جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/10/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6027

معاون وزير نفت:
دريافت پول گاز صادراتي به عراق به يورو


معادلات انرژي


ميز خبر


 معاون وزير نفت:
 دريافت پول گاز صادراتي به عراق به يورو 

 معاون وزير نفت با تاکيد بر اين‌که تاکنون پول گازي که به عراق صادر مي‌شود، طبق ارز قراردادي با يورو دريافت شده است، گفت: اين‌که در آينده با چه ارزي، پول گاز را دريافت کنيم، تصميم بانک مرکزي است.به گزارش ايسنا، حسن منتظر تربتي در نخستين نشست خبري خود درباره اختلاف ايران و عراق درمورد نحوه پرداخت پول گاز صادراتي از ايران به عراق گفت: تاکنون مطالبات از عراق را با ارز قراردادي (يورو) دريافت کرديم، اين‌که در آينده به چه شکل باشد، تصميم بانک مرکزي ايران و عراق است و مذاکراتي که دنبال مي‌کنند.

وي افزود: شرکت ملي گاز، پول را از بانک مرکزي دريافت مي‌کند و با هر روشي که بانک مرکزي موافق باشد، موافق هستيم. تلاش اين بوده که روش قرارداد دنبال شود.

ايران سومين کشور توليدکننده مواد بودارکننده گاز شد

مدير عامل شرکت ملي گاز ايران هم‌چنين از توانايي ايران در زمينه توليد مواد بودار کننده گاز (مرکاپتان) خبر داد.

او اظهار کرد: به زودي واحد توليد ماده بودارکننده گاز با حضور رييس جمهور افتتاح خواهد شد و ايران بعد از فرانسه و روسيه سومين توليدکننده اين ماده مي‌شود که گاز را در زمان نشتي بودار مي‌کند.

93/6درصد جمعيت ايران از گاز طبيعي بهره‌مندند

منتظر تربتي در ادامه با اشاره به سابقه فعاليت شرکت ملي گاز گفت: قبل از پيروزي انقلاب اسلامي، تنها هشت شهر به شبکه گازرساني شهري کشور وصل بود و گازرساني به ديگر شهرها موضوعيت نداشت. با پيروزي انقلاب و در طول سال‌هاي جنگ تحميلي عراق عليه ايران، سوخت گاز، جايگزين نفت سفيد شد، به‌دليل به‌کارگيري اين سياست روند توسعه گازرساني شتاب گرفت.

وي با بيان اين‌که توليد گاز در ايران تا سال 1368 شمسي، روزانه 35 ميليون مترمکعب بود، اظهار کرد: شناسايي مخازن گازي از سال 68 به بعد آغاز شد و طبق ذخاير گاهي ايران و گاهي روسيه نخستين کشور دارنده گاز در جهان هستند.

مديرعامل شرکت ملي گاز ايران ادامه داد: تاکنون 1139 شهر، 27 هزار روستا گازرساني شده‌اند. به‌طور کلي 97 درصد جمعيت شهري و 82 درصد جمعيت روستايي اکنون زيرپوشش شبکه گازرساني هستند.

به گفته منتظر تربتي بخش عمده نياز صنعت گاز اکنون در داخل تامين مي‌شود. 94 درصد جمعيت کشور اکنون از نعمت گاز بهره مي‌برند.

ايران آماده صادرات گاز به پاکستان است

وي با اشاره به صادرات گاز به پاکستان اظهار کرد: زيرساخت‌ها براي صادرات گاز به پاکستان مهياست و ما آماده انتقال گاز به اين کشور هستيم؛ پاکستان بايد در اين باره تصميم بگيرد.

مديرعامل شرکت ملي گاز افزود: ايران فعلا برنامه‌اي‌ براي مشارکت در فراهم کردن زيرساخت‌ها در بخش پاکستاني خط لوله آي‌پي ندارد و اميدواريم بخش خصوصي پاکستان در اين حوزه سرمايه‌گذاري کند.

منتظر تربتي درباره خط لوله صادرات گاز تاپي گفت: عبور از مسير ايران خط لوله صادرات گاز تاپي را امن‌تر و اقتصاديي‌تر مي‌کند و ايران آماده دريافت گاز ترکمنستان در شمال است.

شرکت گاز تصميمي براي تغيير بهاي گاز ندارد

وي درمورد احتمال تغيير نرخ گاز در سال آينده گفت: مجلس بايد دراينمورد تصميم بگيرد. شرکت گاز برنامه اي براي اين موضوع ندارد.

گازرساني به مکران ادامه دارد

مديرعامل شرکت ملي گاز درباره گازرساني به مکران هم توضيح داد: پروژه تعريف شده و 30کيلومتر از خط لوله اجرا شده است. در اين حوزه، نگراني نداريم و توسعه خط لوله و صنايع اين منطقه همزمان پيش مي‌رود.

ادامه مذاکرات با ترکمنستان

منتظر تربتي در ادامه درباره اختلاف ايران و ترکمنستان درباره اين‌که ترکمنستان شير گاز خود را روي ايران بست، گفت: موضوع داوري مطرح است اما به دليل توسعه روابط دو کشور مذاکرات هم دنبال مي‌شود.

وي با بيان اين‌که رشد مصرف گاز در کشور سالانه شش درصد است، گفت: روزانه 800 ميليون مترمکعب گاز در داخل کشور توليد مي‌شود که معادل پنج ميليون بشکه نفت است. حجم انتقال گاز روزانه بيش از 750ميليون مترمکعب در روز است و با توسعه‌اي که در خطوط لوله انجام شده نگران افزايش توليد نيستيم.

به گفته مديرعامل شرکت ملي گاز، پيش‌بيني مي‌شود افزايش توليد به 70 تا 100ميليون مترمکعب برسد.

انتخاب سرمايه‌گذار توسعه مخزن شوريجه

مديرعامل شرکت ملي گاز در ادامه با اشاره به توسعه مخزن شوريجه، اظهار کرد: در حال انتخاب سرمايه‌گذار هستيم که به محض اين‌که پيمانکار انتخاب شود، توسعه آن آغاز خواهد شد. اين طرح يک طرح 600 ميليون يورويي است.

منتظرتربتي با اشاره به گازرساني به زاهدان گفت: به‌طور کلي بايد 1350 کيلومتر شبکه داخلي احداث کنيم که تاکنون 473 کيلومتر آن اجرا و گاز تزريق شده است و 400 کيلومتر ديگر هم در دست اجرا قرار دارد. در اين راستا دو قرارداد 250 کيلومتري در مرحله مناقصه قرار دارد. با اجراي اين پروژه همه شهر زاهدان تحت پوشش شبکه گاز قرار مي‌گيرد.

حجم مخزن گاز در سال 96

وي در ادامه درباره حجم مصرف گاز در بخش‌هاي مختلف کشور، ادامه داد: حجم مصرف گاز در بخش خانگي 25 درصد، در بخش نيروگاهي 37 درصد، در بخش صنايع 30 درصد، در بخش CNG چهار درصد و بخش عمومي نيز چهار درصد بوده است.

به گفته مديرعامل شرکت ملي گاز، مقدار عرضه گاز به نيروگاه‌ها تا پايان اسفندماه به 70 ميليارد مترمکعب مي‌رسد.


 معادلات انرژي 

 جزئيات تامين سرمايه طرح‌هاي پتروشيمي از طريق فروش اوراق مشارکت

مدير سرمايه‌گذاري شرکت ملي صنايع پتروشيمي، جزئيات تامين سرمايه طرح‌هاي پتروشيمي از طريق فروش اوراق مشارکت اسلامي را تشريح کرد.

حسين علي‌مراد در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به تامين سرمايه طرح‌هاي پتروشيمي از طريق انتشار اوراق قرضه، اظهار کرد: مجوز انتشار اوراق در قانون ايران و در چارچوب فعاليت‌هاي بازار سرمايه که همان بورس است، ديده شده است. طبق بررسي‌هاي انجام شده، نکته‌ي مهم اين است که شرکت‌هايي که متقاضي استفاده از اين اوراق در صنعت پتروشيمي هستند، يک مشکل اساسي دارند که ضمانتي که براي صادر شدن اين اوراق لازم است، با چالش‌هايي روبه‌رو است.

وي با تاکيد بر اين‌که به اعتقاد ما انتشار اينگونه اوراق با توجه به شرايط فعلي ايران و لزوم اتکاء به منابع داخلي بسيار مطلوب است، افزود: مشکل اين است که نمي‌توانند ضمانت‌نامه‌هاي خاص را ارائه کنند و صادرکردن اوراق به تعويق مي‌افتد و ممکن است امکان‌پذير نباشد.

مدير سرمايه‌گذاري شرکت ملي صنايع پتروشيمي از تشکيل کارگروهي براي حل مشکل مذکور خبر داد و گفت: کارگروهي متشکل از مديران ارشد وزارت نفت به اتفاق شخص وزير، شرکت‌ها و هلدينگ‌هايي که مي‌خواهند از اين نوع اوراق استفاده کنند، تشکيل شده تا راهکارهايي براي حل مشکل مذکور پيش‌بيني شود. احتمالا از راهبردي که اين کارگروه قرار است به آن برسد، استفاده مي‌شود تا چاپ اوراق سريع‌تر اتفاق بيفتد.

علي‌مراد ادامه داد: درواقع براي اين‌که اوراق عرضه شود و سازمان بورس مجوز لازم را براي عرضه اوراق به مردم صادر کند، به ضمانتي نياز دارد که اين ضمانت بايد سازوکار عملي داشته باشد که مورد پذيرش بورس واقع شود. اين‌که اين ضمانت در طرح‌هاي پتروشيمي توسط چه شرکت‌هايي ارائه و چگونه انجام شود، مورد سوال است که در کارگروه بررسي مي‌شود.

وي به اين سوال که اين اوراق براي تامين سرمايه کدام طرح‌ها پيش‌بيني شده است، پاسخ داد: اين موضوع براي طرح‌هايي است که اولويت صنعت پتروشيمي و وزارت نفت بوده و از نظر استراتژيک براي کشور مهم است. هم‌چنين براي طرح‌هايي که مراحل پاياني خود را طي مي‌کند و با تزريق کمي سرمايه راه‌اندازي خواهند شد. فعلا بهتر است نام طرح‌ها ذکر نشود.

ميزان سرمايه مورد نياز براي اتمام طرح‌هاي مذکور

مدير سرمايه‌گذاري شرکت ملي صنايع پتروشيمي درباره ميزان سرمايه مورد نياز براي اتمام طرح‌هاي مذکور نيز، ادامه داد: ميزان سرمايه مورد نياز برآورد شده، اما تمرکز خاصي روي مبلغ اوراق نداريم، زيرا ميزان سرمايه سرگردان مردم بيش از نياز صنعت پتروشيمي است.

براساس اين گزارش، چندي پيش بهزاد محمدي - مديرعامل صنايع پتروشيمي - اعلام کرد: وزير نفت به‌طور جدي پيگير موضوع تامين مالي طرح‌هاي پتروشيمي است و تامين سرمايه از طريق فروش اوراق مشارکت اسلامي هم در حال پيگيري بوده و هر هفته نشست‌هاي آن در دفتر وزير نفت برگزار مي‌شود.وي ابراز اميدواري کرده بود که تامين مالي طرح‌هاي پتروشيمي از طريق فروش اوراق مشارکت در ماه‌هاي آتي به سرانجام برسد که بخشي از مشکلات مالي طرح‌ها حل شود.


 ميز خبر  

 رشد ماهانه واردات نفت هند از ايران

هند در دسامبر بيش از 300 هزار بشکه در روز نفت از ايران وارد کرد که تقريبا حدود ميزان خريد محدود شده تحت معافيت آمريکا بود.به گزارش ايسنا، آمار کشتيراني که توسط رويترز رصد شد، نشان داد واردات نفت ايران در دسامبر نسبت به مدت مشابه سال 2017 به ميزان 41 درصد کاهش داشت اما در مقايسه با نوامبر که تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران آغاز شد، 9.4 درصد رشد داشت.

واردات نفت هند از ايران در نوامبر به دليل آغاز تحريم‌هاي آمريکا، 41 درصد نسبت به اکتبر کاهش داشت و به پايين‌ترين ميزان در يک سال اخير رسيد. ايران نيز در ميان بزرگترين صادرکنندگان نفت هند در اکتبر از رتبه چهارم به رتبه ششم نزول کرد و سهم بازارش را به کشورهايي مانند عربستان سعودي، عراق و امارات متحده عربي واگذار کرد.

در نوامبر که تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران آغاز شد، واردات نفت هند از ايران به طور ميانگين 276 هزار بشکه در روز بود، زيرا هند به دليل ابهامات در خصوص دريافت معافيت و امکان ادامه واردات از تهران، ناچار شد خريدش را به ميزان قابل توجهي کاهش دهد.

هند به همراه هفت کشور از تحريم‌هاي آمريکا معافيت گرفت و اين معافيت‌ها به خريداران نفت ايران اجازه مي‌دهد به وارداتشان با حجم کمتر تا ماه مه سال 2019 ادامه دهند. هند تحت معافيت‌ها مي‌تواند حدود 300 هزار بشکه در روز نفت از ايران وارد کند.

ايران در نوامبر ششمين صادرکننده بزرگ نفت به هند بود و عراق، عربستان سعودي و امارات متحده عربي سه رتبه اول را در اختيار داشتند.

طبق آمار نفتکش‌ها، در دسامبر نيز ايران ششمين صادرکننده بزرگ نفت به هند بود در حالي که در دسامبر سال 2017 جايگاه سوم را در اختيار داشت. سهم ايران از بازار نفت هند در دسامبر سال 2018 به 6.2 درصد در مقايسه با 11.7 درصد در دسامبر سال 2017 رسيد.

آمريکا:

معافيت تحريم‎هاي نفتي ايران را تمديد نمي‎کنيم

نماينده ويژه آمريکا در امور ايران مدعي است معافيت لحاظ شده براي 8 کشوري که همچنان خريدار نفت ايران هستند، از ماه ميلادي مي به بعد تمديد نخواهد شد.

به گزارش مهر به نقل از رويترز، «برايان هوک» نماينده ويژه آمريکا در امور ايران مدعي شد واشنگتن قصدي براي اعطاي معافيت‌هاي بيشتر به کشورهاي طالب نفت ايران ندارد.

وي همچنين مدعي شد که دليل معافيت‌هاي اوليه ممانعت از افزايش ناگهاني بهاي نفت بوده است.

معافيت‌هاي فعلي از تحريم‌هاي نفتي ايران در ماه ميلادي مي پايان مي‌يابد حال آنکه برنامه دولت واشنگتن بعد از اتمام اين دوره هنوز مشخص نيست.در نوامبر 2018، همزمان با اجراي تحريم‌هاي ضدايراني، آمريکا 8 کشور ازجمله چين، هند، ژاپن، عراق و کره جنوبي را مشمول معافيت کرد.

مديرعامل صندوق بازنشستگي:

يکي از بستگان درجه اول شهداي سانچي استخدام مي شوند

مديرعامل صندوق بازنشستگي کشوري گفت: يک نفر از بستگان درجه اول هر کدام از شهداي حادثه سانچي اعم از فرزندان و همسران آنها در شکت ملي نفتکش يا ديگر سازمان ها استخدام مي شوند.

جمشيد تقي زاده در گفت و گو با ايرنا اظهار داشت: اين مساله شامل فرزندان بالغ شهدا بوده و حتي فرزنداني که به سن بلوغ نرسيده اند، پس از رسيدن به اين سن در صورتي که تمايل داشته باشند و صلاح بدانند در سيستم شرکت ملي نفتکش جذب خواهند شد.

وي، اولويت به کارگيري فرزندان و همسران شهداي حادثه سانچي را در شرکت ملي نفتکش ايران عنوان کرد و گفت: اينها جايگزين پدران و همسران خود خواهند شد.

تقي زاده ادامه داد: در ديگر سازمان ها نيز تلاش شده که در اين چارچوب پوشش خاصي شامل حال خانواده هاي شهداي سانچي شود اما ترجيح آنها بر شرکت ملي نفتکش ايران است.

وي افزود: در اين چارچوب کساني که مستندات لازم و مجوزهاي مورد نياز را تکميل و کار انحصار وراثت را انجام داده باشند، در اولويت خواهند بود.

تقي زاده گفت: در اين رابطه تيمي مشخص شده که خدمات ويژه را به خانواده هاي شهدا ارائه خواهد کرد.

وي از تامين اعتبارات لازم براي پرداخت مستمري به خانواده هاي شهداي سانچي خبر داد و گفت: اين اعتبارات در اختيار شرکت ملي نفتکش است.

وزير تعاون:يک ميليون و 217 هزار دلار ديه بابت سانچي پرداخت شد

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي از پرداخت يک ميليون و 217 هزار دلار يه به خانواده هاي شهداي حادثه سانچي خبر داد.

محمد شريعتمداري در حاشيه آيين گراميداشت نخستين سالگرد شهداي سانچي افزود: اين مبلغ به خانواده هايي که تشريفات قانوني مربوط به حصر وراثت را طي کرده و پرونده تشکيل داده اند، پرداخت شده است.

وي همچنين از پرداخت 340 هزار دلار غرامت به فرزندان اين شهدا خبر داد.

شريعتمداري با ابراز تسليت به خانواده هاي شهداي سانچي گفت: هيچ اقدامي جايگزين اين ضايعه بزرگ نخواهد شد اما بابت سال هاي خدمتي که اين شهدا داشته اند تمام کادر کشتي بيمه هستند و از ابتداي حادثه تلاش شده حداقل امکانات در توان شرکت ملي نفتکش در اختيار خانواده هاي آنان قرار گيرد.

شريعتمداري همچنين از پرداخت 50 تا 60ميليون تومان به عنوان مستمري به هر يک از خانواده هاي شهداي سانچي خبر داد و گفت: در حوزه استخدام فرزندان شهدا نيز همه اينها به کار گرفته خواهند شد.

وي در اين پيوند توضيح داد: خانواده هايي که اقدام کرده بوند کارها در دست انجام است که در اين ميان 9 خانواده ها مراجعه نکرده بودند که از آنها تقاضا شد، مراجعه کنند.

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي خاطرنشان کرد: در دادگاه هنگ هنگ اصل موضوع تصادف کشتي ايراني و چيني مطرح شده که مراحل توسط وکلا و شرکت نفتکش ايران پيگيري مي شود.

وي در عين حال از اخذ مبالغي بابت بيمه از سوي شرکت هاي بيمه براي کشتي سانچي خبر داد و گفت: بيمه هاي بين المللي خسارت خود را (در ارتباط با آلودگي دريايي و امداد و نجات در درياها طبق کنوانسيون هاي بين المللي) پرداخت کرده اند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته