جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/10/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6025

لغو مجمع سرنوشت ساز
وتو به دليل حمايت از تيم ملي!

بالا گرفتن اختلافات در استقلال
چرا فتحي کاري نمي‌کند؟

وزير ورزش انصارالله:
اين تيم ملي ربطي به يمن ندارد


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 لغو مجمع سرنوشت ساز
 وتو به دليل حمايت از تيم ملي! 

 
لغو جلسه ديروز مجمع فدراسيون فوتبال بار ديگر نشان داد ميانه فوتبالي‌ها و وزارت‌نشين‌ها اصلا خوب نيست.

غائله فدراسيون فوتبال ايران از آن دست غائله هايي است که گويي داستان هاي نهان و ‌آشکارش تمامي ندارد و هر از چند گاهي ساختمان پرحاشيه سئول، تيتر يک تمامي رسانه ها مي شود. حاشيه ها و هياهوهايش طوري پيش رفته که گاهي بازارش از دلار و سکه پر رونق تر بوده است!

فارس در اين خصوص نوشت: قانون منع به کار گيري بازنشستگان وقتي به همين ايستگاه فوتبال رسيد، حاشيه ساز شد. پارلماني‌ها از يک سو، نهادهاي خارجي، رئيس فيفا و AFC هم از سوي ديگر. وزير ورزش در يک جبهه قرار گرفت و فوتبالي ها در جبهه اي ديگر.

در همين ايستگاه بود که برخلاف ديگر ايستگاه هاي ورزشي تقابل هاي آشکار آغاز شدند و فوتبال تيتر اول رسانه هاي داخلي و خارجي شد. وزير خواهان برکناري مهدي تاج و دوستانش بود و در مقابل، هيچ کس علاقه اي به عقب نشيني نداشت.

ميل به نباختن فضا را به سمتي برد که هر کس براي دفاع از خودش سناريويي بنويسد و ترفندها لحظه به لحظه به روز مي شدند.

در همين شرايط، اواخر آبان و اوايل آذر شدت اختلافات بين فدراسيون فوتبال و وزارت ورزش به اوج رسيد؛ چماق تعليق، ابزار فدراسيون بود و اجراي قانون و برکناري بازنشستگان فوتبالي ابزار وزارت و پارلماني ها بود.

با همين ابزارها و با چنين تفکراتي گره کوري بر پيکر فوتبال ايران زده شد و براي باز شدن اين گره همه به دنبال يک راه حل بودند.

تاکتيک وقت کشي راه حل وزارتي ها با فرمول فوتبالي ها خيلي تفاوت داشت؛ يکي دنبال برگزاري سريع مجمع بود و ديگري هم تاکتيک" وقت کُشي" را در پيش گرفته بود.

تصميم نهايي در روزهايي که اختلافات به اوج رسيده بود، به تاکتيک وقت کشي نزديک تر بود؛ يعني يک روز خاص براي برگزاري مجمع عمومي فدراسيون فوتبال ايران معرفي شد. وعده برگزاري مجمع در روز 19 دي 97 روي خروجي سايت فدراسيون فوتبال ايران بالا آمد تا بلکه از شدت هياهوهاي وقت کاسته شود؛ اطلاعيه اي که شايد آتش را فرونشاند،اما اين آتش همان آتشي زير خاکستري است که شايد بعدها با حرارت بيشتري شعله ور شود.

مجلسي ها با همين اطلاعيه تا حدودي فشارها را کم کردند و مهدي تاج و اعضاي هيات رئيسه فدراسيون فوتبال براي چند صباحي هم شده راحت تر نفس کشيدند و خودشان را براي ماه هاي بعد آماده کردند.

قرار بود که 19 دي روز مهمي براي فوتبال ايران و برخي از بازنشستگان فوتبالي کشورمان باشد، چون طبق يک مصوبه مي خواستند با 5 عضو بازنشسته خداحافظي کنند.علي کفاشيان، حيدر بهاروند، فريدون اصفهانيان، محمود اسلاميان و عبدالکاظم طالقاني، نفراتي بودند که وزير ورزش انتظار خداحافظي شان را مي کشيد.

با وجود اعلام قبلي و رسمي فدراسيون فوتبال، مجمع عمومي 19 دي فدراسيون لغو شد تا تاکتيک "وقت‌کُشي" تقويت شود.

تيتري که روي خروجي سايت فدراسيون فوتبال ايران قرار گرفت، کوتاه بود اما به اندازه چند گزارش تحليلي محتوا داشت؛ " مجمع عمومي فدراسيون فوتبال لغوشد. "

پنهان شدن پشت تيم ملي

در حالي که برنامه هاي تيم ملي ايران براي حضور در جام ملت هاي 2019 آسيا از شهريور ماه سال جاري مشخص شده بود و در لواي همين برنامه ها، برگزاري زمان مجمع فدراسيون هم اعلام شده بود، اما به يکباره بازي هاي تيم ملي و عملکرد مردان کارلوس کي روش مهم تر از قبل شدند و همين حساسيت عاملي شد تا هيات رئيسه فدراسيون فوتبال شبانه تصميم به لغو مجمع 19 دي بگيرد.

کي روش و تيمش که حساس بودند، حالا حساس تر و مهم تر از قبل شدند، پس هيات رئيسه اعلام کرد فعلا به جاي مجمع به فکر کي روش و بازي با ويتنام باشيد!

اگر واقع بين باشيم، نبايد دليل اصلي اين لغو را به کي روش و تيمش ربط بدهيم. لااقل عامل اول اينها نيستند و اولويت هاي ديگري مي توانند در لغو برگزاري مجمع 19 دي دخيل باشند.

شايد قرار بود که تقابل ها دوباره جريان ساز شوند و حالا تاکتيک "وقت کشي" همه اين گمانه زني ها را خنثي کرد.

شايد بيش از هر نهاد ديگري، وزارت ورزش به دنبال برگزاري مجمع 19 دي بود؛ وزارتي که در ماه هاي اخير از سوي فدراسيون هاي مختلف به استثناي فوتبال در خصوص اجراي قانون منع به کار گيري بازنشستگان در حوزه ورزش تحت فشار قرار گرفته، مجمع 19 دي را فرصت خوبي تلقي مي کرد. اين نهاد مي خواست به نوعي از سوي مديراني که با دستور وزير ورزش صندلي هاي رياست شان را از دست داده بودند، دلجويي کند، اما وتو شدن مجمع بازهم تسويه حساب ها را به تاخير انداخت.

شايد يارکشي وزارت ورزش براي 19 دي و مجمع فدراسيون فوتبال چندان پر زور نبود، اگر مجمع هم برگزار مي شد شايد "نه" بزرگ در انتظارشان بود، ‌اما همين جبهه ضعيف مي توانست از شدت فشارهاي غير فوتبالي عليه او و دوستانش بکاهد، اما با لغو مجمع ديروز يک فرضيه مقابل چشمان مان در حال تقويت است؛ فرضيه بن بست وزير و فوتبالي‌ها.


 بالا گرفتن اختلافات در استقلال
 چرا فتحي کاري نمي‌کند؟ 

 وينفرد شفر سرمربي آلماني تيم فوتبال استقلال در صفحه شخصي‌اش در اينستاگرام، با اشاره به نامه باشگاه براي جذب بازيکن خارجي اعلام کرد که از اين موضوع بي‌خبر بوده و زماني که متوجه نامه باشگاه شده، شگفت‌زده شده است. اين جمله شفر اختلافات و عدم هماهنگي در ميان مديران استقلال و کادر فني را به خوبي نشان مي‌دهد.

اختلاف شفر و يکي از معاونان باشگاه استقلال موضوعي نيست که مربوط به امروز و ديروز باشد و اين سؤال پيش مي‌آيد که چرا اميرحسين فتحي به عنوان سرپرست باشگاه مداخله نمي‌کند تا ماجرا به پايان برسد؟ چرا بايد ميان باشگاه و شفر ناهماهنگي وجود داشته باشد که سرمربي تيم از نامه باشگاه بي‌خبر باشد. اميرحسين فتحي در جريان نامه‌اي که باشگاه براي جذب بازيکن پاراگوئه‌اي ارسال کرده، بوده، اما چرا شفر تنها به معاون او انتقاد کرده است؟ در باشگاه استقلال چه اتفاقي افتاده که برخلاف ابتداي فصل که شفر از معاون باشگاه به خاطر جذب بازيکنان خارجي تشکر مي‌کرد، اکنون مي‌گويد از نامه باشگاه براي جذب بازيکن بي‌خبر بوده است؟ در اين مدت چه گذشته و چه اتفاقاتي رخ داده و چرا مشکلات تاکنون حل نشده است؟

در صورتي که فتحي نتواند جلوي اختلافات باشگاه و کادر فني را بگيرد، ضرر آن متوجه استقلال خواهد بود؛ آن هم در مقطعي که نيم فصل دوم کمتر از يک ماه ديگر آغاز مي‌شود و ديگر فرصت آزمون و خطا نيست. از طرفي، با کنار رفتن دو نفر از اعضاي هيئت مديره استقلال، وزارت ورزش و جوانان هيچ اقدامي براي جانشينان آنها نکرده تا همه چيز توسط معاونان باشگاه پيش برود؛ در صورتي که براي هر اقدام قانوني، امضاي دو نفر از اعضاي هيئت مديره بايد وجود داشته باشد. وقتي هيئت مديره‌اي وجود نداشته باشد، هيچ نظارتي روي کارها صورت نمي‌گيرد.


 وزير ورزش انصارالله:
 اين تيم ملي ربطي به يمن ندارد 

 وزير ورزش حوثي‌هاي يمن به شکست سنگين اين تيم برابر ايران واکنش نشان داد.

تيم‌ ‌ملي فوتبال يمن در نخستين ديدار خود در جام ملت هاي آسيا 2019 با پنج گل برابر تيم‌ ‌ملي فوتبال ايران تن به شکست داد.

حسن زيد، وزير ورزش جنبش انصارالله يمن بعد از اين شکست سنگين اظهارنظر جالبي بر زبان آورد.

او در اين باره گفت‌: اين تيم‌ ‌ملي ربطي به ما ندارد و نماينده حوثي‌ها نيست. ما مخالف حضور تيم‌ ‌ملي فوتبال يمن در هر رقابتي که در دو کشور شرور هم پيمان يعني عربستان سعودي و امارات برگزار شود، بوده و هستيم.


 خبـــرنامه 

 جام ملت هاي آسيا

آغاز دور دوم مرحله گروهي

دور دوم مرحله گروهي جام ملت هاي آسيا از امروز آغاز مي شود.

در چارچوب مسابقات گروه يک، تيم هاي بحرين و تايلند از ساعت 30/14 به مصاف هم مي روند. در ديگر بازي اين گروه، امارت و هند از ساعت 30/19 به رقابت مي پردازند. همچنين در چارچوب گروه دوم جام ملت هاي آسيا، اردن و سوريه رو در روي يکديگر قرار مي گيرند.

فرصتي براي انتقام

پنج سال پس از فاجعه

يکي از بدترين نتايج کل دوران فوتبال ايران در بازيهاي آسيايي 2014 اتفاق افتاد.ايران که هميشه در طول تاريخ يکي از قدرتهاي مطرح قاره کهن بود؛ در اين مسابقات نتايج ناباورانه‌اي کسب کرد. شاگردان نلو وينگادا در آن دوره با قرقيزستان و ويتنام همگروه بودند و در شرايطي که از هر گروه دو تيم صعود مي‌کرد، ايران در گروه خود سوم شد و از مسابقات خداحافظي کرد. تيم ملي اميد در آن بازي‌ها از بازيکنان زبده‌اي نظير محسن مسلمان، کاوه رضايي،محمدرضا خانزاده، علي کريمي ، مهدي شريفي، فرشيد اسماعيلي و... استفاده مي‌کرد که در حال حاضر جزو چهره‌هاي مطرح ايران محسوب مي‌شوند.

ديدار اول ايران برابر ويتنام بود که تيم ملي اميد با نتيجه غيرقابل هضم و تحقيرآميز 4-1 تن به شکست داد. .بازي دوم دور گروهي ايران در جام ملتهاي آسيا 2019 مقابل ويتنام مي‌تواند جنبه انتقامي آن شکست تلخ و سنگين را داشته باشد البته ويتنام در بازي نخست خود مقابل عراق تيمي نشان نداد که پيروزي پرگل مقابل آن کار ساده‌اي باشد.

با تمام اين اوصاف اين ديدار براي 3 بازيکن تيم ملي حال و هواي متفاوت‌تري داد.مرتضي پورعلي‌گنجي ،روزبه چشمي و حسين کنعاني‌زادگان جزو بازيکنان تيم اميد در آن دوره از مسابقات بودند که طبيعتاً انگيزه مضاعفي براي اين ديدار خواهند داشت.در سمت مقابل تيم ملي ويتنام نيز از وجود بازيکنان بازيهاي آسيايي 2014 بي‌بهره نيست.از آن تيم اميد ويتنام که در آن دوره از مسابقات در مرحله يک هشتم نهايي حذف شد دو بازيکن در تيم ملي فعلي ويتنام حاضر هستند.انگوک هاي مدافع و هوي هانگ هافبک تيم ويتنام، دو بازيکن به جامانده از آن مسابقات است.

چالش تازه کي‌روش

جهانبخش به‌جاي چه‌کسي؟

عليرضا جهانبخش با توجه به نظر کادر پزشکي، در بازي با ويتنام مي تواند براي تيم ملي به ميدان برود. عليرضا که پيش از اين در همه بازي هاي تيم ملي يکي از مهره هاي ثابت کارلوس کي روش بوده حالا براي ورود به ترکيب ثابت تيم ملي با چالش مواجه شده است.

تيم ملي در بازي با يمن با سيستم 1-4-1-4 بازي کرد که البته اين سيستم متغير بود. اگر عليرضا جهانبخش مي توانست در اين بازي به ميدان بيايد، بايد به جاي مهدي ترابي بازي مي کرد؛ بازيکني که در بازي با يمن ارائه گر بازي خوبي بود و طبيعي است کارلوس کي روش مزد بازي خوب او را با بازي دادن مقابل ويتنام بدهد. در چنين شرايطي عليرضا بايد از روي نيمکت بازي را دنبال کند و درادامه به عنوان مهره جانشين وارد ميدان شود. به خصوص که پيش بيني مي شود در اين بازي هم تيم ملي با نتيجه خوبي در نيمه دوم بازي را اداره کند.

عليرضا به بازي در جناح راست خط هافبک به عنوان هافبک راست و بال راست عادت کرده است. همان طور که وحيد اميري هم اين نقش را در جناح چپ ايفا مي کند. اما ديگر مهره هاي تهاجمي تيم ملي از جمله مهدي طارمي از انعطاف پذيري بالايي برخوردار هستند و مي توانند در پست هاي غير تخصصي هم بازي کنند. چالش کي روش براي چنيش تيم اصلي در امارات هم همراه او خواهد بود به اين دليل که کارلوس کي روش يک تيم خوب در داخل زمين دارد و يک تيم خوب روي نيمکت.

ژاپن 3 – ترکمنستان 2

کامبک به سبک سامورايي‌ها

تيم ملي فوتبال ژاپن روز گذشته در اولين ديدارش در مرحله گروهي جام ملت هاي آسيا از گروه F در ورزشگاه آل نهيان ابوظبي به مصاف ترکمنستان رفت.

ژاپني ها در نيمه اول بازي علي رغم حملات متعدد ولي فرصت جدي براي گلزني نداشتند و در اين بين ترکمنستان با يک بازي منطقي در دقيقه 26 بازي با شوت سرکش ارسلانمراد امانوف به گل برتري رسيد و در نهايت بازي در نيمه اول با نتيجه يک بر صفر به نفع ترکمنستان شگفتي ساز به پايان رسيد.

ژاپني‌ها در نيمه دوم با قاطعيت بازي را آغاز کردند و موفق شدند در دقيقه 56 توسط اوساکو بازي را به تساوي بکشانند. ژاپني ها دست بردار نبودند و حملاتشان دو چندان شد تا جايي بعد از 2 دقيقه ديگر اوساکو گل دوم خودش و تيمش را به ثمر رساند. سامورايي ها در دقيقه 71 بوسيله دوان گل سومشان را زدند.

ترکمنستان پس از دريافت گل سوم به خودش آمد و کمي بازي به تعادل کشيده شد. اين تيم چند حمله روي دروازه ژاپن انجام داد و در نهايت در دقيقه 79 مهاجم ترکمنستان عليرضا فغاني داور ايراني اين بازي را مجاب کرد تا يک پنالتي به نفعشان اعلام کند و ترکمن ها از روي نقطه پنالتي گل دومشان را بوسيله اتايوف به ثمر رساندند. در نهايت اين ديدار با نتيجه 3 بر 2 به نفع سامورايي ها به پايان رسيد.


 خبـــرنامه 

 پيگيري هفته نهم ليگ برتر بسکتبال

هفته نهم ليگ برتر بسکتبال امروز برگزار مي شود.

در چارچوب مسابقات اين هفته،چهار ديدار در شهرهاي مختلف کشور برگزار مي‌شود. برنامه ديدارهاي هفته پاياني نيم فصل نخست به شرح زير است:

نيروي زميني - رعد پدافند هوايي دزفول، ساعت 16

آويژه صنعت پارسا - شيميدر، ساعت 16

پالايش نفت آبادان - شهرداري گرگان، ساعت 16

پگاه ايران - ذوب آهن اصفهان، ساعت 18

تيم پتروشيمي بندر امام که در صدر جدول نيم فصل قرار دارد اين هفته استراحت مي‌کند. دور برگشت ليگ برتر بسکتبال مردان 27 دي ماه آغاز مي‌شود.

سهراب مرادي در بين برترين وزنه برداران جهان

از سوي فدراسيون جهاني وزنه برداري، سهراب مرادي قهرمان المپيک و جهان به عنوان کانديداي انتخاب بهترين وزنه‌بردار سال 2018 معرفي شد

فدراسيون جهاني وزنه‌برداري همچون سال‌هاي گذشته اقدام به انتخاب بهترين وزنه‌بردار سال 2018 کرده است. برهمين اساس در فهرست کانديداها نام سهراب مرادي قهرمان بازي‌هاي المپيک وجهان وجود دارد.

سهراب مرادي با چهار وزنه‌بردار ديگر (يولي ايراوان از اندونزي، ليئو ژيائو جون از چين، سيمون مارتيروسيان از ارمنستان ولاشا تالاخادزه از گرجستان) براي کسب عنوان بهترين وزنه‌بردار مرد سال 2018 جهان رقابت مي‌کند.

سايت فدراسيون جهاني وزنه برداري (IWF) آخرين مهلت شرکت در اين نظرسنجي را تا 31 ژانويه (11بهمن ماه) اعلام کرده است و اين انتخاب با رأي مردم انجام مي‌شود.

ادعاي يک روزنامه کلمبيايي

کي‌روش به زودي سرمربي تري کالر مي‌شود

براساس گزارش يک روزنامه کلمبيايي، سرمربي تيم ملي کشورمان تا چند روز آينده به عنوان سرمربي جديد تيم ملي فوتبال کلمبيا معرفي خواهد شد

سايت روزنامه کلمبيايي «ال‌تي‌يِمپو» خبر داد انتظار مي‌رود انتصاب کارلوس کي‌روش به عنوان سرمربي بعدي تيم ملي فوتبال کلمبيا تا چند روز آينده صورت بگيرد. بر اساس اين گزارش، کي‌روش 65 ساله همچنان اصلي‌ترين گزينه اعضاي کميته اجرايي فدراسيون فوتبال کلمبيا براي جانشيني خوزه پکرمان است که پس از جام جهاني 2018 از سمت سرمربيگري تيم ملي کلمبيا استعفا کرد.

اگر اتفاق خاصي در لحظه آخر نيفتد، کي‌روش در نشست بعدي اعضاي کميته اجرايي فدراسيون فوتبال کلمبيا که چند روز ديگر برگزار مي‌شود، به عنوان سرمربي جديد تري‌کالر معرفي خواهد شد. براساس اين گزارش اين سرمربي پرتغالي با پايان قرارداد فعلي‌اش با فدراسيون فوتبال ايران، از ماه فوريه کارش را با تيم ملي کلمبيا آغاز خواهد کرد.

«ال‌تي‌يِمپو» همچنين نوشت که از اواخر سال 2018 بود که به طور غيررسمي از کارلوس کي‌روش به عنوان سرمربي بعدي «تري‌کالر» ياد شد. حقيقت اين است که در اين مدت مسئولان فدراسيون فوتبال کلمبيا سه بار با کي‌روش ملاقات داشته‌اند که يکي در حاشيه مراسم THE BEST فيفا در تاريخ 24 سپتامبر، دومي در ماه نوامبر در يک قرار شام در مادريد و سومي در تاريخ 9 دسامبر در حاشيه بازي فينال ليبرتادورس در شهر مادريد بوده است.

طبق اين گزارش، همچنين روز سه‌شنبه بود که فدراسيون فوتبال کلمبيا اعلام کرد مذاکره‌اي با فيليپه اسکولاري، ديگر کانديداي مطرح شده از سوي رسانه‌ها براي سرمربيگري تري‌کالر نداشته است. با توجه به تکذيب مذاکره با اسکولاري و اينکه گوستاوو آلفارو، سرمربي کنوني بوکاجونيورز نيز شايعه دريافت پيشنهاد از فدراسيون فوتبال کلمبيا را رد کرده، اکنون تنها گزينه اصلي باقيمانده کارلوس کي‌روش است.

آغاز رقابت جديد در خط هافبک پرسپوليس

پس از يک نيم فصل سخت سرانجام پنجره نقل و انتقالاتي سرخ ها باز شد تا اين تيم با جذب بازيکنان مورد نظر، تيم را تقويت کرده و از بحران کمبود نفرات خارج شود. اکنون با جذب مهدي ترابي و سروش رفيعي در پست هافبک پرسپوليسي ها دچار ترافيک جالبي شده اند و رقابت سختي براي قرارگيري در ترکيب اصلي به وجود آمده است.

احمد نوراللهي، محسن ربيع خواه و کمال کاميابي نيا سه هافبک دفاعي تيم پرسپوليس هستند. سيامک نعمتي، مهدي ترابي، اميد عاليشاه، بشار رسن، سروش رفيعي و آدام همتي نيز 6 بازيکني هستند که مي توانند در پست هاي هجومي تر به ميدان بروند.

عملکرد بازيکنان سرخپوش در اردوي دوحه بدون شک تاثير اصلي را روي ذهن برانکو براي چيدن ترکيب خواهد داشت و باتوجه به تمرين محور بودن برانکو ايوانکوويچ، اهميت اردوي قطر بيشتر و بيشتر خواهد بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته