جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/11/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 6054


دست خالي تيم ملي بسکتبال در مرحله پاياني انتخابي جام‌جهاني


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 دست خالي تيم ملي بسکتبال در مرحله پاياني انتخابي جام‌جهاني  

 
تيم ملي بسکتبال در حالي در پنجره پاياني انتخابي جام جهاني حضور پيدا مي‌‎کند که همچون پنجره قبل، ستاره‎هاي دعوت شده به اردو را در اختيار نخواهد داشت.صمد نيکخواه بهرامي و حامد حدادي ستاره هاي باقي مانده از نسل طلايي تيم ملي بسکتبال ايران هستند که همچنان به اردوهاي آماده سازي اين تيم دعوت مي شوند. تيم ملي بسکتبال با همين بازيکنان در بازي هاي آسيايي 2018 شرکت کرد و نايب قهرماني اين بازي ها را به دست آورد.

پيش از اين بازي ها اما تيم ملي بسکتبال طي چهار پنجره درگير رقابت هاي انتخابي جام جهاني 2019 چين بود. اين درگيري بعد از بازي هاي آسيايي هم با حضور در پنجره پنجم اين مسابقات پيگيري شد. نفراتي مانند نيکخواه بهرامي و حامد حدادي براي بسياري از اردوها و ديدارهاي تيم ملي در انتخابي جام جهاني هم جزو گزينه هاي انتخابي کادر فني بودند با اين حال تيم ملي حساس ترين و شايد تعيين کننده ترين ديدارهاي خود در چارچوب اين مسابقات را بدون اين ستاره ها برگزار مي کنند؛ درست مانند پنجره پنجم اما با شرايطي متفاوت.

براي پنجره پنجم انتخابي جام جهاني که آذرماه برگزار شد، صمد نيکخواه بهرامي و حامد حدادي به اردوي تيم ملي بسکتبال دعوت شدند اما صمد به خاطر سفر به آمريکا و حامد به دليل مسائل شخصي در تمرينات شرکت نکردند و به همين دليل جايي در ترکيب منتخب براي ديدارهاي اين پنجره برابر استراليا و فيليپين نداشتند. (تيم ملي بسکتبال در اين مرحله از مسابقات و در ملبورن مقابل استراليا شکست خورد اما در مانيل موفق به شکست فيليپين شد)

با اين اوصاف و براي آغاز اردوي آماده سازي تيم ملي بسکتبال پيش از پنجره ششم و پاياني انتخابي جام جهاني، باز هم نام صمد نيکخواه بهرامي و حامد حدادي در فهرست اردونشينان قرار گرفت. اتفاقا هر دو بازيکن هم در تهران حضور داشتند اما هيچ يک از آنها در ترکيب اصلي تيم ملي را در ديدارهاي اين پنجره نخواهند بود.

از 16 بهمن ماه و همزمان با آغاز تمرينات تيم ملي بسکتبال در تالار آزادي، نيکخواه بهرامي به محل تمرينات رفت اما ديگر اردونشينان را در تمرينات همراهي نکرد. حضور اين بازيکن در محل اردو چندين بار تکرار شد اما با لباس شخصي و بدون تمرين. به هر حال اين بازيکن با وجود شرايط متفاوتي که نسبت به ديگر بازيکنان داشت و اينکه طي ماه هاي گذشته از فعاليت باشگاهي دور بوده، به اردو دعوت شد و قطعا به همين دليل ترجيح داده شده که در ترکيب نهايي تيم ملي نباشد. نيکخواه بهرامي که در دو ديدار تدارکاتي تيم ملي مقابل اردن هم غايب بود، در نهايت جمعه شب براي رسيدگي به کارهاي شخصي خود به آمريکا بازگشت.

بدين ترتيب صمد نيکخواه بهرامي در پنجره ششم انتخابي جام جهاني غايب است همان طور که حامد حدادي هم در اين مرحله کنار ملي پوشان نخواهد بود. اين بازيکن به خاطر يکسري مسائل و کدورت هاي شخصي همزمان با آغاز اردوي تيم ملي راهي اهواز شد.

حامد اما پنجشنبه گذشته به تالار آزادي رفت و براي حضور در اردو و تمرينات اعلام آمادگي کرد اما با مخالفت مهران شاهين طبع مواجه شد. به هر حال حامد يک هفته در کنار اردونشينان نبود و حتي در ديدارهاي تدارکاتي برابر اردن هم غايب بود و قطعا سرمربي تيم ملي به اين دليل با بازگشت او مخالفت کرده است.

در هر صورت تيم ملي بسکتبال در پنجره پاياني مسابقات انتخابي جام جهاني همچون پنجره قبلي اين رقابت ها، در غياب صمد نيکخواه بهرامي و حامد حدادي و به نوعي بدون حضور ستاره ها به ميدان مي رود به خصوص که ارسلان کاظمي هم در اين پنجره حضور نخواهد داشت. اين بازيکن همچون پنجره قبل اصلا به اردو دعوت نشده است.

ديدارهاي اين پنجره دوم و پنجم اسفندماه مقابل ژاپن و استراليا برگزار مي شود. در غياب نيکخواه بهرامي و حدادي، مسئوليت کاپيتاني تيم ملي بسکتبال براي اين دو ديدار بر عهده آرن داوودي است. داوودي در ديدارهاي تدارکاتي برابر اردن و ديدارهاي پنجره گذشته نيز به عنوان کاپيتان در ترکيب تيم ملي قرار داشت.

ايران در شرايطي ميزبان دو ديدار حساس برابر ژاپن و استراليا است که از مجموع 10 ديدار گذشته خود در اين رقابت ها صاحب 7 برد شده و نتيجه 3 ديدار را هم واگذار کرده است تا صعود خود به جام جهاني را تا حد زيادي قطعي کرده باشد.


 خبـــرنامه 

 بازگشت خليلي به پرسپوليس

محسن خليلي در قامت مدير تيم فوتبال پرسپوليس، روي نيمکت اين تيم مي نشيند.

ايرج عرب، روز گذشته ضمن تقدير از زحمت‌ها و تلاش‌هاي مصطفي قنبرپور و انتصاب وي به عنوان مشاور خود و مدير مجموعه ورزشي شهيد کاظمي، محسن خليلي بازيکن و آقاي گل پيشين پرسپوليس را به عنوان مدير جديد تيم فوتبال پرسپوليس منصوب کرد.

به اين ترتيب محسن خليلي در بازي با پديده در چارچوب ديدار‌هاي جام حذفي روي نيمکت سرخپوشان خواهد نشست.

واقعيت روز

خريدهاي استقلال، حالاحالاها کار دارند

مي‌گويند با يک بازي بد نبايد درباره يک بازيکن قضاوت کرد و در همين حال مي گويند با يک بازي خوب هم نبايد درباره بازيکني دست به قضاوت زد اما در فوتبال ما اين قوانين معمولا فرق دارند.

بعد از اولين بازي خريدهاي نيم فصل استقلال مقابل پيکان اميرحسين فتحي مديرعامل اين باشگاه گفت از آنها راضي است ولي خيلي زود مشخص شد اين بازيکنان هنوز نياز به کار دارند. گادوين منشا، گونسالوس و اميد نورافکن سه بازيکني بودند که مقابل تراکتورسازي به ميدان رفتند و مشخص شد هنوز از آمادگي به دور هستند و زمان مي برد تا بتوانند با مجموعه تيم هماهنگ شوند. فتحي خيلي زود درباره خريدهاي استقلال قضاوت کرد و بايد بعد از بازي تراکتور هم از او پرسيد که آيا همچنان کاملا راضي است؟!

وضعيت مبهم شجاعيان

از اصرار ماشين سازي تا انکار استقلال

باشگاه ماشين سازي تبريز با انتشار بيانيه اي رسمي پيش از بازي تراکتورسازي – استقلال خواستار بازگشت داريوش شجاعيان به تمرينات تيم ماشين سازي شده بود. هوشنگ نصيرزاده، مدير عامل باشگاه ماشين سازي مي گويد بر اساس توافق سه جانبه اي که با باشگاه استقلال تهران و داريوش شجاعيان امضا کرديم مقرر شد در صورت عدم پاس شدن چک ها داريوش شجاعيان به اردوي تيم ماشين سازي برگردد.

درخواست باشگاه ماشين سازي با حمله تند از سوي خطير معاون باشگاه استقلال تهران همراه شد که هوشنگ نصيرزاده هم پاسخ صحبت هاي خطير را داد. چک آخر باشگاه استقلال که در اختيار باشگاه ماشين سازي است 300 ميليون تومان بوده که بنا به گفته هوشنگ نصيرزاده 100 ميليون تومان از اين پول به حساب باشگاه ماشين سازي واريز شده است و در حال حاضر طلب باشگاه ماشين سازي از استقلال تهران 200 ميليون تومان است.

چک آخري که بايد پاس مي شده به تاريخ اسفند سال 96 است. باشگاه ماشين سازي مدعي شده است تير ماه به کميته تعيين وضعيت شکايت کرده است و اين کميته 8 ماه درخواست آنها را بي پاسخ گذاشته بنابراين اين باشگاه با انتشار بيانيه اي و بر اساس توافق سه جانبه خواستار بازگشت داريوش شجاعيان به اردوي تيم قبلي اش شده است. اين در حالي است که کميته نقل و انتقالات کارت بازي داريوش شجاعيان را براي همراهي استقلال صادر کرده است. از آنجايي که پرونده نقل و انتقالات زمستاني بسته شده است داريوش شجاعيان در حال حاضر از نظر قانوني قادر به جدايي از استقلال و پيوستن به ماشين سازي نيست. هر چند او زير توافق نامه اي را امضاء کرده است که براساس آن در صورت عدم چک شدن چک ها از سوي باشگاه استقلال بايد به اردوي تيم ماشين سازي برگردد.

دردسر تازه سپاهان

14 روز بدون بازي رسمي

نيم فصل دوم رقابت‌هاي ليگ برتر تحت تاثير بازي‌هاي جام ملت‌هاي آسيا با فاصله‌اي 50 روزه برگزار شد و تيم‌هاي حاضر در رقابت‌ها مجبور شدند به همين دليل برنامه‌هاي ويژه اي براي حفظ فرم تيم خود در نظر بگيرند. در اين ميان تيم‌هاي مدعي نظير استقلال، پديده و سپاهان به ترکيه رفتند و شاگردان برانکو هم در قطر اردوي آماده سازي خود را برپا کردند؛ اردوهايي که بي شباهت به اردوهايي که در پيش فصل برگزار مي‌شوند، نبود.

حالا و در شرايطي که سپاهان ديدار اول نيم فصل دوم را پس از تعطيلات طولاني مدت با تساوي آغاز کرد و سپس در دو مسابقه پيروزي شده است، بايد به اجبار براي 14 روز از مسابقات فاصله بگيرد؛ موضوعي که بي شک نمي‌تواند براي بازيکنان و کادر فني اين تيم خبر خوبي باشد.

حضور ذوب آهن در ليگ قهرمانان آسيا که بايد در هفته چهارم با تيم همشهري در نقش جهان بازي مي‌کرد، دليل تاخير 14 روزه براي بازگشت صدرنشين ليگ به بازي‌ها است و مسئولين سازمان ليگ هم مي‌گويند که چاره‌اي جز اين نداشته اند.

استرس ذوب‌آهني‌ها از رويارويي با طارمي

مهدي طارمي، مهاجم تيم فوتبال الغرافه قطر نشان داد در هر تيمي که بازي مي‌کند فقط موفقيت برايش مهم است.

طارمي اين مساله را فصل گذشته در ليگ قهرمانان آسيا مقابل تراکتورسازي تبريز به خوبي نشان داد. وقتي يک گل زد، يک پاس گل داد و يک پنالتي براي تيمش گرفت تا تراکتورسازي را با چند گل شکست دهد و از دور رقابت‌ها حذف کند. حالا طارمي با اين تيم قطري بايد مقابل ذوب‌آهن اصفهان قرار بگيرد. طارمي در تلاش است تا بار ديگر توانايي‌هايش را نشان دهد و به صعود الغرافه به مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا کمک کند. اين تلاش طارمي باعث شد حالا ذوب‌آهني‌ها استرش داشته باشند، چرا که اين هفته پلي‌آف دوم ذوبي‌ها مقابل الغرافه قطر است؛ مقابل تيمي که مهدي طارمي را در اختيار دارد. حميد بوحمدان هافبک ذوب‌آهن اصفهان با اشاره به حضور مهدي طارمي در خط حمله الغرافه مي‌گويد: «طارمي مهاجم خطرناکي است و در چند سال اخير هميشه در سطح بالايي قرار داشته. با اين حال خط دفاعي ما شرايط خوبي دارد و تلاش مي‌کنيم در اين بازي گل نخوريم.» با اين صحبت‌ها، مشخص است ذوب‌آهني‌ها براي اينکه بتوانند موفق باشند و به دور بعد صعود کنند، بايد قبل از هر چيزي به فکر مهار مهدي طارمي باشند؛ به فکر مهار مهاجمي که در جام ملت‌هاي آسيا هم آماده نشان داد و گل‌هاي ارزشمندي براي تيم ملي ايران زد. بازي حساس ذوب‌آهن و الغرافه سه‌شنبه در دوحه برگزار مي‌شود.


 خبـــرنامه 

 شايان مصلح

هر روز بهتر از ديروز

شايد اگر چند وقت پيش قرار بود ليست خريدهاي ناموفق برانکو ايوانکوويچ را فهرست کنيم، در کنار دو تحفه اوکرايني و گولچ و آرام‌طبع حتما بايد جايي هم براي شايان مصلح باز مي‌کرديم. مصلح، پديده سپيدرود رشت در دسته اول بود که همزمان مورد توجه پرسپوليس و استقلال قرار گرفت. درحالي‌که توافق او با آبي‌ها قطعي شده بود، يک مشاجره لفظي بين مصلح و يکي از معاونان وقت استقلال او را به سمت پرسپوليس هل داد. پس از آن شايان به يک نيمکت‌نشين تمام عيار در پرسپوليس تبديل شد. او مدافع چپ بود و سرخ‌ها در اين پست محمد انصاري را داشتند. مصلح به ندرت به بازي گرفته مي‌شد و هر بار هم که از سر اجبار او را به زمين مي‌فرستادند، نمايش خوبي از اين بازيکن ديده نمي‌شد. وضع طوري بود که خيلي‌ها يقين داشتند با باز شدن پنجره نقل‌وانتقالات باشگاه، شايان از جمع پرسپوليسي‌ها جدا خواهد شد اما مصدوميت شديد محمد انصاري معادلات را عوض کرد. از آن به بعد برانکو به اجبار شايان را فيکس کرد. مصلح اوايل آنقدر ضعيف بود که خيلي‌ها خريدش را اشتباه مي‌دانستند اما بعدا روشن شد دليل اصلي نمايش‌هاي نامناسب او، نيمکت‌نشيني‌هاي طولاني‌مدتش بوده است. مصلح حالا رفته‌رفته بهتر شده؛ به‌طوري‌که الان در دفاع و حمله يکي از مهره‌هاي قابل اتکاي برانکو محسوب مي‌شود. شايان که به‌رغم قد بلندش تکنيک خوبي دارد، عملا جناج چپ پرسپوليس را فعال کرده و اين موضوع باعث تنوع برنامه‌هاي تاکتيکي سرخپوشان شده است. بي‌دليل نبود که برانکو در زمستان مدافع چپ نگرفت. حالا اگر مهدي شيري هم در سمت راست جا بيفتد و بتواند بخشي از کارهاي تهاجمي را به آن سمت معطوف کند، روند حرکتي پرسپوليس بهتر از قبل هم خواهد شد. با همه اينها اما امتياز اصلي شايان اين است که هميشه آرام، خونسرد و راضي بوده است؛ چه موقع نيمکت‌نشيني مطلقش، چه زماني که بازي مي‌کرد و انتقاد مي‌شنيد و چه حالا که فيکس تضميني است و از سوي منتقدان تحسين مي‌شود.

سقوط به سبک مورينيو

پيشنهاد از اورتون

ژوزه مورينيو که پس از اخراج شدنش از سمت سرمربيگري تيم فوتبال منچستريونايتد در اواسط فصل جاري هدايت تيم ديگري را برعهده نداشته، ممکن است با قبول هدايت يک تيم انگليسي به عرصه مربيگري بازگردد.

شبکه راديويي «آر سي اِن» کلمبيا گزارش داد سران باشگاه اورتون در خصوص احتمال استخدام مورينيو با يکديگر به بحث و تبادل‌نظر پرداخته‌اند. اين در حالي است که مارکو سيلوا، سرمربي پرتغالي آبي‌پوشان مرسي‌سايد با وجود اينکه در تابستان اخير هزينه زيادي صرف خريد بازيکنان مدنظرش کرد، به دليل تداوم نتايج ضعيف اين تيم، تحت‌فشار است و احتمال اخراج شدنش وجود دارد. گفته مي‌شود ژوزه مورينيو و مارچلو بيلسا، سرمربي کنوني ليدزيونايتد دو گزينه مدنظر سران باشگاه اورتون در صورت اخراج مارکو سيلوا هستند. آقاي خاص در حالي مورد توجه باشگاه اورتون قرار گرفته که نشريه «کوريره دلو اسپورت» ايتاليا گزارش داده سه باشگاه اينتر، بايرن مونيخ و پاري‌سن‌ژرمن هم وضعيت مورينيو را زيرنظر دارند.

مثلث مرگباري که عامل شکست استقلال شد

در روزي که تراکتورسازي موفق شد در ديداري خانگي استقلال را شکست دهد، سه بازيکن اين تيم بيشترين نقش را در شکل گيري اين نتيجه داشتند.ديدار تيم‌هاي فوتبال استقلال و تراکتورسازي در چارچوب هفته هجدهم رقابتهاي ليگ برتر با برتري سرخ پوشان تبريزي خاتمه پيدا کرد تا آبي پوشان از رسيدن به هدفي که در سر دارند يک گام دورتر شوند.ديدار دو تيم استقلال و تراکتورسازي را بايد تقابل بازيکنان باتجربه دو تيم دانست؛ باتجربه هايي که عمدتا در خط مياني دو تيم توپ مي‌زدند و از دقيقه يک تا 90 براي پيروزي تيم شان تلاش کردند.

اگر تراکتورسازي در اين بازي برتري محسوسي نسبت به استقلال داشت و در نهايت نيز تيم پيروز ميدان لقب گرفت، از نقش مهم اين 3 بازيکن در خط مياني آنها نمي توان گذشت. مسعود شجاعي، اشکان دژآگه و اکبر ايماني سه هافبک تيم تراکتورسازي بودند که در رقم خوردن اتفاقات اين بازي و ثبت سرنوشت نهايي آن نقش غير قابل کتماني داشتند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته