جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/11/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6044


اعتياد غذايي چيست؟


خبر


خبرپزشكي


 اعتياد غذايي چيست؟ 

 
سالم غذا خوردن و کاهش وزن ممکن است براي افراد بسياري غير ممکن به نظر برسد. آنها به رغم تمايل خود و تمام تلاشي که انجام مي دهند، باز هم نمي توانند از خوردن مقدار زيادي مواد غذايي ناسالم پرهيز کنند، در شرايطي که آگاهند ممکن است به سلامت خود آسيب برسانند.به گزارش عصر ايران به نقل از "هلث لاين"، حقيقت اين است که آثار برخي مواد غذايي بر مغز، پرهيز از آنها براي برخي افراد را دشوار مي سازد.اعتياد غذايي مشکلي جديست و از دلايل اصلي ناتواني برخي افراد در کنترل مصرف برخي غذاهاي خاص، بدون در نظر گرفتن اين که چه اندازه سخت تلاش مي کنند، محسوب مي شود.

اعتياد غذايي

اعتياد غذايي در واقع اعتياد به مصرف غذاهاي کم ارزش و قابل مقايسه با اعتياد به مواد مخدر است. اين اصطلاحي نسبتا جديد و بحث برانگيز است و آمار و ارقام با کيفيت بالا در مورد شيوع آن چندان زياد نيست.اعتياد غذايي مشابه با برخي ديگر از اختلالات غذا خوردن از جمله شکم بارگي، پرخوري عصبي و ديگر روابط ناسالم با غذاست.

آثار اعتياد غذايي بر مغز

اعتياد غذايي بخش هايي از مغز که در اعتياد به مواد مخدر نيز نقش دارند را درگير مي کند. همچنين، انتقال دهنده هاي عصبي مشابه را شامل شده و بسياري از علائم اين دو نيز يکسان هستند.مواد غذايي کم ارزش پردازش شده اثري قوي بر مراکز پاداش مغز انسان دارند. اين آثار به واسطه انتقال دهنده هاي عصبي مغزي، مانند دوپامين شکل مي گيرند.مساله‌سازترين موارد شامل مواد غذايي کم ارزش مانند آبنبات، نوشابه هاي شيرين و غذاهاي سرخ شده سرشار از چربي مي شوند.

اعتياد غذايي به واسطه فقدان اراده شکل نگرفته، بلکه در نتيجه فعاليت دوپامين که بر بيوشيمي مغز انسان تاثيرگذار است، رخ مي دهد.

علائم اعتياد غذايي

يک آزمايش خون براي تشخيص اعتياد غذايي وجود ندارد. همانند ديگر موارد اعتياد، تشخيص اين شرايط بر اساس علائم رفتاري صورت مي گيرد.

از علائم اصلي اعتياد غذايي مي توان به موارد زير اشاره کرد:

- هوس هاي غذايي مکرر براي مواد غذايي خاص به رغم احساس سيري و مصرف يک وعده غذايي کامل.

- زماني که خوردن غذايي که هوس کرده بوديد را آغاز مي کنيد، اغلب در مي يابيد که بسيار بيشتر از آن چه انتظار داشته ايد، غذا خورده ايد.

- هنگام مصرف غذايي که هوس کرده بوديد، گاهي اوقات به اندازه اي اين کار را ادامه مي دهيد که احساس پري بيش از حد در شما شکل مي گيرد.

- پس از خوردن غذاهايي خاص اغلب احساس گناه به سراغ شما آمده، اما پس از آن و خيلي زود باز هم اين کار را تکرار مي کنيد.

- گاهي اوقات بهانه هايي را درباره چرايي مصرف غذايي که هوس کرده ايد، جور مي کنيد.

- به طور مکرر تلاش مي کنيد تا خوردن غذاهايي خاص را کنار گذاشته يا قوانيني را در اين زمينه تعيين مي کنيد، اما باز هم ناموفق هستيد.

آيا پرهيز از غذاهاي کم ارزش ارزش فداکاري را دارد؟

پرهيز کامل از غذاهاي کم ارزش شايد غيرممکن به نظر برسد. آنها هر جايي هستند و بخشي اصلي از فرهنگ مدرن محسوب مي شوند.اما دربرخي موارد، پرهيز از برخي غذاهاي محرک مي تواند به يک ضرورت تبديل شود.زماني که تصميم قطعي براي نخوردن اين غذاها بگيريد، پرهيز از آنها ممکن است آسان شود زيرا نياز به توجيه اين که بايد غذا بخوريد يا نخوريد از بين مي رود. هوس هاي غذايي شما نيز ممکن است از بين برود.اگر همچنان نسبت به اين که کنار گذاشتن غذاهاي کم ارزش ارزش فداکاري را دارد يا خير مي توانيد فهرستي از مزايا و معايب را تهيه کنيد.مزايا ممکن است شامل مواردي مانند وزن کم خواهم کرد، طول عمر بيشتري خواهم داشت، انرژي بيشتر و هر روز احساس بهتري خواهم داشت، شوند.

نخستين اقداماتي که بايد مد نظر قرار دهيد

اگر تصميم گرفته ايد تا برخي مواد غذايي را براي غلبه بر اعتياد غذايي خود کنار بگذاريد، مي توانيد با مد نظر قرار دادن چند چيز خود را آماده کرده و روند گذار را تسهيل کنيد که از آن جمله مي توان به موارد زير اشاره کرد:

غذاهاي محرک: فهرستي از غذاهايي که اغلب هوس خوردن آنها و زياده‌روي در اين کار به سراغ شما مي آيد، تهيه کنيد. آنها غذاهاي محرک هستند که بايد به طور کامل کنار گذاشته شوند.

مکان هاي غذاهاي حاضري و سريع: فهرستي از مکان هاي ارائه دهنده غذاهاي حاضري و سريع تهيه کرده و گزينه هاي سالم آنها را يادداشت کنيد. زماني که گرسنه هستيد و حوصله آشپزي نداريد، خريد از آنها مي تواند از عود هوس هاي غذايي شما پيشگيري کند.

چه بايد خورد: درباره غذاهايي که قصد داريد مصرف کنيد - ترجيحا غذاهاي سالم که دوست داريد و به طور منظم مصرف مي کنيد - فکر کنيد.

مزايا و معايب: چند رونوشت از فهرست مزايا و معايب خود تهيه کنيد. به عنوان مثال، يک رونوشت را در آشپزخانه قرار دهيد، ديگري را در کيف پول و يکي را در کمد قرار دهيد. به خود يادآوري کنيد که چرا اين کار را انجام مي دهيد.همچنين، از رژيم گرفتن پرهيز کنيد. غلبه بر اعتياد غذايي به اندازه کافي دشوار است و احساس گرسنگي اضافه و محدود کردن مواد غذايي مصرفي تنها شرايط را دشوارتر مي سازد. رژيم گرفتن ممکن است شما را در مسير شکست قرار دهد.

زماني که اين اقدامات مقدماتي را انجام داديد، تاريخي در آينده نزديک - مانند آخر هفته - تعيين کرده تا طي اين مدت از مصرف غذاهاي محرک پرهيز کنيد.


 خبر 

 سرپرست وزارت بهداشت:

تا پايان سال 98 مشکلي در تامين دارو نخواهيم داشت

سرپرست وزارت بهداشت گفت: بر اساس گزارش هايي که داريم مشکل عمده اي در تهيه و تامين داروهاي بيماران خاص و صعب العلاج وجود ندارد البته ممکن است در برخي موارد به دليل مشکلات حمل و نقل يا گمرک، در تحويل داروهاي اين بيماران تاخير به وجود آمده باشد اما در حال حاضر در مورد هيچ داروي اساسي و حياتي براي مردم تا پايان سال آينده مشکلي نخواهيم داشت.

به گزارش آفرينش از وبدا، دکتر سعيد نمکي در حاشيه افتتاح کلينيک دانشکده دندانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي کاشان اظهار داشت: با ستاد ويژه اي که در وزارت بهداشت تشکيل شده، مردم هيچ نگراني نداشته باشند و قطعا تا پايان سال 98 مشکلي در تامين داروهاي بيماران در کشور وجود نخواهد داشت.

وي تصريح کرد: پروژه هاي بهداشتي و درماني که در سال آينده افتتاح مي شود را با سرعت تکميل مي کنيم و پروژه هايي که در سال 99 به بهره برداري مي رسند را در مرحله دوم تخصيص اعتبار مي گذاريم.

دکتر نمکي با بيان اينکه در کشور مشکل کمبود تخت بيمارستاني نداريم، افزود: توزيع تخت هاي بيمارستاني در کشور عادلانه نيست و در مناطقي از کشور، تعداد تخت هاي بيمارستاني زياد و در برخي مناطق، اندک است و با چند مکانيزم، اين مشکلات را حل مي کنيم که اين مکانيزم ها، يکي حضور دولت در تکميل پروژه هاي نيمه تمام بيمارستاني، ورود بخش خصوصي با ارائه تسهيلات ويژه و استفاده از ظرفيت خيرين سلامت است.

سرپرست وزارت بهداشت در پايان ضمن تقدير از خيرين سلامت به دليل مشارکت در توسعه زيرساخت هاي حوزه سلامت، خاطرنشان کرد: با کمک خيرين سلامت، 2000 تخت بيمارستاني در کشور در حال ساخت است، همچنين خيرين در تهيه دارو و کمک به بيماران، کمک هاي بسيار موثري مي کنند.


 خبرپزشكي 

 يافته محققان دانمارکي؛

افزايش ريسک مشکلات قلبي در افراد مبتلا به ميگرن

مطالعه جديد نشان مي دهد بيماران مبتلا به ميگرن با افزايش ريسک حملات قلبي، سکته، لختگي خون و ضربان نامنظم قلب مواجه هستند.

به گزارش مهر، دکتر «کاسپر آدلبورگ»، سرپرست تيم تحقيق از دانشگاه آراهوس دانمارک، در اين باره مي گويد: «به نظر مي رسد به خطر افتادن سلامت قلب در اولين سال بعد از تشخيص ميگرن قوي تر است اما معمولا تا دو دهه بعد هم اين ريسک وجود دارد.»به گفته آدلبرگ، «اسناد و شواهد متعدد نشان مي دهد که ميگرن بايد به عنوان يک فاکتور پرخطر مهم براي اکثر بيماري هاي قلبي-عروقي هم در زنان و هم در مردان در نظر گرفته شود.»به گفته محققان، حدود 15 درصد از افراد و بخصوص زنان درگير ميگرن هستند و اين بيماري دومين علت بروز ناتواني در سال 2016 بوده است.محققان دليل اصلي ارتباط ميگرن و مشکلات قلبي را نمي دانند اما چندين نظريه در اين باره وجود دارد.به عنوان مثال، شريان هاي مغز به ناگاه در طول مدت حمله ميگرن منقبض و تنگ مي شوند و بدين ترتيب ريسک سکته افزايش مي يابد. همچنين افراد مبتلا به ميگرن براي مدت طولاني دراز مي کشند که احتمال لختگي خون را افزايش مي دهد.برخي محققان هم معتقدند يک عامل مشترک بين اين دو نظير فشارخون بالا وجود دارد.

تشخيص زودهنگام سرطان پانکراس با استفاده از باکتري هاي زبان

محققان چيني توانستند بين باکتري هاي موجود روي زبان با سرطان پانکراس رابطه اي را شناسايي کنند که امکان تشخيص زودهنگام اين نوع سرطان را فراهم مي کند.

به گزارش ايرنا از پايگاه خبري مديکال ساينس، محققان با الهام از يک روش تشخيص سنتي طب چيني که در آن زبان بيمار براي تشخيص انواع بيماري ها بررسي مي شود، تکنيک هاي جديد تعيين توالي دي ان اي را به منظور تشخيص تفاوت هاي احتمالي ساختار ميکروبيوم زبان در افراد سالم و مبتلا به سرطان پانکراس به کار گرفتند.براي اين منظور ميکروبيوم زبان 55 داوطلب را که 30 نفر از آن ها مبتلا به مراحل ابتدايي سرطان لوزالمعده بودند مورد بررسي قرار دادند. 25 داوطلب ديگر که افرادي سالم بودند به عنوان گروه کنترل در اين آزمايش شرکت داشتند.در نتيجه اين بررسي ها مشخص شد ميکروبيوم بيماران مبتلا به سرطان پانکراس در مقايسه با افراد سالم داراي تفاوت هاي قابل ملاحظه اي است. در واقع ميزان چهار نوع باکتري Leptotrichia، Fusobacterium، Haemophilus و Porphyromonas در زبان داوطلبان بيمار به اندازه اي بود که به وضوح موجب تمايز آن ها از گروه کنترل مي شد.در حال حاضر مشخص نيست که اين تفاوت در ميزان باکتري ها چه نوع رابط علت و معلولي با سرطان پانکراس دارد، اما به اعتقاد محققان اين باکتري ها قادرند به عنوان نشانگرهاي زيستي براي تشخيص زودهنگام سرطان پانکراس عمل کنند.سرطان پانکراس يازدهمين سرطان شايع در مردان و نهمين سرطان تشخيص داده شده در زنان است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته