جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/10/05 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6012

مرکز سنجش آموزش پزشکي اعلام کرد؛
آغاز ثبت‌نام در آزمون دستياري تخصصي پزشكي

امروز؛
آغاز ثبت نام نقل و انتقال دانشجويان دانشگاه آزاد

معاونت تحقيقات و فناوري دانشگاه:
جزئيات پذيرش محقق پسادکتري در دانشگاه علوم پزشکي ايران

معاون آموزشي دانشگاه :
كاهش ظرفيت در مقاطع ارشد و دکتري دانشگاه علوم پزشکي تهران


خبرنامه


يادداشت


ميز خبر


 مرکز سنجش آموزش پزشکي اعلام کرد؛
 آغاز ثبت‌نام در آزمون دستياري تخصصي پزشكي 

 
مهلت ويرايش و ثبت نام مجدد چهل و ششمين دوره آزمون پذيرش دستياري تخصصي از شنبه 8 دي‎ماه آغاز مي شود.بر اساس اطلاعيه مركز سنجش پزشكي، ثبت نام براي چهل و ششمين دوره آزمون دستياري تخصصي پزشکي از 17 آذرماه آغاز و يکشنبه 25 آذر پايان يافته بود، مهلت مجدد براي ثبت نام داوطلباني که در بازه زماني 17 تا 25 آذر در اين آزمون ثبت نام نکرده‎اند، در نظر گرفته است.

زمان ثبت نام

افرادي که تاکنون موفق به ثبت نام در اين آزمون نشده‎اند مي توانند از ساعت 10 صبح روز شنبه 8 دي‎ماه تا ساعت 24 روز سه شنبه 11 دي‎ماه 97 همزمان با ويرايش ثبت نام کنند.

شرايط ثبت نام

افرادي که هزينه ثبت نام را پرداخت و کد پيگيري را دريافت کرده‎اند ولي موفق به ثبت نام نشده اند مي‎توانند با همان کد پيگيري ثبت نام را انجام دهند.

زمان برگزاري آزمون

آزمون کتبي چهل و ششمين دوره آزمون دستياري تخصصي پزشکي 98 رأس ساعت 9 صبح روز پنجشنبه 2 اسفند 97 به طور همزمان در دانشگاه‎هاي علوم پزشکي کشور برگزار مي‎شود.


 امروز؛
 آغاز ثبت نام نقل و انتقال دانشجويان دانشگاه آزاد 

 معاون فرهنگي و دانشجويي دانشگاه آزاد گفت: مهلت ثبت نام مجدد براي درخواست‎هاي نقل و انتقال و ميهماني اين دانشگاه از 5 دي ماه آغاز مي‏شود.

زمان ثبت نام

کلانتري گفت: ثبت نام مجدد نقل و انتقال و ميهماني دانشگاه آزاد از 5 دي‏ماه در سامانه منادا آغاز مي‏شود و تا 10 دي ماه ادامه دارد.

متقاضيان براي ثبت نام نقل و انتقال و ميهماني اين دانشگاه بايد به سامانه منادا به نشانيwww.monada.iau.ir مراجعه کنند.

اعلام نتايج درخواست‎ها

پيگيري وضعيت دانشجويان تنها از طريق سامانه منادا انجام مي‏شود و نتيجه درخواست‌هاي نقل و انتقال و ميهماني دانشجويان اين دانشگاه قبل از آغاز ترم بهمن ماه اعلام خواهد شد.

مواردي که قابل بررسي در سامانه منادا نباشد توسط کميسيون نقل و انتقال بررسي خواهد شد.

در هر نيمسال تحصيلي حدود 20 هزار نفر براي نقل و انتقال و ميهماني دانشگاه آزاد اسلامي ثبت نام مي‎کنند.


 معاونت تحقيقات و فناوري دانشگاه:
 جزئيات پذيرش محقق پسادکتري در دانشگاه علوم پزشکي ايران  

 دانشگاه علوم پزشکي ايران محقق پسادکتري مي‎پذيرد و داوطلبان تا 30 دي ماه فرصت دارند مدارک خود را ارسال کنند.

زمان ثبت نام

معاونت تحقيقات و فناوري دانشگاه علوم پزشکي ايران در نظر دارد از طريق فراخوان، محقق پسا دکتري جذب مي‏کند. علاقمندان جهت شرکت در اين فراخوان مي‏توانند مستندات خود را در روزهاي 15 تا 30 دي ماه 97 ارسال کنند.

شرايط داوطلبان

1. متقاضي بايد داراي مدرک دکتري تخصصي (Ph.D)، تخصص يا فوق تخصص باليني در رشته‏هاي مرتبط با حيطه فعاليتهاي پژوهشي استاد حائز شرايط مورد تاييد يکي از وزارتخانه‏هاي بهداشت يا علوم باشد.

2. از زمان اتمام آخرين دوره تحصيلي (دکتري تخصصي، تخصص يا فوق تخصص باليني) بيش از 5 سال نگذشته باشد.

3. متقاضي نبايد از اعضاي هيئت علمي دانشگاه‎هاي کشور باشد.

4. محقق اصلي بايد حداقل داراي يکي از شرايط الف و ب را داشته باشد: الف- مرتبه استادي يا دانشياري و H-Index حداقل 12 بر اساس Scopus داشته باشد و ب- پروژه مصوب استاد وجود داشته باشد.

با توجه به ظرفيت محدود دانشگاه براي تامين منابع مالي تصميم گيري نهايي از نظر حايز شرايط بودن استاد و پروژه ارايه داده شده کميته تخصصي بررسي پسادکتري است.

مدت اجراي طرح تحقيقاتي

طول مدت اجراي طرح تحقيقاتي، يکسال است که بر حسب ضرورت و با تقاضاي محقق اصلي و تاييد شوراي پژوهشي دانشگاه اين دوره يک نوبت و براي حداکثر يک سال قابل افزايش است.

پس از اتمام دوره، گواهي مربوطه با اعلام تکميل دوره توسط محقق اصلي و با تأييد معاونت پژوهشي دانشگاه صادر مي‎شود. اين دوره منجر به دريافت مدرک تحصيلي نشده و صرفا گواهي انجام دوره با امضاي معاون تحقيقات و فناوري و رياست دانشگاه صادر مي‎شود.

پژوهشگران پسا دکتري زير نظر مستقيم محقق اصلي فعاليت مي‏کنند و حق الزحمه آنان از محل معاونت تحقيقات و فناوري بودجه طرح تحقيقاتي و حداکثر تا سقف حقوق و مزاياي 3 ميليون تومان خواهد بود که پس از کسر کسورات قانوني قابل پرداخت است. مرکز تعهدي براي استخدام پژوهشگر پسا دکتري ندارد.

هدف برگزاري دوره

هدف از برگزاري اين دوره حفظ و حمايت از پژوهشگران مستعد و جوان در راستاي ارتقاء سطح تحقيقات پايه و کاربردي در دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور است.

بر اساس شيوه نامه پذيرش و حمايت از دوره‏هاي پسا دکتري در دانشگاه علوم پزشکي ايران، دوره پسا دکتري پژوهشي دوره‏اي است که براي تربيت پژوهشگران حرفه‏اي در مراکز تحقيقاتي تابعه دانشگاه اجرا مي‏شود و محققان پس از تکميل تحصيلات و کسب مدرک دکتري يا درجه علمي معادل، به منظور ارتقاي مهارت‏هاي تخصصي در دانشگاه مشغول به فعاليت مي‎شوند.


 معاون آموزشي دانشگاه :
 كاهش ظرفيت در مقاطع ارشد و دکتري دانشگاه علوم پزشکي تهران  

 معاون آموزشي دانشگاه گفت: به‌منظور ارتقاي کمي و کيفي برنامه‌هاي آموزشي از سال تحصيلي آينده در مقاطع PhD و کارشناس ارشد کاهش ظرفيت خواهيم داشت.به گزارش دانشگاه علوم پزشکي تهران، در نشست هيات رئيسه دانشگاه علوم پزشکي تهران گزارش رتبه پذيرفته‌شدگان کنکور سراسري امسال و ميزان پيشرفت برنامه چهارساله معاونت آموزشي بررسي شد.

وي از کاهش ظرفيت پذيرش در مقاطع تحصيلات تکميلي خبر داد و گفت: به‌منظور ارتقا کمي و کيفي برنامه‌هاي آموزشي از سال تحصيلي آينده در مقاطع PhD و کارشناس ارشد کاهش ظرفيت خواهيم داشت.

وضعيت پذيرش دانشجو

دکتر اکبر فتوحي رئيس مرکز تحقيق و توسعه سياست‎هاي دانشگاه علوم پزشکي تهران با ارائه گزارش وضعيت پذيرش دانشجويان در کنکور سراسري سال 97 گفت: امسال 82 نفر از 100 نفر اول کنکور سراسري، دانشگاه علوم پزشکي تهران را انتخاب کردند. آنان افراد برجسته‌اي هستند که بايد به درستي برايشان سرمايه گذاري شود.

بازنگري نقشه هيئت علمي

وي با اشاره به اقدامات انجام‌شده در زمينه بازنگري نقشه هيئت علمي گفت: درحال حاضر نقشه هيئت علمي گروه‌هاي غيرباليني تکميل‌شده و در عرصه باليني نيز درحال حاضر براي بيشتر گروه‌ها تدوين‌شده و براي مابقي گروه‌ها نيز جلسات مکرري برگزار شده که اميدواريم به جمع‌بندي برسيم.

برنامه‏هاي ارتقاي کيفي آموزش

سهراب پور با اشاره به برنامه‌هاي معاونت آموزش در حوزه ارتقا کيفي آموزش گفت: در اين زمينه مرکز مطالعات و توسعه آموزش فعاليت‌هاي بسياري را انجام داده است که يکي از آن‌ها، حمايت از طرح‌هاي توسعه‌اي مبتني بر حل مشکلات دانشگاه است و از آذر 97 تاکنون 11 طرح توسعه‌اي آموزشي به تصويب رسيده است.


 خبرنامه 

 7 کشته بر اثر واژگوني اتوبوس در دانشگاه علوم و تحقيقات

رئيس مرکز اورژانس تهران از واژگوني مرگبار اتوبوس در دانشگاه علوم و تحقيقات خبر داد و گفت :در اين حادثه 7 تن کشته و 28 تن ديگر مجروح شدند .

پيمان صابريان در گفت و گو با ميزان در ارتباط با جزئيات اين حادثه مرگبار اظهار داشت : حادثه واژگوني مرگبار اتوبوس ساعت 12:20 ظهر روز گذشته در دانشگاه علوم و تحقيقات رخ داده است.

وي افزود: پس از تماس با سامانه 115 اورژانس بلافاصله يک بالگرد اورژانس،15 دستگاه آمبولانس 2 دستگاه اتوبوس، 2 دستگاه موتورلانس به محل حادثه اعزام شدند.

رئيس مرکز اورژانس تهران گفت: متاسفانه در اين حادثه 7 نفر جان باختند و 28 نفر مجروح شدند که پس از اقدامات اوليه توسط تکنسين‌هاي اورژانس به نزديکترين مرکز درماني انتقال يافتند.

وزير علوم تاکيد کرد؛

اجراي کارهاي تحقيقاتي سازمان‏ها با کمک دانشگاه‏ها

وزير علوم با بيان اينکه بودجه پژوهشي وزارت علوم محدود است، گفت: آمادگي داريم کارهاي تحقيقاتي دانشگاهي را با تمام سازمان ها به مرحله اجرايي برسانيم.

دکتر منصور غلامي وزير علوم در حاشيه نشست مديران دفاتر ارتباط با صنعت دانشگاه‏ها و مراکز پژوهشي در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد: جلسه روز گذشته با معاون اول رئيس جمهور تلاش در راستاي ارتباط با دولت بوده است.

وي افزود: در دانشگاه‏هاي بزرگ خوشه‏هاي علمي ايجاد شده که مباحث علمي را تحليل مي‏کنند و به وزرا و دولت انتقاد مي دهند. اين خوشه ها بخشي اقتصادي، بخشي علمي و ... هستند که جلسه با معاون اول صحبت در خصوص اين خوشه‏هاي علمي بود.

وزير علوم در خصوص بودجه پروژه‎هاي علمي و دانشگاهي افزود: در جلسه با معاون اول به اعداد و ارقام بودجه‎هاي پژوهشي توجه شد به عنوان مثال بودجه براي احياي تالاب انزلي در حدود هزار ميليارد تومان در نظر گرفته شد.

غلامي با اشاره به بودجه کل وزارت علوم گفت: اين بودجه زياد نيست اما آمادگي داريم در وزارت علوم کارهاي تحقيقاتي دانشگاه‎ها را با تمام سازمان ها در ميان بگذاريم تا به مرحله اجرايي شدن برسد.

وي با بيان اينکه بودجه کل وزارت علوم مانند سال گذشته ضعيف است گفت: اين بودجه کفايت ندارد اما با وجود مشکلات بودجه‌اي کشور اعتراضي نمي کنيم.وزير علوم در خصوص ارزيابي ارتباط صنعت و دانشگاه گفت: با وجود محدوديت‎هاي بودجه‎اي ما سر و صدا نمي‏کنيم اما آمادگي داريم کارهاي تحقيقاتي را با همکاري سازمان‏ها انجام دهيم.

وي در خصوص موسساتي که دانشجو به خارج از کشور اعزام مي‎کنند، گفت: ما نيازي نداريم دانشجويان به کشورهايي که سطح علمي آنها پائين تر از ايران است اعزام شوند اگر مي روند به خواست خودشان بوده اما براي پرداخت ارز مقرر شد دانشجوياني که مورد تاييد وزارت علوم هستند به کشور بازگردند و ادامه تحصيل دهند.

رئيس دانشگاه تهران تاكيد كرد؛

ضرورت برخورد با تخلفات پژوهشي

رئيس دانشگاه تهران کپي‌برداري از پايان‌نامه‌هاي دانشجويي را يکي از مصاديق تخلف پژوهشي عنوان کرد و گفت: دانشجوياني که در رساله‌ يا پايان‌نامه خود کپي‌برداري کرده باشند متخلف شناخته شده و مطابق آئين‌نامه‌هاي مربوط با آنها برخورد مي‌شود.

دکتر محمود نيلي احمد آبادي با بيان اين مطلب اخلاق در پژوهش را يکي از موضوعات اساسي و مورد توجه مسئولان دانشگاه تهران عنوان کرد و افزود: از ديدگاه ما بحث اخلاق بايد يکي از اولويت‌هاي اساسي پژوهشگران و محققان دانشگاه‌ها به خصوص دانشگاه تهران قرار گيرد، خوشبختانه اين موضوع در اين دانشگاه رعايت مي‌شود اما از نظر ما يک مورد تخلف هم قابل قبول نيست، به همين دليل ما کميته بررسي تخلفات اخلاق حرفه‌اي را در دانشگاه تهران تشکيل داده‌ايم و مسائل اخلاق در پژوهش و تخلفات پژوهشي نيز به طور جدي در اين کميته بررسي مي‌شود.

وي در ادامه با تاکيد بر اينکه با متخلفان علمي مطابق قانون و با قاطعيت برخورد مي‌کنيم، تصريح کرد: در حال حاضر قانوني وجود دارد که توسط مجلس به تصويب رسيده و بر اساس آن کساني که مسائل اخلاقي در پژوهش را ناديده مي‌گيرند مجازات خواهند شد و اگر موارد تخلفي وجود داشته باشد برخي از آنها به کميته بررسي تخلفات ارجاع مي‌شود و برخي نيز بايد در هيات انتظامي دانشگاه يا کميته تخلفات دانشجويي مورد کنکاش قرار بگيرد تا در نهايت بر اساس آئين‌نامه‌هاي مصوب مجلس حکم مورد نظر را دريافت کنيم.

رئيس دانشگاه تهران با تاکيد بر اينکه کپي‌برداري پايان‌نامه‌ها و رساله‌هاي دانشجويي يکي از موارد تخلف پژوهشي مربوط مي‌شود، گفت: اگر در ارزيابي‌ها محرز شود که دانشجويي در حين تحقيق مرتکب تخلفاتي نظير کپي‌برداري شود، نام او رسما در کميته‌هاي مربوطه اعلام و تخلف او مورد بررسي قرار مي‌گيرد. ضمن اينکه اين رويکرد براي اعضاي هيات علمي نيز وجود دارد و آئين‌نامه‌هاي روشن در اين زمينه وجود دارد و متخلفان در کميته انضباطي حکم خواهند کرد.

همكاري دانشگاه‌هاي علوم پزشکي تهران و صلاح‌الدين

دانشگاه‌هاي علوم پزشکي تهران و صلاح‌الدين در کردستان عراق تفاهم‌نامه همکاري‌هاي مشترک امضاء کردند.دانشگاه علوم پزشکي تهران، دکتر عباس نوروزي، دبير اتاق همکاري‌هاي علمي ايران و عراق و دکتر محمدرضا هاديان، مسئول ميز همکاري‌هاي علمي ايران و اقليم کردستان عراق از دانشگاه علوم پزشکي تهران با دکتر يوسف گوران، وزير آموزش عالي و تحقيقات علمي اقليم کردستان عراق و دکتر دزه يي، رئيس دانشگاه صلاح‌الدين و ساير مسئولان ديدار کردند.

در اين ديدار تفاهم‌نامه همکاري مشترک ميان دانشگاه علوم پزشکي تهران و دانشگاه صلاح‌الدين اقليم کردستان عراق به امضا رسيد.

تعريف دوره‌هاي آموزشي مشترک، اجراي پروژه‌هاي تحقيقاتي مشترک، برگزاري کارگاه‌ها و سمينارهاي موردنظر دانشگاه صلاح‌الدين و برپايي دوره‌هاي تخصص، دکتري تخصصي و يا دوره‌هاي منجر به گواهي براي اعضاي هيئت علمي اين دانشگاه در اين تفاهم‌نامه مورد تأکيد قرار گرفت.در اين ديدار همچنين درخواست تأسيس شعبه دانشگاه علوم پزشکي تهران در اقليم کردستان عراق با راه‌اندازي رشته‌هاي فيزيوتراپي، پرستاري و تغذيه نهايي شد.هيئت دانشگاه علوم پزشکي تهران با هدف بررسي و گسترش زمينه‌هاي همکاري با دانشگاه‌ها و مراکز علمي و انعقاد تفاهم‌نامه‌هاي همکاري مشترک به کردستان عراق سفر کردند.


 يادداشت 

 دانش؛ يگانه راه براي نگاه به آينده

سهم ما در اين حادثه كجاست؟

?Where is my Share In this the accident

منصور يحيوي فركوش

Yahyavi.ir@gmail.com

خبر ناگوار آتش سوزي يكي از مراكز آموزشي كشور، از مسايلي بود كه در طول هفته جاري بسياري از رسانه‏ها از زواياي گوناگون علت وقوع آن را مورد بررسي قرار دادند. شدت فاجعه به‌حدي بود كه منجر به پرپر شدن تني چند از گلهاي اميد كشور شد. عمق فاجعه و فشار افكار عمومي، مسئولان امر را به واكنش در باره علت و معلول اين حادثه واداشت .در اين ميان به نظر مي‏رسد مسئله مهمي از ديده‏ بسياري پنهان ماند و در هيچ رسانه‏اي اشاره‏اي به آن نشد، مساله «تعيين سهم هر يك از ما» در بروز اين گونه حوادث.

سهم ما در اين حادثه كجاست؟ چقدر در برابر اين اتفاق و اتفاق‏هاي مشابه ديگري نظير شين‏آباد سهيم هستيم؟ بي ترديد در اين ميان همه ما در بروز اين اتفاقات مقصريم و سهمي هرچند اندك در اين گونه حوادث متوجه تك تك ما افراد هم هست. در نگاه اول سهم ما والدين از ارزيابي محلي است كه فرزندان خود را براي تحصيل يا كار به آنجا مي‎فرستيم. اين خود انسان هست كه بهتر مي‏تواند با كنترل دقيق و تسلط بر پيرامون خود از اينگونه حوادث پيشگيري نمايد. و ضعف‏هاي احتمالي اين مكان‎ها را به راحتي به گوش مسئولان برساند. حتي در صورت عدم رسيدگي مسئولان نيز قادر است تصميمات بهتر و موثري جهت پيشگيري بگيرد. البته بيان اين موارد به معناي دفاع و اثبات بي‏گناهي مسئولين امر نيست چرا كه خود مسئولين به اين باور رسيدند كه هرگونه كوتاهي و قصور در انجام وظايف محوله آن‏هم در يك محيط آموزشي تحت هر شرايطي و با هر توجيهي از جانب هر كسي پذيرفتني نيست.

اما نگاه دوم فراتر از تحليل اول است. چه بسا خيريني هستند كه به راحتي مي‏توانند اين مشكل و مشكلات مشابه را حل كنند. يا در مواردي هر يك از ما انسان‏ها مي‏توانيم در فرايند نوسازي و تجهيز مدارس سهيم باشيم. به راستي چه كار خيري مي‏شناسيم كه ارزش آن كمتر از مدرسه‎سازي باشد. البته براي اين منظور مشاركت‎هاي مردمي بصورت فراگير لازم است، تهيه يك برنامه تلويزيوني مانند ساير برنامه‏ها‏ي تلويزيوني (مثل برنامه 90) جذب مشاركت و مساعدت مردم از طريق پيام كوتاه (SMS) را بيشتر تسهيل مي‏كند.

مسئله‎ ديگري كه بسيار مهم است، تغيير فرايند كنترلي از مسئول محوري به والدين محوري است. كه مصداق اين موضوع تنها در اين مسئله نيست و چه بسا مي‎توان تمام مسايل و مشكلات را قبل از وقوع پيشگيري كرد. بر اين اساس بهتر است والدين با مشاركت مسئولين اقدام به كنترل محل رفت و آمد، مدرسه، دانشگاه فرزندان خود نمايند و نارسايي‏ها را شناسايي كرده تا بتوانند اقدامات موثري در جهت پيشگيري و اصلاح ايفا نمايند. متاسفانه دقيقا موضوعي كه در اين حادثه و حوادث مشابه ديگر به آن توجه نشد.


 ميز خبر 

 رونمايي از 6 فناوري تجهيز آزمايشگاهي

همزمان با آغاز به کار ششمين نمايشگاه تجهيزات و مواد ساخت داخل از 6 فناوري رونمايي شد.اين محصولات دستاوردهايي هستند که براي نخستين بار در حوزه تجهيزات آزمايشگاهي و دانش‌بنيان توليد شده‌اند.

اسامي اين طرح ها به اين شرح است:1. سامانه جراحي رباتيک سينا 2. ميکرو سي تي پيش باليني 3. ميز تشريح مجازي 4. دستگاه اسکنر کروماتوگرافي لايه نازک پرتويي 5. تيپ ميکروسکوپ نيروي اتمي 6. کاپي ويزن

ششمين نمايشگاه تجهيزات و مواد آزمايشگاهي ساخت ايران و نوزدهمين نمايشگاه دستاوردهاي پژوهش، فناوري و فن بازار از ديروزآغاز به کار کرد و تا روز پنج‌شنبه 6 دي‏ماه ادامه دارد.

اعلام جزئيات اعطاي تسهيلات مالي به اساتيد دانشگاه آزاد

معاون توسعه مديريت و منابع دانشگاه آزاد اسلامي دستورالعمل اعطاي کارت هاي اعتباري به کارکنان و اعضاي هيات علمي اين دانشگاه را ابلاغ کرد.به گزارش آنا، براساس اين دستورالعمل تمامي واحدها و مراکز آموزشي دانشگاه مي‏توانند مطابق سهميه اعلامي نسبت به معرفي کارکنان و اعضاي هيات علمي دانشگاه براي دريافت تسهيلات کارت اعتباري اقدام کنند.سقف تسهيلات 500 ميليون ريال با نرخ سود 12 درصد و مدت بازپرداخت حداکثر 36 ماهه است که کارکنان رسمي قطعي، رسمي آزمايشي، قراردادي و همچنين اعضاي هيات علمي رسمي قطعي، رسمي آزمايشي و پيماني مي توانند از اين تسهيلات استفاده کنند.

واحدهاي دانشگاهي به منظور معرفي کارکنان و اعضاي هيات علمي بايد از طريق سامانه www.sajed.iau.ir بخش تسهيلات اعتباري، نسبت به معرفي نامبردگان اقدام کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته