جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/11/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6044

سيماي جديد تيم شفر
چالش و رقابت در همه خطوط

شيرين، مثل کيک تولد 19 سالگي
سعيد کريمي؛ پديده جديد تيم برانکو


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 سيماي جديد تيم شفر
 چالش و رقابت در همه خطوط 

 
استقلال با خريد دو بازيکن خارجي در نيم فصل دوم، شکل پرستاره تري به خود خواهد گرفت و قطعا ترکيب اين تيم هم نسبت به نيم فصل اول با تغييراتي روبرو خواهد شد.

اسماعيل گونسالوس بازيکني است که به تمرين هاي استقلال اضافه شده است و آياندا پاتوسه هم با اين باشگاه به توافق نهايي رسيده و براي عقد قرارداد به زودي وارد ايران خواهد شد تا آبي ها با خريد اميد نورافکن روزهاي نسبتا شلوغي در انتقالات زمستاني داشته باشند و البته شکل پرستاره تري به خود بگيرند.

در اين بين بي ترديد بزرگترين نياز استقلال در نقل و انتقالات جذب يک مهاجم گلزن بود که باشگاه با خريد گونسالوس سعي کرد آن را برطرف کند اما پاتوسه هم بازيکن تکنيکي و بازي سازي است که مي تواند خط هافبک اين تيم را قدرتمندتر کند.

اما سوال اصلي اين است که با حضور پاتوسه و گونسالوس ترکيب استقلال چه تغييراتي در نيم فصل دوم خواهد کرد؟ شفر در هفته هاي پاياني نيم فصل اول سيستم تهاجمي 3-3-4 را براي تيمش انتخاب کرد؛ به اين شکل که اين تيم با تک هافبک دفاعي بازي مي کرد، دو بازيکن جلوتر از او در مرکز زمين بازي مي کردند و 3 مهاجم هم در جلو براي گلزني تلاش مي کردند.

در نيم فصل دوم علي کريمي و اميد نورافکن دو بازيکني هستند که براي حضور به عنوان تک هافبک دفاعي استقلال انتخاب شده اند و احتمالا همزمان يکي از آنها در ترکيب اصلي بازي مي کند. فرشيد باقري، داريوش شجاعيان، رضا آذري و طارق همام بازيکناني هستند که براي حضور در مرکز زمين کانديدا هستند که از بين آنها دو نفر در ترکيب اصلي به ميدان مي روند.همچنين پاتوسه به عنوان خريد جديد استقلال احتمالا در سمت چپ خط حمله بازي مي کند، فرشيد اسماعيل در سمت راست است و اسماعيل گونسالوس به عنوان مهاجم هدف در ترکيب آبي ها به ميدان
مي رود. هرچند که اين 3 بازيکن براي قرارگفتن در ترکيب استقلال رقباي سرسختي مثل الهيار صيادمنش، مهدي قائدي، روح الله باقري، محسن کريمي و مرتضي تبريزي را پيش روي خود خواهند داشت. ترکيب احتمالي استقلال در نيم فصل دوم به شرح زير مي شود:

مهدي رحمتي (سيدحسين حسيني)، محمد دانشگر (پژمان منتطري)، روزبه چشمي، وريا غفوري (فرشاد محمدي مهر)، آرمين سهرابيان (ميلاد زکي پور)، علي کريمي (اميد نورافکن)، فرشيد باقري (رضا آذري)، داريوش شجاعيان (طارق همام)، آياندا پاتوسه( محسن کريمي و مهدي قائدي)، فرشيد اسماعيلي (الهيار صيادمنش) و اسماعيل گونسالوس ( مرتضي تبريزي و روح الله باقري)

با اين شرايط استقلال براي نيم فصل دوم ليگ برتر، چه در ترکيب اصلي و چه روي نيمکت، بازيکنان تاثيرگذار زيادي خواهد داشت که هرکدام مي توانند با حضور در زمين شرايط را تغيير بدهند.در اين بين شايد تنها نگراني شفر هماهنگ کردن خارجي هاي جديد تيمش با بازيکنان قديمي باشد که به نظر مي رسد با گذشت چند هفته اين مشکل هم برطرف خواهد شد و استقلال مي تواند با حداکثر توان بازي هاي خود را برگزار کند.


 شيرين، مثل کيک تولد 19 سالگي
 سعيد کريمي؛ پديده جديد تيم برانکو 

 شيريني گل دقيقه 93 سعيد کريمي به سپيدرود، حتي از شيريني کيک تولد 19 سالگي اش که ساعاتي پس از گل در مقابل آن عکس يادگاري گرفت هم بيشتر بود.

سرخپوشان پايتخت با نفرات جديد، نمايشي قابل تحسين در بازي با سپيدرود ارائه کردند. اما براي شادي پس از گل 93 دقيقه صبر کردند تا اين که سرانجام سعيد کريمي جوان، گل را به ثمر رساند و پرسپوليس را به مرحله يک چهارم نهايي جام حذفي رساند. سعيد کريمي که در خرداد 97 پرسپوليسي شده بود، يک نيم فصل بيرون نشست اما به محض ورود به ترکيب نشان داد که فوتباليستي توانا، با قدرت تمام کنندگي بالا است و مي تواند رقيبي جدي براي تمام مهاجمان نامدار و مدعي تيم پرسپوليس باشد.

کريمي که از جوانان ذوب آهن به فوتبال ايران معرفي شد، در نوجواني به پيراهن تيم هاي ملي پايه رسيد و گلزني به اسپانيا را هم تجربه کرد اما لحظه ويژه براي او زماني بود که با عقد قراردادي 4 ساله به پرسپوليس پيوست تا با پيراهن سرخ اين تيم، اولين تجربه بازي در تيم بزرگسالان را تجربه کند.

اين مهاجم 19 ساله، در نيم فصل اول همچون مهدي شريفي بيرون نشست ولي سکونشيني او کمتر از مهاجم سابق سپاهان سروصدا کرد. اما نخستين نمايش اين بازيکن در تيم پرسپوليس بهتر از شريفي بود و چه بازي دوستانه با اوپن بلژيک پاگشاي او به حساب آورده شود و چه مسابقه با سپيدرود، مي تواند درستي اين ادعا را ثابت کند.

سعيد کريمي در دقيقه 78 به جاي سيامک نعمتي وارد شد و در خط حمله قرار گرفت و سرانجام در دقيقه 93 آن چه را که برانکو از مي خواست را انجام داد. هرچند که گلش در مقابل دروازه خالي به ثمر رسيد، اما به هر حال گل به نام او ثبت شد و نامش به گوش هواداران خورد.

مهاجم 187 سانتي متري پرسپوليس اگرچه اکنون آلترناتيوي جدي براي عليپور، شريفي و بوديمير به حساب مي آيد، اما به خوبي مي داند در تيم پرسپوليس فاصله زماني اوج تا قعر بسيار کم است و همانطور که اين گل يک شبه او را به طرفداران سرخ به نيکي شناساند، ممکن است يک فرصت سوزي نيز اين نام نيک را به خطر بيندازد.

بنابراين رقيب مدعيانِ باتجربه خط حمله پرسپوليس، همانطور که با 9 ماه تمرين نظر برانکو را به خود جلب کرد، بايد همين راه را ادامه دهد تا اعتماد سرمربي سرخ ها را بيش از اين مال خود کند و به جايگاهي که مي خواهد، برسد.ساعاتي پس از گل صعود، اين پسر 19 ساله در کنار شيري و نوراللهي جشن تولد خود را برگزار کرد و بدون شک خودش هم مي تواند تائيد کند که اين شيرين ترين جشن تولد او بوده است.


 خبـــرنامه 

پايان جام ملت هاي آسيا

قطر، جام قهرماني را به خانه برد

تيم قطر موفق شد به عنوان قهرماني جام ملت هاي آسيا برسد.

روز گذشته، فينال هفدهمين دوره رقابت هاي فوتبال جام ملت هاي آسيا بين تيم هاي قطر و ژاپن برگزار شد که در نهايت تيم قطر موفق شد با نتيجه سه بر يک ژاپن را شکست دهد و به عنوان قهرماني برسد.

واکنش برانکو به حضور در تيم ملي؛

با پرسپوليس قرارداد دارم

سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس در واکنش به شائبه حضورش در تيم ملي به جاي کارلوس کي‌روش، گفت: فدراسيون فوتبال بهترين تصميم را مي‌گيرد.

برانکو ايوانکوويچ بعد از پيروزي پرسپوليس مقابل سپيدرود و صعود اين تيم به مرحله يک چهارم نهايي جام حذفي کشور، درباره آخرين شرايط اين تيم و مسائل ديگر صحبت کرد.

يکي از سئوالاتي که از برانکو پرسيده شد، شائبه حضورش در تيم ملي فوتبال به جاي کارلوس کي روش بود. سرمربي پرسپوليس ابتدا با اظهار بي اطلاعي از شرايط تيم ملي گفت: نمي دانم که فدراسيون دنبال سرمربي هست يا خير.

خبرنگاران به برانکو اعلام کردند کارلوس کي روش از ايران رفت و فدراسيون دنبال سرمربي جديدي است. برانکو هم گفت: اين موضوع به فدراسيون فوتبال ارتباط دارد. آنها بهترين تصميم را مي گيرند.من با پرسپوليس يک سال و نيم ديگر قرارداد دارم. قراردادم 6 ماه پيش تمديد شده است.

برانکو همچنين در خصوص اينکه گفته مي شود انتقال عليرضا بيرانوند به تيم هاي ديگر در نيم فصل منتفي است، تصريح کرد: از ماندن بيرانوند در پرسپوليس خوشحال هستيم. بيرانوند ارزش اروپايي و جهاني دارد و بهترين دروازه بان آسيا محسوب مي شود.اميدوارم بيرانوند براي کار انگيزه دو چنداني داشته باشد. او ابتداي کار است و براي پيشرفت جا دارد.

آخرين وعده شکست‌خورده کي‌روش

مالکيت 70 درصدي!

يکي از انتقاداتي که هميشه از کارلوس کي‌روش به عمل مي‌آمد، اين بود که تيم او مالکيت توپ کمي دارد، فضا را به حريف مي‌دهد و خودش صرفا دفاع مي‌کند. به‌خصوص در جام‌جهاني روسيه اعتراض‌ها با اين محور به اوج رسيد؛ آنچه باعث شد کي‌روش وعده بدهد در جام ملت‌ها با ايران متفاوتي مواجه خواهيم بود و تيمي خواهيم داشت که مي‌تواند توپ را بسيار بيشتر از رقيب در اختيار داشته باشد.

دقيقا در اردوي مهرماه تيم ملي بود که کي‌روش در واکنش به انتقادها از برگزاري مسابقات تدارکاتي بين ايران و تيم‌هاي ضعيف گفت: «من مي‌خواهم بازيکنانم مقابل تيم‌هايي بازي کنند که بتوانيم بازي را خوب کنترل کنيم،حفظ توپ داشته باشيم،حرکت‌هاي هجومي انجام دهيم. من بازي دوستانه عراق برابر آرژانتين را ديدم. عراقي‌ها 90درصد زمان بازي صاحب توپ نبودند و 4بر صفر شکست خوردند. بازيکنان وقتي مسابقه تمام شد تمام اعتماد به نفس خود را از دست داده بودند و اين وسط ايجنت‌ها يک کميسيون بسيار خوب به جيب زدند. من نمي‌خواهم چنين اتفاقي براي تيم‌ام رخ بدهد. مي‌خواهم تيم‌ام جلوي تيم‌هايي تمرين و بازي کند که ما 50، 60 و 70درصد مالکيت توپ را داشته باشيم». به اين ترتيب روشن شد که کي‌روش در جام‌ملت‌ها به‌دنبال مالکيت 70 درصدي بوده، اما آيا اين هدف، محقق شد؟

تيم ملي ايران در جام‌ملت‌هاي آسيا 6بازي انجام داد. 2 رقيب اول ما در مرحله گروهي، يمن و ويتنام بودند که از قضا عنوان نخستين و دومين تيم جوان جام را هم در اختيار داشتند. اين دو بازي، تنها مسابقاتي بود که تيم ملي ايران توانست در مالکيت توپ برتري چشمگيري داشته باشد؛ هرچند باز هم به 70 درصد ادعا شده از طرف کي‌روش نرسيد. ما برابر يمن 65 و برابر ويتنام 68درصد مالکيت توپ را در اختيار داشتيم. ايران همچنين در 2 بازي نخست مراحل حذفي در بحث مالکيت توپ برتر از رقبا بود اما اين بار به‌طور جزئي. تيم کشورمان در ديدار با عمان 58 درصد مالکيت توپ را در اختيار داشت که اين نسبت در بازي با چين به 52 درصد کاهش يافت. نکته عجيب اما اينکه ما در مقابل تنها رقيب دشوارمان در اين تورنمنت، بار ديگر مالکيت توپ را از دست داديم؛ به‌طوري که تيم ايران در ديدار اخير برابر ژاپن 47 درصد از مالکيت توپ را در اختيار داشت. ما همچنين در آخرين ديدار مرحله گروهي مقابل عراق نيز تنها 46 درصد از زمان بازي را صاحب توپ بوديم. به‌عبارت ديگر بدترين آمار ما در تملک توپ و ميدان، در ديدار مقابل حريفي اتفاق افتاد که به قول کارلوس کي‌روش يک بازي بي‌فايده با آمار مالکيت 10 درصدي مقابل آرژانتين انجام داده بود و اعتماد به نفس نداشت!

آمار جالب از مربيان شاغل در ليگ هجدهم

دوئل سرمربيان سابق تيم‌هاي ملي با يکديگر

نيم فصل دوم هجدهمين دوره ليگ برتر فوتبال ايران در حالي از چند روز ديگر آغاز مي شود که برخي از سرمربيان ليگ برتر آمار جالبي از خود به جاي گذاشته‌اند.

از جمع مربيان ليگ برتري در نيم‌فصل دوم، 7 مربي سابقه هدايت تيم‌هاي ملي را دارند. برانکو ايوانکوويچ، امير قلعه‌نويي، علي دايي، افشين قطبي و عليرضا منصوريان پيش از اين هرکدام در مقطعي هدايت تيم ملي فوتبال ايران را برعهده داشتند. گفتني است که منصوريان فقط در يک ديدار تدارکاتي مقابل روسيه و پيش از حضور کي‌روش در ايران، سرمربي تيم ملي بود.در اين بين 2 مربي ديگر هم هستند که سابقه هدايت تيم هاي ملي خارجي را تجربه کردند. وينفرد شفر که در حال حاضر سرمربي استقلال است، چند سال هدايت تيم ملي کامرون را برعهده داشت. همچنين جرج ليکنز سرمربي جديد تراکتورسازي هم سابقه حضور در تيم ملي بلژيک را به عنوان سرمربي دارد.بدون شک حضور 7 مربي که سابقه حضور در تيم هاي ملي را دارند مي تواند مسابقات ليگ برتر را بيش از پيش براي علاقه‌مندان جذاب کند. قبلا پيش نيامده بود که اين تعداد سرمربي که سابقه حضور در تيم هاي ملي را داشته باشند همزمان در سطح اول باشگاهي ايران کار کنند.


 خبـــرنامه 

 تاج:

کي‌روش هم تمايلي به تمديد نداشت

کارلوس کي‌روش پس از حذف تيم ملي از جام ملت‌هاي آسيا و رسيدن به ايران، در فرودگاه مصاحبه کرد و مدعي شد فدراسيون فوتبال ايران هيچ پيشنهادي براي تمديد قرارداد به او نداده است. اما مهدي تاج در اين خصوص ادعا کرد که خود کي‌روش هم تمايلي به تمديد قرارداد نداشت. او گفت: «قرارداد فدراسيون فوتبال با کارلوس کي‌روش 6 ماهه بود. پس از جام جهاني قرارداد 6 ماهه‌اي را با کي‌روش تنظيم کرديم و اين قرارداد پس از پايان جام ملت‌هاي آسيا با هر نتيجه‌اي تمام مي‌شد. خود کي‌روش تمايلي به تمديد قرارداد نداشت و در پايان بازي‌ها با بازيکنان و مجموعه تيم خداحافظي کرد. فدراسيون فوتبال هم با اتمام قرارداد بايد براي آينده تيم ملي برنامه‌ريزي مجددي کند.»

بلژيک به جاي هلند

دلفي به شارلوا پيوست

يونس دلفي بازيکن 18 ساله تيم فوتبال استقلال خوزستان و تيم ملي اميد، به شارلواي بلژيک پيوست تا هم‌بازي علي قلي‌زاده در اين تيم شود.

پيش از اين زمزمه هايي مبني بر پيوستن اين بازيکن به PSV آيندهوون هلند شنيده مي‌شد اما اين انتقال به وقوع نپيوست. قرارداد دلفي و شارلوا سه ساله است. رقم بند آزاد سازي دلفي 100 هزار دلار بود که توسط باشگاه شارلوا به استقلال خوزستان پرداخت شد.

يک ال‌کلاسيکوي ناگهاني در نيمه‌نهايي کوپا دل‌ري

قرعه‌کشي مرحله نيمه‌نهايي جام حذفي اسپانيا (کوپا دل‌ري) برگزار شد که بارسلونا با رئال مادريد رقيب شد تا شاهد يک ال‌کلاسيکوي جذاب در اين تورنمنت باشيم.

اين بازي در تاريخ 27 فوريه (8 اسفند) برگزار مي شود و اين درحالي است که اين دو رقيب سنتي 5 روز بعد در تاريخ 2 مارس(13 اسفند) در لاليگا به مصاف هم مي‌روند. همچنين والنسيا و رئال بتيس در مرحله نيمه نهايي با هم رقابت خواهند کرد.

اميدواري هواداران پرسپوليس به درخشش ترابي

هواداران تيم فوتبال پرسپوليس اميد زيادي به درخشش هافبک جديد ملي‌پوش اين تيم دارند.

مهدي ترابي يکي از خريدهاي پرسپوليس در تابستان گذشته بود که به دليل محروميت سرخپوشان از نقل و انتقالات دير به جمع شاگردان برانکو اضافه شد و از نيم‌فصل دوم مي تواند براي تيم جديدش به ميدان برود.

اين بازيکن که در جام ملت هاي آسيا فقط در بازي با يمن به صورت ثابت به ميدان رفت و در بازي هاي بعدي به عنوان يار تعويضي براي ايران بازي کرد، يکي از بهترين هاي تيم کي‌روش در جام هفدهم بود. به همين دليل خيلي‌ها در جريان اين مسابقات گفتند که ترابي بايد بيشتر به بازي گرفته شود چون از آمادگي بالايي برخوردار است.

آمادگي بالا و نمايش درخشان ترابي در جام ملت هاي آسيا اين روزها باعث اميدواري هواداران پرسپوليس شده چراکه اين بازيکن مي‌تواند به زودي براي اين تيم به ميدان برود. با اين شرايط بايد منتظر ماند و ديد در نهايت هافبک سابق سايپا مي تواند نمايش خوبش را در پرسپوليس ادامه دهد يا خير.

بازگشت پورعلي گنجي به قطر

مدافع تيم ملي کشورمان به فوتبال قطر بازگشت.

مرتضي پورعلي گنجي مدافع تيم ملي کشورمان و عضو باشگاه يوپن بلژيک، به تيم العربي قطر پيوست. قرارداد پورعلي گنجي با العربي 3 و نيم ساله است.

پور علي گنجي در حالي به العربي پيوست که سابقه‌ي بازي در ليگ ستارگان قطر و باشگاه السد را هم در کارنامه‌ي خود دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته