جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/10/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6019


نتايج تکميل ظرفيت كنكور دانشگاه فرهنگيان اعلام شد


جزئيات بورس تحصيلي كشور ايتاليا


جزئيات پذيرش دانشجويان استعداد درخشان در دانشگاه كردستان


جزئيات مصاحبه دانشجويان پزشکي متقاضي انتقال به داخل

رئيس دانشگاه:
دانشگاه شريف سال 98 مجبور به کاهش بودجه پژوهشي است


خبرنامه


يادداشت


ميز خبر


جزئيات برگزاري و آمار داوطلبان آزمون دستياري پزشکي


 نتايج تکميل ظرفيت كنكور دانشگاه فرهنگيان اعلام شد 

 
نتايج پذيرش تکميل ظرفيت کنکور 97 در دانشگاه‌هاي فرهنگيان و تربيت دبير شهيد رجايي اعلام شد.

اعلام نتايج تكميل ظرفيت

بر اساس برنامه زماني پيش بيني شده اسامي 4 هزار و 749 نفر از پذيرفته شدگان نهايي هر يک از رشته‎هاي تحصيلي دانشگاه فرهنگيان و دانشگاه تربيت دبير شهيد رجايي مرحله تکميل ظرفيت آزمون سراسري اعلام شد.از تعداد 4 هزار و 749 نفر از پذيرفته شده نهايي تعداد 2 هزار و 581 نفر زن و تعداد 2 هزار و 168 نفر مرد هستند.

جزئيات ثبت نام

کليه پذيرفته‏شدگان ضرورت دارد يک هفته پس از اعلام اسامي آنها براي اطلاع از برنامه زماني و نحوه ثبت نام اينترنتي و يا مراجعه حضوري براي ثبت نام به سايت اطلاع رساني دانشگاه فرهنگيان و دانشگاه تربيت دبير شهيد رجايي مراجعه کنند. عدم مراجعه به موقع به منزله انصراف قطعي افراد تلقي مي‏شود.


 جزئيات بورس تحصيلي كشور ايتاليا  

ايتاليا برنامه سرمايه گذاري استعداد را براي دانشجويان بين المللي برگزار مي‎کند. وزارت امور خارجه و همکاري‌هاي بين المللي ايتاليا با همکاري آژانس بين المللي سازي و توسعه شرکت‎هاي ايتاليايي در خارج از کشور و با حمايت اتاق‎هاي بازرگاني ايتاليا و انجمن صنايع ايتاليا برنامه Invest Your Talent in Italy را جهت سال تحصيلي 2020- 2019 براي دانشجويان بين المللي برگزار مي‎کند.متقاضيان جهت اطلاع از شرايط بورس مذکور و ثبت درخواست خود حداکثر تا تاريخ 31 ژانويه 2019 مي‎توانند به پايگاه اينترنتي به نشاني: http://investyourtalentapplication,esteri.it/ مراجعه کنند.


 جزئيات پذيرش دانشجويان استعداد درخشان در دانشگاه كردستان  

 دانشگاه کردستان از ميان دانشجويان استعدادهاي برتر براي سال تحصيلي 98-99 در مقطع کارشناسي‎ارشد بدون آزمون دانشجو پذيرش مي‎کند.

جزئيات ثبت نام

متقاضيان پذيرش در دوره‏هاي کارشناسي ارشد بدون آزمون دانشگاه کردستان بايد مدارک خود را تا 4 بهمن‎ماه به گروه امور حمايت استعدادهاي درخشان اين دانشگاه ارسال کنند.

جزئيات پذيرش

دانشجويان و فارغ‏التحصيلان دانشگاه‎هاي پيام‎نور، فرهنگيان، مراکز تربيت دبير و تربيت معلم، آزاد اسلامي، آموزشکده‎هاي فني و حرفه‏اي، غير دولتي و غير انتفاعي، علمي کاربردي و پرديس‏هاي بين الملل (خودگردان) مجاز به ثبت نام در اين دوره نيستند.

تغيير رشته يا محل تحصيل افراد پذيرفته شده براساس آيين نامه استعدادهاي درخشان مجاز نيست.

ارسال مدارک به دانشگاه و پذيرش اوليه به منزله پذيرش قطعي نيست و پذيرش قطعي منوط به تاييد سازمان سنجش آموزش کشور و احراز صلاحيت عمومي است.پذيرش در اين دوره‏ها تنها براي نيمسال اول تحصيلي سال 98-99 صورت مي‎گيرد.


 جزئيات مصاحبه دانشجويان پزشکي متقاضي انتقال به داخل 

 مرکز خدمات آموزشي وزارت بهداشت زمان مصاحبه براي دانشجويان علوم پزشکي متقاضي انتقال از خارج جهت ادامه تحصيل در داخل کشور را اعلام کرد.

مرکز خدمات آموزشي وزارت بهداشت، زمان جديد مصاحبه براي متقاضيان انتقال از خارج جهت ادامه تحصيل در داخل کشور را براي دانشجويان علوم پزشکي اعلام کرد.

متقاضيان انتقال جهت ادامه تحصيل در داخل کشور که پرونده آنها در سامانه انتقال تکميل شده و واجد شرايط جهت تعيين زمان مصاحبه شناخته شده اند، مي‎توانند براي ماه‎هاي خرداد، ‌تير و مرداد در سال 1398 وقت مصاحبه بگيرند.

با توجه به اينکه انتخاب زمان مصاحبه توسط دانشجو صرفا از طريق سامانه ميسر است، متقاضيان بايد نسبت به تکميل پرونده و رفع نواقص احتمالي در سامانه انتقال دانشجويان به آدرس: http://mohed.behdasht.gov.ir/EducationServicePortal اقدام کنند.تنها از افراد داراي شرايطي که از طريق سامانه مذکور نسبت به تکميل پرونده و تعيين زمان مصاحبه اقدام کنند، مصاحبه بعمل خواهد آمد.


 رئيس دانشگاه:
 دانشگاه شريف سال 98 مجبور به کاهش بودجه پژوهشي است 

 رئيس دانشگاه صنعتي شريف گفت: اين دانشگاه در سال آينده رشد بودجه اي 10.45 درصدي داشته است که با اين رقم بايد از بودجه هاي پژوهشي دانشگاه بکاهيم.

محمود فتوحي گفت: در لايحه بودجه سال 98 حدود 10.45 درصد بودجه اين دانشگاه رشد داشته است که اين رقم بسيار کم است.

وي افزود: باتوجه به اينکه براي سال آينده 20 درصد افزايش حقوق درنظر گرفته شده است بنابراين افزايش بودجه دانشگاه حتي متناسب با افزايش حقوق‎ها نخواهد بود.

رئيس دانشگاه صنعتي شريف تاکيد کرد: باتوجه به اينکه درصد بسيار بالايي از کل بودجه دانشگاه‎ها صرف حقوق و دستمزد مي‏شود بنابراين براي تامين حقوق‎ها در دانشگاه بايد سال آينده از بودجه پژوهشي خود بکاهيم.

فتوحي اظهار داشت: با اين ميزان افزايش بودجه، دانشگاه صنعتي شريف سال آينده در زمينه دانشجويي مانند تغذيه و تعميرات خوابگاهي نيز با مشکل مواجه خواهد شد.


 خبرنامه 

 تدوين کاربرگ ارزشيابي دانشگاه‏‌ها و مراکز آموزش‎عالي خارج از کشور

اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم، کاربرگ ارزشيابي دانشگاه‏‌ها و مراکز آموزش عالي خارج از کشور را تدوين کرد.

در اين کاربرگ به ويژگي‏هاي عمومي دانشگاه، ويژگي‎هاي آموزشي، ويژگي‏هاي پژوهشي، امکانات کتابخانه‏اي و كامپيوتري، امکانات آزمايشگاهي و ويژگي‏هاي رفاهي و اداري مالي اشاره شده است.

همچنين عنوان شده، چنانچه متقاضي درخواست بررسي اعتبار دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي خارج از کشور را دارد، مقتضي است کاربرگ مذکور را تکميل و با ارايه مستندات لازم به کارشناس مربوطه مراجعه کند.

جزئيات ثبت نام در بورس دانشگاه گوتينگن كشور آلمان

دانشگاه گوتينگن آلمان در رشته «فرهنگ ها و زبان هاي حوزه درياي مديترانه» در مقطع کارشناسي ارشد فراخوان بورس داد.

به گزارش خبرنگار مهر، دانشگاه گوتينگن آلمان در رشته «فرهنگ ها و زبان هاي حوزه درياي مديترانه» درمقطع کارشناسي ارشد با هدف تربيت فارغ التحصيلان متخصص در محيطي چندزبانه فراخوان بورس داد.

مهلت ثبت نام در ترم تابستاني، 12 بهمن 97 و مهلت ثبت نام در ترم زمستاني، 11 خرداد 98 است.

جايگاه دانشگاههاي ايران در رتبه بندي وبومتريکس

رتبه بندي وبومتريکس webometrics يکي از معتبرترين و جامع‏ ترين مراجع رتبه‏ بندي وب‏ سايت‎هاي دانشگاه‏ است. اين وب ‏سايت هر سال دو بار گزارش رتبه‏ بندي خود را ويرايش و آخرين تغييرات را اعمال کرده و گزارش جديدي ارائه مي‏ کند.

آخرين ويرايش (جولاي 2018) اين رتبه بندي نشان مي‏دهد دانشگاه هاي هاروارد، استنفورد، MIT، برکلي و ميشيگان رتبه هاي اول تا پنجم را در ميان دانشگاه هاي جهان کسب کرده‏ اند. بررسي 50 دانشگاه برتر جهان نشان مي‎دهد که 41 دانشگاه در ايالات متحده آمريکا و 4 دانشگاه در بريتانيا، 2 دانشگاه در کانادا، يک دانشگاه در هنگ گنگ، 1 دانشگاه در سوئيس، يک دانشگاه چيني در اين بازه حضور دارند.

نکته مورد توجه در رتبه بندي سال 2018 اين نظام رتبه بندي اين است که 5 دانشگاه برتر همانند سال 2017 بودند و تغييري در رده‏هاي بالاي رتبه بندي ايجاد نشد.

وضعيت دانشگاه هاي ايراني در نظام رتبه‌بندي وبومتريک نشان مي دهد، دانشگاه تهران با رتبه 390 در اين رتبه بندي حضور دارد. 607 دانشگاه ايراني در اين رتبه‏بندي درجه بندي شده‎اند که از اين ميان 9 دانشگاه در رتبه‏بندي دانشگاه‏هاي جهان بين 1000 دانشگاه برتر قرار دارند. از نظر نوع دانشگاه نيز 7 دانشگاه جامع، 6 دانشگاه علوم پزشکي، 5 دانشگاه صنعتي و دو دانشگاه آزاد اسلامي در بين 20 دانشگاه برتر ايراني ديده مي‏شود.

همكاري دانشگاه‏هاي علوم پزشکي ارتش و بهزيستي

مقدمات همکاري علمي دو دانشگاه علوم پزشکي ارتش و علوم بهزيستي و توانبخشي فراهم شد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي، رئيس، معاون آموزشي و برخي از مديران دانشگاه علوم پزشکي ارتش با حضور در دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي و ملاقات با رئيس اين دانشگاه، مقدمات همکاري هاي علمي، آموزشي و پژوهشي بين دو دانشگاه را فراهم کردند.در اين ملاقات که معاون آموزشي و چند تن از مديران آموزشي دانشگاه علوم بهزيستي نيز حضور داشتند، موارد همکاري آموزشي و پژوهشي مورد تبادل نظر مسئولان دو دانشگاه قرار گرفت.

انجام تحقيقات کوهورت در حوزه توانبخشي با موضوع وضعيت سلامتي اسکلتي – عضلاني نيروهاي ارتش، ايجاد فيلدهاي تخصصي از سوي دو دانشگاه براي کارورزي و کارآموزي دانشجويان و تبادل استاد و دانشجو بين دو دانشگاه از جمله موارد پيش بيني شده براي همکاري دو دانشگاه علوم پزشکي ارتش و علوم بهزيستي و توانبخشي است.


 يادداشت 

 دانش؛ يگانه راه براي نگاه به آينده

مفهوم سرعت و پهناي‌باند در اينترنت

Speed and Bandwidth in internet

منصور يحيوي

Yahyavi.ir@gmail.com

سرعت و پهناي ‌باند جزو پرکاربردترين اصطلاحات اينترنت است. منظور از سرعت، سرعت داده‌اي است که از يک خط ارتباطي در حال عبور است و مفهوم پهناي ‌باند حداکثر مقدار انتقال ديتاي است که در هر ثانيه ما بين دو كامپيوتر عبور مي‎كند. با اين وجود گاهي مشاهده مي‎شود بعلت عدم آگاهي بسياري از كاربران، برخي از شرکت‌هاي ارايه دهنده خدمات اينترنتي (ISP) از اين ضعف سوء ‌استفاده کرده و در آگهي‌هاي تبليغاتي خود پهناي ‌باند را به‌ گونه‌اي ديگر مطرح مي كنند.

اگرچه پهناي‌باند و سرعت اينترنت ارتباط تنگاتنگي با يکديگر دارند، اما در عين‌ حال مفاهيمي کاملاً متفاوت هستند. به‌ عبارت ديگر لينکي که از آن براي ارتباط با اينترنت استفاده مي‌کنيم، خواه وايرلس، خواه فيبرنوري و يا غيره مانند لوله آبي است و پهناي آن لينک نيز مانند قطر لوله است و ديتاي منتقل شده از لينک همچون آب در جريان است. به‌ طور خلاصه پهناي ‌باند به‌ منزله ظرفيت است و منظور از سرعت هم ميزان انتقال ديتا در آنِ واحد است و توجه داشته باشيم که پهناي باند بيشتر هرگز به‌ معني سرعت بيشتر نيست! در مثال فوق زماني‌ که قطر لوله آب را دو برابر شود، سرعت حرکت آب همچنان يکسان است!

اگر فرض کنيم خط اينترنت داراي پهناي باند 50 مگابيت در ثانيه است (يعني در هر ثانيه مي‌توان 50 مگابيت ديتا را انتقال داد) اما اين احتمال وجود دارد که نرم‌افزار دانلود مثلا عدد 18 را نشان دهد، در چنين شرايطي سرعت واقعي 18 مگابيت در هر ثانيه در پهناي باندي 50 مگابيتي مي‌باشد. اين امر بدان معنا است که سرعت اينترنت مي‌تواند هر عددي در بازه صفر تا 50 باشد و الزاما برابر با حداکثر ميزان پهناي ‌باند نيست چرا که ممکن است زمان پاسخگويي سروري که از آن قرار است چيزي دانلود شود زياد نبوده و همين مسئله منجر به کاهش سرعت دانلود مي‎شود.

با اين تفاسير، اگر يک شركت خدمات دهنده اينترنت (ISP) تبليغي مبني‌ بر ارايه پکيجي با پهناي‌باند Mbps 20 را نمود اين امر هرگز بدان معنا نيست که ما سرعتي به‌ معناي واقعي کلمه بسيار زياد را تجربه خواهيم کرد اما در عين‌ حال اين تضمين داده مي‌شود که در آن واحد به‌ همراه چند كاربر ديگر بدون هيچ مشکلي مي‌توانيم به گشت‌زني در اينترنت بپردازيم. چرا که همچون اتوباني سه باندي فضاي انتقال ديتاي کافي براي استفاده چند كاربر به‌ طور هم‌زمان وجود دارد.


 ميز خبر 

 حمايت دانشگاه صنعتي اميرکبير از صاحبان ايده

دفتر همکاري‌هاي علمي و بين المللي دانشگاه صنعتي اميرکبير از ايده‌هاي نوين همکاري‌هاي بين‌المللي نوآوران حمايت مي کند.به گزارش دانشگاه صنعتي اميرکبير، دفتر همکاري‌هاي علمي و بين‌المللي دانشگاه صنعتي اميرکبير با توجه به اهداف و فعاليت‌هاي بين‌المللي دانشگاه و لزوم توجه به افزايش کيفيت و کميت خدمات بين‌المللي در حوزه‌هاي مختلف در نظر دارد از تمام افراد و گروه‌هاي نوپاي علاقه‌مند و صاحب ايده در حوزه فعاليت امور بين‌الملل حمايت کند.

صاحبان ايده براي مشارکت در اين برنامه مي‎توانند برنامه کسب‌ وکار (در هر سطح بلوغ کاري)، رزومه و مشخصات تماس خود را تا 19 دي ماه جاري به نشاني abhary.m@aut.ac.ir ارسال کنند.ايده‌هاي ارسال شده به حمايت‌هاي دفتر علمي و بين المللي دانشگاه صنعتي اميرکبير مي‌تواند مواردي چون شامل جذب دانشجو از کشورهاي مسلمان و همسايه، برگزاري دوره‌هاي آموزشي کوتاه‌مدت و مدارس تابستاني و زمستاني با استانداردهاي بين‌المللي، ارائه خدمات ويزا، اقامت و گردشگري به دانشجويان و اساتيد ايراني و خارجي و ارائه خدمات برگزاري کارگاه‌هاي تخصصي باشد.

ارائه بسته کامل خدمات فرصت مطالعاتي به دانشجويان متقاضي ايراني و خارجي و همچنين در خارج از ديگر موارد در اين زمينه است. پس از دريافت اطلاعات متقاضيان، جلسه‌اي با منتخبان به‌منظور نهايي سازي مدل همکاري و شروع برنامه توسط ارائه‌دهنده برگزار خواهدشد.

بازنشسته شدن حدود يک هزار دانشگاهي در سال 96

معاون اداري مالي وزارت علوم گفت: حدود يک هزار نفر در سال گذشته بازنشسته شدند و مطالبات پاداش اعضاي هيات علمي و اداري در کل کشور تا پايان سال 96 تسويه شده است.محمدتقي نظرپور با اشاره به پرداخت حق پاداش پايان خدمت اساتيد بازنشسته گفت: در سال 95 تعدادي بازنشسته داشتيم که حق پاداش پايان خدمت خود را دريافت نکرده بودند که حدود 60 ميليارد تومان به اين افراد پرداخت شد.

وي ادامه داد: در سال 96 نيز حدود يک هزار نفر بازنشسته شدند که 217 و سه دهم ميليارد تومان حق بازنشستگي اين افراد بود که، قسط آخر آن در اواخر آبان ماه پرداخت شد.

معاون اداري مالي وزارت علوم افزود: مطالبات پاداش اعضاي هيات علمي و اداري نظام آموزش عالي در کل کشور تا پايان سال 96 تسويه شده است.

وي درباره تغيير قانون بازنشستگي اساتيد نيز گفت: قانون مذکور تغييري نداشته و همان قانوني است که هيات‎هاي امنا دانشگاه‎ها در رابطه با اساتيد با مرتبه‎هاي مختلف دارند.


 جزئيات برگزاري و آمار داوطلبان آزمون دستياري پزشکي 

بيش از 13 هزار نفر در چهل و ششمين دوره آزمون دستياري تخصصي پزشکي ثبت نام کردند.بازه اول ثبت نام براي چهل و ششمين دوره آزمون دستياري تخصصي پزشکي از 17 آذر ماه آغاز شد و يکشنبه 25 آذر پايان يافت.

مهلت مجدد براي ثبت نام داوطلباني که ثبت نام نکرده بودند از شنبه 8 دي تا سه شنبه 11 دي ماه 97 در نظر گرفته شد که در نهايت تعداد 13 هزار و 170 نفر در اين دو بازه زماني در آزمون ثبت نام کردند.

آزمون کتبي چهل و ششمين دوره آزمون دستياري تخصصي پزشکي 98 رأس ساعت 9 صبح روز پنجشنبه 2 اسفند 97 به طور همزمان در دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور برگزار مي‎شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته