جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/11/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6051


احتمال کاهش قيمت نفت در عرضه بعدي بورس


افزايش 400 ميليون ليتري ذخاير بنزين نسبت به پارسال


معادلات انرژي


ميز خبر


 احتمال کاهش قيمت نفت در عرضه بعدي بورس 

 
در دو عرضه اخير نفت خام در بورس انرژي، کفه تقاضا خالي ماند و در نهايت شخصي براي خريد نفت خام پا جلو نگذاشت اما احتمال دارد شرايط اطلاعيه در عرضه بعدي تغيير کند؛ به طوري که رئيس سازمان بورس مي‌گويد حتي قيمت نفت خام سبک در بورس انرژي قابليت انعطاف دارد.

به گزارش ايسنا ،مدتي است که نفت خام سبک ايران در بورس انرژي عرضه مي‌شود. عرضه اول و دوم به صورت ارزي - ريالي بود. در اين دو نوبت خريداراني براي خريد نفت خام در بورس اقدام کردند اما در عرضه‌هاي بعد (سوم و چهارم) با اينکه پرداخت‌ها مي‌توانست کاملاً ريالي هم باشد اما مشتري براي خريد نفت خام در بورس اقدام نکرد.

چندي پيش مديرعامل بورس انرژي درباره اينکه چرا خريداراني براي نفت خام سبک در بورس انرژي پيش قدم نشدند، به نحوه پرداخت مبالغ اشاره کرد و به ايسنا گفت که برخي افراد روي شرايط خريد و تضامين، پيشنهادهايي دارند که فعلاً با شرايط اطلاعيه عرضه، قابل انجام نيست. آن پيشنهادها را به مسئولان شرکت ملي نفت منتقل مي‌کنيم. برخي از اين پيشنهادها درباره اخذ ضمانت‌نامه و شرايط بانکي است و برخي نيز شرايطي براي پرداخت دارند که متفاوت با شرايطي است که ما در اطلاعيه عرضه آورده‌ايم.

اما در تازه‌ترين واکنش‌ها رئيس سازمان بورس در پاسخ به اينکه چرا دو عرضه اخير نفت خام در بورس با موفقيت مواجه نشده است، گفت: عرضه نفت خام در بورس يک تجربه جديد است و در چند عرضه گذشته عرضه‌ها کند بود و شايد ضوابط برخي از عرضه‌ها به گونه‌اي بوده که بعضي از مشتريان علاقه‌اي به خريد نداشتند.

ثروت ملي بايد در بازاري شفاف به فروش رود

شاپور محمدي اظهار کرده که نفت خام ثروت ملي کشور است و صرف‌نظر از بحث تحريم‌ها، نفت خام و گاز طبيعي بايد در يک بازار شفاف داد و ستد شود؛ به همين دليل اقداماتي که تاکنون درباره عرضه نفت خام در بورس شده بلند مدت بوده است.

به گفته وي، امکان دارد با تغيير اطلاعيه عرضه توسط شرکت ملي نفت ايران مشتريان با علاقه بيشتري وارد معاملات شوند. در بورس انرژي شرايط معاملات مي‌تواند انعطاف داشته باشد. از جمله ميزان قرارداد و قيمت. همچنين در زمينه ارزي يا ريالي بودن و انواع تيپ‌هاي قراردادي که امکان دارد وزارت نفت با مشتريان داشته باشد، بورس انرژي منعطف خواهد بود.

اطلاعات محرمانه است مگر اينکه خريدار بازگو کند

آنگونه که محمدي عنوان کرده انعطاف و شفافيت بورس انرژي نسبت به ديگر ساز و کار فروش بيشتر است و در عين حال محرمانگي اطلاعات نيز به دقت در اين مورد رعايت مي‌شود. هر شخصي که در بازار سرمايه خريد و فروش مي‌کند اطلاعاتش محرمانه است و به هيچ وجه افشا نخواهد شد و در اختيار هيچ شخصي قرار نخواهد گرفت، مگر اينکه شخص خريدار اين اطلاعات را افشا کند که در اين مورد سازمان بورس ورود نمي‌کند ولي در غير اين مورد سازمان بورس با اشخاص خاطي طبق قانون برخورد خواهد کرد.

هدف از عرضه ميعانات گازي در بورس

وزارت نفت با هدف تنوع‌سازي روش‌هاي فروش و مشارکت بخش خصوصي در فروش، تصميم به عرضه ميعانات گازي در اين رينگ گرفته و بر اين باور است از آنجا که بازار و مشتريان نفت خام نسبت به ميعانات گازي و فرآورده‌هاي نفتي محدودتر است، اين عرضه در بورس موفق تر خواهد بود.

شرکت ملي نفت در راستاي اجراي بند 13 سياست کلي اقتصاد مقاومتي درباره تنوع در روش‌هاي فروش و مشارکت بخش خصوصي در فروش و اجراي ماده 4 قانون ششم توسعه کشور و هم‌چنين در ادامه مسير توجه به تقاضاي بازار و مشارکت بخش خصوصي در صادرات، پس از عرضه نفت خام، عرضه ميعانات گازي را در دستور کار قرار داده است.

طبق اطلاعيه‌اي که توسط شرکت ملي نفت ارائه شد، احتمالاً روز آينده و يا دوشنبه پيش‌رو يک ميليون بشکه ميعانات گازي در محموله‌هاي 35 هزار بشکه‌اي عرضه شود. قيمت عرضه در اين مرحله بر اساس ميانگين 10 قيمت پاياني نفت خام دوبي محاسبه شده و به ازاي هر بشکه 61.04 دلار تعيين شده است. بارگيري محموله ميعانات گازي در عسلويه و يا از طريق انتقال کشتي به کشتي در پايانه خارک انجام خواهد شد؛ هم‌چنين محدوديتي در مقصد ارسالي محموله وجود ندارد.


 افزايش 400 ميليون ليتري ذخاير بنزين نسبت به پارسال 

 مدير تامين و توزيع شرکت ملي پخش با اشاره به ميزان توليد و مصرف فرآورده‌هاي نفتي در سال جاري گفت: با راه‌اندازي فاز سوم پالايشگاه ستاره خليج‌فارس، ذخيره‌سازي بنزين در مقايسه با مدت مشابه پارسال حدود 400 ميليون ليتر افزايش يافت.به گزارش شانا، مجتبي دلبري مدير تامين و توزيع شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران گفت: با افزايش ظرفيت توليد بنزين و گازوئيل در پالايشگاه‌هاي کشور در سال 97، ظرفيت مناسبي براي ذخيره‌سازي فرآورده در کشور ايجاد شد.

دلبري افزود: با افزايش توليد بنزين از محل راه‌اندازي فاز سوم پالايشگاه ميعانات گازي ستاره خليج‌فارس، خوشبختانه در سال 97 ذخيره‌سازي بسيار مناسبي در بخش بنزين انجام شد که اين رقم در مقايسه با مدت مشابه پارسال حدود 400 ميليون ليتر افزايش نشان مي‌دهد.وي با اشاره به اينکه در بخش نفت‌گاز نيز توليد پالايشگاهي بيشتر از مقدار مصرف داخلي بوده و بخشي از آن در صادرات به‌کار گرفته مي‌شود، گفت: در بخش نفت کوره نيز روزانه 55 ميليون ليتر فرآورده مازاد توليد مي‌شود که از اين ظرفيت براي صادرات استفاده مي‌شود. مدير تامين و توزيع شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي با اشاره به اينکه بخش عمده‌اي از نيروگاه‌‌هاي پرمصرف که در زمان بحران دچار قطعي گاز مي‌شوند، به شبکه خطوط لوله انتقال فرآورده‌هاي نفتي متصل هستند که به‌طور مستقيم سوخت مايع موردنياز خود را با خط لوله تامين مي‌کنند، گفت: همچنين ذخيره‌سازي مناسبي در بخش نفت کوره انجام شد و ظرفيت ذخيره‌سازي نفت‌گاز در بخش نيروگاهي در سال 97 نيز يک ميليارد ليتر بيشتر از پارسال (96) بوده است.


 معادلات انرژي 

 توضيح نماينده مجلس درباره قيمت بنزين در سال آينده

عضو کميسيون برنامه و بودجه برخي اظهارنظرها در مورد سهميه بندي و افزايش قيمت بنزين را تکذيب کرد.به گزارش ميزان، شهباز حسن پور بيگلري با تقدير از حضور باشکوه مردم در راهپيمايي 22 بهمن ماه در واکنش به برخي اظهارنظرها در مورد افزايش قيمت و سهميه بندي بنزين، گفت: مجلس هيچ تصميمي در مورد افزايش قيمت و سهميه بندي بنزين نگرفته است.

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي افزود: بنابراين برخي اظهارنظرها در اين رابطه مورد تاييد نبوده و آنچه گفته شده نظر شخصي افراد بوده است.

نماينده مردم سيرجان در مجلس شوراي اسلامي هر گونه تصميم گيري در مورد افزايش قيمت و سهميه بندي بنزين را منوط به مصوبه مجلس دانست.

در پي تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران و ونزوئلا؛

افزايش قيمت جهاني نفت جهان

با توجه به تحريم‌هاي عليه ايران و ونزوئلا و کاهش توليد نفت توسط کشورهاي عضو اوپک، روز سه‌شنبه قيمت نفت افزايش يافت.

به گزارش ايلنا به نقل از اکونوميک تايمز، قيمت نفت در روز سه‌شنبه با توجه به کاهش توليدات نفتي اوپک و تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران و ونزوئلا افزايش يافت.بر اساس اين خبر قيمت نفت وست تگزاس اينترمديت، از 52.50 دلار به ازاي هر بشکه نفت، با 9 سنت افزايش مواجه شد. نفت خام برنت نيز با 18 سنت افزايش به 61.69 دلار در هر بشکه رسيد.

تحليلگران هشدار مي‌دهند که با توجه کاهش توليد داوطلبانه نفت توسط کشورهاي عضو اوپک و تحريم‌هاي نفتي عليه ايران و ونزوئلا در آينده شاهد افزايش قيمت نفت خواهيم بود.

در گزارش اين موسسه آمده است: انتظار مي‌رود قيمت برنت و وست تگزاس اينترمديت در سال 2019 به ترتيب 70 دلار و 59 دلار به ازاي هر بشکه و در سال 2020 ، 65 دلار و 60 دلار براي هر بشکه باشد.

آمريکا جاي ايران در بازار نفت اروپا را پر کرد

عرضه نفت آمريکا به اروپا در سال 2018 دو برابر شد و به 430 هزار بشکه در روز رسيد که هم اندازه صادرات نفت ايران به اروپا قبل از اعمال تحريم‌هاي واشنگتن بر تهران بود .به گزارش تسنيم به نقل از رويترز، وقتي صنعت تجارت جهاني نفت براي بزرگترين اجلاس سالانه در آسيا در سپتامبر گذشته جمع شدند، شرکت هاي توليد کننده نفت آمريکايي بسيار آماده بودند . شرکت اکسون موبيل آمريکا و رقيب اروپائي آن، رويال داچ/شل بروشورهايي براي خريداران نفت آماده کرده بودند که درجات مختلف نفت خام آمريکا و دليل مناسب بودن آنها را براي جايگزيني بخشي از عرضه آسيا از خاورميانه، آفريقا و روسيه، به خوبي توضيح ميداد .


 ميز خبر  

 درخواست شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي:

مردم کم‌فروشي‌ پمپ‌بنزين‌ها را گزارش دهند

کم‌فروشي در برخي از جايگاه‌هاي سوخت موضوعي است که سال‌هاست آفت اين حوزه شده و صداي اعتراض بسياري از مردم را بلند کرده است؛ در اين راستا، مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران از مردم تقاضا کرده که تخلفات جايگاه‌ها را به اين شرکت گزارش کنند.

به گزارش ايسنا، هرچند وقت يک بار فيلمي در فضاي مجازي منتشر مي‌شود که از کم‌فروشي در يکي از جايگاه‌هاي سوخت حاکي است. جايگاه‌هايي که به گفته سيدمحمدرضا موسوي‌خواه - مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران - بعد از بررسي، شناسايي شده و جريمه مي‌شوند. اما هم‌چنان اين دغدغه بين مردم وجود دارد و به يک تجربه مشترک تبديل شده است.

در اين راستا، موسوي‌خواه از مردم تقاضا کرده است اگر تخلفي از جايگاه‌ها ديدند، به شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي گزارش کنند و در اين باره به ايسنا توضيح داد: اگر مردم در هر جايگاهي، تخلفي ديدند، به شرکت ملي پخش اطلاع دهند و منتظر بمانند. اين شرکت تيم نظارتي خود را با تجهيزات کنترل کمي به جايگاه مذکور اعزام مي‌کند و چنانچه تخلف جايگاه اثبات شود، به شديدترين شکل ممکن جريمه خواهد شد.

وي هم‌چنين به اين سوال که چه جريمه‌اي در انتظار جايگاه‌هاي متخلف است، پاسخ داد: مقدار اضافي تلمبه تا زماني که کنترل، تنظيم و فروخته شد، محاسبه شده و شماره توتاليزه آن نوشته و اين شماره تا شماره روز جاري برداشته مي‌شود. مثلاً مي‌شود 10 هزار ليتر. در اين 10 هزار ليتر مشخص مي‌شود که در هر 20 ليتر چند سي سي کم‌تر فروخته شده است. اين نرخ محاسبه و جايگاه به نرخ فوب خليج فارس جريمه مي‌شود. جايگاه‌داران قشر زحمت‌کش هستند و واقعاً خدمت مي‌کنند. ممکن است تخلف هم صورت بگيرد که نمي‌توان کتمان کرد.

مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي در ادامه درباره نظارت بر جايگاه‌هاي سوخت توضيح داد: هر هفته همه جايگاه‌هاي کشور کنترل کيفي مي‌شوند. درواقع فرآورده نزديک به 4000 جايگاه کنترل کيفي مي‌شود و ماهي يک بار، 50 هزار تلمبه هم توسط شرکت ملي پخش کنترل مي‌شود.موسوي‌خواه در پايان تاکيد کرد: مردم کم‌فروشي را با شماره 09627 اطلاع دهند که در حضور خودشان تخلف پيگيري شود. در همه جايگاه‌ها، تابلوهاي اضطراري نصب شده است که يک شماره مربوط به همين موضوع است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته