جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/11/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6044

رئيس مجلس شوراي اسلامي:
انقلاب اسلامي به جوامع مسلمان، بينايي داد


اتريش از حضور شرکت هاي اروپايي در ايران حمايت کرد


غني با خروج ناگهاني سربازان آمريکا از افغانستان مخالفت کرد


بيانيه موگريني درباره ثبت ساز و کار حمايت از مبادلات تجاري


هشدار رياست جمهوري ترکيه به آمريکا


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها

آلمان، فرانسه و انگليس:
ايجاد کانال مالي اروپا با ايران


وزير کار :امسال حقوق بازنشستگان با 30 هزار ميليارد تومان همسان مي شود


بدون مراجعه به شعب، دفترچه‌ بيمه خود را درب منازل تحويل بگيريد


خبر


هنرمندان در حاشيه جشنواره فيلم فجر


پليس فلوريدا در حال بررسي يک تونل منتهي به بانک


سرمقاله


 رئيس مجلس شوراي اسلامي:
 انقلاب اسلامي به جوامع مسلمان، بينايي داد 

 
دکتر علي لاريجاني با تاکيد بر اينکه انقلاب ايران با درخشش خود به مسلمانان بينايي داد، گفت: انقلاب ايران رخوت را در کشورهاي اسلامي از بين برد و در آنها جرقه اي را ايجاد کرد.به گزارش خانه ملت، دکتر علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در همايش نيمکت هاي سوخته يادواره شهداي مدرسه زينبيه شهر ميانه گفت: آيت ا... احمدي ميانجي يکي از بزرگان حوزه علميه قم بود و دهقان فداکار به عنوان نمونه مسئوليت شناسي، در اين شهر زندگي مي کردند و هر کدام از آنها يکي از افتخارات شهر ميانه هستند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه محفل گراميداشت شهداي دانش آموز نشان دهنده زنده بودن روحيه تقدير از ايثار و شهادت است، نام نيمکت هاي سوخته براي اين همايش بيانگر تمامي موضوعات است، گفت: در دهه فجر، انقلاب اسلامي به نهايت رسيد و اضطراب فراواني تا زمان ورود امام به کشور وجود داشت. بسياري از صاحب نظران سياسي اعلام مي کردند که شرايط براي ورود ايشان وجود ندارد، تنها کسي که مي توانست کشتي انقلاب را به ساحل امن برساند امام خميني (ره) بود.

دکتر لاريجاني با بيان اينکه نيازهاي اصلي کشور بايد تامين شوند تا دشمنان نتوانند از آن نقاط به ما آسيب وارد کنند، ادامه داد:اين استان از ظرفيت هاي خوبي برخوردار است و امکان پيشرفت آن وجود دارد. با توجه به منابع آبي و خاکي، شرايط براي سرمايه گذاري هاي بهتر را دارد. بايد از سيستم هاي گلخانه اي در اين استان بيشتر استفاده شود، زيرا فصل کشاورزي محدودتري داريد.رئيس مجلس شوراي اسلامي در پايان خاطرنشان کرد: گام هايي درخصوص بهداشت، درمان و راه استان برداشته شده که بايد تکميل شوند. کمک مي کنيم تا شهر شما آبادتر باشد و شرايط بهبود پيدا کند.


 اتريش از حضور شرکت هاي اروپايي در ايران حمايت کرد 

 
ايرنا :وزير خارجه اتريش به راه اندازي سازوکار مالي ويژه اروپا اشاره کرد و خواستار حمايت از حضور شرکت هاي اروپايي در ايران شد.به گزارش تارنماي رسمي اتحاديه اروپا، کارين کنايسل وزير خارجه اتريش از حضور شرکت هاي اروپايي و تسهيل روابط تجاري با ايران حمايت کرد.وي در گفت و گويي پيش از آغاز نشست وزيران اتحاديه اروپا در بخارست پايتخت روماني گفت که ما بايد براي شرکت هاي کوچک و متوسط تسهيلاتي فراهم کنيم و از عدم امکان شرکت ها براي يافتن منابع مالي بانکي به دليل تحريم ها جلوگيري کنيم.

وزير خارجه اتريش به سازوکار مالي ويژه اروپا براي ايران موسوم به INSTEX که رسما راه اندازي شد، اشاره کرد و افزود: از آن جايي که ما درباره حجم هاي کوچک صحبت مي کنيم، سازوکار مالي ويژه براي شرکت هاي بزرگ مناسب نيست.


 غني با خروج ناگهاني سربازان آمريکا از افغانستان مخالفت کرد 

 
طلوع نيوز :رئيس‌جمهور افغانستان، در نامه‌اي به همتاي آمريکايي خود، از وي خواست که در خروج ناگهاني نيروهايش از افغانستان تجديدنظر کند.به گزارش آنا از طلوع نيوز، محمد اشرف غني در نامه‌اش به دونالد ترامپ از وي خواست که سرعت خروج نيروهاي نظامي واشنگتن از افغانستان را کاهش دهد.طلوع نيوز به نقل از نيويورک‌تايمز گزارش داد که غني در اين نامه به‌صورت مفصل درباره چگونگي کاهش هزينه‌ها و شمار نيروهاي آمريکايي در افغانستان توضيح داده است.وي در نامه‌اش به ترامپ خواسته است که هزينه‌هاي نيروهاي آمريکايي در افغانستان 2 ميليارد دلار کم شود و نيز تعداد سربازان آمريکايي از 14 هزار نفر به 3 هزار نفر کاهش يابد.به گزارش نيويورک‌تايمز، اين نامه از سوي آليس ويلز، نماينده ويژه وزارت خارجه امريکا در امور آسيايي جنوبي و مرکزي، براي ارائه به ترامپ برده شده است، اما روشن نيست که آيا ترامپ اين نامه را ديده است يا نه.


 بيانيه موگريني درباره ثبت ساز و کار حمايت از مبادلات تجاري 

 ايلنا :مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا درباره ايجاد کانال مالي اتحاديه اروپا براي تجارت با ايران بيانيه‌اي منتشر کرد.به گزارش پايگاه اينترنتي اتحاديه اروپا، «فدريکا موگريني» مسئول سياست خارجي اين اتحاديه طي بيانيه‌اي با اشاره به ثبت شدن ساز و کار حمايت از مبادلات تجاري اعلام کرد: «من امروز از ثبت شدن اينستکس (ساز و کار حمايت از مبادلات تجاري) که ساز و کار ويژه ملي محسوب مي‌شود، استقبال مي‌کنم. اين اقدام به همراه فرانسه و انگليس به عنوان ذينفعان اوليه انجام شد».

وي ادامه داد: «برداشته شدن تحريم‌ها يکي از جنبه‌هاي ضروري برجام يا همان توافق هسته‌اي ايران محسوب مي شود. ساز و کاري که امروز ارائه شد، سبب ايجاد اپراتورهاي اقتصادي با چارچوبي ضروري به منظور انجام دادن مراودات تجاري مشروع با ايران مي‌شود».


 هشدار رياست جمهوري ترکيه به آمريکا 

 رئيس اداره ارتباطات در رياست جمهوري ترکيه تاکيد کرد که کشورش تمامي اقدامات لازم براي جلوگيري از ايجاد "گذرگاه تروريستي" در مرزهاي سوريه را انجام خواهد داد.

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه شبکه خبري المنار، فخرالدين آلتين، رئيس اداره ارتباطات در رياست جمهوري ترکيه در سخناني عنوان داشت: واشنگتن بايد بداند هزينه اقداماتش عليه آنکارا بيشتر از هزينه پاسخگويي به آرمان‌هاي ما و همکاري با ماست، چرا که آنکارا گزينه‌هاي جايگزين را در هيچ زمينه‌اي از دست نمي‌دهد.

وي افزود: به همين منظور ترکيه به تنهايي و بدون توجه به هيچ‌گونه تهديدي اقدامات لازم عليه تمامي تلاش‌ها براي ايجاد يک "گذرگاه تروريستي" در سوريه را انجام مي‌دهد.


 يك نكته از هزاران 

واپسين نفس تالاب‌ها...

اخيرا يكي از مسئولان محيط زيست در همايش روز جهاني تالاب‌ها اعلام كرده تنها 23 درصد از تالاب‌هاي کشور باقيمانده است!

به گفته اين مسئول، عوامل انساني يکي از دلايل از بين رفتن تالاب‌ها بوده و انسانها در اين راستا تلاش کرده‌اند تا با تغيير کاربري تالاب‌ها به زمين‌هاي کشاورزي، به درآمد بيشتري دست پيدا کنند.

اين مسئول، راه چاره براي نجات تالابها از نابودي را همراهي و همكاري مردم دانسته و اظهار كرده بايد براي حفظ و احياي تالاب‌ها همت و تلاش مضاعف کرد که احيا و حفظ آنها به تنهايي از عهده محيط زيست بر نمي‌آيد و مردم نيز بايد در اين راستا ما را ياري کنند.

هر چند در اين مسير، به حمايت و همراهي مردم نياز است، اما به نظر مي‌رسد فراتر از آن، براي حفظ تالابها به در پيش گرفتن سياستها و برنامه‌هايي نياز باشد كه لازم است درراستاي آنها، با وضع قوانيني كه ضمانت اجرا هم داشته باشند، بتوانيم هر چه بيشتر از نابود شدن تالابها جلوگيري كنيم. در غير اين صورت و بدون داشتن برنامه مدون، سرنوشتي كه براي تالابهاي از دست رفته، پيش آمده، گريبان همين تعداد اندك باقي مانده را نيز خواهد گرفت. تالابها كه چه بسا مي‌شد از آنها به عنوان يك ظرفيت گردشگري خوب استفاده كرد، امروز در حالي رو به نابودي مي‌روند كه به نظر مي‌رسد آگاهي‌بخشي كافي درراستاي حفاظت از آنها صورت نمي‌گيرد.


 ميز خبر 

 استقبال چين از ثبت کانال ويژه مالي اروپا با ايران

سخنگوي وزارت خارجه چين در کنفرانس خبري روز جمعه از اقدام کشورهاي اروپايي در ثبت يک کانال ويژه مالي، موسوم به «ابزار پشتيبان مبادلات تجاري» (اينستکس») استقبال کرد.به گزارش فارس، چين به ثبت کانال ويژه تجارت با ايران، موسوم به «ابزار پشتيبان مبادلات تجاري» (اينستکس») از سوي کشورهاي اروپايي واکنش نشان داد و از آن استقبال کرد.

پوتين اوکراين را به دخالت در امور کليسا متهم کرد

رئيس جمهور روسيه، دولت اوکراين را متهم کرد که در امور کليسا دخالت مي‌کند و مانع از عبادت آزادانه مردم مي‌شود.به گزارش آنا از يورونيوز، ولاديمير پوتين، دولت اوکراين را متهم کرد که به طور جدي در زندگي ديني مردم اين کشور دخالت مي‌کند.

وي همچنين با تهديد دولت اوکراين گفت: «روسيه اين حق را براي خود قائل است که از حق زندگي ديني مردم دفاع کند چراکه دخالت‌هاي دولت اوکراين در امور کليساي ارتدوکس براي مردم آزاردهنده است.»

رئيس جمهور روسيه پيش از اين هشدار داده بود که رفتارهاي کليساي ارتدوکس اوکراين در برابر کليساي ارتدوکس مسکو مي‌تواند باعث درگيري در منطقه و احياناً خونريزي شود.

سعودي‌ها بار ديگر آتش‌بس بندر حديده را نقض کردند

نيروهاي ائتلاف به رهبري عربستان سعودي با هدف قرار دادن مجدد بندر حديده در غرب يمن بار ديگر آتش‌بس در اين منطقه را نقض کردند.به گزارش آنا از المسيره، پنج شهروند از جمله چهار کودک در آتشباري نيروهاي سعودي در محله‌هاي التوهايته و الهالي در بندر حديده مجروح شدند.

رصد پرواز هواپيماي جاسوسي آمريکابر فراز کلمبيا

يک هواپيماي شناسايي آمريکا با پرواز بر فراز کلمبيا بار ديگر اقدام به انجام عمليات جاسوسي عليه کشور همسايه ونزوئلا کرد.به گزارش آنا از اسپوتنيک، براي دومين بار در روزهاي گذشته يک فروند هواپيماي شناسايي آمريکايي مدل «اي- او 5 سي-ان 177 راپلومو 27» بر فراز کلمبيا رصد شده است.


 خبــــر 

 پمپئو در گفتگو با فاکس نيوز؛

ايران ظرفيت هاي روزافزوني دارد

وزير خارجه آمريکا در مصاحبه اي جديد تلاش کرد تا به نوعي سياست هاي خصمانه واشنگتن عليه ايران را توجيه کند.به گزارش خبرگزاري مهر، «مايک پمپئو» وزير خارجه آمريکا در گفتگو با فاکس نيوز مدعي شد: گزارش جامعه اطلاعاتي آمريکا نشان مي دهد که جمهوري اسلامي ايران توانايي غني سازي مواد هسته اي و مواد
شکافت پذير را دارد. آنها ظرفيت هاي روزافزوني دارند و همچنان به تلاش براي توسعه برنامه موشکي شان مي پردازند.

وي در خصوص برنامه صلح آميز موشکي ايران گفت: همين هفته پيش نيز تلاش کردند يک وسيله پرتاب فضايي را پرتاب کنند که قطعا مي تواند در برنامه موشکي شان به آنها کمک کند. اينها همه مولفه هايي هستند که به ما مي گويند آنها مي توانند سيستمي داشته باشند که آمريکا را تهديد کند.وي در توجيه سياست هاي خصمانه آمريکا عليه ايران نيز گفت: پرزيدنت ترامپ روشن کرده که ما اين وضع را تحمل نخواهيم کرد. ما اجازه نخواهيم داد که ايران به جايي برسد که کره شمالي امروز هست و ما مجموعه اي از سياستها را براي جلوگيري از اين وضع داريم.

اروپا رياست‌جمهوري خوان گوايدو را به رسميت شناخت

پارلمان اروپا رياست‌جمهوري رهبر اپوزيسيون ونزوئلا را به رسميت شناخت.به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، پارلمان اروپا رياست‌جمهوري «خوان گوايدو» رهبر اپوزيسيون ونزوئلا را به رسميت شناخت.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

انجمن بين المللي دانشگاه ها

يازدهمين کنفرانس عمومي دوربان، آفريقاي جنوبي 22-25 اوت 2000

ليست شرکت کنندگان

ليست بر اساس کشور و موسسه

نام کشور ها بر اساس حروف الفباي انگليسي مرتب شده است.

عضويت در انجمن بين المللي دانشگاه ها با ستاره () نشان داده مي شود.

ژاپن

دانشگاه چووبو - Chubu University

پروفسور آتسو ليوشي (Prof. Atsuo LIYOSHI) - رئيس

آدرس: 1200 Matsuomoto-Cho, Kasugai City 487

تلفن: 81 568 511111

فکس: 81 568 51 4001

پست الکترونيک: iiyoshi@isc.chubu.ac.jp

دانشگاه چو - Chuo Univerisity

پروفسور هيروميتسو هاياشيدا - Prof. Hiromitsu HAYASHIDA مدير

آدرس: 742-1 Higashi-Nakono Hachioji

تلفن: 81 426 74 2211

فکس: 81 426 74 2214

پست الکترونيک:

دانشگاه کيوتو - Kyoto University

دکتر يوشيکازو موريتا (Dr. Yoshikazu MORITA )- معاون

آدرس: 6 kasane-cho Kajin Ukyo-ku, Kyoto 615

تلفن: 075 322 6040

فکس: 075 322 6248

پست الکترونيک:

پروفسور آکيرا شيگِنو (Prof. Akira SHIGENO ) - رئيس

آدرس: 6 kasane-cho Kajin Ukyo-ku, Kyoto 615

تلفن: 075 322 6040

فکس: 075 322 6248

پست الکترونيک:

دانشگاه نانزان - Nanzan University

دکتر هانس جورگن مارکس (Dr. Hans-Jurgen MARX ) - رئيس

آدرس: 18 Yamazato-cho, Showa-ku, Nagoya

تلفن: 81 52 832 3114

فکس: 81 52 832-0666

پست الکترونيک: anzio@ic.nanzan-u.ac.jp

دانشگاه نيهون - Nihon University

دکتر ماسايوکي آکي ياما (Dr. Masayuki AKIYAMA )- نماينده

آدرس: 8-24 Kudan-Minami 4

تلفن: 81 3 5275 8016

فکس: 81 3 5275 8315

پست الکترونيک: akiyama@gssc.nihon-u.ac.jp

آقاي تاکاشي اُکاموتو (Mr. Takashi OKAMOTO ) - رئيس

آدرس: 8-24 Kudan Minami 4. Chiyoda-ku, Tokyo

تلفن: 81 3 5275 8016

فکس: 81 3 5275 8315

پست الکترونيک: okamoto@cin nihon-u.ac.jp


 آلمان، فرانسه و انگليس:
 ايجاد کانال مالي اروپا با ايران  

 
پس از ماه ها انتظار آلمان، فرانسه و انگليس به منظور تبادل مالي اروپا با ايران به صورت رسمي از ايجاد کانالي به نام INSTEX يا همان «ابزار پشتيبان فعاليت‌هاي تجاري» خبر دادند.به گزارش ايرنا، پاريس ميزبان اين کانال مالي است و «پر فيشر» رئيس پيشين کومرتس بانک رياست آن را بر عهده خواهد داشت. انگليس هم رئيس هيات نظارت است و از هر کدام از اين کشورها (آلمان، فرانسه و انگليس) هم يک نفر از وزارت امور خارجه حضور خواهد داشت و ديگر کشورهاي اروپايي هم مي‌توانند به اين سه ‌کشور بپيوندند.

اين نهاد جديد(new entity) به عنوان نوعي «شرکت تسويه وجوه» (Clearing house- نهادي مالي که در سيستم‌هاي مالي و بانکي وظيفه تسويه قراردادها و خريد و فروش اوراق بهادار را برعهده دارد) عمل مي کند. ارز مبنا در آن نيز «يورو» است.اين نهاد همچنين نوعي قرارداد مبادله (barter arrangement) است که خارج از سيستم مالي جهاني تحت سلطه آمريکا عمل مي کند. بر اين اساس، در ابتدا انتظار مي رود که تجارت صرفا در حوزه کالاهاي اساسي همچون دارو، پزشکي و کشاوزي صورت گيرد و سپس مقياس عمليات مالي آن گسترش يابد.هايکو ماس، جرمي هانت و ژان ايو لودريان وزيران خارجه آلمان، انگليس و فرانسه نيز همزمان با اعلام راه اندازي سازوکار مالي ويژه اروپا براي ايران موسوم به INSTEX بيانيه اي مشترک در حمايت از برجام و بهره مندي اقتصادي ايران از آن منتشر کردند.

در متن بيانيه آنها آمده است:

آلمان، انگليس و فرانسه در راستاي تعهد قاطع و تلاش هاي مستمر خود براي حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که به تاييد قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل رسيده، ايجاد INSTEX SAS که سازوکاري ويژه با هدف تسهيل تجارت مشروع ميان عوامل اقتصادي اروپا با ايران است را اعلام مي کنند.


 وزير کار :امسال حقوق بازنشستگان با 30 هزار ميليارد تومان همسان مي شود 

 وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي همسان سازي حقوق بازنشستگان را «نيازي اساسي و مهم» دانست و گفت: بر اساس برآوردها، براي اين کار حدود 30 هزار ميليارد تومان منابع نياز داريم که اين رقم براي امسال است و در سال آينده اين ميزان تغيير مي کند.محمد شريعتمداري در گفت و گو با ايرنا افزود: به طور طبيعي تاکنون در بودجه عمومي امکان تامين اين منابع وجود نداشته است و اگر خلق منبعي جديد در مجلس صورت بگيرد، با توجه به اينکه تغييرات اعمالي نمايندگان مجلس در بودجه بسيار محدود است، احتمال دارد اجراي همسان سازي به تاخير بيفتد.وي اضافه کرد: يکي از مهمترين نيازهاي امروز جامعه مرتبط با قشري است که اگر صحبت از کرامت و عزت انساني مي کنيم، شايسته ترين انسان ها به شمار مي روند؛ زيرا پس از 30 سال خدمت بازنشسته شده اند و امروز با اين بازنشستگي متکفل برخي از امور فرهنگي، اخلاقي و فکري هستند و بايد از آرامش خاطر در زندگي برخوردار باشند که لازمه آن بهره مندي از حداقل هاست.


 بدون مراجعه به شعب، دفترچه‌ بيمه خود را درب منازل تحويل بگيريد 

 برنامه تأمين اجتماعي حذف کامل دفترچه‌هاست به گونه‌اي که ديگر با کاغذ سروکار نداشته باشيم.مديرکل نام نويسي و حساب‌هاي انفرادي سازمان تامين اجتماعي اعلام کرد که تا پايان سال با رونمايي و اجراي طرح ارائه غيرحضوري خدمات، بيمه شدگان مي‌توانند بدون نياز به مراجعه به شعب از منزل و محل کار به صورت غيرحضوري درخواست تمديد و صدور دفترچه کرده و آن را در آدرس اعلامي دريافت کنند.بهروز کريمي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره تمديد غيرحضوري دفترچه‌هاي بيمه درمان که قرار بود در شهر تهران عملياتي شده و افراد را از مراجعه حضوري به شعب بي‌نياز کند اظهار کرد: طرح حذف دفترچه‌هاي بيمه درمان را مدتي است کليد زده‌ايم. .مديرکل نام نويسي و حساب‌هاي انفرادي سازمان تأمين اجتماعي با اشاره به اينکه اگر پازل ارائه خدمات غيرحضوري تکميل شود در آينده نزديک ديگر چيزي به نام دفترچه بيمه کاغذي نخواهيم داشت گفت: طرح ارائه غيرحضوري دفترچه‌هاي بيمه را به زودي رونمايي مي‌کنيم.


 خبر 

 نيويورک تايمز بررسي کرد؛

«بيت‌کوين» چگونه به ايران کمک مي‌کند تا تحريم‌هاي آمريکا را دور بزند؟

تيويورک تايمز در گزارشي به تاثير استفاده از ارز ديجيتال براي مقابله با تحريم‌هاي ايران پرداخته است.

به گزارش ايلنا به نقل از نيويورک تايمز، ارزش بيت کوين(پول آنلاين غالب در جهان)، غيرقابل پيش‌بيني است. اما با اين مبادلات در جنگ اقتصادي ميان واشنگتن و تهران يک جبهه در حال ظهور است.

اقتصاد ايران با تحريم‌هاي بانکي مواجه شده است که به دنبال متوقف ساختن شرکت‌هاي خارجي از انجام تجارت در اين کشور است. رديابي معاملات در بيت کوين بسيار دشوار است و اين ارز مي‌تواند به ايراني‌ها اجازه دهد تا پرداخت‌هاي بين‌المللي را انجام دهند و از اين طريق بتوانند محدوديت‌هاي بانکي آمريکا را دور بزنند.در گذشته تحريم‌هاي آمريکا به راحتي مي‌توانست اقتصاد و تجارت در ايران را تحت تاثير قرار دهد، اما پرداخت‌هاي ناشناس در بيت‌کوين مي‌تواند اين معادله را تغيير دهد.

مخالفت سناي آمريکا با خروج از سوريه و افغانستان

سناي آمريکا در اقدامي دو حزبي با تصميم دونالد ترامپ براي خروج نيروهاي آمريکايي از سوريه و افغانستان مخالفت کرد؛ اقدامي که سيلي محکم به صورت دونالد ترامپ محسوب مي‌شود.به گزارش ايسنا، پيش‌نويس لايحه‌اي که ميچ مک‌کانل، سناتور کنتاکي براي مخالفت با تصميم دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا براي خروج نيروهاي نظامي آمريکايي از سوريه و افغانستان نوشت، با 68 رأي موافق در برابر 23 رأي مخالف تصويب شد و تقريباً تمام سناتورهاي جمهوري‌خواه از آن حمايت کردند.اين لايحه به لايحه سياست گسترده‌تري درباره خاورميانه اضافه خواهد شد؛ لايحه‌اي که به نظر مي‌رسد طي روزهاي آينده به راحتي تصويب شود.

ونزوئلا به امارات طلا مي‌فروشد

يک مسؤول برجسته اعلام کرد که ونزوئلا 15 تن از طلاي ذخيره شده در بانک مرکزي خود را طي روزهاي آتي به امارات متحده مي‌فروشد.

به گزارش ايسنا، اين مسؤول اعلام کرد که ونزوئلا در ازاي فروش اين طلاها، پول نقد به يورو دريافت مي‌کند.

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌اي القدس العربي، وي تصريح کرد که اين اقدام ونزوئلا که از کمبود نقدينگي رنج مي‌برد با هدف حفظ قدرت خود براي انجام تعهدات مالي‌اش صورت مي‌گيرد.


 هنرمندان در حاشيه جشنواره فيلم فجر 


 پليس فلوريدا در حال بررسي يک تونل منتهي به بانک 


 سرمقاله 

آغاز بازي جديد اروپا!

حميدرضا عسگري

پس از خروج آمريکا از برجام، ترامپ و متحدانش با آزادي بيشتري به سمت نقاط ضعف و قدرت ايران متمرکز شدند . مشکلات اقتصادي ايران را مورد هجوم قرار دادند و از طرق مختلف شريان هاي اقتصادي کشور را تنگ و مسدود کردند.

اما درمورد نقاط قوت ايران نيز فشارخود را مضاعف نمودند تا توان ايران در حوزه هايي همچون موشکي و نفوذ در منطقه کاهش يابد. اين فشارها به گونه اي طرح ريزي شده است که بتواند اجماعي کلي را برعليه ايران تشکيل دهد. آمريکا درمورد برجام نتوانست اروپا را با خود همراه کند و با خروج خود از آن، سعي کرد در مسائل ديگر همراهي ايران و اروپا را متزلزل کند. لذا دست بر روي مسائلي گذاشت که حساسيت اروپا را نيز تحريک کند.

پيش داوري نيات اروپا درمورد حمايت از ايران مقابل تحريم هاي يکجانبه آمريکا، درحال حاضر زود است، اما به نظر مي رسد اروپايي ها هم تمايل دارند با بهانه قرار دادن برنامه موشکي ايران، اختلاف و فاصله خود با آمريکا را کم کنند. اين مسئله در موضع گيري جديد اروپايي ها که گفته اند "برنامه موشکي ايران بايد محدودشود يا از طريق مذاکره ويا تحريم"، قابل مشاهده است.

چرا که ازنظرحقوقي، هيچ مبنايي براي مجازات ايران بخاطر برنامه موشکي وجود ندارد. زيرا هيچ معاهده بين المللي وجود ندارد که براساس آن ايران را ملزم به کاهش توان فعلي موشکي کند. به همين دليل است كه غير از ايران، سي ويک کشور ديگرهم درشرايط فعلي موشک هاي بالستيک دارند.

علاوه برآن، برخلاف ادعاي آمريکا و اروپا، قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل، ايران را ازنظر حقوقي ملزم به توقف فعاليت هاي موشکي نمي کند.اين قطعنامه از ايران دعوت مي کند که از آزمايش موشک هايي که قابليت حمل سلاح هسته اي دارند، پرهيز کند. بنابر نظر کارشناسان بين المللي اين قطعنامه يک تقاضاست و نه يک دستور الزام آور و همچنين درمورد موشک هاي با قابليت حمل سلاح هسته اي است که ربطي به آزمايشات جاري موشکي ايران ندارد.

همچنين از بعد فني نيز بر خلاف ادعاي ترامپ، ايران موشک هاي بين قاره اي ندارد. برد موشکي ايران درحال حاضر محدود به دوهزار کيلومتر است در حاليکه برد موشک هاي بين قاره اي 5500 کيلومتر است. ضمن اينکه ارتقاي توان موشکي ايران با توجه به التهابات و تهديدات امنيتي منطقه اي، جنبه تدافعي و بازدارندگي دارد و بودجه نظامي آن نيز در مقابل ديگر همسايگان در پايين ترين رقم قرار دارد.

بازگوکردن اين مسائل شفاف سازي درمورد تقويت فرضيه‌اي است که درآن احتمالا اروپا در آينده اي نه چندان دور بار ديگر بازي قديمي خود با استراتژي "يک قدم به عقب و دو قدم به جلو" را در پيش بگيرد و با قرارگرفتن در نقشه بازي آمريکا، ايران را تحت فشار بگذارد.

اما با اين اوصاف نيز، بهترين رويکرد براي ديپلماسي ما، کاهش تنش ها با دنيا و حرکت درمسير تقويت روابط با همسايگان و جهان بين الملل خواهد بود. قطعاً مذاکره براساس منطق دراين شرايط براي ما بهتر از تجارب تلخ انزوا طلبانه است. حتي اگر گشايش چنداني در مذاکرات رخ ندهد، اما بهانه هاي بيشتر را از دشمنان ما خواهد گرفت و اجازه نمي دهد که اجماع جهاني برعليه کشورمان تشکيل شود.

hamidasgari2020@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته