جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/10/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6033

دادستان تهران:
معضل ثبت «شرکت‌هاي صوري»، در پرونده‌ها

وزير ارتباطات مطرح کرد؛
بودجه 1.2 ميليون يورويي براي ساخت «پيام»


سناتورآمريکا:بايد مطمئن شويم ايران برنده «خروج آمريکا از سوريه» نخواهد بود


آنگلا مرکل:تلاش خود را براي به سرانجام رساندن توافق برگزيت انجام خواهيم داد


نيويورک تايمز خبر داد؛ تلاش آمريکا براي توقف يا انهدام موشک‌ها قبل از پرتاب

ماهاتير محمد:
اسرائيلي‌ها نبايد وارد مالزي شوند

نگراني چين و روسيه؛
برنامه جديد موشکي آمريکا به مسابقه تسليحاتي جدي مي‌انجامد


وزير دفاع آلمان: جهان همچنان به ناتو نياز دارد

ترامپ:
بازار بورس آمريکا در پي استيضاح، سقوط مي‌کند


يك نكته از هزاران


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها

خرازي درديدار با هيئت ايتاليايي:
تأخير اروپا براي عملياتي کردن «اس پي وي» غيرقابل پذيرش است

يک رسانه غربي مدعي شد؛
اروپا به ايران:تحمل آزمايش‎هاي موشکي‎تان را نداريم


پذيرش 24 ساعته کارتن خوابها در شبهاي سرد زمستان


خبر


روز هواي پاک در شيراز


اعتصاب گسترده بيش از 30 هزار معلم در شهر لس‌آنجلس


سرمقاله


 دادستان تهران:
 معضل ثبت «شرکت‌هاي صوري»، در پرونده‌ها  

 دادستان تهران گفت: با شرکت‌هاي صوري مواجه ايم که پس از اقدام خلاف، چيزي از شرکت جز يک تابلو باقي نمي‌ماند.به گزارش صدا و سيما، عباس جعفري دولت آبادي در نشستي که با مسئولان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و معاونان دادستاني در خصوص شرکتهاي صوري برگزار شد، تاکيد کرد: در پرونده‌هاي اقتصادي با ثبت شرکت‌هاي صوري و خلق الساعه‌اي مواجه ايم که پس از اقدام خلاف چيزي از شرکت جز يک تابلو باقي نمي‌ماند.

وي ادامه داد: ما در بحث ثبت شرکت ها به دنبال بستن فضاي کسب و کار نيستيم اما در خصوص برخي شرکت ها پرونده هاي فراواني داريم به اين ترتيب که مثلا موسسه اعتباري ثامن 12 هزار ميليارد تومان پول مردم را مي برد و کشور را سالها درگير مي کند.وي گفت: وقتي به اداره ثبت شرکتها مي گوييم چرا اين موسسات را ثبت کرديد گردن بانک مرکزي مي اندازند و وقتي به بانک مرکزي مي گوييم که چرا به فلان شرکت ارز داديد گردن گمرک و اتاق بازرگاني مي اندازند و در اين چند ماهه که هر هفته جلساتي برگزار مي کنيم هيچ کس چيزي را به عهده نمي گيرد.جعفري دولت آبادي گفت: آقايي که شرکتي را براي بالا کشيدن پول مردم ثبت مي کند چرا نبايد نظارت شود؟ و چرا کسي شرکتي را با هدف کلاهبرداري و پولشويي تاسيس مي کند ما حتي يک استعلام در زمان ثبت نمي گيريم؟

وي افزود: در خيلي از اين موارد که اين شرکت ها اموال مردم را به غارت مي برند دادستاني و پليس مي ماند و اعتراضات گسترده مردم .دادستان تهران گفت: وقتي قرار است شرکتي به خريد و فروش دلار بپردازد چرا راحت ثبت مي شود؟ چرا بايد شرکتي مجوز براي واردات کالاهاي دامي و سلامت بگيرد اما تحت نظر نباشد و چرا بايد شرکتي ذرت دامي وارد کند اما به مصرف انساني برساند؟ جعفري دولت آبادي افزود: ما اکنون با سوء استفاده هاي فراوان از کارت بازرگاني و کارت ملي و شرکت هاي صوري مواجه ايم و چرا وقتي کسي درخواست ثبت شرکت مي کند درباره واقعي بودن آدرسش دقت لازم صورت نمي گيرد.


 وزير ارتباطات مطرح کرد؛
 بودجه 1.2 ميليون يورويي براي ساخت «پيام» 

 وزير ارتباطات با بيان اينکه عده‌اي خواستار شفافيت در بودجه ساخت ماهواره «پيام» شده اند گفت: کل بودجه ساخت اين ماهواره در طول 10 سال، 1.2 ميليون يورو بوده است.

به گزارش مهر، محمدجواد آذري جهرمي در اينستاگرام نوشت: عده‌اي خواستار شفافيت در بودجه ساخت ماهواره شده بودند، کل بودجه ساخت ماهواره «پيام» در طول ده سال، حدود 1/2 ميليون يورو بوده است.وي با تاکيد براينکه اين بودجه‌ها از جنس هزينه نيست، بلکه سرمايه ملي است، ادامه داد: به خاطر داريد اجراي بخشي از دولت الکترونيکي چه ميزان از هزينه‌هاي کشور و بريز و بپاش‌ها را جمع مي‌کرد؟ داشتن ماهواره سنجشي نيز به همان ميزان بهره‌وري منابع آب و کشاورزي ما را بهبود خواهد بخشيد.

وزير ارتباطات با اشاره به جلسه اي که با تيم ماهواره «پيام» داشته و با بيان اينکه اين جلسه پر از نشاط و اميد و البته خاطرات جذاب اين 10 سال بود، گفت: ماهواره بعدي اين تيم، دقت 40 برابر بالاتر از «پيام» و کاربردهاي جديد و کارآمدي بهتري خواهد داشت.


 سناتورآمريکا:بايد مطمئن شويم ايران برنده «خروج آمريکا از سوريه» نخواهد بود 

 
بلومبرگ: سناتور جمهوري ‌خواه ايالت کاروليناي جنوبي گفت که ايالات متحده بايد سرعت برنامه خروج از سوريه را کاهش دهد تا مطمئن شود که رقيب منطقه‌اي ايران بزرگترين برنده نخواهد بود.

به گزارش ايلنا به نقل از بلومبرگ، ليندسي گراهام سناتور جمهوري‌خواه ايالت کاروليناي جنوبي، در مصاحبه‌اي گفت: «سوريه فقط مرگ و شن نيست، بلکه يک کشور مهم استراتژيک در يک منطقه‌اي ناپايدار است بر همين اساس در جريان خروج برنامه‌ريزي نيروهاي آمريکايي از سوريه بايد اين اطمينان حاصل شود که ايران بزرگترين برنده ماجرا نخواهد بود.» وي افزود: « آمريکا بايد از پيشروي ايران در شمال شرقي سوريه جلوگيري کند. سناريوي پيش رو اين است که تمام حوزه‌هاي متعلق به مردم سوريه به دست ايراني‌ها مي‌افتد و اين امر تحريم‌هاي رئيس‌جمهور عليه ايران را تحت تاثير قرار خواهد داد.»


 آنگلا مرکل:تلاش خود را براي به سرانجام رساندن توافق برگزيت انجام خواهيم داد 

 رويترز :صدراعظم آلمان گفت: ما تمام تلاش خود را انجام خواهيم داد تا توافق برگزيت به سرانجام برسد.به گزارش آنا از رويترز، آنگلا مرکل با اشاره به مسئله برگزيت و بحران‌هاي سياسي اخير در انگلستان اظهار کرد: «آلمان تمام تلاش خود را خواهد کرد تا توافق برگزيت را به سرانجام برسد.»

وي افزود: «ما نبايد بگذاريم انگلستان بدون امضاي توافق از اتحاديه اروپا خارج شود زيرا چنين مسئله‌اي به اقتصاد ديگر کشورهاي اروپايي از جمله آلمان آسيب زيادي مي‌رساند.»صدراعظم آلمان با بيان اينکه بايد تا آخرين لحظه براي حصول يک توافق خوب براي دو طرف تلاش کرد گفت: «همچنين من اين وعده را خواهم داد که تمام توان خود را براي حفظ روابط سياسي و اقتصادي خوب آلمان و انگلستان به کار خواهم بست.»


 نيويورک تايمز خبر داد؛ تلاش آمريکا براي توقف يا انهدام موشک‌ها قبل از پرتاب 

 
نيويورک‌تايمز : رئيس‌ جمهور آمريکا در سخنراني اخير خود در پنتاگون در سايه آزمايش موشکي و ماهواره‌اي اخير ايران به افزايش قدرت دفاع موشکي و دفاع تکنولوژيکي ايالات متحده آمريکا براي متوقف کردن هرگونه تهديدات موشکي احتمالي عليه اين کشور تاکيد کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از نيويورک‌تايمز، دونالد ترامپ در سخنراني اخير خود بيشتر درباره ايران هشدار داده و از آن به عنوان کشوري ياد کرده که توان هسته‌اي و يا موشک‌هاي بالستيک درون قاره‌اي ندارد، اما به افزايش قدرت منطقه‌اي خود ادامه مي‌دهد. ترامپ همچنين به وضوح اظهار کرد که قصد دارد در زمينه سلاح‌هاي تکنولوژيک به رقابت بپردازد.مواردي همچون لايه‌هاي جديدي از حس‌گرهاي مراقبتي فضايي که براي شناسايي کردن حرکت موشک‌هاي سيار به کار گرفته مي‌شوند و همچنين توجه افزون بر از کار انداختن موشک‌ها پيش از پرتاب شدن به جاي جلوگيري از آنها در فضا، از جمله مسائلي هستند که در گروه اين پيشرفت‌هاي جديد قرار دارند.


 ماهاتير محمد:
 اسرائيلي‌ها نبايد وارد مالزي شوند 

 نخست وزير مالزي در سخناني با اشاره بر اقدام‌هاي ناشايست رژيم اشغالگر قدس تاکيد کرد اتباع اين رژيم حق ورود به مالزي را ندارند.به گزارش فارس،‌ نخست وزير مالزي در سخناني، مجددا بر عدم اجازه ورود اتباع رژيم صهيونيستي به کشورش تاکيد کرد.

به نوشته وبگاه «بورنئو پست»، «ماهاتير محمد» نخست وزير مالزي در زمينه عدم مجوز ورود به شناگران تيم رژيم اشغالگر قدس به اين کشور گفت که مالزي روابط ديپلماتيک با اين رژيم ندارد و آن‌ها نبايد وارد مالزي شوند.

ماهاتير محمد در ادامه گفت که مالزي اين حق را دارد تا مرزهاي خود را بر روي افراد خاصي ، به ويژه آن‌هايي که اقدام‌هاي ناپسند انجام مي‌دهند، ببندد و اصولا مرزها براي همين موارد هستند.


 نگراني چين و روسيه؛
 برنامه جديد موشکي آمريکا به مسابقه تسليحاتي جدي مي‌انجامد 

مقامات چين و روسيه از دور جديد مسابقه تسليحاتي در پاسخ به برنامه جديد سپر دفاع موشکي ايالات‌متحده ابراز نگراني کردند.

به گزارش آنا از «نيوز ويک»، دونالد ترامپ رئيس‌جمهور آمريکا با ارائه طرح بازنگري در دفاع موشکي 2019 قول داد که سپر موشکي جهاني را به کار بگمارد تا قادر به رديابي و دفع هر نوع حمله موشکي از هر مکاني و در هر زماني عليه کشورش باشد.طرح ترامپ شامل حس‌گرها و بازدارنده‌هاي پيشرفته‌اي در فضا است که قادر هستند بر فناوري موشکي مافوق صوت و کروز قدرت‌هاي نظامي همچون چين و روسيه فائق شوند.


 وزير دفاع آلمان: جهان همچنان به ناتو نياز دارد 

 در حالي که ناتو به دنبال فشارهاي دونالد ترامپ با تنش‌هايي روبه‌رو شده، وزير دفاع آلمان در يادداشتي که در روزنامه نيويورک‌ تايمز منتشر شده، خواستار ادامه فعاليت اين اتحاد شده و آن را "پيوند عاطفي" اروپا و آمريکا دانسته است.به گزارش ايسنا، اورسلا فون‌در لاين، وزير دفاع آلمان در يادداشتي خطاب به آمريکا خواستار ادامه فعاليت ناتو شد.

اين پيمان امنيتي که امسال هفتاد ساله مي‌شود، بارها مورد انتقاد دونالد ترامپ، رييس جمهور آمريکا قرار گرفته است. همچنين گزارش شده که ترامپ درخصوص ماندن در اين ائتلاف ابراز ترديد کرده است.فون‌درلاين در يادداشت خود با عنوان "جهان همچنان به ناتو نياز دارد"، اين اتحاد را "جزء غيرقابل تعويض نظام بين‌المللي" توصيف کرده که وجود آن "به نفع آزادي و صلح" است.


 ترامپ:
 بازار بورس آمريکا در پي استيضاح، سقوط مي‌کند 

 رئيس‌جمهور آمريکا در واکنش به اظهارات برخي قانونگذاران دموکرات درباره احتمال استيضاحش تهديد کرده که چنين کاري به سقوط بازار سهام در اين کشور منجر خواهد شد.به گزارش فارس، بعد از انتشار گزارشي جنجالي درباره دستور «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهور آمريکا به وکيل سابق خود براي دروغگويي به کنگره اين کشور درباره روسيه و اظهارات تعدادي از قانونگذاران ارشد حزب دموکرات درباره احتمال استيضاح و برکناري رئيس‌جمهور، ترامپ در پيامي توئيتري به اين موضوع واکنش نشان داده است.

رئيس‌جمهور آمريکا در صفحه شخصي خود در توئيتر نوشت: «اقتصاد (کنوني آمريکا) يکي از بهترين اقتصادها در تاريخمان است، بيکاري در کمترين سطح خود در تاريخ 50 سال گذشته است و بازار سهام آماده است که بار ديگر رکوردي که خود ما (دولت ترامپ) دفعات بسياري آن را ثبت کرديم را بشکند اما همه آن چيزي که شما مبتني بر مبناي يک داستان جعلي شنيديد، (صحبت‌ها) درباره استيضاح بود.

شما اگر خواهان سقوط بازار سهام هستيد، ترامپ را استيضاح کنيد».اين اظهارنظر ترامپ و هشدار او درباره سقوط بازار سهام در آمريکا در واکنش به گزارش پايگاه خبري بازفيد مطرح شده است.


 يك نكته از هزاران 

 در حاشيه حمله سگ‌ها به كودك 10 ساله؛

«نگهداري از حيوانات» و «رعايت حقوق شهروندي»

در روزهاي اخير، يكي از اخبار تاسف‌آوري كه در رسانه‌ها منتشر شد، مربوط به ماجراي حمله دو سگ بزرگ آموزش ديده گارد و شکاري (پيتبول و ژرمن) به يک خانواده در پارکي در لواسان و گاز گرفتن دست و پاي دختربچه 10 ساله توسط آنها بود كه موجب جريحه دار گشتن احساسات عمومي شد.

با اينكه برخي مسئولين وقوع اين اتفاق را مربوط به خارج از فضاي پارك دانسته‌اند، خانواده‌اي كه فرزندشان دچار آسيب شده و همين طور رسانه‌ها اعلام كرده‌اند كه اين حادثه در داخل پارك اتفاق افتاده است.

يكي از مشكلات فرهنگي كه در حال حاضر در كشور ما وجود دارد و به همين مساله مربوط مي‌شود، بحث نگهداري از حيوانات با رعايت حقوق شهروندان ديگر است. بسياري از ما در حالي اقدام به نگهداري از حيواناتي همچون سگ، گربه و... مي‌كنيم كه حداقلهاي مربوط به وظايفي را كه در قبال شهروندان ديگر داريم، نمي‌دانيم و لذا، نگهداري از اين حيوانات را به گونه‌اي انجام مي‌دهيم كه موجب تضييع حقوق ساير شهروندان مي‌شود.

نمونه‌اش را هم در جريان اين حادثه شاهديم. هم‌اينك فضاي بسياري از پاركها و فضاهاي سبز شهري، محل آمد و شد افرادي شده كه سگهاي خود را به اين فضا مي‌آورند و چه بسا در موارد زيادي، حق ساير افراد تضييع شود.

در اين زمينه، يكي از اولين انتظارات، جلوگيري از ورود سگهاي خطرناک به محلهايي است كه خانواده‌ها، كودكان وشهروندان ديگر نيز در آنها تردد دارند و وجود چنين سگهاي خطرناکي، مي‌تواند به عاملي براي آزار و اذيت شهروندان بدل شود.


 ميز خبر 

 واگذاري بررسي "پالرمو" به دو کميسيون مجمع تشخيص مصلحت

لايحه پالرمو براي بررسي بيشتر در اختيار کميسيون هاي سياسي - دفاعي و حقوقي- قضايي مجمع تشخيص مصلحت نظام قرار گرفت.

به گزارش ايسنا، در جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام که برخي از اعضاي شوراي نگهبان، وزير امور خارجه، رييس کميسيون قضايي مجلس و معاون حقوقي رئيس‌جمهور نيز در آن حضور داشتند، بررسي لايحه الحاق جمهوري اسلامي ايران به کنوانسيون مبارزه با جرايم سازمان‌يافته فراملي (پالرمو) -که از سوي شوراي نگهبان بر اساس ايرادات طرح شده از ناحيه هيات عالي نظارت مجمع تشخيص مصلحت نظام به مجلس عودت و مجددا براي تعيين مصلحت به مجمع ارجاع شده بود- در دستور کار قرار گرفت.

اتهامات جديد دموکرات‌ها مي‌تواند ترامپ را به استيضاح بکشاند

دموکرات‌هاي کنگره تحقيقات در مورد دستور ترامپ به وکيلش براي بيان اظهارات کذب درباره پرونده روسيه را آغاز مي‌کنند؛ اتهاماتي که مي‌تواند به استيضاح وي منجر شود.به گزارش آنا از «روزنامه تايم»، دموکرات‌ها قول داده‌اند که تحقيقاتي در خصوص اينکه آيا دونالد ترامپ به مايکل کوهن دستور داده بود در مورد پروژه ساختماني در روسيه دروغ بگويد را آغاز کنند و تصريح کردند که اين امکان مي‌تواند بزرگ‌ترين زلزله عليه ترامپ باشد.رودي جولياني وکيل کنوني ترامپ اين اتهامات را کاملاً نادرست دانست.

طالبان مذاکره با آمريکا را رد کرد

طالبان اخبار منتشرشده درباره مذاکره با نماينده ويژه آمريکا در امور افغانستان را رد کرد.به گزارش آنا از «يورونيوز»، طالبان اخبار منتشرشده توسط رسانه‌هاي پاکستاني درباره مذاکرات طالبان با زلماي خليل زاد در اسلام آباد را رد کرد.رسانه‌هاي پاکستاني گزارش کرده بودند که مذاکراتي ميان طالبان و نماينده آمريکا در امور افغانستان در اسلام‌آباد انجام گرفته است.سخنگوي طالبان با رد اين خبر گفت: برخي از مقامات محلي و همچنين نيروهايي از پاکستان تلاش مي‌کنند با نماينده آمريکا در مورد صلح با دولت افغانستان مذاکره کنيم.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

انجمن بين المللي دانشگاه ها

يازدهمين کنفرانس عمومي دوربان، آفريقاي جنوبي 22-25 اوت 2000

ليست شرکت کنندگان

ليست بر اساس کشور و موسسه

نام کشور ها بر اساس حروف الفباي انگليسي مرتب شده است.

عضويت در انجمن بين المللي دانشگاه ها با ستاره () نشان داده مي شود.

چين

دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ –

Hong Kong University of Science & Technology

دکتر چيا وي وُو (Dr. Chia-Wei WOO) – رييس

آدرس: Clear Water Bay

تلفن: 85223586101

فکس: 85223586101

پست الکترونيک: preswoo@usthk.hk

دانشگاه نانجينگ - Nanjing University

دکتر ياجون زو (Dr. Yajun ZOU)- معاون

آدرس: 22 Hankou Road, Nanjing 210093

تلفن: 86253592287

فکس: 86253307680

پست الکترونيکي: zou@nju.edu.cn

دانشگاه نانکاي - Nankai University

پروفسور زيکسين هو (Prof. Zixin HOU)- رئيس

آدرس: 94 Weijin Road, Tianjin, Nankai 300071

تلفن: 862223508632

فکس: 862223502990

پست الکترونيکي: dispatch@nankai.edu.cn

پروفسور گو اُگوانگ مو (Prof. Guoguang MU) مدير موسسه اپتيک نوين

آدرس: 94 Weijin Road, Tianjin, Nankai 300071

تلفن: 862223503690

فکس: 862223503418

پست الکترونيکي: mugg@sun.nankai.edu.cn

آقاي هنگ بائو وُو (Mr. Hong Bao WU) – معاون

آدرس: 94 Weijin Road, Tianjin, Nankai 300071

تلفن: 862223503907

فکس: 862223503907

پست الکترونيکي: exchange@nankai.edu.cn

دانشگاه جنگلداري شمال شرق- Northeast Forestry University

پروفسور جيان لي (Prof. Jian Li)- رئيس

آدرس: PO Box 332, Harbin 150040

تلفن: 864512191314

فکس: 864512102082

پست الکترونيکي : zygorl@publichr.hl.cn

دانشگاه شمال شرقي - Northeastern University

دکتر جي چِنگ هه (Dr. Jicheng HE) –رييس

آدرس: 11 Lane 3, Wen Hua Road, Shenyang, Liaoning

تلفن: 02423906183

فکس: 02423906183

پست الکترونيکي : hejc@mail.neu.edu.cn


 خرازي درديدار با هيئت ايتاليايي:
 تأخير اروپا براي عملياتي کردن «اس پي وي» غيرقابل پذيرش است 

 
رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي، تاخيرهاي مکرر اتحاديه اروپا براي عملياتي کردن سازوکار مالي ويژه تعامل با ايران موسوم به اس.پي.وي، به بهانه ناتواني از اعمال نفوذ بر شرکت‌هاي اروپايي را غيرقابل پذيرش دانست و گفت: اگر دولت‌هاي اروپايي مي‌دانستند که بر شرکت‌هاي خود نفوذي ندارند، چرا با ايران وارد مذاکره شدند؟

به گزارش ايرنا از شوراي راهبردي روابط خارجي،«سيدکمال خرازي»در ديدار با هيئتي از موسسه ايتاليايي امور بين‌المللي (IAI) با بيان اينکه هدف ترامپ، رئيس جمهور آمريکا فقط اعمال فشار بر ايران نيست، گفت: ترامپ تضعيف و تجزيه اروپا را دنبال مي‌کند و اقدام آمريکا براي برگزاري اجلاس ضدايراني در لهستان در راستاي تشديد اختلاف ميان کشورهاي اروپايي هم هست.

وي با اشاره به اينکه ايران صداقت خود را در اجراي برجام نشان داده است گفت: نگاه افکار عمومي ايران به رويکرد اروپا در قبال برجام منفي‌تر شده است و امروز منافع اروپا ايجاب مي‌کند که گام‌هاي عملي در قبال برجام بردارد.رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي تصريح کرد: تن دادن اروپا به فشارهاي آمريکا در اين مقطع موجب فشارهاي بيشتر آمريکا بر اروپا در آينده خواهد شد و شکست برجام، امنيت اروپا را هم تحت الشعاع قرار خواهد داد.


 يک رسانه غربي مدعي شد؛
 اروپا به ايران:تحمل آزمايش‎هاي موشکي‎تان را نداريم 

يک رسانه غربي مدعي است که حدود 10 روز پيش، جلسه‌‏اي در وزارت خارجه ايران برگزار شده که طي آن، اروپايي‌‏ها گرايش خود به مواضع ضد ايراني رئيس جمهوري آمريکا را نشان داده‎اند.به گزارش مهر، همزمان با اظهارات مداخله‌جويانه برخي کشورهاي اروپايي نظير فرانسه در قبال برنامه موشکي ايران؛ «رويترز» در گزارشي مدعي شد که حدود 10 روز پيش در تاريخ 18 دي، جلسه‌اي با حضور نمايندگان اروپايي در ساختمان وزارت خارجه ايران برگزار شده که طي آن نمايندگان ايران به نشانه اعتراض، از جاي برخاسته و اتاق مذاکره را ترک کرده‌اند.

گفته مي‌شود که طي اين جلسه، ديپلمات‌هاي فرانسه، آلمان، دانمارک، هلند و بلژيک مدعي شده‌اند که اروپا ديگر تحمل آزمايش‌هاي موشکي و همچنين آنچه آنها نقشه‌هاي تروريستي ايران! در خاک خود مي خوانند، را ندارد.يک ديپلمات اروپايي در اين باره ادعا کرد: اتفاقات زيادي افتاد. آنها (طرف ايراني) خوششان نيامد حال آن که ما حس کرديم که بايد نگراني عميق خود را ابراز کنيم.


 پذيرش 24 ساعته کارتن خوابها در شبهاي سرد زمستان 

 رئيس سازمان خدمات اجتماعي شهرداري تهران از پذيرش 24 ساعته کارتن خواب‌ها در گرمخانه‌ها خبر داد.محمدي در گفت‌وگو با ايسنا، در تشريح وضعيت پذيرش کارتن خوابها در اين شبهاي سرد تهران با بيان اينکه شب گذشته 1921 نفر در گرمخانه هاي تحت پوشش شهرداري تهران پذيرش شدند، گفت: براي افرادي که مايل به حضور در گرمخانه‌ها نيستند اتوبوس‌هايي در ميادين نزديک به پاتوق ها در نظر گرفته شده است تا اين کارتن خوابها شب را در اتوبوس‌ها بماند.

وي با بيان اينکه آمادگي اين را داريم با کف خوابي ظرفيت گرمخانه ها را تا دو برابر و بيش از 4000 نفر برسانيم گفت: متأسفانه در گذشته در شهرداري تهران سازه هاي استاندارد با ظرفيتهاي نرمال پيش بيني نشده است اما حالا درصدد آن هستيم که حداقل نسبت به استاندارد سازي شرايط موجود اقدام کنيم.

محمدي افزود: طي بخش نامه اي تمامي گرمخانه ها در روزهاي سرد سال به صورت 24 ساعته فعال بوده و پذيرش کارتن خوابها را انجام مي‌دهند.


 خبر 

 فرمانده پليس راه کشور: روزانه 40 تا 50 نفر در تصادفات رانندگي کشور کشته مي شوند

رئيس پليس راه راهور ناجا گفت: روزانه بين 40 تا 50 نفر در تصادفات رانندگي کشور کشته مي شوند.

به گزارش عصر ايران، سردار حميدي با بيان اين مطلب افزود: اقدامات پليس به حد نهايي خود در کاهش تلفات تصادفات رسيده و با وضعيت فعلي اعتبارات، سفرها و ... نمي‌توان بيش از اين تصادفات رانندگي را کاهش داد.وي تأکيد کرد: اصلاح قوانين و افزايش بازدارندگي آنها، استفاده از سامانه هاي جديد و اصلاح وضعيت راه و افزايش ايمني خودروها از جمله ضروريات براي تداوم کاهش کشته هاي تصادفات رانندگي است که مسئولان بايد در اين خصوص فکري اساسي کنند.

وزارت اطلاعات:

618 کيلوگرم هروئين پيش از ارسال به اروپا کشف و ضبط شد

وزارت اطلاعات اعلام کرد که محموله مواد مخدر حاوي 618 کيلو گرم هروئين در يکي از بنادر جنوبي کشور کشف و ضبط شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت اطلاعات، بر اساس بررسي هاي انجام شده اين محموله قرار بود به اروپا ارسال شود و به طرز ماهرانه اي در چهار کانتينر 40 فوتي و در بسته بندي کالاي ترانزيتي جاسازي شده بود.

کارشناسان سازمان ملل مطرح کردند؛

ادعاي تأمين سوخت مورد نياز انصارا... يمن توسط ايران

کارشناسان سازمان ملل مدعي تامين سوخت مورد نياز نيروهاي انصارا... يمن توسط ايران شدند. به گزارش ايلنا به نقل از عرب‌نيوز، کارشناسان سازمان ملل متحد مدعي شدند که سوخت مورد نياز نيروهاي انصارا... يمن در جريان بحران اين کشور، به صورت غيرقانوني از سوي ايران تامين مي‌شود.

کارشناسان با اعلام اينکه هر دو طرف با اقدامات خود در حال نقض قوانين بين‌المللي هستند، معتقدند که شرايط موجود در يمن گوياي تصويري مبهم از يک کشور «عميقا شکننده» است که به سوي «فاجعه انساني و اقتصادي» کشيده مي‌شود و هيچ نشانه‌اي از بهبود اين روند وجود ندارد.در اين گزارش آمده است که گسترش منازعات در فقيرترين کشورهاي عربي، تلفات وحشتناکي را براي غيرنظاميان به بار آورده است.

گوترش: نقش ايران در حل مشکلات منطقه از اهميت بالايي برخوردار است

دبيرکل سازمان ملل از اهميت بالاي نقش ايران در حل مشکلات منطقه‌اي سخن گفت.

به گزارش ايسنا به نقل از سايت سازمان ملل‌، آنتونيو گوترش، دبيرکل سازمان ملل متحد در کنفرانسي مطبوعاتي در مقر اين سازمان در پاسخ به سوال خبرنگاري که درباره فعاليت‌هاي ايران در منطقه سوال مي‌کرد، گفت: چيزي که درباره ايران مي‌توانم بگويم اين است که ايران رويکرد سازنده و مثبتي در رابطه با دو مشکلي که به طور عمده گريبان‌گير منطقه شده – حال چه سوريه، چه يمن – داشته است.


 روز هواي پاک در شيراز 


 اعتصاب گسترده بيش از 30 هزار معلم در شهر لس‌آنجلس 


 سرمقاله 

روز «هواي پاک»؛ صرفا يك مناسبت؟

يا چشم‌اندازي قابل دست‌يابي؟!

آذر فخري 

بيست‌و‌نهم دي‌ماه، طبق تقويم ما، روز هواي پاک بود. روزي که هر سال در حول‌وحوش آن، مردم و مسئولان به خاطر مي‌آورند که نسبت به هوا که بخشي از محيط زيست ما و شايد مهم‌ترين بخش آن است، مسئولند و بايد براي پاک نگاه داشتن آن، روش و سبک زندگي خود را تغيير دهند.

اما شوربختانه، چنين مناسبت‌هايي تنها فرصتي شده‌اند براي شعار و قول دادن؛ لذا در عمل، آن‎طور که بايسته و شايسته است، اتفاق خاصي جهت نجات کلان‎شهرها و به‌خصوص نجات تهران از آلودگي هوا رخ نمي‎دهد.

همه آگاهيم که ناوگان حمل‌ونقل عمومي شهر هنوز جوابگوي خيل عظيمي که هر روز در اين شهر تردد مي‌کنند، نيست. ضمن آن‌که بسياري از شهروندان، با ترجيح استفاده از وسايل نقليه شخصي، به آشفتگي، ترافيک و آلودگي شهر دامن مي‌زنند.

در عين حال موضوع بسيار مهم و موثر در آلودگي هواي شهر، مسئله معاينه فني خودروهاست که هر چند هرازگاهي نسبت به آن سخت‌گيريهايي اتفاق مي‌افتد اما با صدور گواهي‌هاي تقلبي از سوي مراکز معاينه فني در طي فرايند بده و بستان‌هاي غيراخلاقي، و نيز ادامه روند توليد خودروهاي غيراستاندارد، نمي‌توان تا مدت‌ها اميدي به بهبود هواي آلوده کلانشهرها داشت.

در همين راستا، در روز هواي پاک، شهردار تهران که رفت و آمد در روزهاي سه‌شنبه‌ با دوچرخه را به روال عادي برنامه کاري خود تبديل کرده، با موتور برقي توليد داخل در جمع دوچرخه‌سواران پارك لاله حضور يافت.

ايشان با توجه به روش‌‎هاي مسکن گونه‌اي مثل استفاده از دوچرخه که اساسا زيرساخت‌هاي کاربري آن در شهرهاي ما وجود ندارد، در صفحه اينستاگرام خود نوشت: «بايد بدانيم که حال شهرمان خوب نيست. هواي شهرمان خوب نيست و تنها با برگزاري ويژه برنامه‌هاي روز يا هفته هواي پاک حالش خوب نخواهد شد. نيازي به دعوت براي حضور در اين برنامه‌هاي نمادين نيست. همه شهروندان بايد به سهم خود در تحقق اين مهم تلاش کنند و اين تلاش نبايد به روز و هفته خاصي محدود شود. بايد در تمام روز‌هاي سال به هر نحو به بهبود هواي شهرمان کمک کنيم؛ شهروندان به سهم خود و با استفاده از وسايل حمل‌ونقل عمومي، پياده و با دوچرخه و هر امکاني که براي‌شان ميسر است، و با معاينه فني خودروها، تردد کمتر با خودرو‌هاي شخصي و مسئولان هم با توسعه زيرساخت‌هاي حمل و نقل عمومي و ايجاد دسترسي آسان‌تر به ناوگان حمل‌ونقل ريلي درون‌شهري و اتوبوسراني.»

البته سخنان شهردار قابل تامل و ستايش‌برانگيز است، اما خود پياده‌روي در اين شهر و نيز استفاده از دوچرخه که هر دو نيازمند تنفس‌هاي عميق هستند براي سلامت بسياري از شهروندان، مضر است. اصل ماجرا همان است که شهردار نيز به آن اشاره داشته؛ توسعه حمل‌ونقل عمومي و اهميت دادن به مسئله معاينه فني و جلوگيري از تقلب و خريدوفروش گواهي معاينه فني غيرواقعي از سوي مردم.

در اين صورت است که مي‌توان به بهبود اوضاع اين شهر و حرکت به سوي هواي پاک اميدوار بود.

a.f.far99@gmail.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته