جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/11/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6049


آخرين تغييرات كنكور سراسري 98


جزئيات برگزاري آزمون دکتري تخصصي سال98


اعلام نتايج آزمون هاي Ept و ارزيابي مهارت‌هاي عربي دانشگاه آزاد


جزئيات ثبت‌نام در بورسيه کشور چين


خبرنامه


يادداشت


ميز خبر


 آخرين تغييرات كنكور سراسري 98  

 
رئيس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: امسال دو نوع سؤال براي داوطلبان نظام قديم و نظام جديد آموزشي خواهيم داشت. ثبت‌نام براي کنکور سراسري سال 98 تا 2 اسفند ادامه دارد. کنکور سراسري سال 98 در روزهاي 13 و 14 تيرماه 98 برگزار مي‌شود.

طراحي دو نوع سؤال در کنکور 98

خدايي افزود: با توجه به تغيير نظام آموزش متوسطه، دو نوع سؤال براي نظام قديم و نظام جديد متوسطه طرح خواهد شد. پس از آزمون نمرات تراز مي‌شود و پذيرش بر اين اساس انجام خواهد شد و ظرفيت جداگانه ندارند. هم‌چنين يک دفترچه راهنما براي آزمون سراسري منتشر خواهد شد و داوطلبان وجه ثبت‌نام را پرداخت خواهند کرد. ثبت‌نام در اين مرحله براي پذيرش مهرماه 98 است.

تأثير 30 درصد سوابق تحصيلي در آزمون سراسري سال 98

خدايي گفت: براي سال 98 بر اساس مصوبه شوراي سنجش و پذيرش دانشگاه‌ها، 15 درصد پذيرش دانشگاه‌ها با آزمون است. 30 درصد تأثير آزمون به‌صورت مثبت است. درواقع دو نمره براي داوطلب ساخته مي‌شود که يکي از آن‌ها با احتساب سوابق تحصيلي و يکي از آن‌ها بدون احتساب سوابق تحصيلي است و هرکدام بالاتر بود همان براي داوطلب اعمال مي‌شود.

پذيرش در دانشگاه‌هاي برتر بر اساس سوابق تحصيلي

وي يادآور شد: بر اساس قانون ما موظف هستيم که 85 درصد ظرفيت پذيرش دانشگاه‌ها را بدون آزمون و براساس سوابق تحصيلي پذيرش کنيم و در اين ميان رشته‌هاي پر متقاضي که 15 درصد ظرفيت را تشکيل مي‌دهند با آزمون باشند. در ظرفيت بر اساس سوابق تحصيلي از دانشگاه‌هاي برتر نيز رشته‌هايي وجود دارد که کمتر متقاضي دارند اما از تمام دانشگاه‌هاي دولتي در اين پذيرش رشته وجود دارد.

پشت کنکوري‏هاي رشته‌هاي رياضي و علوم انساني 30 درصد داوطلبان کنکور را تشکيل مي‌دهند و اين ميزان در علوم تجربي 70 درصد و انتظار اين است که در زمان ثبت‌نام براي پذيرش بر اساس سوابق تحصيلي اين عده در اين پذيرش شرکت کنند.

خدايي افزود: زودتر و يا ديرتر درخواست دادن به دانشگاه‌ها تأثيري در پذيرش ندارد. به دانشگاه‌ها اعلام شده است که گرفتن درخواست‌ها بايد تا 6 شهريورماه 98 پايان پذيرد تا دانشگاه‌ها پردازش اين مسئله را از آن زمان آغاز کنند و اولويت‌هاي پذيرش را به داوطلبان اعلام کنند.

کل پذيرش نظام آموزش عالي با احتساب علمي کاربردي و فني و حرفه‌اي بيش از 89 درصد با سوابق تحصيلي است. اما با توجه به اينکه نظام آموزش متوسطه در اين گروه تغيير مي‌کند پذيرش در گروه فني حرفه‌اي امسال با آزمون هم خواهد داشت.

پذيرش مازاد بر ظرفيت

رئيس سازمان سنجش گفت: در دو بخش ظرفيت اضافه مي‌شود يکي از آن‌ها مصوبات قانوني است و ديگري سهميه‌ها. دانشگاه‌ها بايد بدانند که درجايي که رقابت سنگين و سخت است سازمان سنجش به نفع داوطلب ظرفيت را تفسير مي‌کند بنابراين ممکن است مازاد بر ظرفيت پذيرش صورت گيرد.

وي يادآور شد: حدود 7 درصد در کنکور سراسري و حدود 12 درصد در کنکور کارشناسي ارشد مازاد بر ظرفيت اعلام مي‌شود که به دليل وجود قانون‌هاي بالادستي اين موضوع رخ مي‌دهد. دانشگاه‌ها مي‌توانند در زمان اعلام ظرفيت اين مازاد را در نظر بگيرند.

کم‌رنگ کردن وزن کنکور با ايجاد جايگزين امکان‌پذير است

رئيس سازمان سنجش درباره مباحثي که درباره حذف کنکور بيان مي‌شود، گفت: حذف کنکور به يک موضوع اجتماعي بدل شده است اما کم‌رنگ کردن وزن کنکور با ايجاد جايگزين امکان‌پذير است. نظام آموزش متوسطه نيز بايد پوشش نمره‌اش افزايش پيدا کند تا بتوانيم رشته‌هاي بيشتري را از با آزمون حذف کنيم.

اعلام ظرفيت پذيرش در کنکور 98

وي درباره ظرفيت پذيرش در کنکور 98 گفت: ظرفيت کنکور 98 بدون دانشگاه آزاد حدود 760 هزار نفر است. اما در سال گذشته و در کنکور 97 از ميزان ظرفيت 760 هزار نفر و بعد از دو تکميل ظرفيت اعلامي حدود 500 هزار نفر در دانشگاه‌ها ثبت‌نام کردند.


 جزئيات برگزاري آزمون دکتري تخصصي سال98 

 آزمون دکتري تخصصي سال 98 در روز جمعه دوم اسفندماه 97 با رقابت 195 هزار نفر برگزار مي‌شود. تعداد داوطلبان آزمون دکتري 98 نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.رئيس سازمان سنجش درباره ظرفيت دکتري تخصصي در دانشگاه‌ها گفت: سال 97 تعداد داوطلبان آزمون دکتري 223 هزار نفر بود که اين تعداد در سال 98 به 195 هزار نفر رسيده است. 57 درصد داوطلبان آزمون دکتري تخصصي سال 98 را مردان و 43 درصد را زنان تشکيل مي‌دهند.

پس از برگزاري آزمون، هفته آخر فروردين 98 نتايج اوليه اعلام مي‌شود و در ارديبهشت‌ماه 98 انتخاب رشته انجام خواهد شد. همچنين در آخر ارديبهشت‌ماه و اوايل خردادماه سال 98 افراد واجد شرايط به دانشگاه‌ها براي مصاحبه معرفي مي‌شوند.وي گفت: کل ظرفيت آزمون دکتري تخصصي سال 98 شامل دانشگاه‌هاي دولتي و دانشگاه آزاد 22 هزار نفر است.رئيس سازمان سنجش درباره ظرفيت دکتري تخصصي در دانشگاه‌ها گفت: سال گذشته ظرفيت دکتري در دانشگاه‌ها 14 هزار نفر بود که پس از تکميل ظرفيت تعداد 12 هزار و 300 نفر در دانشگاه‌ها ثبت‌نام کردند و بخشي از ظرفيت خالي ماند.


 اعلام نتايج آزمون هاي Ept و ارزيابي مهارت‌هاي عربي دانشگاه آزاد 

 نتايج آزمون Ept و آزمون فراگير ارزيابي مهارت‌هاي عربي بهمن‌ماه 97 دانشگاه آزاد اعلام شد.مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد اعلام کرد نتايج آزمون هفت و آزمون فراگير ارزيابي مهارت‌هاي عربي بهمن‌ماه 97 دانشگاه آزاد اسلامي اعلام شد.

کليه داوطلبان مي‌توانند با مراجعه به سامانه مرکز سنجش و پذيرش به نشاني English.iau.ac.ir/ept از نتيجه اين آزمون مطلع شوند.


 جزئيات ثبت‌نام در بورسيه کشور چين  

 کشور چين براي سال تحصيلي 2020-2019 تعدادي از دانشجويان کشورمان را در مقطع تحصيلات تکميلي با اولويت دانشجويان دکتري بورس مي‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر معاونت بورس و امور دانشجويان خارج وزارت علوم اعلام کرد: نظر به اقدامات و تلاش‌هاي به‌عمل‌آمده، دولت جمهوري خلق چين با اعطاي تعدادي بورس در مقاطع تحصيلات تکميلي ترجيحاً دکتري PHDدر رشته‌هاي تحصيلي مختلف براي سال تحصيلي 2020-2019 موافقت کرده است.

بر همين اساس و بنا به سياست‌هاي اعطايي بورس دولت‌هاي خارجي علاقه‌مندان مي‌توانند با مراجعه به آدرس‌هاي اينترنتي، www.campuschina.org و https://www.csc.edu.cn/studyinchina نسبت به ثبت‌نام اوليه در رشته‌ها و دانشگاه‌هاي مورد تائيد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري (grad.saorg.ir) و رشته‌ها و دانشگاه‌هاي مورد تائيد وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي (edd.behdasht.gov.ir ) و اخذ کد ثبت نامي از سامانه فوق‌الذکر اقدام کنند.

ضروري است متقاضيان از طريق سامانه اطلاع‌رساني اداره کل بورس و اعزام دانشجويان به آدرس Scholarship.Saorg.ir نسبت به ثبت‌نام در سامانه جامع دانشجويي (سجاد) تا پايـان وقـت اداري مـورخ 9 اسفندماه 1397 برابر با 28 فوريه 2019 اقدام کنند.

پس از پايان مهلت مقرر به هيچ‌گونه درخواستي ترتيب اثر داده نخواهد شد. اين ثبت‌نام به‌منزله ثبت‌نام اوليه بوده و ارزيابي و تائيد نهايي پذيرش متعاقباً اعلام خواهد شد.

انتخاب متقاضيان برتر بر اساس سوابق تحصيلي، نمره زبان انگليسي، ساير توانمندي‌هاي علمي و همچنين ارزيابي مصاحبه دانشگاه پذيرنده انجام مي‌گيرد.

طبق سياست‌هاي کلي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و همچنين اصلاح ماده 35 معافيت تحصيلي مجلس شوراي اسلامي در خصوص متقاضيان ديپلمه براي ادامه تحصيل در دانشگاه‌ها را صرفاً محدود به دانشگاه‌هاي داخل کشور کرده است.

بنابراين بورس دولت‌هاي خارجي براي دوره‌هاي شروع از ديپلم (کارشناسي و عمومي رشته‌هاي پزشکي) در اولويت وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي نيست. همچنين در سال جديد تحصيلي، امکان درخواست مرخصي حتي براي (يک يا دو ترم) وجود نخواهد داشت


 خبرنامه 

 رئيس سازمان سنجش:

تکميل ظرفيت براي پذيرش با سوابق تحصيلي حذف نمي‌شود

رئيس سازمان سنجش آموزش کشور با تأکيد بر اين‌که تکميل ظرفيت براي داوطلبان با آزمون در سال آينده به‌طورکلي حذف شد گفت: اما داوطلباني که پذيرش آن‌ها بر اساس سوابق تحصيلي صورت مي‌گيرد مي‌توانند از طريق تکميل ظرفيت وارد دانشگاه شوند.

به گزارش ايسنا، دکتر ابراهيم خدايي در خصوص آخرين وضعيت پذيرش از طريق تکميل ظرفيت در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي در سال 98 گفت: بحث تکميل ظرفيت در دانشگاه‌ها و پذيرش دانشجو از اين طريق به‌طور کامل حذف نشده است و فقط فرآيند پذيرش تغيير کرده و سازوکارهاي اين موضوع متفاوت‌تر شده است.

وي در ادامه تصريح کرد: سيستم پذيرش سازمان سنجش آموزش کشور براي تمامي داوطلبان کنکور باز است و هرزماني که داوطلب درخواست پذيرش در دانشگاه‌ها ارسال کند ما براي دونيم سال يعني مهر و بهمن آن‌ها را پذيرش خواهيم کرد. طبيعتاً وقتي دانشجويي در نيم سال مهرماه تعيين تکليف شد، مجدداً اين سيستم از آبان ماه فعال خواهد شد تا پذيرش براي بهمن‌ماه صورت بگيرد. بنابراين فرآيند به‌هيچ‌عنوان متوقف نمي‌شود و فقط شيوه پذيرش متفاوت شده است.

دکتر خدايي در پايان تأکيد کرد: پذيرش دانشجو از طريق تکميل ظرفيت صرفاً براي داوطلباني که بر اساس سوابق تحصيلي وارد دانشگاه خواهد شد اجرايي مي‌شود و داوطلباني که از طريق آزمون و کنکور در دانشگاه پذيرش شده‌اند، نمي‌تواند در مرحله تکميل ظرفيت شرکت کنند و پذيرش از اين طريق براي اين داوطلبان به‌طور کلي حذف شده است.

انتقال واحدهاي دانشگاه پيام نور به شهرهاي بزرگ

به گزارش صداوسيما، منصور غلامي در برنامه گفتگوي ويژه خبري شبکه دو سيما با اشاره به فعاليت 190 مرکز رشد در دانشگاه‌ها و 43 پارک علم و فناوري افزود: شغل‌هايي که بر اساس دانش ايجاد مي‌شود يک‌پنجم ايجاد شغل‌هاي ديگر سرمايه نياز دارد.

وي گفت: در 10 سال اخير براي تبديل کردن علم به فناوري توليد و ثروت تلاش کرده‌ايم و تشکيل و سرعت حرکت شرکت‌هاي دانش‌بنيان در اين زمينه خوب بوده است.

غلامي گفت: تعداد قابل‌توجهي مقاله علمي درنتيجه همکاري مشترک اساتيد ما و اساتيد ديگر کشورها چاپ‌شده است.

وي افزود: با توجه به نزديک بودن دستاوردهاي علمي کشور با اروپا با اين کشورها ارتباط نزديک‌تري داريم اما با کشورهايي مانند چين، روسيه و آفريقاي جنوبي نيز تعاملات علمي وجود دارد.

وي بابيان اينکه بحث تعطيلي مراکز علمي و دانشگاهي مطرح نيست افزود: دانشگاه‌هاي پيام نور به شهرهاي بزرگ‌تر منتقل مي‌شوند و دانشگاه‌هاي علمي ــ کاربردي که برخي دستگاه‌هاي دولتي آن‌ها را ايجاد کرده‌اند به بخش خصوصي سپرده مي‌شوند.

غلامي گفت: دانشگاه آزاد اسلامي نيز طرحي را براي ساماندهي مراکز علمي خود با توجه به کاهش دانشجو پيگيري مي‌کند.

انتشار ظرفيت و عناوين رشته هاي دانشگاهي پذيرش با سوابق تحصيلي

اسامي رشته‌هاي صرفاً با سوابق تحصيلي در 281 عنوان رشته محل با 550 هزار ظرفيت اعلام شد.

داوطلبان مي‌توانند از 20 اسفندماه تا 6 شهريورماه براي پذيرش مهر 98 در اين رشته‌ها اقدام کنند.رئيس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: اسامي رشته و همچنين ثبت‌نام براي پذيرش بدون کنکور از طريق سايت سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني www.sanjesh.org انجام مي‌شود. وي افزود: داوطلبان در اين مرحله نيازي به پرداخت هزينه ندارند و مي‌توانند تا 100 کد رشته را انتخاب کنند. خدايي گفت: 20 درصد ظرفيت اين نوع پذيرش روزانه و 50 درصد ظرفيت شبانه است. اما بيشتر ظرفيت شهريه پردازها به پذيرش بر اساس سوابق تحصيلي اختصاص دارد.

وي گفت: رشته‌هاي دانشگاه آزاد در اين مجموعه رشته‌ها نيستند. در حال حاضر رشته‌هاي اين دانشگاه به شوراي گسترش دانشگاه‌ها براي تائيد ارسال‌شده است که پس از تائيد تا تاريخ 20 اسفند به اين مجموعه اضافه مي‌شود.

الزام اساتيد به گذراندن دوره آموزش پزشکي مجازي

معاون آموزشي وزارت بهداشت با تأکيد بر توسعه آموزش مجازي علوم پزشکي گفت: به‌زودي تمامي دروس بر روي سامانه مجازي قرار مي‌گيرد و اساتيد بايد دوره آموزش پزشکي مجازي بگذرانند.به گزارش روابط عمومي وزارت بهداشت، دکتر باقر لاريجاني در نشست شوراي عالي آموزش مجازي با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه توسعه آموزش مجازي علوم پزشکي در سطح کشور گفت: زيرساخت‌هاي بسيار خوبي در اين زمينه ايجادشده و از اين زيرساخت‌ها علاوه بر مجازي‌سازي دروس در ساير امور آموزش نيز بهره‌برداري مي‌شود.

لاريجاني با تأکيد بر اينکه توسعه آموزش مجازي، آموزش علوم پزشکي کشور را متحول مي‌کند اظهار داشت: کارهاي بسيار ارزشمندي در دانشگاه علوم پزشکي مجازي و در سطح کشور در خصوص توسعه آموزش مجازي علوم پزشکي صورت گرفته است.

دبير شوراي آموزش پزشکي و تخصصي بابيان اينکه بستر خوبي در دانشگاه‌ها ايجادشده که مي‌توانيم از آن استفاده کنيم، گفت: در تمامي برنامه‌هاي تحول و نوآوري در آموزش پزشکي بحث رصد دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها به‌صورت جدي پيگيري مي‌شود و در برنامه‌هايي مثل بين‌المللي سازي و مجازي‌سازي تأکيد بيشتري روي رصد تخصصي اين حوزه‌ها در دانشگاه‌ها وجود دارد.وي به برنامه‌هاي وزارت بهداشت براي توانمندسازي اعضاي هيئت‌علمي با استفاده از بستر دانشگاه علوم پزشکي مجازي اشاره کرد و گفت: برنامه کارشناسي ارشد آموزش پزشکي براي اعضاي هيئت‌علمي دانشگاه‌ها در دست اجرا است و در هيئت مميزه نيز تصويب شد که اعضاي هيئت‌علمي در ابتداي جذب بايد دوره آموزش پزشکي مجازي رابگذرانند.


 يادداشت 

 تأثير پژوهش بر توسعه علمي كشور

Eeffect Research On Development scientific country

منصور يحيوي

Yahyavi.ir@gmail.com

پژوهش، به‌عنوان يکي از شاخص هاي مهم رشد و پيشرفت هر كشوري مطرح مي‌شود. به‌طوري که كارهاي پژوهشي از جمله تعداد مقالات پذيرش‌شده در ژورنال‌هاي بين‌المللي (ISI) از معيارهاي سنجش رشد علمي كشور است. مطالعات نشان مي‌دهد توان رقابت علمي هر كشور با ميزان كارهاي پژوهشي آن رابطه مستقيم دارد. با اين وجود متأسفانه در كشور مساله پژوهش هنوز به‏درستي جايگاه واقعي خود را پيدا نكرده و کم‌وبيش داراي نقاط ضعف است كه بايد بيشتر موردتوجه قرار گيرد.

بسياري از كشورهاي پيشرفته جهان ازلحاظ آمار پژوهش‌هاي انجام‌شده در رديف رتبه‌هاي بالاتري قرار دارند. در اين ميان كشور ما با توجه به وجود تعداد زيادي دانشگاه و مراكز آموزش عالي و تحقيقاتي هنوز نتوانسته رتبه قابل قبولي را كسب نمايد. اين سؤالي است كه براي بسياري از انديشمندان مطرح است.

پژوهش اساسي ترين نيروي محرکه يک جامعه در مسير پيشرفت است. از اين رو آشنايي دانشجويان با اهداف و فرايند اجراي طرح‌هاي تحقيقاتي يکي از مؤثرترين راه‌هاي گسترش سطح پژوهشي است.

رساله‌ها و پايان‌نامه‌ها قطب اصلي كارهاي پژوهشي در كشور است. اين در حالي است كه نتايج و يافته‌هاي بسياري از پايان‌نامه‌ها كمتر مورداستفاده قرار مي‎گيرد. به نظر مي‎رسد، دليل اين امر عدم توجه به نكات مهم پژوهشي ازجمله جامعه آماري، روش تحقيق، آزمون فرضيه‌ها و ... است.

رساله‌هاي دوره دكتري انعكاسي از خط پژوهشي و اعتبار علمي كشور است. اما با نارسايي‌هاي برنامه‌ريزي در اين زمينه مواجه هستيم. يكي از اين نارسايي‌ها مطابقت موضوع پژوهش با اولويت پژوهشي كشور است. البته در اين زمينه برنامه‌ريزي‏هاي لازم توسط وزارت علوم صورت گرفته اما به نظر مي‎رسد تا مرحله عملياتي شدن آن نياز به سالها زمان داريم.

مطالعات نشان مي‌دهد توسعه علمي، صنعتي و فرهنگي هر کشور بدون توجه به امر پژوهش با موفقيت چنداني همراه نخواهد بود. درواقع پژوهش موتور محرک پيشرفت و توسعه محسوب مي‌شود. هر نوع پيشرفت و توسعه كشوري ارتباط مستقيمي با تحقيقات علمي دارد. رشد و توسعه کشورهاي پيشرفته، گوياي اين واقعيت است.

بنابراين، پژوهش مبناي توسعه است و تضميني براي استمرار آن به شمار مي‌آيد. همچنين، به‌کارگيري نتايج پژوهش‌هاي انجام‌شده در هر زمينه به بهبود راهکار‌ها و روش‌هاي معمول در حل مشكلات منجرمي‌شود.


 ميز خبر 

 دسترسي به پايگاه علمي سيويليکا در دانشگاه فني و حرفه‌اي

دانشگاه فني و حرفه‌اي با انعقاد تفاهم‌نامه با پايگاه علمي سيويليکا به‌عنوان پربازديد‌ترين سايت علمي ايران، دسترسي اساتيد و دانشجويان اين دانشگاه را به منابع علمي اين پايگاه فراهم کرد. به گزارش دانشگاه فني و حرفه‌اي؛ پيرو مذاکرات مرکز اسناد و انتشارات معاونت پژوهش و فناوري دانشگاه فني و حرفه‌اي و پايگاه علمي سيويليکا به‌عنوان پربازديد‌ترين سايت علمي ايران، دسترسي اساتيد، همکاران و دانشجويان اين دانشگاه به منابع علمي اين پايگاه فراهم شد.

دسترسي به پايگاه علمي سيويليکا از طريق آي پي فراهم‌شده است و پژوهشگران در محل 173 دانشکده و آموزشکده دانشگاه فني و حرفه‌اي با مراجعه به وب‌سايت سيويليکا به آدرس https://www.CIVILICA.com امکان دريافت رايگان فايل کامل مقالات داخلي نمايه شده و مقالات بين‌المللي را خواهند داشت.

پايگاه علمي سيويليکا در حال حاضر امکان دريافت بيش از 824000 مقاله معتبر علمي داخلي را براي پژوهشگران دانشگاه فني حرفه‌اي فراهم آورده است و جديدترين فراخوان‌هاي علمي و پژوهشي از طريق اين پايگاه براي جامعه دانشگاهي کشور اطلاع‌رساني مي‌شود.

در طول دوره عضويت، دسترسي به تمام مقالات بين‌المللي (ISI) نيز براي تمام دانشکده‌ها و آموزشکده‌هاي دانشگاه فني و حرفه‌اي در سراسر کشور فراهم است.

برگزاري نمايشگاه انتشارات و پايان نامه‌هاي دانشجويي در دانشگاه تهران

نمايشگاه برگزيده‌هاي انتشارات و پايان‌نامه‌هاي دانشجويي دانشگاه در کتابخانه مرکزي دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه تهران، در اين نمايشگاه 58 عنوان پايان‌نامه کارشناسي ارشد و دکتري با موضوع انقلاب اسلامي و گزيده‌اي از انتشارات دانشگاه تهران در چهل سال اخير در معرض ديد قرار گرفته است.

اين نمايشگاه از 16 تا 25 بهمن‌ماه از ساعت 9 تا 16 در کتابخانه مرکزي، مرکز اسناد و تأمين منابع علمي دانشگاه تهران داير خواهد بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته