جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/11/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6051

با كمك نانوذرات؛
تقويت سيستم ايمني بدن براي مقابله با سلول هاي سرطاني


مرگ زودرس با مصرف غذاهاي بيش از حد فرآوري شده


خبرپزشكي


خبر


 با كمك نانوذرات؛
  تقويت سيستم ايمني بدن براي مقابله با سلول هاي سرطاني 

 محققان با استفاده از نانوذرات، سيستم ايمني بدن را بر عليه تومور سرطاني فعال کردند که اين کار موجب از بين رفتن اين سلول‌ها مي‌شود.ايمني‌درماني يکي از روش‌هاي مقابله با بيماري سرطان است که توجه محققان را در سراسر جهان به خود جلب کرده است. اين روش بعد از اعطاء جايزه نوبل به دو دانشمند براي کار روي سيستم ايمني به‌منظور از بين بردن تومور سرطاني، بيشتر مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش آفرينش از ستاد ويژه توسعه فناوري نانو،يک تيم تحقيقاتي از دانشگاه واندربيلت اعلام کردند که دستاورد تازه‌اي در اين حوزه به‌دست آورده‌اند. اين گروه موفق شدند سلول‌هاي سيستم ايمني بدن را با استفاده از يک سيستم خارجي فعال کنند. آنها براي اين کار نانوذراتي ساختند که مي‌تواند سيستم ايمني بدن را بر عليه تومور سرطاني فعال کند که اين کار از طريق فعال کردن يک سويئچ در بدن انجام مي‌شود.

جان ويلسون از محققان اين پروژه مي‌گويد:« تومورها روش‌هاي مختلفي براي پنهان ماندن از چشم سيستم ايمني بدن دارند و با تغيير تلاش مي‌کنند که شناسايي نشوند. هدف ما مجهزکردن سيستم ايمني بدن براي شناسايي و از بين بردن سلول‌هاي سرطاني است. ما روشي ارائه کرديم که در آن با استفاده از نانوذرات مي‌توانيم تومور سرطاني را شناسايي کنيم. به محض شناسايي سلول سرطاني مولکول ويژه‌اي رهاسازي مي‌شود که معمولا اين مولکول به‌صورت طبيعي هنگام شناسايي سلول سرطاني در بدن توليد مي‌شود. در نتيجه بدن به تومور سرطاني واکنش نشان مي‌دهد.»

اين مولکول، cGAMP نام دارد و توليد آن اولين مرحله براي فعال کردن مسيري به نام STING است. مسير STING يک ساز وکار طبيعي در بدن براي تهييج سيستم ايمني بدن به‌منظور مقابله با ويروس و باکتري و همچنين از بين بردن سلول‌هاي غيرطبيعي بدن است.ويلسون مي‌گويد که اين نانوذرات cGAMP را به شکلي رهاسازي مي‌کنند که پاسخ سيستم ايمني بدن درون تومور آغاز مي‌شود که در نهايت توليد سلول‌هاي T آغاز شده و تومور از درون نابود مي‌شود.اين روش درماني مي‌تواند براي مقابله با انواع سرطان‌ها نظير پستان، کليه، سر و گردن، ريه و روده استفاده شود.


 مرگ زودرس با مصرف غذاهاي بيش از حد فرآوري شده 

 نتايج يک بررسي نشان مي‌دهد مصرف مواد غذايي که بيش از حد فرآوري شده‌ مي‌تواند خطر احتماليِ مرگ را در مصرف‌کنندگان تشديد کند.به گزارش ايسنا، گروهي از متخصصان فرانسوي در بررسي‌هاي اخير خود دريافتند افزايش 10 درصدي مصرف مواد غذايي که بيش از حد فرآوري شده مي‌تواند خطر مرگ را حدود 14 درصد افزايش دهد.

به گفته اين متخصصان، خوراکي‌هاي فوق‌العاده فرآوري شده از توليدات صنعتي هستند که حاوي ترکيبات و افزودني‌هاي متعددي بوده و اغلب به شکل دسر يا خوراکي‌هايِ آماده براي مصرف عرضه مي‌شوند. مصرف اين نوع از مواد غذايي طي چند دهه گذشته به نسبت قابل توجهي بيشتر شده است.

متخصصان سلامت و تغذيه بر اين باورند که مصرف مواد غذايي فوق‌العاده فرآوري شده مي‌تواند مرگ زودهنگام را بر اثر بيماري‌هاي مزمن از جمله سرطان و بيماري‌هاي قلبي-عروقي افزايش دهد.

در بررسي اخير آمده است در آمريکا، کانادا و انگليس خوراکي‌هاي بيش از حد فرآوري شده به ترتيب 61، 62 و 63 درصد از مجموع رژيم غذايي بزرگسالان را تشکيل مي‌دهند.

همچنين بررسي‌ها نشان مي‌دهد مصرف اين نوع خوراکي‌ها مي‌توانند به چاقي و فشار خون بالا منجر شود.

در اين بررسي آزمايش‌ها و مطالعاتي روي 44 هزار و 551 فرد 45 سال به بالا براي مدت زمان دو سال انجام گرفت. ميانگين سني اين افراد 57 سال بوده و نزديک به 73 درصد از آنان زن بوده‌اند. از تمامي اين افراد درخواست شد اطلاعات تغذيه‌اي خود را هر شش ماه يک بار اعلام کرده و به پرسشنامه‌هاي مربوط به وضعيت سلامت و ميزان فعاليت جسمي‌شان پاسخ دهند.


 خبرپزشكي 

 يک متخصص جراحي فک و صورت:

شايع ترين عوارض کشيدن دندان عقل

يک متخصص جراحي فک و صورت، گفت: صدمات عصبي، باز شدن سينوس، باقي ماندن ريشه، خونريزي و عفونت از جمله شايع‌ترين عوارض کشيدن دندان‌ عقل است.

روزبه پهلوان، با اشاره به برگزاري هفدهمين کنگره جراحان دهان، فک و صورت ايران، اظهارداشت: بيش از 40 کارگاه در حاشيه اين کنگره برگزار مي‌شود که 10 مورد آن در قالب جراحي زنده انجام خواهد شد.

مسئول کارگاه‌هاي هفدهمين کنگره بين المللي جراحان دهان، فک و صورت ايران در ادامه در ارتباط با مشکلاتي همچون صداهاي مفاصل هنگام جويدن، درد فک، محدوديت باز کردن دهان و دردهاي مزمن ناحيه صورت، گفت: اين مشکلات به دلايل متفاوتي ايجاد شده و مسيرهاي درماني وسيعي از درمان هاي محافظه کارانه تا جراحي را شامل مي شود.

وي بيان داشت: تغيير رژيم غذايي و محدود کردن ميزان بازکردن دهان توسط خود بيمار و تمرينات خاص عضلاني و استفاده از پروتزهاي خاص از جمله درمان‌هاي محافظه کارانه براي اين مشکلات بوده و در صورت عدم بهبودي در مراحل بعدي درمان هايي نظير شست و شوي مفصل و درمان‌هاي اندوسکوپي يا جراحي انجام خواهد شد.

پهلوان گفت: صدمات مفاصل در دوره رشد، ناهنجاري‌هاي رشدي، روابط فکي نا مناسب ، بي دنداني طولاني مدت از جمله عللي است که سبب بروز اين مشکلات مي شود و مانند ساير مفاصل جابه‌جايي هاي ديسک در ناحيه فک در بسياري از موارد مبدا بروز اين مشکلات خواهد بود، که جراحان فک و صورت با اقدام به موقع مي‌توانند کمک لازم براي اين بيماران را انجام دهند.

مسئول کارگاه‌هاي هفدهمين کنگره جراحان دهان، فک و صورت، در ارتباط با برگزاري کارگاه صدمات و عوارض کشيدن دندان‌هاي عقل و نهفته، گفت: صدمات عصبي، باز شدن سينوس، باقي ماندن ريشه، خونريزي و عفونت از جمله شايع‌ترين عوارض کشيدن دندان‌ عقل است که بهترين راه مقابله با اين مشکلات پيشگيري بوده و از طريق برگزاري کارگاه مربوطه در تلاش بوده‌ايم که دانش همکاران دندانپزشک را ارتقاء دهيم و شاهد کمتر شدن هرچه بيشتر اين عوارض در ميان بيماران باشيم.

هفدهمين کنگره بين المللي جراحان دهان فک و صورت ايران همزمان با نهمين همايش بين المللي ايمپلنت خليج فارس و هفتمين سمپوزيوم پژوهشي محققين جوان 30 بهمن تا 3 اسفند 97 در هتل المپيک تهران برگزار مي‌شود.


 خبر 

 يک متخصص بيماري‌هاي مغز و اعصاب:

عوامل موثر در ابتلا به بيماري ALS

متخصص بيماري‌هاي مغز و اعصاب گفت: ALS يکي از بيماري‌هاي بسيار مطرح عصر حاضر است که بسياري از افراد مشهور دنيا به آن گرفتار شده‌اند.

فرزاد فاتحي دبير کنگره نورولوژي و الکتروفيزيولوژي باليني ايران در آستانه برگزاري بيست و ششمين دوره اين کنگره با اشاره به عوامل موثر در ابتلا به بيماري ALS مانند سيگار، فلزات سنگين و عوامل ژنتيکي گفت: اين بيماري از ضعف حرکتي ناحيه دست يا پا آغاز شده و با تحليل سلول‌هاي حرکتي مغز و نخاع و تحليل عضلات، مشکلات حرکتي بسيار شديد براي بيماران به همراه خواهد داشت.فاتحي اظهار داشت: سکته مغزي، ام‌اس، اختلال حرکتي، بيماري‌هاي عصبي عضلاني يا نوروموسکولار، صرع، اختلال حافظه يا دمانس، سردرد و بيماري‌هاي خواب از جمله محور‌هاي اين کنگره به شمار مي‌رود.وي در ادامه با اشاره به اينکه سردرد، سکته مغزي، ام‌اس و پارکينسون از جمله مشکلات شايع بوده که در حوزه مغز و اعصاب بيماران به پزشکان مراجعه مي‌کنند، گفت: يکي از بيماري‌هايي که امروزه بسيار مطرح شده بيماري ALS است که افراد مشهور زيادي در دنيا همچون استفان هاوکينگ به آن گرفتار شده اند. حتي نامزد رياست جمهوري آمريکا و ورزشکاران و فوتباليست‌هاي معروفي در دنيا نيز گرفتار اين مشکل شده‌اند.دبير بيست و ششمين کنگره نورولوژي و الکتروفيزيولوژي باليني ايران گفت: اين بيماري از ضعف حرکتي از ناحيه دست يا پا يا عضلات بلع و گفتاري آغاز شده و پيش‌رونده است که با تحليل سلول‌هاي حرکتي در مغز و نخاع، عضلات نيز تحليل رفته و معمولاً اين بيماري سبب از دست دادن جان بيمار مي‌شود.

فاتحي گفت: هر چند که علت دقيق بيماري مشخص نيست، اما امروزه برخي تحقيقات نشان مي‌دهد استعمال دخانيات، زندگي در محيط‌هاي صنعتي، و مسموميت با فلزات سنگين مي‌تواند سبب ابتلا به اين بيماري شود و در مواردي ممکن است علل ژنتيکي عامل بيماري باشد. اين بيماري گاهي در تشخيص افتراقي ساير بيماري‌ها مانند تنگي کانال نخاعي يا ديسک‌هاي گردني قرار مي‌گيرد و در مواردي افتراق اين بيماري‌ها از يکديگر مشکل مي‌باشد چرا که ممکن است هر دو بيماري يعني ALS و تنگي کانال نخاع همزمان وجود داشته باشند.

وي افزود: اين بيماري يک بيماري هزينه بر مي‌باشد و فرد نياز به مراقبت‌هاي ويژه دارد، اين در حالي بوده که ALS جزء بيماري‌هاي خاص نيست و بيمه‌ها حمايت چنداني از مبتلايان نمي‌کنند، اما خوشبختانه اکنون انجمني در جهت حمايت از اين بيماران در حال تشکيل است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته