جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/10/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6026

ايران – ويتنام
فرصتي براي انتقام و صعود

صحبت هايي که بوي خداحافظي مي دهند
کي‌روش: نمي‌خواهند من در ايران بمانم!


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 ايران – ويتنام
 فرصتي براي انتقام و صعود 

 پيروزي در بازي امروز مقابل ويتنام، مي تواند حکم صعود راحت و بي دردسر تيم ملي از مرحله گروهي را امضا کند.

تيم ملي فوتبال ايران پس از کسب پيروزي قاطع و پرگل در بازي نخست مقابل يمن، خود را به عنوان يکي از مدعيان جدي قهرماني جام ملت هاي آسيا معرفي کرد و شاگردان کارلوس کي روش اميدوارند که با پيروزي در بازي امروز مقابل ويتنام، صعود خود به مرحل يک هشتم نهايي را مسجل کنند.

اما تيم ملي کار ساده‌اي در اين بازي نخواهد داشت. ويتنام در بازي نخست فراتر از حد انتظار ظاهر شد و عراق به سختي موفق به شکست دادن اين تيم سخت‌کوش و جنگنده شد. ويتنام در اين ديدار 2 بار از حريف پيش افتاد ولي نهايتاً دست خالي زمين مسابقه را ترک کرد و اين باخت پاياني بود بر روند 18 بازي بدون شکست ويتنام در رقابتهاي مختلف. ويتنام در 18 ديدار اخير خود صاحب 9 تساوي و 9 پيروزي شده بود؛ هرچند که اکثر رقيبان ويتنام از کشورهاي ضعيف منطقه جنوب شرق آسيا بودند ولي اين عملکرد باعث شد تا اين تيم در پايان سال 2018 در رتبه 100 جهان و هفدهمين آسيا قرار گيرد.

اين رتبه بهترين رتبه‌اي است که ويتنام از سال 2011 در پايان سال ميلادي تجربه کرده است که در آن سال در جايگاه 99 جاي گرفته بود.در سال هاي اخير، فوتبال ويتنام سير صعودي داشته و از سال 2015 تاکنون 47 رده در رتبه‌بندي فيفا، جايگاهش بهتر شده است.

پارک هانگ سئو، سرمربي کره‌اي ويتنام است که از سال 2017 هدايت اين تيم را برعهده گرفت و موفق شد در سال 2018 فاتح مسابقات جام ملتهاي جنوب شرق آسيا (آسه‌آن) شود.از 23 بازيکن ويتنام 22 بازيکن در ليگ داخلي اين کشور شاغل هستند و تنها يکي از دروازه‌بان هاي اين تيم در ليگ تايلند بازي مي‌کند.

اين چهارمين حضور ويتنام در جام ملتهاي آسيا محسوب مي‌شود. دو حضور اول ويتنام در 2 دوره نخست جام ملتهاي آسيا و تحت عنوان ويتنام جنوبي بود که بين 4 تيم حاضر در مسابقات چهارم شد. در حضور ويتنام در جام ملتها وقفه‌اي 47 ساله ايجاد شد که تا سال 2007 به عنوان ميزبان در مسابقات شرکت کرد و توانست با حذف قطر و امارات از مرحله گروهي صعود کند و در مرحله يک چهارم نهايي با 2 گل مغلوب عراق، فاتح آن دوره از مسابقات شد.

هر چند که ايران و ويتنام از جمله کشورهاي با سابقه فوتبال آسيا به شمار مي‌آيند ولي اين بازي اولين رويايي دو کشور در بازي هاي ملي است. البته اين دو تيم در رده سني پايه با هم روبه‌رو شدند که آخرين آن به 3 ماه پيش بر‌مي گردد که در رقابتهاي زير 16 سال آسيا تيم ملي با 5 گل ويتنام را درهم کوبيد. اما تلخ‌ترين جدال ايران و ويتنام به بازي هاي آسيايي 2014 برمي‌گردد که تيم ملي اميد متحمل شکست سنگين و غيرقابل باور 4 بريک شد و در پايان نيز در گروه 3 تيمي سوم شد.اين ديدار فرصت مناسبي است که ايران انتقام آن شکست تلخ را بگيرد و علاوه بر اين، صعود بي دردسري به مرحله بعدي جام ملت هاي آسيا داشته باشد.

بازي ايران و ويتنام، از ساعت 30/14 امروز در ورزشگاه آل نهيان ابوظبي برگزار مي شود.


 صحبت هايي که بوي خداحافظي مي دهند
 کي‌روش: نمي‌خواهند من در ايران بمانم! 

 
کارلوس کي‌روش، سرمربي تيم ملي فوتبال ايران، روز گذشته درنشست خبري پيش از بازي تيمش برابر ويتنام در دور دوم مرحله گروهي رقابت‌هاي جام ملت‌هاي آسيا درباره اين بازي صحبت کرد. اما مهم ترين بخش صحبت هاي کي روش، در خصوص پيشنهاد تيم ملي کلمبيا و احتمال رفتنش از ايران بود. گزيده حرف هاي سرمربي تيم ملي را بخوانيد:

*بازي دوم‌مان را مقابل تيمي پيش‌رو داريم که از کادر مربي‌گري خوبي برخوردار است. البته ايران هم کاملا آماده است و تک تک بازيکنان آمادگي حضور در اين بازي را دارند. اميدواريم تيم برتر ميدان باشيم و فوتبال برتري را به نسبت به ويتنام ارائه دهيم.

* ما در اين مسابقه به تفاضل گل فکر نمي‌کنيم، چون ما تيم مغروي نيستيم و تيم ما از بازيکنان فروتن تشکيل شده است. هميشه به عنوان رهبر تيم سعي کردم يک سري از مسائل اصولي را در اختيار بازيکنانم قرار دهم. تلاش ما اين بوده که مسائل پايه‌اي خصوصا از بعد شخصيتي را به بازيکنانم خوب بياموزم. بايد هميشه به حريف احترام گذاشت، درغير اين صورت تبديل به آدم‌هايي مي‌شويم که مغرور هستند و غرور آن‌ها را فرا گرفته است.

*در طول مربي‌گري‌ام هميشه تلاش کردم افراد لايق را بياورم تا بتوانند به تيم کمک کنند تا پيروز و موفق باشيم. در طول مربي‌گري دوستان و متحديني در سراسر دنيا داشتم که هميشه به من کمک کردند. اين دوستان در 8 سال گذشته بدون هيچ چشم‌داشتي به من کمک کردند و اين بار نلو وينگادا به ما کمک خواهد کرد. مي دانيم که تيم ملي که با مشکلات مالي روبه‌رو است و اين دوستان هدفشان کمک به تيم بوده است؛ مثل آقاي دکتر کريک و نلو وينگادا. خيلي خوشبختم که اين دوستان را دارم که من را در راستاي رسيدن به موفقيت کمک مي‌کنند.

*الان زمان مناسبي براي صحبت‌ کردن در خصوص پيشنهاد کلمبيا نيست. چون من وظيفه‌اي دارم و بايد تا تمرکز و انگيزه‌مان را در بازي مقابل عراق و ويتنام نشان دهيم. الان زماني نيست که بخواهم در مورد مساله‌اي فکر کنم يا تمرکزم را براي مسائل ديگري بگذارم. تنها مطلبي که از آن مطمئن هستم، اين است که مسئولان فوتبال ايران با نظارت وزرات ورزش از ماه جولاي به بعد نخواستند ماندن من طولاني‌تر شود ولي در حال حاضر وظيفه‌ مهمي را بر عهده دارم و اکنون تنها به جام ملت هاي آسيا و بازي مقابل ويتنام و عراق فکر مي کنم.


 خبـــرنامه 

 جام ملت هاي آسيا

برد پرگل کانگوروها

تيم ملي فوتبال استراليا توانست به اولين پيروزي خود در جام ملت هاي آسيا برسد.

روز گذشته و در چارچوب رقابت هاي گروه دوم جام ملت هاي آسيا، دو تيم استراليا و فلسطين به مصاف هم رفتند که اين ديدار در نهايت با نتيجه 3 بر صفر به سود استراليا به پايان رسيد.

قلعه‌نويي به دنبال جذب کرار؟

امير قلعه‌نويي سرمربي تيم فوتبال سپاهان، براي تقويت تيمش در نيم فصل دوم خواهان جذب جاسم کرار هافبک عراقي تيم فوتبال صنعت نفت شده است. اين در حالي است که برخي اطرافيان اين مربي به شدت مخالف حضور کرار در جمع طلايي‌پوشان اصفهان هستند اما قلعه‌نويي که پيش از اين در استقلال با کرار کار کرده، اصرار زيادي به جذب اين بازيکن دارد. البته باشگاه صنعت نفت هم به دلايل مسائل انضباطي مشکلي براي فروش کرار ندارد اما در ازاي اين بازيکن خواستار حضور ميلاد سرلک و جلال علي‌محمدي در تيم خود شده است. با اينکه چندي پيش صحبت‌هايي در خصوص حضور کرار در يک تيم عراقي شنيده مي‌شد اما احتمال حضور او در سپاهان در نيم فصل دوم بسيار زياد است.

جابر به ترکيه نرفت

انصاري، اولين جدا شده استقلال

جابر انصاري به همراه استقلال به اردوي ترکيه نرفت تا جدايي او از اين تيم قطعي باشد.

او ابتداي فصل با اصرار خودش در استقلال ماند اما کمتر فرصت بازي کردن پيدا کرد. حتي با وجود گلي که به سپيدرود در هفته پانزدهم ليگ برتر زد، باز هم شرايط براي او تغيير نکرد. با اين شرايط بايد منتظر انتخاب تيم جديد جابر انصاري باشيم؛ بازيکني که در طول 3 سال و نيم حضور در استقلال مهره تاثيرگذاري براي اين تيم بود. گفته مي‎شود تيم‌هاي پديده مشهد، ماشين سازي تبريز و سپيدرود رشت خواهان جذب او هستند.

سياست عجيب پرسپوليس

خريد بازيکن گران قيمت در دوران سخت اقتصادي!

بودمير، مهاجم جديد قرمزها گزينه‌اي است که به اصرار برانکو ايوانکوويچ و به جاي گادوين منشا جذب تيم فوتبال پرسپوليس شد. برخي رسانه ها نوشته‌اند که قيمت او حدود يک ميليون دلار است. با احتساب قيمت دلار در اين روزها، جذب بودمير حداقل يک ميليارد تومان براي پرسپوليس آب خورده است!

مشخص نيست که باشگاه پرسپوليس در دوران سخت اقتصادي خود چگونه توانسته منابع مالي براي جذب اين مهاجم کروات را فراهم کند.

اشتانگه، دومين قرباني جام ملت ها

سرمربي سوريه اخراج شد

فدراسيون فوتبال سوريه، برند اشتانگه سرمربي آلماني اين تيم را از سمتش برکنار کرد. اشتانگه در جام ملت‌هاي آسيا روي نيمکت سوريه قرار داشت و با اين تيم يک تساوي بدون گل مقابل فلسطين و يک شکست 2 بر صفر برابر اردن به دست آورد.همين باخت مقابل اردن و کمرنگ شدن شانس صعود سوريه به مرحله بعدي باعث شد که مسئولان فدراسيون اين کشور تصميم به اخراج اشتانگه بگيرند. قرار است ايمن الحکيم مربي تيم سوريه هدايت اين تيم را در ادامه جام هفدهم بر عهده داشته باشد. قبل از اشتانگه سرمربي تايلند هم به دليل باخت 4-1 اين تيم مقابل هند اخراج شده بود.

استقبال مورينيو از بازگشت به اينتر؛

باعث افتخار من است

اقاي خاص تمايل دارد که دوباره روي نيمکت نراتزوري بنشيند.

ژوزه مورينيو که سال 2010 با اينتر سه‌گانه را برد، اعتراف کرد که بازگشت به اين تيم براي او مايه افتخار است و نسبت به بازگشت به نراتزوري تمايل دارد.

اينتر با مورينيو به تنها تيم ايتاليايي تاريخ تبديل شد که در يک سال، سري A، جام حذفي ايتاليا و ليگ قهرمانان اروپا را کسب کرد، اما مورينيو فصل بعد از کسب آن افتخار به رئال مادريد رفت و پس از آن هم براي دومين بار مربي چلسي شد و در نهايت ماه گذشته از مربيگري منچستريونايتد اخراج شد.

مورينيو در گفت‌و‌گو با شبکه تلويزيون کوريره مانيا راجع به شايعاتي که درباره آينده وي شکل گرفته است، گفت: من هيچ برنامه‌اي براي بازگشت به پرتغال ندارم. بنفيکا جزو گزينه‌هاي فعلي من نيست، اما بازگشت به مادريد و اينتر افتخاري بزرگ خواهد بود.

او ادامه داد: زماني که يک مربي يا بازيکن به باشگاهي برمي‌گردد، معنايش اين است که در دوره قبلي کار مثبتي براي آن تيم انجام داده و اين احساسي بود که من زمان بازگشتم به چلسي داشتم. اگر از شما بخواهند برگرديد، به خاطر اين است که آنها قدرتان را مي‌دانند.

آقاي خاص در پايان تأکيد کرد: اکنون من اين فرصت را دارم که استراحت کنم، منتظر بمانم و با آرامش عملکردم و هر آنچه را که در سال‌هاي اخير رخ داده است، تحليل کنم. آن وقت مي‌توانم براي فاز بعدي‌ حرفه‌ام تصميم‌گيري کنم و آماده شوم.

براي حضور در المپيک 2020؛

حريفان تيم ملي واليبال ايران مشخص شدند

حريفان تيم ملي واليبال ايران در راه رسيدن به المپيک 2020 مشخص شدند.فدراسيون جهاني واليبال اعلام کرد که تيم ملي واليبال ايران در مرحله گروهي رقابت‌هاي انتخابي المپيک 2020 در گروه پنجم با تيم‌هاي روسيه، کوبا و مکزيک همگروه خواهد بود و در اين گروه بايد شانس رسيدن به مسابقات المپيک را دنبال کند. گروه‌بندي انجام شده به شرح زير است:

گروه يک: برزيل، مصر، بلغارستان، پورتوريکو

گروه دو: آمريکا، بلژيک، هلند و کره جنوبي

گروه سه: ايتاليا، صربستان، استراليا و کامرون

گروه چهار: لهستان، فرانسه، اسلووني و تونس

گروه پنجم: روسيه، ايران، کوبا و مکزيک

گروه شش: کانادا، آرژانتين، فنلاند و چين

تيم‌هاي اول هر گروه به صورت مستقيم راهي المپيک 2020 خواهند شد و تيم‌هايي که در اين مرحله موفق به دريافت جواز حضور در مسابقات المپيک نشوند، در ژانويه 2020 (دي و بهمن 1398) شانس خود را مجدداً رقابت خواهند کرد. ميزبان اين مرحله از مسابقات به زودي معرفي خواهد شد.


 خبـــرنامه 

 ادعاي عجيب

وينگادا، رايگان در تيم ملي کار مي‌کند!

فدراسيون فوتبال اعلام کرد «نلو وينگادا» به منظور آناليز حريفان تيم ملي ايران در جام ملت‌هاي آسيا کنار اين تيم است و رايگان کار مي‌کند!

حضور نلو وينگادا سرمربي پيشين تيم پرسپوليس و تيم اميد ايران در اردوي تيم ملي و کنار هم وطنش، کارلوس کي روش طي چند روز گذشته شائباتي را پيرامون او مطرح کرد.

بخش رسانه اي تيم ملي در اين ارتباط نوشت: «نلو وينگادا به منظور بررسي ساير تيم هاي ملي شرکت کننده در جام ملتهاي آسيا و تهيه گزارش و آناليز ديگر رقبا براي تيم ملي، از روز پنجشنبه فعاليتش را آغاز کرد. او در اولين روز حضورش ديدار تيم هاي ملي اردن و سوريه را از نزديک مشاهده کرد. حضور وينگادا در کنار تيم ملي به صورت رايگان بوده و با توجه به سابقه قهرماني وي در جام ملت هاي آسيا مي تواند کمک شاياني براي شناسايي ساير تيم ها براي تيم ملي باشد.»

بهترين پروژه فرهاد

آموزش گل زني به مهاجمان گل نزن

براي فرهاد مجيدي چه کمک اول شفر باشد چه آخر، کار کمي در اين استقلال وجود ندارد . او مي‌تواند مربي مهاجمان استقلال باشد و چه سمتي بهتر از اين؟ مهدي مهدوي‌کيا با آن سابقه طولاني در بازي‌هاي ملي و يکي از نوابغ فوتبال ايران و آسيا در تيم هامبورگ آلمان به عنوان مربي آموزش سانتر در تيم‌هاي پايه برگزيده مي‌شود تا به بازيکنان چگونگي ارسال‌هاي درست را ياد دهد. حال چه اشکالي دارد که فرهاد در اول راه مربيگري‌اش، به مربي تخصصي مهاجمان استقلال بدل شود؟ اگر وينفرد شفر يا مسئولان باشگاه استقلال تا امروز چنين نقشي را براي فرهاد مجيدي در نظر نگرفته‌اند، هنوز هم دير نيست و فرهاد مي‌تواند در اين پست براي استقلال ايفاي نقش کند؛ نقشي مهم و کليدي که در آينده اين تيم بسيار مهم و اثرگذار است.

بزرگ‌ترين مشکل استقلال در نيم‌فصل اول گل نزدن مهاجمانش بود؛ مهاجماني که انگار دروازه حريف را گم کرده بودند. حتي مرتضي تبريزي هم که در ذوب‌آهن خوب گل مي‌زد، در استقلال موفق نبود و همين نکته بيانگر اين است که استقلال به يک مهاجم ششدانگ نياز دارد؛ مهاجمي که بتواند خيال هواداران را بابت گل زدن راحت کند. شفر در ليست خود از مسئولان استقلال خواسته است که مهاجم خارجي بياورند اما اين طور که گفته مي‌شود مهاجم خارجي براي استقلالي‌ها گران تمام مي‌شود و همين نکته اين انتقال را به عقب انداخته است. اما آن چه اين روزها باعث شده هواداران استقلال به آينده اميدوارشوند، حضور فرهاد مجيدي است. مجيدي در دوراني که به عنوان بازيکن براي استقلال بازي مي‌کرد، گل‌هاي موثري زد و راه گلزني را ذاتا خوب بلد بود؛ ويژگي که حالا باعث شده هواداران استقلال نسبت به خط حمله اين تيم اميدوارتر شوند به اين دليل که حضور فرهاد به احتمال زياد کاستي‌ها در خط حمله را ازبين خواهد برد.

هرچند شرايط آماري در خط حمله آبي‌ها باتوجه به گل زدن در دو سه هفته پاياني مقابل تيم‌هاي پايين جدولي سپيدرود و صنعت نفت قدري بهتر شد و آنها حالا تنها اندکي بيشتر از يک گل به ازاي هر بازي دارند، اما گل نزدن مهاجمان اين تيم همچنان يکي از معضلاتي است که شفر با آن دست به گريبان است؛ به خصوص که در نقل و انتقالات زمستاني هم هيچ مهاجم جديد خارجي يا داخلي به اين تيم اضافه نشده است.

حضور يکي از بهترين مهاجمان و برجسته‌ترين گلزنان سال‌هاي اخير تيم استقلال به عنوان مربي در کادر فني آبي‌پوشان مي‌تواند فرصت خوبي باشد براي مهاجمان اين تيم که از ضعف گلزني رنج مي‌برند وانگار راه گلزني را بلد نيستند. اين مهاجمان مي‌توانند در جريان تمرينات استقلال به خوبي از تجربيات کاپيتان سابق اين تيم بهره‌برداري کرده و از اين تجربيات در جريان بازي‌ها استفاده کنند. آبي‌پوشان در نيم‌فصل نخست تنها 18 بار موفق به گل زدن شده‌اند که سهم مهاجمان اين تيم از اين تعداد گل بسيار کم است. مرتضي تبريزي و روح‌الله باقري که اصلي‌ترين مهاجمان اين تيم بودند هر کدام تنها يکبار موفق به گلزني شدند و صيادمنش جوان که عملکرد بهتري نسبت به باقري و تبريزي داشت 2 بار موفق به گل زدن شد.

اين باور که فرهاد مشکل گل زدن استقلال را براي نيم‌فصل دوم حل کند، حس خوبي به هواداران استقلال مي‌دهد. مجيدي از معدود بازيکناني است که حتي با کنار گذاشتن فوتبال فرم ايده‌آل خود حفظ کرده است؛ درست مثل عابدزاده که فرم بدنش به مخاطب اين نکته را القا مي‌کند که او حتي در حال حاضر هم مي‌تواند دروازه باني کند. مجيدي هم با نگه داشتن فرم ايده‌آل مي‌تواند در کنار استقلالي‌ها به بهترين نحو راه گل زدن به مهاجمان بياموزد و حتي خودش درتمرينات با گلزني اصول کار را به آنها آموزش دهد. تبريزي، باقري، صيادمنش و ديگر مهاجمان استقلال که در نيم‌فصل اول عملکرد درخشاني نداشتند، فرهاد را بايد يک فرصت بزرگ براي ارتقاي سطح فني خود بدانند.

رد پيشنهاد باشگاه چيني توسط کاواني

ستاره تيم فوتبال پاري‌سن‌ژرمن پيشنهاد يک باشگاه چيني را رد کرده است.ادينسون کاواني ستاره اروگوئه‌اي تيم فوتبال پاري‌سن‌ژرمن به تازگي پيشنهاد باشگاه داليان ييفينگ چين را رد کرده است.

اين باشگاه چيني قصد دارد با اضافه کردن لئوناردو ژارديم به عنوان سرمربي به تيمش بازيکنان بزرگي را هم به خدمت بگيرد که کاواني يکي از آنها است. البته کاواني پيشنهاد اين باشگاه چيني را رد کرده و مي‌خواهد در سطح اول فوتبال جهان بماند.اتلتيکومادريد، چلسي و ناپولي جدي‌ترين مشتريان اين بازيکن هستند.

هررا از يونايتد جدا نمي‌شود

هافبک شياطين سرخ از باشگاه منچستريونايتد جدا نخواهد شد.

آندر هررا برخلاف پيشنهادات موجود فعلا قصد ترک منچستريونايتد را ندارد و از حضور در اين تيم خوشحال است.

پيش از اين گفته شد که چند باشگاه خواهان به خدمت گيري اين بازيکن هستند و از جمله آنها بيلبائو باشگاه سابق هررا دنبال اين بازيکن بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته