جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/10/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6025


نشانه‌هاي اوليه سرطان گلو


خبرپزشكي


خبر


  نشانه‌هاي اوليه سرطان گلو 

 
در شرايطي که سرطان گلومي تواند هر فردي را تحت تاثير قرار دهد، افراد سيگاري يا آنهايي که به ويروس پاپيلوماي انساني مبتلا هستند، در معرض خطر بيشتري براي ابتلا به اين بيماري قرار دارند.توجه به نشانه هاي اوليه سرطان گلو، همانند ديگر انواع سرطان از اهميت ويژه اي برخوردار است زيرا تشخيص زودهنگام مي تواند احتمال موفقيت درمان را هرچه بيشتر افزايش دهد.به گزارش عصر ايران به نقل از "استپ تو هلث"، سرطان گلو سلامت حلق، حنجره، مري، يا لوزه ها را در نتيجه رشد سلولي غير طبيعي در معرض خطر قرار مي دهد.

در شرايطي که سرطان گلو مي تواند هر فردي را تحت تاثير قرار دهد، افراد سيگاري يا آنهايي که به ويروس پاپيلوماي انساني مبتلا هستند، در معرض خطر بيشتري براي ابتلا به اين بيماري قرار دارند.

در حال حاضر، سرطان گلو به عنوان يکي از خطرناک‌ترين انواع سرطان در نظر گرفته مي شود زيرا از علائم آشکار چنداني براي تشخيص زودهنگام برخوردار نيست و علائم ممکن است با بيماري هاي ديگر اشتباه گرفته شوند. از اين رو، در ادامه با برخي از سيگنال هاي هشدار دهنده اوليه که مي توانند براي تشخيص زودهنگام اين بيماري مورد توجه قرار بگيرند، بيشتر آشنا مي شويم.

گرفتگي صدا يا تغييرات عجيب در صدا

رشد سلولي غير طبيعي در گلو مي تواند در تارهاي صوتي آغاز شود. بر همين اساس، يکي از نخستين نشانه هاي سرطان گلو تغيير مشهود در تن صداي فرد است.

گرفتگي طولاني مدت صدا براي بيش از سه هفته يا تغيير ناگهاني در صدا دلايل کافي براي مراجعه به پزشک براي بررسي دقيق‌تر شرايط هستند. گاهي اوقات، ممکن است يک عفونت يا مشکلات مرتبط با سيگار کشيدن زمينه ساز اين شرايط شده باشند، اما امکان بروز مساله اي جدي‌تر مانند سرطان نيز وجود دارد.

احساس درد در گلو

در نظر گرفتن يک گلو درد ساده به عنوان نشانه يا علامتي از سرطان دشوار است. اغلب، اين ناراحتي به واسطه يک عفونت ناشي از بيماري تنفسي شکل مي گيرد.

با اين وجود، گلو درد پايدار يا آنچه متناوب به نظر مي رسد بايد زنگ خطر را به صدا درآورده و در پي شناسايي دليل اين شرايط باشيد.

ظهور تومورها در منطقه گلو مي تواند موجب عود اين نشانه شود. همچنين، ممکن است هنگام بلع يا فرياد زدن درد تشديد شود.

بوي بد دهان

اگر با بوي بد دهان مواجه هستيد و با رعايت بهداشت دهان و دندان نيز تغييري در اين شرايط ايجاد نمي شود، اين مي تواند نشانه اي از بروز مساله اي جدي‌تر باشد. اگرچه نبايد خيلي سريع نتيجه گيري کرده و نگران سرطان شويد، اما نبايد آن را نيز ناديده بگيريد.

بيماران مبتلا به سرطان گلو به طور معمول با دشواري در کنترل بوي بد دهان و نفس خود مواجه هستند. اين شرايط حتي پس از مسواک زدن يا استفاده از محصولات بهداشت دهان و دندان نيز همچنان پايدار باقي مي ماند.

دشواري در تنفس

دشواري در تنفس که به نام تنگي نفس (Dyspnea) نيز شناخته مي شود مي تواند يکي از نشانه هاي اوليه سرطان گلو باشد. اين شرايط ممکن است به بروز يک انسداد در دستگاه تنفسي اشاره داشته باشد.

دشواري در تنفس مي تواند به واسطه يک عفونت شديد شکل گرفته باشد، اما مي تواند نشانه اي از وجود تومورها نيز باشد.

تورم در گردن

تورم گردن مي تواند به دلايل مختلفي شکل بگيرد. سرطان گلو يکي از دلايل نگران کننده تورم گردن است زيرا تومور مي تواند به غدد لنفاوي اطراف گلو گسترش يابد.

اين نشانه دليل خوبي براي مراجعه فوري به پزشک است زيرا مي تواند نشانه اي از وخيم‌تر شدن شرايط سرطان باشد.

نياز مداوم به سرفه

بيماران مبتلا به مشکلات تنفسي يا آلرژي ها به طور معمول با سرفه مکرر در نتيجه واکنش سيستم ايمني به وجود عامل خارجي مواجه هستند.

زماني که مشکلي در گلو وجود دارد، اين شرايط مي تواند حالت مزمن به خود بگيرد.در ابتدا، ممکن است سرفه اي خشک به نظر برسد که با سوزش و تحريک همراه است. سپس، زماني که تومور رشد مي کند، اين شرايط مي تواند موجب بروز زخم يا خونريزي شود.

تنفس پر سر و صدا

زماني که در مراحل اوليه به تومور رسيدگي نشود، سلول هاي سرطاني به تقسيم شدن ادامه داده و موجب درد شديد در اطراف بافت ها مي شوند.

در نتيجه، تکثير سلول هاي سرطاني مي تواند موجب بروز يک انسداد در دستگاه تنفسي شود که ايجاد صدا هنگام تنفس را به همراه دارد.

اين سر و صدا به نام سوت تنفسي حنجره اي شناخته مي شود و تنگي فضاي بين تارهاي صوتي دليل شکل گيري آن است.در صورت عدم درمان زودهنگام، سرطان مي تواند موجب انسداد کامل و در نتيجه خفگي و مرگ شود.

دشواري در بلع

بيشتر بيماران مبتلا به سرطان گلو به واسطه دشواري در بلع با کاهش وزن چشمگير مواجه مي شوند.

ظهور تومور موجب باريک شدن دهانه مري شده و گير کردن غذا در اين اندام را به همراه دارد. اين شرايط به نوبه خود موجب ضعف ماهيچه اي و افزايش عود بازگشت اسيد معده به مري مي شود. پس از شناسايي اين علائم، مراجعه فوري به پزشک اهميت دارد.

پزشک پس از معاينه و ارزيابي علائم شما، ممکن است آزمايش اندوسکوپي يا آزمايش هاي ديگر براي تاييد تشخيص را تجويز کند. از اين رو، نشانه ها و علائم اوليه سرطان گلو را ناديده نگرفته و در کوتاه‌ترين زمان ممکن به پزشک مراجعه کنيد. اين اقدام مي تواند تفاوت بين مرگ و زندگي را مشخص کند.


 خبرپزشكي 

 مهم ترين خواص قارچ؛از جوان سازي پوست تا کاهش استرس

قارچ يکي از پرخاصيت ترين مواد غذايي است که به علت کم کالري بودن و خواص متعددش در اغلب رژيم هاي لاغري و سلامتي جاي مخصوصي دارد.

به گزارش انتخاب يکي از مهم ترين ويژگي هاي قارچ اين است که بسيار کم کالري است و البته کمتر فردي به اين سبزي جذاب آلرژي دارد. قارچ را مي توان به شکل خام، پخته يا کبابي شده مصرف کرد و در نتيجه کاربردهاي غذايي متعددي دارد.

جالب است بدانيد اخيرا گروهي از پژوهشگران دريافته اند که قارچ خواص جوانسازي و حفظ جواني هم دارد و مي تواند کمک کند افراد سالهاي بيشتري را با پوست سالم و شفاف سر کنند. درواقع ترکيب راديکال هاي آزاد و آنتي اکسيدانها به جوانسازي پوست کمک مي کند.

جالب است بدانيد مصرف منظم قارچ استرس را کاهش مي دهد و البته از زوال عقل پيشگيري مي کند. از ديگر خواص قارچ مي توان به خواص مهم اين گياه براي کبد اشاره کرد. با همه اين ها در هنگام مصرف قارچ به اين موارد دقت کنيد:

_ قارچ ها را براي شستشو داخل آب نيندازيد چون آب زيادي را به خود جذب مي کند.

_ قارچ براي پخت به زمان زيادي نياز ندارد و بعد از چند دقيقه آب مي شود پس زياد در معرض حرارت قرارش ندهيد.

_ سعي کنيد حتي الامکان قارچ را پخته، خام يا کبابي ميل کنيد و در روغن سرخش نکنيد.

_ از مصرف قارچ هاي کيلويي و باز اجتناب کنيد و هميشه از قارچ هاي استاندارد و بسته بندي شده استفاده کنيد.

_ به تاريخ مصرف روي بسته هاي قارچ دقت کنيد و از قارچ هايي که تاريخشان گذشته استفاده نکنيد.

_ تشخيص سمي يا غير سمي بودن قارچ ها کار بسيار دشواري است پس سعي کنيد از کندن و مصرف قارچ هاي کوهي که نمي شناسيد خودداري کنيد.


 خبر 

 تأثير نور خورشيد بر سلامت روان

پزشکان و متخصصان سلامت در پاسخ به اين پرسش که "آيا نور طبيعي بر سلامت روان تاثير دارد؟" متذکر شده‌اند که ميزان مشخصي از نور خورشيد مي‌تواند اين اثربخشي را داشته باشد.به گزارش ايسنا، متخصصان ابتدا از محيط‌هاي کار شروع کرده‌اند چرا که افراد بيشتر زمان خود را در اين مکان‌هاي بسته و سرپوشيده سپري مي‌کنند. در مطالعه‌اي که سال 2014 انجام شد وضعيت سلامت دو گروه از کارمندان مورد بررسي قرار گرفت. گروهي که در دفتر کارشان پنجره وجود داشت و گروهي که در محيط‌هاي بدون پنجره فعاليت داشتند.

آنها مشاهده کردند گروه نخست در مقايسه با افرادي که در محيط کارشان پنجره وجود ندارد الگوي خواب بهتر و آرامش بيشتري دارند. قرار گرفتن در معرض نور خورشيد در طول روز و نور کمتر در شب به تنظيم ساعت زيستي کمک مي‌کند.متخصصان آمريکايي اظهار داشتند: شواهد متعددي در مورد فوائد قرار گرفتن در معرض نور خورشيد به ويژه در طول روز و بهبود خلق و خو، افزايش سطح هوشياري و متابوليسم وجود دارد.

کارمندان از جمله گروه‌هايي هستند که بيشتر در معرض خطر قرار دارند زيرا معمولا مدت زمان بيشتري را در فضاي بسته و بدون دسترسي به نور طبيعي يا حتي نور مصنوعي مي‌گذرانند. نتايج اين مطالعه حاکي از آن است که قرار گرفتن در معرض نور در طول روز تاثير بيشتري بر سلامتي دارد.به گزارش مديکال ديلي، همچنين نور طبيعي در مقايسه با نور مصنوعي فوائد بيشتري به همراه دارد که يکي از معمول‌ترين آن‌ها تامين ويتامين D از طريق قرار گرفتن در معرض آفتاب است. علاوه بر اين، بسياري از افراد احساس مي‌کنند ساعاتي را که در فضاهاي باز مي‌گذارنند آرامش بيشتر و خلق و خوي بهتري دارند.

فوايد مصرف اسيد فوليک براي حفظ سلامت زنان

اسيد فوليک شکلي از ويتامين B است که براي زنان، بخصوص در زمان بارداري يا در سنين باروري، مهم است.

به گزارش مهر، مصرف اسيد فوليک به پيشگيري از نقايص مادرزادي هنگام تولد در مورد مغز و نخاع موسوم به نقايص لوله عصبي کمک مي کند. اين ويتامين به شکل مکمل موجود است و به طورطبيعي در سبزيجات برگدار سبز، پرتقال و لوبيا يافت مي شود. همچنين در مواد خوراکي تصفيه شده نظير نان ها، پاستا و غلات هم يافت مي شود.

طبق اعلام اداره سلامت زنان، مصرف حدود 400 ميکروگرم اسيد فوليک در روز به زنان توصيه مي شود و زنان باردار بايد روزانه بين 400 تا 800 ميکروگرم مصرف کنند.

علاوه بر حفاظت در مقابل نقايص هنگام تولد، اسيد فوليک از آنمي يا کم خوني که در زنان در سن باروري بسيار شايع است، نيز پيشگيري مي کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته