جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/11/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6049

لاريجاني تأکيد کرد؛
استفاده از ظرفيت تحريم‌ها به نفع استقلال اقتصادي کشور


تصويب قانون «سياست خاورميانه» در سناي آمريکا


هشدار: موج جديد بارش برف و باران


آزمون استخدامي آتش‌نشاني


پاپ فرانسيس در استاديوم "زايد" شهر ابوظبي امارات


خبر


سرمقاله

با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامي در حسينيه امام خميني(ره)؛
مراسم عزاداري ايام شهادت حضرت صديقه کبري(س) برگزار شد

رييس جمهور:
ايران همواره به صلح و ثبات منطقه کمک کرده است


ترامپ:در اقتصاد آمريکا معجزه رخ داده است


عبدالمهدي: استفاده از خاک عراق از سوي هيچ کشوري را نمي‌پذيريم


برايان هوک:قصد تمديد معافيت‌هاي نفتي را نداريم

چند روز پس از اظهارات ترامپ؛
آيت ا... سيستاني:عراق نبايد پايگاه آسيب به کشوري ديگر باشد


ورود 150 کاميون حامل خودروهاي زرهي آمريکا به سوريه


يك نكته از هزاران


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 لاريجاني تأکيد کرد؛
 استفاده از ظرفيت تحريم‌ها به نفع استقلال اقتصادي کشور 

 رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: از ظرفيت تحريم‌ها به نفع استقلال اقتصادي کشور بهره ببريم، چرا که آمريکا مي‌خواهد با ايجاد فضاي اقتصادي پرفشار مانع توسعه و آباداني ايران شود.به گزارش مهر، علي لاريجاني در جلسه شوراي اداري استان قم که به مناسبت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب با حضور استاندار و مديران قم در تالار معصوميه قم برگزار شد، اظهار داشت: بايد بررسي و روشن شود که راهبرد آمريکا در اين ايام چيست و در قبال آن راهبرد ايران چيست تا در مسير درست گام برداريم.

آمريکاو ايجاد فشار اقتصادي بر ايران

وي افزود: از ابتداي پيروزي انقلاب ماجراجويي آمريکا وجود داشته امادر مقطع کنوني در برخي مؤلفه‌ها تغييراتي وجود داشته مانند خروج از توافق هسته‌اي؛ آمريکا مي‌خواهد با ايجاد فضاي اقتصادي پرفشار جلوي توسعه و آباداني ايران را بگيرد چون آگاه است که ايران از نظر نيروي انساني و منابع انرژي توان بالايي دارد.رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه توافق هسته‌اي فشار اقتصادي را کاهش مي‌داد اما آن‌ها از اين توافق خروج کردند تا گردش مالي و سرمايه گذاري را از ايران بگيرند و مسير توسعه و آباداني را کند کنند، گفت: آمريکا با فضاسازي در صحنه بين المللي، ارتباطات سياسي ايران را کاهش داده و از نفوذ خودشان در بخش‌هاي مختلف کاري کردند تا ايران نتواند يارگيري مناسب داشته باشد.

وي بيان کرد: آمريکا با ايجاد مزاحمت‌هاي امنيتي براي ايران و انتقال تروريست‌ها به شرق در عمليات‌هايشان ناموفق بودند.

نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي اضافه کرد: آمريکا با ايجاد يأس و نا اميدي در داخل کشور عمليات رواني ايجاد کنند؛ موجب مناقشات داخلي شوند و توسعه را کند کنند چون روحيه منبسط امکان حرکت و توسعه را از ما مي‌گيرد .

کاهش فقر تکنولوژي در ايران مورد توجه باشد

وي عنوان کرد: زمان را کوتاه مي‌بينند و از مجموعه راهبردهايشان به نظر مي‌رسد که مي‌خواهند در زمان کوتاه به اهدافشان برسند.

لاريجاني ادامه داد: راهبرد ايران و نظام جمهوري اسلامي اين است که در زمينه تحريم‌هاي ايجاد شده، ضعف‌ها و نقايص مسائل اقتصادي را ببينيم .

وي تصريح کرد: در اکثر زنجيره‌هاي توليدي فقر تکنولوژي داريم و به خاطر شرايط بايد به سمت توليد داخلي برويم؛ به جاي حرف هاي شعارگونه، بايد فقرتکنولوژي را کاهش داد تا استقلال اقتصادي مان را به دست بياوريم.


 تصويب قانون «سياست خاورميانه» در سناي آمريکا 

سناي آمريکا با تصويب قانوني با نام «سياست خاورميانه» با سياست هاي ترامپ در خصوص اين منطقه مخالفت کرد.به گزارش مهر به نقل از آسوشيتدپرس، سناتورهاي آمريکايي با 70 راي موافق در برابر 26 راي مخالف لايحه اي را تصويب کردند که اعلام مي کند داعش و القاعده همچنان تهديدي عليه آمريکا هستند و خروج از سوريه و افغانستان به تروريست ها امکان مي دهد دوباره به گروه خود شکل داده و مناطق حياتي را بي ثبات کنند.با تصويب اين لايحه، سنا با خروج نظاميان ايالات متحده از سوريه و افغانستان مخالفت کرده و خواستار حمايت از رژيم صهيونيستي شد.طبق قانون سياست خاورميانه، تحريم هايي عليه سوريه نيز در نظر گرفته شده و بر تقويت اتحاد نظامي با رژيم صهيونيستي و اردن تاکيد شده است.


 هشدار: موج جديد بارش برف و باران  

 سازمان هواشناسي کشور براي اکثر استان‌هاي کشورمان در روزهاي جمعه 19 بهمن ماه، شنبه و يکشنبه هفته آينده، بارش "برف و باران" پيش‌بيني کرد.به گزارش تسنيم سازمان هواشناسي کشور اعلام کرد از روز جمعه با ورود سامانه بارشي به کشور، بارش باران و برف و در بعضي ساعات وزش باد شديد در استانهاي واقع در نوار غربي پيش‌بيني مي‌شود.روز شنبه با تشديد سامانه بارشي، گستره بارشها دامنه‌هاي زاگرس و دامنه‌هاي جنوبي البرز را نيز فرا خواهد گرفت.


 آزمون استخدامي آتش‌نشاني 


 پاپ فرانسيس در استاديوم "زايد" شهر ابوظبي امارات 


 خبر 

رئيس پليس راهور تهران بزرگ خبر داد؛

تمهيدات پليس براي راهپيمايي 22 بهمن و محدوديت هاي ترافيکي

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ تمهيدات پليس براي راهپيمايي 22 بهمن، مسيرها و ممنوعيت‌هاي تردد اين روز را شرح داد.

سردار محمدرضا مهماندار، رئيس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ در گفت‌وگو با مهر، در خصوص محدوديت‌ها و ممنوعيت‌هاي ترافيکي براي روز 22 بهمن ضمن تبريک به مناسبت چهلمين سالگرد پيروزي باشکوه انقلاب اسلامي بيان داشت: پليس تمهيداتي براي فراهم آوردن راهپيمايي با شکوهي انديشيده است. از ساعت 7 صبح تردد انواع وسايل نقليه در مسير خيابان آزادي و انقلاب ممنوع خواهد بود.

سردار مهماندار در ادامه افزود: در مسيرهاي منتهي به خيابان‌هاي آزادي و انقلاب و مسير اصلي راهپيمايي، از محدوده ميدان امام حسين(ع) تا ميدان آزادي ازساعت 12 شب قبل پاکسازي انجام خواهد گرفت. توقف در فاصله 100 متري حاشيه خيابان‌هاي منتهي به مسيرهاي راهپيمايي، ممنوع خواهد بود، و در صورت مشاهده، خودرو هاي پارک شده توسط عوامل پليس اعمال قانون و به پارکينگ انتقال داده مي‌شوند.وي در خصوص مسيرهاي جايگزين براي تردد گفت: شهروندان از مسيرهاي موازي و جايگزين با خيابان آزادي براي عبور و تردد خود استفاده کنند.

فرمانده نيروهاي آمريکا در خاورميانه:

براي مقابله با داعش در عراق حضور داريم، نه نظارت بر ايران

فرمانده نيروهاي آمريکا در خاورميانه ضمن انتقاد از سخنان ترامپ تاکيد کرد نيروهاي نظامي آمريکا براي مقابله با داعش در عراق حضور دارند نه نظارت بر ايران.

به گزارش ايلنا به نقل از اي بي سي نيوز، «جوزف ووتل»، فرمانده نيروهاي آمريکا در خاورميانه در جلسه در کنگره به انتقاد از سخنان دونالد ترامپ پرداخت و اعلام کرد ماموريت نظامي آمريکا در عراق تمام نشده است. وي در ادامه گفت که شکل اين ماموريت تغييري نکرده است. ما ماهيت اين ماموريت را به دولت عراق اعلام کرده‌ايم.

ووتل در ادامه اضافه کرد که نظاميان آمريکا براي همکاري با ارتش عراق در مبارزه با تروريسم و گروه داعش در اين کشور حضور دارند.

فرمانده ارشد آمريکايي، در پاسخ به اين سوال که آيا ارتش آمريکا تمرکز فعاليت خود را براي نظارت بر ايران تغيير خواهد داد، گفت: «خير ما اين کار را انجام نداده‌ايم»

مايک پمپئو:

ترامپ آمريکا را امن‌تر کرده است

وزير امور خارجه آمريکا اعلام کرد که کشورش تحت مديريت رئيس جمهور اين کشور امن‌تر شده است.به گزارش آنا، «مايک پمپئو» در حساب کاربري خود در توئيتر نسبت به سخنراني سالانه دونالد ترامپ در کنگره واکنش نشان داد.وي در توئيتر خود نوشت: رئيس جمهور در دو سال نخست کار خود منافع مردم آمريکا را در اولويت نخست قرار داد و از نقش رهبري کشورمان در سراسر جهان بار ديگر دفاع کرد. اين موضوع را مي‌توان از پيشرفت در خصوص موضوعاتي همچون کره شمالي، مقابله با ايران و حمايت از مردم ونزوئلا ديد. دستور کار ترامپ آمريکا را امن‌تر و مرفه‌تر ساخته است.


 سرمقاله 

هشدار نسبت به تصادف مكرر سرويس‌هاي دانش‌آموزي

برديا سيفي

كافيست يك بار در موتور جستجوگر وب جمله تصادف سرويس مدارس را كليك كنيم تا با اين تيترها همراه شويم؛ تصادف خونين سرويس مدارس دانش آموزان در تهران، كرمانشاه، تبريز، شيراز،كيش، خوزستان، همدان، اروميه، مازندران...

متاسفانه آمار دقيقي نمي توان از تصادفات سرويس مدارس به دست آورد زيرا اغلب آنها رسانه اي نمي شود، اما بطور ميانگين هر دوهفته يكبار اين اتفاق رخ مي دهد و متاسفانه با فرا رسيدن فصل زمستان اين آمار بيشتر مي شود؛ به عنوان مثال دربهمن ماه كه 18 روز آن سپري شده 4 تصادف در سرويس مدارس رخ داده كه آماري نگران كننده است.

براي بهبود و ارتقاء سيستم سرويس مدارس سامانه اي طراحي شده كه در آن شركت پيمانكار حمل و نقل و وضعيت راننده و ماشين و... رصد مي شود. با اين حال بازهم تصادفات سرويس مدارس با تمام نظارت هايي كه مي شود جان دانش آموزان را مي گيرد. به نظر مي رسد مهمترين حلقه مفقوده در اين موضوع تخطي از قانون و نبود فرهنگ رانندگي استاندارد در سيستم حمل و نقل شهري است. از يک منظر هم مي توان گفت تصادفاتي كه در داخل شهرها اتفاق مي افتد بازتاب خبري گسترده مثل واژگوني اتوبوس هاي اردويي را ندارد و اهميت كمتري پيدا مي كند و اقدام مهمي براي رفع اين نقيصه نمي شود.چه بسا ديده شدن گسترده اين موضوع مي توانست توجهات را به سوي آن بكشاند.

اگر سامانه اي طراحي شود و به پايش تصادفات سرويس مدارس در سراسر كشور بپردازد و آسيب شناسي جامع و كاملي صورت گيرد، مي توان اميدوار بود كه با شناسايي عوامل حادثه خيز در جهت رفع آن برنامه ريزي كرده و از بروز حوادث آينده پيشگيري كرد.

به عنوان مثال يكي از موارد تخلف استفاده از وسايل نقليه نامطمئن است كه از كمترين استانداردهاي لازم برخوردار هستند و با جان دانش آموزان بازي مي كنند . يا رانندگاني كه بدون داشتن صلاحيتهاي لازم مسئوليت حمل و نقل دانش آموزان كه سرمايه هاي كشور هستند را برعهده دارند. در تصادف سرويس مدرسه اي كه ماه گذشته در شهر تهران رخ داد ،كارشناس راهنمايي و رانندگي علت حادثه را عدم رعايت حق تقدم از سوي راننده سرويس دانش‌آموزان عنوان و اعلام کرد: متاسفانه خودروي فوق فاقد مجوز و برچسب سرويس مدارس بوده. بله عامل انساني و وسيله نقليه نامطمئن 2 عاملي است كه متاسفانه مقصر بيشترين تصادفات را تشكيل مي دهند و از همه مهمتر نبود نظارت كافي اين چرخه معيوب را در سراسر كشور ايجاد مي‌كند.

بي گمان اجراي قوانين محكم و بازدارنده در اين موارد و نظارت كافي مي تواند نقش بسيار مهمي در كاهش تصادفات سرويس مدارس داشته باشد.

باعث تاسف است كه اكنون كه خط آخر اين نوشتار رقم مي خورد، خبر رسيد كه باز هم، در تصادف ميني بوس حامل دانش آموزان با تريلي، 2 دانش‌آموز جان خود را از دست دادند.


 با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامي در حسينيه امام خميني(ره)؛
  مراسم عزاداري ايام شهادت حضرت صديقه کبري(س) برگزار شد 

 مراسم عزاداري ايام شهادت امّ ابيها حضرت صديقه کبري سلام‌ا... ‌عليها با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامي، روساي قواي مجريه و قضائيه، جمعي از مسئولان و هزاران نفر از قشرهاي مختلف مردم در حسينيه امام خميني(ره) برگزار شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، در اين مراسم، حجت‌الاسلام و المسلمين خاتمي با اشاره به تقارن چهلمين سالگرد انقلاب اسلامي با ايام شهادت حضرت صديقه کبري (س) گفت: افتخار انقلاب اسلامي حرکت در راه حضرت صديقه کبري(س) و اهداف والاي آن حضرت است.

سخنران مراسم با برشماري شباهت‌هاي دوران کنوني با جنگ احزاب خاطرنشان کرد: دشمني‌ها عليه ملت ايران، اين ملت را قوي‌تر خواهد کرد و بي‌ترديد از گردنه‌هاي سخت با موفقيت عبور خواهيم کرد.


  رييس جمهور:
 ايران همواره به صلح و ثبات منطقه کمک کرده است 

 رييس‌ جمهوري همه ملت ايران را به حضور گسترده و پرشکوه در راهپيمايي 22 بهمن فرا خواند و گفت: حضور حماسي و باشکوه مردم در نيمروز 22 بهمن مي‌تواند پاسخي قاطع به همه توطئه‌هاي يکسال گذشته دشمنان باشد و اين نيمروز در حقيقت ساعت‌هاي قدر ملت ايران است.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در سخناني با تبريک فرا رسيدن چهلمين سالگرد پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي، افزود: مردم بزرگ ايران صاحبان اصلي انقلاب اسلامي هستند و روز 22 بهمن روز ايران و همه ايرانيان است.

رييس جمهوري خاطرنشان کرد: در سال 57 و در روزهاي دهه فجر همه ملت ايران به استثناء خاندان منحوس سلطنت به صحنه آمدند و پيروزي انقلاب را با حضور، مشارکت و فداکاري خود خلق و طي 40 سال گذشته نيز به خوبي از آن حفاظت و صيانت کردند.

روحاني دهه فجر امسال را داراي دو ويژگي خاص عنوان کرد و گفت: اولين ويژگي اين است که 40 سال از پيروزي انقلاب سپري شده و وارد چهل و يکمين بهار پيروزي انقلاب مي‌شويم و دهه پنجم انقلاب اسلامي آغاز مي‌شود.

رييس جمهوري تصريح کرد: از طرف ديگر در اين ايام شاهد توطئه‌هاي جديد آمريکا و صهيونيست‌ها عليه ملت ايران هستيم و در طول يک سال گذشته دشمنان انقلاب اسلامي يعني آمريکايي ها و صهيونيست‌ها نهايت تلاش خود را بکار بردند تا مردم ايران را در اين ايام پريشان خاطر کرده و ملت ايران را نسبت به آينده مأيوس سازند.

ملت ايران از توطئه دشمنان با ايستادگي و وحدت عبور خواهد کرد

روحاني ادامه داد: ملت ايران برغم همه دشمني‌ها با حضور، مشارکت و فريادهاي خود در کنار انقلاب و ايران عزيز به دنيا نشان خواهند داد که نسبت به آينده کشور خود کاملاً‌ اميدوار هستند و هيچگونه يأس و نااميدي ندارند و از مشکلاتي که دشمنان طرح‌ريزي کردند، با ايثار، ايستادگي و وحدت به خوبي عبور خواهند کرد و سال‌هاي بهتري را نسبت به سال‌هاي گذشته خواهيم داشت.

در 40 سال گذشته عليرغم توطئه‌ها دشمنان، دستاوردهاي بزرگي داشته‌ايم

رييس جمهوري با بيان اينکه آمار و ارقام حاکي از آن است که پيشرفت‌ها و دستاوردهاي بزرگي در طول 40 سال گذشته داشته‌ايم، : در کنار اين دستاوردها از توطئه‌هاي بزرگي نيز عبور کرده‌ايم.

روحاني با تأکيد بر اينکه ايام دهه فجر و 22 بهمن بايد ايام وحدت، اتحاد، يکپارچگي، همنوايي باشد، اظهار داشت: در اين ايام، همه احزاب، گروه‌ها، اديان، اقوام و اقشار مختلف بايستي به صورت يکپارچه در کنار هم باشند و اگر هم اختلاف سليقه‌اي وجود دارد در اين ايام بايد آن را کنار گذاشته و به صحنه بيايند.

حضور گسترده در 22 بهمن؛ تضمين کننده امنيت، استقلال و آزادي مان

رييس جمهوري تصريح کرد: حضور گسترده در 22 بهمن تضمين ‌کننده امنيت، استقلال و آزادي‌مان است و بايد با حضور پرشکوه، دشمن را از ادامه توطئه‌هاي خود مأيوس کنيم.روحاني در ادامه سخنان خود با بيان اينکه دولت جديد آمريکا معمولاً با لحن ناصحيح و نادرست نسبت به ملت ايران سخن مي‌گويد، اظهارداشت: همه دنيا مي‌دانند مشکلاتي که در منطقه و جهان با آن مواجه هستيم، ناشي از مداخلات و حضور نابجاي آمريکا در منطقه است و ملت‌‌هاي منطقه به خوبي آگاه هستند که ايران همواره به صلح و ثبات در منطقه کمک کرده است.

ايران همواره به صلح و ثبات منطقه کمک کرده است

روحاني اضافه کرد: امروز بخش بزرگي از امنيت منطقه ناشي از حمايت قاطع کشورمان از ملت‌هاي منطقه در برابر تروريسم است.

رئيس جمهوري با بيان اينکه کسي نمي‌تواند اتهامات واهي عليه کشورمان مطرح کند، اظهار داشت: آمريکا همواره براي منطقه و جهان مشکل‌آفرين و در مقابل، ايران اسلامي راه‌حل بوده است و ما براي امنيت و ثبات در منطقه و در کشورهاي سوريه، عراق، افغانستان و پاکستان تلاش خواهيم کرد و قدرت و نيروي تأثيرگذار در مقابل ترويسم هستيم و در مقابل اقداماتي که آمريکايي‌ها انجام مي‌دهند ايجاد مزاحمت براي ملت‌هاي منطقه و ملت ايران و شرکت‌هاي مختلف است.


 ترامپ:در اقتصاد آمريکا معجزه رخ داده است 

 
رويترز :رئيس جمهور آمريکا در سخنراني سالانه خود در کنگره گفت که در اقتصاد کشورش معجزه رخ داده است.به گزارش آنا از رويترز، دونالد ترامپ با حضور در کنگره آمريکا (ساختمان کپتال هيل)، دومين سخنراني سالانه خود در دوران رياست جمهوري‌اش موسوم به «وضعيت اتحاد» را ايراد کرد.هرچند سخنراني رئيس جمهور آمريکا قرار بود اتحاد سياسي را به کشوري که دچار يک شکاف عظيم سياسي و اجتماعي است برگرداند؛ ولي طعنه‌هاي غيرمستقيم وي به دموکرات‌ها بر عمق بحران افزود.ترامپ با اشاره به وضعيت اقتصادي آمريکا گفت: در اقتصاد آمريکا يک معجزه رخ داده است و تنها چيزي که مي‌تواند آن را متوقف کند تحقيقات بيهوده‌اي است که اعضاي برخي احزاب باعث آن هستند.وي ادامه داد: بعد از 24 ماه پيشرفت سريع اقتصادي حالا همه جهانيان به ما حسادت مي‌کنند. پيشرفت آمريکا هر روز ادامه دارد و ما در اين راه موفق خواهيم شد.


 عبدالمهدي: استفاده از خاک عراق از سوي هيچ کشوري را نمي‌پذيريم 

ايسنا :عادل عبدالمهدي در واکنش ضمني به اظهارات دونالد ترامپ درباره پايگاه‌هاي نظامي در عراق تاکيد کرد، بغداد استفاده از خاک خود را از سوي هيچ کشور ديگري نمي‌پذيرد.عادل عبدالمهدي، نخست وزير عراق در کنفرانس هفتگي خود بار ديگر وجود پايگاه‌هاي نظامي آمريکا در عراق را رد کرد و گفت اين موضوع تنها محدود به مربيان نظامي در چارچوب فعاليت ائتلاف بين‌المللي ضد داعش مي‌شود.وي خاطرنشان کرد: من با طرف آمريکايي درباره اظهارات اخير مطرح شده هم‌ عقيده نيستم. ما اين مفهوم را رد مي‌کنيم و مخالف استفاده از خاک عراق از سوي هر کشوري عليه کشور ديگر هستيم.

براساس گزارش سومريه نيوز، نخست وزير عراق ادامه داد کشورش نبايد طرفي در هيچ درگيري بين دو کشور باشد.


 برايان هوک:قصد تمديد معافيت‌هاي نفتي را نداريم 

 
اس اند پي گلوبال :با توجه به تمايل شرکت‌هاي ژاپني به از سرگيري واردات نفت از ايران، برايان هوک در مصاحبه تلويزيوني اخير خود اعلام کرد که آمريکا قصد تمديد معافيت‌هاي نفتي را ندارد.به گزارش ايلنا به نقل از اس اند پي گلوبال، با توجه اظهارات اخير برايان هوک، رئيس گروه اقدام در وزارت خارجه آمريکا، بسياري از تحليلگران معتقدند که آمريکا پس از منقضي شدن معافيت‌هاي فعلي، آمريکا معافيت‌هاي جديدي را صادر و يا معافيت‌هاي فعلي را تمديد خواهد کرد. آنها عقيده دارند که قيمت‌هاي نفت مي‌تواند در تمديد معافيت‌ها نقش مهمي داشته باشد.خريداران بزرگ نفت ايران شامل کشورهاي چين، هند، ژاپن، کره جنوبي و ترکيه در نوامبر از معافيت شش ماهه‌ براي ادامه خريد نفت از ايران برخوردار شدند و در عوض اين کشورها متعهد شدند وابستگي خود به نفت ايران را به تدريج کمتر کنند.


 چند روز پس از اظهارات ترامپ؛
  آيت ا... سيستاني:عراق نبايد پايگاه آسيب به کشوري ديگر باشد 

آيت ا... علي سيستاني مرجعيت عالي عراق چند روز پس از اظهارات مداخله جويانه رئيس جمهوري آمريکا، تاکيد کرد که اين کشور نبايد پايگاهي براي آسيب يا زياني به کشوري ديگر باشد.به گزارش ايرنا، مرجعيت عالي عراق در ديدار خانم 'جنين هنيس پلاسچارت' نماينده ويژه جديد دبيرکل و رئيس هيات ياري رساني سازمان ملل به عراق (يونامي) با ايشان گفت: عراق مي خواهد با همه کشورهاي همسايه و ديگر دولت ها، رابطه خوب و متعادل و مبتني بر صلح و منافع مشترک و به دور از مداخله و يا نقض حاکميت و استقلال خود داشته باشد.

وي تاکيد کرد که عراق نبايد پايگاهي براي وارد کردن آسيب و يا زياني به کشوري ديگر باشد.


 ورود 150 کاميون حامل خودروهاي زرهي آمريکا به سوريه 

 حدود 150 دستگاه کاميون حامل تجهيزات و وسائل نقليه زرهي ارتش آمريکا اواخر روز دوشنبه با عبور از مرز عراق، به مناطق تحت نفوذ کُردها در خاک سوريه وارد شدند.به گزارش مهر به نقل از خبرگزاري آناتولي، ارتش آمريکا حدود 150 دستگاه کاميون حامل تجهيزات و وسائل نقليه زرهي را به مناطق تحت سلطه کردهاي وابسته به «يگانهاي مدافع خلق» (پ ک ک) ارسال کرد.

اين کاميونها که حامل وسائل نقليه زرهي، تجهيزات عمراني و دستگاههاي توليد برق بودند، با عبور از گذرگاه مرزي «سمالکا» در مرز عراق و سوريه به محل انبار متعلق به نيروهاي کُرد وابسته به «يگانهاي مدافع خلق» (پ ک ک) در روستاهاي «حرب ايسک» و «سارين» وارد شدند.وسائل نقليه زرهي موجود در اين کاميونها، خودروهاي زرهي چندمنظوره با توان حرکت بالا هستند که دولت آمريکا در اختيار نيروهاي کُرد قرار مي دهد.


 يك نكته از هزاران 

اما و اگرهاي پذيرش بدون آزمون در دانشگاه‌ها

اين روزها درمورد پذيرش بدون آزمون در رشته‌ها و دانشگاههاي مختلف زياد مي‌شنويم. در بسياري از دانشگاهها، امكان ثبت‌نام داوطلبان در دانشگاه بدون پيش‌شرطهاي گذشته فراهم شده و مسئولان اين شرايط را مثبت ارزيابي مي‌كنند. چرا كه ديگر پذيرش در كنكور، به دشواري گذشته نيست و اگر از برخي رشته‌ها و دانشگاههاي مشخص، صرفنظر كنيم، پذيرش با اين شكل و شمايل، استرس داوطلبان را كاهش مي‌دهد. اما در اين خصوص توجه به چند نكته اهميت دارد.

اول اينكه در اين نوع پذيرش‌ها، شايد لازم باشد بيشتر به كيفيت آموزش توجه داشت. چرا كه در ميان داوطلباني كه بدون آزمون پا به دانشگاه مي‍گذارند، عده‌اي هم هستند كه به اندازه كافي و مقبول، نتوانسته‌اند خود را به سطح علمي خوبي برسانند و چه بسا اين امر رفته رفته موجب افت علمي هر چه بيشتر در دانشگاهها گردد. لذا حداقل انتظار مي‌رود دوره‌هاي دانشگاهي اين داوطلبان، با كيفيت علمي همراه باشد تا ضعفهاي علمي احتمالي آنها قوت پيدا نكند.

به علاوه هر چند گاه يك بار زمزمه‌هاي درنظر گرفتن چنين امكاني براي مقاطع تكميلي ارشد و دكتري هم شنيده مي‌شود. هر چند هنوز بحث جدي‌اي در اين خصوص صورت نگرفته، اما به هر حال، ذكر اين نكته لازم است كه در مقاطع تكميلي، كه اساسا پژوهش در درجه اول اهميت است، پذيرش بي‌ضابطه مي‌تواند مشكلاتي را كه هم‌اينك نيز در مقاطع تكميلي كم نيست، تشديد كند.

به علاوه لازم است براي دورنما و آينده اين تعداد فارغ‌التحصيل برنامه‌ريزي‌ و دورانديشي لازم اعمال شود.


 ميز خبر 

 رئيس مجلس شوراي اسلامي:

دستور رهبري براي اصلاح ساختار کشور در 4 ماه آينده

رئيس مجلس: رهبر معظم انقلاب دستور فرمودند که ظرف 4 ماه آينده اصلاحاتي در ساختار کشور صورت بگيرد که ممکن است به اصلاح بودجه هم بيانجامد.به گزارش صدا و سيما ، علي لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي در جلسه شوراي اداري استان به دستور رهبري براي اصلاح ساختار کشور ظرف 4 ماه آينده اشاره کرد.رئيس مجلس شوراي اسلامي همچنين از دستور رهبر معظم انقلاب براي اصلاح ساختارها در کشور خبر داد . وي گفت: رهبر معظم انقلاب دستور دادند ظرف چهار ماه آينده اصلاح ساختارها در کشور انجام شود که ممکن است به اصلاح بودجه هم بيانجامد.رئيس مجلس افزود: بعد از آنکه کار بودجه در مجلس تمام شد اين بحث پيگيري خواهد شد . آقاي لاريجاني گفت: اصلاح ساختارها براي تسهيل در کار مردم خواهد بود .لاريجاني گفت: تامين نياز‌هاي اساسي مردم و رفع مشکلات آنان و اصلاح روش‌هاي ناکارآمد از ديگر مولفه‌هاي راهبرد نظام است.

سرگئي لاوروف خبر داد؛

روسيه طي 6 ماه از پيمان منع سلاح‌هاي هسته‌اي ميان‌بُرد خارج مي ‌شود

خبرگزاري اينترفکس به نقل از وزير خارجه روسيه اعلام کرد که مسکو در پاسخ به خروج آمريکا از «پيمان منع سلاح‌هاي هسته‌اي ميان بُرد» طي شش ماه آينده از اين پيمان خارج مي‌­شود.

به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، «سرگئي لاوروف» وزير خارجه روسيه اعلام کرد که مسکو در پاسخي مناسب به خروج آمريکا از پيمان منع سلاح‌هاي هسته‌اي ميان بُرد، از اين پيمان خارج مي ‌شود.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

انجمن بين المللي دانشگاه ها

يازدهمين کنفرانس عمومي دوربان، آفريقاي جنوبي 22-25 اوت 2000

ليست شرکت کنندگان

ليست بر اساس کشور و موسسه

نام کشور ها بر اساس حروف الفباي انگليسي مرتب شده است.

عضويت در انجمن بين المللي دانشگاه ها با ستاره () نشان داده مي شود.

موريس

دانشگاه مائوري تيوس - University of Mauritius

پروفسور غلام محمدباي (Prof. Goolam MOHAMEDBHAI) - معاون

آدرس: Reduit

تلفن: 230 454 1041

فکس: 230 465 1337

پست الکترونيک: mobhai@uom.ac mu

مکزيک

دانشگاه خودمختار بنمريتا دي پوبلا –

Benemerita Universidad Autonoma de Puebla

دکتر انريکه دوجر گوئِررو (Dr. Enrique DOGER GUERRERO) - رئيس

آدرس: 5 Ote 202 Letara Col. Centro

تلفن: 52 22 46 56 32

فکس: 55 22 32 32 69

پست الکترونيک: endoger@siu.cen.buap.inx

دکتر جرج چاوز راميرز (Dr. Jorge Chavez RAMIREZ )- مدير روابط بين الملل

آدرس: 4 Sur 303

تلفن: 52 22 42 68 41

فکس: 52 22 32 30 58

پست الکترونيک: ciari@siu.buap.mx

دانشگاه ايبِرو آمريکانا - Iberoamericana University

دکتر جِيم اميليو گونزالز ماگانا (Dr. Jaime Emilio GONZALEZ MAGANA )- دبير اجرايي

آدرس: Paseo de la

تلفن: 52 52 67 43 19

فکس: 52 52 67 43 04

پست الکترونيک: emilio.gonzalez@uia.mx

دانشگاه خودمختار دِ نئوو لِوين - Universidad Autonoma de Nuevo Levin

دکتر ريس تامز گوئررا (Dr. Reyes TAMEZ GUERRA ) - رئيس

آدرس: Cd. Universitaria 80. Piso Torre

تلفن: 3 29 40 24

فکس: 3 29 40 67

پست الکترونيک: itames@ccrdsi.uanl.mx

دانشگاه ملي مکزيک - University National of Mexico

دکتر خوان رامون دلا فونته (Dr. Juan Ramon DE LA FUENTE) - رئيس

آدرس: Torre de Rectoria 6 Piso, D.F 04

تلفن: 5622 1281

فکس: 5550 8772

پست الکترونيک: nolte@prodigy.net.mx

دانشگاه گوادالاجارا - University of Guadalajara

خانم آدريانا آيلا (Ms. Adriana AYALA )- هماهنگ کننده

آدرس: Ave Jua'ree 976 Piso, Guadalajara

تلفن: 3 826 4048

فکس: 3826 7880

پست الکترونيک: adrianaa@redudg.udg.mx

دکتر ميسائل گراديلا دامي (Dr. Misael GRADILLA DAMY) - معاون

آدرس: Av. Juarez 975, Guadalajara 44

تلفن: 523 825 22 42

فکس: 523 826 1340

پست الکترونيک: misael@redudg.udg.mx

دانشگاه وراکروز - University of Veracruz

آقاي ويکتور آرِدوندو (Mr. Victor ARREDONDO) - رئيس

آدرس: Edificio 'A' Rectoria 3er Piso, Lomas del

تلفن: 28 421 763

فکس: 28 17 6370

پست الکترونيک: victor@speedy.coacade.uv.mx

دانشگاه خودمختار ملي مکزيک –

Unversidad Nacional Autonoma de Mexico-UNAM

پروفسور کارلوس نولته (Prof. Carlos NOLTE )– مشاور رئيس

آدرس: Av. Unversidad 3000 Torre de Rectoria

تلفن: 2530 5616 0580

فکس: 523 5616 0035

پست الکترونيک: delval@servidor.unam.mx


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته