جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/11/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6049

بررسي سيستم پاداش در تيم ملي؛
هر پيروزي، چند ميليارد آب مي خورد؟


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 بررسي سيستم پاداش در تيم ملي؛
 هر پيروزي، چند ميليارد آب مي خورد؟ 

 
با پررنگ شدن موضوع پرداخت يا عدم پرداخت پاداش در تيم ملي فوتبال ايران در دوران جام ملت ها، واکنشهاي اهالي فوتبال به اين مسئله ادامه دارد و برخي آن را زياده خواهي تعبير کرده اند.مصطفي هاشمي طبا معاون سابق رئيس جمهوري و رييس اسبق سازمان تربيت بدني آخرين چهره اي است که در اين باره به اظهارنظر صريح پرداخته و از سيستم مالي حاکم بر تيم ملي در دوران کارلوس کي روش انتقاد کرده است.

سرمربي تيم ملي فوتبال ايران در دوران حضورش در تيم ملي مصوبه يک پروتکل مالي را از هيات رييسه فدراسيون فوتبال دريافت کرده بود و بازيکنان به نسبت پيروزي در بازيهاي رسمي، دوستانه، داخل يا خارج از خانه پاداش هاي مناسبي دريافت مي کرده اند. در زماني که کادرفني و بازيکنان تيم محدود تر بود، با توجه به درصد پرداختي به اعضاي کادر(شامل ماساژورها، تدارکاتي، پزشکان، مسئول رسانه اي، مترجم، بازيکنان، مربيان، اداري و کارلوس کي روش) اين مبلغ به 320 هزار دلار براي هر مسابقه رسمي هم مي رسيد که حتي در دوره دلار 3 هزار توماني عدد قابل توجهي محسوب مي شود.

بنابراين پروتکل، اعضاي کادر به نسبت شغل از 30 تا 100 درصد پاداش دريافت مي کردند و خود کي روش تنها کسي بوده که 200 درصد(دو برابر) پاداش دريافت مي کرده.

هر پاداش براي پيروزي در بازيهاي رسمي 8 هزار دلار بوده است. (اين مصوبه مربوط به دوران قبل از جام جهاني است و شايد پس از آن دچار تغيير مثبت يا منفي شده باشد). به اين اعداد پول توجيبي روزانه ملي پوشان را نيز بايد اضافه کرد. اين توافق مالي با وجود مشکلات فدراسيون تا به امروز پرداخت شده و تنها دو بازي مقابل عمان و چين که با پيروزي ملي پوشان به پايان رسيد، در طلبکاري آنها منظور شده است.

اين پاداش ها و اصرار کي روش به پرداخت آن همواره باعث شده بازيکنان نظم و ترتيب بيشتري در تيم ملي حاضر باشند و به اصطلاح سرشان را مقابل توپ بگذارند. البته اين اهرمي است که همه تيم هاي حرفه اي دنيا از آن استفاده مي کنند. اگرچه در ايران انتقادهايي به آن مطرح شده و برخي از ناظرين عقيده دارند با توجه به اهميت پوشيدن پيراهن تيم ملي هيچ پاداشي بالاتر از آن وجود ندارد.

در حال حاضر با توجه به بحران مالي فوتبال ايران، حفظ اين سيستم مالي براي فدراسيون فوتبال بسيار دشوار به نظر مي رسد. به خصوص که با فاکتور ارسالي از سوي فيفا براي کمپ لوکوموتيو(2.5 ميليون دلار) و همينطور اختصاص بخشي از آن پاداش به بازيکنان تيم ملي و همچنين پاداش صعود به جام جهاني 2018 به سرمربي(800 هزار دلار) و همينطور مخارج سنگين اردوها و بازي هاي تدارکاتي بعيد است که چيزي از مبلغ اهدايي فيفا باقي مانده باشد.

جالب است که بدانيد پيش از حضور کي روش در تيم ملي فوتبال ايران، پاداش پيروزي در مسابقات 500 دلار بود که به همراه يک پول توجيبي 500 دلاري به بازيکنان پرداخت
مي شد. اگر تيم ملي فوتبال ايران به دوران قبل از کي روش باز گردد با توجه به فضاي مالي حاکم در اين سالها کار سرمربي بعدي دشوار است. مگر آن که بازيکنان با عشق بيشتر و با درک ارزش و اهميت پيراهن تيم ملي به اردوها بيايند. همانطور که شکي نيست همه ملي پوشان فوتبال ايران نگاهي عاشقانه تر به پيراهن سفيدي دارند که تمام هدفشان بر تن کردن آن بوده است.


 خبـــرنامه 

 بندهاي جديد در قرارداد سرمربي آينده تيم ملي

تجربه 8 سال با کارلوس کي روش درس هاي بزرگي به فوتبال ايران و البته فدراسيون داد. فدراسيون فوتبال در برخي از جاها متوجه مي شد که رفتار کارلوس کي روش اشتباه است اما براي برخورد راهکار قانوني نداشت.

مهدي تاج به تازگي گفته است که هيچ قانوني براي جريمه کارلوس کي روش در قرارداد او پيش بيني نکرده بوديم! اما حالا قرار است در قرارداد سرمربي جديد تيم ملي که قطعا خارجي خواهد بود بندهايي قرار داده شود که در قرارداد کارلوس کي روش وجود نداشته است.

محدوديت در جذب دستيار خارجي و بهره گيري بيشتر از مربيان داخلي، نظارت بر عملکرد تيم هاي پايه و يا انتخاب يکي از دستياران براي نظارت بر عملکرد تيم هاي پايه، حضور در بازي هاي ليگ برتر و تماشاي بازي هاي داخلي، برگزاري نشست هاي هم انديشي با مربيان داخلي براي بهره گيري از راهکارهاي آنها و... از جمله موارد است که فدراسيون فوتبال قصد دارد در مذاکره و در نهايت عقد قرارداد با مربي جديد تيم ملي روي آن تاکيد کند. همچنين قرار است در خصوص مصاحبه هاي مربي تيم ملي مواردي براي او تبيين شود که يکي از آنها عدم بدگويي از فدراسيون فوتبال و باشگاه ها و مربيان داخلي در گفت و گو با رسانه هاي خارجي است؛ کاري که کارلوس کي روش در جام ملت ها انجام داد و به برانکو و تيم پرسپوليس حمله کرد.

گفتني است وزارت ورزش و جوانان که مورد حملات کارلوس کي روش قرار داشت روي اين مسئله حساس شده است و با توجه به کمک هاي مالي کلاني که به تيم ملي مي کند قرارداد مربي جديد تيم ملي را مورد ارزيابي قرار مي دهد و در صورت تدوين اين بندها از سوي فدراسيون فوتبال آن را تاييد خواهد کرد.

در گذشته عباس ترابيان مامور مذاکره و در نهايت عقد قرارداد با کارلوس کي روش بوده است اما در حال حاضر مدير جديدي براي عقد قرارداد با جانشين کارلوس کي روش مشخص نشده است.

ادعاي سايت انگليسي

محمدي در نزديکي سلتيک

بحث حضور ميلاد محمدي مدافع تيم ملي فوتبال در تيم فوتبال سلتيک بعد از پايان قراردادش با احمد گروژني مدتي است که مطرح شده است. سايت HITC انگلستان در جديدترين مطلب خود پيرامون ميلاد محمدي نوشته است: مدافع تيم ملي فوتبال ايران تابستان آينده قراردادش با تيم احمد گروژني روسيه به اتمام مي‌رسد و بحث حضور اين بازيکن در تيم فوتبال سلتيک مطرح شده است.

البته سلتيکي‌ها ژرمي تونيان مدافع سابق تيم هوفنهايم را فعلا تا پايان فصل جذب کرده اند اما اين انتقال به صورت قرضي صورت گرفته است. سران باشگاه سلتيک با توجه به اينکه مشخص نيست اين مدافع آلماني تا پايان فصل در اين تيم اسکاتلندي باقي بماند قصد دارد ميلاد محمدي را جذب کنند. راجرز سرمربي کنوني سلتيک و سابق ليورپول به دنبال گزينه جديد در پست دفاع است و به همين علت خواستار حضور محمدي در اين تيم شده است. اين رسانه در پايان نوشته است بايد ديد که آيا ميلاد محمدي در پايان قراردادش با تيم روسيه اي به ليگ اسکاتلند خواهد رفت يا خير؟

استقلال جديد مقابل پيکان؛

آماده سبقت

جدال با پيکان اولين نمايش رسمي استقلال در زمستان تلقي مي‌شود؛ جدالي در چارچوب هفته شانزدهم ليگ برتر. نبرد با تيمي که فصل را با مجيد جلالي استارت زد، ولي حالا حسين فرکي را بالاي سر خودش مي‌بيند. استقلالي که امروز مي‌بينيم قطعاً با چهره‌اي که در دور رفت مي‌ديديم تفاوت ويژه‌اي کرده است. حالا ديگر خبري از الحاجي گرو و مارکوس نيوماير نيست، ولي به جاي آن‌ها گونسالوس، پاتوسي و منشا پيراهن آبي را بر تن مي‌کنند. قسمتي از تحولات استقلال مربوط به کل نيم‌فصل خواهد بود و بخشي از آن هم صرفاً محدود به اين بازي مي‌شود.

*قفسي بدون تغيير

درون دروازه استقلال تغييري نکرده است و همچنان مهدي رحمتي و حسين حسيني دروازه‌بانان اين تيم محسوب مي‌شوند البته مهدي نوراللهي هم هست؛ گلري جوان که به تيم اميد نيز دعوت مي‌شود. در نگاه کلي، رحمتي گلر اول استقلال براي نيم‌فصل دوم تلقي مي‌شود. سنگرباني که در دور رفت دوران افت کمي داشت.

*همان مدافعان هميشگي

استقلال در دور رفت بابت عناصر تدافعي خودش مشکلات کمتري داشت و دردسر اصلي‌اش، گل نزدن بود بنابراين کاملاً بديهي بود که وينفرد شفر در ايام نقل و انتقالات نيم‌فصل، سهميه و سرمايه‌اش را با جذب مدافعان هدر ندهد. همان مردان خط دفاعي نيم‌فصل اول، در دور برگشت هم وظيفه کمک به دروازه‌بانان تيم را بر عهده دارند.

*تحولات فراوان

خط مياني استقلال هم در بازي امروز و هم در کل دور برگشت دستخوش تغييرات فراوان است. شفر فردا علي کريمي، اللهيار صيادمنش و همام طارق را در اختيار ندارد؛ البته کريمي و طارق مصدوم هستند و هر گاه خوب شوند، مجال حضور در ميدان را پيدا مي‌کنند، ولي صيادمنش مشکلي براي همراهي تيم نداشته و صرفاً به دليل محروميت، از حضور در جدال مقابل پيکان محروم است. در رابطه با خط هافبک استقلال سوژه‌هاي ديگري هم مطرح است. پاتوسي جذب شده و داريوش شجاعيان نيز با پايان دوران مصدوميت خودش دوباره مي‌تواند بازي کند. بعيد است که پاتوسي بازي کند، ولي شجاعيان احتمالاً به عنوان مهره اصلي يا ذخيره بازگشت خودش به ميادين را اعلام خواهد کرد.

*فوروارد‌هاي جديد

گونسالوس و منشا خريد‌هاي جديد استقلال براي خط حمله تلقي مي‌شوند؛ بازيکناني که در نگاه اول هيچ‌کدام شانس زيادي براي قرار گرفتن در ترکيب ثابت را ندارند. البته شايد به گونسالوس دقايقي بازي برسد. روح‌ا... باقري نيز از کمند مصدوميت خلاص شده و شانس بازي کردن مقابل پيکان را دارد. به اين نفرات بايد معراج پورتقي و زکريا مرادي را نيز اضافه کرد که از تيم اميد به جمع بزرگسالان آبي اضافه شده‌اند و کم‌کم مجال بازي پيدا مي‌کنند.

5 بازي و 4 مساوي

سپاهان افت کرده؟

تساوي سپاهان مقابل صنعت نفت آبادان گواهي مشخص براي افت اين تيم است.

اين تساوي اگر چه در ابتداي نيم‌فصل دوم به دست آمده و مي‌تواند با تعطيلي طولاني مدت ليگ توجيه شود اما روند نزولي سپاهان را ادامه داد. حالا سپاهان در 5 بازي آخر خود فقط يک پيروزي به دست آورده و 4 بار با تساوي يک - يک مقابل حريفانش متوقف شده است. سوال اين است که اين روند ادامه خواهد داشت يا اين که در هفته‌هاي آينده و با برگزاري چند هفته از ليگ برتر، سپاهان به روزهاي خوبش بازخواهد گشت؟


 خبـــرنامه 

 آيا منشا خريد خوبي براي استقلال است؟

مهم‌ترين خبر روز يا حتي کل فصل نقل‌وانتقالات زمستان، استقلالي شدنِ منشا بود. مهاجم پرسپوليس که با نظر برانکو در ليست مازاد اين تيم قرار گرفت و شفر هم دستور به جذب او داد. حال سوالي که پيش مي‌آيد اين است که آيا منشا به درد استقلال مي‌خورد يا نه. استقلال در نيم‌فصل نخست به اندازه پرسپوليس گل خورد، ولي 6 امتياز کمتر از تيم رقيبش کسب کرد که نشان مي‌دهد مشکل اين تيم در گلزني بوده است.

راه حل شفر براي فرار از اين معضل، خريد مهاجم رقيب بوده است. ضمن اينکه استقلال در 8 تا از بازي‌هاي نيم‌فصل در گلزني ناکام بود و از اين حيث جز سپيدرود هيچ تيمي آماري بدتر از استقلال ندارد. يکي از دلايل گل نزدن استقلال، تعداد شوت‌هاي کمي است که مهاجمان اين تيم مي‌زنند. استقلال در جمع 6 تيم بالاي جدول، کمترين شوت و شوت در چارچوب را مي‌زند.

به همين خاطر حالا مهاجمي را خريده که در طي 1.5 فصل حضور در پرسپوليس، طبق آمار، بيشترين ميانگين شوت‌زني را داشته است. فصل قبل منشا به طور متوسط 3.6 شوت در هر مسابقه مي‌زد و اين نيم‌فصل هم در هر نود دقيقه 2.2 مرتبه با شوت شانس‌اش را براي گلزني امتحان مي‌کرد. از نظر تعداد شوت در چارچوب هم منشا در هر دو فصل، دومين بازيکن برتر پرسپوليس بود که نشان مي‌دهد شوت‌هاي پرتعداد اين مهاجم نيجريه‌اي باعث پايين آمدن دقت آن نشده است. البته گادوين منشا دفعات زيادي تصميم مي‌گيرد که از راه دور شوت بزند و اين باعث پايين آمدن نرخ تبديل شوت به گلش شده است. فصل گذشته نرخ تبديل شوت به گل اين بازيکن فقط پنج درصد بود و در اين فصل يک‌درصد ديگر هم افت کرد. البته اين از يک سو به نفع استقلال هم هست.

تيمي که نيم‌فصل اول در خلق موقعيت ضعف داشت، مي‌تواند روي شوت‌هاي از راه دور او هم حساب باز کند. همچنين خود منشا در خلق موقعيت آمار قابل قبولي دارد و در پرسپوليس جزو سه بازيکن برتر از حيث پاس‌کليدي بود. ضمن اينکه منشا توانايي بالايي در حمل توپ دارد و شفر در صورت بازي واکنش‌گرا مي‌تواند روي ضدحمله‌هاي سريع اين بازيکن هم حساب باز کند. همين تبحر منشا باعث شده بود که او در پيکان به مراتب نمايش بهتري از پرسپوليسي داشته باشد که برانکو تملک توپ را در دستور کار قرار داده بود.

البته اينطور نيست که با بازي مالکانه اين فصل استقلال، منشا نتواند کمکي به اين تيم کند. در همين فصل موقعيت‌هاي زيادي در خاطر هواداران استقلال مانده که به خاطر بي‌دقتي نفرات تهاجمي تيم‌شان به هدر رفت. اتفاقي که با حضور منشا شانس گل‌ شدن‌شان بيشتر مي‌شود. منشا بعد از اولين گل‌اش براي پرسپوليس که روي ضربه ايستگاهي به تراکتورسازي زده شد، هر ده گل ديگرش را از محوطه جريمه زد. و اين يعني اينکه منشا در محوطه جريمه هم حفره‌هاي دفاعي حريف را خوب شناسايي مي‌کند، هم جايگري‌ مناسبي دارد و هم اينکه ضربه آخر را خوب مي‌زند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته