جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/10/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6025


جديدترين پيش‌بيني بانک جهاني از رشد اقتصاد ايران

وزير صنعت:
پرونده قضايي برخي واردکنندگان خودرو در حال رسيدگي است


تريبون


نهادهاي مالي


 جديدترين پيش‌بيني بانک جهاني از رشد اقتصاد ايران  

 بانک جهاني رشد اقتصادي ايران در سال 2018 را منفي 1.5 برآورد و پيش بيني کرد اقتصاد ايران در سال 2019 رشد منفي 3.6 درصدي را تجربه کند.

به گزارش تسنيم، بانک جهاني در جديدترين گزارش خود موسوم به دورنماي اقتصادي جهان برآورد خود از رشد اقتصادي ايران در سال هاي 2018 و 2019 را کاهش داد.

اين نهاد بين المللي که در گزارش ژوئن 2018 پيش بيني کرده بود اقتصاد ايران در سال 2018 بالغ بر 4.1 درصد رشد کند در گزارشي که منتشر شد رشد اقتصاد ايران طي سال 2018 را منفي 1.5 درصد برآورد کرده است.

بانک جهاني همچنين پيش بيني خود از رشد اقتصادي ايران در سال 2019 را کاهش داده است. بر اساس پيش بيني اين نهاد بين المللي اقتصاد ايران در سال جاري ميلادي رشد منفي 3.6 درصدي را تجربه خواهد کرد. در گزارش ژوئن اين رقم 4.1 درصد پيش بيني شده بود.

بانک جهاني پيش بيني کرده است اقتصاد ايران در سال 2020 از رکود خارج شود و رشد 1.1 درصدي را در اين سال تجربه کند.


 وزير صنعت:
 پرونده قضايي برخي واردکنندگان خودرو در حال رسيدگي است 

 وزير صنعت، معدم و تجارت در مورد برخي تخلفات خودروهاي وارداتي گفت: خريداران در اين موضوع تعيين تکليف شده‌اند و پرونده قضايي واردکنندگان نيز در حال رسيدگي است.به گزارش ايلنا، رضا رحماني در پايان جلسه هيات دولت در مورد قيمت خودروهاي موجود در بازار گفت: اينکه قيمت در بازار بالا يا پايين باشد جاي بحث دارد اما ما به دنبال افزايش توليد هستيم تا تيراژ توليد افزايش يابد و در اين مورد برنامه از خودروسازان گرفته‌ايم الان خوشبختانه توليد بهبود يافته و در روزهاي آينده هم افزايش خواهد يافت.

وزير صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوالي درباره تعهدات خودروسازان به خريداران گفت: خودروسازان موظف هستند که 80 درصد توليد خود را براي تعهدات خود در نظر بگيرند و 20 درصد را با شرايط جديد به بازار عرضه کنند. ما نسبت به اين تعهدات حساس هستيم و بنده نسبت به آن تاکيد کردم. شايد خودروسازان بگويند که شرايط تغيير کرده است و فورسماژور است اما بايد نسبت به تعهدات خود پايبند باشيم.

وي در مورد برخي تخلفات خودروهاي وارداتي گفت: البته بخشي از آنها قبلاً به دست مردم رسيده است و به نوعي خريدار در اين موضوع تخلفي نکرده است چون تخلف‌ها پس از خريد مشخص شده است. بنابراين خريداران در اين موضوع تعيين تکليف شده‌اند و پرونده قضايي واردکنندگان نيز در حال رسيدگي است.


 تريبون 

 طرح اصلاح نظام بانکي؛ در دستور کار

رئيس کل بانک مرکزي در پست جديد خود در اينستاگرام اعلام کرد: طرح اصلاح نظام بانکي با دقت نظر و بررسي همه جانبه در جريان است که در صورت آماده شدن عملياتي خواهد شد.

به گزارش ايسنا، در پست جديد اينستاگرامي همتي رئيس کل بانک مرکزي آمده است: شوراي پول و اعتبار دو سازو کار مهم در خصوص ارز را به تصويب رساند . اولي مقررات مربوط به " راه اندازي بازار متشکل معاملات ارزي" و دومي نيز "دستورالعمل سپرده ريالي مبتي بر ارز". از اعضاي محترم شوراي پول و اعتبار و نيز همکاران عزيزم که طي سه ماه تلاش و کوشش و با کسب نظر صاحبنظران پولي و ارزي و فعالين و مسوولين بازار سرمايه نسبت به آماده‌سازي اين طرح ها اقدام کردند تشکر مي‌کنم.

طرح اصلاحي نظام بانکي و برنامه‌ريزي براي استفاده از عمليات بازار باز در اعمال سياست‌هاي پولي نيز با دقت نظر و بررسي همه جانبه در جريان است که در صورت آماده شدن عملياتي خواهد شد.

افزايش حق مسکن کارگران؛ دستورجلسه نشست هفته آينده شوراي‌ عالي کار

معاون وزير کار در امور روابط کار از بررسي افزايش حق مسکن کارکنان مشمول قانون کار در نشست هفته آينده شوراي عالي کار خبر داد.

حاتم شاکرمي در گفت‌وگو با مهر، با اشاره به برگزاري نشست شوراي عالي کار طي هفته آينده اظهار داشت: در جلسه هفته آينده موضوع بررسي افزايش حق مسکن کارگران و همچنين اصلاح آيين دادرسي در دستور کار قرار دارد.

وي با بيان اينکه ميزان افزايش حق مسکن کارگران بايد با حضور شرکاي اجتماعي مورد بحث و بررسي قرار گيرد، افزود: حق مسکن طي حدود دو سال گذشته 40 هزار تومان بوده و افزايش آن در دستور کار قرار گرفته و بايد با تصويب شوراي عالي کار نهايي و با تصويب هيأت وزيران اجرايي شود.

معاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي، همچنين درباره راهبرد و برنامه‌هاي اين وزارتخانه در افزايش سطح معيشت کارگران گفت: براي افزايش دستمزد سالانه در شوراي عالي کار دو پارامتر ماده 41 قانون کار يعني «ميزان افزايش تورم» و «معيشت» مدنظر قرار دارد که يکي از پارامترهاي موثر در افزايش تورم نيز مسکن است و بايد مورد توجه باشد.

شاکرمي گفت: افزايش حق مسکن به عنوان يکي از پارامترهاي فيش حقوقي هر چند ناچيز است، اما در افزايش مزد مي تواند موثر باشد.

افزايش حق مسکن کارگران از 20 هزار تومان به 40 هزار تومان در اسفندماه سال 1393 در شوراي عالي کار به تصويب رسيد اما با توجه به اينکه اجراي اين مصوبه نيازمند تاييد و تصويب هيأت وزيران است، در نهايت با تاخير حدود دو ساله، از اواخر سال 95 اعمال شد.

رئيس سازمان امور اداري و استخدامي :

قانوني براي تعديل کارکنان دولت نداريم

رئيس سازمان امور اداري و استخدامي با تاکيد بر اينکه قانوني براي تعديل کارکنان دولت نداريم، گفت: محدود کردن ورود نيروهاي جديد، به معني تعديل کارکنان دولت نيست.

به گزارش ايرنا، «جمشيد انصاري» در حاشيه نشست هيات دولت در جمع خبرنگاران افزود: در طول فعاليت دولت يازدهم و دوازدهم براساس قانون مديريت خدمات کشوري، يک سوم تعداد بازنشستگان هر سال، نيرو جذب کرده ايم.

رئيس سازمان امور اداري و استخدامي در پاسخ به سوال خبرنگار ايرنا، درباره صدور احکام کارکنان دولت، گفت: زماني که مصوبه مربوط به افزايش حقوق نهايي مي شود چون صدور احکام مکانيزه شده بلافاصله ابلاغ مي شود.

وي افزود: معمولا اين احکام در ارديبهشت ماه صادر مي شود. امسال با توجه به اينکه اختلاف نظر براي افزايش حقوق بين دولت و مجلس شوراي اسلامي پيش آمد و اصلاحيه و استفساريه دادند، اين احکام ديرتر صادر شد.

وزير ارتباطات:

کسري گوشي تلفن همراه در بازار

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: آمارهاي اين وزارتخانه نشان مي دهد، اکنون با کسري گوشي تلفن همراه در سطح بازار روبرو هستيم که روند تسهيل واردات آن به وزارت صنعت، معدن و تجارت مربوط است.

به گزارش ايرنا، «محمدجواد آذري جهرمي» در حاشيه جلسه هيات وزيران در جمع خبرنگاران درباره وضعيت گوشي تلفن همراه وکسري آن در بازار افزود: گزارش هاي صنفي نيز حاکي از کمبود گوشي در سطح بازار است و کارگروهي که براي اين امر تشکيل شده بود، درحال پيگيري است.وي اظهارداشت: تسهيل شرايط واردات گوشي تلفن همراه برعهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است و اين موضوع با جديت پيگيري مي شود تا مشکلات ثبت سفارش، تخصيص و ترخيص گوشي ها هرچه سريعتر برطرف شود.

در حاشيه جلسه هيات دولت مطرح کرد؛

دستور رييس‌جمهور به وزراي صنعت و کشاورزي براي رسيدگي به دغدغه‌هاي معيشتي مردم

رييس دفتر رييس‌جمهور گفت: رييس‌جمهور دستور دادند که همين کنترلي که الان در بازار ارز به وجود آمده است و آرامشي که حاکم شده حتما با همکاري نزديک وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزي ادامه پيدا کند و يک آرامش در قيمت کالا به وجود بيايد که مردم در آستانه 22 بهمن و چهل سالگي انقلاب و عيد نوروز دغدغه اي راجع به اينگونه مسائل نداشته باشند.

به گزارش ايلنا، محمود واعظي در پايان جلسه هيات دولت و در جمع خبرنگاران در خصوص مصوبات هيات دولت گفت: رييس‌جمهور بحث‌هاي زيادي را مطرح کردند. يکي از مباحث مساله اشتغال بود که سازمان برنامه و بودجه با همکاري دستگاه‌هاي مختلف يک برنامه‌اي را براي اشتغال جدي براي جوانان و اشتغال سال آينده در نظر بگيرند.

وي ادامه داد: موضوع بعدي بحث معيشت بود که مجددا مورد تاکيد قرار گرفت و آقاي رييس‌جمهور دستور دادند که همين کنترلي که الان در بازار ارز به وجود آمده است و آرامشي که حاکم شده حتما با همکاري نزديک وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزي ادامه پيدا کند و يک آرامش در قيمت کالا به وجود بيايد که مردم در آستانه 22 بهمن و چهل سالگي انقلاب و عيد نوروز دغدغه‌اي راجع به اينگونه مسائل نداشته باشند.


 نهادهاي مالي 

 عملکرد مطلوب بانک ملي در تخصيص منابع صندوق توسعه ملي

بانک ملي - صندوق توسعه ملي گزارشي درباره نحوه عملکرد بانک هاي عامل منتشر کرده که نشان دهنده عملکرد مطلوب بانک ملي ايران در اين حوزه است.

به گزارش روابط عمومي بانک ملي ، ميزان قراردادهاي عامليت پرداخت تسهيلات ارزي داراي اعتبار در نيمه اول امسال منعقد شده ميان صندوق توسعه ملي و بانک ملي ايران يک ميليارد دلار بوده است.

سهم بانک ملي ايران از توزيع بانکي و بخشي طرح هاي اعلام وصول شده در همين دوره زماني 369 ميليون دلار و سهم آن از توزيع بانکي و بخشي طرح هاي مسدود شده 675 ميليون دلار اعلام شده است.

سهم بانک ملي ايران از طرح هاي اعلام وصول شده و مسدود شده از محل منابع صندوق توسعه ملي از ابتداي تاسيس آن تا پايان شهريور سال جاري 960 ميليون دلار بوده که تا کنون 937 ميليون دلار آن مسدود شده است.

همچنين از سال 1390 تا پايان نيمه اول امسال، بيش از 8.5 ميليارد دلار قرارداد عامليت ارزي ميان بانک ملي ايران و صندوق توسعه ملي منعقد شده است.

رشد 31 درصدي منابع بانک کشاورزي

بانک کشاورزي - تامين و تجهيز منابع براي پرداخت تسهيلات به کشاورزان و فعالان بخش کشاورزي، ماموريت و رسالت اصلي بانک کشاورزي است و رشد 31 درصدي منابع بانک در 9 ماهه سال جاري، يکي از بهترين را ه هاي ارزيابي عملکرد بانک و نويدبخش ارتقاي توان بانک در حمايت از توليد، اشتغال و رونق اقتصادي در بخش کشاورزي و صنايع وابسته است.

به گزارش روابط عمومي بانک کشاورزي، روح اله خدارحمي رئيس هيات مديره و مديرعامل اين بانک با بيان مطلب فوق افزود: مانده کل سپرده هاي بانک کشاورزي در مقطع پايان آذر سال جاري و مقايسه آن با دوره مشابه سال قبل نشان مي دهد منابع بانک تا پايان آذر ماه 1397 بيش از 201 هزار ميليارد ريال معادل 31 درصد رشد داشته است که اين رقم نزديک به 60 هزار ميليارد ريال بيشتر از رشد 9 ماهه اول سال 1396 بوده است.

وي اظهار داشت: مطالعه ساير شاخص هاي تجهيزمنابع نشان مي دهد که بانک کشاورزي در مقطع پايان آذر سال 1396 ، رشدي 31 درصدي در سرانه سپرده شعب و 36 درصد رشد در سرانه سپرده کارکنان داشته است.شايان ذکر است مانده کل سپرده هاي بانک کشاورزي در پايان آذر 1397 رقمي بالغ بر 849 هزار ميليارد ريال است و مديريت بانک در استان هاي همدان، آذربايجان غربي، هرمزگان و کردستان در اين مقطع، به ترتيب بالاترين ميزان تحقق برنامه در جذب سپرده هاي مردمي را داشته اند.

الزامات بودجه ريزي عملياتي در بانک مسکن

بانک مسکن - محمد علي دهقان دهنوي در پنل تخصصي سازمان برنامه و بودجه بودجه ريزي با عنوان «بودجه ريزي مبتني بر عملکرد» در نهمين کنفرانس بودجه ريزي مبتني بر عملکرد که در دانشگاه الزهرا برگزار شد، گفت: پيچيدگي ها و تفاوت هايي در نظام بودجه ريزي بانک ها نسبت به ساير دستگاه ها و نهادهاي اجرايي کشور وجود دارد که بايد به اين موضوعات توجه ويژه داشت.

به گزارش پايگاه خبري بانک مسکن- هيبنا،وي با اشاره به خدمات متنوع در شبکه بانکي کشور،افزود: در بانک ها به دليل تنوع خدمات، بودجه ريزي عملياتي را متفاوت و متمايز از ساير دستگاه‌ها مي کند.

عضو هيأت مديره بانک مسکن افزود: «ريسک اعتباري» بانک‌ها به دليل ماهيت فعاليت هاي مالي و تسهيلاتي، قطعا در بانک ريسک اعتباري ايجاد مي کند و معوقات بانکي يکي از مهمترين اين ريسک‌ها است که بايد اين ريسک‌ها در نظام بودجه ريزي عملياتي در نظر گرفته شود. بنابراين مجموع پيچيدگي‌ها به اين منتج مي شود که نظام بودجه ريزي عملياتي در بانک ها تفاوت هايي با بودجه ريزي عملياتي در سازمان هاي ديگر دارد.

دهقان دهنوي با تاکيد بر اينکه نيازمند مدل هايي براي تسهيل نظام بودجه ريزي در شبکه بانکي به دليل مواجهه با ريسک هاي اعتباري پيش رو هستيم، گفت: به عنوان مثال در بانک نمي توانيم از افتتاح سپرده کوتاه مدت که هزينه آن براي بانک بالا است، صرفه نظر کنيم و فقط به مشتري خدمات سپرده بلند مدت داده شود.

ديدارمدير شعب استان اصفهان بانک تجارت با اسقف اعظم ارامنه مرکز و جنوب

بانک تجارت - رضا کيا در ديدار با اسقف اعظم ارامنه مرکز و جنوب ايران سال نوميلادي را به هموطنان ارمني تبريک گفت.

به گزارش روابط عمومي بانک تجارت، رضا کيا مدير شعب استان اصفهان اين بانک با حضور در کليساي دير آمنا پرگيچ مقدس اصفهان (کليساي وانک) ضمن ديدار با اسقف اعظم ارامنه مرکز و جنوب ايران سيپان کاشجيان و چند تن از شوراي خليفه گري و اعضاي هيأت مذهبي ارامنه اصفهان، ميلاد حضرت مسيح (ع) و آغاز سال نو ميلادي را به هموطنان ارمني تبريک گفت و از آمادگي بانک تجارت براي ارائه خدمات بانکي مطلوب به ارامنه خبر داد.

کيا در اين ديدار با اشاره به اينکه حضرت محمد ( ص ) و حضرت مسيح (ع) از پيامبران اولوالعزم درگاه الهي و پيام آوران صلح ، محبت و دوستي بوده اند، افزود: مطمئنا يکي از دلايل اصلي زندگي مسالمت آميز پيروان آنها در کنار هم سرلوحه قرار دادن صفات ياد شده در عملکرد خود است.

سيپان کاشجيان پيشواي مذهبي ارامنه مرکز و جنوب ايران ضمن تقدير از حضور کيا و همکارانش در کليساي وانک و تبريک سال نو ميلادي از سوي ايشان، از حسن برخورد مديريت شعب و پرسنل شعب بانک تجارت مستقر در محله هاي ارامنه نشين اصفهان کمال تشکر را کرد.

برندگان خوش شانس مسابقه پيش بيني فوتبال بانک رفاه مشخص شدند

بانک رفاه - مراسم قرعه کشي پيش بيني نتايج فوتبال جام ملت هاي آسيا برگزار و برندگان خوش شانس نخستين مسابقه مشخص شدند.

به گزارش روابط عمومي بانک رفاه کارگران، در نخستين مراسم قرعه کشي پيش بيني نتايج مسابقات فوتبال جام ملت هاي آسيا که 18 دي ماه سالجاري در محل سالن کنفرانس بانک و به صورت زنده از صفحه اختصاصي بانک در شبکه اجتماعي اينستاگرام برگزار شد، 5 نفر از دنبال کنندگان صفحه بانک که نتيجه بازي ايران و يمن را به درستي پيش بيني کرده بودند مشخص شدند.در اين طرح که همزمان با برگزاري مسابقات فوتبال جام ملت هاي آسيا برگزار مي شود، دنبال کنندگان صفحه اجتماعي بانک با شرکت در پيش بيني نتايج مسابقات ايران با رقبا مي توانند از شانس برنده شدن جايزه نقدي 5 ميليون ريالي بهره مند شوند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته