسته و اقداماتي را انجام داده است تاجايي که هفته گذشته و در شوراي عالي آب، طرحي با عنوان "دولت دوازدهم بدون تنش آب شرب" تدوين و ارائه شد که بر اساس آن تا سال 1400، شهر تحت تنش نخواهيم داشت.

اين طرح در قالب نقشه راه و برنامه مشخص به موضوعات متنوعي از جمله تامين، ارتقاي کيفيت، کاهش هدررفت آب و تامين منابع مالي پرداخته است. علاوه‌بر اين نيز، بر اساس گفته‌هاي رضا اردکانيان - وزير نيرو - در لايحه بودجه سال 1398، چارچوب‌هاي اصلي اين برنامه ديده شده و اميدواريم فرآيند تصويب آن در مجلس هم به خوبي پيش گرفته شود.هم‌چنين محمد حاج‌رسولي‌ها - مديرعامل شرکت مديريت منابع آب ايران - نيز در همين راستا گفت: برنامه‌اي را براي حل تنش آبي از سوي وزارت نيرو تبيين کرده‌ايم که در اين برنامه، پارامترها و معيارهاي متعددي در نظر گرفته شده است که اگر بتوان اين برنامه را به درستي اجرا کرد، قطعا بخشي از چالش‌هاي حوزه آب حل خواهد شد.

علاوه‌بر اين حميدرضا جانباز - مديرعامل شرکت مهندسي آب و فاضلاب - با بيان اين‌که کاهش بارش موجب شد که امسال بيش‌از 300 شهر در معرض تنش آبي قرار بگيرند، به ايسنا گفت: با اقدامات صورت گرفته، توانستيم چالش‌هاي بسياري را حل کنيم تا جايي که بجز تعداد کمي از استان‌ها، شاهد مشکل جدي‌ در حوزه آب در کل کشور نبوديم.

وي هم‌چنين درباره برنامه 1400 بدون تنش آبي اظهار کرد: براساس سناريوي بارش، مطابق سال جديد برنامه‌ريزي مي‌کنيم تا تابستان سال 1398 را با کم‌ترين چالش پشت سر بگذاريم، به گونه‌اي که بهتر از امسال کارها پيش برود؛ تمام هدف اين است تا سال 1398 را با کم‌ترين تنش آبي پشت سر بگذاريم.جانباز با اشاره به سرمايه تخصيص يافته در اين حوزه، ابراز کرد: 1000 ميليارد تومان سرمايه‌اي را که قرار بود دولت براي گذر از تنش آبي به بخش آب اختصاص دهد، به‌طور کامل تخصيص يافت.


 دليل کاهش قيمت بليت هواپيما 

 دبير انجمن شرکت‌هاي هواپيمايي اعلام کرد که دليل کاهش نرخ بليت پروازهاي داخلي کمبود مسافر در فصل‌هاي سرد سال است.به گزارش ايسنا، با وجود مشکلات اقتصادي که ايرلاين‌هاي داخلي در طول ماه‌هاي گذشته با آن روبه‌رو بودند، آخرين بررسي‌ها از شرايط بازار نشان مي‌دهد که قيمت بليت حتي از نرخ‌هاي مصوب شهريورماه نيز پايين‌تر آمده و با ميانگين حدود 200 تا 250 هزار تومان به فروش مي‌رسد.اين درحالي است که ايرلاين‌ها پيش از اين تهديد کرده بودند که در صورت نرسيدن ارز نيمايي نسبت به افزايش قيمت بليت‌هايشان اقدام خواهند کرد.

مقصود اسعدي ساماني تاکيد کرد : آنچه که در بازار فروش بليت هواپيما رخ داده مستقيما به بحث‌هاي اقتصادي ايرلاين‌ها مربوط نمي‌شود، بلکه در ماه‌هايي مانند آذر يک اتفاق طبيعي است.

به گفته وي با توجه به اين‌که در اين فصل از سال تعداد مسافرت‌ها کاهش مي‌يابد تقاضا براي بليت هواپيما نيز پايين آمده و ايرلاين‌ها ترجيه مي‌دهند قيمت‌هاي خود را طوري مديريت کنند که با کشش بازار همراهي داشته باشد.

دبير انجمن شرکتهاي هواپيمايي در پاسخ به اين سوال که شرايط دريافت ارز ايرلاين‌ها در طول هفته‌هاي گذشته چگونه بوده نيز توضيح داد: با وجود آنکه هنوز شرايط به شکل عادي خود بازنگشته، اما در هفته‌هاي گذشته برنامه‌ريزي‌هايي شده که لااقل بخشي از درخواست ارزي ايرلاين‌ها به آنها اختصاص يابد.ساماني اضافه کرد: در حال حاض در تلاش مي‌شود که با مديريت پرونده‌هاي درخواست ارز ايرلاين‌ها شرايط براي پرداخت نيازهايشان فراهم شود مساله‌اي که بسيار مهم است، زيرا بين 55 تا 60 درصد از هزينه‌هاي شرکت‌هاي هواپيمايي با استفاده از ارزهاي خارجي انجام مي‌شود.


 تريبون 

 قائم مقام وزير راه اعلام کرد:

تکميل 64 درصد مسکن مهر

قائم‌مقام وزير در طرح مسکن مهر گفت: ساليانه نزديک به 200 هزار واحد مسکن در دولت تکميل شده است که در مجموع 64 درصد واحدها را شامل مي شود.

به گزارش ايرنا، «احمد اصغري مهرآبادي» در نشست رييس جمهوري با مديران و معاونان وزارت راه و شهرسازي در محل اين وزارتخانه، افزود: مجموع مسکن مهر 2 ميليون و 200 هزار واحد است که از اين تعداد يک ميليون و 717 هزار واحد تکميل شده است.

مهرآبادي به تنگناهاي مالي دولت يازدهم و دوازدهم اشاره کرد و گفت: يک ميليون و 90 هزار واحد مسکن مهر در اين دولت تحويل شده است.

پروژه هاي مسکن مهر که معارض ندارند سال آينده به اتمام مي رسندبه گفته وي، پروژه هاي مسکن مهر که معارض ندارند سال آينده به اتمام مي رسند.قائم مقام وزير همچنين درباره تحويل پروژه هاي مسکن مهر گفت: در زيرساخت هاي مسکن مهر مشکل داريم. وزارت نيرو در زمينه انشعابات امکانات مي دهد اما بايد از تملک گرايي خارج کنيم.

افزايش سقف تسهيلات خريد مسکن

قائم مقام وزير راه و شهرسازي در مسکن مهر درباره فروش اقساطي مسکن نيز گفت: هر هفته با بانک مسکن يک جلسه براي سهولت و روان سازي جريان تسهيلات بانکي، افزايش تعداد فروش اقساطي و افزايش ميزان وصولي اقساط براي اجراي سياست هاي دولت داريم.

وي افزود: از جمله نتايج اين جلسه ها اينکه تحويل واحدهاي مسکوني را منوط به انجام فروش اقساطي کرديم تا ميزان وصولي را افزايش دهيم؛ بنابراين سطح تسهيلات بانکي افزايش يافت. مهرآبادي اظهارداشت: تاکنون براي يک ميليون و 673 هزار واحد، دفترچه قسط توسط بانک مسکن صادر شده است. با کمک اين اقساط به ميزان10 هزار و 500 ميليارد تومان سقف تسهيلات بانکي را افزايش داديم؛ در واقع از 45 هزار ميليارد تومان خط اعتباري، 10 هزار و 500 ميليارد تومان آن از سقف اقساط بوده است.

معاون سازمان حمايت؛

خودروسازان براي پيش فروش مجوز داشتند

معاون سازمان حمايت مصرف کنندگان گفت: در مورد پيش فروش خودرو واردکنندگان يا سازندگان خودرو حتما مي بايست در مورد مجوز پيش فروش خودرو از وزارت صمت مجوز بگيرند.

به گزارش مهر، شهرام ميرآخور لو معاون بازرسي و رسيدگي به تخلفات سازمان حمايت از مصرف کنندگان در گفتگوي تلفني با برنامه پايش در مورد پيش فروش 15 روزه ايران خودرو گفت: در مورد قيمت اين خودروها زمان زيادي براي بررسي قيمت خودرو لازم است، در مورد پيش فروش خودرو واردکنندگان يا سازندگان خودرو حتما مي بايست در مورد مجوز پيش فروش خودرو از وزارت صمت مجوز بگيرند.وي در پاسخ به اينکه آيا ايران خودرو براي پيش فروش محصولات خود مجوز گرفته است گفت: يقيناً اگر مجوز نداشت با آن برخورد مي شد و از وزارت صنايع مجوز گرفته است.


 نهادهاي مالي 

 کبوتر بله را به پرواز دربياوريد!

بانک ملي - با بات کبوتر مي توانيد محتواي مورد نظر خود را به سرعت از تلگرام به پيام رسان بله منتقل کنيد.

به گزارش روابط عمومي بانک ملي ايران، انتقال محتوا ميان پيام رسان هاي مختلف موضوعي است که شايد بسياري از مواقع ضروري اما وقت گير باشد. پيام رسان بله اين مسأله را براي کاربران خود حل کرده و بات کبوتر مي تواند واسطه کاربر ميان تلگرام و بله باشد.

مديران بانک توسعه صادرات در نمايشگاه ايران اکسپو مشاوره مي دهند

بانک توسعه صادرات - زمان حضور مديران اعتبارات وبين الملل بانک توسعه صادرات در غرفه اين بانک در سومين نمايشگاه توانمنديهاي صادراتي جمهوري اسلامي ايران( ايران اکسپو) به منظور مشاوره و پاسخگويي به مشتريان و صادرکنندگان اعلام شد.به گزارش روابط عمومي بانک توسعه صادرات ،اين نمايشگاه از تاريخ پنج شنبه 22 آذرماه تا يکشنبه 25 آذرماه باحضور بيش از 60 کشور دنيا و مشارکت شرکتهاي صادراتي برتر در محل "نمايشگاه بين المللي شهر آفتاب" برپا خواهد شد.

نحوه تبديل مسکن‌کارت به کارت سوخت

بانک مسکن - مشتريان بانک مسکن مي‌توانند بدون مراجعه حضوري به بانک يا دفاتر پليس +‌10 تنها از طريق مراجعه به سامانه دولت همراه در کمتر از 5 دقيقه مسکن‌کارت خود را به کارت سوخت تبديل کنند.

به گزارش پايگاه خبري بانک مسکن-هيبنا، بر اساس بيانيه شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي، استفاده از کارت سوخت براي سوخت‌گيري خودروها و موتورسيکلت‌ها قرار است به زودي الزامي‌ شود و افراد براي استفاده از جايگاه‌هاي سوخت بايد اين کارت را همراه داشته باشند.

افتتاح تعدادي از طرحهاي اشتغالزايي روستايي مورد حمايت بانک سينا

بانک سينا - در راستاي کمک به رونق کسب و کار و ايجاد اشتغال در مناطق روستايي و کم برخوردار کشور تاکنون بيش از 2 هزار و 700 فقره تسهيلات اشتغالزايي يارانه‌اي در بانک سينا مورد تصويب قرار گرفته است.

به گزارش مرکز روابط عمومي بانک سينا در راستاي به گردش انداختن طرح‌هاي اشتغال زا در حوزه صنعت، خدمات و کشاورزي و نيز کاهش بيکاري و ايجاد اشتغال در مناطق کم برخوردار کشور به ويژه مناطق روستايي تاکنون 2 هزار و 765 فقره تسهيلات يارانه‌اي کم بهره از سوي بانک سينا براي پرداخت به واجدان شرايط تصويب شده است که از اين تعداد 2 هزار و 333 فقره به مرحله انعقاد قرارداد انجاميده و 1291 طرح کار آفريني به مبلغ 3947 ميليارد ريال نيز به بهره برداري رسيده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته