جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/10/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6027

رهبر انقلاب اسلامي در پيام به نشست اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان در اروپا:
در جهاد بي‌نياز کردن کامل کشور از بيگانگان پيشگام باشيد

سرپرست سازمان تأمين اجتماعي:
تأمين اجتماعي براي پرداخت عيدي بازنشستگان مشکلي ندارد


روسيه:اروپا در آزمون توافق هسته‌اي با ايران شکست خورد


احتمال سپردن رياست بانک جهاني به ايوانکا ترامپ


آلمان:اميدواريم کانال مالي پرداخت با ايران طي هفته‌هاي آينده نهايي شود

سفير روسيه در ونزوئلا:
به رسميت شناختن مادورو توسط کشورهاي همسايه اوضاع ونزوئلا را پيچيده‌تر مي‌کند

براي کمک به خروج نيروهاي آمريکايي؛
نيروها و ناوهاي آمريکا عازم سوريه شدند


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها

در شوراي عالي هماهنگي اقتصادي سران سه قوه تاکيد شد؛
بانک مرکزي حقوق سپرده‌گذاران موسسات اعتباري را تضمين کند

مديرکل اجتماعي صندوق بازنشستگي :
تجميع بيمه تکميلي و پايه بازنشستگان

مديرکل سابق سازمان ثبت احوال کشور:
وجود 9 ميليون و 769 هزار جوان در سن متعارف ازدواج


خبر


جراحي توسط دکتر «استودولکا»از چشم پزشکان بزرگ اروپا در مشهد


انفجار شديد در پايتخت فرانسه


سرمقاله


 رهبر انقلاب اسلامي در پيام به نشست اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان در اروپا:
 در جهاد بي‌نياز کردن کامل کشور از بيگانگان پيشگام باشيد 

 حضرت آيت الله خامنه‌اي در پيامي به پنجاه و سومين نشست اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان در اروپا، تأکيد کردند: پيوستن دانشجويان ايراني در هر نقطه از جهان به حرکت پيشرفت و بي‌نياز کردن کشور از بيگانگان، جهاد في سبيل الله است.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، متن پيام رهبر انقلاب اسلامي که حجت‌الاسلام جواد اژه‌اي آن را در مرکز اسلامي هامبورگ قرائت کرد، به اين شرح است:

جوانان عزيز

همه ميدانيم که شما دانشجويان در شمار برترين اميدهاي آينده‌ي کشوريد. آنچه همه بايد بدانند اين است که به توفيق الهي هم اکنون خيل عظيمي از دانشجويان ديروز، در کشور به کارهاي بزرگ سرگرمند و لذت خدمت به پيشرفت دانش و فناوري در ميهن خود را با همه‌ي وجود حس ميکنند. دانشجويان امروز ما در هر نقطه‌ي جهان اين فرصت را خواهند داشت که به اين مجموعه‌هاي مؤمن و خدوم بپيوندند و کشور را از بيگانگان کاملاً بي‌نياز کنند.

اين حرکت آنگاه که با نيت صادقانه و خدايي انجام گيرد، جهاد في سبيل الله است. شما جوانان انجمن‌هاي اسلامي ميتوانيد پيش‌گامان و راهبران اين جهاد باشيد. توفيق روزافزون شما را از خداوند خواهانم.

سيّدعلي خامنه‌اي


 سرپرست سازمان تأمين اجتماعي:
 تأمين اجتماعي براي پرداخت عيدي بازنشستگان مشکلي ندارد 

 سرپرست سازمان تامين اجتماعي گفت: هيچ مشکلي براي پرداخت عيدي به مستمري بگيران و بازنشستگان اين سازمان وجود ندارد و به محض اعلام مبلغ آن از سوي دولت پرداخت مي شود.محمد حسن زدا درحاشيه مراسم روز پرستار در گفت و گو با ايرنا افزود: ميزان عيدي بازنشستگان و مستمري بگيران توسط هيات دولت مشخص مي شود و اين سازمان براي پرداخت آن مشکلي ندارد.وي تصريح کرد: هيچ مشکل مالي در سازمان تامين اجتماعي وجود ندارد. به محض اعلام مبلغ عيدي از سوي هيات دولت، پرداخت خواهد شد و به ياري خداوند اعتبارات مورد نياز براي پرداخت عيدي به بازنشستگان و مستمري بگيران تامين خواهد شد.براساس آمار سه ميليون و 200 هزار بازنشسته و مستمري بگير از سازمان تامين اجتماعي مستمري دريافت مي‌کنند.

همچنين ماهانه بيش از 6 هزار ميليارد تومان براي بازنشستگان و مستمري بگيران، مستمري پرداخت مي شود.


 روسيه:اروپا در آزمون توافق هسته‌اي با ايران شکست خورد 

 
روسيااليوم :سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه گفت که اتحاديه اروپا در آزمون برجام شکست خورده است.به گزارش آنا از روسيااليوم، «ماريا زاخاروا» گفت که اتحاديه اروپا در آزمون عملي اجراي برجام، موفق عمل نکرده است.

سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه در پاسخ به سؤالي درباره تأثير ديپلماسي روسيه بر اروپا در اتخاذ تصميمي درباره ابزارهاي مالي ويژه براي تسهيل همکاري با ايران افزود: «متأسفانه اتحاديه اروپا نتوانست از آزمون توافق هسته‌اي با ايران سربلند بيرون بيايد».وي با بيان اينکه روسيه در آزمون برجام موفق عمل کرد، تصريح کرد: «من از تلاش‌هاي اتحاديه اروپا و مهارت‌هاي ديپلماتيک سطح بالاي آنها براي دستيابي به توافق هسته‌اي قدرداني مي‌کنم، ولي آزمون واقعي پس‌ از امضاي اين توافقنامه بين‌المللي و زمان اجراي آن، به‌ويژه پس‌ از خروج آمريکا از آن آغاز شد».


 احتمال سپردن رياست بانک جهاني به ايوانکا ترامپ 

 
فايننشنال تايمز :يک روزنامه آمريکايي گزارش داد اين احتمال وجود دارد که رياست‌جمهور آمريکا دخترش «ايوانکا» را به رياست بانک جهاني بگمارد.

به گزارش آنا از فايننشنال تايمز، ايوانکا ترامپ يکي از افرادي است که دونالد ترامپ براي رياست بر بانک جهاني در نظر گرفته است.«جيم يونگ کيم» که توسط باراک اوباما به مقام رياست بانک جهاني رسيده بود، هفته گذشته به‌صورت ناگهاني استعفا داد که اين اقدامش باعث تعجب شديد کارکنان بانک شد.شايان‌ذکر است که دونالد ترامپ مي‌بايد رياست جديد بانک جهاني را انتخاب کند.سابق بر اين ترامپ، بعد از اينکه ايوانکا را به‌عنوان مشاور مخصوص خود انتخاب کرد، به به‌کارگيري بستگان در پست‌هاي کليدي متهم شده بود، اگرچه به ايوانکا براي مسئوليتش در کاخ سفيد دستمزدي پرداخت نمي‌شود تا دونالد ترامپ در مظان اتهام نقض قانون عدم به‌کارگيري خويشاوندان قرار نگيرد.


 آلمان:اميدواريم کانال مالي پرداخت با ايران طي هفته‌هاي آينده نهايي شود 

 
مجله اشپيگل :وزير خارجه آلمان در گفت‌وگو با مجله اشپيگل به خروج آمريکا از برجام و ايجاد کانال‌هاي مالي با ايران اشاره کرد.به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه اينترنتي مجله اشپيگل، «هايکو ماس» وزير خارجه آلمان، در گفت‌وگو با اين مجله به خروج آمريکا از برجام و ايجاد کانال‌هاي مالي با ايران اشاره کرد. وي در پاسخ به اين‌که تا اجراي سازوکار مالي ويژه اروپا براي تجارت با ايران چه مدت زمان باقي مانده است گفت: «اميدوارم بتوانيم در هفته‌هاي پيش رو اين کانال مالي را نهايي کنيم.»

ماس در ادامه افزود: «ما مصرانه مشغول کار روي ملزومات نهايي هستيم، مانند تعيين کشوري که ميزباني دفتر اين مکانيزم را بر عهده دارد. رسيدن به اين امر با وجود رويکرد تهاجمي آمريکا چندان آسان نيست، چراکه آن‌ها تلاش دارند بر ما فشار بياورند.»


 سفير روسيه در ونزوئلا:
  به رسميت شناختن مادورو توسط کشورهاي همسايه اوضاع ونزوئلا را پيچيده‌تر مي‌کند 

سفير روسيه در ونزوئلا گفت واکنش کشورهاي همسايه به رياست‌جمهوري اين کشور به وخيم‌تر شدن اوضاع در کارکاس نخواهد انجاميد.

به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، «ولاديمير زائيمسکي» سفير روسيه در ونزوئلا گفت که عدم به رسميت شناختن «نيکلاس مادورو»، رئيس‌جمهوري اين کشور آمريکاي لاتين، از سوي کشورهاي همسايه اوضاع سياسي را در اين کشور پيچيده‌تر مي‌کند.

وي در گفت‌وگو با اسپوتنيک گفت: «به باور من تنها نتيجه اين رويکردهاي سياسي از سوي ايالات متحده،‌ گروه ليما و اتحاديه اروپا از ميان رفتن شانس رسيدن به يک راه‌حل سياسي است. در اين زمينه، موضع مکزيک هوشمندانه‌تر به‌نظر مي‌رسد، چراکه به‌جاي بايکوت کارکاس تلاش براي آرام کردن اوضاع دارد.»


 براي کمک به خروج نيروهاي آمريکايي؛
 نيروها و ناوهاي آمريکا عازم سوريه شدند 

آمريکا نيروهاي زميني و تعدادي از ناوهاي خود را براي کمک به خارج کردن نيروهاي اين کشور به سمت سوريه گسيل کرد.به گزارش ايسنا، روزنامه وال استريت ژورنال به نقل از منابعي نوشت: نيروهاي زميني که در راه سوريه هستند به خارج کردن نيروهاي آمريکايي کمک خواهند کرد. ناوها نيز امنيت نيروها را در صورت وجود خطر تأمين خواهند کرد. در رأس اين کشتي‌ها ناو هواپيمابر "کرسارج" است که حامل صدها تن از تفنگداران دريايي آمريکايي و تعدادي بالگرد است.

با اينکه سخنگوي ائتلاف ضد داعش اعلام کرد که عقب نشيني نيروهاي آمريکايي از سوريه آغاز شده اما يک مسؤول آمريکايي اعلام کرد که اين کشور تنها خارج کردن تجهيزات خود را آغاز کرده و خروج نيروها هنوز آغاز نشده است.

مسؤول وزارت دفاع آمريکا (پنتاگون) اعلام کرد که هنوز نيروهاي اين کشور از سوريه خارج نشده‌اند.


 يك نكته از هزاران 

 وقتي برگزاري همايش، مُد مي‌شود!

يكي از مسائلي كه ما در كشور مدتهاست به آن دچاريم، ميزان برگزاري سالانه همايشها و كنفرانسهايي است كه ناگفته پيداست براي برپايي‌شان نياز به صرف هزينه فراواني است.

برگزاري همايش و تبادل اطلاعات و يافته‌ها، در هر زمينه‌اي،‌ اگر منتج به نتايج موثر و مفيد شود، نه تنها بد نيست، بلكه موجب اعتلاي آگاهي در جامعه هم مي‌شود و به علاوه، مزايايي براي كل جامعه دربرخواهد داشت.

اما مشكل اين جاست كه اغلب قريب به اتفاق اين همايشها كه اينك تبديل به سلسله‌همايش شده و هر ساله در زمينه‌ها و موضوعات مشخصي برپا مي‌شوند، تاثير آشكار و مثبتي در رشد جامعه ندارند.

در بسياري از اين همايشها، تنها به برگزاري يك برنامه فرماليته اكتفا مي‌شود و عليرغم هزينه‌هاي گزاف، نه فقط سودي عايد جامعه نمي‌شود، بلكه اگر همان هزينه در مسير درست ديگري صرف مي‌شد، چه بسا تعداد زيادي از مشكلات و مسائل اجتماعي حل مي‌شد.

همه اينها در حالي است كه اينك، بسياري از سازمانها و بخشها، در برگزاري همايش، گوي سبقت را از يكديگر ربوده‌اند و برگزاري چنين برنامه‌هاي فاقد نتيجه‌اي، يكي از نقاط درخشان گزارش عملكرد سالانه آنها حساب مي‌شود.


 ميز خبر 

 تعطيلي دولت در آمريکا رکورد زد

تعطيلي دولت آمريکا به‌عنوان طولاني‌ترين تعطيلي در تاريخ اين کشور ثبت شد.به گزارش آنا از ان‌پي‌آر، در پي اختلاف کاخ سفيد با کنگره بر سر ساخت ديوار مرزي با مکزيک، دولت در آمريکا به حالت تعطيل درآمده است.تعطيلي دولت در آمريکا در حالي وارد هفته چهارم خود مي‌شود که آن را بزرگ‌ترين تعطيلي تاريخ آمريکا مي‌دانند.

طولاني‌ترين تعطيلي دولت آمريکا به زمستان 1995 بازمي‌گردد که در پي اختلاف بيل کلينتون رئيس جمهور اسبق آمريکا با «نيوت گينگريچ» رئيس مجلس نمايندگان بر سر بودجه، دولت 21 روز به حالت تعطيل درآمد.اختلاف ميان دونالد ترامپ و رهبران حزب دموکرات، باعث شده است که دورنماي بازگشايي دولت تيره‌تر شود و نگراني‌ها را در آمريکا افزايش دهد.

احتمال ايجاد پايگاه نظامي روسيه در سودان

رئيس کميته دفاع و امنيت پارلمان سودان مي‌گويد توافق روسيه و سودان درباره ورود کشتي‌هاي جنگي روسي به بنادر سودان و بالعکس مي‌تواند در آينده زمينه‌ساز ايجاد پايگاه نظامي روسيه در سودان باشد.به گزارش فارس، سرلشگر «الهادي آدم» رئيس کميته دفاع و امنيت پارلمان سودان با اشاره به توافق روسيه و سودان درباره ورود کشتي‌هاي جنگي روسي به آبهاي سودان و بالعکس گفت که اين توافقنامه گامي در جهت برقراري روابط استراتژيک بين دو کشور است.

اين مسئول سوداني در مصاحبه با خبرگزاري اسپوتنيک، بر حق سودان براي ايجاد پايگاه‌هاي نظامي روسيه در خاک سودان همانند برخي کشورهاي منطقه‌اي تأکيد کرد.

انفجار مرکز پاريس ناشي از نشت گاز بود

پليس فرانسه از وقوع انفجار مهيبي در پاريس خبر داد که بعدا معلوم شد اين امر يک حادثه و نه اقدام تروريستي بوده است.به گزارش ايسنا، به نقل از اسکاي نيوز، انفجار صورت گرفته ناشي از نشتي گاز بوده و در يک مغازه نانوايي اتفاق افتاده است.

در پي اين انفجار آتش‌سوزي گسترده‌اي در دايره نهم مرکز پاريس شکل گرفت، اين انفجار مصدوماني نيز داشته است.

طرح تغيير نام مقدونيه تصويب شد

مجلس مقدونيه طرح تغيير نام اين کشور را تصويب کرد.به گزارش آنا از «آناتولي»، مجلس مقدونيه در جلسه‌ علني خود، طرح تغيير نام اين کشور به «جمهوري مقدونيه شمالي» را تصويب کرد.

پيش‌تر در رفراندومي که به همين منظور برگزار شده بود، تعداد شرکت‌کنندگان به حدنصاب نرسيد و دولت مجبور شد براي تصويب اين طرح، لايحه‌اي را به مجلس ارسال کند.

هم‌نامي مقدونيه با يکي از استان‌هاي يونان باعث ايجاد مشکلات بسياري از نظر حقوقي براي اين کشور شده بود. به‌عنوان نمونه مقدونيه نمي‌توانست در نهادهايي چون ناتو و اتحاديه اروپا عضو شود.

سوريه، اسرائيل را مسئول حمله هوايي به اطراف فرودگاه بين‌المللي دمشق دانست

يک منبع نظامي سوري اعلام کرد‌ هشت فروند موشک "اسرائيلي" از حريم هوايي لبنان مواضعي در غرب دمشق، پايتخت سوريه را هدف قرار دادند که سامانه‌هاي دفاع هوايي سوريه شش مورد آنها را ساقط کردند.

به گزارش ايسنا، اين منبع نظامي سوري به خبرگزاري اسپوتنيک روسيه گفت: اين حملات يک تجاوز اسرائيلي به مواضع سوريه بود و خبرگزاري رسمي سوريه (سانا) نيز از مقابله سامانه‌هاي دفاع هوايي سوريه با اين اهداف "متخاصم" خبر داد.


 خبــــر 

 5 کشته و 2 زخمي؛ در پي حمله طالبان به يک ايستگاه بازرسي

دست کم پنج نيروي امنيتي افغان در پي حمله طالبان به يک ايستگاه بازرسي در ولايت قندهار کشته شدند.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري آسوشيتد پرس، يک مقام افغان گفت که دست کم پنج نيروي امنيتي در پي حمله طالبان به يک ايستگاه بازرسي در ولايت قندهار کشته شدند. «عزيز احمد عزيز»، سخنگوي ولايت قندهار گفت که در پي اين حمله طالبان دو مامور امنيتي ديگر نيز زخمي شدند. وي افزود که در پي تبادل آتش هفت شبه‌نظامي طالبان کشته و شش نفر ديگر زخمي شدند.

«قاري يوسف احمدي» سخنگوي طالبان، مسئوليت اين حمله را برعهده گرفت.

فرار هزاران غيرنظامي از دير الزور سوريه درپي وقوع درگيري‌هاي مجدد

سازمان ملل اعلام کردکه هزاران غيرنظامي به دليل درگيري‌هاي مجدد ناگزير به فرار از استان ديرالزور سوريه شده‌اند.به گزارش ايسنا، استفان دوجاريک، سخنگوي دبيرکل سازمان ملل در کنفرانس مطبوعاتي خود در نيويورک اعلام کرد که طي شش ماه گذشته هزاران غيرنظامي به دليل درگيري‌هاي مجدد در استان "ديرالزور" سوريه مجبور به فرار از اين استان شده‌اند.

وي در ادامه افزود: کميسياري عالي امور پناهندگان سازمان ملل نسبت به افزايش آمار زخمي شدگان و مهاجرت گسترده غيرنظاميان سوري در پي آغاز مجدد درگيري‌ها در منطقه "هجين" واقع در "ديرالزور" سوريه ابراز نگراني کرده است.دوجاريک همچنين گفت: اين کميساريا اعلام کرده است که درگيري‌ها و حملات هوايي در بخش جنوب شرقي استان ديرالزور در شش ماه اخير باعث شده حدود 25 هزار سوري از اين منطقه فرار کنند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

انجمن بين المللي دانشگاه ها

يازدهمين کنفرانس عمومي دوربان، آفريقاي جنوبي 22-25 اوت 2000

ليست شرکت کنندگان

ليست بر اساس کشور و موسسه

نام کشور ها بر اساس حروف الفباي انگليسي مرتب شده است.

عضويت در انجمن بين المللي دانشگاه ها با ستاره () نشان داده مي شود.

آرژانتين

• دانشگاه پالرمو - Palermo University

آقاي ريکاردو پوپوفسکي (Mr. Ricardo POPOVSKY) – رئيس

آدرس: Mario Barvo, Buenos Aires

تلفن: 541149636624

فکس: 541149631560

پست الکترونيک: rectorado@palermo.edu.ar

دانشگاه مورون - University of Moron

دکتر ماريو آرماندو منا (Dr. Mario ARMANDO MENA) – رئيس

آدرس: Cabildo 134, Moron 1708

تلفن: 44831023

فکس: 541149278551

پست الکترونيک: webmaster@unimoron.edu.ar

دانشگاه سالوادور - University of Salvador

پروفسور ژوان توبياس (Prof. Juan TOBIAS) – رئيس

آدرس: Viamonte 1856, Buenos Aires 1056

تلفن: 541148139630

فکس: 541148124625

پست الکترونيک: uds-sect@salvador.edu.ar

استراليا

کميته رؤساي (دانشگاه هاي) استراليا - Australian Vice-Chancellors Committee

آقاي استورارت ا. هميلتون (Mr. Stuart A. HAMILTON ) – مدير اجرايي

آدرس: G.P.O. Box 1142, Canberra

تلفن: 0262858203

فکس: 0262858213

پست الکترونيک: sh@avcc.edu.au

دانشگاه نيوانگلاند - University of New England

پروفسور اينگريد موسِز (Prof. Ingrid MOSES) – مدير

آدرس: Armidale, Sydney, N. S.W. 2351

تلفن: 61267732004

فکس: 61267733710

پست الکترونيک: imosesmetz@une.edu.au


  در شوراي عالي هماهنگي اقتصادي سران سه قوه تاکيد شد؛
 بانک مرکزي حقوق سپرده‌گذاران موسسات اعتباري را تضمين کند 

 
بانک مرکزي در شوراي عالي هماهنگي اقتصادي سران سه قوه موظف شد با بهره‌گيري از تمامي ابزارهاي نظارتي، حقوق سپرده‌گذاران در موسسات اعتباري را تضمين کند.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، شوراي عالي هماهنگي اقتصادي سران سه قوه به رياست حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني رييس جمهوري و با حضور رييس مجلس شوراي اسلامي و ديگر اعضاي شوراي عالي تشکيل جلسه داد.در اين جلسه بررسي طرح اصلاح نظام بانکي ادامه يافت و چند بند ديگر از پيشنهاد بانک مرکزي در اين زمينه بررسي شد.به موجب اين طرح، بانک مرکزي موظف است با بهره‌گيري از تمامي ابزارهاي نظارتي، حقوق سپرده‌گذاران در موسسات اعتباري را تضمين کند.

همچنين مبارزه جدي، جامع و ريشه‌اي با موارد فساد اقتصادي مورد تاکيد قرار گرفت و از دبيرخانه شوراي عالي خواسته شد با استفاده از تجارب گذشته، سازوکار مناسب در اين زمينه را براي طرح در جلسات آتي ارايه کند.

همچنين موضوع حفظ و تقويت فضاي تلاش و سازندگي و اميد به آينده که تخريب آن در دستور کار بدخواهان کشور قرار گرفته است، مورد تاکيد قرار گرفت و از همه رسانه‌هاي کشور دعوت شد تا اين توطئه‌ بدخواهان را براي مردم تبيين کرده و نسبت به انعکاس واقعيات و دستاوردهاي انقلاب اسلامي و مقابله با جنگ رواني دشمنان اهتمام کند.


 مديرکل اجتماعي صندوق بازنشستگي :
 تجميع بيمه تکميلي و پايه بازنشستگان 

 مديرکل امور فرهنگي و اجتماعي صندوق بازنشستگي کشوري گفت: تجميع بيمه تکميلي و پايه به منظور کاهش مراجعات و تسهيل دريافت هزينه‌ها انجام خواهد شد.زهرا زاده غلام در گفت‌وگو با فارس گفت: سال گذشته هزينه بيمه تکميلي درمان بازنشستگان يک هزارميليارد تومان بوده که امسال اعتبار آن به 1400 ميليارد تومان افزايش يافته است. وي افزود: سقف تعهدات انواع خدمات نسبت به سال گذشته به طور متوسط 17 درصد افزايش يافته است. زاده غلام گفت: خدمات بيمه‌اي تعريف شده از زمان انعقاد قرارداد با شرکت آتيه‌سازان حافظ به مدت يک سال براي بازنشستگان و افراد تحت تکفل که مشمول بيمه تکميلي درمان هستند قابل استفاده خواهد بود. وي ادامه داد: براي اولين بار سهم آورده صندوق بازنشستگي نسبت به سهم بازنشستگان افزايش يافته و براي امسال سهم بازنشستگان 30 هزار تومان براي هر نفر تعيين شده است.


 مديرکل سابق سازمان ثبت احوال کشور:
  وجود 9 ميليون و 769 هزار جوان در سن متعارف ازدواج 

مديرکل سابق اطلاعات و آمار جمعيتي سازمان ثبت احوال کشور گفت: به طور کلي 13 ميليون نفر مجرد داريم که از اين ميان 220هزار مجرد قطعي و 9 ميليون و 769 هزار نفر در سن متعارف ازدواج درکشور هستند.

به گزارش مهر، علي اکبر محزون گفت: طبق آخرين سرشماري، 9 ميليون و 769 هزار نفر در سن متعارف ازدواج و هرگز ازدواج نکرده، داريم و همچنين تعداد افرادي که از سن متعارف ازدواج عبور کرده اند اما هنوز به سن تجرد قطعي نرسيدند، يک ميليون و 810 هزار نفر است.وي گفت: به افرادي که از سن تجرد قطعي عبور کرده باشند، مجردان قطعي مي گويند و تعداد آنها در کل کشور 220 هزار نفر است. 11 ميليون و 800 هزار نفر مجرد هرگز ازدواج نکرده در کشور داريم که با احتساب افراد بدون همسر در اثر فوت يا طلاق، جمعيت مجردان ايران به رقم 13 ميليون و 32 هزار نفر مي رسد.


 خبر 

 ترامپ: قيمت دارو در آمريکا براي اولين بار پس از نيم قرن کاهش يافت

رئيس‌جمهوري آمريکا در شبکه‌هاي اجتماعي اعلام کرد که قيمت دارو براي اولين بار پس از گذشت حدود نيم قرن کاهش يافته است.به گزارش ايلنا به نقل از النشره، «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهوري آمريکا در شبکه‌هاي اجتماعي اعلام کرد که براي اولين بار در طول نيم قرن تاريخ آمريکا، قيمت دارو کاهش يافته است.وي توضيح داد که آمريکايي‌ها به دنبال کاهش قيمت دارو توانستند 26 ميليارد دلار پس‌انداز کنند. اين در حالي است که 19 ماه از تاريخ تحويل دولت توسط ترامپ مي‌گذرد.

وزارت خارجه: تا اطلاع ثانوي به گرجستان نرويد

با توجه به اخبار مربوط به شيوع آنفولانزاي خوکي در کشور گرجستان، به هموطنان عزيزي که قصد سفر به اين کشور را دارند ،توصيه مي شود جز در موارد ضروري تا اطلاع ثانوي از سفر به گرجستان خودداري کنند .

وزارت امورخارجه کشورمان در پي شيوع آنفولانزاي خوکي در کشور گرجستان، توصيه هاي مسافرتي به شهروندان ايراني جهت سفر به اين کشور ارائه کرد.

به گزارش ايسنا ، در اطلاعيه وزارت امور خارجه در اين ارتباط آمده است: با توجه به اخبار مربوط به شيوع آنفولانزاي خوکي در کشور گرجستان، به هموطنان عزيزي که قصد سفر به اين کشور را دارند ،توصيه مي شود جز در موارد ضروري تا اطلاع ثانوي از سفر به گرجستان خودداري کنند .

تشکر آمريکا از فرانسه براي اتخاذ مواضع ضد ايراني

معاون سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا از مواضع فرانسه عليه برنامه موشکي ايران تشکر کرد.

به گزارش آنا، «رابرت پلادينو» در حساب کاربري خود در توئيتر سخنان سخنگوي وزارت امور خارجه فرانسه درباره توقف برنامه موشکي ايران را ستود.

وي در توئيتر خود نوشت: از بيانيه قدرتمند فرانسه در مورد برنامه موشکي بالستيک ايران تقدير مي‌کنيم. فناوري پرتاب فضاپيما عملاً همان فناوري موشک بالستيک بين‌قاره‌اي بوده و اقدام ايران سرپيچي از قطع‌نامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل متحد است. دنيا ابعاد کامل تهديد ايران را مي‌شناسد.

دعوت پمپئو از نتانياهو براي شرکت در اجلاس ضدايراني ورشو

وزير خارجه آمريکا از نخست‌وزير رژيم صهيونيستي براي شرکت در نشست بين‌المللي عليه ايران دعوت کرد.

به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه اينترنتي شبکه خبري عاروتص شوا، «مايک پمپئو» وزير خارجه آمريکا، از «بنيامين نتانياهو» نخست‌وزير رژيم صهيونيستي خواست تا در نشست بين‌المللي عليه ايران که قرار است 13 فوريه در ورشو برگزار شود، شرکت کند.

کشورهايي چون مصر، اردن، عربستان سعودي، بحرين، مراکش و امارات متحده عربي بناست در اين اجلاس شرکت کنند.


 جراحي توسط دکتر «استودولکا»از چشم پزشکان بزرگ اروپا در مشهد 


 انفجار شديد در پايتخت فرانسه 


 سرمقاله 

جست‌وجوي منابع کسري بودجه در تونل‌هاي تهران!

آذر فخري 

به نظر مي‌رسد با ادامه‌دار شدن بحران اقتصادي و نيز بار مالي بسياري که بر دوش دولت قرار دارد و نيز با پيش‌بيني کارشناسان اقتصادي که معتقدند سال آينده، سال پرتنش و سخت و پرفشاري از نظر اقتصادي هم براي مردم و هم براي دولت خواهد بود، برخي نهادها با اتخاذ تدابير خاصي قصد دارند از طريق مردم، کمي از اين بار و فشار بکاهند. مردمي که خود تحت شرايط به‌شدت پرفشار و پرتنشي از نظر اقتصادي، معيشتي و نيز بيکاري فزاينده قراردارند و اين روند هم‌چنان ادامه دارد.

در هفته‌هاي گذشته شنيديم و خوانديم که دولت در رديف تامين بودجه براي خود، نه نيم‌نگاه که حساب مفصلي بر روي جرايم راهنمايي و رانندگي باز کرده و به اين ترتيب مي‌رود که از راه جرايم مردمي! کسب درآمد کند.

خبر تازه در رابطه با شيوه درآمدزايي و رفع کسر بودجه شهرداري، گذاشتن عوارض بر پنج تونل شهري در تهران است. آن‌چنان که در خبرها آمده لايحه اخذ عوارض از تونل‌هاي شهري در شهرداري تهران تهيه شده است.

معاونت حمل و نقل و ترافيک اين هفته پيش‌نويس لايحه‌اي را به معاونت برنامه‌ريزي، توسعه شهري و امور شوراهاي شهرداري تهران ارائه کرده است که بر اساس آن 5 تونل تهران و اتوبان صدر مشمول دريافت عوارض عبور و مرور مي‌شود. پيش‌نويس اين لايحه در اداره تدوين قوانين و مقررات شهرداري تهران مورد بررسي قرارگرفته و اين لايحه از لحاظ کارشناسي و حقوقي بررسي شده که در نهايت لايحه به تاييد رسيده و به‌زودي به شوراي شهر ارسال مي‌شود. بر اساس اين لايحه، تونل‌هاي نيايش، رسالت، توحيد، شهداي غزه و اميرکبير و اتوبان صدر مشمول دريافت عوارض شده و خودروهاي عبوري براي هر بار عبور بايد رقمي را به‌عنوان عوارض پرداخت کنند که گفته مي‌شود حداقل عوارض پيش‌بيني شده حدود 3 هزار تومان خواهد بود.

اين تونل‌ها با اخذ ماليات از مردم و براي آسايش آنان و نه از سوي سرمايه گذاري هاي خصوصي، ساخته شده است و همه مي‌دانيم که محل درآمد مالياتي نه از جيب ثروتمندان جامعه و صاحبان مشاغل آزاد که معمولا فرار مالياتي دارند، بلکه از فيش حقوقي کارمندان و کارگران است.

اگر قرار باشد براي ورود به اين تونل‌ها، عوارضي دريافت شود، طبعا بر کرايه تاکسي‌ها و اتوبوس‌ها و در نتيجه بار مالي و مشکلات اقتصادي مردم افزوده خواهد شد. با اين حساب، مردمي که با گران شدن کرايه‌هاي تاکسي و سواري‌هاي شخصي‌ نتوانند از اين وسائط نقليه استفاده کنند، به سمت وسايل نقليه عمومي هجوم مي‌آورند، آن‌هم در حالي‌که از اين نظر هم‌چنان دچار کمبودهاي فراوان هستيم و امکانات موجود جواب‌گوي مسافران نيست.

پرسش اساسي اين است که چرا شهرداري براي تامين کسر بودجه خود، به‌جاي کاهش هزينه‌هاي سرسام‌آور سازمان عريض و طويل خودش، به‌دنبال افزايش هزينه‌هاي مردم است. انواع ماليات و عوارضي که شهرداري از مردم اخذ مي‌کند کجا مي‌رود و در چه زمينه‌هايي هزينه مي‌شود که حالا به‌فکر اخذ عوارض از تردد شهري مردم افتاده‌است؟

اگر اين روند تامين و جبران کسري بودجه که دولت دچار آن شده و لاجرم بر نهادهاي گوناگون فشار مي‌آورد از جيب مردم و به همين شکل و سياق از سوي نهادهايي چون شهرداري، ادامه پيدا کند بايد هم‌چنان منتظر شگردها و روش‌هاي نوين دست در جيب مردم کردن باشيم و اين اين امر، نه فقط موجب از ميان رفتن بيش از پيش اعتماد مردم مي‌شود که از سويي موجب نااميدي و آينده‌هراسي آنان نيز مي‌گردد و البته که دود اين آينده‌هراسي پيش از همه به چشم دولت و بدنه آن ونهادهاي مختلف خواهد رفت. اميد که دولت اميد بيش از اين از خود تدبير نشان دهد و اجازه ندهد نهادهاي ذيربط به هر بهانه‌اي زمينه‌هايي براي درآمدزايي بتراشند و کورسوهاي اميد مردم را اين‌چنين در درازناي تونل‌هاي بن‌بست اقتصادي، مسدود و تاريک نکنند.

a.f.far99@gmail.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته