جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/11/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6051

حکايت عجيب فوتبال ايران؛
بيانيه نويسي به جاي جنگيدن در مستطيل سبز!


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 حکايت عجيب فوتبال ايران؛
 بيانيه نويسي به جاي جنگيدن در مستطيل سبز! 

 
اين روزها فوتبال ايران بيشتر از اينکه در مستطيل سبز پيگيري شود، معطوف شده به بيانيه‌نويسي و گويي هر چقدر بيشتر داور و فدراسيون و سازمان ليگ را تحت فشار بگذاري، موفق‌‌تر هستي.

انگار تمامي ندارد؛ بيانيه نويسي‌هاي فوتبال ايران را مي‌گوييم که نه تنها به قوت خود باقي است، بلکه در همه جا ريشه دوانده. از تيم‌هاي دسته اولي که شايد صداي‌شان کمتر شنيده مي‌شود تا تيم‌هاي بالا و پايين جدول ليگ برتر. کمتر هفته‌اي است که بيانيه‌اي از سوي يکي از باشگاه‌ها منتشر نشود. انگار که باشگاه‌ها به جاي مسابقه در زمين، براي بيانيه نويسي مسابقه گذاشته‌اند. هرچند اين رسم بين برخي مربيان هم وجود داشت در زمان سرمربيگري کارلوس کي‌روش در تيم ملي هم، اين مربي پرتغالي با بيانيه‌هاي فيس‌بوکي هر روز عليه کسي موضع مي‌گرفت؛ موضوعي که ديگر تبديل به يک فرهنگ در فوتبال ايران شده و کسي هم نيست مقابل اين اتفاق را بگيرد يا راه حلي براي تغيير اين فرهنگ داشته باشد.

کافي است در هفته‌اي اشتباه داوري صورت بگيرد، کميته انضباطي فدراسيون فوتبال رأيي درباره تيمي يا بازيکني بدهد و خدا نکند تيمي موفق به کسب پيروزي نشود. درست شده ماجراي «اينجا زمين کج است». هر تيمي که موفق به پيروزي نشود، روابط عمومي يا مدير رسانه‌اي يا مقام‌هاي بالاتر از آن باشگاه دست به قلم مي‌شود و بيانيه نويسي را شروع مي‌کند. باشگاه‌ها و تيم‌ها فراتر هم رفته‌اند و با بيانيه نويسي پيش از مسابقات، قصد تحت تأثير قرار دادن داور مسابقه يا عوامل برگزاري مسابقات را دارند. برخي با بيانيه‌هاي خود داور را تغيير مي‌دهند و برخي هم با سياست سکوت، سنگر مي‌گيرند تا بلکه مثلاً سازمان ليگ نازشان را بخرد.

در اينکه برگزاري ليگ ايرادهاي فراواني دارد، اشتباهات داوري زياد شده و با حرفه‌اي شدن فاصله داريم، شکي نيست، اما کدام رفتار مربيان يا باشگاه‌ها با حرفه‌اي‌گري سنخيت دارد؟ به خصوص آنهايي که دَم از حرفه‌اي بودن مي‌زنند و هر روز با نيش و کنايه واژه ليگ حرفه‌اي را زير سؤال مي‌برند چه زماني رفتار حرفه‌اي از خود نشان داده‌اند جز هنگام عقد قرارداد و قرار دادن صفر مقابل رقم دستمزدشان؟ بيانيه نويسي نه فقط مختص يک نفر و دو نفر، نه فقط مختص يک باشگاه و دو باشگاه، بلکه رفتاري همه‌گير و البته ناپسند شده است. رفتاري ناپسند براي تحت فشار قرار دادن مسئولان برگزار مسابقات، داوران، تيم حريف و... که خروجي آن مي‌شود خشونت هواداران تيم‌ها عليه عوامل مختلف. در اين بين فدراسيون فوتبال که متولي فوتبال کشور است و سازمان ليگ که متولي برگزاري مسابقات، چه رفتاري از خود نشان مي‌دهند؟ چه رفتار بازدارنده و محکمي صورت گرفته تا مقابل اين بيانيه نويسي‌ها گرفته شود؟ انگار سياست فدراسيون فوتبال مقابل ايجاد اين فضاي مسموم سياستي جز سکوت نيست. سياست فدراسيون نگاه کردن به اين بيانيه‌هاست تا هر روز همه به خودشان اجازه بدهند به اين فضاي مسموم را گسترش بدهند.

اين انتقاد پيش از هر چيزي به باشگاه‌هايي وارد است که بيشتر آنها واژه فرهنگي را در پيشوند نام‌شان به يدک مي‌کشند. مربياني که مدعي حرفه‌اي بودن هستند، اما خودشان براي نوشتن بيانيه عليه داور و سازمان ليگ و... پيشنهاد مي‌دهند و البته سازمان ليگ که هنوز نتوانسته باشگاه‌ها را به اقناع برساند تا دست از اين کارها بکشند. در رأس اينها بايد به نقش فدراسيون نگاه کرد که هنوز نتوانسته سياستي براي ريشه کن کردن اين فرهنگ اتخاذ کند تا هر روز شاهد بيانيه از سوي يکي از باشگاه‌ها باشيم. اين روزها جنگ از داخل مستطيل سبز به بيرون کشيده شده و گويي هر تيمي پيش از بازي داور و عوامل مسابقه را بيشتر تحت فشار قرار دهد موفق‌تر است. انگار که هر چه بيشتر، قبل از بازي و در کنار زمين داد و فرياد کني موفق‌تري.


 خبـــرنامه 

 ورزشکار سالاري؛ آفت بزرگ وزنه برداري

ورزش ايران در حالي همچنان از شکلِ مدرني از ورزشکار سالاري حمايت مي‌کند که کيانوش رستمي در کاپ پادشاهي تايلند باز هم در رسيدن به رکورد سهراب مرادي ناکام بود.

بعد از آنکه نام کيانوش رستمي در بين مسافران اعزامي به کاپ قطر قرار نگرفت، صداي اعتراض اين وزنه‌بردار که بعد از طلاي المپيک 2016 ريو توفيقي نداشت، بلند شد که فدراسيون يک فرصت خوب و مهم را از او گرفته است.

رستمي در بازي‌هاي آسيايي 2018 تصميم گرفت در دسته 96 کيلوگرم، يعني وزني که سهرابِ مرادي منظم و با برنامه در آن حضور دارد، وزنه بزند که نتوانست عملکرد خوبي داشته باشد و البته اين هم قابل‌ پيش‌بيني بود چرا که او تازه وزنش را تغيير داده و رسيدن به رکوردهاي خوب در دسته جديد نياز به زمان و تمرين زيادي دارد.

کيانوش به همين علت در مسابقات جهاني عشق‌آباد هم شرکت نکرد، در جايي که سهراب مرادي با رکورد 186 در يک ضرب، 230 در دوضرب و 416 کيلوگرم مجموع، با سه طلا مقام اول را به خود اختصاص داد. او و ديگر ملي‌پوشان ايران با حضور در جهاني ترکمنستان يکي از 6 مرحله گزينشي که بايد تا المپيک پشت سر بگذارند را تجربه کرد. در ادامه هم چند وزنه‌بردار به کاپ قطر رفتند تا همه مدعيان، يک ميدان گزينشي را پشت سر گذاشته باشند. همين موضوع اعتراض رستمي را به همراه داشت تا به اين ترتيب کاپ پادشاهي تايلند براي او در نظر گرفته شود.

رستمي که تحت حمايت کميته ملي المپيک است در حالي که همچنان قصد تن دادن به تمرينات کادر فني تيم ملي وزنه‌برداري را ندارد، برادرش را براي حضور در تايلند به فدراسيون معرفي کرد؛ برادري که سابقه‌اي در وزنه‌برداري دنيا ندارد و اگر به جرات نگوييم که سابقه‌اي در کار وزنه‌برداري و مربيگري ندارد، لااقل مي‌شود ادعا کرد که جزو مربيان بنام اين رشته و در حد قهرماني چون کيانوش رستمي محسوب نمي‌شود.

او از فدراسيون خواست که ماساژورش را هم با او به تايلند بفرستند که همه اين کارها انجام شد. ظاهرا قرار نيست در هيچ نقطه‌اي با ورزشکارسالاريِ عجيب در وزنه‌برداري مبارزه شود، چرا که کيانوش حالا علاوه بر اينکه خودش مربيانش را انتخاب مي‌کند و هرگز زير بار حضور در تمرينات مربيان تيم ملي نمي‌رود، تعيين مي‌کند که چه پرواز و چه هتلي برايش در نظر گرفته شود.

در شرايطي که ضوابط خاصي در مورد رزرو پرواز فرست کلاس يا بيزينس کلاس براي ورزشکاران وجود دارد که از جمله آن بلندي قد يا سنگين‌وزن بودن است، کيانوش رستمي بدون دارا بودن هيچ‌يک از اين شرايط با پرواز بيزينس راهي تايلند شد که اين موضوع چيزي در حدود 40 ميليون تومان براي ورزش ايران هزينه داشته است.

بارها گفته شده که دندان لق را بايد کشيد و اين‌بار هم بايد تاکيد کرد که حتي اگر قرار به کسب مدال طلاي المپيک هم باشد، باز هم کسي ورزشکار سالاري را نمي‌پذيرد. خصوصا حالا که با حضور کيانوش رستمي در دسته 96 کيلوگرم و رقابتش با سهراب مرادي، کسي شانسي براي مدال طلاي او قائل نيست.

علاوه بر اين تعداد سهميه‌هاي وزنه‌برداري ايران به دليل دوپينگ، به دو سهميه مردان کاهش پيدا کرده و قطعا معقول نيست که بخواهيم اين اندک سهميه را هم در يک وزن بسوزانيم و از سوي ديگر با توجه به قوانين در هر وزن يک نفر مي‌تواند در مسابقات شرکت کند.

کيانوش رستمي در شرايطي در کاپ تايلند مدال طلا گرفت که رکورد 160 کيلوگرم يک ضرب، 211 کيلوگرم دوضرب و 371 کيلوگرم مجموع را از خود بر جاي گذاشت که رکورد مجموع او 45 کيلوگرم با رکورد جهاني سهراب مرادي در دسته 96 کيلوگرم فاصله دارد. او در يک ضرب به رکورد سهراب حمله کرد اما در آنجا هم ناکام بود.

درست است که ميزان آمادگي و رکوردهاي وزنه‌برداران در رقابت‌هاي گزينشي المپيک با آمادگي قهرمانان در ميدان‌هاي رسمي و بزرگ چون جهاني و المپيک فاصله زيادي دارد اما اختلاف 45 کيلويي هم چيزي نيست که بشود در اين چند ماه باقي‌مانده تا جهاني بعدي و المپيک 2020 جبران شود.

ابهام روز

معز علي به استقلال مي‌رسد؟

با تاييد مربيان باشگاه الدحيل، معز علي مهاجم ملي پوش اين تيم که در جام ملتها با 9 گل آقاي گل اين رقابت‌ها شده بود، دچار مصدوميت شده است و براي مشخص شدن مدت زمان مصدوميت، اين مهاجم بايد در آزمايش‌هاي بيشتري شرکت کند.

با بازگشت بازيکنان ملي‌پوش الدحيل پس از جام ملت‌ها اين باشگاه به ملي پوشان خود مدت زمان کوتاهي استراحت داد اما به دستور روي فاريا سرمربي پرتغالي الدحيل دور جديد تمرينات اين تيم براي ادامه حضور در ليگ ستارگان قطر و آغاز ليگ قهرمانان آسيا از سر گرفته شد، که به نظر مي‌رسد معز علي در همين تمرينات دچار مصدوميت شده است. الدحيل از حريفان استقلال در ليگ قهرمانان آسياست و هنوز مشخص نيست که معز علي به اولين بازي اين تيم مقابل استقلال خواهيد رسيد يا نه.

تلاش بي‌ثمر

پاتوسي مقابل تراکتور هم غايب است

باشگاه استقلال در نقل‌وانتقالات زمستاني حضور فعالي داشت و با آياندا پاتوسي بازيکن اهل آفريقاي جنوبي به توافق رسيد، ولي اين بازيکن به دليل عدم شرکت در تست‌هاي پزشکي و همچنين بازي نکردن براي تيم ملي کشورش فعلا نمي‌تواند با اين باشگاه قرارداد امضا کند.

در اين مورد قرار است مديران باشگاه استقلال جلسه‌اي با مسئولان سازمان ليگ فوتبال ايران در چند روز آينده برگزار کنند تا تکليف اين بازيکن مشخص شود.

البته در اين بين در صورتي که پاتوسي بتواند با استقلال قرارداد ببندد قطعا بازي بعدي اين تيم مقابل تراکتورسازي را از دست خواهد داد. روند صدور مجوز بازي پاتوسي نياز به زمان دارد و اين بازيکن قطعا به بازي با تراکتورسازي نمي‌رسد.

ماهيني، غايب احتمالي دربي 89

حسين ماهيني که بعد از عمل جراحي رباط صليبي اين روزها دوران نقاهت را سپري مي‌کند به احتمال فراوان در دربي 89 که 10 فروردين سال 98 برگزار مي‌شود غايب خواهد بود.

ماهيني چند روزي است نرم دوي را آغاز کرده و برنامه آماده‌سازي خود را طبق نظر پزشکان معالج و مربيانش پيش مي‌برد اما به نظر مي‌رسد اواخر فروردين ماه به شرايط آمادگي کامل براي حضور در زمين بازي برسد. با شرايط فعلي به نظر مي‌رسد ماهيني قادر است در هفته‌هاي پاياني ليگ برتر براي پرسپوليس به ميدان برود.


 خبـــرنامه 

 بلندپروازي هاي کي‌روش

مي‌خواهيم قهرمان جهان شويم!

کارلوس کي روش، سرمربي سابق تيم ملي کشورمان هفته گذشته رسما با فدراسيون فوتبال کلمبيا قراردادي 4 ساله امضا کرد. کي‌روش مصاحبه‌اي جديد با سايت «hsbnoticias» کلمبيا انجام داد که گزيده آن را مي خوانيد:

جايگاه و سطح بازيکنان کلمبيا مرا تشويق کرد تا به اين کشور زيبا بيايم. مي‌خواهم با تيم ملي کلمبيا قهرمان جهان شوم.

فعلا صحبت‌هاي کمي با مربيان تيم هاي کلمبيا در رده هاي مختلف داشتم. در شرايط کنوني، انديشه صحبت کردن با آن‌ها براي رشد تفکراتي است که در ذهن دارم.

طبيعتا من براي مجموعه‌اي که پکرمن با آن‌ها کار مي‌کرد، احترام زيادي قائل هستم. البته چهره‌هاي جديدي نيز بسته به شرايط در تيم ملي کلمبيا حضور پيدا خواهند کرد.

بايد براي رسيدن به آرزوهايمان دائما تلاش کنيم. بايد اين موضوع به فرهنگ تبديل شود. چند سال پيش به بنيتو و کاستا بازيکنان پرتغال گفتم: نگاه کنيد، ما اينجا هستيم تا قهرمان جهان شويم. در آن زمان آن‌ها فکر کردند من ديوانه هستم. امروز نيز فکرم همين است؛ اگر مي‌خواهيد بهتر شويد بايد قهرمان شويد. شما بايد هر روز آماده باشيد تا قهرمان شويد. قهرمان‌ها از پايان شروع نمي‌کنند بله از ابتدا کارشان را آغاز مي‌کنند. مي‌خواهيم قهرمان دنيا شويم.

ناظم‌الشريعه:

از ابتدا هم معلوم بود بازي با برزيل لغو مي‌شود

سرمربي تيم ملي فوتسال گفت: از ابتدا هم مشخص بود بازي با برزيل لغو خواهد شد، چون برزيلي‌ها تيم بزرگي هستند و برنامه خود را پُر کرده‌اند.

محمد ناظم‌الشريعه در گفت‌و‌گو با تسنيم، درباره لغو ديدار دوستانه تيم ملي فوتسال ايران مقابل برزيل که قرار بود در فروردين ماه برگزار شود، اظهار داشت: کميته فوتسال اين مسائل را دنبال مي‌کند و الان هم به دنبال اين هستيم تا در آن تاريخ يک بازي دوستانه ديگر را به جاي برزيل هماهنگ کنيم. از ابتدا هم معلوم بود که بازي با برزيل لغو خواهد شد، چون بالاخره برزيل تيم بزرگي است و برنامه سال آينده خود را پُر کرده است.

وي در مورد اينکه گفته شده است تيم آرژانتين جايگزين برزيل براي بازي دوستانه خواهد شد، تصريح کرد: من چند تيم را به کميته فوتسال پيشنهاد داده‌ام، اما تا مذاکره با آنها به نتيجه نرسد و نهايي نشود نام‌شان را مطرح نمي‌کنم.سرمربي تيم ملي فوتسال کشورمان در پاسخ به اين پرسش که اردوي آينده تيم ملي چه زماني برگزار خواهد شد، گفت: قرار بود اردوي ما سوم اسفندماه برگزار شود، اما با توجه به اين اتفاقات فعلاً برگزاري اين اردو مشخص نيست.

تحليل روز

نقش الشحانيه در افت رامين

گرچه خيلي‌ها اشتباه محمدحسين کنعاني‌زادگان، مرتضي پورعلي‌گنجي و احسان حاج صفي را عامل اصلي گل اول ژاپن مي‌دانند، اما نقش رامين رضاييان روي هر سه گل حريف غيرقابل انکار است. در صحنه گل اول ژاپن به ايران، رامين هم مي‌توانست توپ را تعقيب کند و از بازيکن ژاپني بگيرد، اما تصميم عجيبي گرفت و به سمت داور حمله‌ور شد. روي گل دوم رضاييان در حالي که مي‌ديد ژاپني‌ها از جلو پرس مي‌کنند، در تصميمي اشتباه اوت را به عقب و براي پورعلي‌گنجي فرستاد تا اين يکي تحت فشار قرار بگيرد. بعد از اينکه رامين مجدداً به سختي به توپ رسيد با يک پاس اشتباه به مقصد اميد ابراهيمي، توپ را در خطرناک‌ترين نقطه به ژاپني‌ها تقديم کرد و چند ثانيه بعد خطاي پنالتي رخ داد. روي گل سوم هم به راحتي در کورس با مهاجم صاحب توپ ژاپن جا ماند و او به راحتي براي سومين بار دروازه ايران را باز کرد. اين سه اشتباه در حالي رخ داد که به گواه همگان رامين رضاييان در جام جهاني 2018 روسيه يکي از خوب هاي ايران بود؛ مدافعي که روي سر کريستيانو رونالدو سر مي‌زد، جلوي اينيستا کم نياورد و حتي يک گل صددرصد هم مقابل اسپانيا از دروازه ما بيرون کشيد.

آيا مراکش، اسپانيا و پرتغال ضعيف‌تر از ژاپن بودند؟! جواب منفي است، اما آنچه باعث افت رامين رضاييان پس از جدايي از اوستند بلژيک شد، جدايي از فوتبال اروپا، مدتي بدون تيم ماندن و رفتن به الشحانيه است. تيمي ضعيف در فوتبال قطر که در بازي دوستانه با پرسپوليس در کمپ اسپاير هم 4 گل خورد تا همبازيان سابق رضاييان از هم بپرسند، تيم رامين چرا اين‌قدر ضعيف است؟! کاش ملي‌پوشان کشورمان قبل از قبول پيشنهادات خارجي خوب تحقيق کنند و مراقب سطح آمادگي خود باشند. رامين رضاييان سن زيادي ندارد و مي‌تواند دوباره به همان سطح جام جهاني برگردد به شرط آنکه در انتخاب تيم بعدي خود دقت بيشتري به خرج دهد.

گزينه‌هاي تيم ملي، يکي يکي ‌مي‌پرند!

بعد از پايان قرارداد کارلوس کي‌روش در ايران و توافق مربي پرتغالي با فدراسيون کلمبيا، سرنوشت نيمکت تيم ملي به موضوع داغي براي رسانه‌ها تبديل شده. با استناد به مصاحبه مهدي تاج که سرمربي بعدي تيم ملي را يک مربي در اندازه کي‌روش يا بزرگتر دانست و بر اساس اخبار غيررسمي شبکه‌هاي اجتماعي و رسانه‌ها، نام‌هاي متفاوتي مطرح شد که توافق با هرکدام از آنها مي‌تواند خيال هواداران تيم ملي را تا حد زيادي راحت کند. با اين حال ميان مطرح کردن نام يک مربي و توافق با او فاصله خيلي زيادي است. برت فان‌مارويک، مربي هلندي يکي از نام‌ها بود که اولين بار يک خبرنگار عربستاني شايعه مذاکره‌اش با فدراسيون فوتبال ايران را مطرح کرد، ولي خيلي زود مشخص شد که او به کادر فني آيندهوون پيوسته و با دامادش، فان‌بومل همکاري مي‌کند.

هروه رنارد، سرمربي مراکش ديگر گزينه‌اي بود که رسانه‌ها از او نام بردند. اين شايعه از آنجا قوت گرفت که مربي فرانسوي در جام ملت‌ها شاهد دو بازي تيم ملي بود. در روزهاي گذشته رسانه‌هاي عربي نوشتند که فدراسيون فوتبال امارات هم رنارد را به عنوان گزينه در نظر گرفته. اين شايعات مربي فرانسوي را وادار به واکنش کرد و گفت: «هيچ توافقي با فدراسيون فوتبال امارات انجام نشده. من همچنان سرمربي مراکش هستم و روي بازي‌هاي بعدي تيم تمرکز کرده‌ام. اين اطلاعات غيرمنطقي است، وقتي من با مراکش قرارداد دارم، چطور مي‌توانم با تيم ديگري قرارداد ببندم؟» البته رنارد گفت که تماس‌هايي از طرف فدراسيون امارات برقرار شده، ولي به کارش در مراکش ادامه مي‌دهد و به اين ترتيب حضورش در تهران هم منتفي است.لوران بلان ديگر مربي مطرحي است که اين روزها تيم ندارد و نامش در ميان نامزدهاي جانشيني کي‌روش مطرح شد، ولي او در مصاحبه‌اي تلويزيوني گفت که منتظر فصل جديد فوتبال اروپاست تا به دنياي مربيگري برگردد: «اميدوارم فصل آينده با باشگاهي به توافق برسم، وگرنه ممکن است مسير ديگري را انتخاب کنم.» بلان در سال 2016 از هدايت پاري‌سن‌ژرمن برکنار شد و بابت باقي‌مانده قراردادش 22 ميليون يورو غرامت گرفت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته