جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/11/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6049


آثار منفي ترس بر سلامت انسان


خبر


خبرپزشكي


 آثار منفي ترس بر سلامت انسان 

 شايد يکي از بدترين آثار بدني ناشي از ترس آسيبي باشد که به قلب و سيستم قلبي عروقي وارد مي شود. ترس شديد در بلند مدت مي تواند به مشکلات قلبي جدي منجر شود.

شنيدن سر و صداي عجيب در ميانه هاي شب مي تواند به افزايش ضربان قلب، گشاد شدن چشم ها و احساس تنش در تمام بدن منجر شود.

به گزارش عصر ايران به نقل از "هلث فکتي"، دليل صدا هر چه بوده باشد، آنچه تجربه مي کنيد احساس ترس است. ما مي دانيم که ترس بر روان ما تاثير مي گذارد، اما اين احساس به روش هاي مختلف مي تواند بر سلامت بدن ما اثرگذار باشد.

ناتواني در کسب آرامش

مثالي که در ابتدا به آن اشاره شد را دوباره مد نظر قرار دهيد. بي ترديد، پس از توقف سر و صدا به ندرت پيش مي آيد که احساس آرامش و راحتي بار ديگر به سرعت در شما شکل بگيرد، حتي اگر منبع سر و صدا را کشف کرده باشيد. زماني که بدن واکنش ترس را تجربه مي کند، کسب آرامش دشوار مي شود. بدن خود را براي صدايي ديگر يا نياز دوباره براي واکنش جنگ يا گريز آماده مي کند که بي ترديد کسب آرامش را دشوار مي سازد. زماني که احساس ترس شما بسيار قوي يا در بلند مدت ادامه داشته باشد، اين شرايط وخيم‌تر نيز مي شود.

اضطراب و هراس

اضطراب اغلب مبتني بر موقعيت است. به عنوان مثال، احساس ترس از ارائه سخنراني در برابر همکلاسي ها مي تواند به اضطراب و بروز علائمي مانند تعريق کف دست ها، ضربان قلب سريع، يا حالت تهوع يا حتي يک اختلال اضطراب منجر شود که مي تواند در آينده و زماني که فرد در موقعيتي قرار مي گيرد که احساس ترس را در وي تقويت مي کند، خود را در قالب حملات هراس نشان دهد.

سيستم ايمني ضعيف

واکنش ترس بدن شامل افزايش سطوح هورمون هاي آدرنالين و کورتيزول مي شود. مواجهه بلند مدت با اين مواد شيميايي و ديگر هورمون هاي مرتبط مي تواند اثر منفي بر سيستم ايمني بدن انسان داشته باشد. تضعيف سيستم ايمني توانايي آن در مبارزه با عفونت ها، ويروس ها، يا بيماري هاي ديگر را به همراه دارد. در شرايطي که ترس به صورت مستقيم شما را بيمار نمي کند، اما تجربه آن در بلند مدت براي سيستم ايمني بدن مضر بوده و آن را در برابر ميکروب ها آسيب پذير مي کند.

تقويت غرايز بقا

هنگام احساس ترس، بدن شرايطي به نام واکنش جنگ يا گريز را تجربه مي کند. اين غريزه اوليه از اجدادمان به ما ارث رسيده است که در مواجهه با يک موجود شکارچي بايد براي مبارزه يا فرار تصميم مي گرفتند. زماني که مي ترسيم، قلب سريع‌تر مي تپد و جريان خون از اندام هاي انتهايي، مانند دستها و بيني، به سمت اندام هاي مرکزي هدايت مي شود تا در زمان مبارزه يا فرار براي حفظ زندگي فعاليت هاي کليدي بدن همچنان ادامه داشته باشند.

افسردگي

احساس ترس در بلند مدت مي تواند نه تنها به اضطراب، بلکه به افسردگي، احساس غم، کج خلقي و خستگي منجر شود. افسردگي ناشي از ترس اغلب در افرادي که اين احساسات را به طور منظم تجربه مي کنند و به نظر مي رسد نمي توانند کاري براي بهبود شرايط انجام دهند، رخ مي دهد. به عنوان مثال، مي توانيد فردي را در نظر بگيريد که فوبياي استفاده از آسانسور دارد، اما براي حضور در محل کار خود بايد هر روز از آن استفاده کند.

فوبياها

ترس بلند مدت درباره يک موضوع يا موقعيت خاص مي تواند در نهايت به يک فوبيا از آن موضوع يا موقعيت منجر شود. تجربيات بد، مانند گزيده شدن توسط يک عنکبوت، مي تواند به فوبيا منجر شده يا امکان دارد اين شرايط بدون دليل مشخصي شکل بگيرد که مي توان ترس از پرندگان حتي زماني که هرگز آسيبي به فرد نرسانده اند را مثال زد. فوبياها مي توانند به سرعت گسترش يابند و فرد نه تنها از يک نوع خاص عنکبوت، بلکه از تمام عنکبوت ها و در نهايت حتي تمام حشرات بترسد.

آسيب قلبي

شايد يکي از بدترين آثار بدني ناشي از ترس آسيبي باشد که به قلب و سيستم قلبي عروقي وارد مي شود. ترس شديد در بلند مدت مي تواند به مشکلات قلبي جدي منجر شود. قلب تحت تاثير سطوح بالاي هورمون هاي استرس با کار و تنش بيشتر مواجه مي شود و پس از مدتي ديگر نمي تواند عملکرد درست خود را ارائه کند. از آنجايي که اين اتفاق در بلند مدت رخ مي دهد، همواره فرصت براي معکوس کردن آسيب پيش از آن که جدي شود، وجود دارد.

عدم اعتماد به نفس

ترس پايدار و بلند مدت مي تواند کاهش اعتماد به نفس را در پي داشته باشد. اين شرايط نه تنها مي تواند به از دست دادن فرصت ها منجر شود، بلکه خطر ابتلا به افسردگي و اضطراب را نيز افزايش مي دهد.

سهل انگاري

ترس مي تواند افراد را از انجام کارهايي که ممکن است براي آنها خوب باشد، باز دارد. نه تنها ممکن است فرد رويدادهاي مرتبط با سلامت مانند انجام معاينات پزشکي را ناديده بگيرد، بلکه امکان دارد از حضور در جمع دوستان و اعضاي خانواده و فعاليت هاي ديگر که براي بهزيستي انسان مهم هستند نيز پرهيز کند.

تضعيف حافظه

ترس مي تواند اثر منفي بر حافظه داشته باشد. هنگام احساس ترس، مغز چنان مشغول آماده شدن براي واکنش جنگ يا گريز مي شود که خاطرات را به درستي ثبت نکرده و اغلب نمي تواند به جز ترسي که احساس مي کند روي چيز ديگري متمرکز شود. بدن تلاش مي کند تا با کمک اين فرآيندها از شما محافظت کند، اما در نهايت، اين شرايط تنها احساس نگراني، ترس و سردرگمي بيشتر را به همراه دارد.


 خبر 

 دبيرکل مجمع خيرين سلامت کشور:

براي بعضي از معالجات ضرورت ندارد بيماران راهي پايتخت شوند

حسين علي شهرياري، دبيرکل مجمع خيرين سلامت کشور گفت: خيرين سلامت در سال 96 بيش از هزارميليارد تومان کمک کردند اما اميدواريم اين رقم افزايش يابد.وي افزود: همچنين در 10 سال گذشته بيش از 6 هزار ميليارد تومان کمک خيرين را در حوزه سلامت داشته ايم.

به گزارش آفرينش ، حسين علي شهرياري گفت: البته با توجه به شرايط کنوني ميزان کمک هاي خيرين کاهش پيدا کرده است.

وي با اشاره به کشت حلزون ادامه داد: خيرين سلامت در زمينه کاشت حلزون نيز مشارکت فعال دارند و سالي حدود هزار کشت حلزون داريم و در مجلس نيز براي آن بودجه در نظر گرفته ايم.

شهرياري گفت: بيشترين نتيجه گيري افراد ناشنوا با استفاده از حلزون شنوايي تا 5 سال اول زندگي است اما مواردي تا 20 ساله هم داشتيم که نتيجه داده است. در همين زمينه در خيلي از استان ها مرکز داريم و اميدواريم در استان سيستان و بلوچستان نيز کاشت حلزون را راه بيندازيم. اينها بايد گفتار درماني شوند و همگي آنها نمي توانند براي پروسه درمان به تهران بيايند.

وي اضافه کرد: براي بعضي از معالجات ضرورت ندارد بيماران راهي پايتخت شوند. رسانه ها بايد در اين باره فرهنگ سازي کنند. مثلا آنژيوي قلب در همه جا خدماتش به يک کيفيت است و نياز نيست مردم حتما به تهران بيايند. بهتر است بيماران با نظر پزشک در استان خودشان درمان شوند و اگر نياز بود راهي بيمارستان هاي مجهزتر شوند تا دچار مشکل نشوند.

شهرياري گفت: 56 مرکز مجمع خيرين سلامت در استان ها داريم که با دانشگاه ها و دانشکده هاي علوم پزشکي نيز همکاري دارند. به همين دليل هر کسي که قصد دارد در حوزه سلامت کار خير انجام بدهد بهتر است با دانشگاه ها هماهنگ باشد تا به نسبت ضرورت منطقه اقدام شود.

شهرياري ادامه داد: خيرين کارهاي ساخت و ساز را خودشان انجام مي دهند و ما آنها را هدايت مي کنيم. منابع محدود است و خيرين بيشتر خودشان کار ساخت و ساز را انجام مي دهند.شهرياري ادامه داد: بيش از 300 شعبه شوراي مشارکت خيرين در استان ها داريم که با آنها هماهنگ هستيم.

وي افزود: خيرين دوست دارند جايي را بسازند که به نامشان باشد اما ما سعي داريم آنها را به انجام کارهاي پژوهشي در دانشگاه ها سوق بدهيم و يک کرسي پژوهشي به نام آن خير ثبت کنيم.


 خبرپزشكي 

 مطالعات نشان مي دهد؛

مغز زنان 3 سال از مغز مردان جوان تر است

محققان پي بردند مغز زنان 3 سال از مغز مردان جوان تر است، به همين دليل است که هوشياري زنان در مقايسه با مردان طولاني تر است.

به گزارش مهر، محققان دانشگاه واشنگتن در اين مطالعه، مغز 121 زن و 84 مرد را در سنين بين 20 تا 82 سال مورد اسکن قرار دادند تا ميزان جريان اکسيژن و گلوکز را در مغزشان اندازه گيري کرده و نسبت قند مصرف شده براي گليکوليز هوازي را در مناطق مختلف مغز تعيين نمايند.آنها براي پي بردن به رابطه بين سن و متابوليسم مغز از الگوريتم هوش مصنوعي استفاده کردند.محققان طبق اين الگوريتم دريافتند به طورميانگين سن مغز زنان 3.8 سال جوان تر از سن تقويمي شان است.از سوي ديگر، سن مغز مردان به طورميانگين 2.4 سال بالاتر از سن تقويمي شان است.حال محققان در حال بررسي اين موضوع هستند که چه فاکتورهاي ممکن است بر مسير افزايش سن مغز تاثير گذارد.

حمله قلبي خاموش چه علائمي دارد؟

حمله قلبي خاموش همانطور که از عنوانش پيداست از عارضه‌هايي به حساب مي‌آيد که مورد توجه قرار نمي‌گيرد زيرا علائم آن شديد و آشکار نيست.

به گزارش ايسنا، از جمله علائم حمله قلبي خاموش مي‌توان به تنگي نفس و احساس ناراحتي در برخي قسمت‌هاي بدن علاوه بر قفسه سينه اشاره کرد که مي‌تواند شامل کمر، گردن، يک دست يا هر دو دست، فک يا معده باشد. اين احتمال وجود دارد که بيمار با علائمي همچون حالت تهوع، استفراغ و سوزش معده نيز مواجه شود.همچنين درحاليکه علائمي از قبيل احساس خستگي و تعريق براي بسياري از افراد معمول و متداول هستند اما اين علائم اگر به طور ناگهاني يا شديد بروز کنند مي‌توانند نشانه هشداردهنده حمله قلبي باشند.طبق مطالعه‌اي که در سال 2016 انجام گرفت، مشخص شد در آمريکا حدود 45 درصد از تمامي حملات قلبي خاموش هستند. به گفته متخصصان، بايد فاکتورهايي از قبيل سن و جنس مورد توجه قرار گيرد.علائم خاموش بيشتر در افراد مسن به ويژه افراد بالاي 75 سال مشاهده مي‌شود. همچنين، زنان بيش از مردان با علائم حمله قلبي غير مرتبط با درد قفسه سينه مواجه مي‌شوند.بررسي‌ها نشان مي‌دهد زنان بيشتر در معرض بيماري عروق خوني کوچک هستند و اين موضوع نگران کننده است زيرا حملات قلبي خاموش در عروق خوني کوچک رخ مي‌دهد. به گزارش مديکال ديلي، آنچه باعث مي‌شود حملات قلبي خاموش خطرناک و حتي کشنده‌تر باشد اين است که بيمار به موقع درمان‌هاي مورد نياز را دريافت نمي‌کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته