جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/10/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6025


واردات بنزين از مهرماه متوقف شد


معادلات انرژي


ميز خبر


 واردات بنزين از مهرماه متوقف شد 

 
مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فراورده‌هاي نفتي از توقف واردات بنزين به ايران از ابتداي مهرماه خبر داد.

به گزارش ايسنا، عليرضا صادق‌آبادي در مراسم راه‌اندازي فاز سوم پالايشگاه ستاره خليج فارس در نشست خبري ، اظهار کرد: با به مدار آمدن فاز سوم، حاشيه امن در توليد و توزيع بنزين در ايران ايجاد مي‌شود.

وي با اشاره به آمار توليد بنزين داخلي اظهار کرد: منظور از بنزين داخلي، بنزين پايه کشور به اضافه اکتان‌افزاهاي توليد داخل است. ميانگين توليد بنزين در ايران در سال 1396 روزانه 67/28 ميليون ليتر بود که اين ميزان در سال 97 تا روز گذشته، به 87/95 ميليون ليتر رسيده است. البته در دو ماه نخست سال جاري فاز دوم ستاره خليج فارس راه‌اندازي نشده بود و بيش‌ترين حجم اورهال را در پالايشگاه‌ها در اين فاز داشتيم.

مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فراورده‌هاي نفتي با بيان اين‌که ظرفيت توليد بنزين به جز فاز سوم ستاره خليج فارس، 95 تا 97ميليون ليتر بود، افزود: در تابستان سال جاري که پيک مصرف بنزين در کشور بود، توليد بنزين به 97 ميليون ليتر رسيد.به گفته صادق‌آبادي ميانگين توليد بنزين پايه 95/97 ميليون ليتر است.

جزييات توليد و مصرف نفت گاز در ايران

وي در ادامه با بيان اين‌که ميزان توليد نفت گاز در ايران در سال 1396، 94 ميليون ليتر بود، گفت: از اين ميزان، 21 ميليون ليتر طبق استاندارد يورو چهار بود. متوسط توليد نفت گاز در سال جاري هم 28ميليون ليتر طبق استاندارد يورو چهار و 100 ميليون ليتر نفت گاز پايه بود.

به گفته مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فراورده‌هاي نفتي، متوسط توليد نفت گاز يورو چهار در سال جاري، 40 ميليون ليتر در روز خواهد شد.

صادق آبادي ادامه داد: پالايشگاه تبريز، سه ميليون ليتر به ظرفيت توليد نفت گاز يورو چهار اضافه کرد و حدود دو ماه است که در پالايشگاه بندرعباس 14 تا 16 ميليون ليتر نفت گاز يورو به توليد کشور اضافه کرده است.

وي با بيان اين‌که ظرفيت توليد نفت گاز يورو از 23 ميليون ليتر در سال 1396 به 40 ميليون ليتر در سال جاري مي‌رسد، توضيح داد: سه ميليون ليتر در پالايشگاه تبريز و 14 ميليون ليتر در پالايشگاه بندرعباس افزايش توليد صورت گرفته است. هم‌چنين پايان سال 12 ميليون ليتر توليد نفت گاز يورو در ستاره خليج فارس به توليد اضافه مي‌شود.

مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فراورده‌هاي نفتي درباره توزيع نفت گازي که در پالايشگاه بندرعباس توليد مي‌شود، توضيح داد: نفت گاز توليدي در اين پالايشگاه در بنادر اصلي کشور توزيع مي‌شود و مازاد آن هم در استان‌هاي کرمان و فارس توزيع مي‌شود.

به گفته صادق‌آبادي، ميزان گوگرد در نفت گاز از دو هزار PPM به ميزان 50 PPM مي‌رسد که به کاهش آلايندگي ناشي از گوگرد کمک مي‌کند.

صادق آبادي هم‌چنين از توقف واردات بنزين از مهرماه خبر داد و گفت: با به مدار آمدن فاز سوم ستاره خليج فارس، در هر فاز اين پالايشگاه، 12تا 15 ميليون ليتر بنزين يورو 4 توليد مي‌شود.

وي با اشاره به ميزان مصرف بنزين در ايران اظهار کرد: اگر با ظرفيت 105 ميليون ليتر توليد بنزين در کشور، ميزان مصرف 100ميليون ليتر باشد، حاشيه اطمينان خوبي نيست.

مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فراورده‌هاي نفتي، با تاکيد بر اين‌که اصلاح الگوي مصرف امري ضروري است، افزود: اگر اين اتفاق صورت نگيرد، ايران دوباره به واردکننده بنزين تبديل مي‌شود. فاصله توليد و مصرف نفت گاز در کشور، 15تا 20ميليون ليتر است. البته ميزان مصرف در نفت گاز به اندازه بنزين نيست.

صادق آبادي درباره تبعات افزايش مصرف بنزين در ايران اظهار کرد: اگر اين روند مصرف ادامه پيدا کند، در افق 1412، تفاوت مصرف و توليد بنزين در ايران، به 190 ميليون ليتر خواهد رسيد. يعني کمبود بنزين روزانه 190ميليون ليتر خواهد بود.

وي با بيان اين‌که سرمايه مورد نياز براي احداث پالايشگاه 57 ميليارد دلار است، گفت: اگر بخواهيم تفاوت توليد و مصرف را از طريق واردات جبران کنيم، به روزي 100 ميليون دلار نياز داريم.

زمان افتتاح فاز 4 ستاره مشخص نيست

مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فراورده‌هاي نفتي در ادامه درباره زمان افتتاح فاز چهارم پالايشگاه ستاره خليج فارس توضيح داد: فاز چهارم مشابه فاز سوم است؛ به‌عبارت ديگر 120 هزار بشکه به ظرفيت توليد اين پالايشگاه اضافه مي‌شود. همه تجهيزات اين فاز هم آماده است اما درمورد اين‌که چه زماني افتتاح مي‌شود، بايد گفت زماني که منابع مالي تضمين شده وجود داشته باشد، اين فاز افتتاح خواهد شد.به گفته صادق‌آبادي سهم شرکت‌هاي ايراني در سه فاز 70 درصد است.

حرکت به سمت صادرات بنزين

او هم‌چنين از صادرات بنزين خبر داد و افزود: مازاد بنزين داريم و به سمت صادرات حرکت مي‌کنيم. اين اتفاق يا از طريق قرارداد صورت مي‌گيرد يا در رينگ بورس عرضه خواهد شد اما اين برنامه ما در سال جاري است.

سرمايه يکي از پروژه‌هاي سيراف تامين شد

وي در ادامه درباره وضعيت تامين سرمايه پالايشگاه سيراف گفت: وضعيت يکي از پروژه‌هاي سيراف که از صندوق توسعه ملي تامين شده بود، مشخص شد اما از آنجاکه درحال حاضر امکان تامين ارزي وجود ندارد، براي تامين مالي ساير پروژه‌ها مشکل وجود دارد. صندوق توسعه ملي هم با محدوديت‌هايي مواجه است.

مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فراورده‌هاي نفتي ادامه داد: البته با چند شرکت چيني براي تامين سرمايه مذاکره شده و اين امر مستلزم اين است که خط اعتباري دوم بين ايران و چين جاري شود.


 معادلات انرژي 

 سومين سکوي فاز 14 امسال آماده نصب مي‌شود

مجري طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبي از بارگيري و نصب سکوي 14B تا پايان امسال خبر داد.به گزارش وزارت نفت، حميدرضا مسعودي، پيشرفت عمليات بخش حفاري طرح توسعه فاز 14 را83.6 درصد عنوان کرد و افزود: عمليات حفاري روي موقعيت سکوي 14B دومين موقعيت اصلي اين فاز به پايان رسيده و با توجه به اين‌که مشبک کاري و تميزکاري چاه‌ها در جريان است، انتظار مي‌رود عمليات تکميلي حفاري در موقعيت اين سکو تا پايان بهمن ماه نهايي شود.

وي اظهار کرد: اين سکو هم اکنون در يارد شرکت مجتمع کشتي سازي و صنايع فراساحل ايران (ايزوايکو) در بندرعباس حدود 92.5 درصد پيشرفت دارد و به محض پايان عمليات تکميلي چاه‌ها و ترک دکل، براي نصب آن اقدام خواهد شد.

مجري طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبي، با اشاره به پيشرفت 93 درصدي بخش سکوهاي توليدي فاز 14 پارس جنوبي افزود: کار ساخت دومين سکوي اقماري اين طرح با پيشرفت فيزيکي 88 درصد در يارد شرکت صنعتي دريايي ايران (صدرا) در بوشهر درحال اجراست و خوشبختانه با توجه به اقدام‌هايي که براي تامين کالا و تجهيزات سکوي D14 انجام شده است، انتظار مي‌رود اين سکو هم تا پايان امسال آماده نصب شود.

وي پيشرفت خطوط لوله طرح توسعه فاز 14 را، 91.6 درصد اعلام کرد و افزود: عمليات لوله‌گذاري 2 رشته خط لوله زيردريايي و خطوط درون ميداني اين طرح به‌طول 230 کيلومتر و بهره‌برداري از خطوط لوله مرحله نخست زير دريايي و درون ميداني (14A و 14(C پايان يافت.

به گفته مسعودي، عمليات پيش راه اندازي و راه اندازي خطوط لوله دوم طرح شامل خط لوله مياني دو سکوي اصلي 14B و اقماري 14Dو همچنين خط لوله دوم طرح به پالايشگاه خشکي درحال انجام است.

در طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبي، هم اکنون دو سکو هر کدام با ظرفيت برداشت روزانه 14 ميليون مترمکعب ترش غني در مدار توليد است و نيمي از ظرفيت بخش فراساحل اين طرح شامل برداشت روزانه 28 ميليون متر مکعب گاز از حوزه فراساحلي اين طرح به بهره برداري رسيده است.

مسعودي، با تاکيد براين‌که طرح توسعه فاز 14 در شرايطي فراتر از انتظار به توليد روزانه 28 ميليون مترمکعب گاز ترش غني از بخش فراساحل خود رسيده است، گفت: فاز 14 پارس جنوبي به توليد رسيده و عمليات پيچيده نصب و راه اندازي سکوهاي توليدي انجام شده است.

ابلاغ آئين‌نامه رسيدگي به تخلفات توزيع و فروش فرآورده‌هاي نفتي

آيين‌نامه رسيدگي به تخلفات توزيع و فروش فرآورده‌هاي نفتي و سي‌ان‌جي از سوي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران ابلاغ شد.

به گزارش شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، سيدمحمدرضا موسوي خواه اعلام کرد: پس از تاييد تغييرات در ضوابط، دستورعمل‌ها و فرآيندهاي اجرايي «آيين‌نامه رسيدگي به تخلفات توزيع و فروش فرآورده‌هاي نفتي و سي‌ان‌جي»، اين آيين‌نامه در سايت ستاد و مناطق سي‌وهفت‌گانه براي بهره‌برداري همه اشخاص حقيقي و حقوقي طرف قرارداد قابل رويت است.

مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، گفت: در اين آيين‌نامه تمامي اطلاعات از جمله تاريخچه، صلاحيت، اختيارات، نحوه تشکيل جلسات، رسيدگي، صدور و اجراي آرا در کميته‌ها و همچنين مباني و مستندات لحاظ شده، ضمن آنکه اين تغييرات بر اساس تعاملات، روش‌ها، قيمت‌ها و سهولت دسترسي و عناوين تخلف، تهيه و تنظيم شده است.

وي ادامه داد: اين آيين‌نامه با تغيير شرايط، قوانين و مقتضيات زمان در آينده قابل تغيير خواهد بود.

ضرورت حضور پررنگ شرکت ملي حفاري در بازارهاي خارجي

مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران با بيان اينکه اين شرکت به عنوان يک سرمايه و برند ملي در صنعت نفت جايگاه ويژه‎اي دارد، بر ضرورت حضور پررنگ شرکت ملي حفاري در بازارهاي خارجي تاکيد کرد.

به گزارش شرکت ملي حفاري ايران، سيدعبدالله موسوي در بازديد از طرح مرکزيت صنعتي اين شرکت در منطقه سدين گفت: شرکت ملي حفاري در چهار دهه گذشته نقشي اساسي در حفر چاه‎هاي نفت و گاز و خدمات جانبي در سطح شرکت‎هاي زير مجموعه شرکت ملي نفت ايران داشته و سرمايه‎گذاري کلاني براي ايجاد زيرساخت‎ها، تامين ناوگان حفاري، تجهيزات خدمات فني، فضاهاي کارگاهي و انبارهاي پشتيباني کرده است که اين سرمايه‎ها بايد حفظ و به نحو مطلوب از آن استفاده شود.

وي با تاکيد بر تقويت و توسعه فعاليت‎هاي شرکت ملي حفاري در بخش‎هاي عملياتي و پشتيباني و با رعايت الزام‎هاي اچ‎اس‎يي از سوي مجموعه کارکنان، گفت: اين شرکت سرمايه و امکانات وسيعي از نظر منابع انساني در اختيار دارد که بايد به نحو مطلوب از آن بهره‎برداري شود.

موسوي انسجام و همدلي مجموعه سازمان براي چابک‎سازي و افزايش بازدهي کار و متراژ حفاري را با اهميت دانست و اظهار کرد: انسجام انضباطي و رعايت ضوابط و مقررات عملياتي، اجرايي و مالي و بهينه‎سازي هزينه‎ها در بخش‎هاي مختلف مي‎تواند فرصت را براي توجه بيشتر به مسائل رفاهي و ايجاد انگيزه کارکنان مهيا سازد و اين موضوع در توسعه پايدار شرکت تاثيرگذار است.

معاون وزير خارجه ايران:

تهران مي تواند شرايط «فرزاد ب» را براي هند تسهيل کند

اکونوميک تايمز هند به نقل از معاون وزير خارجه ايران نوشت که در دوره پيشين تحريم ها، هند واردات نفت خود از ايران را متوقف نکرد و در شرايط جديد اين امکان وجود دارد که با تسهيل شرايط ، شرکت هاي هندي حق توسعه ميدان گازي «فرزاد ب» را به دست آورند.

به گزارش ايرنا، اين نشريه هندي نوشت: «غلامرضا انصاري» معاون ظريف گفت که تهران مي تواند تعدادي از شرايط اين پروژه را براي هند تسهيل کند.اکونوميک تايمز همچنين به نقل از معاون وزير امور خارجه ايران نوشت: همانطور که هند به دنبال ادامه واردات نفت از ايران است، تهران اميدوار است که اين کشور (هند) براي به دست آوردن معافيت هاي جديد از تحريم هاي آمريکا تلاش کند.به گزارش اکونوميک تايمز، پس از خروج آمريکا از توافق هسته اي (برجام )در ماه مه (ارديبهشت)، واشنگتن به کشورها فشار آورد تا واردات نفت خود از ايران را متوقف کنند.

بخشي از تحريم هاي آمريکا عليه ايران در ششم ماه اوت (15 مرداد) اجرايي شدند در حالي که تحريم هاي ايران در بخش انرژي در چهارم ماه نوامبر (13 آبان) به اجرا گذاشته شدند.آمريکا در ماه نوامبر(آبان) به هند و هفت کشور ديگر براي ادامه واردات نفت از ايران به مدت شش ماه معافيت اعطا کرد. هند اکنون 1.25 ميليون تن نفت خام در ماه يا 300 هزار بشکه نفت خام در روز از ايران خريداري مي کند.


 ميز خبر  

 بلاتکليفي سرنوشت توسعه ميدان گازي کيش

براي توسعه ميدان گازي کيش، پيش از اين با شرکت‌هاي شل، گازپروم و سرمايه‌گذاري غدير قرارداد همکاري امضا شده بود، اما هنوز تکليف توسعه اين ميدان روشن نشده و به نظر مي‌رسد با تغيير پيمانکار، سرنوشت توسعه اين ميدان از سر نوشته شود.

به گزارش ايسنا، زماني که پيمانکار ميدان گازي کيش، شرکت توسعه و مهندسي نفت بود، محل تامين اعتبار توسعه اين ميدان گازي، طبق ابلاغ مصوبه هيات مديره نفت در 28 آذرماه 1396، منابع داخلي، طبق ابلاغ مصوبه هيات مديره نفت در 22 اسفندماه 1389، بيع متقابل، طبق مصوبه هيات مديره نفت در 19 دي‌ماه سال 1390، ترکيب منابع داخلي و ساير منابع، طبق مصوبه هيات مديره نفت در تاريخ دوم آذرماه سال 1393، ساير منابع اعتباري شرکت ملي نفت و بند «ق» تبصره 2 قانون بودجه سال 1393 و طبق مصوبه هيات مديره نفت در تاريخ 17 ارديبهشت‌ماه سال 1396 از محل عوايد حاصل از صرفه‌جويي ناشي از جايگزيني سوخت مايع با سوخت گازي در قالب ماده 12 رفع موانع توليد رقابت‌پذير و ارتقاء نظام مالي کشور تعيين شده بود.

هم‌چنين اعتبار مورد نياز براي توسعه اين ميدان گازي، طبق ابلاغ مصوبه هيات مديره نفت در دوم آذرماه سال 1393، 1.404 ميليون دلار (952 ميليون دلار) هزينه‌هاي سرمايه و 143 ميليون دلار هزينه‌هاي غيرسرمايه‌اي و گازرساني به جزيره کيش طبق اعلام مصوبه هيات مديره نفت در 17 ارديبهشت‌ماه سال 1396 براي گازرساني به جزيره کيش،
476 ميليون يورو و 1.331 ميليارد ريال تعيين شده بود.

براي توسعه ميدان گازي کيش قرارداد محرمانگي امضا شد

اما چراغ توسعه اين ميدان در اول فروردين‌ماه 1386 روشن شد و طبق ابلاغ مصوبه هيات مديره نفت در 17 ارديبهشت‌ماه سال 1396 آغاز شد. مشاور طرح از سال 1386 تا 1390 شرکت طرح و پالايش بوده و مشاور کنوني در بخش سطح‌الارضي، شرکت سازه از سال 1391 تا 1396 و شرکت پارس از سال 1396 به مدت يکسال و در بخش تحت‌الارضي، شرکت نفت کيش از سال 1391 بوده است.

طبق ابلاغ مصوبه هيات مديره نفت در تاريخ 30 آبان‌ماه سال 1396 قرار است حفاري 14 حلقه چاه موجود، احداث خط لوله زميني 56 اينچ گاز از بندر آفتاب تا خط سراسري هفتم و اتصال آن به لوله 32 دريايي جهت انتقال گاز به جزيره کيش، خط لوله دريايي 32 اينچ بين جزيره کيش و بندر آفتاب و احداث تاسيسات فرآيندي کلاسترها و خطوط لوله زميني مربوطه جهت اتصال به خط لوله 32 اينچ دريايي تکميل شود.

با اين حال قرار بود ميدان کيش در يک فاز خشکي و چهار فاز دريايي توسعه يابد. در اين راستا پيش از اين و قبل از اين‌که آمريکا از برجام خارج شود، براي توسعه اين ميدان چند قرارداد محرمانگي امضا شده و شل گزارش نهايي خود را ارائه کرده بود. هم‌چنين شرکت‌هاي اني و دو شرکت ايراني غدير و صانع گزارش نهايي خود را ارائه کردند.

به گفته شهنازي‌زاده - مديرعامل و رييس هيات مديره سابق شرکت مهندسي و توسعه نفت - خطوط لوله بين جزيره و شهر آفتاب کشيده شده است. قرار بود براي اين ميدان در شهر آفتاب يک پالايشگاه ساخته شود اما با توجه به کمبود خوراک پالايشگاه‌هاي فازهاي 6 تا 8 و پالايشگاه جم قرار است گاز اين ميدان به عسلويه منتقل شود.

تسويه پول نفت ايران توسط هند آغاز شد

يک مقام بلندپايه بانکي اظهار کرد هند براي نخستين بار از زمان بازگشت تحريم‌هاي آمريکا عليه تهران، پرداخت پول نفت ايران به روپيه را آغاز کرده است.به گزارش ايسنا، واشنگتن به هشت کشور شامل هند معافيت شش ماهه داده که به آنها امکان مي‌دهد به واردات نفت ايران ادامه دهند.

بر اساس گزارش رويترز، هند که سومين واردکننده بزرگ نفت جهان است، خواهان ادامه خريد نفت ايران است که مدت اعتبار طولاني‌تري داشته و هزينه حمل آن رايگان است. ايران نيز قصد دارد از پول صادرات نفت خود که به روپيه دريافت مي‌کند براي پرداخت پول واردات از هند استفاده کند.

چاران سينگ، مدير اجرايي بانک دولتي UCO هند به رويترز گفت: ما ميزان قابل توجهي پول از برخي از شرکت‌هاي نفتي دريافت کرديم. وي به نام پالايشگاه‌ها و ميزان پولي که به اين بانک واريز شده است، اشاره‌اي نکرد.

دهلي‌نو اخيرا پرداخت به روپيه که براي واردات نفت ايران انجام مي‌شود را از ماليات سنگين معاف کرد. اين معافيت به پالايشگاه‌هاي هندي امکان داد حدود 1.5 ميليارد دلار بدهي معوق به شرکت ملي نفت ايران را که از زمان بازگشت تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران ايجاد شده است، تسويه کنند.

منابع صنعتي آگاه اظهار کرده‌اند که "ايندين اويل" که بزرگترين پالايشگر نفت هند است و شرکت "پالايش و پتروشيمي مانگالور" پول واردات نفت ايران را پرداخت کرده‌اند اما هيچ يک از اين دو شرکت در اين باره اظهارنظر نکردند.

محمد جواد ظريف، وزير خارجه کشور روز گذشته اظهار کرده بود ايران بدنبال تاخير در فعاليت مکانيسم چند منظوره اتحاديه اروپا براي تسهيل تجارت با تهران، مکانيسم‌هاي پرداخت شامل مکانيسم‌هاي تهاتري با شرکاي تجاري خود مانند هند، چين و روسيه ايجاد کرده است.

در دور قبلي تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران، هند 45 درصد از پول واردات نفت ايران را به روپيه پرداخت مي‌کرد و پرداخت مابقي آن به يورو انجام مي‌گرفت، اما اين بار دهلي‌نو توافقي با تهران امضا کرده که تحت آن، تمامي پول خريد نفت را به روپيه پرداخت خواهد کرد. توافق مذکور به هند کمک خواهد کرد تراز تجاري ميان دو کشور را که به نفع ايران بود، بهبود دهد.

ارزش واردات نفت هند از ايران در فاصله آوريل تا نوامبر سال 2018 به حدود 11 ميليارد دلار بالغ شده است و نفت حدود 90 درصد از واردات هند از ايران را تشکيل داد.مديراجرايي بانک UCO اظهار کرد پيش از اين پالايشگاه‌هاي هندي به 15 بانک پول پرداخت مي‌کردند اما اين بار تنها به حساب 9 بانک ايراني پول واريز مي‌کنند زيرا 5 بانک ديگر هدف تحريم‌هاي ثانويه آمريکا قرار گرفته‌اند.اين 9 بانک شامل بانک سامان، بانک پاسارگاد، بانک اقتصاد نوين، بانک کارآفرين، بانک سرمايه، بانک خاورميانه، بانک شهر، بانک حکمت ايرانيان و بانک گردشگري هستند.

ترکيه واردات نفت ايران را از سرگرفت

ترکيه واردات نفت ايران را پس از وقفه يک ماهه در نوامبر که ناشي از بازگشت تحريم‌هاي آمريکا عليه تهران بود، از سرگرفت.

به گزارش «تابناک» ، آمريکا در اوايل نوامبر به ترکيه و هفت کشور ديگر براي ادامه واردات نفت ايران معافيت داد. ترکيه تحت اين معافيت مي‌تواند سه ميليون تن در سال يا معادل حدود 60 هزار بشکه در روز نفت از ايران وارد کند.

ترکيه پيش از اين که تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران بازگردد، حدود 200 هزار بشکه در روز نفت از ايران وارد مي‌کرد. اين کشور واردات نفت ايران را در ماه‌هاي پيش از بازگشت تحريم‌هاي آمريکا کاهش داد تا بتواند از واشنگتن معافيت بگيرد و در نوامبر وارداتش به صفر رسيد.

اما منابع بازرگاني و کشتيراني آگاه به رويترز اظهار کردند ترکيه در دسامبر دو نفتکش حامل نفت ايران معادل حدود 54 هزار بشکه در روز تحويل گرفته است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته