جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/11/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6051


تعيين حداقل هزينه معيشت کارگران

اقدامات ستاد تنظيم بازار براي کاهش قيمت ها؛
وزير صنعت: بازار با بخشنامه اصلاح نمي شود


تريبون


نهادهاي مالي


 تعيين حداقل هزينه معيشت کارگران 

 
رئيس کميته مزد کانون عالي شوراهاي اسلامي کار کشور گفت: نشست کارگروه دستمزد98 شوراي عالي کار به منظور تعيين حداقل هزينه معيشت ماهيانه کارگران چهارشنبه تشکيل مي شود.فرامرز توفيقي در گفتگو با مهر، با تشريح آخرين وضعيت برگزاري جلسات دستمزد 98 کارگران اظهار داشت: روز چهارشنبه 24 بهمن دومين نشست کارگروه دستمزد98 شوراي عالي کار با حضور اعضاء برگزار مي شود.

وي افزود: سناريوهاي مربوط به تعيين هزينه معيشت خانوار استخراج شده است و در نشست امروز چهارشنبه با حضور نمايندگان کارگري و کارفرمايي مورد بررسي قرار
مي گيرد.رئيس کميته مزد کانون عالي شوراهاي اسلامي کار کشور ادامه داد: در اين نشست با استناد به اطلاعات مراجع رسمي آماري، پيشنهادات مربوط به هزينه معيشت ارائه و در نهايت حداقل هزينه معيشت يک ماه نهايي مي شود.اين فعال کارگري گفت: در سال گذشته حداقل هزينه ميعشت خانوار براي يکماه 2 ميليون و 700 هزار تومان تعيين شده بود.

هزينه سبد معيشت خانوار به عنوان يکي از معيارهاي تعيين دستمزد کارگران و سنجش فاصله حقوق و دستمزد فعلي تا معيشت براي نخستين بار در مذاکرات دستمزد سال 96 در دستور کار قرار گرفت تا مبنايي براي تعيين وضعيت معيشت خانوارهاي کارگري باشد. بر اين اساس اين رقم براي يکماه خانوار با تعداد 3.2 نفر معادل 2 ميليون و 489 هزارتومان تعيين شد.بر اساس اين گزارش، دستمزد کارگران و مشمولان قانون کار هر ساله در ماه‌هاي پاياني، در جلسات شوراي عالي کار مورد بررسي قرار مي گيرد و در روزهاي پاياني اسفند حداقل دستمزد سال آينده نهايي مي‌شود.

طبق ماده41 قانون کار، حداقل مزد کارگران بايد با در نظر گرفتن «درصد تورم اعلامي» و «تامين زندگي يک خانواده» تعيين شود.


 اقدامات ستاد تنظيم بازار براي کاهش قيمت ها؛
 وزير صنعت: بازار با بخشنامه اصلاح نمي شود 

 وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينکه بازار با بخشنامه اصلاح نمي شود، تصريح کرد، بايد با روش هاي علمي به اين حوزه ورود کرد.

به گزارش تارنماي اطلاع رساني وزارت صنعت، معدن و تجارت، «رضا رحماني» در جلسه ستاد تنظيم بازار افزود: بايد تصميم هاي لازم به سرعت توسط اين ستاد اتخاذ شود و اگر نياز بود شبانه روزي کار کنيم تا براي مردم مشکلي پيش نيايد.

وي به وضعيت کنوني بازار گوشت و مرغ اشاره کرد و گفت: بايد درباره کالاهاي پرمصرف همچون گوشت و مرغ تصميم هاي شفاف و روشني گرفته شود تا مطمئن شويم در 2 ماه آينده با مشکلي مواجه نيستيم.

وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينکه با اجراي تصميم هاي ستاد تنظيم بازار در آينده قيمت ها تعديل خواهد شد، تاکيد کرد: در بحث نظارت مردم بايد احساس کنند که با متخلف به طور جدي برخورد مي شود.

به گفته اين مقام مسئول، معني برخورد، اعلام آمار پنج هزار نفري از تشکيل پرونده ها نيست، بلکه ممکن است 2 پرونده تشکيل شود اما بايد براي تخلف هاي اساسي باشد.رحماني از تاکيد به سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان براي تشديد نظارت ها خبر و ادامه داد: در موقعيت هايي بايد از مکانيزم بازار براي کنترل و نظارت استفاده کرد؛ همچنين در مواردي، برخي طمع‌ کاري مي کنند که بايد ورود کنيم؛ البته اين ورود بايد محسوس باشد.


 تريبون 

 اقدام جديد براي مديريت بازار گوشت

هيئت دولت در مصوبه‌اي حقوق ورودي واردات انواع گوشت قرمز به نرخ ارز در سامانه نيما را 4 درصد تعيين کرد که نسبت به قبل يک سوم شده است.

به گزارش «تابناک» ، بر اساس مصوبه جديد هيئت دولت براي تنظيم بازار گوشت، واردات انواع گوشت قرمز با حقوق ورودي چهار درصد (4درصد) و ارز به نرخ سامانه نيما مجاز شد.

گفتني است، يک سال قبل هيئت دولت حقوق ورودي واردات گوشت گوساله (سرد و منجمد) را به 12 درصد کاهش داده بود.

آغاز پرداخت تسهيلات 4هزار ميلياردي به خودروسازان

عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس گفت: خودروسازان اراده‌اي براي استفاده از ظرفيت قطعه‌سازان داخلي ندارند در حالي که بايد از آنها حمايت کنند.

به گزارش «تابناک» ، محمدحسين فرهنگي در پاسخ به اينکه خودروسازان توان تحويل خودروهايي که در حال حاضر پيش فروش مي‌شود را دارند، گفت: مديريت شرکت‌هاي خودروسازي بايد در حد و اندازه‌اي باشد که پاسخگوي تقاضاي بازار و پيش فروش‌ها باشد.

نماينده مردم تبريز، اسکو و آذرشهر در مجلس دهم شوراي اسلامي افزود: اميدواريم خودروسازان بتوانند در موعد مقرر خودروهايي که در حال حاضر پيش فروش مي‌کنند را به خريداران تحويل داده و با به روز رساني و استفاده از تکنولوژي‌هاي مناسب، شرايط را براي افزايش توليد و پاسخگويي به مردم فراهم کنند.

شرکت‌ها بايد عمده نياز خود را در داخل توليد کنند چراکه شرکت‌هاي قطعه سازي موجود در کشور مي‌توانند نياز خودروسازان را تامين کنند.

وي در پاسخ به اينکه با توجه به اينکه در حال حاضر در تحريم به سر مي‌بريم آيا شرکت‌هاي خودروسازي توان پاسخ به نياز بازار را دارند، اظهار کرد: اين شرکت‌ها بايد عمده نياز خود را در داخل توليد کنند چراکه شرکت‌هاي قطعه سازي موجود در کشور مي‌توانند نياز خودروسازان را تامين کنند.

اين نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: متاسفانه خودروسازان اراده‌اي براي استفاده از ظرفيت قطعه سازان ندارند در حالي که بايد از قطعه‌سازان داخلي حمايت کنند، در غير اين صورت زمين مي خورند.فرهنگي در پاسخ به اينکه آيا تامين سرمايه در گردش به خودروسازان، مي‌تواند راهکاري براي رفع مشکلات آنها باشد، توضيح داد: بله؛ يکي از راه هاي حمايت از صنعت خودروسازي تامين سرمايه در گردش و تسهيلات به آنها است.

عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس خاطرنشان کرد: بايد مديريت در شرکت هاي خودورسازي کشور به روز شود.


 نهادهاي مالي 

 انتشار دومين کتاب قصه کانون جوانه هاي بانک ملي

بانک ملي - دومين کتاب قصه کانون جوانه هاي بانک ملي ايران منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي بانک ملي ايران، اين کتاب با عنوان" اسبي به نام شباهنگ" را محسن رضايي از کارکنان روابط عمومي اين بانک نوشته و تصويرگر آن آمنه اربابون بوده است.

اين داستان که براي گروه سني "ب" و "ج" نوشته شده، در قالب داستاني خيالي و با زباني کودکانه به آموزش مفاهيم پس انداز، برنامه ريزي مالي، اولويت در خريد و نيز اهميت و نقش حساب هاي قرض الحسنه براي کودکان مي پردازد.

تسهيلات بانک سپه در استان آذربايجان شرقي به بخش صنعت و معدن اختصاص يافت

بانک سپه - مديرشعب منطقه آذربايجان شرقي گفت: بانک سپه براي توسعه و رشد توليد در استان آذربايجان شرقي 18 هزار ميليارد ريال تسهيلات تا پايان دي‌ماه سال جاري در اختيار صاحبان بنگاه‌هاي اقتصادي قرارداد که سهم بخش صنعت و معدن 46 درصد بوده است.

نادر سليماني طي بازديد از ايرنا ، تسهيلات پرداختي بانک سپه به بخش صنعت و معدن در استان را 8 هزار 260 ميليارد ريال اعلام کرد و افزود: حمايت از بخش‌هاي صنعت و معدن، بازرگاني و خدمات، کشاورزي و مسکن از برنامه‌هاي اولويت‌دار اين بانک در استان است.

وي تصريح کرد: بانک سپه براي حمايت از تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي و حمايت از توليد و اشتغال هزار ميليارد ريال از منابع خود را به بنگاه‌هاي توليدي واجد شرايط استان آذربايجان شرقي در سال جاري اختصاص داده است.

اينترنت‌بانک مسکن به امکان «حسابداري شخصي» مجهز شد

بانک مسکن- ساسان شيردل از راه اندازي يک سرويس ارزش افزوده جديد در اينترنت‌بانک مسکن در حوزه کنترل درآمد-هزينه شخصي از سوي مشتريان خبر داد.

ساسان شيردل،مدير امور فناوري اطلاعات و ارتباطات بانک مسکن در گفت‌وگو با پايگاه خبري بانک مسکن – هيبنا، با تاکيد بر اينکه يکي از وظايف بانک مسکن، ارايه سرويس هايي است که مشتريان بتوانند به راحتي در حوزه هاي مالي فعاليت کرده و انواع خدمات پرداخت، گزارش‌گيري و نظاير آن را در کوتاه‌ترين زمان ممکن و به ساده ترين و البته امن ترين صورت دريافت کنند، افزود: از اين رو حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات بانک مسکن براي ارايه يک سرويس ارزش افزوده به مشتريان برنامه ريزي و آن را اخيرا در سامانه اينترنت‌ بانک مسکن پياده کرده است که به واسطه آن مشتريان مي توانند بر سبد درآمد – هزينه هاي خود نظارت و کنترل داشته باشند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته