جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/10/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6025

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار هزاران نفر از مردم قم خطاب به مسئولان تأکيد کردند؛
رسيدگي به مشکلات معيشتي مردم، مهمترين وظيفه امروز دولتمردان است


حمايت پمپئو از تحريم جديد اروپا عليه ايران


ديدار محرمانه رئيس موساد با اعراب براي مقابله با نفوذ ايران


دونالد ترامپ:آمريکا با بحران امنيتي فزاينده‌اي در مرزهاي جنوبي روبه‌رو است

دادستان کل کشور:
فضاي مجازي را مديريت نکنيم، وضع بدتر خواهد شد

از سوي مدير اجرايي بانک دولتي «يوسي‌او» ؛
اسامي 9 بانک‌ دريافت‌کننده بدهي‌هاي هند به ايران اعلام شد


يك نكته از هزاران


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


به مناسبت دومين سالروز ارتحال آيت الله هاشمي رفسنجاني


خبر


دکتر روحاني:اشتغال جوانان و معيشت مردم، دو اولويت دولت است


مولود چاووش‌اوغلو:خروج نيروهاي آمريکايي با همکاري ايران، ترکيه و روسيه صورت گيرد


ايران 15 ماهيگير هندي را آزاد کرد


مراسم قرعه‌کشي سي‌وهفتمين دوره جشنواره فيلم فجر


خيابان آکسفورد لندن پس از بارش شديد باران


سرمقاله


 رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار هزاران نفر از مردم قم خطاب به مسئولان تأکيد کردند؛
 رسيدگي به مشکلات معيشتي مردم، مهمترين وظيفه امروز دولتمردان است 

 
حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در سالروز قيام تاريخ‌ساز مردم قم در 19 دي 1356 در ديدار هزاران نفر از مردم قم، با اشاره به ضرورت پرهيز از سهل‌انگاري و سهل‌انديشي درباره ريشه دشمني امريکا و استکبار با ايران اسلامي، «ماهيت و حقيقت انقلاب و شجاعت و وفاداري ملت و نظام به اهداف و مباني انقلاب» را علت اصلي اين خصومت عميق و مستمر خواندند و با بيان وظايف مهم «مسئولان و مردم» در اين مقطع تأکيد کردند: رسيدگي به مشکلات معيشتي مردم به‌ويژه قشرهاي ضعيف مهمترين وظيفه امروز دولتمردان است و ملت و مسئولان بايد با هوشياري، تحريم هاي امريکا را همانند دوران دفاع مقدس به شکستي بي سابقه براي شيطان بزرگ تبديل کنند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، حضرت آيت الله خامنه‌اي با تجليل از قيام سرنوشت‌ساز مردم قم در 19 دي سال 56 به‌عنوان نقطه عطف انقلاب اسلامي، قم را «شهر، مرکز و مادر انقلاب» خواندند و افزودند: البته انگيزه‌هايي براي تغيير فضاي انقلابيِ قم و کمرنگ کردن روحيه انقلابي و ديني در آن وجود دارد و نبايد از مکر دشمن و عوامل آن غفلت کرد.

ايشان با تأکيد بر هوشياري در مقابل اين انگيزه‌ها، تأکيد کردند: قم سرچشم اصلي و پشتوانه معنوي انقلابي است که دنيا را متحول کرد، بنابراين بزرگان و جوانان قم نبايد اجازه دهند دست‌هاي خائن، قم را از مرکزيت انقلاب، خارج و اين حرکت تحولي را در آن کمرنگ کنند.

قيام مردم قم عليه رژيم پهلوي؛ نشانه ضعف عميق دستگاه محاسباتي آمريکا و غرب

رهبر انقلاب اسلامي سپس به بيان چند درس مهم و ماندگار از قيام 19 دي پرداختند و خاطرنشان کردند: رئيس‌جمهور وقت آمريکا در 10 دي 56 به تهران آمد و با تمجيد اغراق‌آميز و دروغين از محمدرضا پهلوي، ايران را «جزيره ثبات» يعني مايه آرامش خيال آمريکا از ايرانِ وابسته و مسئولان نوکرمآب آن، خواند.

ايشان قيام مردم قم عليه رژيم ظالم، وابسته و فاسد پهلوي در فاصله اي کمتر از ده روز از اين سخنان را نشانه ضعف عميق دستگاه محاسباتي آمريکا و غرب دانستند و گفتند: کمتر از ده روز پس از سفر رئيس‌جمهور آمريکا و تعبير او از ايران به جزيره ثبات، قيام عظيم مردم قم شکل گرفت و به دنبال آن، قيام مردم تبريز و طوفان انقلاب اسلامي و نابودي رژيم سرسپرده طاغوت محقق شد.

ايشان با اشاره به سخنان سال گذشته‌ي يک دولتمرد آمريکايي در جمع اوباشِ تروريست و وعده او به آنها که جشن سال 2019 ميلادي را در تهران خواهيم گرفت، خاطرنشان کردند: توانايي محاسباتي دشمنان ايران در همين حد است، همان‌طور که آن زمان صدام اميدوار بود يک هفته‌اي به تهران برسد و منافقين مزدور نيز خيال مي‌کردند در حمله مرصاد سه روزه از کرمانشاه به تهران خواهند رسيد.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: برخي دولتمردان آمريکايي اين‌طور وانمود مي‌کنند که ديوانه‌اند، البته بنده اين را قبول ندارم اما آنها حقيقتاً «احمق‌هاي درجه يک» هستند.

ايشان قيام مردم قم را نشانه صف‌بندي دو دستگاه محاسباتي يعني صف‌بنديِ «ليبرال‌دموکراسيِ دروغين و پاي در گِل غربي» در مقابل «نظام توحيدي و اسلامي» برشمردند و گفتند: پس از انقلاب نيز آنها با تحريم جمهوري اسلامي تصور مي‌کردند کار نظام در کمتر از شش ماه تمام خواهد شد در حالي‌که انقلاب اکنون به چهل سالگي رسيده است.

حضرت آيت الله خامنه‌اي افزودند: در مقابل اين محاسبات غلط استکبار، دستگاه محاسباتيِ دقيق نظام اسلامي وجود دارد که امام بزرگوار ما فرمود «صداي شکسته‌شدن استخوان‌هاي مارکسيسم را مي‌شنوم» و يکي دو سال بعد همه دنيا آن صدا را شنيدند.

دشمني عميق استکبار با انقلاب اسلامي

حضرت آيت الله خامنه‌اي، دشمنيِ استکبار با پديده تمدنيِ انقلاب اسلامي را دشمنيِ عميق دانستند و خاطرنشان کردند: برخي از روي نفهمي يا مسائل ديگر، علت دشمني مستکبران را سخنان امام يا فلان مسئول عليه آمريکا مي‌دانند، در حالي‌که زورگويان جهاني با يک قدرت جوان، رو به رشد، پر تلاش و پر انگيزه دشمن هستند که اين قدرت معنوي 40 سال است در مقابل چشم آنها روز به روز تنومندتر و قدرتمندتر شده و تَرَک‌ها و شکاف‌هاي استکبار را عميق‌تر کرده است.

ايران؛ قلّه موقعيت راهبردي در منطقه

رهبر انقلاب اسلامي، ايران را قلّه موقعيت راهبردي در منطقه خواندند و افزودند: علت عصبانيت امريکايي‌ها در اول انقلاب اين بود که لقمه چرب و نرم ايران را به عنوان مهمترين کشور منطقه و سرزميني سرشار از ثروت‌هاي مادي و منابع طبيعي از دست دادند.

ايشان با اشاره به اعتراف چند روز پيش يک مؤسسه غربي افزودند: خود آنها مي‌گويند ايران با توجه به ظرفيت‌هاي فوق العاده‌اش پنجمين کشور ثروتمند جهان است، بنابراين طبيعي است که به‌خاطر از دست دادن چنين ثروتي، عميقاً عصباني باشند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي افزودند: اين عصبانيت همچنان ادامه دارد اما مسئله اصلي و ريشه تقابل امريکا و ملت ايران، تقابل تاريخي و ذاتي حق و باطل است، چرا که استکبار و استعمار از خون ملت‌ها تغذيه مي‌کنند و انقلاب اسلامي در مقابل اين ظلم آشکار ايستاده و براي بيدار کردن ملت‌ها نيز تلاش کرده است.رهبر انقلاب اسلامي، شنيده شدن فرياد «مرگ بر امريکا» در کشورهاي متعدد را بي سابقه و نشانه اي از موفقيت ايران برشمردند و خاطرنشان کردند: استکبار تلاش مي‌کند ملت‌ها را با «ايران هراسي»، «اسلام هراسي» يا «شيعه هراسي» گمراه کند، اما ملت‌ها ذاتاً با ايران اسلامي دشمني ندارند و هر جا حقيقت روشن بشود، از آن حمايت مي کنند.ايشان بروز برخي حوادث و رويدادها در اروپا و امريکا را نشانه آشکار شدن پيامدهاي خطرناک حفره‌هاي معنوي در تمدن غرب خواندند و افزودند: در طرف مقابل، مردمسالاري ديني و حرکت به سمت تمدن اسلامي با استفاده از امکانات و ابزارهاي روز دنيا ادامه دارد و اين واقعيت براي مستکبران رعب‌آور است.

پرهيز از سهل انگاري در زمينه علت واقعي دشمني ظالمان جهاني با ايران

رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر پرهيز از سهل انگاري و سهل انديشي در زمينه علت واقعي و اصلي دشمني ظالمان جهاني با ايران افزودند: علت اصلي اين دشمني، «ماهيت و حقيقت حرکت عظيم انقلاب اسلامي، شجاعت، فداکاري و وفاداري ملت و پايبندي مستمر و کامل نظام به مباني انقلاب اسلامي» است که اگر به توفيق الهي، اين حرکت به نتايج مورد نظر خود دست يابد، بساط استکبار و استعمار غرب را برمي چيند.


 حمايت پمپئو از تحريم جديد اروپا عليه ايران 

 
رويترز :وزير خارجه آمريکا به اقدام اتحاديه اروپا در تحريم وزارت اطلاعات ايران واکنش نشان داد.

به گزارش مهر به نقل از رويترز، «مايک پمپئو» وزير امور خارجه آمريکابا اشاره به تحريم هاي تازه اتحاديه اروپا عليه جمهوري اسلامي ايران، عنوان داشت که واشنگتن از اقدامات تازه اروپا عليه ايران قويا حمايت مي‌کند.وزير امور خارجه دانمارک اعلام کرده بود که اتحاديه اروپا به دليل طرح‌ريزي ترور در خاک اروپا با وضع تحريم هايي عليه يک نهاد اطلاعاتي ايران موافقت کرده است.به گزارش رويترز، در چارچوب اين تحريم‌هاي جديد، دارايي‌هاي يکي از واحدهاي وزارت اطلاعات ايران و دو نفر از کارکنان اين وزارتخانه از سوي اتحاديه اروپا مسدود مي‌شود.مايک پمپئو در واکنش به اين اقدام اتحاديه اروپا در توييتر خود نوشته است: «امروز اتحاديه اروپا اولين تحريم‌هاي خود را از زمان توافق ايران(برجام) عليه ايران صادر کرد، و هلند افشا کرد که ايران ترورهاي دو تبعه هلندي را در سالهاي 2015 و 2017 هدايت کرد.


 ديدار محرمانه رئيس موساد با اعراب براي مقابله با نفوذ ايران 

ميدل ايست آي :رئيس موساد و مقامات برخي کشورهاي عربي منطقه، طي ديداري محرمانه به توافقي مشترک براي جلوگيري از گسترش نفوذ ايران و ترکيه در منطقه دست يافتند.به گزارش آنا از ميدل ايست آي، منابع مطلع فاش کردند که «يوسي کوهن» رئيس سازمان جاسوسي رژيم صهيونيستي در ديداري با مقامات امارات و مصر در ماه گذشته، راه‌هاي مقابله با گسترش نفوذ ايران و ترکيه در منطقه را بررسي کردند.«ميدل ايست آي» ادامه داد که عربستان، امارات و مصر طرح مشترکي را با رژيم صهيونيستي دنبال مي‌کنند تا بار ديگر حکومت بشار اسد را به اتحاديه عرب بازگردانند و از اين طريق، نفوذ منطقه‌اي ايران و ترکيه را به حاشيه برانند.اين ابتکار ديپلماتيک در خلال ملاقاتي در پايتخت يکي از کشورهاي عربي خليج‌فارس در ماه گذشته کليد زده شد. مقامات ارشد اطلاعاتي چهار کشور ازجمله يوسي کوهن در اين ملاقات شرکت داشتند.


 دونالد ترامپ:آمريکا با بحران امنيتي فزاينده‌اي در مرزهاي جنوبي روبه‌رو است 

 
کنگره آمريکا: رئيس ‌جمهوري آمريکا در سخنراني خود از اتاق بيضي کاخ سفيد از دموکرات‌ها خواست تا بودجه پنج ميليارد و 700 ميليون دلاري موردنياز براي احداث ديوار مرزي را در اختيارش بگذارند.به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه اينترنتي کنگره آمريکا، «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهوري ايالات متحده، در نطق تلويزيوني خود گفت که اين کشور با «بحران امنيتي و انساني فزاينده‌اي» در مرزهاي جنوبي خود روبه‌رو است.ترامپ در نخستين نطق خود از اتاق بيضي از دموکرات‌ها خواست تا بودجه پنج ميليارد و 700 ميليون دلاري مورد نياز براي احداث ديوار مرزي را در اختيارش بگذارند. وي همچنين حزب دموکرات را متهم کرد که به سيل مواد مخدر و جنايت، بي‌توجه است و گفت که تنها احداث ديوار مي‌تواند مانع اين مسائل شود.ترامپ گفت: «چند آمريکايي ديگر بايد جان خود را از دست بدهند تا کنگره وظيفه‌اش را انجام بدهد؟ اين انتخابي است ميان درست و غلط، ميان ناعدالتي و عدالت.


 دادستان کل کشور:
  فضاي مجازي را مديريت نکنيم، وضع بدتر خواهد شد 

دادستان کل کشور با اشاره به حادثه سيرجان و اينکه فضاي مجازي بستر وقوع برخي جرايم است، گفت: اگر فضاي مجازي را مديريت نکنيم روز به روز وضعمان بدتر خواهد شد.به گزارش مهر، حجت الاسلام و المسلمين منتظري، در جلسه بررسي تهديدات حوزه فرهنگي و اجتماعي اظهار کرد: هيچ کشوري اجازه نمي‌دهد فضاي مجازيش رها باشد و فيلتر برخي شبکه‌ها و کانال‌ها به معناي چشم پوشي از امکانات خوب و ارزشمند فضاي مجازي نيست، آنچه ما را به صدور حکم قضايي در برخي موارد متوسل مي‌کند، آسيب‌هايي است که متوجه جامعه مي‌شود.

وي هدف از اين جلسه را عمدتا در ارتباط با مسايل فرهنگي عنوان کرد و گفت: همه مي‌دانيم دشمن در مقابله با نظام جمهوري اسلامي از راه‌هاي گوناگون ورود پيدا کرده و مي‌کند و از جمله راه‌هاي ورود مسايل فرهنگي جامعه است.

منتظري ادامه داد: وظيفه همه ما در نظام جمهوري اسلامي چه در دستگاه‌هاي فرهنگي و چه در دستگاه‌هاي ديگر که به نحوي از آنجا هدايت مسايل فرهنگي را بر عهده دارند اين است که به اين موضوعات توجه جدي داشته باشيم.


 از سوي مدير اجرايي بانک دولتي «يوسي‌او» ؛
  اسامي 9 بانک‌ دريافت‌کننده بدهي‌هاي هند به ايران اعلام شد 

مدير اجرايي بانک دولتي «يوسي‌او» گفت: پالايشگاه‌هاي هندي قبلا پرداخت‌هاي خود را از طريق 15 بانک ايراني انجام مي‌دادند که اکنون تعداد آنها به 9 بانک کاهش يافته است.به گزارش ايلنا به نقل از بيزينس استاندارد، «چاران سينگ» مدير اجرايي بانک دولتي «يوسي‌او» گفت: پالايشگاه‌هاي هندي قبلا پرداخت‌هاي خود را از طريق 15 بانک ايراني انجام مي‌دادند که اکنون تعداد اين بانک‌ها کاهش يافته است.در دور قبلي تحريم‌هاي آمريکا، هند 45 درصد پول نفت ايران را به روپيه و بقيه را به يورو پرداخت کرد ولي اين بار با انعقاد قراردادي، قرار است تمام پرداخت‌ها به روپيه انجام شود. اين تصميم به اين دليل است که دهلي‌نو مي‌خواهد تعادل تجاري خود با تهران را ارتقا ببخشد.

کل حجم واردات هند از ايران حدود 11 ميليارد دلار از اوايل نوامبر است که حدود 90 درصد آن را نفت تشکيل مي‌دهد.


 يك نكته از هزاران 

 كودكان و نوجوانان را دريابيم!

ديروز خبر تلخي در رسانه‌ها منتشر شد كه به موجب آن، درگيري دو دانش‌آموز در شيراز منجر به كشته شدن يكي از آنها شده است.

در جريان درگيري اين دو دانش‌آموز كه در محوطه بيرون مدرسه با يكديگر درگير شده بودند، يكي از آنها با ضربات چاقوي دانش‌آموز ديگر، كشته شد.

اين، حادثه‌ تلخ كه البته در نوع خود، اولين نيست، از يك سو، تلنگري است براي مدارس، آموزگاران و مديران و از سوي ديگر، هشداري براي خانواده‌هاست تا با كنترل بيشتر فرزندان خود و آگاهي‌بخشي به آنها، مانع از تكرار اين گونه حوادث گردند.

متاسفانه آمار نزاع و درگيري‌ در جامعه ما كم نيست، وقتي در ميان بزرگسالان جامعه ما وضعيت به گونه‌اي است كه كوچكترين تنش در خيابان، مي‌تواند باعث شود طرفين به قفل فرمان و چاقو و درگيري لفظي و فحاشي به يكديگر روي بياورند، از كودكان و نوجواناني كه هر روز، بسان مشاهده‌گراني دقيق، تمام رفتارهاي ما را مي‌بينند و مي‌آموزند، نمي‌شود انتظار داشت رفتاري متفاوت و ايده‌آل از خود بروز دهند.

در اين ميان، انتظار مي‌رود خانواده‌ها و تمام آنهايي كه بيش از ديگران، با قشر كودك و نوجوان سر و كار دارند، از مربيان و معلمان گرفته تا ناشران و نويسندگان و صداوسيما و گردانندگان كانالها و شبكه‌هاي مجازي و اجتماعي خاص كودك و نوجوان و...، بيشتر و بيشتر در جهت آگاهي‌بخشي به اين قشر و آموزش كنترل خشم به آنها بكوشند تا بلايي كه امروز بر سر بزرگسالان جامعه ما آمده و به صورت روزانه، منجر به درگيري‌ و دعواي خياباني بين آنها مي‌شود، به جامعه كودك و نوجوان نيز تسري پيدا نكند.


 ميز خبر 

 يک مقام آگاه ديپلماتيک اعلام کرد؛

ايران به زودي تصميم هاي مهمي در همکاري امنيتي با اروپا اتخاذ خواهد کرد

يک مقام آگاه ديپلماتيک گفت با توجه به حمايت کشورهاي اروپايي از گروه هاي شناخته شده تروريستي، جمهوري اسلامي ايران در حال تجديدنظردر همکاري اطلاعاتي و امنيتي خود با اين کشورهاست و به زودي تصميمات مهمي در اين زمينه اتخاذ خواهد شد.

به گزارش ايرنا،اين مقام آگاه به خبرنگاران گفت: در پي اقدام اتحاديه اروپا در تحريم يک نهاد و دو فرد ايراني ديروز شش نفر از سفرا و کارداران اروپايي با حضور در وزارت امور خارجه سعي داشتند مواضع اتحاديه را توجيه کنند اما با برخورد تند مقام ملاقات شونده مواجه شده و به علت غيرقابل پذيرش بودن اظهارات آنها و استفاده از ادبيات نامناسب، در کمتر از ده دقيقه به ملاقات خاتمه داده شده است.وي افزود: به دليل حمايت کشورهاي اروپايي از گروه هاي شناخته شده تروريستي و ادامه پناه دادن به عناصر تروريست، جمهوري اسلامي در حال ارزيابي و تجديد نظر در همکاري هاي اطلاعاتي، امنيتي و انتظامي خود با کشورهاي اروپايي است و به زودي تصميماتي در اين خصوص گرفته خواهد شد که حوزه هاي مهمي را در بر مي گيرد.

مخالفت سناي آمريکا با تحريم جديد سوريه

مخالفت دموکرات هاي سناي آمريکا با اعمال تحريم هاي جديد عليه سوريه، موجب شکست پيش نويس اين طرح شد.

به گزارش مهر به نقل از اسپوتنيک، اختلافات ميان دموکرات هاي آمريکا با «دونالد ترامپ» رئيس جمهور، در مورد تعطيلي دولت فدرال موجب شد تا سناتورهاي اين حزب به پيش نويس طرح اعمال تحريم هاي جديد عليه سوريه راي مخالف بدهند.

سناتورهاي دموکرات اعلام کرده اند تا زماني که تکليف تعطيلي دولت فدرال روشن نشود آنها به هيچ طرح ديگري راي نخواهند داد.

علاوه بر اين موضوع تداوم اختلافات سياسي داخلي در کنگره آمريکا که به تعطيلي دولت فدرال انجاميده، يک قرباني ديگر داشت: طرح تقويت حمايت آمريکا از متحدان خاورميانه اي در کسب آراء لازم در سنا شکست خورد.اين قانون همچنين شامل طرحي مي شد که براي شهروندان آمريکايي که اسرائيل را تحريم مي کنند، مجازات در نظر مي گرفت. در واقع سند «تقويت امنيت آمريکا در خاورميانه» با کسب 56 رأي موافق در برابر 44 رأي مخالف از کسب آراي لازم براي تصويب- 60 رأي موافق- بازماند.

وزير خارجه اردن:

صهيونيست‌ها بايد از جولان سوريه عقب‌نشيني کنند

وزير امور خارجه اردن اعلام کرد که رژيم صهيونيستي هيچ حاکميتي بر جولان در جنوب غربي قنيطره ندارد و بايد از آن خارج شود.

به گزارش آنا از «آروتز شوا»، «الصفدي» تصريح کرد که بلندي‌هاي جولان در جنوب غربي سوريه منطقه‌اي اشغال‌شده است و نيروهاي تل‌آويو بايد آن را ترک کنند.وي هرگونه حاکميت صهيونيست‌ها بر بلندي‌هاي جولان را رد کرد و اين منطقه را سرزمين اشغالي خواند.

برزيل از پيمان مهاجرتي سازمان ملل خارج شد

دولت برزيل از پيمان مهاجرتي سازمان ملل متحد خارج شد.

به گزارش آنا از رويترز، «ارنستو آراجو» ماه گذشته ميلادي و پيش از آن که به‌عنوان وزير امور خارجه برزيل سوگند ياد کند گفته بود که از جمله تصميماتش در آغاز کار، خروج از پيمان مهاجرتي سازمان ملل متحد است.يک ديپلمات برزيلي که رويترز نخواست نامش را فاش کند به اين خبرگزاري اعلام کرد که دولت راست‌گراي افراطي برزيل که از هفته گذشته کار خود را آغاز کرده به‌طور رسمي از اين پيمان خارج شده است.

بااين‌حال، برزيل همچنان پناهندگاني از ونزوئلا را خواهد پذيرفت.

معاون وزير خارجه روسيه:

تحويل سيستم اس 400 به هند بدون تأخير انجام خواهد شد

معاون وزارت امور خارجه روسيه اعلام کرد که کار تحويل سامانه اس 400 به هند بدون تأخير انجام خواهد شد.

به گزارش آنا از اسپوتنيک، «سرگئي ريابکوف» درباره روند تحويل سامانه ضد هوايي اس 400 به هندوستان گفت: کار تحويل اين سامانه بدون هيچ‌گونه تأخيري و در زمان مقرر انجام خواهد پذيرفت.وي افزود: روسيه به تعهدي که در قرارداد با هندوستان منعقد کرده پايبند خواهد بود و کار تحويل اس 400 را طبق قرارداد به پايان خواهد رساند.دهلي‌نو و مسکو در اُکتبر (مهر) سال جاري قرارداد خريد سامانه ضد هوايي اس 400 را به ارزش 5 ميليارد دلار در جريان سفر ولاديمير پوتين به هندوستان منعقد کردند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

يازدهمين کنفرانس عمومي IAU:

دانشگاه ها به عنوان دروازه آينده

کنفرانس IAU در دوربان

دوربان، آفريقاي جنوبي، 20تا 25 آگست 2000

عرضه هاي کنفرانس

ادامه مطالب

کنفرانس عمومي IAU در دوربان، 20 تا 25 سال 2000

يازدهمين کنفرانس عمومي : دانشگاه ها به عنوان دروازه اي به سوي آينده

دستاوردها

نکات برجسته اين پنج سال چيست؟ اين يک واقعيت است که IAU در پنج سال گذشته از فعاليتش هرگز درمورد سياست آموزش عالي کمک کَمّي زيادي به پايه اطلاعات بين المللي وبحث پيرامون مربوط به آموزش عالي نکرده است. همين ممکن است در رابطه با بحث حياتي بين متخصصين و شرکت کنندگان گفته شود. در اين نيم دهه در واقع ما انجمن خود را پربار ديده ايم.

ازاين گذشته، عضويت ما در پنج سال گذشته حدود ده درصد افزايش يافته است. اين وضعيت براي يک رضايت مشخصي صورت مي گيرد که درهرحال بايستي به خاطر رعايت حقيقت آن محتاط بود. مانند اُليورتوئيست 1(Oliver Twist) ما بايستي هميشه براي رضايت بيشتر خواهش کنيم !

در جمع بندي من اعتقاد دارم يک بنيان محکمي از آنچه که بيشتر به آن رسيده ايم و مفيد بودن انجمن خود را تعميم داده ايم بنا نهاده ايم. اين نمي تواند پيشرفت بکند مگر توسط سياست ها و اصلاحاتي که شما به تصويب رسانده ايد.

متشکرم

من به انتهاي گزارشم و به آخر دوره ام به عنوان رئيس IAU رسيده ام. من ترجيح داده بودم تا به انجمنمان و کمي هم به امورمالي آن خدمت کنم.

اجازه دهيد از صميم قلبم از دوستان و همکاران در هيأت مديره تشکر کنم، به خصوص از دو معاونت رئيس، فلاويوفا وا دي مورائس (Flavio Fava de Moraes) و هَنزون گينکل (Hans Van Ginkel) به خاطر حمايت محکم، به خاطر مشورت دقيق آنها و بالاتر از همه به خاطر کمک هزينه تحصيلي خوب وتمام نشدني آنها.

همچنين تشکر صميمانه از تمامي افراد دبيرخانه به رياست فرنز اِبِرهارد (Franz Eberhard) دبيرکل، با همکاري کلودين لنگلوئيس (Claudine Langloist)، مديرمرکز اطلاعات مشترک IAU / يونسکو درمورد آموزش عالي، گاي نيو (Guy Neave)، مدير پژوهش و زانگ ميزنگ (Zhang Maizeng)، مديرهمکاري، به خاطر کار شديد وبه خاطر حداکثر تلاش آن هم با وسايل محدود، مي نمايم.

همانطور که پروفسور وَن گينکل ديروز در طول اجلاس بازرگاني گفت، دبيرکل به ما اطلاع داده است که او در اجلاس گردهمايي بعد حضور نخواهد داشت. من مي دانم که هنوز لحظه مناسبي نيست که به صورت رسمي خداحافظي کنم. من تنها دوست دارم که از خودگذشتگي تعصب آميز و کمک قابل ملاحظه او به IAU در طول سال هاي زياد را يادآوري نمايم. تحسين من از او طولاني و از صميم قلب است. ازشما خيلي متشکرم.

اعضاي هيأت مديره، دبيرخانه و خود IAU واقعا افرادي بودند که براي دستاوردهايي که الان گزارش کردم کمک کردند. اعتبار اينکار مربوط به من نيست. اين بايد متعلق به همه شما باشد.

1. اُليورتوئيست (Oliver Twist) نام دومين رمان مشهور چارلز ديکنز(Chales Dickens) نويسنده مشهور انگليسي است که درابتدا در سال هاي 1838 و 1839 ميلادي به صورت پاورقي دريک ماهنامه انگليسي به نام (Bentleys Miscallany) منتشر مي شد وبراي اولين بار درسال 1839 به صورت کتاب در پادشاهي متحده منتشر شد.


 به مناسبت دومين سالروز ارتحال آيت الله هاشمي رفسنجاني 

 19 دي ماه؛ دومين سالروز ارتحال آيت الله هاشمي رفسنجاني؛ سرمايه کلان نظام و بازوي توانمند امام و رهبري بود. به گزارش ايرنا، آيت الله سيد هاشم بطحايي؛ عضو مجلس خبرگان با تاکيد بر وسعت ديد مرحوم هاشمي در ابعاد مختلف سياسي، اقتصادي، نظامي و عمراني اظهار کرد: بسياري از پروژه‌هاي سدسازي در کشور از طرح‌هاي مرحوم هاشمي است.

همچنين زيرسازي‌هاي نظامي از طرح‌هاي ايشان بود که در اين راه انصافا قدم هاي مثبتي برداشت. بطحايي يکي ديگر از خصلت‌هاي منحصربه فرد آيت الله هاشمي را بلندنظر بودن عنوان کرده وگفت: مرحوم هاشمي انحصارطلب نبود؛ به اين معنا که بر اين نظر نبود که تنها خود را ببيند و ديگران را نفي کند. ايشان بر اين باور بود که همگان استعداد، لياقت و شايستگي براي کمک به سازندگي ايران را دارند.


 خبر 

 سي‌ان‌ان خبر داد؛

آمادگي ايران براي شليک ماهواره به فضا بدون توجه به تهديدهاي آمريکا

سي ان ان مدعي شده تصاوير جديدي که به دست آورده نشان مي‌دهد که ايران در حال آماده شدن براي شليک ماهواره‌اي با قابليت کنترل از راه دور به فضا است.

به گزارش ايلنا به نقل از اينترنشنال بيزينس تايمز، اين رسانه نوشت: اين آزمايش به عنوان نشانه‌اي از پيشرفت برنامه‌ ماهواره‌اي ايران است که براي آن برنامه‌ريزي کرده است. اين آزمايش‌ها در حالي صورت مي‌گيرد که مايک پومپئو، وزير امور خارجه آمريکا بارها ايران را در اين باره تهديد کرده است.

وزير صهيونيستي به جرم جاسوسي براي ايران به 11 سال حبس محکوم شد

وزير اسبق انرژي رژيم صهيونيستي به جرم جاسوسي براي ايران به 11 سال زندان محکوم شد.

به گزارش آنا از ديلي ميل، وزارت دادگستري رژيم صهيونيستي اعلام کرد که «گونن سگو» به جرم جاسوسي از اين رژيم براي ايران به 11 سال زندان محکوم شده است.

در بيانيه‌اي که وزارت دادگستري منتشر کرده تصريح شده: «وزير اسبق انرژي به ارائه اطلاعات حساس به دشمنان اسرائيل محکوم شده است.»

در اين بيانيه آمده است: «سگو متهم است که اطلاعات نظامي، امنيتي و حساس متعلق به اسرائيل را در اختيار ايران گذاشته است.»

وي جولاي (خرداد) به جرم جاسوسي براي ايران بازداشت و متهم شناخته شده بود. دادگاه وي پشت درهاي بسته برگزار شد.

ريابکوف:

به حفظ برجام متعهديم و اجراي بندهاي آن را تضمين مي‌کنيم

معاون وزير امور خارجه روسيه گفت: روسيه به تداوم برنامه جامع اقدام مشترک با ايران متعهد است.

به گزارش ايلنا به نقل از راشاتودي، سرگي ريابکوف معاون وزير امور خارجه روسيه گفت: روسيه به تداوم برنامه جامع اقدام مشترک با ايران متعهد است.اين مقام روسي خاطرنشان کرد که خروج يک کشور از برجام مصداقي است بر اين نکته که چگونه دستاوردهاي جمعي توسط يک کشور ناديده گرفته مي‌شود.وي در ادامه بر حمايت روسيه از برجام تاکيد کرد و گفت: ما به حفظ برجام متعهد هستيم و اجراي بندهاي آن را تضمين مي‌کنيم.


 دکتر روحاني:اشتغال جوانان و معيشت مردم، دو اولويت دولت است 

 رييس جمهوري با تاکيد براين که نبايد اجازه داد مردم با مشکل مواجه شوند، گفت: در آستانه چهلمين جشن پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي، اشتغال جوانان و تامين معيشت مردم دو اولويت اصلي و مهم همه ما در کشور است.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت الاسلام و المسلين «حسن روحاني»تبيين اقدامات انجام شده و دستاوردهاي 40 ساله انقلاب اسلامي را ضروري خواند.

وي با يادآوري نزديک شدن به جشن چهلمين سالروز پيروزي انقلاب اسلامي، اظهارداشت: در اين ايام مسئولان اجرايي و غير اجرايي، کارگزاران دولت و نظام و رسانه هاي همگاني، وظيفه مهم تبيين اقدامات انجام شده و دستاوردهاي 40 ساله انقلاب اسلامي را برعهده دارند.رييس دولت دوازدهم افزود: اولين حادثه مهمي که در سال 42 رخ داد، فروردين ماه آن سال در مدرسه فيضيه بود و بعد هم در ديگر حوادث انقلابي، قم همواره پيشران اين حرکت انقلابي بود و البته مردم سراسر کشور هم از اين حرکت و نهضت حمايت کردند و امام (ره)هم به خوبي رهبري کرد.

روحاني به روند حوادث و حرکت هاي مهم انقلاب از سال 42 تا بهمن 57 که به پيروزي انقلاب اسلامي انجاميد، اشاره و خاطرنشان کرد: ياد و خاطره شهداي 19 دي را که از روزهاي مهم و فراموش نشدني در تاريخ انقلاب ما است ، گرامي داشته و حرکت و ايثار مردم قم و همه شهرهاي ايران در راه پيروزي انقلاب شکومند اسلامي را پاس مي‌داريم .

وي با تشريح سه حادثه مهم در روند اقتصادي کشور از روز پيروزي انقلاب اسلامي تا امروز گفت: تغيير ساختارهاي کشور با پيروزي انقلاب، جنگ تحميلي 8 ساله و تحريم هاي ظالمانه دشمنان عليه ايران، سه حادثه مهم در روند اقتصادي کشور در طول اين 40 سال بوده که به اشکال مختلف روي داده است.روحاني تاکيد کرد: امروز در آستانه چهلمين جشن پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي ، اشتغال جوانان و تامين معيشت مردم دو اولويت اصلي و مهم همه ما در کشور است و نبايد اجازه دهيم مردم با مشکل مواجه شوند.


 مولود چاووش‌اوغلو:خروج نيروهاي آمريکايي با همکاري ايران، ترکيه و روسيه صورت گيرد 

 وزير خارجه ترکيه خواستار کنترل مشترک خروج نيروهاي آمريکا از سوريه شد.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري راشا تودي، «مولود چاووش‌اوغلو» وزير خارجه ترکيه، خواستار کنترل مشترک خروج نيروهاي آمريکا از سوريه شد. اين در حالي است که «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهوري آمريکا، پيشتر اعلام کرد که نيروهاي ايالات متحده بناست سوريه را ترک کنند.چاووش‌اوغلو گفت که ايالات متحده با «دشواري‌هايي» در خروج نيروهايش از سوريه مواجه است و اين فرايند بايد با همکاري با ايران و روسيه صورت گيرد تا «تروريست‌ها» نتوانند مناطق تخليه شده را اشغال کنند.


 ايران 15 ماهيگير هندي را آزاد کرد 

 مقام‌هاي ايراني 15 ماهيگير هندي که به طور غيرقانوني وارد آبهاي اين کشور شده بودند را آزاد کرد.

به گزارش ايلنا به نقل از دي ان اي، به گفته يکي از مقامات بلندپايه هند، ايران 15 ماهيگير هندي که به طور غيرقانوني وارد آبهاي اين کشور شده بودند را آزاد کرد.

«ناکول» معاون کميسر اوتارا کاندا در اين باره گفت: خوشحاليم که روز سه‌شنبه ماهيگيران اوتارا کانادا آزاد شدند در اين راه تلاش‌هاي زيادي صورت گرفت.

وي در ادامه گفت تمام ماهيگيران در قايق‌هاي خود به امارات متحده عربي مي‌روند و بعد از آن، براي امنيت بيشتر، به هند بازمي‌گردند.


 مراسم قرعه‌کشي سي‌وهفتمين دوره جشنواره فيلم فجر 


 خيابان آکسفورد لندن پس از بارش شديد باران 


 سرمقاله 

خشونت؛ بيماري اين روزهاي جامعه ما!

زهرا کيان بخت

اين روزها فيلمي در فضاي مجازي دست به دست مي‌گردد كه مربوط به يكي از خبرسازترين اتفاقات روزهاي اخير است. اتفاقي كه حتي اگر به دليل ناخوشايند بودنش، بسياري از ما، هيچ تمايلي نداشته‌ايم كه فيلم مربوط به آن را ببينيم، دست‌كم خبرهاي مربوط به آن را -هر چند به صورت جزئي- در رسانه‌ها خوانده و شنيده‌ايم. خبر ضرب و شتم دختري نوجوان توسط پسري سيرجاني و با كمال تعجب، تهيه فيلم از اين درگيري و انتشار آن در اينستاگرام ضارب و جريانات بعدي.

بعد از منتشر شدن خبرهاي مربوط به اين اتفاق، با توجه به جزئيات مربوط به آن، برخي، فضاي مجازي و شبكه‌هاي اجتماعي را در جايگاه متهم رديف اول چنين اتفاقاتي نشاندند و اين شبكه‌ها را، عامل انحراف نوجوانان و رقم خوردن چنين حوادثي معرفي كردند. اما به نظر مي‌رسد وقوع چنين حوادثي در جامعه، نياز به واكاوي‌ها و دقت‌نظرهاي بيشتري دارد. يكي از ابعاد قابل بررسي در اين حادثه، استفاده ناصحيح نوجوانان از فضاي مجازي و به بار آمدن چنين تبعاتي است كه انتظار مي‌رود خانواده‎‌ها، رسانه‌ها و خصوصا مدرسه و كساني كه به نوعي با قشر نوجوان جامعه بيشتر در ارتباطند، در اين زمينه، وظيفه آگاهي‌بخشي به نوجوانان را بيش از هميشه به نحو احسن انجام دهند. البته به شرط آن كه اين آگاهي‌بخشي‌ها به گونه‌اي شعارگونه و كليشه‌اي نباشد كه بدتر، موجبات دلزدگي نوجوانان از چنين راهنمايي‌هايي را فراهم كند.

اما ريشه اصلي بروز چنين اتفاقاتي را بايد در جاي ديگري جست. آن جا كه در لايه‌هاي پنهان و آشكار جامعه، خشونت، هر روز، به شكلي و در لباسي، نمايان مي‌شود. نگاهي كوتاه و گذرا به آمار نزاعها و درگيري‌هاي روزانه در تهران و ساير استانها، ما را با اعداد و ارقامي مواجه مي‌كند كه به طور جدي، جاي تاسف و البته تامل دارد.

وقتي يك ناآرامي كوچك در سطح شهر، مي‌تواند حادثه‌اي اسفناك را رقم بزند كه به ساده‌ترين و كودكانه‌ترين دلايل، منجر به قتل و نظاير آن مي‌شود، از نسل بعد، كه هر روز و هر لحظه، شاهد رفتارهاي اين‌چنيني در جامعه است، چه انتظاري مي‌توان داشت؟

وقتي بزرگسالان جامعه ما با فرهنگ صلح و آشتي و مهارت كنترل خشم، تا اين اندازه بيگانه شده و از آن، فاصله گرفته اند، هيچ بعيد نيست خشونت، كتك‌كاري و ضرب و شتم، در ميان نوجوانان، نه امري منفور و ناپسند، بلكه رفتاري افتخارآميز تلقي شود، تا جايي كه بشود از آن فيلم گرفته و آن را در صفحات شبكه‌هاي مجازي به اشتراك گذاشت!

در جامعه ما كه اين روزها، آن قدر كه «پول‌زده» است، اخلاق‌مدار نيست، تعجبي ندارد اگر نوجوانان، كه تماشاگر اخلاقيات روبه افول و پايين بودن شگفت‌انگيز آستانه تحمل در ميان بزرگسالان هستند، خشونت، ديگر، امري مذموم نباشد. گاهاً شاهديم كه يك تنش كوچك و ناچيز، كار را به مشاجره بين يك مسئول و فرد مقابل كشانده، تا جايي كه حواشي مربوط به آن، تا مدتها در صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفته است. وقتي چنين مسائلي مي‌توانند به اندك زماني، موجب فحاشي، درگيري و خشونت در ميان بزرگسالاني شوند كه انتظار مي‌رود رفتار آنها، نه الگوي سايرين، بلكه در حد و اندازه‌هاي نرمالي كه انتظار مي‌رود، باشد، اينكه كودكان و نوجوانان ما از چنين رفتارهايي، متأثر شوند، چندان غريب نيست. خلاصه آن كه به نظر مي‌رسد امروز، خشونت، خشم و مشتقات آن، يكي از مهمترين و بارزترين بيماري‌هاي اجتماعي‌اي باشد كه جامعه ما را به گونه عميقي با خود درگير كرده است. در اين ميان، شايد مهمترين و موثرترين اقدام، اين باشد كه هر يك از ما، در هر جايگاهي كه قرار داريم، درجهت اعتلاي رفتاري خود، غلبه برخشم و پيدا كردن مهارت کنترل آن، قدمي برداريم!

zahrakianbakht@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته