جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/11/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6044


آغاز واردات نفت آسيا از ايران با نرخ پايين‌تر


معادلات انرژي


ميز خبر


 آغاز واردات نفت آسيا از ايران با نرخ پايين‌تر  

 
واردات نفت آسيا از ايران آغاز شده اما با نرخ پايين‌تري صورت مي‌گيرد زيرا چين، هند، ژاپن و کره جنوبي تلاش مي‌کنند معافيت از تحريم‌هاي آمريکا را که در مه منقضي مي‌شود تمديد کنند.

به گزارش ايسنا، محاسبات "اس اند پي گلوبال پلاتس" نشان مي‌دهد واردات از سوي کره جنوبي، ژاپن و هند حداقل نسبت به نوامبر که تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران آغاز شد، کاهش پيدا کرده اس ت.

ژاپن جديدترين کشور پس از کره جنوبي است که بارگيري نفت ايران را در 20 ژانويه آغاز کرد و نخستين محموله نفت را پس از بازگشت تحريم‌هاي آمريکا دريافت کرد.

ژاپن و کره جنوبي در ميان هشت کشوري هستند که معافيت 180 روزه براي ادامه واردات نفت ايران تا چهارم مه دريافت کرده‌اند. ابهامات پيرامون مسائل حمل محموله، بيمه و بانکي تحت تحريم‌هاي آمريکا باعث شده است برخي از کشورها چند ماه پس از دريافت معافيت، وارداتشان را از سر بگيرند.

آسيا پيش از تحريم‌هاي آمريکا، مقصد بيش از نيمي از صادرات نفت ايران بود و چين و هند بيش از 80 درصد از نفت صادراتي ايران را دريافت مي‌کردند.

"اس اند پي گلوبال پلاتس" انتظار دارد صادرات نفت ايران در فاصله ژانويه تا آوريل امسال به 1.2 ميليون بشکه در روز بالغ شود.

معافيت از تحريم‌هاي آمريکا

تمامي مبادلات تحت معافيت از تحريم‌هاي آمريکا بايد تا چهارم ماه مه کامل شود. معافيت‌هاي جديد ممکن است از پنجم مه براي کشورهايي که آمريکا تشخيص دهد به وعده خود عمل کرده و خريد نفت ايران را به ميزان قابل توجهي کاهش داده‌اند، اعطا شود.

با اين حال سخنگوي وزارت خارجه آمريکا هفته جاري حاضر نشد درباره دور دوم معافيت‌ها اظهارنظر کند و عنوان کرد هدف ما به صفر رساندن خريد نفت از ايران به سرعت ممکن است. ما همچنان به همکاري با کشورهايي که وارداتشان را بر مبناي موردي کاهش مي‌دهند، ادامه مي‌دهيم.

اموس هوشتاين، فرستاده انرژي دولت اوباما در امور تحريم‌هاي ايران انتظار دارد دور جديد معافيت‌ها در ماه مه صادر شود.

ازسرگيري واردات نفت کره جنوبي و ژاپن

کره جنوبي واردات نفت ايران را در ژانويه پس از يک وقفه پنج ماهه از سر گرفت. انتظار مي‌رود شرکت "اس کي اينوويشين" دو ميليون بشکه ميعانات پارس جنوبي را تا اواخر ماه ميلادي جاري دريافت کند و پالايشگاه‌هاي ديگر کره‌اي قصد دارند وارداتشان را در فوريه از سر بگيرند.

پيش‌بيني مي‌شود کره جنوبي حدود 15 ميليون بشکه نفت ايران را در سه ماهه اول خريداري کند که حدود نصف ميزان واردات ماهانه معمول اين کشور پيش از تحريم‌ها خواهد بود.

بر اساس محاسبات پلاتس، به اين ترتيب ميانگين واردات کره جنوبي در مدت معافيت شش ماهه به 83 هزار بشکه در روز خواهد رسيد که 74 درصد کمتر از سطح 317 هزار بشکه در روز در سه ماهه اول سال 2018 خواهد بود.

از ژاپن، شرکت‌هاي شوآ شل، فوجي اويل و کاسمو اويل نخستين پالايشگاه‌هايي بودند که واردات نفت ايران را در ژانويه از سر گرفتند که نخستين خريد آنها پس از چهار ماه وقفه بود و به حدود 4.9 ميليون بشکه بالغ شد.

بر اساس محاسبات پلاتس، با توجه به اينکه ساير پالايشگاه‌ها قصد دارند وارداتشان را در فوريه از سر بگيرند انتظار مي‌رود ژاپن در فاصله ژانويه تا فوريه حدود 14 ميليون بشکه نفت ايران را بارگيري کند.

به اين ترتيب ميزان واردات نفت ايران در مدت معافيت 180 روزه به 78 هزار بشکه در روز خواهد رسيد که 49 درصد کمتر از 153 هزار بشکه در روز است که در فاصله مه تا اکتبر سال 2018 از ايران وارد شد.

منابع صنعتي اظهار کردند ژاپن ممکن است بارگيري نفت ايران را در مارس متوقف کند زيرا خريداران بايد محموله‌هاي خود را پيش از منقضي شدن بيمه حمل تحت حمايت دولت در پايان مارس، دريافت کنند.

دورنماي چين و تايوان

واردات نفت چين از ايران در ماه‌هاي نوامبر و دسامبر از 248 هزار و 274 بشکه در روز در اکتبر که پايين‌ترين رکورد چند ماهه بود، بهبود يافت و عمده واردات به مخازن ذخاير نفت استراتژيک در داليان رفت که شرکت ملي نفت ايران در آنجا ذخاير نفت را در اجاره دارد.

اين کشور در دسامبر 506 هزار بشکه در روز نفت وارد کرد که 30 درصد در مقايسه با نوامبر افزايش داشت.

اما منابع بازار انتظار دارند صادرات نفت ايران در ژانويه که روند ذخيره سازي چين آهسته مي‌شود، به 239 هزار بشکه در روز بالغ شود.

طبق آمار پلاتس، اکثر بشکه‌هايي که ماه جاري تحويل چين داده شدند احتمالاً به سوي مائومينگ، نينگبو، کينگدائو و تيان جين روانه مي‌شوند که محل استقرار پالايشگاه‌هاي سينوپک هستند.

واردات نفت چين از ايران در فاصله نوامبر تا دسامبر به 449 هزار و 93 بشکه در روز بالغ شد که 27 درصد در مقايسه با 615 هزار و 730 بشکه در روز در فاصله ژانويه تا اکتبر سال 2018 کاهش داشت.

منابع آگاه در شرکت "فورموسا پتروکميکال" و شرکت دولتي CPC اظهار کرده‌اند تايوان از آمريکا معافيت گرفته است اما انتظار نمي‌رود محموله‌اي براي تحويل در ژانويه دريافت کند.

تسريع واردات هند

در هند انتظار مي‌رود بارگيري نفت ايران توسط چند پالايشگاه دولتي در فاصله ژانويه تا فوريه تسريع شود.

منابع وزارت نفت هند اعلام کرده‌اند شرکت اين دين اويل خريد حداکثر 5 ميليون بشکه نفت در ماه‌هاي ژانويه و فوريه را مدنظر دارد. شرکت پالايش و پتروشيمي مانگالور احتمالاً دو ميليون بشکه نفت در فوريه خريداري خواهد کرد در حالي که شرکت بهارات پتروليوم و شرکت هندوستان پتروليوم هر يک در فوريه يک ميليون بشکه نفت از ايران دريافت مي‌کنند.


 معادلات انرژي 

 جزئيات ساخت واحد الفين در پتروشيمي بندر امام

مديرعامل پتروشيمي بندر امام ضمن تشريح جزئيات واحد الفين در اين پتروشيمي، از ارزآوري 750 ميليون دلاري پتروشيمي بندر امام تا کنون خبر داد و گفت: پيش‌بيني مي‌شود طي دو ماه پاياني سال حدود 85 ميليون دلار ديگر براي کشور ارزآوري داشته باشيم.

حميدرضا رستمي در گفت‌وگو با ايسنا، از صادرات حدود يک ميليون و 200 هزار تن محصول از ابتداي سال تاکنون در پتروشيمي بندر امام خبر داد و افزود: اين محصولات که شامل انواع آروماتيک‌ها تا انواع پلي الفين‌ها مي‌شود حدود 750 ميليون دلار ارزآوري براي کشور داشته است. شرايطي که بر روابط اقتصادي کشور حاکم شده، کمي شرايط را سخت کرده است. اما تاکنون توانستيم به روند توليد و صادرات ادامه دهيم و مشکل خاصي نداشتيم.

وي ادامه داد: پيش‌بيني مي‌شود طي دو ماه پاياني سال حدود 85 ميليون دلار ديگر براي کشور ارزآوري داشته باشيم. تاکنون طبق دستورالعمل بانک مرکزي ارز خود را به سامانه نيما وارد کرده‌ايم و اين روند با هماهنگي هلدينگ خليج فارس ادامه دارد.

مديرعامل پتروشيمي بندرامام در ادامه از ساخت يک واحد الفين در اين پتروشيمي خبر داد و افزود: الفين يکي از پروژه‌هاي اصلي ما در راستاي افزايش ظرفيت توليد و تکميل زنجيره ارزش است. در اين راستا خودمان از واحدهايي مانند ياداوران در حال احداث که مجموعه‌اي براي جمع آوري گازهاي همراه منطقه جفير هستند پيش خريد خوراک را انجام داده‌ايم تا منابع مورد نياز آن‌ها را تأمين کنيم. براي تأمين منابع مالي مورد نياز خودمان هم از طريق صندوق توسعه و بانک‌ها دنبال اين هستيم که فاينانسري را داشته باشيم که الفين راه‌اندازي شود.

به گفته رستمي، براي راه‌اندازي اين واحد حدود 550 ميليون دلار مورد نياز است.

وي در مورد زمان راه‌اندازي اين واحد نيز توضيح داد: پروژه را پنج قسمت تقسيم‌بندي کرده‌ايم که متناسب با منابع در اختيار بتوانيم طي پنج مرحله به نتيجه برسانيم. زمان اجرا هنوز مشخص نيست، اما ظرفيت آن يک ميليون تن است.

انتقال دومين سکوي فازهاي 22 تا 24 به پارس جنوبي

مجري طرح توسعه فازهاي 22 تا 24 پارس جنوبي از انتقال دومين سکوي اين طرح به موقعيت ميدان گازي پارس جنوبي در خليج فارس خبر داد.

به گزارش شرکت نفت و گاز پارس، فرهاد ايزدجو اعلام کرد: سکوي اقماري 24A، دومين سکوي فاز نخست طرح توسعه فازهاي 22 تا 24 ميدان گازي مشترک پارس جنوبي از يارد شرکت صنعتي دريايي ايران توسط شناور FLB124 حمل و راهي موقعيت ميدان پارس جنوبي شد.

وي با اشاره به اجراي مراحل مهندسي، ساخت، نصب و راه‌اندازي سکوي 24A از سوي متخصصان ايراني، افزود: درصورت شرايط مساعد آب و هوايي، اين سازه 2300 تني، به‌زودي نصب مي‌شود.

با نصب و بهره‌برداري از اين سکو، روزانه 500 ميليون فوت‌مکعب گاز شيرين (14.2 ميليون متر مکعب) معادل نيمي از يک فاز استاندارد گازي پارس جنوبي به توان توليد گاز کشور افزوده مي‌شود.

مدير طرح سي‌ان‌جي شرکت ملي پخش خبر داد؛

بهره‌برداري از 40جايگاه سي‌ان‌جي

مدير طرح سي‌ان‌جي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، از راه‌اندازي40جايگاه عرضه سي‌ان‌جي همزمان با چهلمين سالروز پيروزي انقلاب اسلامي و هوشمندسازي 400جايگاه تا پايان سال خبر داد.

به گزارش وزارت نفت، حميد قاسمي ده‌چشمه گفت: تاکنون 2 هزار و 449 جايگاه عرضه گاز طبيعي فشرده (سي‌ان‌جي) در کشور به بهره‌برداري رسيده است که با راه‌اندازي 40 جايگاه از 128 جايگاه در حال ساخت کشور، همزمان با چهلمين سالروز پيروزي انقلاب اسلامي اين تعداد به 2 هزار و 489 جايگاه مي‌رسد.

وي همچنين از راه‌اندازي چهار جايگاه عرضه کوچک مقياس سي‌ان‌جي در محل‌هاي پرتردد مانند ايستگاه‌هاي تاکسيراني، ميدان‌هاي ميوه و تره‌بار و ايستگاه‌هاي حمل‌ونقل عمومي به مناسبت ايام دهه‌ فجر خبر داد و گفت: از جمله مزاياي اين جايگاه‌ها که حدود 600 تا يک هزار و 500 مترمکعب در ساعت ظرفيت دارند و تعداد مخازن و امکانات جانبي و رفاهي آنها در مقايسه با جايگاه‌هاي بزرگ کمتر است، ارائه خدمات مدرن سوخت‌گيري به شهروندان، حل مشکل گراني زمين در کلانشهرها و شهرهاي بزرگ، هوشمندسازي جايگاه و کاهش تعداد مخازن و ديسپنسرها و همچنين ساده‌سازي نحوه ورود و خروج خودروها به جايگاه‌ با قرارگيري تجهيزات در ارتفاع و سرانجام کاهش هزينه‌هاي سرمايه‌گذاري است.مدير طرح سي‌ان‌جي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي، درباره ميزان سرمايه‌گذاري در جايگاه‌هاي کوچک‌مقياس افزود: رقم سرمايه‌گذاري در يک جايگاه کوچک با 600 هزار مترمکعب ظرفيت، حدود يک ميليارد و 600 ميليون تومان بدون انشعاب است که اين رقم در جايگاه کوچک مقياس با 1500 مترمکعب ظرفيت به 3 ميليارد و 700 ميليون تومان ‌مي‌رسد.

قاسمي ده‌چشمه همچنين از هوشمندسازي 400 جايگاه عرضه سي‌ان‌جي تا پايان سال در کشور خبر داد و گفت: تاکنون 40 جايگاه عرضه سي‌ان‌جي در کشور به‌طور پايلوت هوشمندسازي شده است.

وي با اشاره به اينکه هزينه هوشمندسازي جايگاه‌هاي عرضه سي‌ان‌جي 14 تومان براي هر مترمکعب به ازاي يک سال است که در بودجه سال 97 و 98 پيش‌بيني شده و آماده سرمايه‌گذاري بخش خصوصي در اين بخش نيز هستيم، افزود: هوشمندسازي جايگاه‌ها از منطقه خراسان رضوي آغاز شده و تاکنون سه جايگاه در سطح شهر تهران و دو جايگاه در شهر اصفهان هوشمندسازي شده است.

مزاياي هوشمندسازي جايگاه‌ها

مدير طرح سي‌ان‌جي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي، يکي از مهم‌ترين زيرساخت‌ها در بحث جايگزيني سوخت‌هاي مصرفي بخش حمل و نقل را هوشمندسازي جايگاه‌ها عنوان و تاکيد کرد: هوشمندسازي جايگاه‌ها لازمه توسعه صنعت توزيع فرآورده و نيز برنامه‌ريزي صحيح در بخش سبد سوخت خودروهاست و با دريافت مصوبه بودجه اين طرح از سازمان برنامه و بودجه، حلقه زنجيره هوشمندسازي در حال تکميل‌ است.

قاسمي تصريح کرد: تفاوت هوشمندسازي در جايگاه‌هاي عرضه سي‌ان‌جي با جايگاه‌هاي عرضه بنزين در برخط (آنلاين) بودن آن است و هر خودرويي که وارد جايگاه مي‌شود، هم‌زمان اطلاعات نوع و مقدار سوخت مصرفي آن به مرکز ارسال شده، مديريت هزينه انجام شده و در همان لحظه پرداخت هزينه، همزمان سهم دولت و جايگاه‌دار به حساب‌شان واريز مي‌شود.


 ميز خبر  

 20 طرح توسعه‌اي صنعت پالايش ايران به ثمر مي‌نشيند

همزمان با چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي بيش از 20 طرح شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي به ارزش تقريبي 35 هزار ميليارد ريال و 861 ميليون يورو به بهره‌برداري مي‌رسد.

به گزارش شانا، فاز سوم پالايشگاه ميعانات گازي ستاره خليج‌فارس، طرح افزايش ظرفيت توليد و ارتقاي کيفيت بنزين پالايشگاه نفت بندرعباس، گوگردزدايي از نفت‌گاز پالايشگاه نفت تبريز، تامين آب مصرفي مورد نياز پالايشگاه آبادان از رودخانه بهمنشير و همچنين طرح ساماندهي بندر صادراتي ماهشهر بخشي از مهم‌ترين طرح‌هاي آماده بهره‌برداري در دهه‌ فجر امسال هستند.طرح ساخت خط لوله 20 اينچ نايين - کاشان - ري و احداث خط لوله آبادان - اهواز - اراک - تهران و پروژه تقطير سوم و گاز مايع پالايشگاه اصفهان از ديگر طرح‌هاي پالايشي آماده بهره‌برداري همزمان با چهلمين سالروز پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي است.

بهره‌برداري از فاز سوم پالايشگاه ستاره خليج فارس

با بهره‌برداري از فاز سوم پالايشگاه ميعانات گازي ستاره خليج فارس، 12 ميليون ليتر به آمار توليد بنزين يورو 5 کشور افزوده شده و بنزين توليدي در اين پالايشگاه‌ هم‌اکنون وارد چرخه توزيع سوخت کشور شده است. افزايش يک ميليون و 100 هزار ليتري توليد نفت‌سفيد، 4 ميليون ليتري نفت‌گاز و 840 مترمکعبي گاز مايع از ديگر دستاوردهاي بهره‌برداري از فاز سوم اين پالايشگاه است.

خط لوله 20 اينچ نايين - کاشان- ري در آستانه بهره‌برداري

پروژه احداث خط لوله 20 اينچ نايين- کاشان- ري با 430 کيلومتر طول و 20 اينچ قطر در سال 1391 آغاز شد و با بهره‌برداري از آن، فرآورده‌هاي توليدي در پالايشگاه‌هاي ستاره خليج‌فارس و بندرعباس و نيز فرآورده‌هاي وارداتي به مرکز و شمال کشور منتقل مي‌شود. افزايش ظرفيت انتقال فرآورده‌هاي نفتي به ميزان 150 هزار بشکه در روز و انتقال فرآورده‌هاي وارداتي به ميزان 200 هزار بشکه در روز از مهم‌ترين دستاوردهاي اين طرح است.

افزايش 40 ميليون تني ظرفيت صادراتي - بندري کشور

طرح ساماندهي بندر صادراتي ماهشهر به منظور افزايش 40 ميليون تني ظرفيت صادراتي بندري کشور، بازسازي و نوسازي تأسيسات موجود در بندر صادراتي ماهشهر بر پايه ‎‎ضوابط و استانداردهاي قابل قبول پايانه‌هاي دنيا به ‏منظور بهره‌گيري از اين بندر ‎‎استثنايي به‌منظور واردات بنزين، MTBE، گازوئيل و صادرات نفت کوره، نفت سفيد، ميعانات گازي، گازوئيل، بنزين و... در سال 1386 آغاز به‌کار کرد.

لايروبي و قابليت پهلودهي کشتي‌هاي 80 هزار تني، ايجاد تسهيلات سوخت‌گيري کشتي‌ها (بانکرينگ)، بازسازي شش اسکله موجود و تجهيز اسکله‌هاي جديد به سيستم‌هاي کنترل پيشرفته، نوسازي و افزايش ظرفيت مخازن ذخيره، افزايش بازوهاي بارگيري از 32 به 49 عدد و تغيير سيستم house pipe به سيستم هيدروليکي، افزايش ذخيره‌سازي فرآورده‌هاي نفتي به ميزان 4 ميليون بشکه، تغيير سيستم اطفاي حريق از حالت غيراتوماتيک به سيستم اتوماتيک با آب و فوم و مکانيزه‌ کردن همه سيستم‌هاي کنترلي از مهم‌ترين دستاوردهاي اين طرح است.

طرح افزايش ظرفيت توليد و ارتقاي کيفيت بنزين پالايشگاه بندرعباس

اين طرح به عنوان يکي از مهم‌ترين طرح‌هاي صنعت پالايش کشور با هدف خودکفايي در تامين بنزين مورد نياز کشور که هزينه ريالي اجراي آن 11 هزار و 85 ميليون ريال ورقم ارزي 313 ميليون يورو اعلام شده است، شامل پروژه‌هاي واحد تصفيه هيدروژني نفت‌گاز، تصفيه نفتاي سبک، ايزومريزاسيون، تصفيه گاز ترش با آمين، تصفيه آب ترش، بازيافت گوگرد، احداث 17 دستگاه مخزن استوانه‌اي و کروي ذخيره‌سازي مواد نفتي، دانه‌بندي گوگرد، توليد آب شيرين از دريا، توليد ازت صنعتي، توليد برق با استفاده از توربين گازي مي‌شود، اجراي اين طرح از سال 1386 آغاز و واحدهاي مختلف آن به‌تدريج راه‌اندازي شده است و در دهه فجر امسال به بهره‌برداري کامل مي‌رسد.

طرح‌هاي توسعه‌اي پالايشگاه نفت اصفهان

پروژه‌هاي تقطير سوم و گاز مايع پالايشگاه نفت اصفهان با هدف برطرف کردن کسري خوراک واحدهاي بنزين‌سازي، تثبيت ظرفيت پالايش روزانه 360 هزار بشکه‌اي، بهبود فعاليت تصفيه‌خانه ايستگاه پمپاژ اين پالايشگاه با هدف صرفه‌جويي 150 مترمکعب آب در ساعت و تامين آب شرب 18 هزار نفر از سال 1395 آغاز شد.

گوگرد‌زدايي از نفت‌گاز پالايشگاه نفت تبريز

طرح گوگردزدايي از نفت‌گاز پالايشگاه تبريز به منظور کيفي‌سازي و کاهش آلاينده‌هاي زيست محيطي از اسفندماه 93 آغاز شده است، با اجراي اين طرح روزانه 30 هزار بشکه نفت‌گاز با استاندارد يورو 4 و 5 در پالايشگاه تبريز توليد مي‌شود.

خط لوله آبادان - اهواز - اراک - تهران

پروژه احداث خط لوله آبادان - اهواز - اراک - تهران به منظور انتقال روزانه 240 هزار بشکه فرآورده‌هاي نفتي شامل بنزين، گازوئيل و نفت سفيد توليدي پالايشگاه‌هاي آبادان، اراک و کرمانشاه براي مصارف شهرهاي مرکزي کشور از سال 1389 آغاز شد، تکميل و بهره‌برداري از اين خط لوله سبب جلوگيري از تردد روزانه حداقل 2 هزار تانکر حمل فرآورده‌‌هاي نفتي در مسير آبادان – اهواز مي‌شود.

اين پروژه در قالب 2 طرح شامل احداث خط لوله جديد آبادان به اهواز به قطر 26 اينچ و به طول تقريبي 135 کيلومتر و احداث خط لوله جديد اراک به ري به قطر 26 اينچ و به طول تقريبي 290 کيلومتر و با بهره‌گيري از 150 نفر سرمايه انساني از سال 89 آغاز شد و در دهه فجر امسال به بهره‌برداري مي‌رسد.

سخنگوي کميسيون انرژي:

افزايش قيمت بنزين در سال آينده منتفي است

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس گفت: با توجه به تورم و عدم توانايي اقشار جامعه، دولت هيچ تصميمي در خصوص افزايش قيمت بنزين نگرفته و نرخ آن در سال آينده نيز تغييري نخواهد کرد.

به گزارش تسنيم، اسدالله قره خاني، سخنگوي کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به اين سوال که آيا موضوع سهميه بندي بنزين و افزايش نرخ آن در بودجه ي 98 پيش بيني شده است؟ گفت: در مجموع روند لايحه ي بودجه بدين ترتيب است که چنين لايحه اي از سوي دولت تقديم مجلس شده و سپس مجلس براساس کميسيون هاي تخصصي و تبصره هايي که مربوط به کميسيون هاي خاص است تصميم گيري خواهد کرد لذا بحث انرژي به کميسيون انرژي مربوط است.

وي افزود: واقعيت اين است که لايحه بودجه دولت،چيزي در خصوص افزايش قيمت بنزين و سهميه بندي آن ارائه نداده است.سخنگوي کميسيون انرژي در مجلس شوراي اسلامي خاطر نشان کرد: کميسيون انرژي اين اختيار را دارد که طرحي در اين خصوص ارائه داده و يا طيّ تبصره هايي نظر خاص خود را منتشر کند اما تا اين لحظه در مورد افزايش نرخ حامل هاي انرژي و نيز سهميه بندي آنها هيچگونه تصميمي اتخاذ نکرده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته